URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 20 MARTIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Atunci când se fac investiţii din fonduri guvernamentale, reţeta e simplă. De obicei câştigă o firmă tare din Bucureşti, care are intrare pe la CNAIR, la Ministerul Dezvoltării sau la Compania Naţională de Investiţii. Imediat după adjudecarea licitaţiei, care de regulă are la bază descalificarea concurenţei, fericitul câştigător sună la fraierii care au firme din Oradea şi le propun să le subcontracteze lucrarea.
Zic şi eu
Adrian Cris
Se zice că doar cine nu munceşte nu greşeşte (deşi eu, personal, cred că greşeşte şi cel ce nu munceşte). În orice caz, bărbaţi sunt cei care îşi asumă greşelile, iar eu îmi declar apartenenţa la această categorie. Ca atare, recunosc că după ce am primit reacţia lui Pásztor, i-am verificat argumentele, cum că deplasarea în interes de serviciu în Austria a făcut-o separat de cea în interes privat în Elveţia. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Protestul de vineri a avut eficiența unei petale de trandafir în fața șenilei unui tanc de 50 de tone. Conducătorii s-au spart de râs în timpul protestului de un sfert de ceas al celor buni, după care s-au întors în întuneric și fum, la masa de poker pe care joacă soarta acestei nații nefericite. Pe ei nu îi interesează dacă străzile se blochează pentru 15 minute, câtă vreme lucrul acesta oricum se întâmplă zilnic, ore în șir...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Instanţa Supremă s-a pronunţat recent, printr-o decizie de speţă, în sensul în care Ghidul pentru acordarea daunelor morale emis de Fondul de Protecţie a Victimelor Străzii nu este obligatoriu pentru instanţe.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Scleroza multiplă este o boală caracterizată prin inflamaţia şi distrucţia selectivă a mielinei sistemului nervos central, cu apariţia unor zone de cicatrizare. Mielina este o substanţă care înveleşte fibrele nervoase, având un rol important în conducerera influxului nervos şi care apare în luna a 5-a vieţii intrauterine cu definitivare după naştere. Boala mai este denumită şi scleroza "în plăci" datorită aspectului zonelor cicatrizate ale creierului, leziunile fiind denumite "plăci".
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
17 August 2011, 09:12

Cu brişca la Bolojan

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Abia întors după două săptămâni petrecute în America, viceprimarul Gheorghe Carp a scos brişca la primarul Ilie Bolojan. Pentru angajaţii municipalităţii, adversarii politici şi cohorta de contravenienţi amendaţi de Primărie care au apucat să se bucure de prima propoziţie, Bihorel precizează că vicele a făcut-o... din prietenie.

Chirurg de profesie, deci obişnuit cu manipularea de obiecte tăietoare, Carp i-a adus lui Bolojan, în chip de suvenir, un cuţit automat de genul acelora cărora le sare lama din prăsele la o apăsare de buton.

Surpriza primarului, care nu se aştepta ca adjunctul său să umble cu brişca la purtător, s-a transformat în şoc când, apăsând declanşatorul, i-a sărit din mâner un... pieptene.

Ironia gestului lui Carp l-a făcut pe edil să râdă cu lacrimi. Nu de alta dar, datorită unei calviţii premature, Bolojan s-a fixat de ani de zile la o tunsoare aproape de zero. Tunsoare care are doar avantaje: nu (mai) cheleşti, nu se vede că încărunţeşti, nu pierzi timp cu pieptănatul şi, mai ales, nimeni nu poate spune că o iei în freză!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
15 Comentarii
I se zăreşte chelia prostiei de câte ori încearcă să fie spiritual. Vasile Ghica
I se zăreşte chelia prostiei de câte ori încearcă să fie spiritual. Vasile Ghica
Postat 20 August 2011, 15:25 de Vasile Ghica
S-a dovedit că un prost nu poate conduce decât oameni inteligenţi. Vasile Ghica
Proştii sunt oameni serioşi, nu se lasa seduşi de umor. Vasile Ghica
Postat 20 August 2011, 15:19 de Vasile Ghica
Pieptanatul
Bine ca Bolo' este sef ca altfel vicele' chiar aducea brisca dar cu alte scopuri.La cat este de agresiv in expuneri se poate intampla sa piarda controlul si sa taie pleata lui Bolo' .Si cred ca agresivitatea este data de frustrarile profesionale de pe vremea cand se facea ca doctoreste.Sau poate ca ar trebui sa mai treaca pe la control.Ca nu suporta contraziceri si-i place sa se auda doar el la intalniri.;)
Postat 17 August 2011, 21:49 de Bure'pista
a fost viceprimarul in AMERIKA
pe bune si ce a adus deacolo ceva bolii de piele:))) pieile rosii , ceva praf de bagat in pahare:))) mama a fost in AMERIKA asta e vestea!
Postat 17 August 2011, 18:37 de du te!
Dilema
O clipa mi-a stat inima in loc, dar m-am linistit cand am citit ca vicele a scos brisca din prietenie la sefu cel mare. Dar acum am o dilema: cei doi sunt prieteni de dinainte, sau de dupa venirea la primarie? Va rog sa ma lamuriti.
Postat 17 August 2011, 17:48 de Mandele
brisca
EDILUL ( !!! ) a ras cu lacrimi ?! ne crezi fraieri ? cine sa rada , Bolojan ?!
Postat 17 August 2011, 16:56 de suparatu
Bravooo
Chiar credeti ca e un subiect de presa care poate interesa pe cineva. Apropo de unde aveti aceasta informatie, a-ti fost de fata atunci cand i-au dat lacrimile primarului...Bravo si felicitari pt articol
Postat 17 August 2011, 14:42 de george
@lidia
este evident ca nici tu nu esti sanatoasa problema este ca la suferinta ta nu exista leac...
Postat 17 August 2011, 13:52 de oradean
asta ce fel de articol e ?
Asta e un articol la catre tre sa radem si sa apreciem vre-un spirit de gluma ??? al cui , care ...?????
Postat 17 August 2011, 13:13 de scortosul
pe cine am pus paznic la oi:)))
betivi, chei, ce mai DRACULA in persoana e NIMIKA! sincer eu as prefera un drak decat .....
Postat 17 August 2011, 11:04 de na poftim!
inca una mica
"obişnuit cu manipularea obiectelor tăietoare"= cioburile sticlelor si paharelor pe care le sparge dupa ce le goleste cu nesat de licorile bahice provocatoare de euforie si scandaluri. ps: comentariu pt cunoscatori...
Postat 17 August 2011, 09:56 de bachus
pricepere
"obişnuit cu manipularea obiectelor tăietoare"= o propoziţie care nu ştiu dacă i se potriveşte foarte bine d-lui carp(sau cel puţin acum nişte ani nu i se potrivea foarte bine, dând de multe ori greş în ale chirurgiei!)
Postat 17 August 2011, 09:45 de dante
jos postacii idioti!
numai cretini comenteaza pe aici?
Postat 17 August 2011, 09:44 de mircea
ce sa i faci!
Corpul are o multime de metode prin care sa iti semnaleze daca ceva nu este in regula. De cele mai multe ori, inainte de a aparea simptome clasice, este usor sa iti dai seama care este starea sanatatii tale prin semne transmise de parul tau, de unghii, ten, etc. Desi cand vine vorba de par principalele griji se refera la culoare, tunsoare sau produse de ingrijire, de multe ori este important sa acorzi o mai mare atentie semnalelor transmise de scalp si podoaba capilara, deoarece acestea reflecta starea sanatatii generale. Parul raspunde la stres, factori psihologici sau fizici, la boli, afectiuni sau la un sistem imunitar slabit. :))) dar dantura e tot PUSA ?:)))) ce mai rebut UMAN :))) TIGANII sunt OTEL geneticcc.
Postat 17 August 2011, 09:21 de lidia
nooo poftim!
si mafioti si interlopi (lupi=haita) sunt chei sa nu se piarda ADN:)) vrajeala de CIOBANI:))) dar merge la OITE:)))))))))
Postat 17 August 2011, 09:17 de dan justitiarul
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Incendiu de proporţii în Oradea, la o firmă din Parcul Industrial (FOTO / VIDEO)
  • La mulți ani, ERA Park! Carla’s Dreams i-a cucerit, sâmbătă seară, pe orădeni (FOTO / VIDEO)
  • Înaripatele Oradiei: Malurile verzi ale Crişului Repede şi stufărişul au atras în oraş numeroase specii noi de păsări (FOTO)
  • Puzderie de lume în centrul Oradiei, de Ziua Maghiarilor. Îmbrăcat în huszár, Szabó Ödön a acuzat că maghiarii sunt discriminaţi (FOTO/VIDEO)
  • #șîeu... NU: Angajaţii lui Ştefan Mandachi de la Oradea, împiedicaţi să protesteze în faţa propriului restaurant printr-un ordin al... „doamnei de la Lotus” (FOTO/VIDEO)
  • #Șîeu: Bihorenii au protestat pentru autostrăzi. Vezi cine și cum a manifestat! (FOTO / VIDEO)
  • Colţ al imaginaţiei: Viitorii designeri orădeni și-au expus munca în holul Bibliotecii Universității (FOTO)
  • Protestul #şieu în Oradea: O firmă şi-a oprit complet activitatea, pentru întreaga zi! (FOTO / VIDEO)
  • #şîeu: BIHOREANUL a făcut un inventar al proiectelor de infrastructură promise în judeţul Bihor şi neonorate (FOTO)
  • Incendiu la blocul Cicero din Oradea (FOTO / VIDEO)