URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 21 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Cu fiecare cretin care vandalizează mobilierul urban, ne dăm seama că încă suntem la stadiul de comună primitivă, intrată abuziv şi prin nebăgare de seamă în U.E.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
17 August 2011, 09:12

Cu brişca la Bolojan

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Abia întors după două săptămâni petrecute în America, viceprimarul Gheorghe Carp a scos brişca la primarul Ilie Bolojan. Pentru angajaţii municipalităţii, adversarii politici şi cohorta de contravenienţi amendaţi de Primărie care au apucat să se bucure de prima propoziţie, Bihorel precizează că vicele a făcut-o... din prietenie.

Chirurg de profesie, deci obişnuit cu manipularea de obiecte tăietoare, Carp i-a adus lui Bolojan, în chip de suvenir, un cuţit automat de genul acelora cărora le sare lama din prăsele la o apăsare de buton.

Surpriza primarului, care nu se aştepta ca adjunctul său să umble cu brişca la purtător, s-a transformat în şoc când, apăsând declanşatorul, i-a sărit din mâner un... pieptene.

Ironia gestului lui Carp l-a făcut pe edil să râdă cu lacrimi. Nu de alta dar, datorită unei calviţii premature, Bolojan s-a fixat de ani de zile la o tunsoare aproape de zero. Tunsoare care are doar avantaje: nu (mai) cheleşti, nu se vede că încărunţeşti, nu pierzi timp cu pieptănatul şi, mai ales, nimeni nu poate spune că o iei în freză!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
15 Comentarii
I se zăreşte chelia prostiei de câte ori încearcă să fie spiritual. Vasile Ghica
I se zăreşte chelia prostiei de câte ori încearcă să fie spiritual. Vasile Ghica
Postat 20 August 2011, 15:25 de Vasile Ghica
S-a dovedit că un prost nu poate conduce decât oameni inteligenţi. Vasile Ghica
Proştii sunt oameni serioşi, nu se lasa seduşi de umor. Vasile Ghica
Postat 20 August 2011, 15:19 de Vasile Ghica
Pieptanatul
Bine ca Bolo' este sef ca altfel vicele' chiar aducea brisca dar cu alte scopuri.La cat este de agresiv in expuneri se poate intampla sa piarda controlul si sa taie pleata lui Bolo' .Si cred ca agresivitatea este data de frustrarile profesionale de pe vremea cand se facea ca doctoreste.Sau poate ca ar trebui sa mai treaca pe la control.Ca nu suporta contraziceri si-i place sa se auda doar el la intalniri.;)
Postat 17 August 2011, 21:49 de Bure'pista
a fost viceprimarul in AMERIKA
pe bune si ce a adus deacolo ceva bolii de piele:))) pieile rosii , ceva praf de bagat in pahare:))) mama a fost in AMERIKA asta e vestea!
Postat 17 August 2011, 18:37 de du te!
Dilema
O clipa mi-a stat inima in loc, dar m-am linistit cand am citit ca vicele a scos brisca din prietenie la sefu cel mare. Dar acum am o dilema: cei doi sunt prieteni de dinainte, sau de dupa venirea la primarie? Va rog sa ma lamuriti.
Postat 17 August 2011, 17:48 de Mandele
brisca
EDILUL ( !!! ) a ras cu lacrimi ?! ne crezi fraieri ? cine sa rada , Bolojan ?!
Postat 17 August 2011, 16:56 de suparatu
Bravooo
Chiar credeti ca e un subiect de presa care poate interesa pe cineva. Apropo de unde aveti aceasta informatie, a-ti fost de fata atunci cand i-au dat lacrimile primarului...Bravo si felicitari pt articol
Postat 17 August 2011, 14:42 de george
@lidia
este evident ca nici tu nu esti sanatoasa problema este ca la suferinta ta nu exista leac...
Postat 17 August 2011, 13:52 de oradean
asta ce fel de articol e ?
Asta e un articol la catre tre sa radem si sa apreciem vre-un spirit de gluma ??? al cui , care ...?????
Postat 17 August 2011, 13:13 de scortosul
pe cine am pus paznic la oi:)))
betivi, chei, ce mai DRACULA in persoana e NIMIKA! sincer eu as prefera un drak decat .....
Postat 17 August 2011, 11:04 de na poftim!
inca una mica
"obişnuit cu manipularea obiectelor tăietoare"= cioburile sticlelor si paharelor pe care le sparge dupa ce le goleste cu nesat de licorile bahice provocatoare de euforie si scandaluri. ps: comentariu pt cunoscatori...
Postat 17 August 2011, 09:56 de bachus
pricepere
"obişnuit cu manipularea obiectelor tăietoare"= o propoziţie care nu ştiu dacă i se potriveşte foarte bine d-lui carp(sau cel puţin acum nişte ani nu i se potrivea foarte bine, dând de multe ori greş în ale chirurgiei!)
Postat 17 August 2011, 09:45 de dante
jos postacii idioti!
numai cretini comenteaza pe aici?
Postat 17 August 2011, 09:44 de mircea
ce sa i faci!
Corpul are o multime de metode prin care sa iti semnaleze daca ceva nu este in regula. De cele mai multe ori, inainte de a aparea simptome clasice, este usor sa iti dai seama care este starea sanatatii tale prin semne transmise de parul tau, de unghii, ten, etc. Desi cand vine vorba de par principalele griji se refera la culoare, tunsoare sau produse de ingrijire, de multe ori este important sa acorzi o mai mare atentie semnalelor transmise de scalp si podoaba capilara, deoarece acestea reflecta starea sanatatii generale. Parul raspunde la stres, factori psihologici sau fizici, la boli, afectiuni sau la un sistem imunitar slabit. :))) dar dantura e tot PUSA ?:)))) ce mai rebut UMAN :))) TIGANII sunt OTEL geneticcc.
Postat 17 August 2011, 09:21 de lidia
nooo poftim!
si mafioti si interlopi (lupi=haita) sunt chei sa nu se piarda ADN:)) vrajeala de CIOBANI:))) dar merge la OITE:)))))))))
Postat 17 August 2011, 09:17 de dan justitiarul
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Joburi multe, pretendenţi mai puţini, la Bursa locurilor de muncă: 'Patronii angajează pe oricine are capul pe umeri!' (FOTO)
  • Fără precedent: 27 de ambasadori vizitează Oradea, la invitaţia Ministerului de Externe, dar gazdele nu ştiu să-i asculte şi să profite de prezenţa lor (FOTO)
  • A cincea ediţie a Festivalului Naţional de Artă Naivă s-a deschis la Muzeul Ţării Crişurilor (FOTO)