URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 16 DECEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Constat cu bucurie că există o concurență serioasă între cele două centre de putere din Bihor: Primăria Oradea și Consiliul Județean, în ce priveşte muzeele. Iar concurența asta nu poate fi decât benefică pentru turismul din Oradea.
Zic şi eu
Adrian Cris
În urmă cu peste un deceniu, un clujean teribilist zicea că s-a săturat de România. Cum n-a explicat că, de fapt, se săturase de balcanism, de corupţie, de minciună, de demagogie, naţionalism primitiv, murdărie şi dezordine, a fost pus la index ca vândut ungurilor. De câteva luni, patru primari din Transilvania pregătesc o iniţiativă mult pragmatică, deci şi mai "periculoasă" decât manifestul lui Sabin Gherman...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
În primul rând, îmi doresc să nu fie doar o mişcare politică, iar declaraţiile de intenţie ale celor 4 primari (fonduri, dezvoltare, infrastructură etc) să fie doar de faţadă, aşa cum se face în orice campanie electorală. Mi-ar plăcea să nu devină un pol politic şi să nu fie exploatată în consecinţă, deşi, dacă va începe să facă performanţă şi să dea rezultate palpabile, e foarte posibil să se ajungă şi acolo. Primul semnal ar fi atunci când vor cere şi alte oraşe să intre în horă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Competenţa de soluţionare a recursurilor declarate împotriva hotărârilor pronunţate în apel de tribunal, în cauzele având ca obiect cereri evaluabile în bani în valoare de până la 200.000 lei inclusiv, ca urmare a pronunţării Deciziei nr. 369/30 mai 2017 a Curţii Constituţionale a României, revine curţilor de apel.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Sistemul colector urinar, format din bazinetele renale (formaţiunile care "captează" urina din cei doi rinichi), cele două uretere ("tuburile" prin care urina ajunge la vezică), vezica urinară şi uretra ("tubul" prin care urina se elimină) este "căptuşit" cu nişte celule epiteliale denumite în ansamblu "uroteliu". Toată această zonă este expusă influenţelor carcinogene, dar cea mai frecventă tumoră este cea a vezicii urinare, urmată de cea de la nivelul bazinetelor.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Vorbim de o "explozie" de depresie în rândul fetelor începând cu anul 2012 şi până în prezent şi toate aceste adolescente au un singur lucru în comun: petrec mult timp pe telefoanele mobile ori în faţa canalelor social media.
08 Iulie 2014, 09:50

Cocalar adevărat: Şmecheraşul cu Audi care a blocat tramvaiele face pe revoltatul

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Săptămâna trecută, portalul www.eBihoreanul.ro a arătat cum un proprietar de Audi, taxat drept "cocalar" (în traducere, şmecheraş), a reuşit să enerveze la culme zeci de orădeni, parcând aiurea pe strada Independenţei şi blocând circulaţia tramvaielor prin centru zeci de minute.

Ei bine, Bihorel s-a convins că şoferul în cauză, care răspunde la numele de Daniel Paşcalău şi lucrează ca asistent medical la Spitalul Judeţean, este un cocalar adevărat, care nu doar că nu ştie să parcheze, dar are probleme şi cu grosimea obrazului.

Află ce a făcut şmecheraşul, pe Blogul lui Bihorel!

 

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
16 Comentarii
cocalar
Pacaliciu asta nici macar masina nu are...e a lu masa din Osorhei,vaisamar.Baga de 10lei motorina la peco,asa smecher e.
Postat 09 Iulie 2014, 19:30 de adi s.
frecata
Trebuia sa treaca tramvaiul, sa ii traga o dunga cel putin de-a lungul masinii.
Postat 09 Iulie 2014, 18:31 de jokeman
idiot
fir-ar ma-ta sa fie de "cocolar" ce esti.
Postat 09 Iulie 2014, 11:50 de bogdan
spatiul cocalarilor
acum ca Bitea ,( nu-i pot spune subprefect pt ca i-as atribuii calitati sporite conforme functiei), a paralizat ordinea in oras, a lasat spatiu de desfasurare cocalarilor, fapt care tocmai dansul l-a demonstrat. Mai devreme sau mai tarziu trebuia sa o faca pt ca, caracterul de cocalar, care facea presiuni interne, trebuia sa se manifeste. Asa ca, acum urbea noastra fiind spatiul de desfasurare a cocalarilor, incurajez media ca, ori de cate ori are ocazia sa nii prezinte si noua, ca in cazul acesta, sa-i cunoastem. Poate oare sa fie acesta un pas spre ordine?
Postat 09 Iulie 2014, 07:22 de oradeanul de bine
spatiul cocalarilor
acum ca Bitea ,( nu-i pot spune subprefect pt ca i-as atribuii calitati sporite conforme functiei), a paralizat ordinea in oras, a lasat spatiu de desfasurare cocalarilor, fapt care tocmai dansul l-a demonstrat. Mai devreme sau mai tarziu trebuia sa o faca pt ca, caracterul de cocalar, care facea presiuni interne, trebuia sa se manifeste. Asa ca, acum urbea noastra fiind spatiul de desfasurare a cocalarilor, incurajez media ca, ori de cate ori are ocazia sa nii prezinte si noua, ca in cazul acesta, sa-i cunoastem. Poate oare sa fie acesta un pas spre ordine?
Postat 09 Iulie 2014, 07:20 de oradeanul de bine
spatiul cocalarilor
acum ca Bitea ,( nu-i pot spune subprefect pt ca i-as atribuii calitati sporite conforme functiei), a paralizat ordinea in oras, a lasat spatiu de desfasurare cocalarilor, fapt care tocmai dansul l-a demonstrat. Mai devreme sau mai tarziu trebuia sa o faca pt ca, caracterul de cocalar, care facea presiuni interne, trebuia sa se manifeste. Asa ca, acum urbea noastra fiind spatiul de desfasurare a cocalarilor, incurajez media ca, ori de cate ori are ocazia sa nii prezinte si noua, ca in cazul acesta, sa-i cunoastem. Poate oare sa fie acesta un pas spre ordine?
Postat 09 Iulie 2014, 07:19 de oradeanul de bine
;)
Gretos individul...
Postat 08 Iulie 2014, 22:46 de adolf
Salarii mici in sistem
Achizitia personala pe 4 roti dovedeste inca o data salariile mici din system! Doar din spaga poti, fiind asistent medical, sa-ti cumperi o asemenea masinuta! Sau ai vandut terenul din Osorhei, ai platit BACUL si postliceala....O vorba: nu ai nevoie de studii pt a avea cei 7 ani de acasa!
Postat 08 Iulie 2014, 22:31 de Iulia
:)
Sora medicala....ea este desteapta...fatza il tradeaza!
Postat 08 Iulie 2014, 19:40 de io
sal
ABET..:)))))...stie prostu ca,,,,,cu CFR ul nu se pune...CIA...normal ca i l a acelas nivel cu subprefectul...
Postat 08 Iulie 2014, 16:38 de gogu
un prost
ti o cumparat mata rozi masina?taranule din osorhei...
Postat 08 Iulie 2014, 16:15 de cami
NIVEL
ESTE LA ACELASI NIVEL CA subPREFECTUL
Postat 08 Iulie 2014, 16:07 de CIA
ANALFABET
DE CE NU OPRESTE MASINA PE LINILE CFR, PRECIS CA TRENUL VA OCOLI MASINA
Postat 08 Iulie 2014, 13:44 de ABET
la draku cu leprelele astea
Pai trebuie sa fii kakanar adevarat cand storci de bani, oameni bolnavi prin spitale ... Pascalau la Bulau ...
Postat 08 Iulie 2014, 13:26 de Johny B
jeg uman
esti un gunoi ordinar , data viitoare sper ca "fraierii" din tramvai (asa cum a zis nenorocitu asta) sa-ti traga niste suturi in capu ala sec !
Postat 08 Iulie 2014, 11:34 de pascalau
COCALAR ???
COCALAR ???? Nu cred ! CACANAR , se prea poate !!!! CACANAR IDIOT se apropie de adevarata lui valoare !! Da, CACANAR IDIOT NESIMTIT ! Asta este acest asistent !!!
Postat 08 Iulie 2014, 10:35 de uimit
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Gala Premiilor lui Bihorel 2018. Petrecere cu poante video, caricaturi şi concert Compact la Majoratul BIHOREANULUI. Vezi câteva momente! (FOTO / VIDEO)
  • Campionul K1 Adrian Maxim, prins de procurorii DIICOT Oradea cu un kilogram de cannabis. Sportivul a fost arestat şi trimis în judecată (FOTO)
  • Patriotul Ervin: Cine este orădeanul care a inaugurat Podul Centenarului cu o Dacie tricoloră (FOTO)
  • Două zile de reduceri: S-a deschis KiK, la ERA Park Oradea! (FOTO)
  • Gala Comunității Orădene. Vezi care au fost proiectele premiate! (FOTO)
  • Victorie acasă: CSM CSU Oradea a câștigat derby-ul cu Steaua (FOTO)
  • Primul tren Cluj - Oradea – Viena a plecat 'full'. Biletul cel mai ieftin costă 133 lei (FOTO/VIDEO)
  • 'Asta-i datina străveche': 350 de copii, în straie tradiționale, au colindat pe străzile Oradiei (FOTO/VIDEO)
  • Nervi în Aeroportul din Oradea: Pasagerii cursei Tarom spre Bucureşti, revoltați că... nu au locuri în avion! (FOTO)
  • Inna a strălucit ca o stea: Peste 3.000 de orădeni şi o mână de turcoaice s-au bucurat de concertul talentatei artiste (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON