URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 16 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
27 Martie 2011, 17:23

Ce Mercedesul meu!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Unii orădeni sunt mai egali decât alţii. Mai ales dacă sunt aleşi locali!

În vreme ce orădenii care îşi parchează maşinile în zona centrală se caută de bani ca să achite taxa de parcare, consilierul local Ioan Cupşa este mai descurcăreţ.

Avocat de profesie, liberalul îşi lasă Mercedesul E Class, pe perioada în care bate holurile instanţelor, în curtea blocului din strada Republicii 25, lângă maşinile riveranilor.

Pentru că intrarea în parcare este închisă cu barieră, Cupşa şi-a făcut rost de o cartelă de acces de la unul dintre vecini şi îşi parchează maşina gratuit, fără să se teamă că va fi amendat. Ba chiar poate vota liniştit în Consiliul Local pentru majorarea taxelor şi amenzilor de parcare...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
10 Comentarii
rogerius
comentarule rogerius mai pune si tu mana de rasfoieste un manual de gramatica ca esti iq 0 la capitolu asta
Postat 30 Martie 2011, 04:13 de profu
@ NAMAILA NAMASTE : e simplu, complicat pt tine
il faci pe Bihorel de kkt, dar vad ca destul de des ii vizitezi; ca nu imi intelegi scrisul, te-am avertizat cu nivelul IQ-ului, deci, nu ma mira .... Cat priveste cauza "disputei" ... dk nu vrei sa intelegi ca acel dom` consilier ar trebui sa fie urekiat , traduc, DEMIS, e clar ca esti un simplu infocat fan zzzuper-alejdan... no coment
Postat 29 Martie 2011, 05:24 de Rogerius
tzuki
bai, rogerius: a trebuit sa citesc de 2 ori ca sa inteleg ce naiba vrei sa zici.ce minte incalcita ai...bai, baiatuleeee! :))
Postat 28 Martie 2011, 18:36 de namaste
citeste 1st alea 3 randuri Blow
hey guy ... acest material de cateva randuri, il traduc pt tine... si nu sunt fan Bihorel, zzuper alesdan, oricum, nici atat: atentie baiatu`> atunci , cand, un primar care se vrea mare justitziar, tocmai pe tematica parcarile, si il prinde in off-side pe un om al sau, spune-mi tu mie, cata vraja mai are sa comenteze si sa faca el ordine intre noi, cetateni, muritori de rand (?) iar, daca vrea sa mai dea cu aburerile, si zbaciu, intai de toate ar trebui sa il puna la punct pe no-name-ul asta. Si probabil nu ai inteles nici locatia: nu e la primarie, ci in spate la corso ! sau dk tu crezi ca mai marele avocat super star se va plimba ditai kiiiilometri, ... ii platesc 1 cola / zi cat va face asta. La mai bine cu cititu` si interpretarea Blow
Postat 28 Martie 2011, 18:18 de Rogerius
Si ce ?
Cine e baiatul asta ? Are stofa de consilier politician sau s-a inghesuit si el, ca multi altii, in barca lui Bolojan ? Si daca este asa, de ce nu parcheaza in curtea primariei ? Nu i-a dat primarul o cartela de bariera pentru sufletul lui ? Asa saptaminal ... asa stire ... !!!
Postat 28 Martie 2011, 16:12 de Blow
calu
nu asa de demult era un nime'. de cand este consilier local nu-i mai ajungi cu prajina la nas. asa-i romanu' dc. se ajunje apoi fugi. si mai avem si o vorba inteleapta pe tema asta: ce-i permis calului nu-i permis magarului. asa ca iiiiha concetatenii mei dragi!
Postat 28 Martie 2011, 09:43 de me2
@NAMASTE ... esti 1 ordinary berbeque
mare indiferent te-o facut natura, si cu IQ de planta ... la o fazza de asta, justitziarul, mega-dreptatea si hiper obsedatul cu ordinea , inclusiv parcariele prin oras, ar cam trebui sa il demita pe dl. cui pricina. ALTFEL, absolut nimic, nicio vorba pe tema de parcare sa nu ii mai vina pe gura de alejdan, ca nu are lejitimitattee ... astamparate, nu sunt PD-ist, doar un simplu fiu de proletar din Rogerius. BIHORELE, FEEEELICITARI !! cam indulcesti ideea ca il fluieri si pe unu si pe altu, tot asa pe mai departe!
Postat 28 Martie 2011, 05:09 de Rogerius
partz
asa si?unde e problema?va bazati prea mult pe bunul simt al oamenilor ca sa scrieti cacatul vostru de ziar.probabil nu mai merge cu santajul si cautati noi victime.ar trebui sa va poarte cupsa prin tribunale un pic, sa va mai treaca aerele.pace!
Postat 27 Martie 2011, 23:53 de namaste
cine mai e?
mai cunoasteti vreun altul?si ce a facut gresit?daca se descurca.....da si el un ciubuc si gata
Postat 27 Martie 2011, 19:53 de neil
Hmmm...
Si nici macar nu e singurul care procedeaza in acest fel...
Postat 27 Martie 2011, 19:15 de Herlea
count display

FOTO BIHOREANUL

  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
  • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)
  • Oradea Summer Film: Caliu și taraful lui au cântat în Parcul Cetății (FOTO / VIDEO)
  • Miting cu repetiţie: Sute de orădeni au ieşit din nou să protesteze (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON