URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 18 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Anul trecut, Zilele întemeietorului oraşului Oradea au fost un succes nesperat. Cifrele privind audienţa au fost ameţitoare, organizatorii estimând chiar 60.000 de participanţi la manifestări. Din start, anul acesta organizatorii au anunţat că ar dori ca sărbătoarea să nu fie una a comunităţii maghiare, ci a tuturor orădenilor. Uşor de zis, dar greu de digerat pentru unii.
Zic şi eu
Adrian Cris
Vinerea trecută, şeful Poliţiei de Frontieră Române, orădeanul Ioan Buda, a dat o veste mare: după o întâlnire cu omologul de la Budapesta, a decis deschiderea "ocazională" a unui nou punct de trecere a frontierei în Bihor, la Santăul Mare, exclusiv pentru "efectuarea unor transporturi de materiale de construcţii" necesare construirii autostrăzii din Ungaria. Nimic rău până aici, dar asta numai dacă avem memorie de efemeridă şi nu ne amintim câteva detalii poate, totuşi, relevante...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Un video care a circulat agresiv pe internet, în special pe reţelele de socializare, arată cum un chinez modelează plastic cald într-un vas cu apă, îl amestecă cu vopsea verde deschis şi, după câteva secunde, creează... o varză! O finisează, îi dă forma naturală şi apoi o taie în două. Varza arată 100% real.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În 7 iunie 2018, în calitate de cameră decizională, Camera Deputaţilor a adoptat un proiect de lege privind modificarea Codului de procedură civilă, care a fost trimis Preşedintelui României în vederea promulgării. În condiţiile în care unul dintre principalele subiecte actuale din mass media este reprezentat de modificarea codurilor penale, adoptarea acestei legi, mult mai importante pentru cetăţeanul de rând, a trecut aproape neobservată. Sunt modificate aproximativ 100 de articole din Codul de procedură civilă!
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Toxiinfecţiile alimentare sunt boli acute cu manifestări diareice, determinate de salmonele, stafilococi enterotoxici, clostridium perfringens, clostridium botulinum şi alţi agenţi patogeni. Cea mai frecventă toxiinfecţie alimentară este cea determinată de salmonele. Există peste 1.700 de tipuri clasificate de salmonele. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Ne naştem, suntem crescuţi de părinţi, ne maturizăm, avem la rândul nostru propriii copii pe care îi creştem, îmbătrânim. Fiecare generaţie trece prin acelaşi ciclu, dar o face în perioade diferite de timp, pe măsură ce în urma noastră rămâne istoria. Aşa se face că aceia care au prins în adolescenţă începuturile comunismului în România au încă memoria vremurilor de dinainte şi au trebuit să se adapteze schimbării.
18 Ianuarie 2013, 08:55

Câştigător pe surse

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Postul de director general al Administraţiei Sociale Comunitare Oradea, vacantat anul trecut în noiembrie prin plecarea lui Felix Cosma la conducerea Agenţiei Judeţene pentru Plăţi şi Inspecţie Socială, va fi scos la concurs luna viitoare. Deşi anunţul încă n-a fost publicat pe site-ul Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici, angajaţii ASCO o şi dau deja câştigătoare pe consiliera primarului Ilie Bolojan, Arina Moş.

Zvonurile au fost alimentate de faptul că organizatorii concursului au stabilit ca pretendenţii să aibă studii juridice, nu de asistenţă socială, ceea ce ar fi pe calapodul tinerei liberale.

Aliaţii pesedişti par să fi acceptat fără comentarii situaţia, pe considerentul că postul de director adjunct este oricum ocupat, şi încă de vreo două luni, de omul lor. Nu de alta, dar acesta, directorul interimar Ioana Florea, a devenit între timp membră PSD. Poate pentru a respecta principiul că "partidul e-n toate"...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
18 Comentarii
tinerete sau competenta?
@trezirea!!!: "promovarea tinerilor" este un cliseu! Competenta nu are nici o legatura cu varsta! Uite, pun pariu ca esti un tanar(o tanara)care nu a obtinut o nota foarte mare la bac la proba de romana! Ca sa intelegi iti exemplific cum trebuia sa scrii: pun pariu ca toti CEI care au scris.... Eu personal nu pe Bolojan il critic aici! Critic modalitatea de promovare a unora. Mi se pare mai cinstit sa se spuna: numirile se fac pe criterii politice si gata! Ca asa au facut toti, asa se face si acum, probabil asa se va face si in viitor! Dar inteleg si ca nu se poate recunoaste direct acest lucru pentru ca ar fi in contradictie cu practicile europene!
Postat 20 Ianuarie 2013, 13:47 de TDS
o tara de fustrati
inainte sa va dati cu parerea informati-va!!pun pariu ca toti care au scris tendentios despre acest subiect nu au realizat nimic in viata si stau cu mana intinsa cum ne place noua romanilor.Cel putin Bolojan a promovat tinerii, fara trecut de tot felul.otv-ul la putere,manele si can-can acesta este viitorul da-ti-o inainte fratilor ca ajungem departe!!!
Postat 20 Ianuarie 2013, 13:10 de trezirea!!!
Secretara
Da ,asa se fac promovarile in Primaria Oradea .Din secretara direct in director.Administratie nu are cum sa stie,clar.Administratia nu se invata asa simplu facand cafele . Dar cum e in floare nestiinta, neprofesionalismul,lipsa de respect ,ne asteptam sa fie promovati asemenea oameni fara caracter. Rusine .
Postat 19 Ianuarie 2013, 20:29 de Eugen
o tara de fustrati
MUNCITI NU MAI INTIDETI MANA !!LA COMENTAT SUNTEM TOTI BUNI SI DACA AVEM HABAR SI DACA NU.ATATA RAUTATE CAT E IN TARA ASTA MAI RAR.NE MERITAM SOARTA !!!!!!
Postat 19 Ianuarie 2013, 18:14 de trezirea!!!
gramatica, bat-o vina
"are si ia o buna parte din meritele..." ? :)))) vai de capul tau, arino, sau anco, care-o-ti fi, daca "are si ia merite..." :))))))) da, ma, ati capatat o iesperienta fantastica pe langa stapanul inelelor :P
Postat 19 Ianuarie 2013, 16:02 de Fasole uscata
practici
@ceaian: eu personal nu-i cunosc nici meritele, nici competentele! in schimb abordez problema strict la modul general! nu stiu cum se face ca intotdeauna in astfel de situatii exista un grad de rudenie sau ceva pe langa! cum spre exemplu ramona bolos a ajuns la MDRT bineinteles pe merite proprii, nu datorita gradului de rudenie cu "allways"! sau cum a ajuns nepoata lui boc unde a ajuns! sau blonda lui boc(cyntia)unde a ajuns! eu unul nu am sustinut USL-ul pentru ca acestia sa mentina vechile practici! Zic ca e mai cinstit urmatorul mod de lucru: NU E NEVOIE DE NICI UN CONCURS, toate numirile se fac pe aparatenenta de partid. Macar asa s-ar sti CLAR o chestie!
Postat 19 Ianuarie 2013, 13:38 de TDS
Decenata si normalitate
De ce sunt comentarii atat de rautacioase si impertinente pentru d-na Arina Mos? Cati din cei care fac aceste comentarii cunosc competentele sau meritele pe care le are, dar mai ales experienta acumulata in cadrul echipei condusa de d-nul Ilie Bolojan ? Nu va ganditi macar o clipa ca daca a fost in preajma d-nului primar vreme de un mandat si ceva are si ia o buna parte din meritele si rezultatele obtinute la nivel local,cel putin, de PNL Oradea. Si in alta ordine de idei, cu ce era mai competenta d-na Koncsek Zita (UDMR) sa conduca atata timp ASCO, poate pentru ca avea scoala de cadre comuniste Stefan Gheorghiu ?! Deci haideti sa o vedem la treaba pe noua directoare si sa criticam ulterior, daca este cazul. Succes la examen si sa faceti din ASCO ceea ce a facut d-nul Ilie Bolojan din Primaria Oradea si d-nul Andrica Liviu din RAPAS Oradea. Mult noroc !
Postat 19 Ianuarie 2013, 11:36 de ceaian
?
e ruda cumva cu marius mos? interimarul de la proiecte europene? Continuatorul "abosrbantului"?
Postat 19 Ianuarie 2013, 11:27 de TDS
paparuda
asta profesionista! habar n-ai ce scrii. asta a lins in primarie tot ce a putut. si nu fost secretara lui Carp... ci consiliera, de fapt el a dus-o acolo! si inafara de faptul ca umbla dupa aranjamentele lui carp si ale ei nu facea nimic. pardon, umbla cu cealalta a lui Bolo, ca doar erau pe-o minte, cluburi, mese, aranjamente, excursii cu partidul si barbatul....pauza.
Postat 18 Ianuarie 2013, 23:26 de om bun
este femeia cu ...
cu botul .. se intelege la cine si cum , nu este regula de partid , este de regula ce prestezi si cui . Pacat ca numai incapabilii, manjitii, cur ...e si alte specii ajung in asemenea posturi, pentru ca omul sfinteste locul.
Postat 18 Ianuarie 2013, 21:02 de unu
khyfljgh
cine da mai mult! asa se fac numirile!
Postat 18 Ianuarie 2013, 19:20 de el
tile-n drum
las ca si Felix Cozma e un oportunist si un lingau de prima clasa, da parca nici asta nu e mai breaza :D
Postat 18 Ianuarie 2013, 19:11 de tylenol
tree star(t)
Arino, nu-ti mai scrie singura comentarii despre cat esti de "profesionista in administratie", ca dac-ar sti bietul barbata-tu ce "consiliere" faci tu cand el umbla cu camera-n spate ti-ar jumuli si putinul par care ti-a mai ramas in cap !
Postat 18 Ianuarie 2013, 19:09 de super star
o tuanta...
E o toanta si jumatate, linge blide si tufa de Venetia ! Se stia inca de luni ca vrea s-o puna la ASCO, mult v-a trebuit sa dati vestea ! Banuiesc ca trebuia sa primiti aprobare de la primar, altfel mai vedeti voi bani ciuciu ! S-a dus dreaq "cainele de paza al democratiei" baaaa, jurnalisti fara coloana !
Postat 18 Ianuarie 2013, 19:05 de Mr. Bean
DOAMNA ARINA E O PROFESIONISTA! FELICITARI!
DOAMNA ARINA ESTE O PROFESIONISTA IN ADMINISTRATIE PUBLICA SI MERITA DIN PLIN POSTUL! FELICITARI!
Postat 18 Ianuarie 2013, 17:03 de Aris
doar la noi
din pacate asa e la noi ... nu ajunge cine merita ... ci doar cine trebuie :( .
Postat 18 Ianuarie 2013, 16:13 de
NENOROCITILORR
de ce nu se da concurs in mod legal sa castige cel mai bun? Nenorocitilor!!!! La oate instituiile ati pus nise paparude care nu stiu cum ii cheama cu buletinul in mana
Postat 18 Ianuarie 2013, 15:42 de Cici
intrebare
E adevarat ca doamna a fost secretara lui Carp? Doar asa...intreb si eu, ca sa stiu cum se fac promovarile. Ca doar mai exista tineri isteti, cu studii juridice si nu numai, dar nu au acces la functii, pt ca nu sunt membri de partid.
Postat 18 Ianuarie 2013, 11:30 de Curiosul
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Morţii cu morţii: Drumul între DN 79 şi cimitirul din Nojorid, presărat cu buruieni înalte de 2 metri! (FOTO)
  • Culturi distruse: Grindina a făcut pagube enorme în mai multe localităţi din Bihor (FOTO/VIDEO)
  • Meciuri internaţionale atractive, la turneul internaţional de box 'Memorialul Nicolae Talpoş' (FOTO)
  • The Lion Kings: Campionii României la baschet au prezentat trofeul în faţa fanilor orădeni, fiind primiţi cu aplauze şi confetti (FOTO/VIDEO)
  • Furtună peste Oradea: Ploaia şi vijelia au inundat străzi şi au doborât copaci cu nemiluita (FOTO/VIDEO)
  • Bucurie în Piața Unirii! CSM Oradea este din nou campioana României la baschet! (FOTO / VIDEO)
  • Maşină făcută scrum, pe strada Transilvaniei (FOTO)
  • Sfinţire cu ştaif a Bisericii Sfântul Apostol Andrei (FOTO)
  • Bucuria lucrurilor mărunte: Mii de licăriri în Parcul Cetăţii, la Festivalul Luminii (FOTO/VIDEO)
  • Palatul Vulturul Negru, 'ecran' pentru o proiecţie impresionantă, de Zilele Art Nouveau (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON