URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 16 IANUARIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
La cum arată bugetul Oradiei, e clar că cele peste o sută de investiţii se vor întinde pe mai mulţi ani. Asta pentru că în România este imposibil să-ţi planifici ceva şi să iasă la timp. Cauzele sunt multiple, de la suprasolicitarea personalului, la greşeli elementare, la lipsa proiectanţilor şi a constructorilor, toate pe fondul unei birocraţii ucigătoare, bine întreţinute de funcţionarii puşi politic în posturi. Totuşi, Primăria are două restanţe pe care nu mai are voie să le rostogolească pe anii viitori.
Zic şi eu
Adrian Cris
Dumnezeu îţi dă, dar nu-ţi bagă în traistă. Nici peisajele, nici simpla existenţă a pârtiei nu asigură, de la sine, dezvoltarea aşezării. A dovedit-o episodul de la finele anului trecut, întins pe încă două săptămâni anul acesta, când autorităţile locale s-au dovedit incapabile să menţină în funcţiune telescaunul. Ratând vârful sezonului de schi, oraşul a pierdut încasări serioase
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Când mergi în ţări exotice e bine să ştii limba băştinaşilor. Astfel scade considerabil riscul de a fi tratat drept duşman şi s-o sfârşeşti la proţap ori să admiri pe vecie frumuseţile locului dintr-o ţeapă arborată pe meterezele unei cetăţi. Dacă le mai duci localnicilor şi nişte mărgele de sticlă frumos colorate, ai şanse mari să ajungi om respectat şi chiar să urci în ierarhia locală până la statutul de semi-zeu.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam anterior, legislaţia României permite oricărui cetăţean să aibă acces la informaţiile de interes public, arătând expres ce categorii de informaţii nu sunt considerate de interes public. În ceea ce priveşte procedura prin care cetăţeanul poate avea acces la informaţiile de interes public, Legea nr. 544/2001 prevede că autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia de a organiza compartimente specializate de informare şi relaţii publice sau de a desemna persoane cu atribuţii în acest domeniu.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Trichineloza este o boală parazitară acută produsă de Trichinella spiralis (un vierme cilindric lung de 1-4 mm şi cu diametrul de 0,04 mm), care parazitează animalele carnivore, porci mistreţi, urşi, vulpi, câini, pisici, şobolani etc. Sursa de infecţie pentru om este carnea infestată şi insuficient preparată termic...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Inteligenţa este râvnită în ziua de azi ca un atribut fără de care persoana nu se poate descurca eficient în viaţă. Adevărul este însă că inteligenţa corelează extrem de bine cu probleme de ordin mental, afectiv şi social. Oamenii cu IQ ridicat întâmpină mai multe dificultăţi în a se integra în societate, mulţi suferă de depresie, anxietate sau alte tulburări, iar o mică parte au chiar şi boli mintale.
18 Ianuarie 2013, 08:55

Câştigător pe surse

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Postul de director general al Administraţiei Sociale Comunitare Oradea, vacantat anul trecut în noiembrie prin plecarea lui Felix Cosma la conducerea Agenţiei Judeţene pentru Plăţi şi Inspecţie Socială, va fi scos la concurs luna viitoare. Deşi anunţul încă n-a fost publicat pe site-ul Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici, angajaţii ASCO o şi dau deja câştigătoare pe consiliera primarului Ilie Bolojan, Arina Moş.

Zvonurile au fost alimentate de faptul că organizatorii concursului au stabilit ca pretendenţii să aibă studii juridice, nu de asistenţă socială, ceea ce ar fi pe calapodul tinerei liberale.

Aliaţii pesedişti par să fi acceptat fără comentarii situaţia, pe considerentul că postul de director adjunct este oricum ocupat, şi încă de vreo două luni, de omul lor. Nu de alta, dar acesta, directorul interimar Ioana Florea, a devenit între timp membră PSD. Poate pentru a respecta principiul că "partidul e-n toate"...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
18 Comentarii
tinerete sau competenta?
@trezirea!!!: "promovarea tinerilor" este un cliseu! Competenta nu are nici o legatura cu varsta! Uite, pun pariu ca esti un tanar(o tanara)care nu a obtinut o nota foarte mare la bac la proba de romana! Ca sa intelegi iti exemplific cum trebuia sa scrii: pun pariu ca toti CEI care au scris.... Eu personal nu pe Bolojan il critic aici! Critic modalitatea de promovare a unora. Mi se pare mai cinstit sa se spuna: numirile se fac pe criterii politice si gata! Ca asa au facut toti, asa se face si acum, probabil asa se va face si in viitor! Dar inteleg si ca nu se poate recunoaste direct acest lucru pentru ca ar fi in contradictie cu practicile europene!
Postat 20 Ianuarie 2013, 13:47 de TDS
o tara de fustrati
inainte sa va dati cu parerea informati-va!!pun pariu ca toti care au scris tendentios despre acest subiect nu au realizat nimic in viata si stau cu mana intinsa cum ne place noua romanilor.Cel putin Bolojan a promovat tinerii, fara trecut de tot felul.otv-ul la putere,manele si can-can acesta este viitorul da-ti-o inainte fratilor ca ajungem departe!!!
Postat 20 Ianuarie 2013, 13:10 de trezirea!!!
Secretara
Da ,asa se fac promovarile in Primaria Oradea .Din secretara direct in director.Administratie nu are cum sa stie,clar.Administratia nu se invata asa simplu facand cafele . Dar cum e in floare nestiinta, neprofesionalismul,lipsa de respect ,ne asteptam sa fie promovati asemenea oameni fara caracter. Rusine .
Postat 19 Ianuarie 2013, 20:29 de Eugen
o tara de fustrati
MUNCITI NU MAI INTIDETI MANA !!LA COMENTAT SUNTEM TOTI BUNI SI DACA AVEM HABAR SI DACA NU.ATATA RAUTATE CAT E IN TARA ASTA MAI RAR.NE MERITAM SOARTA !!!!!!
Postat 19 Ianuarie 2013, 18:14 de trezirea!!!
gramatica, bat-o vina
"are si ia o buna parte din meritele..." ? :)))) vai de capul tau, arino, sau anco, care-o-ti fi, daca "are si ia merite..." :))))))) da, ma, ati capatat o iesperienta fantastica pe langa stapanul inelelor :P
Postat 19 Ianuarie 2013, 16:02 de Fasole uscata
practici
@ceaian: eu personal nu-i cunosc nici meritele, nici competentele! in schimb abordez problema strict la modul general! nu stiu cum se face ca intotdeauna in astfel de situatii exista un grad de rudenie sau ceva pe langa! cum spre exemplu ramona bolos a ajuns la MDRT bineinteles pe merite proprii, nu datorita gradului de rudenie cu "allways"! sau cum a ajuns nepoata lui boc unde a ajuns! sau blonda lui boc(cyntia)unde a ajuns! eu unul nu am sustinut USL-ul pentru ca acestia sa mentina vechile practici! Zic ca e mai cinstit urmatorul mod de lucru: NU E NEVOIE DE NICI UN CONCURS, toate numirile se fac pe aparatenenta de partid. Macar asa s-ar sti CLAR o chestie!
Postat 19 Ianuarie 2013, 13:38 de TDS
Decenata si normalitate
De ce sunt comentarii atat de rautacioase si impertinente pentru d-na Arina Mos? Cati din cei care fac aceste comentarii cunosc competentele sau meritele pe care le are, dar mai ales experienta acumulata in cadrul echipei condusa de d-nul Ilie Bolojan ? Nu va ganditi macar o clipa ca daca a fost in preajma d-nului primar vreme de un mandat si ceva are si ia o buna parte din meritele si rezultatele obtinute la nivel local,cel putin, de PNL Oradea. Si in alta ordine de idei, cu ce era mai competenta d-na Koncsek Zita (UDMR) sa conduca atata timp ASCO, poate pentru ca avea scoala de cadre comuniste Stefan Gheorghiu ?! Deci haideti sa o vedem la treaba pe noua directoare si sa criticam ulterior, daca este cazul. Succes la examen si sa faceti din ASCO ceea ce a facut d-nul Ilie Bolojan din Primaria Oradea si d-nul Andrica Liviu din RAPAS Oradea. Mult noroc !
Postat 19 Ianuarie 2013, 11:36 de ceaian
?
e ruda cumva cu marius mos? interimarul de la proiecte europene? Continuatorul "abosrbantului"?
Postat 19 Ianuarie 2013, 11:27 de TDS
paparuda
asta profesionista! habar n-ai ce scrii. asta a lins in primarie tot ce a putut. si nu fost secretara lui Carp... ci consiliera, de fapt el a dus-o acolo! si inafara de faptul ca umbla dupa aranjamentele lui carp si ale ei nu facea nimic. pardon, umbla cu cealalta a lui Bolo, ca doar erau pe-o minte, cluburi, mese, aranjamente, excursii cu partidul si barbatul....pauza.
Postat 18 Ianuarie 2013, 23:26 de om bun
este femeia cu ...
cu botul .. se intelege la cine si cum , nu este regula de partid , este de regula ce prestezi si cui . Pacat ca numai incapabilii, manjitii, cur ...e si alte specii ajung in asemenea posturi, pentru ca omul sfinteste locul.
Postat 18 Ianuarie 2013, 21:02 de unu
khyfljgh
cine da mai mult! asa se fac numirile!
Postat 18 Ianuarie 2013, 19:20 de el
tile-n drum
las ca si Felix Cozma e un oportunist si un lingau de prima clasa, da parca nici asta nu e mai breaza :D
Postat 18 Ianuarie 2013, 19:11 de tylenol
tree star(t)
Arino, nu-ti mai scrie singura comentarii despre cat esti de "profesionista in administratie", ca dac-ar sti bietul barbata-tu ce "consiliere" faci tu cand el umbla cu camera-n spate ti-ar jumuli si putinul par care ti-a mai ramas in cap !
Postat 18 Ianuarie 2013, 19:09 de super star
o tuanta...
E o toanta si jumatate, linge blide si tufa de Venetia ! Se stia inca de luni ca vrea s-o puna la ASCO, mult v-a trebuit sa dati vestea ! Banuiesc ca trebuia sa primiti aprobare de la primar, altfel mai vedeti voi bani ciuciu ! S-a dus dreaq "cainele de paza al democratiei" baaaa, jurnalisti fara coloana !
Postat 18 Ianuarie 2013, 19:05 de Mr. Bean
DOAMNA ARINA E O PROFESIONISTA! FELICITARI!
DOAMNA ARINA ESTE O PROFESIONISTA IN ADMINISTRATIE PUBLICA SI MERITA DIN PLIN POSTUL! FELICITARI!
Postat 18 Ianuarie 2013, 17:03 de Aris
doar la noi
din pacate asa e la noi ... nu ajunge cine merita ... ci doar cine trebuie :( .
Postat 18 Ianuarie 2013, 16:13 de
NENOROCITILORR
de ce nu se da concurs in mod legal sa castige cel mai bun? Nenorocitilor!!!! La oate instituiile ati pus nise paparude care nu stiu cum ii cheama cu buletinul in mana
Postat 18 Ianuarie 2013, 15:42 de Cici
intrebare
E adevarat ca doamna a fost secretara lui Carp? Doar asa...intreb si eu, ca sa stiu cum se fac promovarile. Ca doar mai exista tineri isteti, cu studii juridice si nu numai, dar nu au acces la functii, pt ca nu sunt membri de partid.
Postat 18 Ianuarie 2013, 11:30 de Curiosul
count display

FOTO BIHOREANUL

  • CSM CSU Oradea a învins cu 82-76 echipa din Piteşti şi a încheiat prima fază a Ligii Naţionale pe locul IV (FOTO)
  • Oradea ninsă: RER Vest a intervenit aproape 24 de ore continuu, pentru deszăpezire (FOTO)
  • Botezul Domnului. Sute de credincioşi orădeni au participat la sfinţirea apelor în bisericile din centrul oraşului (FOTO/VIDEO)
  • Toţi la zăpadă! Cozi de kilometri și probleme cu locurile de parcare în staţiunile montane din Bihor (FOTO/VIDEO)
  • La mulţi ani, 2019! Mii de orădeni au sărbătorit Revelionul în centrul oraşului (FOTO/VIDEO)
  • Accident în Tileagd: Un tânăr de 23 de ani a pierdut controlul unui BMW şi a lovit o autoutilitară, iar apoi un cap de pod (FOTO)
  • Omagiu generalului Berthelot: Pe faţada Gării din Oradea a fost dezvelită o placă comemorativă în cinstea consilierului militar al Regelui Ferdinand (FOTO/VIDEO)
  • Accident, pe DN 1: Cântăreţul de muzică populară Cornel Borza a zburat cu maşina peste un gard. „Scula rea nu piere!” (FOTO)
  • Carambol cu patru autoturisme lângă Real. O maşină a fost aruncată pe contrasens (FOTO)
  • Deghizaţi în Superman, Batman, Iron Man şi Spider Man, poliţiştii rutieri din Oradea au dus cadouri copiilor internaţi în Spitalul Municipal (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON