URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 16 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Neisprăviţii de la Ministerul Educaţiei au mai fătat o mărgică. Au elaborat un Cod de etică prin care se interzice profesorului care predă la clasă să îşi mediteze propriii elevi. Hai să zicem că acest aspect e corect, chit că poate fi uşor de eludat dacă profesorii fac schimb de elevi între ei. Mă aşteptam să interzică total meditaţiile, dar probabil că nu i-a dus capul până acolo.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la ultima dintre cele trei "legi ale justiţiei", respectiv cu privire la legea de modificare a statutului judecătorilor şi al procurorilor. Ca urmare a acestui fapt, preşedintele este obligat să promulge modificările, care vor intra, cât de curând, în vigoare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
18 Ianuarie 2013, 08:55

Câştigător pe surse

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Postul de director general al Administraţiei Sociale Comunitare Oradea, vacantat anul trecut în noiembrie prin plecarea lui Felix Cosma la conducerea Agenţiei Judeţene pentru Plăţi şi Inspecţie Socială, va fi scos la concurs luna viitoare. Deşi anunţul încă n-a fost publicat pe site-ul Agenţiei Naţionale a Funcţionarilor Publici, angajaţii ASCO o şi dau deja câştigătoare pe consiliera primarului Ilie Bolojan, Arina Moş.

Zvonurile au fost alimentate de faptul că organizatorii concursului au stabilit ca pretendenţii să aibă studii juridice, nu de asistenţă socială, ceea ce ar fi pe calapodul tinerei liberale.

Aliaţii pesedişti par să fi acceptat fără comentarii situaţia, pe considerentul că postul de director adjunct este oricum ocupat, şi încă de vreo două luni, de omul lor. Nu de alta, dar acesta, directorul interimar Ioana Florea, a devenit între timp membră PSD. Poate pentru a respecta principiul că "partidul e-n toate"...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
18 Comentarii
tinerete sau competenta?
@trezirea!!!: "promovarea tinerilor" este un cliseu! Competenta nu are nici o legatura cu varsta! Uite, pun pariu ca esti un tanar(o tanara)care nu a obtinut o nota foarte mare la bac la proba de romana! Ca sa intelegi iti exemplific cum trebuia sa scrii: pun pariu ca toti CEI care au scris.... Eu personal nu pe Bolojan il critic aici! Critic modalitatea de promovare a unora. Mi se pare mai cinstit sa se spuna: numirile se fac pe criterii politice si gata! Ca asa au facut toti, asa se face si acum, probabil asa se va face si in viitor! Dar inteleg si ca nu se poate recunoaste direct acest lucru pentru ca ar fi in contradictie cu practicile europene!
Postat 20 Ianuarie 2013, 13:47 de TDS
o tara de fustrati
inainte sa va dati cu parerea informati-va!!pun pariu ca toti care au scris tendentios despre acest subiect nu au realizat nimic in viata si stau cu mana intinsa cum ne place noua romanilor.Cel putin Bolojan a promovat tinerii, fara trecut de tot felul.otv-ul la putere,manele si can-can acesta este viitorul da-ti-o inainte fratilor ca ajungem departe!!!
Postat 20 Ianuarie 2013, 13:10 de trezirea!!!
Secretara
Da ,asa se fac promovarile in Primaria Oradea .Din secretara direct in director.Administratie nu are cum sa stie,clar.Administratia nu se invata asa simplu facand cafele . Dar cum e in floare nestiinta, neprofesionalismul,lipsa de respect ,ne asteptam sa fie promovati asemenea oameni fara caracter. Rusine .
Postat 19 Ianuarie 2013, 20:29 de Eugen
o tara de fustrati
MUNCITI NU MAI INTIDETI MANA !!LA COMENTAT SUNTEM TOTI BUNI SI DACA AVEM HABAR SI DACA NU.ATATA RAUTATE CAT E IN TARA ASTA MAI RAR.NE MERITAM SOARTA !!!!!!
Postat 19 Ianuarie 2013, 18:14 de trezirea!!!
gramatica, bat-o vina
"are si ia o buna parte din meritele..." ? :)))) vai de capul tau, arino, sau anco, care-o-ti fi, daca "are si ia merite..." :))))))) da, ma, ati capatat o iesperienta fantastica pe langa stapanul inelelor :P
Postat 19 Ianuarie 2013, 16:02 de Fasole uscata
practici
@ceaian: eu personal nu-i cunosc nici meritele, nici competentele! in schimb abordez problema strict la modul general! nu stiu cum se face ca intotdeauna in astfel de situatii exista un grad de rudenie sau ceva pe langa! cum spre exemplu ramona bolos a ajuns la MDRT bineinteles pe merite proprii, nu datorita gradului de rudenie cu "allways"! sau cum a ajuns nepoata lui boc unde a ajuns! sau blonda lui boc(cyntia)unde a ajuns! eu unul nu am sustinut USL-ul pentru ca acestia sa mentina vechile practici! Zic ca e mai cinstit urmatorul mod de lucru: NU E NEVOIE DE NICI UN CONCURS, toate numirile se fac pe aparatenenta de partid. Macar asa s-ar sti CLAR o chestie!
Postat 19 Ianuarie 2013, 13:38 de TDS
Decenata si normalitate
De ce sunt comentarii atat de rautacioase si impertinente pentru d-na Arina Mos? Cati din cei care fac aceste comentarii cunosc competentele sau meritele pe care le are, dar mai ales experienta acumulata in cadrul echipei condusa de d-nul Ilie Bolojan ? Nu va ganditi macar o clipa ca daca a fost in preajma d-nului primar vreme de un mandat si ceva are si ia o buna parte din meritele si rezultatele obtinute la nivel local,cel putin, de PNL Oradea. Si in alta ordine de idei, cu ce era mai competenta d-na Koncsek Zita (UDMR) sa conduca atata timp ASCO, poate pentru ca avea scoala de cadre comuniste Stefan Gheorghiu ?! Deci haideti sa o vedem la treaba pe noua directoare si sa criticam ulterior, daca este cazul. Succes la examen si sa faceti din ASCO ceea ce a facut d-nul Ilie Bolojan din Primaria Oradea si d-nul Andrica Liviu din RAPAS Oradea. Mult noroc !
Postat 19 Ianuarie 2013, 11:36 de ceaian
?
e ruda cumva cu marius mos? interimarul de la proiecte europene? Continuatorul "abosrbantului"?
Postat 19 Ianuarie 2013, 11:27 de TDS
paparuda
asta profesionista! habar n-ai ce scrii. asta a lins in primarie tot ce a putut. si nu fost secretara lui Carp... ci consiliera, de fapt el a dus-o acolo! si inafara de faptul ca umbla dupa aranjamentele lui carp si ale ei nu facea nimic. pardon, umbla cu cealalta a lui Bolo, ca doar erau pe-o minte, cluburi, mese, aranjamente, excursii cu partidul si barbatul....pauza.
Postat 18 Ianuarie 2013, 23:26 de om bun
este femeia cu ...
cu botul .. se intelege la cine si cum , nu este regula de partid , este de regula ce prestezi si cui . Pacat ca numai incapabilii, manjitii, cur ...e si alte specii ajung in asemenea posturi, pentru ca omul sfinteste locul.
Postat 18 Ianuarie 2013, 21:02 de unu
khyfljgh
cine da mai mult! asa se fac numirile!
Postat 18 Ianuarie 2013, 19:20 de el
tile-n drum
las ca si Felix Cozma e un oportunist si un lingau de prima clasa, da parca nici asta nu e mai breaza :D
Postat 18 Ianuarie 2013, 19:11 de tylenol
tree star(t)
Arino, nu-ti mai scrie singura comentarii despre cat esti de "profesionista in administratie", ca dac-ar sti bietul barbata-tu ce "consiliere" faci tu cand el umbla cu camera-n spate ti-ar jumuli si putinul par care ti-a mai ramas in cap !
Postat 18 Ianuarie 2013, 19:09 de super star
o tuanta...
E o toanta si jumatate, linge blide si tufa de Venetia ! Se stia inca de luni ca vrea s-o puna la ASCO, mult v-a trebuit sa dati vestea ! Banuiesc ca trebuia sa primiti aprobare de la primar, altfel mai vedeti voi bani ciuciu ! S-a dus dreaq "cainele de paza al democratiei" baaaa, jurnalisti fara coloana !
Postat 18 Ianuarie 2013, 19:05 de Mr. Bean
DOAMNA ARINA E O PROFESIONISTA! FELICITARI!
DOAMNA ARINA ESTE O PROFESIONISTA IN ADMINISTRATIE PUBLICA SI MERITA DIN PLIN POSTUL! FELICITARI!
Postat 18 Ianuarie 2013, 17:03 de Aris
doar la noi
din pacate asa e la noi ... nu ajunge cine merita ... ci doar cine trebuie :( .
Postat 18 Ianuarie 2013, 16:13 de
NENOROCITILORR
de ce nu se da concurs in mod legal sa castige cel mai bun? Nenorocitilor!!!! La oate instituiile ati pus nise paparude care nu stiu cum ii cheama cu buletinul in mana
Postat 18 Ianuarie 2013, 15:42 de Cici
intrebare
E adevarat ca doamna a fost secretara lui Carp? Doar asa...intreb si eu, ca sa stiu cum se fac promovarile. Ca doar mai exista tineri isteti, cu studii juridice si nu numai, dar nu au acces la functii, pt ca nu sunt membri de partid.
Postat 18 Ianuarie 2013, 11:30 de Curiosul
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Accident pe Calea Borşului: Ambulanță în misiune, lovită de un Ford și proiectată într-un TIR. Două persoane au ajuns la spital (FOTO)
  • Sprijin pentru persoanele cu dizabilităţi. A fost lansată filiala orădeană a asociaţiei 'Ridică-te şi umblă' (FOTO)
  • Luceafărul s-a revanșat: 4-1, sâmbătă, acasă cu CS Balotești! (FOTO)
  • Cetate 'de vânzare': Cetatea Oradea continuă să fie slab vândută, în ciuda atuurilor care o fac unică în Sud-Estul Europei (FOTO / VIDEO)