URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 15 DECEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Constat cu bucurie că există o concurență serioasă între cele două centre de putere din Bihor: Primăria Oradea și Consiliul Județean, în ce priveşte muzeele. Iar concurența asta nu poate fi decât benefică pentru turismul din Oradea.
Zic şi eu
Adrian Cris
În urmă cu peste un deceniu, un clujean teribilist zicea că s-a săturat de România. Cum n-a explicat că, de fapt, se săturase de balcanism, de corupţie, de minciună, de demagogie, naţionalism primitiv, murdărie şi dezordine, a fost pus la index ca vândut ungurilor. De câteva luni, patru primari din Transilvania pregătesc o iniţiativă mult pragmatică, deci şi mai "periculoasă" decât manifestul lui Sabin Gherman...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
În primul rând, îmi doresc să nu fie doar o mişcare politică, iar declaraţiile de intenţie ale celor 4 primari (fonduri, dezvoltare, infrastructură etc) să fie doar de faţadă, aşa cum se face în orice campanie electorală. Mi-ar plăcea să nu devină un pol politic şi să nu fie exploatată în consecinţă, deşi, dacă va începe să facă performanţă şi să dea rezultate palpabile, e foarte posibil să se ajungă şi acolo. Primul semnal ar fi atunci când vor cere şi alte oraşe să intre în horă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Competenţa de soluţionare a recursurilor declarate împotriva hotărârilor pronunţate în apel de tribunal, în cauzele având ca obiect cereri evaluabile în bani în valoare de până la 200.000 lei inclusiv, ca urmare a pronunţării Deciziei nr. 369/30 mai 2017 a Curţii Constituţionale a României, revine curţilor de apel.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Sistemul colector urinar, format din bazinetele renale (formaţiunile care "captează" urina din cei doi rinichi), cele două uretere ("tuburile" prin care urina ajunge la vezică), vezica urinară şi uretra ("tubul" prin care urina se elimină) este "căptuşit" cu nişte celule epiteliale denumite în ansamblu "uroteliu". Toată această zonă este expusă influenţelor carcinogene, dar cea mai frecventă tumoră este cea a vezicii urinare, urmată de cea de la nivelul bazinetelor.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Vorbim de o "explozie" de depresie în rândul fetelor începând cu anul 2012 şi până în prezent şi toate aceste adolescente au un singur lucru în comun: petrec mult timp pe telefoanele mobile ori în faţa canalelor social media.
08 Octombrie 2012, 14:59

Bunoiu, pe cai mulţi

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Unii petrec toamna pe cai mari. Dar nu ai lor. Pentru a promova festivalul Toamna Orădeană, directorul Casei de Cultură Oradea, Flavius Bunoiu (foto), şi-a tras, printr-un parteneriat cu un dealer de autoturisme, un Mercedes de ultimă generaţie (detaliu).

Pe pliantele de promovare, autoturismul este prezentat ca fiind "maşina oficială" a festivalului, asta însemnând probabil şi că trebuia pusă la dispoziţia invitaţilor şi a vedetelor care au venit la festival, iar apoi returnată.

Doar că până acum numai Bunoiu a fost văzut conducând mândru prin oraş, zi şi noapte, maşina inscripţionată cu logo-ul Toamnei Orădene. Bihorel apreciază că, în felul acesta, merţanul are o mare hibă: fiind o maşină foarte joasă, nu mai încape sub ea căţeaua oltenească care de obicei se leagă de ţeava de eşapament.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
@Talking Heads
:))) cretinul asta despre care vorbesti, este kaboou, "magaru' monar(k)ist'", tembelul site-ului. e un * frustrat, dus cu pluta. astia, ii ridica la fileu, iar nenorocitul incepe sa spumege.
Postat 09 Octombrie 2012, 18:27 de @Talking Heads
CU GASCA
Talking Head vorbesti prostii, nu am nicio legatura cu bihoreanul. :)
Postat 09 Octombrie 2012, 10:11 de FAC ORICE
lipsa calculatoare ?
Stimati ziaristi de la ,,Bihoreanul,,... aveti un singur calculator ??? de ce folositi doar un IP la comment-uri ??Daca aveti, totusi ,mai multe calculatoare, putina ,,intelijenta,, va rugam ..nu ne ofensati !
Postat 09 Octombrie 2012, 09:26 de Marian
pt Talking Heads
Nu e adevarat .Nu am nicio legatura cu Bihoreanul dar nu pot sa nu fiu revoltat cand primaria inchide podul Densusianu si lasa lucrarile de reparatie balta. Incep tot felul de lucrari in oras pe care le lasa balta la jumatatea lor. Asa ceva nu se face daca ai un pic de cap.Legat de toamna Oradeana nu va suparati dar eu nu simt ca e un festival in oras adresat tuturor oradenilor
Postat 09 Octombrie 2012, 07:12 de Marius
talk to the hand
iata un lucru care ar trebui sa va mire: toate comentariile gen "ionut", "Marius", "doru", "EU FAC ORICE" si "CU GASCA" provin de la acelasi IP de server, adica de la Bihoreanul :D cre ca sunt disperati :)))))))
Postat 08 Octombrie 2012, 21:55 de Talking Heads
vai s-amar
a ajuns si taranu la putere vai de capu lui
Postat 08 Octombrie 2012, 21:21 de ionut
Un centtean nemultumit
Cea mai proasta editie de cand ma stiu a Toamnei Oradene. Festivalul vinului si a palnci a disparut iar in loc nimic.In parcarea din centru in scHimb e o groapa imensa care asa a ramas. Nu inteleg de ce au inceput sa sape daca nu aveau fonduri.Sub pasajul Vulturul Negru ce sa vezi iar o imensa groapa. Probabil ca in povestea " Capra cu trei iezi" cei dornici de distractie urmau sa cada in groapa iar restul oradenilor precum primarul penticostal trebuie sa renunte la festivalul vinului si palinci ca na alccolul nu e bine vazut de biserica.Asa ca dragi oradeni unica distractie ramane biserica Speranta care va astepara sa canantati cantece bisericesti.Doamne ajuta ca primarul....
Postat 08 Octombrie 2012, 18:55 de Marius
mercedes
MARELE DESTEP CARE A INCHIS CIRCULATIE TIMP DE 9 ZILE IN CENTRU PT. INSTALAREA SCENEI IN MIJLOCULUL STRAZII CIND ERAU DESTULE LOCURII IN ALTE PARTE
Postat 08 Octombrie 2012, 18:09 de doru
EU FAC ORICE
Poate ne duce si pe noi la lucru sau ne plimba zi si noapte...ca doar si noi suntemi cetatenii orasului...
Postat 08 Octombrie 2012, 16:58 de CU GASCA
CU GASCA
Chestia e ca banii orasului sunt folositi pt. delicatese personale...intelegi? Baiatul asta nu face treaba, baiatul asta imparte contracte! Evident cui vrea! Ce mai...masina de bugetar!
Postat 08 Octombrie 2012, 16:54 de EU FAC ORICE
crapati de ciuda ? :)))
se pare ca de vreo patru ani nu primiti spaga de la casa se cultura, altfel l-ati linge si-n qur :))))))) oricum, majoritatea putinilor cititori care v-au mai ramas s-au prins ca sujetzi lupa oricui plateste bine, asa ca multumiti-va cu contractele date de bolojan prin primarie si cu alte sume santajate de la alde selina, barbutz si altii ca ei ;)
Postat 08 Octombrie 2012, 16:48 de Moonlight
LLL
Ba ce treaba aveti voi ca baiatul asta face treaba ? Daca ATP a pus masina la dispozitie, cu ce va incurca pe voi ? nu aveti loc in oras de el ? Organizati voi acest eveniment ?
Postat 08 Octombrie 2012, 16:39 de LOL
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Gala Premiilor lui Bihorel 2018. Petrecere cu poante video, caricaturi şi concert Compact la Majoratul BIHOREANULUI. Vezi câteva momente! (FOTO / VIDEO)
  • Campionul K1 Adrian Maxim, prins de procurorii DIICOT Oradea cu un kilogram de cannabis. Sportivul a fost arestat şi trimis în judecată (FOTO)
  • Patriotul Ervin: Cine este orădeanul care a inaugurat Podul Centenarului cu o Dacie tricoloră (FOTO)
  • Două zile de reduceri: S-a deschis KiK, la ERA Park Oradea! (FOTO)
  • Gala Comunității Orădene. Vezi care au fost proiectele premiate! (FOTO)
  • Victorie acasă: CSM CSU Oradea a câștigat derby-ul cu Steaua (FOTO)
  • Primul tren Cluj - Oradea – Viena a plecat 'full'. Biletul cel mai ieftin costă 133 lei (FOTO/VIDEO)
  • 'Asta-i datina străveche': 350 de copii, în straie tradiționale, au colindat pe străzile Oradiei (FOTO/VIDEO)
  • Nervi în Aeroportul din Oradea: Pasagerii cursei Tarom spre Bucureşti, revoltați că... nu au locuri în avion! (FOTO)
  • Inna a strălucit ca o stea: Peste 3.000 de orădeni şi o mână de turcoaice s-au bucurat de concertul talentatei artiste (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON