URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 22 FEBRUARIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Umblă pe la casele oamenilor o doamnă cu o sacoșă plină cu bani. Bate la ușă și întreabă: „Câți locuiți aici? Cinci persoane? Poftim 15.000 de euro”. Merge din casă în casă și dă fiecărui orădean câte 3.000 de euro. Doamna de care vorbim este Coana Europa. Ea ne dă bani, dar are și pretenții...
Zic şi eu
Adrian Cris
Miercurea trecută, eurodeputatul Emilian Pavel, de la PSD Bihor, a strălucit în efortul de a merita un nou mandat, la concurenţă cu mulţi alţi colegi, de la multilateral dezvoltata Rovana Plumb (atoate-ministră, la Mediu, Fonduri Europene, Educaţie, Transporturi) până la Gabriela Zoană (o antieuropeană aproape declarată). Miluţ a încercat, în sincron cu tot Partidul, cu Guvernul, cu ministrul (in)Justiţiei şi cu trompeţii din presa arondată, să blocheze candidatura fostei şefe DNA Laura Codruţa Kovesi la conducerea viitorului Parchet European.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
E frustrant, enervant și, în final, chiar amuzant să vezi cum omul obișnuit se implică trup și suflet în orice de pe lumea asta (fotbal, tenis, religie, medicină, finanțe și bănci, cinematografie, rețete de zacuscă, vaccinuri naturiste și adevărul despre daci etc.), dar întoarce capul cu dezgust de la singurul domeniu care îi influențează viața de zi cu zi și viitorul pe termen lung, cel mai blamat, dar și cel mai important dintre toate - politica.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Printr-o decizie din 29 ianuarie 2019, Curtea Constituţională a stabilit că procesele verbale încheiate de ANAF la solicitarea procurorilor, care erau utilizate pe scară largă în dosarele de evaziune fiscală, nu mai pot constitui probe în procesele penale.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Pleureziile sunt acumulări de lichid în spaţiul pleural (pleurele reprezintă 2 membrane care învelesc fiecare plămân şi care se află una în prelungirea celeilalte formând un "sac" închis). După natura lichidului pleureziile pot fi exudative (lichidul conţine o cantitate mai mare de proteine) sau transudative (lichid cu conţinut proteic mai mic). 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Statistic vorbind, milenialii stau mai puţin într-un loc decât generaţiile precedente. Nu petrec mai mult de doi ani într-o companie şi nu ezită să sară la oportunităţi mai bune de muncă atunci când acestea se ivesc. Pun mare preţ pe libertate şi mobilitate aşa că mulţi dintre ei sunt fie freelanceri, fie nomazi digitali.
31 Octombrie 2012, 09:41

Botezul focului: Hotel Double Tree by Hilton a rămas fără manager

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Cât o fi el de frumos şi de scump, Double Tree by Hilton a rămas fără şef. Austriacul Roman Kofler, managerul luxosului hotel de lângă Bazinul Olimpic, a fost pus pe liber datorită stilului "excentric", incompatibil cu imaginea unei afaceri hoteliere business class.

Deşi compania neagă, soarta lui Roman, băiat occidental dar cu apucături cam balcanice, dedulcit la "tăriile" locale, se pare că a fost pecetluită la trei zile după inaugurarea hotelului când, rămas încă într-o stare "festivă", omul a căzut la datorie.

Baiul e că somnul l-a prins şi la locul de muncă, şi cu ţigara în gură! Managerul a adormit atât de profund încât n-a simţit nici mirosul înţepător de mochetă aprinsă, nici alarma de incendiu.

Drept consecinţă, fiţoşii oraşului, veniţi să testeze pe pielea proprie răsfăţul unei scalde by Hilton, s-au trezit evacuaţi de personalul hotelului, în chiloţi şi halate de baie, într-o alarmă cu ieşire ca-n vremea armatei.

Acum a venit rândul managerului să fie evacuat. Nu de alta dar CV-ul austriacului împopoţonat cu inaugurări de hoteluri în toate colţurile lumii s-a dovedit până la urmă un Roman de groază...

UPDATE:

În legătură cu premiul lui Bihorel "Botezul focului", Roman Kofler, fostul manager al hotelului Doubletree by Hilton, a simţit nevoia să îşi exprime nemulţumirea, considerându-l totalmente fals.

El susţine că a renunţat de bunăvoie la contractul cu Hilton, aşa cum renunţase anterior şi la cel cu Ramada, atunci când inaugurările de succes ale hotelurilor s-au petrecut. Kofler lasă să se înţeleagă că nu a fost demis înainte de expirarea contractului şi spune că decizia fusese luată cu mult înainte de deschiderea hotelului.

În ce priveşte incendiul petrecut la Doubletree by Hilton, care a şi dus la evacuarea hotelului, Roman Kofler pretinde că în acea zi de 30 septembrie nici n-a fost în Oradea, existând numeroşi martori care să-i confirme versiunea.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
18 Comentarii
T
Felicitari eBihoreanul pentru acest articol. Personal am avut doar deceptii cu oameni de afaceri austrieci care au fost de o perversitate morala de neinchipuit si de o rautate fara margini la adresa romanilor. Regret faptul ca am pierdut timpul invatand limba germana, mai bine mergeam sa ma plimb.
Postat 11 Noiembrie 2012, 10:08 de Marcel
ligia pop
au facut angajari numa cu cunostinte ,adevarati meseriasi nu au angajat de la ospatari la tot niste comunisti nenorociti,aia a fost prostituata stie toata lumea.
Postat 09 Noiembrie 2012, 14:08 de meseriasu
@Roman Kofler
Domnule Kofler, În privinţa solicitării dvs. de a elimina articolul la care faceţi referire, vă comunic că nu putem face asta, deoarece lucrurile nu sunt nici pe de parte atât de clare precum susţineţi dvs. Nu am primit nici un comunicat de la Calipso, ci unul de la Hilton Worldwide, iar acesta nu specifică, cum spuneţi dvs., că aţi fi plecat de bunăvoie, ci de fapt confirmă faptul că “nu mai lucraţi” pentru companie şi că urmează să fie anunţat un nou director general într-o săptămână. De asemenea, confirmă şi incidentul ruşinos petrecut în 30 septembrie, când întreg hotelul a fost evacuat. Daţi-mi voie să mă îndoiesc că aţi plecat de bună voie din poziţia de manager al celui mai luxos hotel din oraş la câteva zile de la deschiderea lui. Dacă ar fi fost aşa, mă gândesc că aţi fi vorbit despre acest “mandat scurt” încă de la deschidere, iar înlocuitorul ar fi fost pregătit şi anunţat mult mai repede. Nici de la Ramada Oradea nu îmi amintesc să fi “demisionat” atât de urgent. Oricum, dacă consideraţi că se impun precizări legate de modul în care s-a stopat contractul cu DoubleTree by Hilton, vă rog să ni le trimiteţi şi, în măsura în care acestea sunt pertinente, le vom publica pentru a corecta eventualele informaţii inexacte. În final, două precizări aş vrea să fac. 1. Articolul despre care vorbiţi a fost publicat la o rubrică de pamflet, de aceea are un ton mai “jucăuş”. 2. Am aprecia dacă, în locul tonului agresiv şi ameninţător cu care ne-aţi scris, aţi folosi unul ponderat sau cel mult ironic, echivalent cu al nostru. Vă mulţumesc. Florin Ciucaş Redactor şef
Postat 02 Noiembrie 2012, 12:56 de Redactia
@Roman Kofler
Dear Mr. Kofler Regarding your request that we remove the article to which you refer I have to let you know that we cannot do that because things are far from being as clear as you sustain. We have not received any statement or press release from Calipso but one of Hilton Worldwide, and it does not specify, as you claim, that you left on your own will, but actually confirms the fact that you ‘do not work’ for the company anymore, also pleads ‘a decision regarding Roman Kofler’s leaving’ (so not a resignation) and states that the new CEO will be announced in a week’s time. It also confirms the shameful incident occurred on September 30th when the entire hotel was evacuated. Allow me to doubt that you have voluntarily left the CEO position of the most luxurious hotel in town in just a few days after its opening. If it were so, I think you would have spoken about this ‘short term’ even since the opening and your replacement had been prepared and announced much faster. I don’t recall you resigning from Ramada that quickly. However if you believe clarifications are required as to the way the contract with Double Tree by Hilton has been stopped, feel free to send us your notes and to the extent that they are relevant, we will publish them to correct any inaccurate information. Finally I would like to make two remarks: 1. The article which you refer to has been published in a section of pamphlet and therefore has a more playful tone. 2. We would appreciate it if, instead of aggressive and threatening tone that you have written to us, you use an even-tempered one or ironic at the most, equivalent to ours. Thank you and best regards Florin Ciucas Editor in Chief
Postat 02 Noiembrie 2012, 12:54 de Redactia
drink and girls
Herr Kofler, are you sure you love Romanian people? Some say you love Romanian girls :)
Postat 02 Noiembrie 2012, 12:12 de Pervert
?
Domnule Kofler! Ziceti ca e-bihoreanul, de regula, minte! Sa intelegem ca acum doi ani a exagerat cand a scris ca Mariana Kofler a jucat alaturi de Angelina Jolie? Sincer, atunci chiar cred ca a exagerat(poate o fi jucat rolul celei care-i curata pantofii Angelinei), dar fie, era un fel de mini-interviu! A exagerat interlocutoarea! Insa atunci e-bihoreanul a fost bun, acum nu mai e? Ca asta se intelege! Dar acum spuneti sincer? V-ati angajat cumnatul?
Postat 02 Noiembrie 2012, 08:05 de V
Evacuare
Dar au fost evacuati mai multi "manageri".....
Postat 01 Noiembrie 2012, 20:50 de Geo
e un BORDEL ca toate hotelurile din oradea :))) prostitutia se va face simtita si acolo :))
acum stiti de ce nu se legalizeaza PROSTITUTIA :))) fac altii bani frumosi :)))
Postat 01 Noiembrie 2012, 19:47 de hilton e .......
e un BORDEL ca toate hotelurile din oradea :))) prostitutia se va face simtita si acolo :))
sunt vai de capul lor dar nici nu o sa faci sex cu naparliti in functii ca la HILTON< vrei adevarul scumpa TOT MENIUL :)) la prima ora :))) ITM si toate autoritatiile ce fac UN SPA sau sex in GRUP ?
Postat 01 Noiembrie 2012, 19:46 de hilton e .......
realitate
Daca nu ai fost aleasa nu inteleg de ce te superi,daca ai valoare si chiar vii de la Kempinsky nu te cramponezi de un job la Hilton,mergi mai departe,NU?sau asa ai procedat si dincolo,scriai mesaje pe net daca nu te angaja cineva.Ar trebui sa ai o alta mentalitate daca ai lucrat afara.
Postat 01 Noiembrie 2012, 18:25 de relitate
Dupa lansare
Sper sa i-a cu dansul cand pleaca si echipa, si mai ales pe Ligia Pop care angaja doar cunoscutii si fostii ei colegi de la Ramada Oradea si de la Continental. Nu mi-a fost dat sa vad un interviu mai neprofesionist ca al ei. Se vedea ca trage de timp si amana la nesfarsit un interviu pana cand renunti si pune ea vreun fost coleg(indiferent cat de calificat ai fi pentru pozitie, si sa vi de la Kempinsky nu conteaza). Vorbesc de posturile de midle management, nu de ospatari. Acolo e ok, se mai poate. Iti mai si spune cinic sa aplici pe site-ul Hilton. Nici unul care e angajat acolo nu a aplicat pe site. Ea in nici un caz. Daca va uitati mai toata echipa e formata din fostii colegi. De asemenea aceasta echipa a plecat de la Ramada la Hilton in aceeasi formula. Unde-l vor urma acum pe dl Kofler? La ce noua lansare?Sunt curioasa. Nu sunt profesionisti. Nu au apucat sa ramana intr-un hotel odata ce a fost lansat.
Postat 01 Noiembrie 2012, 17:04 de Adina
PENIBIL ! in 2012 mai traim asa ceva ia vedeti cine le face protectia muncii !
Acest articol este absolut absurdă şi va rezerva legală paşi aici. Am demisionat datoria mea ca General Manager dar ziarul dumneavoastră este întotdeauna scris numai jumătate din adevăr. Îmi amintesc despre articels ai scris despre Ramada - şi uite, acestea sunt încă acolo şi de a face bine. Vă păstraţi uitând că aceste hoteluri da mulţi oameni de locuri de muncă, şi tot ceea ce faci este zvonuri de muzica, care nu au nimic a face cu adevărul! Ai chiar scris greşit investiţii numere, în ambele hotel - Ramada şi Hilton, deoarece nu stii nimic! Nu voi comenta pe acest lucru, ca simplu nu reflectă adevărul, precum şi Calipso emis un comunicat de presă, care prevede în mod clar că am plecat de munca mea. Dar se pare asa ca am uitat să întreb cel mare \\"ebihoreanul\\" dacă eu am voie să fac asta! Iubesc Romania si oamenii sai, dar instituţii ca a ta deţin această ţară înapoi, astfel încât se poate dezvolta în mod liber şi tot ceea ce pot să spun, să păstreze trăiesc în caseta de, şi mai multe persoane doar ignora dumneavoastră prostii ca ei au lucruri mai mari să se concentreze pe! Cu respect, RK
Postat 01 Noiembrie 2012, 15:17 de ha,ha, ha, ha, ha
Hotelier
Dear "serious" ebihoreanul! This articel is absolut absurd and I will reserve legal steps here. I resigned my duty as General Manager but your newspaper is always writing only half of the truth. I remember about the articels you wrote about Ramada - and look, they are still there and doing well. You keep forgetting that these hotels give many people jobs, and all what you do is writting rumors, which have nothing to do with the truth! You even wrote wrong investment numbers, in both hotel - Ramada and Hilton, because you know nothing! I will not comment on this anymore, as it simple does not reflect the truth as well as Calipso issued a press release which clearly states that I left my job. But seems so I forgot to ask the great "ebihoreanul" if I am allowed to do that! I love Romania and its people, but institutions like yours hold this country back so it can develop freely and all what I can say, keep living in your box, and more and more people will just ignore your nonsense as they have bigger things to focus on! Respectfully, RK
Postat 01 Noiembrie 2012, 12:55 de Roman Kofler
cum naiba !! daca nu are fata de Domana nu sunt nici cavaleri acolo :)))
ha, ha, ha, ha, ha, cum a cazut un etaj intreg , era BEATA ? nici un cavaler pe acolo ? eu intotdeauna am spus ca Doamna nu e cea ce se imbraca cu o haina demna de o Prostituata (la locul de munca se cer multe imoralitati, dar sa cera ca cu atat raman :))) ) , Doamna e cea ce lasa normalul sa se simta ca ambianta :)) e foarte greau sa fi naturala intre complexati :))
Postat 01 Noiembrie 2012, 10:52 de ha,ha, ha, ha, ha
?!
Dar doamna manager , care a cazut pe scari un etaj intreg!! Numai tragedii se intampla....
Postat 01 Noiembrie 2012, 08:57 de Vanessa
Javrelor
de ce mintzitzi lumea ???????? voi chiar nu mai avetzi ce scrie... in niciun fel nu asha s-o intamplat... aveam o parere buna despre voi sincer dar se pare ca degeaba
Postat 31 Octombrie 2012, 19:18 de :))
prostituata
CENZURAT
Postat 31 Octombrie 2012, 12:54 de una
TREZITI va nu mai consumati DROGURI zilnic !
ha, ha, ha, ha, ha, ha hotel de fite ati inebunit cei din centru vor da faliment cu prosty care fac discriminari sociale o sa bem o cafea cu 15 euro :)))? LOGIC trebuie sa fie fraier orice client sa consume laHilton altceva decat cazare la pret ENORM amortizarea investitiei e inclus in tarif, pentru ca gaseste in oras ospat regeste !!! TREZITI va nu mai consumati DROGURI zilnic ! la noi orice investitor vrea banii in 3 ani si nu 25-50 :))) aici e prostia celor de la finante care nu si fac jobul :)).
Postat 31 Octombrie 2012, 10:52 de vai de noi
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Revoltă tăcută în spatele uşilor închise: Judecătorii şi procurorii din Oradea au protestat împotriva ordonanţei care a modificat peste noapte legile Justiţiei (FOTO)
  • Accident pe DN 79, la ieşire din Leş: O maşină s-a răsturnat în şanţ, iar o tânără de 27 de ani a fost încarcerată (FOTO)
  • Aproape 200 de turişti au fost recuperaţi de salvamontiştii bihoreni în anul 2018 (FOTO)
  • „Eu cu cine votez?” – Lansarea celei mai recente cărţi a conferenţiarului Cristina Matiuţa, despre dinamica partidelor, prilej de dialog cu publicul (FOTO)
  • Mii de turişti la Sărbătorile Zăpezii de la Vârtop. IMAGINI SPECTACULOASE
  • Lăzăriștii au avut o zi dulce: Carnavalul prăjiturilor, scenete și spectacole cu ocazia zilei școlii (FOTO)
  • Musicalul Mamma Mia în Oradea: Aproximativ 1000 de persoane au cântat împreună, cucerite de povestea de dragoste dintre Loredana și Cornel Ilie (FOTO / VIDEO)
  • Protest inedit la sediul PSD Bihor: Învăţământul este subfinanţat, dar partidele devin milionare pe banii noştri! (FOTO / VIDEO)
  • Primare, vrem parcare! Un loc la trei mașini: Criza locurilor de parcare din centrul Oradiei, fără soluţii până anul viitor (FOTO)
  • Incendiu la Baroul Bihor! Mai multe documente au luat foc în biroul unor avocați (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON