URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 18 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Neisprăviţii de la Ministerul Educaţiei au mai fătat o mărgică. Au elaborat un Cod de etică prin care se interzice profesorului care predă la clasă să îşi mediteze propriii elevi. Hai să zicem că acest aspect e corect, chit că poate fi uşor de eludat dacă profesorii fac schimb de elevi între ei. Mă aşteptam să interzică total meditaţiile, dar probabil că nu i-a dus capul până acolo.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
22 Septembrie 2010, 08:06

Bombardier cu carte de muncă

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Vă mai aduceţi aminte de Bombardieru', alias Alex Stoica, bucureşteanul care i-a scos din minţi pe poliţiştii orădeni, astfel că i-au pus în cârcă nu mai puţin de 12 fapte penale?

E vorba de junele de 25 de ani cu flotant de Oradea care, înarmat cu un permis fals procurat din Republica Moldova, a avut două tamponări cu fugă de la locul accidentului şi cu vătămare corporală, a tras cu pistolul după şoferi în trafic şi a urlat la ei prin portavoce.

Ei bine, trimis în judecată, Bombardieru' a fost recent condamnat. Cu suspendare, ce-i drept, dar sub supraveghere pe o perioadă de 6 ani şi jumătate. Mişto e că printre condiţiile puse de judecători a fost şi aceea ca Bombardieru' să se angajeze în câmpul muncii, cu acte în regulă, pe care să le prezinte periodic organelor de Poliţie.

Totul e să nu vină cu o carte de muncă falsă sau procurată, la fel ca permisul, tot din Republica Moldova!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
15 Comentarii
Numar fals
Se pare ca numarul afisat de tine nu este folosit. Esti un pamflet Stoica. Cati ani ai stat in casa lui Capatan si te-au ingrijit? Cati ani ai stat pe Str. Dragos voda? deci... in fata mea esti un boschetar disperat sa se agate de orice flacara aprinsa temporar. Nu te cunosc (in prezent), doar am avut ghinionu sa iti cunosc trecutul.
Postat 26 Ianuarie 2014, 08:36 de Stefan
respecte
bravo alex. ia atitudine. respecte!
Postat 30 Ianuarie 2012, 14:57 de aliin
Stefan Stefi de unde ma cunosti tu pe mine ?
cumetras de unde ma cunosi tu pe mine de vb tu de mine ..? ce TVR! ce aberezi acolo cumetreas uite nr meu 0756 981 986 cauta sa ma suni sa ne vedem daca tot zici ca ma cunosti si esti asa mare reporter .....merry cristamas
Postat 18 Octombrie 2011, 14:50 de alex
Intreaba-l pe el daca nu stii ce sa crezi
Daca nu stii, intreaba-l personal pe el. Ai curajul sa il intrebi in fata, daca este barbat iti va raspunde. Dar cum il stim noi, (multi dintre noi) isi ascunde rahatul sa nu i-l vada nimeni. Un om fara principii cum este el, face orice sa se bage in seama, orice ca lumea vada ca exista. Existe numele Alexandru Stoica, un baiat de 26 de ani pe buletin dar in realitate este un dezastru. Legat de youtube, te rog sa cauti reportaje in afara tarii despre el. Daca nu gasesti nimic, poti cauta informatii chiar la TVRi cand era el un orfan.
Postat 22 Noiembrie 2010, 12:10 de Stefi
nush ce sa cred
Deci el se trage de la bucuresti , tata lui nelu e neam cu nutu camatru iti arat o filmare pe youtube la o nunta de lux ca sta la masa cu nutzu, taicasau e respectat , bani sigur are ,despre tineretea lui nu stiu , posibil sa fie si ceva adevar prin ce zici stefan
Postat 18 Noiembrie 2010, 21:57 de rad
Sclav in toata firea
M-am saturat de tiganu asta borat. Stie el ce inseamna munca? Oare isi mai aduce aminte cum sufla aurolac in punga? si cum a ajuns la un camin orasul sperantei? A distrus un lucru frumos al unui om care l-a ingrijit, protejat, salvat din canale. Acest copil este un vagabond, un ciurli-burli. Tigan borat ce esti. Nimic nu a facut in viata lui decat sa prosteasca oameni care s-au dedicat sa il ajute. Se da tare ca a copiat o poza cu Guta in photoshop, oricine poate sa faca asta. Dar ca sa fie un exemplu bun, cred ca ar trebui sa se intoarca din nou in canal si sa sufle in punga aurolac. Imi pare rau ca te cunosc baiete, imi este scarba de tine. Tine minte, boschetar ai fost... asta ai ramas si esti.
Postat 18 Noiembrie 2010, 18:17 de Stefan
prostilor
prostilor cum sa fie sifonar toti vorbiti fara voi vorbiti a prostului el este prieten cu Negus cu multa lume din oras este la oradea de catva ani buni are cunostinte in toata tara si el si cei de la oradea Romi si restul va dati seama ca se auzea daca era sifonar numai vorbiti prosti invidia este mare si cand nu aveti ce ii face unuia aruncati cu vorbe in si scoateti vorbe pe la spate ca nu a putut politia sa il condamne pentru alte fapte asta este ca are coie mari prostilor
Postat 23 Septembrie 2010, 18:17 de jon
:)
Cine esti informator bombardieru ?tot ptin cluburi umbla in wekend , cu astia mai grei , e prieten bun cu astia a lui negus, dar nam stiut ca este sifonar :)
Postat 23 Septembrie 2010, 14:37 de ras
*
stati voi linistiti scrieti numai prosti daca era sifonar numai statea cu naieti din oras la masa afirmati deastea pe siteuri poate sa faca oricine de ce nu ii spuneti in fata ce aveti de spus va este frica ? :)))
Postat 22 Septembrie 2010, 22:12 de N
sifonar
asta le zice tot politistilor, e un informator de 2 lei...cand iese frate-meu din puscarie il face zob si pe el si pe toata familia sa. din cauza ca l-a turnat, fratemeu e in puscarie acum.
Postat 22 Septembrie 2010, 20:19 de zorgo joska
sifon
sifonaru tot sifonar
Postat 22 Septembrie 2010, 17:42 de wg
kik
nu scrieti destul despre interlopii din oras ?
Postat 22 Septembrie 2010, 17:33 de iar
care interlopii ?
CENZURAT
Postat 22 Septembrie 2010, 16:48 de anonim
Zorro
Zorro pe cine a sifonat si cui a facut el rau ..? eu cred ca tu estu un produs al politiei de unde ai tu asemenea informatii ? numai vorbiti fara sa sti macar sunteti niste invidiosi
Postat 22 Septembrie 2010, 16:30 de anonim
Rusine
CENZURAT
Postat 22 Septembrie 2010, 16:17 de Zorro
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Cum arată Podul Centenarului. Va fi inaugurat înainte de termen, pe 1 Decembrie (FOTO/VIDEO)
  • Copţi, dar buni! Oradea a dat trei campioni la Openul Austriei de Judo Masters! (FOTO)
  • Nu vă jucaţi cu focul! Opt incendii de vegetaţie uscată, într-o singură zi (FOTO)
  • Să tragem linie! Lucrările pentru reamenajarea liniei de tramvai vor bloca cel puţin o lună circulaţia prin Calea Aradului (FOTO)
  • Statuia Evei Heyman din Parcul Bălcescu a fost donată Primăriei Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Accident pe Calea Borşului: Ambulanță în misiune, lovită de un Ford și proiectată într-un TIR. Două persoane au ajuns la spital (FOTO)
  • Sprijin pentru persoanele cu dizabilităţi. A fost lansată filiala orădeană a asociaţiei 'Ridică-te şi umblă' (FOTO)
  • Luceafărul s-a revanșat: 4-1, sâmbătă, acasă cu CS Balotești! (FOTO)
  • Cetate 'de vânzare': Cetatea Oradea continuă să fie slab vândută, în ciuda atuurilor care o fac unică în Sud-Estul Europei (FOTO / VIDEO)