A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: getimagesize(https://cdn.ebihoreanul.ro/static/gallery_big/scoala generala 11.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request

Filename: controllers/ebh.php

Line Number: 1077

Bodyguard de generala: Elevii de la Scoala Generala 11 au bodyguarzi...
URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 23 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Angela Lupşea, preşedinta Fundaţiei pentru Protejarea Monumentelor Bihor, conduce muzeele şi Cetatea oraşului cu rezultate modeste. În numeroase ocazii am veştejit-o considerând că e inadmisibil ca, la doi ani după finalizarea reabilitării, în fortăreaţă să nu se întâmple mare lucru. Acum, însă, trebuie să recunosc că Zilele Art Nouveau au fost o reuşită care, cred eu, i-a uluit până şi pe organizatori.
Zic şi eu
Adrian Cris
După 9 luni în care minoritatea celor 17 consilieri judeţeni ai PNL a fost egala majorităţii UDMR-PSD-ALDE, rămasă din septembrie 2017 tot în 17 reprezentanţi prin excomunicarea fostei preferate a şefului PSD Bihor, Ioan Mang, „parlamentul” bihorean a revenit săptămâna trecută, aşa cum a decis Curtea de Apel, la formula rezultată din alegerile locale de acum două veri. Miercuri, cu doar un vot împotrivă şi o abţinere, a fost validat cel de-al 18-lea echipier al alianţei, PSD-istul salontan Adrian Szatmari.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În data de 5 iunie 2018 a fost publicată în Monitorul Oficial o importantă decizie pronunţată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în recurs în interesul legii, prin care s-a stabilit, cu caracter obligatoriu, pentru viitor, că sechestrele dispuse în procesele penale nu pot influenţa drepturile celor care aveau anterior o ipotecă cu privire la bunurile sechestrate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Toxiinfecţiile alimentare sunt boli acute cu manifestări diareice, determinate de salmonele, stafilococi enterotoxici, clostridium perfringens, clostridium botulinum şi alţi agenţi patogeni. Cea mai frecventă toxiinfecţie alimentară este cea determinată de salmonele. Există peste 1.700 de tipuri clasificate de salmonele. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În ultimii ani tot mai mulți tineri au început să-și lase barba să crească, generând o modă de impact global care a atins și România. Vedem pe stradă bărbați cu barbă stufoasă, spre deosebire de acum cinci ani, când moda încă nu prinsese amploare. În acest articol vom încerca să vedem ce stă la baza psihologiei acestui fenomen și de ce bărbații decid să-și lase barbă în încercarea de a atrage mai multe partenere.
28 Octombrie 2012, 11:26

Bodyguard de generală: Elevii de la Şcoala Generală 11 au bodyguarzi plătiţi din banii părinţilor

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Bihorel a aflat că la Şcoala Generală nr. 11 din Rogerius părinţii cotizează din propriile buzunare pentru paza elevilor. Mai precis, direcţiunea a angajat cu ora doi bodyguarzi care, pe timpul cursurilor, stau de pază la poarta instituţiei şi nu lasă să treacă nici musca dacă nu se legitimează.

Ideea nu-i rea, doar că pentru aceeaşi misiune şcolile au în schemele de personal câte un portar. Or, musculoşii îşi capătă lefurile din fondul comitetului de părinţi.

Şi, uite-aşa, pe lângă tot felul de alte angarale - dări pentru manuale, pentru zugrăvit, pentru schimbat parchetul ori mobilierul - oamenii mai suportă încă o cheltuială care, după lege, ar fi de datoria şcolii. Doar de-aia-i gratuit învăţământul în România, să te ardă la portofel...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
14 Comentarii
mobila din banii parintilor
Un articol bun, felicitari celor de la Bihorel pt. ca au curajul sa de-a in vileag aceste manevre mascate care se fac la Scoala generala NR. 11 Oradea. Perfect adevarat cu ce a-ti scris in articol, nu stiu de ce Inspectoratul Scolar nu intervine in aceasta situatie. Parintilor li se cer obiecte de studiu scumpe, material didactic,electronice, mobila, banci, etc. Niste mofturi ale unor profesori si invatatori.
Postat 02 Octombrie 2014, 14:17 de georgel
:)
Va urasc Generala 11. :)))))
Postat 14 Octombrie 2013, 22:45 de Ioana
@Claudia
Draga Claudia!Scoala Gimnaziala Nr.11 are sistem de acces pe baza de cartele,cred ca e singura scoala,care se poate lauda cu asa ceva!Sa inteleg,ca ai copilul la aceasta scoala!In loc sa critici,ai putea aprecia efortul celor de acolo,care se depune pentru copilul tau si pentru toti copiii din aceasta scoala!Esti foarte pregatita la capitolul\"critici\",dar te-ai oferit vreodata sa ajuti cu ceva scoala?
Postat 30 Octombrie 2012, 18:00 de LAURA
foarte multi bani
Scoala gen.11 NU are sistem de intrare pe baza de cartele! Ca urmeaza sa aiba este altceva. Iar eu ca si parinte - mi se pare normal - ca daca eu nu am acces sa intru cu copilul in clasa- ca ma opresc acesti bodiguarzi platiti din banii mei si a altor parinti - tot asa sa nu aiba acces nici acesti AFACERISTI - care intra sa vinda reviste,sa faca poze ,sa faca magie - Pe banii nostrii ! De asemenea si acele videoproiectoare,xeroxuri.,casetofoane,panza ptr.videoproiectoare,...tot ce exista in clase au fost cumparate din banii parintilor - nu din fondul scolii pe care il dam de ani de zile !!!
Postat 30 Octombrie 2012, 09:49 de claudia
foarte multi bani
Buan, Intradevar parintii de la sc.gen.11 dau o groaza de bani la aceasta scoala,cum ar fi culegeri,carti (caiete)speciale,fondul clasei,fondul scolii-care acum nu se mai numeste asa ci fondul Asociatiei parintilor-ceva de genu-intra tot felul de persoane cu fel si fel de reviste cu CD-uri,spectacole de magie 6 lei/copilla care intra cate 3-4 clase deodata si unde cei din spate vad cum vad,dar parintii sunt obligati sa le dea bani copiilor ptr.asa ceva,bani ptr.serbare ce Craciun(deh vine Mosu si la doamna neaparat),bani de 8 Martie,bani de sfarsit de an,bani de perdele bani de scaun ,mobilier.....etc.F.F.multe iar parintii nu au incotro.Nu poti sa-ti expui copilul in situatia de a nu plati tot ceea ce se cere.UNIFORMA-care este de o calitate proasta.Multe nereguli la aceasta scoala.Si apropo - sa dai 50 lei fondul solii-Scuzatima dar este o suma exorbitanta!Sunt peste 800 de elevi la aceasta scoala.Chiar si noi parintii ne-am saturat de scoala-dar atunci copii!Daca ii intrebi daca le face placere sa mearga la scoala - nu cred ca sunt un sfert din ei sa raspunda afirmativ.Si aici nu este doar vina lor ci si a profesorilor.Inclusiv a statului- care le introduce toate materiile
Postat 30 Octombrie 2012, 09:39 de claudia
noutate
BUNA SA MAI SCRIETI DESPRE SCOALA GEN.11 CA E SINGURA SCOALA CARE ARE SISTEM DE ACCES PE BAZA DE CARTELE ,,PARINTII COMENTEAZA DAR VOR SA STIE CA COPII LOR SINT IN SIGURANTA LA SCOALA.SI NU INTRA TOT FELUL DE SPECIMENE CE NU A PUTUT FACE MINISTERUL A FACUT SCOALA SA MONTEZE SISTEMUL DE ACCES,,,,,
Postat 29 Octombrie 2012, 09:46 de parinte
ASA
d-lor ca sa stiti , parintii au fost cu ideea de paznici privati la scoala. rog a nu vb daca nu se stie si pe langa asta au si videoproiectoare si multe altele care noi le-am vrut pt educatie si siguranta. cine nu are copil acolo rog a nu vb din auzite ms
Postat 29 Octombrie 2012, 08:14 de un parinte
Interfon
La alte scoli din oras cum e Lic. Pedagogic, unde sunt 3 cladiri pe strazi diferite, este un portar la cladirea principala iar la celelalte cladiri s-a montat interfon. E o treaba super buna, chiar daca banii s-au strans din fondul Asociatiei parintilor. Copiii nostri sunt in siguranta , nu pot intra persoane necunoscute si nu pot iesi copiii din scoala.
Postat 28 Octombrie 2012, 21:02 de Parinte
Nedumerire
Nu cred ca parintii ar trebui sa achite nici una din cheltuielile scolii, mai ales ca ministra mult iubita de dascali a interzis acest lucru. Si chiar nu inteleg de ce 3-4-5 dascali care au 3-4 ore pe zi nu supregeaza elevii pe timpul pauzelor (nu ma refer la a face pe portarul sau bodyguardul), cu schimbul si pe durata tuturor orelor.
Postat 28 Octombrie 2012, 17:40 de Dan
Platim ca fraierii un invatamant care se zice ca este gratuit
Si de ce nu, parintii sa angajeze si niste dascali privati care sa faca intradevar scoala cu copiii lor ?
Postat 28 Octombrie 2012, 17:29 de Parinte
Parinti, vi se pregateste ceva !
Dupa cum bate vantul nu-i departe ziua cand ,,alesii locali'' vor vota ca fiecare scoala sa fie obligata sa angajeze paznici privati ! Asta inseamna ca gibonul si gasca lui au deja firmele de protectie pregatite sa castige licitatiile !
Postat 28 Octombrie 2012, 15:29 de .
Bodyguard de generală: Elevii de la Şcoala Generală 11 au bodyguarzi plătiţi din banii părinţilor
nu stiam ca ii totuna daca acest articol este scris de un jurnalist...sau de o femeie de serviciu.Aviz celui ce a scris acest articol sa se uite intrun dictionar sa vada care e diferenta dintre portar si bodyguard!in caz de esti femeie cred ca nu iti este tot una daca o primesti din spate cu un cm in jos sau sus!!!imi cer scuze de acest exemplu,,,,,iar portarul este portar adica are ce are cu poarta iar bodyguardul pe linga poarta mai si poate bete sau despartii batausii la nevoie!baga tu un portar de 60 de ani sa desparta niste batausi de 16-20 de ani...DESTEPTULE CU CLASE MULTE.....
Postat 28 Octombrie 2012, 14:54 de pip
foarte bine
bravo lor, decat un portar pe 600 ron care munceste conform salarului
Postat 28 Octombrie 2012, 14:31 de someone
bihorel facea pe el
1. Si portarii sunt platiti tot de parinti [impozite si taxe], dar nu pentru a exercita forta fizica. 2. Daca tu, bihorel, crezi ca cei 700ron pe care ii ia un portar constituie un premuiu pentru care sa se ia la intrecere musculosii patriei, esti pasta. 3. Ideea de a posta forte la intrarile in scoli / spitale este de bun simt in conditiile crescande ale saraciei si departarii tot mai mari fata de reperele civilizatiei, ar fi trebuit sa vina chiar din randurile conducatorilor urbei, pentru a le da ceva de lucru purtatorilor de caschete.
Postat 28 Octombrie 2012, 14:31 de bihorel
count display

FOTO BIHOREANUL

  • 'Apel către mafioţi: Căraţi-vă!'. Orădenii au ieşit din nou să protesteze, în faţa Prefecturii (FOTO / VIDEO)
  • Lunga vară fierbinte: Compania de Apă Oradea investeşte 10 milioane euro în reabilitarea reţelelor de apă şi canalizare (FOTO)
  • Piaţa Unirii intră în reparaţii la doar doi ani de la inaugurare (FOTO)
  • Jurcuţ rade tot! Defrişat de speculanţii imobiliari, un deal din Paleu s-a prăvălit pe o stradă din Oradea (FOTO)
  • Statul paralel: Judecătorul orădean Ovidiu Galea, fost ofiţer de Securitate, suspendat din magistratură şi inculpat, a fost promovat la... Guvern (FOTO)
  • Dublu sau nimic! Bloc de 19 etaje în Oradea, construit printr-un proiect ambițios al magnatului Viorel Micula. Vezi cum va arăta! (FOTO)
  • Accident grav în Sîntandrei: Două persoane rănite, după ce un Audi s-a lovit cu un Peugeot (FOTO/VIDEO)
  • Gerovital, brandul nr. 1 în România, a deschis primul magazin în Oradea. Inaugurarea s-a făcut cu şampanie, o prezentare Eli Lăslean şi reduceri (FOTO)
  • Voluntariat. 20 de orădeni au plantat flori în piaţa Ferdinand într-o acţiune de înfrumuseţare a oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Kirchweih la Palota: Micuţa comunitate de germani şi-a sărbătorit întemeietorul şi protectorul spiritual (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON