A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: getimagesize(https://cdn.ebihoreanul.ro/static/gallery_big/scoala generala 11.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request

Filename: controllers/ebh.php

Line Number: 1093

Bodyguard de generala: Elevii de la Scoala Generala 11 au bodyguarzi...
URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 20 IUNIE 2019

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
S-au făcut multe investiții în Oradea, dar cred că de departe cea mai importantă este centura care ne va lega de mult dorita Autostradă Transilvania - A3. Guvernul a dat o hotărâre în acest sens, CNAIR are acum toate actele, așa că se poate ocupa de lansarea licitației, iar banii de la UE sunt asigurați. Oare ce ar trebui să mai intervină ca această centură să nu se facă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Veste bună: Pásztor Sándor, Mang Ioan şi Traian Bodea, triada care conduce Consiliul Judeţean fără să se ţină de puţinele promisiuni făcute în 2016 şi fără să lase nimic în urma ei, cu excepţia căpuşării instituţiilor din subordine cu clientelă pe cât de incompetentă pe tot atât de lacomă, vor deveni din vara anului viitor o amintire urâtă.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
La grădiniţă, visăm la bulinele colorate - alea negre sunt rele, cele colorate viu sunt bune, semn de apreciere. După ce mai creştem, apar diplomele. Şi primim câte nu putem duce - pentru că am participat la un curs de 3 ore, pentru că am ieşit penultimii la un concurs de atletism, pentru că la o seară de dans n-am călcat pe nimeni pe picioare sau pentru că am terminat facultatea, chiar dacă n-am susţinut licenţa. E o aşa inflaţie de diplome, încât, la 14 ani, dacă nu ai cel puţin 50 de bucăţi pe etajeră te poţi considera pierdut definitiv pe calea ratării.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre condamnarea la închisoare a preşedintelui PSD, LIviu Dragnea?






De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Codul de procedură civilă prevede reguli cu privire la persoana care suportă cheltuielile ocazionate de derularea unui proces, stabilind ca regulă de principiu că acestea vor fi suportate de către partea care pierde procesul. În ce condiţii, însă?
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Diabetul zaharat este cea mai frecventă boală endocrină, frecvenţa reală fiind mai greu de apreciat din cauza standardelor diferite de diagnostic. Considerând hiperglicemia matinală ca un criteriu de diagnostic, circa 1-2% din populaţie este afectată. Boala se caracterizează prin anomalii metabolice şi prin complicaţii tardive ce afectează ochii, rinichii, nervii şi vasele de sânge.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
28 Octombrie 2012, 11:26

Bodyguard de generală: Elevii de la Şcoala Generală 11 au bodyguarzi plătiţi din banii părinţilor

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Bihorel a aflat că la Şcoala Generală nr. 11 din Rogerius părinţii cotizează din propriile buzunare pentru paza elevilor. Mai precis, direcţiunea a angajat cu ora doi bodyguarzi care, pe timpul cursurilor, stau de pază la poarta instituţiei şi nu lasă să treacă nici musca dacă nu se legitimează.

Ideea nu-i rea, doar că pentru aceeaşi misiune şcolile au în schemele de personal câte un portar. Or, musculoşii îşi capătă lefurile din fondul comitetului de părinţi.

Şi, uite-aşa, pe lângă tot felul de alte angarale - dări pentru manuale, pentru zugrăvit, pentru schimbat parchetul ori mobilierul - oamenii mai suportă încă o cheltuială care, după lege, ar fi de datoria şcolii. Doar de-aia-i gratuit învăţământul în România, să te ardă la portofel...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
14 Comentarii
mobila din banii parintilor
Un articol bun, felicitari celor de la Bihorel pt. ca au curajul sa de-a in vileag aceste manevre mascate care se fac la Scoala generala NR. 11 Oradea. Perfect adevarat cu ce a-ti scris in articol, nu stiu de ce Inspectoratul Scolar nu intervine in aceasta situatie. Parintilor li se cer obiecte de studiu scumpe, material didactic,electronice, mobila, banci, etc. Niste mofturi ale unor profesori si invatatori.
Postat 02 Octombrie 2014, 14:17 de georgel
:)
Va urasc Generala 11. :)))))
Postat 14 Octombrie 2013, 22:45 de Ioana
@Claudia
Draga Claudia!Scoala Gimnaziala Nr.11 are sistem de acces pe baza de cartele,cred ca e singura scoala,care se poate lauda cu asa ceva!Sa inteleg,ca ai copilul la aceasta scoala!In loc sa critici,ai putea aprecia efortul celor de acolo,care se depune pentru copilul tau si pentru toti copiii din aceasta scoala!Esti foarte pregatita la capitolul\"critici\",dar te-ai oferit vreodata sa ajuti cu ceva scoala?
Postat 30 Octombrie 2012, 18:00 de LAURA
foarte multi bani
Scoala gen.11 NU are sistem de intrare pe baza de cartele! Ca urmeaza sa aiba este altceva. Iar eu ca si parinte - mi se pare normal - ca daca eu nu am acces sa intru cu copilul in clasa- ca ma opresc acesti bodiguarzi platiti din banii mei si a altor parinti - tot asa sa nu aiba acces nici acesti AFACERISTI - care intra sa vinda reviste,sa faca poze ,sa faca magie - Pe banii nostrii ! De asemenea si acele videoproiectoare,xeroxuri.,casetofoane,panza ptr.videoproiectoare,...tot ce exista in clase au fost cumparate din banii parintilor - nu din fondul scolii pe care il dam de ani de zile !!!
Postat 30 Octombrie 2012, 09:49 de claudia
foarte multi bani
Buan, Intradevar parintii de la sc.gen.11 dau o groaza de bani la aceasta scoala,cum ar fi culegeri,carti (caiete)speciale,fondul clasei,fondul scolii-care acum nu se mai numeste asa ci fondul Asociatiei parintilor-ceva de genu-intra tot felul de persoane cu fel si fel de reviste cu CD-uri,spectacole de magie 6 lei/copilla care intra cate 3-4 clase deodata si unde cei din spate vad cum vad,dar parintii sunt obligati sa le dea bani copiilor ptr.asa ceva,bani ptr.serbare ce Craciun(deh vine Mosu si la doamna neaparat),bani de 8 Martie,bani de sfarsit de an,bani de perdele bani de scaun ,mobilier.....etc.F.F.multe iar parintii nu au incotro.Nu poti sa-ti expui copilul in situatia de a nu plati tot ceea ce se cere.UNIFORMA-care este de o calitate proasta.Multe nereguli la aceasta scoala.Si apropo - sa dai 50 lei fondul solii-Scuzatima dar este o suma exorbitanta!Sunt peste 800 de elevi la aceasta scoala.Chiar si noi parintii ne-am saturat de scoala-dar atunci copii!Daca ii intrebi daca le face placere sa mearga la scoala - nu cred ca sunt un sfert din ei sa raspunda afirmativ.Si aici nu este doar vina lor ci si a profesorilor.Inclusiv a statului- care le introduce toate materiile
Postat 30 Octombrie 2012, 09:39 de claudia
noutate
BUNA SA MAI SCRIETI DESPRE SCOALA GEN.11 CA E SINGURA SCOALA CARE ARE SISTEM DE ACCES PE BAZA DE CARTELE ,,PARINTII COMENTEAZA DAR VOR SA STIE CA COPII LOR SINT IN SIGURANTA LA SCOALA.SI NU INTRA TOT FELUL DE SPECIMENE CE NU A PUTUT FACE MINISTERUL A FACUT SCOALA SA MONTEZE SISTEMUL DE ACCES,,,,,
Postat 29 Octombrie 2012, 09:46 de parinte
ASA
d-lor ca sa stiti , parintii au fost cu ideea de paznici privati la scoala. rog a nu vb daca nu se stie si pe langa asta au si videoproiectoare si multe altele care noi le-am vrut pt educatie si siguranta. cine nu are copil acolo rog a nu vb din auzite ms
Postat 29 Octombrie 2012, 08:14 de un parinte
Interfon
La alte scoli din oras cum e Lic. Pedagogic, unde sunt 3 cladiri pe strazi diferite, este un portar la cladirea principala iar la celelalte cladiri s-a montat interfon. E o treaba super buna, chiar daca banii s-au strans din fondul Asociatiei parintilor. Copiii nostri sunt in siguranta , nu pot intra persoane necunoscute si nu pot iesi copiii din scoala.
Postat 28 Octombrie 2012, 21:02 de Parinte
Nedumerire
Nu cred ca parintii ar trebui sa achite nici una din cheltuielile scolii, mai ales ca ministra mult iubita de dascali a interzis acest lucru. Si chiar nu inteleg de ce 3-4-5 dascali care au 3-4 ore pe zi nu supregeaza elevii pe timpul pauzelor (nu ma refer la a face pe portarul sau bodyguardul), cu schimbul si pe durata tuturor orelor.
Postat 28 Octombrie 2012, 17:40 de Dan
Platim ca fraierii un invatamant care se zice ca este gratuit
Si de ce nu, parintii sa angajeze si niste dascali privati care sa faca intradevar scoala cu copiii lor ?
Postat 28 Octombrie 2012, 17:29 de Parinte
Parinti, vi se pregateste ceva !
Dupa cum bate vantul nu-i departe ziua cand ,,alesii locali'' vor vota ca fiecare scoala sa fie obligata sa angajeze paznici privati ! Asta inseamna ca gibonul si gasca lui au deja firmele de protectie pregatite sa castige licitatiile !
Postat 28 Octombrie 2012, 15:29 de .
Bodyguard de generală: Elevii de la Şcoala Generală 11 au bodyguarzi plătiţi din banii părinţilor
nu stiam ca ii totuna daca acest articol este scris de un jurnalist...sau de o femeie de serviciu.Aviz celui ce a scris acest articol sa se uite intrun dictionar sa vada care e diferenta dintre portar si bodyguard!in caz de esti femeie cred ca nu iti este tot una daca o primesti din spate cu un cm in jos sau sus!!!imi cer scuze de acest exemplu,,,,,iar portarul este portar adica are ce are cu poarta iar bodyguardul pe linga poarta mai si poate bete sau despartii batausii la nevoie!baga tu un portar de 60 de ani sa desparta niste batausi de 16-20 de ani...DESTEPTULE CU CLASE MULTE.....
Postat 28 Octombrie 2012, 14:54 de pip
foarte bine
bravo lor, decat un portar pe 600 ron care munceste conform salarului
Postat 28 Octombrie 2012, 14:31 de someone
bihorel facea pe el
1. Si portarii sunt platiti tot de parinti [impozite si taxe], dar nu pentru a exercita forta fizica. 2. Daca tu, bihorel, crezi ca cei 700ron pe care ii ia un portar constituie un premuiu pentru care sa se ia la intrecere musculosii patriei, esti pasta. 3. Ideea de a posta forte la intrarile in scoli / spitale este de bun simt in conditiile crescande ale saraciei si departarii tot mai mari fata de reperele civilizatiei, ar fi trebuit sa vina chiar din randurile conducatorilor urbei, pentru a le da ceva de lucru purtatorilor de caschete.
Postat 28 Octombrie 2012, 14:31 de bihorel
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2193 RON
  • 1 EUR = 4.726 RON
  • 1 HUF = 0.0146 RON