URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 19 IANUARIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
La cum arată bugetul Oradiei, e clar că cele peste o sută de investiţii se vor întinde pe mai mulţi ani. Asta pentru că în România este imposibil să-ţi planifici ceva şi să iasă la timp. Cauzele sunt multiple, de la suprasolicitarea personalului, la greşeli elementare, la lipsa proiectanţilor şi a constructorilor, toate pe fondul unei birocraţii ucigătoare, bine întreţinute de funcţionarii puşi politic în posturi. Totuşi, Primăria are două restanţe pe care nu mai are voie să le rostogolească pe anii viitori.
Zic şi eu
Adrian Cris
Dumnezeu îţi dă, dar nu-ţi bagă în traistă. Nici peisajele, nici simpla existenţă a pârtiei nu asigură, de la sine, dezvoltarea aşezării. A dovedit-o episodul de la finele anului trecut, întins pe încă două săptămâni anul acesta, când autorităţile locale s-au dovedit incapabile să menţină în funcţiune telescaunul. Ratând vârful sezonului de schi, oraşul a pierdut încasări serioase
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Când mergi în ţări exotice e bine să ştii limba băştinaşilor. Astfel scade considerabil riscul de a fi tratat drept duşman şi s-o sfârşeşti la proţap ori să admiri pe vecie frumuseţile locului dintr-o ţeapă arborată pe meterezele unei cetăţi. Dacă le mai duci localnicilor şi nişte mărgele de sticlă frumos colorate, ai şanse mari să ajungi om respectat şi chiar să urci în ierarhia locală până la statutul de semi-zeu.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam anterior, legislaţia României permite oricărui cetăţean să aibă acces la informaţiile de interes public, arătând expres ce categorii de informaţii nu sunt considerate de interes public. În ceea ce priveşte procedura prin care cetăţeanul poate avea acces la informaţiile de interes public, Legea nr. 544/2001 prevede că autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia de a organiza compartimente specializate de informare şi relaţii publice sau de a desemna persoane cu atribuţii în acest domeniu.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Trichineloza este o boală parazitară acută produsă de Trichinella spiralis (un vierme cilindric lung de 1-4 mm şi cu diametrul de 0,04 mm), care parazitează animalele carnivore, porci mistreţi, urşi, vulpi, câini, pisici, şobolani etc. Sursa de infecţie pentru om este carnea infestată şi insuficient preparată termic...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Inteligenţa este râvnită în ziua de azi ca un atribut fără de care persoana nu se poate descurca eficient în viaţă. Adevărul este însă că inteligenţa corelează extrem de bine cu probleme de ordin mental, afectiv şi social. Oamenii cu IQ ridicat întâmpină mai multe dificultăţi în a se integra în societate, mulţi suferă de depresie, anxietate sau alte tulburări, iar o mică parte au chiar şi boli mintale.
10 Iunie 2011, 13:54

Blasfemie de Sorbonică

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Numeroasele festivităţi prin care Universitatea orădeană acordă titluri de Doctor Honoris Causa, desfăşurate în Aula Magna, îi face pe profesorii, studenţii şi jurnaliştii care asistă la ele să-şi plimbe privirile pe pereţii încăperii într-un ritm direct proporţional cu numărul acestor ceremonii.

Aşa a zărit şi Bihorel o icoană a Fecioarei, dar fără clasicul Prunc Iisus, în locul acestuia existând doar o siluetă vopsită în auriu. Concluzia este fie că şefii de la Sorbonica s-au pocăit, căci doar protestanţii renunţă la transfigurările plastice ale personajelor biblice, fie că vor să introducă un concept nou, de iconografie iconoclastă, adică icoane care batjocoresc eroii Evangheliilor.

Oricare ar fi explicaţia, sigur este că "sorboneii" nu dau semne să aibă vreun Dumnezeu. La ce păcate au adunat, e de mirare?...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
Sunteti iritati?
Va deranjeaza adevarul? Nu am pomenit nicaieri despre averi, ci despre castiguri, caci "angajatul" facea referire la salariul de sef din vremuri bune. La ploaia de epitete pe care le-ati proliferat la adresa mea, vad care este nivelul vostru, dar vorba aceea: Cine zice, ala e. Cat despre frustrare, voi confundati frustrarea cu nemultumirea, Cert este ca nici nu stiti cat de departe sunteti de adevar, dar ma bucur ca v-am scos din minti.
Postat 16 Iunie 2011, 13:27 de una
@una
ESTI TARE (mare curva de om). Pacat ca esti proasta.(prost). Te descompiri foarte usor fraiere.
Postat 15 Iunie 2011, 22:31 de profesor
sorbonica frustata
Fraiero nu este vb. despre averi in articol este vb. despre prostie si incompetenta . Avea dreptate angajatul. Halal de cel ce raspunde de aula aia. Sorbonica blonda si frustata (sau deghizatule) habar nu ai de lumea asta. Stii ce inseamna blasfemie ? De unde.
Postat 15 Iunie 2011, 22:19 de neutru
stimata una
"Sau Ples Aurel" . Am precizat in 10.06.2011, 17:05] Halal oameni ai pe langa tine domnule Antal. Fii mai atenta. Sau nu te duce capul nici pe tine. Daca nu cumva esti Ples deghizat (ca atunci inteleg ). Doar ca Ples raspunde de Aula teoretic practic este o nulitate in materie nu "ma manca" mai Ples Aurel ca nu stai in spatele meu si nici nu vei ajunge niciodata la nivelul meu. Nu tu esti de vina. Antal este vinovat ca te-a pus acolo unde esti si pe tine si pe ceilalti de care zici tu si pe care tot el ia numit. Diferenta este ca uni dintre ei isi fac datoria si nu i-am vazut la furat ca si pe tine. Nu averea ta sau a lor este problema ce modul cum a-ti dobandit-o atat tu cat si altii. Pe tine aroganta si faptul ca multa lume stie de activitatile tale din trecut si a sotiei tale (la banca) te-au facut "celebru". Asculta de prof. dr. Ghergeles. Stimata una, tot de la sorbonica esti si tu, te rog nu mai manca litere ca te deconspiri.
Postat 15 Iunie 2011, 17:41 de angajat
@angajat
Mai ANGAJAT, vad ca te mananca grija lui Ples, dar nu ai ochi sa vezi ce salarii au oamenii lui Antal. Verifia declaratia de avere a "inteligentului" Vancea Cristi si a celor din echipa Danei Bococi, a "profesionistei" Gherlea Crina, ca asta si-a schimbat declaratia de avere, ca si ei ii e rusine sa vada lumea ce salar are, dupa ce ca angajeaza la greu consultanta economico-financiara, sa-i faca treaba. Sa mai continui? Mai am exemple, dar mai verifica si tu.
Postat 14 Iunie 2011, 11:23 de una
fsdf
ala care a scris articolul, de ce nu te semnezi, cacat cu ochi !? si de ce sa existe in primul rand daca e institutie publica? romania era stat laic ultima data cand am verificat...
Postat 11 Iunie 2011, 12:57 de fdsfs
fsdf
ala care a scris articolul, de ce nu te semnezi, cacat cu ochi !? si de ce sa eiste in primul rand daca e institutie publica? romania era stat laic ultima data cand am verificat...
Postat 11 Iunie 2011, 12:57 de fdsfs
prieten
Am fost partener de afaceri cu Aurel Ples. Nu il ponegriti asa. Nu este baiat rau. Doar nu stie ce face. Se joaca uneori cu focul si s-ar putea sa faca pipi in pat daca continua. Uneori are probleme cu prieteni si fosti parteneri de "afaceri" si nu se poate abtine de la ....(stie el). Noi suntem cu ochi pe el si il vom corecta de acum inainte. Nu vrem sa il lasam sa mai greseasca. In numele lui ne cerem iertare pentru gafa cu tabloul sau alte gafe care le mai face. Ce sai faci este greu cu prostul si daca mai este si fudul....... Tare ma tem ca daca nu se linisteste si mai face gafe in continuare sa nu cumva sa gaseasca vreun nas care sa il "mosasca" pe gratis(ca nu este foarte greu). Are cativa doritori din cate stiu eu. Si eu sunt de parere ca Rectorul Antal este vinovat pentru tablou si vina lui este ca nu il pune pe prostanacul de Ples pe undeva pe unde sa nu aibe raspunderi si initiative. Mai Aurel retragete in liniste nu te face de ras si de minune. Ascultama asa cum o faceai pe vremuri cand faceam afaceri bune impreuna cu prietenii nostri din Oradea , Bucuresti si alte orase din tara.
Postat 10 Iunie 2011, 17:35 de prof. dr. Ghergeles
nu va mai plictisiti ?
Halal oameni ai pe langa tine domnule Antal.
Postat 10 Iunie 2011, 17:05 de angajat
bravo chis
Fraierilor aula aia are un sef "destept" care rapunde de ce este acolo si de ce se intampla acolo. Numele lui este Ples Aurel. Celebrul jurist (cu diploma facuta la norma pe vremea cand era deja angajatul lui Maghear, sluga lui si pupincuristul acestuia ) fost director General pe vremea lui Maghiar. Unul din cei mai cretini oameni aflati pe functie in istoria judetului Bihor. Actual Sef al femeilor de servici, cu salar de Sef (salar ramas neschimbat de pe vremurile bune a pierdut doar puterea, mita si furtisagurile pe care le facea inainte vezi casa care o are mobilierul din casa, geamurile termopan etc. Are facturi pe ele? Ca uni vorbesc ca si le-a "procurat" din diferite locuri si orase Stie el de unde si cum.) El este vinovat de tablou domnilor ziaristi. Vina lui Antal este ca la tinut langa el dandu-i o "paine" buna.
Postat 10 Iunie 2011, 17:04 de angajat
bravo chis
Bravo chis!!!!!! Ai depistat neregula de la universitate facuta cu sprijinul maternitatii sa stii ca "sigur rectorul Antal este de vina" si sigur a complotat cu doamna Antal daca tabloul este de pe vremea cand era directoare la maternitate. Daca este mai recent sigur a complotat cu Grebenisan cea ce inseamna ca sunt defapt prieteni nui asa? Sunteti penibili ziaristilor de teapa lui Chis. Voi chiar nu mai aveti subiecte? Scrieti si despre beneficiile care le aduce "sorbonica " acestui Oras. Daca nu stiti intrebati care sunt.
Postat 10 Iunie 2011, 16:42 de sustinator
cine fura azi un...
Io zic ca-i inca o lipsa din inventar pe care Curtea de conturi trebuie sa i-o impute gestionarului principal, Rectorul. Se va intocmi Proces verbal de constatare a lipsei Pruncului din icoana, dovada a activitatii defectuoase desfasurate de Maternitate in colaborare cu Universitatea.
Postat 10 Iunie 2011, 15:54 de Tata hotilor
catre autorul articolului
Presupun ca nu l-ati intrebat pe pictorul icoanei ce inseamna icoana. ati presupus ca din moment ce toate icoanele pe care le-ati vazut pana acum Il au pe Isus Cristos in bratele Maicii, toate trebuie sa fie la fel. Exista un tipar dupa care se fac icoane. dar, ca sa ne informati corect, trebuia sa oferiti perspectiva pictorului. nu ati facut-o: greseala de incepator.
Postat 10 Iunie 2011, 14:16 de Ciprian Simut
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Incendiu de proporții la Centrul de plasament pentru copii cu dizabilități din Oradea (FOTO/VIDEO)
  • La polul frigului: În debutul geros al anului, BIHOREANUL a făcut o incursiune în cea mai rece așezare locuită din județ (FOTO / VIDEO)
  • An nou, aceleaşi bătălii... PNL-iştii au boicotat prima şedinţă din 2019 a Consiliului Judeţean, iar un proiect de 7 milioane euro a fost din nou amânat! (FOTO/VIDEO)
  • Un bebeluş de 7 luni, bolnav de rujeolă, este în stare gravă la Spitalul Municipal din Oradea. Părinţii acuză doctorii că ar fi ascuns riscul de îmbolnăvire (FOTO)
  • Accident pe Calea Borşului: Un BMW a ieşit în decor, două persoane au fost rănite (FOTO)
  • CSM CSU Oradea a învins cu 82-76 echipa din Piteşti şi a încheiat prima fază a Ligii Naţionale pe locul IV (FOTO)
  • Oradea ninsă: RER Vest a intervenit aproape 24 de ore continuu, pentru deszăpezire (FOTO)
  • Botezul Domnului. Sute de credincioşi orădeni au participat la sfinţirea apelor în bisericile din centrul oraşului (FOTO/VIDEO)
  • Toţi la zăpadă! Cozi de kilometri și probleme cu locurile de parcare în staţiunile montane din Bihor (FOTO/VIDEO)
  • La mulţi ani, 2019! Mii de orădeni au sărbătorit Revelionul în centrul oraşului (FOTO/VIDEO)