URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 17 SEPTEMBRIE 2019

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Acum vreo 10 ani, marii consumatori de cultură din Oradea vituperau împotriva "ţăranului din Birtin" pe motiv că acesta nu face destule manifestări, care să satisfacă pretenţile celor care se trezesc pe Mezzo şi adorm pe Arte. Ei bine, acum lucrurile artă cu totul altfel...
Zic şi eu
Adrian Cris
Nefirească, în şarada jucată la ceas de seară de Cuc, Mang şi Rus, e intersectarea dintre propaganda politică şi profitul privat, ambele cam forţate. Ce căuta ministrul acolo unde treaba merge ca unsă, nu pe restul celor 415 kilometri ai autostrăzii începute acum 15 ani? Dar şeful PSD Bihor, despre care nu ţin minte să se fi tras în poză şi pe selenarul drum judeţean DJ191B Popeşti-Suplac? Răspunsul poate ar trebui căutat nu în relaţia de amour-à-trois dezinteresat, ci în preţul piperat pentru cei 5,35 km dintre Borş şi Biharea...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Am intrat în magazin uşor ezitant. Era prima dată când trebuia să cumpăr un candelabru şi mă simţeam nesigur. Nu e genul de obiect pe care să îl cumperi prea des. De obicei stau 2 ore să mă hotărăsc asupra unei perechi de pantaloni şi nici atunci nu sunt sigur că am făcut alegerea corectă. În cazul unui candelabru, cu care poţi înfrumuseţa sau distruge o cameră, alegerea părea mult mai dificilă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre dorinţa Primăriei Oradea de a demola circa 20 de case pentru a muta parcările de pe bulevardul Nufărul în spatele blocurilor?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Codul de procedură civilă intrat în vigoare la 15 februarie 2013 prevede, pentru prima dată în România, posibilitatea formulării unei contestații în cazul în care se apreciază că procesul se prelungește nejustificat. Conform articolului 522 din Codul de procedură civilă, oricare dintre părţi, precum şi procurorul care participă la judecată, pot face o contestaţie prin care, invocând încălcarea dreptului la soluţionarea procesului într-un termen optim şi previzibil, să solicite luarea măsurilor legale pentru ca această situaţie să fie înlăturată.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Consumul de apă poate avea o influenţă nefavorabilă asupra organismului atunci când apa conţine agenţii patogeni ai bolilor infecţioase, când are o compoziţie deosebită de cea a apei potabile şi când are gust sau miros ce o fac improprie consumului. Aceste modificări ale normelor de potabilitate pot fi determinate cel mai des de caracteristicile solului stăbătut de către ape şi impurificării cu ape uzate fecaloid-menajere sau industriale.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
10 Iunie 2011, 13:54

Blasfemie de Sorbonică

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Numeroasele festivităţi prin care Universitatea orădeană acordă titluri de Doctor Honoris Causa, desfăşurate în Aula Magna, îi face pe profesorii, studenţii şi jurnaliştii care asistă la ele să-şi plimbe privirile pe pereţii încăperii într-un ritm direct proporţional cu numărul acestor ceremonii.

Aşa a zărit şi Bihorel o icoană a Fecioarei, dar fără clasicul Prunc Iisus, în locul acestuia existând doar o siluetă vopsită în auriu. Concluzia este fie că şefii de la Sorbonica s-au pocăit, căci doar protestanţii renunţă la transfigurările plastice ale personajelor biblice, fie că vor să introducă un concept nou, de iconografie iconoclastă, adică icoane care batjocoresc eroii Evangheliilor.

Oricare ar fi explicaţia, sigur este că "sorboneii" nu dau semne să aibă vreun Dumnezeu. La ce păcate au adunat, e de mirare?...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
Sunteti iritati?
Va deranjeaza adevarul? Nu am pomenit nicaieri despre averi, ci despre castiguri, caci "angajatul" facea referire la salariul de sef din vremuri bune. La ploaia de epitete pe care le-ati proliferat la adresa mea, vad care este nivelul vostru, dar vorba aceea: Cine zice, ala e. Cat despre frustrare, voi confundati frustrarea cu nemultumirea, Cert este ca nici nu stiti cat de departe sunteti de adevar, dar ma bucur ca v-am scos din minti.
Postat 16 Iunie 2011, 13:27 de una
@una
ESTI TARE (mare curva de om). Pacat ca esti proasta.(prost). Te descompiri foarte usor fraiere.
Postat 15 Iunie 2011, 22:31 de profesor
sorbonica frustata
Fraiero nu este vb. despre averi in articol este vb. despre prostie si incompetenta . Avea dreptate angajatul. Halal de cel ce raspunde de aula aia. Sorbonica blonda si frustata (sau deghizatule) habar nu ai de lumea asta. Stii ce inseamna blasfemie ? De unde.
Postat 15 Iunie 2011, 22:19 de neutru
stimata una
"Sau Ples Aurel" . Am precizat in 10.06.2011, 17:05] Halal oameni ai pe langa tine domnule Antal. Fii mai atenta. Sau nu te duce capul nici pe tine. Daca nu cumva esti Ples deghizat (ca atunci inteleg ). Doar ca Ples raspunde de Aula teoretic practic este o nulitate in materie nu "ma manca" mai Ples Aurel ca nu stai in spatele meu si nici nu vei ajunge niciodata la nivelul meu. Nu tu esti de vina. Antal este vinovat ca te-a pus acolo unde esti si pe tine si pe ceilalti de care zici tu si pe care tot el ia numit. Diferenta este ca uni dintre ei isi fac datoria si nu i-am vazut la furat ca si pe tine. Nu averea ta sau a lor este problema ce modul cum a-ti dobandit-o atat tu cat si altii. Pe tine aroganta si faptul ca multa lume stie de activitatile tale din trecut si a sotiei tale (la banca) te-au facut "celebru". Asculta de prof. dr. Ghergeles. Stimata una, tot de la sorbonica esti si tu, te rog nu mai manca litere ca te deconspiri.
Postat 15 Iunie 2011, 17:41 de angajat
@angajat
Mai ANGAJAT, vad ca te mananca grija lui Ples, dar nu ai ochi sa vezi ce salarii au oamenii lui Antal. Verifia declaratia de avere a "inteligentului" Vancea Cristi si a celor din echipa Danei Bococi, a "profesionistei" Gherlea Crina, ca asta si-a schimbat declaratia de avere, ca si ei ii e rusine sa vada lumea ce salar are, dupa ce ca angajeaza la greu consultanta economico-financiara, sa-i faca treaba. Sa mai continui? Mai am exemple, dar mai verifica si tu.
Postat 14 Iunie 2011, 11:23 de una
fsdf
ala care a scris articolul, de ce nu te semnezi, cacat cu ochi !? si de ce sa existe in primul rand daca e institutie publica? romania era stat laic ultima data cand am verificat...
Postat 11 Iunie 2011, 12:57 de fdsfs
fsdf
ala care a scris articolul, de ce nu te semnezi, cacat cu ochi !? si de ce sa eiste in primul rand daca e institutie publica? romania era stat laic ultima data cand am verificat...
Postat 11 Iunie 2011, 12:57 de fdsfs
prieten
Am fost partener de afaceri cu Aurel Ples. Nu il ponegriti asa. Nu este baiat rau. Doar nu stie ce face. Se joaca uneori cu focul si s-ar putea sa faca pipi in pat daca continua. Uneori are probleme cu prieteni si fosti parteneri de "afaceri" si nu se poate abtine de la ....(stie el). Noi suntem cu ochi pe el si il vom corecta de acum inainte. Nu vrem sa il lasam sa mai greseasca. In numele lui ne cerem iertare pentru gafa cu tabloul sau alte gafe care le mai face. Ce sai faci este greu cu prostul si daca mai este si fudul....... Tare ma tem ca daca nu se linisteste si mai face gafe in continuare sa nu cumva sa gaseasca vreun nas care sa il "mosasca" pe gratis(ca nu este foarte greu). Are cativa doritori din cate stiu eu. Si eu sunt de parere ca Rectorul Antal este vinovat pentru tablou si vina lui este ca nu il pune pe prostanacul de Ples pe undeva pe unde sa nu aibe raspunderi si initiative. Mai Aurel retragete in liniste nu te face de ras si de minune. Ascultama asa cum o faceai pe vremuri cand faceam afaceri bune impreuna cu prietenii nostri din Oradea , Bucuresti si alte orase din tara.
Postat 10 Iunie 2011, 17:35 de prof. dr. Ghergeles
nu va mai plictisiti ?
Halal oameni ai pe langa tine domnule Antal.
Postat 10 Iunie 2011, 17:05 de angajat
bravo chis
Fraierilor aula aia are un sef "destept" care rapunde de ce este acolo si de ce se intampla acolo. Numele lui este Ples Aurel. Celebrul jurist (cu diploma facuta la norma pe vremea cand era deja angajatul lui Maghear, sluga lui si pupincuristul acestuia ) fost director General pe vremea lui Maghiar. Unul din cei mai cretini oameni aflati pe functie in istoria judetului Bihor. Actual Sef al femeilor de servici, cu salar de Sef (salar ramas neschimbat de pe vremurile bune a pierdut doar puterea, mita si furtisagurile pe care le facea inainte vezi casa care o are mobilierul din casa, geamurile termopan etc. Are facturi pe ele? Ca uni vorbesc ca si le-a "procurat" din diferite locuri si orase Stie el de unde si cum.) El este vinovat de tablou domnilor ziaristi. Vina lui Antal este ca la tinut langa el dandu-i o "paine" buna.
Postat 10 Iunie 2011, 17:04 de angajat
bravo chis
Bravo chis!!!!!! Ai depistat neregula de la universitate facuta cu sprijinul maternitatii sa stii ca "sigur rectorul Antal este de vina" si sigur a complotat cu doamna Antal daca tabloul este de pe vremea cand era directoare la maternitate. Daca este mai recent sigur a complotat cu Grebenisan cea ce inseamna ca sunt defapt prieteni nui asa? Sunteti penibili ziaristilor de teapa lui Chis. Voi chiar nu mai aveti subiecte? Scrieti si despre beneficiile care le aduce "sorbonica " acestui Oras. Daca nu stiti intrebati care sunt.
Postat 10 Iunie 2011, 16:42 de sustinator
cine fura azi un...
Io zic ca-i inca o lipsa din inventar pe care Curtea de conturi trebuie sa i-o impute gestionarului principal, Rectorul. Se va intocmi Proces verbal de constatare a lipsei Pruncului din icoana, dovada a activitatii defectuoase desfasurate de Maternitate in colaborare cu Universitatea.
Postat 10 Iunie 2011, 15:54 de Tata hotilor
catre autorul articolului
Presupun ca nu l-ati intrebat pe pictorul icoanei ce inseamna icoana. ati presupus ca din moment ce toate icoanele pe care le-ati vazut pana acum Il au pe Isus Cristos in bratele Maicii, toate trebuie sa fie la fel. Exista un tipar dupa care se fac icoane. dar, ca sa ne informati corect, trebuia sa oferiti perspectiva pictorului. nu ati facut-o: greseala de incepator.
Postat 10 Iunie 2011, 14:16 de Ciprian Simut
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2803 RON
  • 1 EUR = 4.734 RON
  • 1 HUF = 0.0143 RON