URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 17 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
07 Aprilie 2018, 16:22

Bihorel: USR vrea exterminarea clasei politice

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Deputatul Siviu Dehelean poate fi acuzat de genocid asupra clasei politice. Deşi face parte din aleşii poporului, s-a dovedit a fi capabil de acte mârşave asupra unora dintre colegii săi.

Alături de alţi colegi de partid a ticluit o campanie de eliminare a penalilor din politica românească. După ciuma lui Caragea, este cea mai devastatoare măsură asupra politicienilor băştinaşi. Dacă această măsură va fi aplicată, există riscul ca partide întregi să nu intre în Parlament, ci direct la Jilava.

Citeşte mai departe, pe blogul lui Bihorel!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
7 Comentarii
dacă ungurii așa au decis Orban este liderul
@Sandu1201: Poate ne explici sintagma " noi " și ce trebuie să facem ? Există " noi " și de altă factură ! Habar nu am dar este posibil ca ceilalți " noi " să fim mai mulți ! Așa e în democrație, majoritatea decide !
Postat 09 Aprilie 2018, 15:37 de dani-e-let
Da
Noi trebuie să facem asta , nu partidele politice
Postat 09 Aprilie 2018, 14:43 de Sandu1201
PCR transpartinic. Ep.: Un ”genocid” politic necesar pentru România reală.
I. Un ”genocid” politic necesar pentru România reală: Implementarea conformă a rezultatelor Referendumului pentru trecerea la parlament unicameral și reducerea numărului de parlamentari, din 22 noiembrie 2009. 1. La Referendum au votat 9,320,240 de cetățeni români, din care 6,740,213 au răspuns cu DA la întrebările: a) Sunteți de acord cu trecerea la un Parlament unicameral în România? b) Sunteți de acord cu reducerea numărului de parlamentari la maximum 300 de persoane? 2. Dacă pentru ”vitejii” din nomenclatura/activul: USR, PMP, UDMR, PMP, PCM şi PNL (noul PDL), acest deziderat al marii majorități a cetățenilor români, indiferent de etnie, este ceva inacceptabil (știu ei de ce!), ar cam fi cazul ca românii de bună credință din conducerea centrală a PSD să preia inițiativa (ex: echipa de ”amazoane” - Vasilica-Viorica Dăncilă, Carmen Dan Daniela, Lia Olguţa Vasilescu, Gabriela Firea, Ecaterina Andronescu ş.a.). Ce de bănuți pentru educație și cercetare ar mai fi! II. O întrebare pertinentă (și) pentru domnul Cioloş, fost Prim ministru (tehnocrat) al României: Pe când un copy-paste după Emmanuel Macron, Președintele Franței, care urmărește reducerea numărului de parlamentari cu 30%? PS: 1. Critica constructivă este benefică României. Reale; 2. ”Doar adevărul ne poate salva!” – Oana Zamfir (Stancu) – Antena 3; 3. Comentariu demn și de atenția conducerii PSD Bihor
Postat 08 Aprilie 2018, 16:32 de stefan
chi chi kovesist
@testtest:cucu mov nu este capabilă să fie nici măcar dictatoare! Ea este mânuită de unii și executa niște ordine! Iar USR, creația unor servicii, va dispărea ca PPDD-ul!
Postat 08 Aprilie 2018, 09:14 de dani-e-let
sigur
Au semnat 3 milioane petitia pentru definirea familiei si nu s-a facut referendum, dar se va face acum cand au semnat de 10 ori mai putine persoane. Daca totusi se face, Atunci Ana Pauker, scuze, cucuveaua Kovesi, va deveni dictatoarea de facto a Romanicii.
Postat 07 Aprilie 2018, 23:57 de testtest
IMPOSIBIL!!!
Asa ceva este IMPOSIBIL de realizat in Romania, chiar daca ar semna 100% din populatia cu drept de vot, sfarsitul PSD cred ca va coincide cu o noua revolutie sau mai sigur cu sfarsitul lumii. Chiar daca are iz de gluma, e de plans, in mod real suntem condusi de puscariasi.
Postat 07 Aprilie 2018, 21:42 de detectiv
Pfff
Foarte bine! Hai USR! Astia chiar fac ceva
Postat 07 Aprilie 2018, 18:16 de alpi
count display

FOTO BIHOREANUL

  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
  • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)
  • Oradea Summer Film: Caliu și taraful lui au cântat în Parcul Cetății (FOTO / VIDEO)
  • Miting cu repetiţie: Sute de orădeni au ieşit din nou să protesteze (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON