URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 24 IUNIE 2018

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Angela Lupşea, preşedinta Fundaţiei pentru Protejarea Monumentelor Bihor, conduce muzeele şi Cetatea oraşului cu rezultate modeste. În numeroase ocazii am veştejit-o considerând că e inadmisibil ca, la doi ani după finalizarea reabilitării, în fortăreaţă să nu se întâmple mare lucru. Acum, însă, trebuie să recunosc că Zilele Art Nouveau au fost o reuşită care, cred eu, i-a uluit până şi pe organizatori.
Zic şi eu
Adrian Cris
După 9 luni în care minoritatea celor 17 consilieri judeţeni ai PNL a fost egala majorităţii UDMR-PSD-ALDE, rămasă din septembrie 2017 tot în 17 reprezentanţi prin excomunicarea fostei preferate a şefului PSD Bihor, Ioan Mang, „parlamentul” bihorean a revenit săptămâna trecută, aşa cum a decis Curtea de Apel, la formula rezultată din alegerile locale de acum două veri. Miercuri, cu doar un vot împotrivă şi o abţinere, a fost validat cel de-al 18-lea echipier al alianţei, PSD-istul salontan Adrian Szatmari.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În data de 5 iunie 2018 a fost publicată în Monitorul Oficial o importantă decizie pronunţată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în recurs în interesul legii, prin care s-a stabilit, cu caracter obligatoriu, pentru viitor, că sechestrele dispuse în procesele penale nu pot influenţa drepturile celor care aveau anterior o ipotecă cu privire la bunurile sechestrate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În aprecierea igienico-sanitară a surselor de apă, o importanţă deosebită trebuie acordată conţinutului natural de substanţe minerale deoarece acestea participă activ în procesele vitale, organismul primindu-le din mediul extern, inclusiv prin intermediul apei. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În ultimii ani tot mai mulți tineri au început să-și lase barba să crească, generând o modă de impact global care a atins și România. Vedem pe stradă bărbați cu barbă stufoasă, spre deosebire de acum cinci ani, când moda încă nu prinsese amploare. În acest articol vom încerca să vedem ce stă la baza psihologiei acestui fenomen și de ce bărbații decid să-și lase barbă în încercarea de a atrage mai multe partenere.
02 Decembrie 2017, 13:18

Bihorel: Alduitul, percheziționat de mascați la el în bufet

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Alduitul şi prietenii lui liberali, după ce au inaugurat statuia lui Brătianu, s-au dus sub Pasaj unde pruncul lui are un bufet numit Vulturul Negru pe englezeşte.

Le-a şi explicat colegilor: "Aţi văzut, mă, de ce am vrut să aibă şi Brătianu un vultur? Că şi io am pe firma de la local!".

Spre seară au năvălit mascaţii şi i-au luat pe toţi liberalii la percheziţii, iar Bihorel a surprins dialogul dintre Alduit şi şeful mascaţilor.

Citeşte dialogul, pe Blogul lui Bihorel!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
22 Comentarii
CORECT
@Moderator: AȘA ESTE! EU MĂ VOI CONFORMA! Mai ales că am făcut ceea ce aveam de făcut! Să vedem dacă STATUL DE DREPT funcționează!
Postat 04 Decembrie 2017, 18:03 de TDS
!!!!
@sandu1201:Pe bune ? Nu știi cine sunt?Hai mă!
Postat 04 Decembrie 2017, 11:41 de TDS
RE: !!!!
TDS şi sandu1201, ajunge! Disputa voastră nu interesează pe nimeni. Schimbaţi-vă adresele de email şi înjuraţi-vă în privat, dacă vă face plăcere.
Postat 04 Decembrie 2017, 12:58 de Moderator
Tds
Stiam ca nu ai mai mult de 17 ani
Postat 04 Decembrie 2017, 11:30 de Sandu1201
TACI
@Sandu1201: Înjură-mă pe mine cât vrei și cum vrei ! Dar nu spune că în Piața Unirii ai....pe mama mea !
Postat 04 Decembrie 2017, 09:58 de TDS
D-LE POPA
NU INTELEG ATRIBUTIILE D-VOASTRA DE SENATOR IN PROBLEMA CU BARUL MAI ALES CA NU ESTE NICI IN COLEGIUL DE UNDE PROVENITI CA SENATOR.NICI O PROBLEMA PT CASTIGUL ORADENILOR NU INTELEG DE CE NU VA AUTOSESIZATI IN PROBLEMA CU TAXELE IN MUNICIPIU CU PROIECTELE FACUTE LA MANTUIALA FARA NICI UN BENEFICIU PT ORADENI CU REAUTORIZAREA PT MEDIU PT NUTRIPORK SI ETC TOATE PROBLEME REALE PT ORADENI MAI ALES CA NU AVEM DRUMURI AUTOSTRAZI ETC ACOLO NU VA VAD DELOC SA VA IMPLICATI DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE SUNTETI O RUSINE PT ORAS
Postat 04 Decembrie 2017, 09:46 de jules
Tds
Înjurătura e o liberă exprimare , si mai ales îmbrăcat civil(izat)
Postat 04 Decembrie 2017, 01:46 de Sandu1201
!!!
@sandu1201: Mi-as dori! Dar înjurătura nu e insultă, nu e calomnie! Merg pe civil! Daca îți aflu identitatea
Postat 03 Decembrie 2017, 22:46 de TDS
Magnetic
Cred ca nu mie mi se adresa intrebarea???
Postat 03 Decembrie 2017, 22:09 de Sandu1201
Tds
O vreau pe penal. Tu???
Postat 03 Decembrie 2017, 22:07 de Sandu1201
Sandu1204
Cum as putea sa fac sa ne intanim sa vedem cine vorbește romană mai bine dintre noi?! Eu cu tine vreau sa ma văd nu cu familia ta!!! Și de găsit am sa te găsesc eu in curând ...când nu te aștepți deșteptule :) atunci sa te văd ;)
Postat 03 Decembrie 2017, 16:32 de Magnetic
DOAR ATÂT
@sandu1201: Treaba ta! Eu însă pot să-ți promit că voi continua! Nu te pot agăța pe penal dar voi încerca în civil! Sper că organele împreună cu Bihoreanul te vor identifica astfel încât să știu pe cine actionez in Instanță! Am mai spus-o, pe mine fa-mă cum vrei! Dar nu injura PĂRINTII! Nici pe ai mei si nici pe-ai altcuiva!
Postat 03 Decembrie 2017, 12:18 de TDS
Tds
Nu pot să promit asta
Postat 03 Decembrie 2017, 11:25 de Sandu1201
oooooooooooo
pai trimisi de gunoaiele de psd isti bv domnul popa respect si rezist
Postat 03 Decembrie 2017, 11:20 de Rumanu
!!t
@sandu1201: Am crezut ca de tine! Pe cand îți ziceai 1200! Asta e! Dacă vei scrie corect românește și nu te vei referi indecent la mame, nici o problemă!
Postat 03 Decembrie 2017, 09:46 de TDS
Tds
De cine ai scăpat????
Postat 03 Decembrie 2017, 01:13 de Sandu1201
Bihorele...
...pana sa scrieti si voi ceva concret, nu ce auziti de la unii si altii (politicieni)...ia vedeti, nu a fost cumva inainte de inaugurarea statuii lu' Bratianu? macar in spatiu si timp sa incadrati corect acest "breaking news", ca esenta articolului..
Postat 02 Decembrie 2017, 21:18 de George
MAGNETIC PROST
Bai Magnetic, te punem ministrul Educatiei pentru ca nici tu, la fel ca actualul ministru Pop, habar n-ai cand se scrie cu un "i" si cand cu doi de "i". Mai, voi astia de calibrul lui Magnetic, unde v-ati facut scolile si studiile? Ca nu le-ati facut in limba romana. Nu stiu cum vorbiti, ca de scris nu scrieti in limba romana.
Postat 02 Decembrie 2017, 19:33 de neica
MĂ UCIDE EL...
@Magnetic: Scaparam de unul, aparusi tu! Chiar atât de grea e LIMBA ROMÂNĂ? Chiar nu știi când se pune cratimă sau când se scrie cu doi "i"?
Postat 02 Decembrie 2017, 17:41 de TDS
Săracilor!!!!
Mergeți la munca nu mai tot comentați de uni și de alți!!! Uitativa in grădina voastră ca e plină de scaieți oameni infecți ce sunteți !!! Aveți curajul sa criticati voi pe uni și pe alți dar de voi îmi este cel mai Rușine in frunte cu bihorel!!! Țara de cacat și mincinoși!!!
Postat 02 Decembrie 2017, 17:24 de Magnetic
Apropo,
de unde porecla cu ALDUITU' ... ca nu-mi mai amintesc ...
Postat 02 Decembrie 2017, 15:16 de ADINA
Pt Organele fiscale
Nu cred ca din 2 cafele și un suc localul ala strălucește de ani buni pe plus MĂ INTREB cand a fost ANAF pe acolo ca la amaratii aia cu piața West de pe centura ii aproape zilnic cine stie poate patrpnii nu au parinti ditamai senatori PNL
Postat 02 Decembrie 2017, 13:32 de jules
Mai Draga animalule care esti
Nu vreau sa fiu rau dar deja de localul ala se aud în oraș numai lucruri neplăcute și ma intreb cum de nu i închis până amu ca daca era al unui amărât apolitic nu numai ca era închis dar amărâtul nu mai locuia nici în oraș
Postat 02 Decembrie 2017, 13:26 de jules
count display

FOTO BIHOREANUL

  • „Zi de zi aici vom fi!”: Protestatarii orădenii au dansat Hora Unirii, dar au cerut izgonirea PSD-ului din ţară (FOTO / VIDEO)
  • 'Călăreţii Diavolului' din Győr au făcut demonstraţii de turnir, iar bucătari iscusiţi au gătit bunătăţi ungureşti în Cetate. Vezi programul Zilelor Sfântului Ladislau (FOTO/VIDEO)
  • Spectacol de pomină la European Music Open: Trupa Castro Romero din Spania a adus muzica şi dansul flamenco pe scena orădeană (FOTO/VIDEO)
  • „Azi e zi de sărbătoare, Liviu Dragnea la-nchisoare!”: Miting cu participare redusă în Oradea după condamnarea şefului PSD (FOTO / VIDEO)
  • Ne enervează: Trotuarele de pe drumul expres sunt pline de buruieni (FOTO)
  • 'Apel către mafioţi: Căraţi-vă!'. Orădenii au ieşit din nou să protesteze, în faţa Prefecturii (FOTO / VIDEO)
  • Lunga vară fierbinte: Compania de Apă Oradea investeşte 10 milioane euro în reabilitarea reţelelor de apă şi canalizare (FOTO)
  • Piaţa Unirii intră în reparaţii la doar doi ani de la inaugurare (FOTO)
  • Jurcuţ rade tot! Defrişat de speculanţii imobiliari, un deal din Paleu s-a prăvălit pe o stradă din Oradea (FOTO)
  • Statul paralel: Judecătorul orădean Ovidiu Galea, fost ofiţer de Securitate, suspendat din magistratură şi inculpat, a fost promovat la... Guvern (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON