URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 16 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Neisprăviţii de la Ministerul Educaţiei au mai fătat o mărgică. Au elaborat un Cod de etică prin care se interzice profesorului care predă la clasă să îşi mediteze propriii elevi. Hai să zicem că acest aspect e corect, chit că poate fi uşor de eludat dacă profesorii fac schimb de elevi între ei. Mă aşteptam să interzică total meditaţiile, dar probabil că nu i-a dus capul până acolo.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la ultima dintre cele trei "legi ale justiţiei", respectiv cu privire la legea de modificare a statutului judecătorilor şi al procurorilor. Ca urmare a acestui fapt, preşedintele este obligat să promulge modificările, care vor intra, cât de curând, în vigoare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
02 Decembrie 2017, 13:18

Bihorel: Alduitul, percheziționat de mascați la el în bufet

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Alduitul şi prietenii lui liberali, după ce au inaugurat statuia lui Brătianu, s-au dus sub Pasaj unde pruncul lui are un bufet numit Vulturul Negru pe englezeşte.

Le-a şi explicat colegilor: "Aţi văzut, mă, de ce am vrut să aibă şi Brătianu un vultur? Că şi io am pe firma de la local!".

Spre seară au năvălit mascaţii şi i-au luat pe toţi liberalii la percheziţii, iar Bihorel a surprins dialogul dintre Alduit şi şeful mascaţilor.

Citeşte dialogul, pe Blogul lui Bihorel!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
22 Comentarii
CORECT
@Moderator: AȘA ESTE! EU MĂ VOI CONFORMA! Mai ales că am făcut ceea ce aveam de făcut! Să vedem dacă STATUL DE DREPT funcționează!
Postat 04 Decembrie 2017, 18:03 de TDS
!!!!
@sandu1201:Pe bune ? Nu știi cine sunt?Hai mă!
Postat 04 Decembrie 2017, 11:41 de TDS
RE: !!!!
TDS şi sandu1201, ajunge! Disputa voastră nu interesează pe nimeni. Schimbaţi-vă adresele de email şi înjuraţi-vă în privat, dacă vă face plăcere.
Postat 04 Decembrie 2017, 12:58 de Moderator
Tds
Stiam ca nu ai mai mult de 17 ani
Postat 04 Decembrie 2017, 11:30 de Sandu1201
TACI
@Sandu1201: Înjură-mă pe mine cât vrei și cum vrei ! Dar nu spune că în Piața Unirii ai....pe mama mea !
Postat 04 Decembrie 2017, 09:58 de TDS
D-LE POPA
NU INTELEG ATRIBUTIILE D-VOASTRA DE SENATOR IN PROBLEMA CU BARUL MAI ALES CA NU ESTE NICI IN COLEGIUL DE UNDE PROVENITI CA SENATOR.NICI O PROBLEMA PT CASTIGUL ORADENILOR NU INTELEG DE CE NU VA AUTOSESIZATI IN PROBLEMA CU TAXELE IN MUNICIPIU CU PROIECTELE FACUTE LA MANTUIALA FARA NICI UN BENEFICIU PT ORADENI CU REAUTORIZAREA PT MEDIU PT NUTRIPORK SI ETC TOATE PROBLEME REALE PT ORADENI MAI ALES CA NU AVEM DRUMURI AUTOSTRAZI ETC ACOLO NU VA VAD DELOC SA VA IMPLICATI DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE SUNTETI O RUSINE PT ORAS
Postat 04 Decembrie 2017, 09:46 de jules
Tds
Înjurătura e o liberă exprimare , si mai ales îmbrăcat civil(izat)
Postat 04 Decembrie 2017, 01:46 de Sandu1201
!!!
@sandu1201: Mi-as dori! Dar înjurătura nu e insultă, nu e calomnie! Merg pe civil! Daca îți aflu identitatea
Postat 03 Decembrie 2017, 22:46 de TDS
Magnetic
Cred ca nu mie mi se adresa intrebarea???
Postat 03 Decembrie 2017, 22:09 de Sandu1201
Tds
O vreau pe penal. Tu???
Postat 03 Decembrie 2017, 22:07 de Sandu1201
Sandu1204
Cum as putea sa fac sa ne intanim sa vedem cine vorbește romană mai bine dintre noi?! Eu cu tine vreau sa ma văd nu cu familia ta!!! Și de găsit am sa te găsesc eu in curând ...când nu te aștepți deșteptule :) atunci sa te văd ;)
Postat 03 Decembrie 2017, 16:32 de Magnetic
DOAR ATÂT
@sandu1201: Treaba ta! Eu însă pot să-ți promit că voi continua! Nu te pot agăța pe penal dar voi încerca în civil! Sper că organele împreună cu Bihoreanul te vor identifica astfel încât să știu pe cine actionez in Instanță! Am mai spus-o, pe mine fa-mă cum vrei! Dar nu injura PĂRINTII! Nici pe ai mei si nici pe-ai altcuiva!
Postat 03 Decembrie 2017, 12:18 de TDS
Tds
Nu pot să promit asta
Postat 03 Decembrie 2017, 11:25 de Sandu1201
oooooooooooo
pai trimisi de gunoaiele de psd isti bv domnul popa respect si rezist
Postat 03 Decembrie 2017, 11:20 de Rumanu
!!t
@sandu1201: Am crezut ca de tine! Pe cand îți ziceai 1200! Asta e! Dacă vei scrie corect românește și nu te vei referi indecent la mame, nici o problemă!
Postat 03 Decembrie 2017, 09:46 de TDS
Tds
De cine ai scăpat????
Postat 03 Decembrie 2017, 01:13 de Sandu1201
Bihorele...
...pana sa scrieti si voi ceva concret, nu ce auziti de la unii si altii (politicieni)...ia vedeti, nu a fost cumva inainte de inaugurarea statuii lu' Bratianu? macar in spatiu si timp sa incadrati corect acest "breaking news", ca esenta articolului..
Postat 02 Decembrie 2017, 21:18 de George
MAGNETIC PROST
Bai Magnetic, te punem ministrul Educatiei pentru ca nici tu, la fel ca actualul ministru Pop, habar n-ai cand se scrie cu un "i" si cand cu doi de "i". Mai, voi astia de calibrul lui Magnetic, unde v-ati facut scolile si studiile? Ca nu le-ati facut in limba romana. Nu stiu cum vorbiti, ca de scris nu scrieti in limba romana.
Postat 02 Decembrie 2017, 19:33 de neica
MĂ UCIDE EL...
@Magnetic: Scaparam de unul, aparusi tu! Chiar atât de grea e LIMBA ROMÂNĂ? Chiar nu știi când se pune cratimă sau când se scrie cu doi "i"?
Postat 02 Decembrie 2017, 17:41 de TDS
Săracilor!!!!
Mergeți la munca nu mai tot comentați de uni și de alți!!! Uitativa in grădina voastră ca e plină de scaieți oameni infecți ce sunteți !!! Aveți curajul sa criticati voi pe uni și pe alți dar de voi îmi este cel mai Rușine in frunte cu bihorel!!! Țara de cacat și mincinoși!!!
Postat 02 Decembrie 2017, 17:24 de Magnetic
Apropo,
de unde porecla cu ALDUITU' ... ca nu-mi mai amintesc ...
Postat 02 Decembrie 2017, 15:16 de ADINA
Pt Organele fiscale
Nu cred ca din 2 cafele și un suc localul ala strălucește de ani buni pe plus MĂ INTREB cand a fost ANAF pe acolo ca la amaratii aia cu piața West de pe centura ii aproape zilnic cine stie poate patrpnii nu au parinti ditamai senatori PNL
Postat 02 Decembrie 2017, 13:32 de jules
Mai Draga animalule care esti
Nu vreau sa fiu rau dar deja de localul ala se aud în oraș numai lucruri neplăcute și ma intreb cum de nu i închis până amu ca daca era al unui amărât apolitic nu numai ca era închis dar amărâtul nu mai locuia nici în oraș
Postat 02 Decembrie 2017, 13:26 de jules
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Accident pe Calea Borşului: Ambulanță în misiune, lovită de un Ford și proiectată într-un TIR. Două persoane au ajuns la spital (FOTO)
  • Sprijin pentru persoanele cu dizabilităţi. A fost lansată filiala orădeană a asociaţiei 'Ridică-te şi umblă' (FOTO)
  • Luceafărul s-a revanșat: 4-1, sâmbătă, acasă cu CS Balotești! (FOTO)
  • Cetate 'de vânzare': Cetatea Oradea continuă să fie slab vândută, în ciuda atuurilor care o fac unică în Sud-Estul Europei (FOTO / VIDEO)