URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 22 FEBRUARIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Umblă pe la casele oamenilor o doamnă cu o sacoșă plină cu bani. Bate la ușă și întreabă: „Câți locuiți aici? Cinci persoane? Poftim 15.000 de euro”. Merge din casă în casă și dă fiecărui orădean câte 3.000 de euro. Doamna de care vorbim este Coana Europa. Ea ne dă bani, dar are și pretenții...
Zic şi eu
Adrian Cris
Miercurea trecută, eurodeputatul Emilian Pavel, de la PSD Bihor, a strălucit în efortul de a merita un nou mandat, la concurenţă cu mulţi alţi colegi, de la multilateral dezvoltata Rovana Plumb (atoate-ministră, la Mediu, Fonduri Europene, Educaţie, Transporturi) până la Gabriela Zoană (o antieuropeană aproape declarată). Miluţ a încercat, în sincron cu tot Partidul, cu Guvernul, cu ministrul (in)Justiţiei şi cu trompeţii din presa arondată, să blocheze candidatura fostei şefe DNA Laura Codruţa Kovesi la conducerea viitorului Parchet European.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
E frustrant, enervant și, în final, chiar amuzant să vezi cum omul obișnuit se implică trup și suflet în orice de pe lumea asta (fotbal, tenis, religie, medicină, finanțe și bănci, cinematografie, rețete de zacuscă, vaccinuri naturiste și adevărul despre daci etc.), dar întoarce capul cu dezgust de la singurul domeniu care îi influențează viața de zi cu zi și viitorul pe termen lung, cel mai blamat, dar și cel mai important dintre toate - politica.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Printr-o decizie din 29 ianuarie 2019, Curtea Constituţională a stabilit că procesele verbale încheiate de ANAF la solicitarea procurorilor, care erau utilizate pe scară largă în dosarele de evaziune fiscală, nu mai pot constitui probe în procesele penale.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Pleureziile sunt acumulări de lichid în spaţiul pleural (pleurele reprezintă 2 membrane care învelesc fiecare plămân şi care se află una în prelungirea celeilalte formând un "sac" închis). După natura lichidului pleureziile pot fi exudative (lichidul conţine o cantitate mai mare de proteine) sau transudative (lichid cu conţinut proteic mai mic). 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Statistic vorbind, milenialii stau mai puţin într-un loc decât generaţiile precedente. Nu petrec mai mult de doi ani într-o companie şi nu ezită să sară la oportunităţi mai bune de muncă atunci când acestea se ivesc. Pun mare preţ pe libertate şi mobilitate aşa că mulţi dintre ei sunt fie freelanceri, fie nomazi digitali.
03 Decembrie 2012, 09:16

Benzina, ca apa: Ce a descoperit Curtea de Conturi la instituţiile publice din Bihor

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Camera de Conturi Bihor a finalizat, recent, un control asupra modului în care instituţiile publice din judeţ gestionează consumul normat de combustibil. Ocazie cu care s-a descoperit, cu stupoare, că cei mai mari consumatori nu sunt nici Consiliul Judeţean, nici Primăria Oradea, care s-au încadrat în normativul stabilit, de maximum 250 litri de benzină ori motorină pe lună, pentru un autovehicul.

La acest capitol, campioană este Primăria Cefa, ale cărei maşini au consumat, fiecare, câte 650 de litri de combustibil pe lună. Acum, din două una: ori într-adevăr maşinile din Cefa circulă pe Lună, ceea ce duce la un consum sporit de combustibil, ori benzina e folosită de edili şi în scopuri medicale, pentru eradicarea ploşniţelor, păduchilor şi a altor animale intime.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
250Litri?
Cum saracie sa consume 250 Litri pe luna? lucreaza la transporturi cumva astia din primarii? ca eu abia daca mi-am putut permite 10 litri de benzina pe luna cand lucram pt 750 ron.... si cu diploma de licentza... tzara luț papura voda....
Postat 12 Decembrie 2012, 14:40 de UnRomanOarecare
aurel
dar cu porcii pe care-i taie in grajd si-i valorifica in magazinele din comuna cum ramane??? ce face protectia consumatorului si politia sanitar-veterinara?dar cu terenurile agricole pe care le lucreaza?canalizarea de peste un milion de eu, ce venituri personale i-a adus plus celelalte smecherii?
Postat 04 Decembrie 2012, 21:49 de alin
imaculatu
primarul a ,,cumparat" o parcela de teren de la primarie,pe care a construit o casa. poate e corect dar nu moral.
Postat 04 Decembrie 2012, 21:40 de alin
trebuie sa terminam cu ura la Cefa
Sunt de parere ca ar fi un moment bun ca domnul primar sa se debaraseze de niste elemenete nocive din preajma sa, care ii fac rau si care il intoxica cu tot felul de prostii, motiv pentru care in comuna noastra s-a ajuns la o situatie tensionata. La locale am avut pentru prima data drept de vot si am votat Miti Barnau. Acum am sa votez fara nici un fel de retinere pe domnul deputat Roman. Nu regret ca l-am votat pe Miti dar regret ca se lasa influentat de oameni cum sunt Calin Mihes si Adi Iancu. Acesti oameni fac foarte mult rau comunei si domnului Mitit Barnau si sunt cei care au pus vrajba intre primar si deputat. Sunt aproape sigura ca nu sunt straini de acest consum exagerat de mare de combustibil. In al 12-lea ceas trebuie sa reparam lucrurile si sa nu mai lasam niste oameni de nimic sa ne dezbine si sa-si bata joc de o comuna intreaga.
Postat 04 Decembrie 2012, 06:20 de M.E.
traiasca duhul lu Iancu
duhu lu Iancu Adrian meseriasu tepar care sta mai mult in primarie la Cefa decat la el acasa
Postat 04 Decembrie 2012, 06:06 de Dodu
miti cel corect
una dintre ele cu momentele dulci dintr-un ap din spatele liceului sinteza,asa-i cand uiti geamul deschis
Postat 03 Decembrie 2012, 21:18 de din
miti cel corect
e normal acest cosum,masinile sc elicon se alimenteaza din cota primariei,miorita isi alimenteaza saptamanal mertanul,iar barnaul pozeaza in cel mai cinstit primar din lume.stati linistiti,pana lka sarbatori mai apar doua bombe
Postat 03 Decembrie 2012, 21:16 de din
au mama ce de kilometraj!!!
pai la un calcul asta e echivalentul a 2500 km parcursi /luna cu un consum mediu de 10 km/100km! Vai de capul meu ce nesimtire!!! Sa le ia casa si sa-i amendeze la inchisoare cu ei, si de cauma sa umble numai cu pasul!
Postat 03 Decembrie 2012, 14:44 de de mirare_srl
nu lacomi pe ce este al altuia, idiotule !!
mariti alocatiile la copii sau dati le alimente sunt in crestere daca va e frica ca cumpara alcool de bani, dar nu va bateti joc de popor , pana cand mai vreti sa furati ?Orfani ce mnanca GUNOIE imputite in structuri de STAT< profitori nevolnici ce sunteti ?
Postat 03 Decembrie 2012, 10:45 de nu au rusine, fura
nu lacomi pe ce este al altuia, idiotule !!
hotiiii pe truda celor care munces, lasati banii la copii nu mai intretineti toti paraziti care nu au responsabilitate sa si castige painea, cat de prosti pot fi romani, extraordinar ! Daca nu esti capabil sa ti oferi strictul necesar du te la manastire apa si paine primesti, copii nu sunt capabili, mai continuati cu asa crima in masa ?
Postat 03 Decembrie 2012, 10:42 de nu au rusine, fura
RIKI
jos primaru' ...altul in schimb......
Postat 03 Decembrie 2012, 10:05 de kiki
daca-s fi pentru o zi presedinte...
250 litri combustibil/luna/autoturism reprezinta dublu sau triplu fata de cat consuma un contribuabil obisnuit pentru masina personala, din banii sai! Nerusinat de mult costa intretinerea acestor functionari publici care pe langa butoiul de benzina lunar, mai primesc telefonul cu abonament platit tot de contribuabili, laptop de ultima generatie idem, secretara cu silicoane si par blond, diurna si deconturi la restaurante, cheltuieli de protocol, etc. Ce bine-i sa fii angajat la stat!
Postat 03 Decembrie 2012, 10:02 de viceprimarul
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Revoltă tăcută în spatele uşilor închise: Judecătorii şi procurorii din Oradea au protestat împotriva ordonanţei care a modificat peste noapte legile Justiţiei (FOTO)
  • Accident pe DN 79, la ieşire din Leş: O maşină s-a răsturnat în şanţ, iar o tânără de 27 de ani a fost încarcerată (FOTO)
  • Aproape 200 de turişti au fost recuperaţi de salvamontiştii bihoreni în anul 2018 (FOTO)
  • „Eu cu cine votez?” – Lansarea celei mai recente cărţi a conferenţiarului Cristina Matiuţa, despre dinamica partidelor, prilej de dialog cu publicul (FOTO)
  • Mii de turişti la Sărbătorile Zăpezii de la Vârtop. IMAGINI SPECTACULOASE
  • Lăzăriștii au avut o zi dulce: Carnavalul prăjiturilor, scenete și spectacole cu ocazia zilei școlii (FOTO)
  • Musicalul Mamma Mia în Oradea: Aproximativ 1000 de persoane au cântat împreună, cucerite de povestea de dragoste dintre Loredana și Cornel Ilie (FOTO / VIDEO)
  • Protest inedit la sediul PSD Bihor: Învăţământul este subfinanţat, dar partidele devin milionare pe banii noştri! (FOTO / VIDEO)
  • Primare, vrem parcare! Un loc la trei mașini: Criza locurilor de parcare din centrul Oradiei, fără soluţii până anul viitor (FOTO)
  • Incendiu la Baroul Bihor! Mai multe documente au luat foc în biroul unor avocați (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON