URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 23 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Ideea cu bugetarea participativă nu e deloc rea. Noi am preluat-o de la clujeni, dar nu ei au fost cei care au inventat roata. Ideea e că Primăria pune o sumă la bătaie, iar cetăţenii n-au decât să-şi spargă capul ca să găsească proiecte cât mai isteţe. Cum era de aşteptat, proiectele de anul trecut sunt încă în stadiu de avizare, pentru că nu-i destul să ai idei bune, trebuie să ai şi foarte multă răbdare, din cauza birocraţiei ucigătoare din România.
Zic şi eu
Adrian Cris
Cineva din Ministerul de Externe, însărcinat să "marcheze" Centenarul, a avut o idee bună: diplomaţii din Bucureşti să fie duşi prin oraşele importante ale României. Să vadă, să asculte, să intermedieze şi consolideze legături. Aşa au ajuns la Oradea, la finele săptămânii trecute, 27 de ambasadori.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
03 Decembrie 2012, 09:16

Benzina, ca apa: Ce a descoperit Curtea de Conturi la instituţiile publice din Bihor

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Camera de Conturi Bihor a finalizat, recent, un control asupra modului în care instituţiile publice din judeţ gestionează consumul normat de combustibil. Ocazie cu care s-a descoperit, cu stupoare, că cei mai mari consumatori nu sunt nici Consiliul Judeţean, nici Primăria Oradea, care s-au încadrat în normativul stabilit, de maximum 250 litri de benzină ori motorină pe lună, pentru un autovehicul.

La acest capitol, campioană este Primăria Cefa, ale cărei maşini au consumat, fiecare, câte 650 de litri de combustibil pe lună. Acum, din două una: ori într-adevăr maşinile din Cefa circulă pe Lună, ceea ce duce la un consum sporit de combustibil, ori benzina e folosită de edili şi în scopuri medicale, pentru eradicarea ploşniţelor, păduchilor şi a altor animale intime.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
250Litri?
Cum saracie sa consume 250 Litri pe luna? lucreaza la transporturi cumva astia din primarii? ca eu abia daca mi-am putut permite 10 litri de benzina pe luna cand lucram pt 750 ron.... si cu diploma de licentza... tzara luț papura voda....
Postat 12 Decembrie 2012, 14:40 de UnRomanOarecare
aurel
dar cu porcii pe care-i taie in grajd si-i valorifica in magazinele din comuna cum ramane??? ce face protectia consumatorului si politia sanitar-veterinara?dar cu terenurile agricole pe care le lucreaza?canalizarea de peste un milion de eu, ce venituri personale i-a adus plus celelalte smecherii?
Postat 04 Decembrie 2012, 21:49 de alin
imaculatu
primarul a ,,cumparat" o parcela de teren de la primarie,pe care a construit o casa. poate e corect dar nu moral.
Postat 04 Decembrie 2012, 21:40 de alin
trebuie sa terminam cu ura la Cefa
Sunt de parere ca ar fi un moment bun ca domnul primar sa se debaraseze de niste elemenete nocive din preajma sa, care ii fac rau si care il intoxica cu tot felul de prostii, motiv pentru care in comuna noastra s-a ajuns la o situatie tensionata. La locale am avut pentru prima data drept de vot si am votat Miti Barnau. Acum am sa votez fara nici un fel de retinere pe domnul deputat Roman. Nu regret ca l-am votat pe Miti dar regret ca se lasa influentat de oameni cum sunt Calin Mihes si Adi Iancu. Acesti oameni fac foarte mult rau comunei si domnului Mitit Barnau si sunt cei care au pus vrajba intre primar si deputat. Sunt aproape sigura ca nu sunt straini de acest consum exagerat de mare de combustibil. In al 12-lea ceas trebuie sa reparam lucrurile si sa nu mai lasam niste oameni de nimic sa ne dezbine si sa-si bata joc de o comuna intreaga.
Postat 04 Decembrie 2012, 06:20 de M.E.
traiasca duhul lu Iancu
duhu lu Iancu Adrian meseriasu tepar care sta mai mult in primarie la Cefa decat la el acasa
Postat 04 Decembrie 2012, 06:06 de Dodu
miti cel corect
una dintre ele cu momentele dulci dintr-un ap din spatele liceului sinteza,asa-i cand uiti geamul deschis
Postat 03 Decembrie 2012, 21:18 de din
miti cel corect
e normal acest cosum,masinile sc elicon se alimenteaza din cota primariei,miorita isi alimenteaza saptamanal mertanul,iar barnaul pozeaza in cel mai cinstit primar din lume.stati linistiti,pana lka sarbatori mai apar doua bombe
Postat 03 Decembrie 2012, 21:16 de din
au mama ce de kilometraj!!!
pai la un calcul asta e echivalentul a 2500 km parcursi /luna cu un consum mediu de 10 km/100km! Vai de capul meu ce nesimtire!!! Sa le ia casa si sa-i amendeze la inchisoare cu ei, si de cauma sa umble numai cu pasul!
Postat 03 Decembrie 2012, 14:44 de de mirare_srl
nu lacomi pe ce este al altuia, idiotule !!
mariti alocatiile la copii sau dati le alimente sunt in crestere daca va e frica ca cumpara alcool de bani, dar nu va bateti joc de popor , pana cand mai vreti sa furati ?Orfani ce mnanca GUNOIE imputite in structuri de STAT< profitori nevolnici ce sunteti ?
Postat 03 Decembrie 2012, 10:45 de nu au rusine, fura
nu lacomi pe ce este al altuia, idiotule !!
hotiiii pe truda celor care munces, lasati banii la copii nu mai intretineti toti paraziti care nu au responsabilitate sa si castige painea, cat de prosti pot fi romani, extraordinar ! Daca nu esti capabil sa ti oferi strictul necesar du te la manastire apa si paine primesti, copii nu sunt capabili, mai continuati cu asa crima in masa ?
Postat 03 Decembrie 2012, 10:42 de nu au rusine, fura
RIKI
jos primaru' ...altul in schimb......
Postat 03 Decembrie 2012, 10:05 de kiki
daca-s fi pentru o zi presedinte...
250 litri combustibil/luna/autoturism reprezinta dublu sau triplu fata de cat consuma un contribuabil obisnuit pentru masina personala, din banii sai! Nerusinat de mult costa intretinerea acestor functionari publici care pe langa butoiul de benzina lunar, mai primesc telefonul cu abonament platit tot de contribuabili, laptop de ultima generatie idem, secretara cu silicoane si par blond, diurna si deconturi la restaurante, cheltuieli de protocol, etc. Ce bine-i sa fii angajat la stat!
Postat 03 Decembrie 2012, 10:02 de viceprimarul
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Sălacea-i „fruncea”! Locuitorii comunei Sălacea sunt singurii din Bihor care-şi aruncă deşeurile în 5 recipiente diferite (FOTO/VIDEO)
  • Cauza accidentului de la Gheghie: viteza prea mare a şoferului de BMW. Cei trei morţi sunt tineri de 20 şi 24 de ani, din Bihor (FOTO)
  • Şi noaptea se aleargă! 350 de sportivi au concurat la Oradea Night Run (FOTO/VIDEO)
  • Retroparada toamnei: 'Bătrânele doamne' expuse în centrul Oradiei (FOTO)
  • Joburi multe, pretendenţi mai puţini, la Bursa locurilor de muncă: 'Patronii angajează pe oricine are capul pe umeri!' (FOTO)
  • Fără precedent: 27 de ambasadori vizitează Oradea, la invitaţia Ministerului de Externe, dar gazdele nu ştiu să-i asculte şi să profite de prezenţa lor (FOTO)
  • A cincea ediţie a Festivalului Naţional de Artă Naivă s-a deschis la Muzeul Ţării Crişurilor (FOTO)