URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 22 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Angela Lupşea, preşedinta Fundaţiei pentru Protejarea Monumentelor Bihor, conduce muzeele şi Cetatea oraşului cu rezultate modeste. În numeroase ocazii am veştejit-o considerând că e inadmisibil ca, la doi ani după finalizarea reabilitării, în fortăreaţă să nu se întâmple mare lucru. Acum, însă, trebuie să recunosc că Zilele Art Nouveau au fost o reuşită care, cred eu, i-a uluit până şi pe organizatori.
Zic şi eu
Adrian Cris
După 9 luni în care minoritatea celor 17 consilieri judeţeni ai PNL a fost egala majorităţii UDMR-PSD-ALDE, rămasă din septembrie 2017 tot în 17 reprezentanţi prin excomunicarea fostei preferate a şefului PSD Bihor, Ioan Mang, „parlamentul” bihorean a revenit săptămâna trecută, aşa cum a decis Curtea de Apel, la formula rezultată din alegerile locale de acum două veri. Miercuri, cu doar un vot împotrivă şi o abţinere, a fost validat cel de-al 18-lea echipier al alianţei, PSD-istul salontan Adrian Szatmari.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În data de 5 iunie 2018 a fost publicată în Monitorul Oficial o importantă decizie pronunţată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în recurs în interesul legii, prin care s-a stabilit, cu caracter obligatoriu, pentru viitor, că sechestrele dispuse în procesele penale nu pot influenţa drepturile celor care aveau anterior o ipotecă cu privire la bunurile sechestrate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Toxiinfecţiile alimentare sunt boli acute cu manifestări diareice, determinate de salmonele, stafilococi enterotoxici, clostridium perfringens, clostridium botulinum şi alţi agenţi patogeni. Cea mai frecventă toxiinfecţie alimentară este cea determinată de salmonele. Există peste 1.700 de tipuri clasificate de salmonele. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În ultimii ani tot mai mulți tineri au început să-și lase barba să crească, generând o modă de impact global care a atins și România. Vedem pe stradă bărbați cu barbă stufoasă, spre deosebire de acum cinci ani, când moda încă nu prinsese amploare. În acest articol vom încerca să vedem ce stă la baza psihologiei acestui fenomen și de ce bărbații decid să-și lase barbă în încercarea de a atrage mai multe partenere.
03 Decembrie 2012, 09:16

Benzina, ca apa: Ce a descoperit Curtea de Conturi la instituţiile publice din Bihor

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Camera de Conturi Bihor a finalizat, recent, un control asupra modului în care instituţiile publice din judeţ gestionează consumul normat de combustibil. Ocazie cu care s-a descoperit, cu stupoare, că cei mai mari consumatori nu sunt nici Consiliul Judeţean, nici Primăria Oradea, care s-au încadrat în normativul stabilit, de maximum 250 litri de benzină ori motorină pe lună, pentru un autovehicul.

La acest capitol, campioană este Primăria Cefa, ale cărei maşini au consumat, fiecare, câte 650 de litri de combustibil pe lună. Acum, din două una: ori într-adevăr maşinile din Cefa circulă pe Lună, ceea ce duce la un consum sporit de combustibil, ori benzina e folosită de edili şi în scopuri medicale, pentru eradicarea ploşniţelor, păduchilor şi a altor animale intime.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
250Litri?
Cum saracie sa consume 250 Litri pe luna? lucreaza la transporturi cumva astia din primarii? ca eu abia daca mi-am putut permite 10 litri de benzina pe luna cand lucram pt 750 ron.... si cu diploma de licentza... tzara luț papura voda....
Postat 12 Decembrie 2012, 14:40 de UnRomanOarecare
aurel
dar cu porcii pe care-i taie in grajd si-i valorifica in magazinele din comuna cum ramane??? ce face protectia consumatorului si politia sanitar-veterinara?dar cu terenurile agricole pe care le lucreaza?canalizarea de peste un milion de eu, ce venituri personale i-a adus plus celelalte smecherii?
Postat 04 Decembrie 2012, 21:49 de alin
imaculatu
primarul a ,,cumparat" o parcela de teren de la primarie,pe care a construit o casa. poate e corect dar nu moral.
Postat 04 Decembrie 2012, 21:40 de alin
trebuie sa terminam cu ura la Cefa
Sunt de parere ca ar fi un moment bun ca domnul primar sa se debaraseze de niste elemenete nocive din preajma sa, care ii fac rau si care il intoxica cu tot felul de prostii, motiv pentru care in comuna noastra s-a ajuns la o situatie tensionata. La locale am avut pentru prima data drept de vot si am votat Miti Barnau. Acum am sa votez fara nici un fel de retinere pe domnul deputat Roman. Nu regret ca l-am votat pe Miti dar regret ca se lasa influentat de oameni cum sunt Calin Mihes si Adi Iancu. Acesti oameni fac foarte mult rau comunei si domnului Mitit Barnau si sunt cei care au pus vrajba intre primar si deputat. Sunt aproape sigura ca nu sunt straini de acest consum exagerat de mare de combustibil. In al 12-lea ceas trebuie sa reparam lucrurile si sa nu mai lasam niste oameni de nimic sa ne dezbine si sa-si bata joc de o comuna intreaga.
Postat 04 Decembrie 2012, 06:20 de M.E.
traiasca duhul lu Iancu
duhu lu Iancu Adrian meseriasu tepar care sta mai mult in primarie la Cefa decat la el acasa
Postat 04 Decembrie 2012, 06:06 de Dodu
miti cel corect
una dintre ele cu momentele dulci dintr-un ap din spatele liceului sinteza,asa-i cand uiti geamul deschis
Postat 03 Decembrie 2012, 21:18 de din
miti cel corect
e normal acest cosum,masinile sc elicon se alimenteaza din cota primariei,miorita isi alimenteaza saptamanal mertanul,iar barnaul pozeaza in cel mai cinstit primar din lume.stati linistiti,pana lka sarbatori mai apar doua bombe
Postat 03 Decembrie 2012, 21:16 de din
au mama ce de kilometraj!!!
pai la un calcul asta e echivalentul a 2500 km parcursi /luna cu un consum mediu de 10 km/100km! Vai de capul meu ce nesimtire!!! Sa le ia casa si sa-i amendeze la inchisoare cu ei, si de cauma sa umble numai cu pasul!
Postat 03 Decembrie 2012, 14:44 de de mirare_srl
nu lacomi pe ce este al altuia, idiotule !!
mariti alocatiile la copii sau dati le alimente sunt in crestere daca va e frica ca cumpara alcool de bani, dar nu va bateti joc de popor , pana cand mai vreti sa furati ?Orfani ce mnanca GUNOIE imputite in structuri de STAT< profitori nevolnici ce sunteti ?
Postat 03 Decembrie 2012, 10:45 de nu au rusine, fura
nu lacomi pe ce este al altuia, idiotule !!
hotiiii pe truda celor care munces, lasati banii la copii nu mai intretineti toti paraziti care nu au responsabilitate sa si castige painea, cat de prosti pot fi romani, extraordinar ! Daca nu esti capabil sa ti oferi strictul necesar du te la manastire apa si paine primesti, copii nu sunt capabili, mai continuati cu asa crima in masa ?
Postat 03 Decembrie 2012, 10:42 de nu au rusine, fura
RIKI
jos primaru' ...altul in schimb......
Postat 03 Decembrie 2012, 10:05 de kiki
daca-s fi pentru o zi presedinte...
250 litri combustibil/luna/autoturism reprezinta dublu sau triplu fata de cat consuma un contribuabil obisnuit pentru masina personala, din banii sai! Nerusinat de mult costa intretinerea acestor functionari publici care pe langa butoiul de benzina lunar, mai primesc telefonul cu abonament platit tot de contribuabili, laptop de ultima generatie idem, secretara cu silicoane si par blond, diurna si deconturi la restaurante, cheltuieli de protocol, etc. Ce bine-i sa fii angajat la stat!
Postat 03 Decembrie 2012, 10:02 de viceprimarul
count display

FOTO BIHOREANUL

  • 'Apel către mafioţi: Căraţi-vă!'. Orădenii au ieşit din nou să protesteze, în faţa Prefecturii (FOTO / VIDEO)
  • Jurcuţ rade tot! Defrişat de speculanţii imobiliari, un deal din Paleu s-a prăvălit pe o stradă din Oradea (FOTO)
  • Statul paralel: Judecătorul orădean Ovidiu Galea, fost ofiţer de Securitate, suspendat din magistratură şi inculpat, a fost promovat la... Guvern (FOTO)
  • Dublu sau nimic! Bloc de 19 etaje în Oradea, construit printr-un proiect ambițios al magnatului Viorel Micula. Vezi cum va arăta! (FOTO)
  • Accident grav în Sîntandrei: Două persoane rănite, după ce un Audi s-a lovit cu un Peugeot (FOTO/VIDEO)
  • Gerovital, brandul nr. 1 în România, a deschis primul magazin în Oradea. Inaugurarea s-a făcut cu şampanie, o prezentare Eli Lăslean şi reduceri (FOTO)
  • Voluntariat. 20 de orădeni au plantat flori în piaţa Ferdinand într-o acţiune de înfrumuseţare a oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Kirchweih la Palota: Micuţa comunitate de germani şi-a sărbătorit întemeietorul şi protectorul spiritual (FOTO/VIDEO)
  • Morţii cu morţii: Drumul între DN 79 şi cimitirul din Nojorid, presărat cu buruieni înalte de 2 metri! (FOTO)
  • Accident grav pe DN 1: Un bărbat a murit şi o femeie este în stare gravă, după ce o maşină s-a ciocnit cu un autocar (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON