URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 17 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
03 Decembrie 2012, 09:16

Benzina, ca apa: Ce a descoperit Curtea de Conturi la instituţiile publice din Bihor

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Camera de Conturi Bihor a finalizat, recent, un control asupra modului în care instituţiile publice din judeţ gestionează consumul normat de combustibil. Ocazie cu care s-a descoperit, cu stupoare, că cei mai mari consumatori nu sunt nici Consiliul Judeţean, nici Primăria Oradea, care s-au încadrat în normativul stabilit, de maximum 250 litri de benzină ori motorină pe lună, pentru un autovehicul.

La acest capitol, campioană este Primăria Cefa, ale cărei maşini au consumat, fiecare, câte 650 de litri de combustibil pe lună. Acum, din două una: ori într-adevăr maşinile din Cefa circulă pe Lună, ceea ce duce la un consum sporit de combustibil, ori benzina e folosită de edili şi în scopuri medicale, pentru eradicarea ploşniţelor, păduchilor şi a altor animale intime.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
250Litri?
Cum saracie sa consume 250 Litri pe luna? lucreaza la transporturi cumva astia din primarii? ca eu abia daca mi-am putut permite 10 litri de benzina pe luna cand lucram pt 750 ron.... si cu diploma de licentza... tzara luț papura voda....
Postat 12 Decembrie 2012, 14:40 de UnRomanOarecare
aurel
dar cu porcii pe care-i taie in grajd si-i valorifica in magazinele din comuna cum ramane??? ce face protectia consumatorului si politia sanitar-veterinara?dar cu terenurile agricole pe care le lucreaza?canalizarea de peste un milion de eu, ce venituri personale i-a adus plus celelalte smecherii?
Postat 04 Decembrie 2012, 21:49 de alin
imaculatu
primarul a ,,cumparat" o parcela de teren de la primarie,pe care a construit o casa. poate e corect dar nu moral.
Postat 04 Decembrie 2012, 21:40 de alin
trebuie sa terminam cu ura la Cefa
Sunt de parere ca ar fi un moment bun ca domnul primar sa se debaraseze de niste elemenete nocive din preajma sa, care ii fac rau si care il intoxica cu tot felul de prostii, motiv pentru care in comuna noastra s-a ajuns la o situatie tensionata. La locale am avut pentru prima data drept de vot si am votat Miti Barnau. Acum am sa votez fara nici un fel de retinere pe domnul deputat Roman. Nu regret ca l-am votat pe Miti dar regret ca se lasa influentat de oameni cum sunt Calin Mihes si Adi Iancu. Acesti oameni fac foarte mult rau comunei si domnului Mitit Barnau si sunt cei care au pus vrajba intre primar si deputat. Sunt aproape sigura ca nu sunt straini de acest consum exagerat de mare de combustibil. In al 12-lea ceas trebuie sa reparam lucrurile si sa nu mai lasam niste oameni de nimic sa ne dezbine si sa-si bata joc de o comuna intreaga.
Postat 04 Decembrie 2012, 06:20 de M.E.
traiasca duhul lu Iancu
duhu lu Iancu Adrian meseriasu tepar care sta mai mult in primarie la Cefa decat la el acasa
Postat 04 Decembrie 2012, 06:06 de Dodu
miti cel corect
una dintre ele cu momentele dulci dintr-un ap din spatele liceului sinteza,asa-i cand uiti geamul deschis
Postat 03 Decembrie 2012, 21:18 de din
miti cel corect
e normal acest cosum,masinile sc elicon se alimenteaza din cota primariei,miorita isi alimenteaza saptamanal mertanul,iar barnaul pozeaza in cel mai cinstit primar din lume.stati linistiti,pana lka sarbatori mai apar doua bombe
Postat 03 Decembrie 2012, 21:16 de din
au mama ce de kilometraj!!!
pai la un calcul asta e echivalentul a 2500 km parcursi /luna cu un consum mediu de 10 km/100km! Vai de capul meu ce nesimtire!!! Sa le ia casa si sa-i amendeze la inchisoare cu ei, si de cauma sa umble numai cu pasul!
Postat 03 Decembrie 2012, 14:44 de de mirare_srl
nu lacomi pe ce este al altuia, idiotule !!
mariti alocatiile la copii sau dati le alimente sunt in crestere daca va e frica ca cumpara alcool de bani, dar nu va bateti joc de popor , pana cand mai vreti sa furati ?Orfani ce mnanca GUNOIE imputite in structuri de STAT< profitori nevolnici ce sunteti ?
Postat 03 Decembrie 2012, 10:45 de nu au rusine, fura
nu lacomi pe ce este al altuia, idiotule !!
hotiiii pe truda celor care munces, lasati banii la copii nu mai intretineti toti paraziti care nu au responsabilitate sa si castige painea, cat de prosti pot fi romani, extraordinar ! Daca nu esti capabil sa ti oferi strictul necesar du te la manastire apa si paine primesti, copii nu sunt capabili, mai continuati cu asa crima in masa ?
Postat 03 Decembrie 2012, 10:42 de nu au rusine, fura
RIKI
jos primaru' ...altul in schimb......
Postat 03 Decembrie 2012, 10:05 de kiki
daca-s fi pentru o zi presedinte...
250 litri combustibil/luna/autoturism reprezinta dublu sau triplu fata de cat consuma un contribuabil obisnuit pentru masina personala, din banii sai! Nerusinat de mult costa intretinerea acestor functionari publici care pe langa butoiul de benzina lunar, mai primesc telefonul cu abonament platit tot de contribuabili, laptop de ultima generatie idem, secretara cu silicoane si par blond, diurna si deconturi la restaurante, cheltuieli de protocol, etc. Ce bine-i sa fii angajat la stat!
Postat 03 Decembrie 2012, 10:02 de viceprimarul
count display

FOTO BIHOREANUL

  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
  • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)
  • Oradea Summer Film: Caliu și taraful lui au cântat în Parcul Cetății (FOTO / VIDEO)
  • Miting cu repetiţie: Sute de orădeni au ieşit din nou să protesteze (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON