URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 16 DECEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Constat cu bucurie că există o concurență serioasă între cele două centre de putere din Bihor: Primăria Oradea și Consiliul Județean, în ce priveşte muzeele. Iar concurența asta nu poate fi decât benefică pentru turismul din Oradea.
Zic şi eu
Adrian Cris
În urmă cu peste un deceniu, un clujean teribilist zicea că s-a săturat de România. Cum n-a explicat că, de fapt, se săturase de balcanism, de corupţie, de minciună, de demagogie, naţionalism primitiv, murdărie şi dezordine, a fost pus la index ca vândut ungurilor. De câteva luni, patru primari din Transilvania pregătesc o iniţiativă mult pragmatică, deci şi mai "periculoasă" decât manifestul lui Sabin Gherman...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
În primul rând, îmi doresc să nu fie doar o mişcare politică, iar declaraţiile de intenţie ale celor 4 primari (fonduri, dezvoltare, infrastructură etc) să fie doar de faţadă, aşa cum se face în orice campanie electorală. Mi-ar plăcea să nu devină un pol politic şi să nu fie exploatată în consecinţă, deşi, dacă va începe să facă performanţă şi să dea rezultate palpabile, e foarte posibil să se ajungă şi acolo. Primul semnal ar fi atunci când vor cere şi alte oraşe să intre în horă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Competenţa de soluţionare a recursurilor declarate împotriva hotărârilor pronunţate în apel de tribunal, în cauzele având ca obiect cereri evaluabile în bani în valoare de până la 200.000 lei inclusiv, ca urmare a pronunţării Deciziei nr. 369/30 mai 2017 a Curţii Constituţionale a României, revine curţilor de apel.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Sistemul colector urinar, format din bazinetele renale (formaţiunile care "captează" urina din cei doi rinichi), cele două uretere ("tuburile" prin care urina ajunge la vezică), vezica urinară şi uretra ("tubul" prin care urina se elimină) este "căptuşit" cu nişte celule epiteliale denumite în ansamblu "uroteliu". Toată această zonă este expusă influenţelor carcinogene, dar cea mai frecventă tumoră este cea a vezicii urinare, urmată de cea de la nivelul bazinetelor.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Vorbim de o "explozie" de depresie în rândul fetelor începând cu anul 2012 şi până în prezent şi toate aceste adolescente au un singur lucru în comun: petrec mult timp pe telefoanele mobile ori în faţa canalelor social media.
08 Iulie 2011, 10:09

Atenţie, se închid uşile la Primărie!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Primarul Ilie Bolojan caută cartelele sistemului de acces în clădirea municipalităţii cumpărat de Petru Filip, dar dezafectat din cauza protestelor orădenilor.

În următoarele săptămâni, după mutarea tuturor birourilor care lucrează cu publicul în "piramida" din curtea Primăriei, accesul publicului la etajele superioare va fi limitat pentru a bara calea vânzătorilor ambulanţi care deranjează funcţionarii din muncă, dar şi pentru ca aceştia să nu intre în contact direct cu cetăţenii care i-ar putea ademeni cu "atenţii" pentru a le rezolva mai rapid cererile.

16 cartela.jpgÎn luarea deciziei a cântărit greu şi faptul că săptămânile trecute Bolojan a dat într-o toaletă de la primul etaj al clădirii peste un boschetar care îşi desfăcuse boarfele şi se bărbierea liniştit.

Păi, la câţi au fost "raşi" din Primărie în ultimii doi ani, nici nu găsea loc mai potrivit. Oricum, dacă prin absurd Bolojan găseşte cartelele, orădenii vor putea spune despre şefii oraşului că sunt cam încuiaţi.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
30 Comentarii
bravoo lui un om liber
de ce insistati sa l aduceti pe calea cea buna sa raspunda pentru faptele lui, sfatul meu nu mai comentati IGNORATI L nu exista si nu va exista niciodata pentru noi, eventual pentru neamurile lui, dar pentru noi oradeani niciodata, parerea mea, NU TE VOTEZ BOLOJAN:))))) mai bine mor decat sa ti dau votul:))), ajunge cate ai facut: NIMIC , altul facea mult mai multe si CALITATE.
Postat 09 Iulie 2011, 20:00 de da!
metrou
Draga Ionel ai dreptate , da parca tot e bine ca ,,astia" (stii tu cum le zici ) mai citesc si afla cate ceva . Sa fim rabdatori , cu timpul poate isi vor mai schimba si ei modul de gandire si exprimare...... Doamne ajuta Romania si mai ales ajuta-i pe romani !
Postat 09 Iulie 2011, 19:04 de suparatu
Criza-criza, dar nici asa !
Chiar nu e nimeni sa modereze postarile ?! Ajunge sa posteze'' orice oligofren, orice repetent de scoala primara ?! La latratori din acestia le trebuie un garbaci peste bot, sa fuga schelalaind !
Postat 09 Iulie 2011, 15:25 de ionel
boschietariu
amu vin da la cazan , da atata rautate n-am mai vazut ... nu mai am ce zice ....io oricum is cu bolojan si nu ma tem s-o zic cu tata forta ...ase...
Postat 09 Iulie 2011, 15:21 de ciuciculu
daca esti dependent de pastile
nu le recomanda si altora , nu vezi esty epava sociala daca nu scriu corect te balbayyy asa ca arunca pastilele in WC din curte:))
Postat 09 Iulie 2011, 14:37 de @soso
pastilele....
Esti extrem de amuzant si ma binedispui dar asta nu inseamna ca nu mai trebuie sa-ti iei medicatia.....
Postat 09 Iulie 2011, 10:50 de soso
arata mi tu mie
legea care ma obliga sa scriu corect, daca mai faci asemenea acuzati de dau in judecata pentru discriminare cine mata te crezi sa tot acuzi ? cine mai termina te cu scrisul corect nu e obligatoriu, ai inteles, agramat neagramat nu esti tu in masura sa acuzi, tu esti in masura sa te corectezi pe tine din om ai ajuns animal dresat cu zgarda:)) si pedigreee.
Postat 09 Iulie 2011, 08:53 de @soso
@fanel faci ce face BOERICA evaziune en grosss
dar nu te luat nimeni la ROST de unde ai VILOACA DE MILIOANE DE EUROOO urmeaza tatatie :)) deci RAHHHHa de societate se fura pe rupte :)) dar nu conteaza tot al nostru este:)) ASTA E ESENTA dar avem nevoie de oamenii care nu sunt corupti.
Postat 09 Iulie 2011, 08:18 de da interesant
Uite un cretin platit din banii nostri !
Dobitocul asta care posteaza sub diferite subnume, are treaba cu boerica cat are si cu integrala lui Fourier ! Treaba lui e sa inunde acest forum cu porcarii, sa uite lumea ca stapanul lui vrea sa transforme primaria intr-un barlog al lupilor. Acum daca finalul ar fi ca si cel de acum aproape 70 de ani, (vezi ULTIMELE ZILE ALE LUI HITLER) mai ca n-as zice nu !
Postat 09 Iulie 2011, 06:00 de fanel
de ce urlati ca altii fac evaziune ajung MULTIMILIARDARI, care e problema??????
CENZURAT
Postat 08 Iulie 2011, 22:46 de hooopa
multimiliardarul craiovean Genica Boerica
CENZURAT
Postat 08 Iulie 2011, 22:41 de hooopa
Postat la: 13.11.2006
CENZURAT
Postat 08 Iulie 2011, 22:39 de hooopa
Realitatea TV » Transcript » 28-05-2011
CENZURAT
Postat 08 Iulie 2011, 22:28 de hooopa
BLAGA stia era in MINISTER
CENZURAT
Postat 08 Iulie 2011, 22:10 de hooopa
Boerica era la TV ca a facut un accident nu va amintiti:)) 21 de aniiiiiiiiiiiiii
CENZURAT
Postat 08 Iulie 2011, 22:02 de deci se poate miliar
de ce plang unii?
Celor care tot insulta be Bolo: care dintre primarii din ultimi 20 de ani au construit 6 poduri intr-un an? Cine a adus investitorii intr-o perioada extrem de dificila dpdv financial? Care primar a reusit sa curete strazile? Care primar a aranjat intr-un mod civilizat malurile Crisului? Cine dintre primarii a facut eforturi pentru a reabilita cladiri patrimoniu din centru? Si care primar si-a ridicat vocea sia facut pasi impotriva folosirea ilegala a spatiilor publici? ...Deci? Si ce daca inchide accesul la etajele primariei, daca n-avem ce cauta acolo? In fiecare luna este ziua portilor deschise, daca doriti sa vedeti etajele primariei! Ce oameni sunteti, plangeti din cauza ca nu puteti urca unde chiar nici nu avem ce cauta! Totul se afla la parter, accesibil si foarte comod. Sper din tot suflet ca intr-o zi de iunie din 2012, Bolojan va depune juramantul pentru a doua oara in sala mare a primariei! :) Va doresc o zi buna in continuare tuturor!
Postat 08 Iulie 2011, 21:56 de warrior
Inauntru e mai bine ca afara?
Atentie? Se inchid usile la primarie? Bolovanul ramine inauntru, fara apa si fara mincare sau, dupa ce baga cheile in buzunar, pleaca de unde a venit?
Postat 08 Iulie 2011, 20:35 de BURN
Fariseii
Nu a exitat nici un protest al cetatenilor privind accesul electronizat din vremea lui Filip. Singurul care a vrut sa dea bine cu desfiintarea cartelelor a fost chiar Bolojan. Dupa ce a intors cu susul in jos intregul sistem stabil de administratie publica, i-a dat afara pe cei care stiau despre ce e vorba si a adus tot amatorismul de Alesd la Oradea. Acuma ar vrea sa refaca sistemul anterior. Adica am pierdut alti 4 ani cu razbunari personale ale camarilei PNListe impotriva celei PDiste. Bravo Bolojan, ne-ai pierdut si noua timpul si tuturor celor care au crezut in tine Pacat si degeaba.
Postat 08 Iulie 2011, 20:13 de Book
eu nu inteleg
primarul aplica regimul chinezilor ne inchid femeile lipsite de aparare, ce se intampla, ce e Primaria institutie militara?
Postat 08 Iulie 2011, 15:03 de un roman
mai ati sterilizat Boschetul:))
mai nu uitati sterilizati ca poate lasa grea pe una din primarie:)))) si nu mai transmite si ceva pe cale urinara:)))
Postat 08 Iulie 2011, 14:56 de dan Bihoreanul
trifa
Am o mica curiozitate....tu ce cautai in cluburile de homosexuali , in rest ramane cum am stabilit....mirosul e in toate.........aaaaa ...te-am prins ca nu stii sa scrii.....si ca esti cam agramat......pune mana pe carte mai golane si lasa -l pe bolovan cu toaletele lui...
Postat 08 Iulie 2011, 13:13 de soso
soso
SOSO,eu te-am vazut in cluburi cu homoxexuali beat crita, cind ai postat mai jos remarcile tale despre primar erai droghi?Bolojan niciodata nu a luat mita ca amicul tau ghilea,este incoruptibil si CEL MAI BUN PRIMAR AL ORADIEI din ultimii 20 ani,ca va convine,ca nu ,nu ve-ti reusi sa-l murdariti in ochii oradenilor,a facut prea multe lucruri bune pt oras.Magarilor care-l ponegriti
Postat 08 Iulie 2011, 12:22 de trifa
iancu.prostovanul
Mai Iancule,la tine in apartament cind schimba instalatorul o teava sau repara o instalatie de apa sau incalzire nu opreste furnizarea apei de la camin sau sursa?cum ar putea repara?chiar asa de analfabet(a) esti?dar poti sa inviti si tu la tine niste boschetari sa se spele, la fel , este valabil si pentru "anca"Nimanui nu-i convine sa spele dupa boschetari poate voua va convine, luati-i in b rate si duceti-i cu voi acasa NESIMTITILOR
Postat 08 Iulie 2011, 12:13 de trifa
bolovane nu uita, primaria nu-i a ta !
Nu m-ar deranja daca ar sapa transee, ar mina intrarile si ar monta usu blindate ! Cu o conditie : sa nu ne mai ceara taxe si impozite, sa se joace de-a primaria proprie ! Dar atat timp cat isi permite sa traiasca (si chiar foparte bine !) din taxele si impozitele noastre nu mi se pare o ok ! Ca nu-i primaria lu' masa sau tac-su si nici n-o va lasa mostenire (fereste-ne, Doamne !) ! Si as mai intreba cu ce se ocupa handralaii aia ai lui Leuce ?! Oriunde e nevoie de ei, nu-i vezi ! Oriunde e rost de impuscat francu', hop si ei ! Stiu ca sunt retardati si niste oligofreni, dar chiar nu a fost nici unul angajat pe bune ?! Macar doi sa se gaseasca sa poata pazi intrarile, nu cred ca cerem ceva nemaipomenit !
Postat 08 Iulie 2011, 12:03 de ionel
Primaria cand se inchide?
Primaria nu se inchide?mai nou are alt rol in societate nicidecum de a servi cetateni, numai de a incasa si plati salarii e clar de vizil.
Postat 08 Iulie 2011, 11:54 de ionel
Probleme
Daca nu stiati bolovanu a avut intotdeauna probleme cu toaletele..Cind era mare prefect se trezeau functionarele cu el in toaleta...Asta spune multe....probabil acolo era parfumul lui preferat...Dar apropo alegatorii nu au voie sa stie ca domnul se trateaza periodic la Viena si nu pt orice ci pt o boala la etajul superior....
Postat 08 Iulie 2011, 11:53 de SOSO
voi sunteti animale nu Oameni
traiesc printre oamenii nu animale ca si voi:))) auzi Primaria lui ca a fost facuta de masa si taica suuuu , vai de capul vostru unde ati bagat banii in fundul BUGETARILOR ce va povestesc si avem pensionari care mor de foame, asta da primar, jos CLOPU!
Postat 08 Iulie 2011, 11:38 de anca
la tine e cert...
nu mai trebuie sa ne punem intrebari tu chiar esti nebuna de rational nu poate fi vorba.
Postat 08 Iulie 2011, 11:23 de @anca
l ati votata l ati ales suporati l:))
ha, ha,ha ce boschetar trebuia medaliat a vrut sa fie stilat in fata ghiseului dar expplicati voi taranului gosjdist ca teoria contrazice parctica, e PRIMARIA lui sau a cetatenilor , se contrazice, boschetar neboschetar e si Primaria lui, CORECT! suntem rationali sau nebuni, dle.PRIMAR? in primul rand partea cu spaga nu tine si va spun de ce in mod normal cetateanul poate trimite totul scanat fara sa intre in contact cu un functionar public, asa nu are PILE recomnadate dar lasati asa se mai vede omul un cadou ceva, mai rezolvam si altele, de ce credeti ca se mizeaza pe salariati ca sa culeaga, e logic, dar f curand se vor elimina nu avem banii de salarii preferam sa i dam copiilor cu probleme ei vor plati impozite in viitor, restul la privat sa faca doasare si sa emita factura, simplu ca buna ziua.
Postat 08 Iulie 2011, 11:16 de anca
Ipocriti, parveniti, "ajunsii" vremurilor
Incorecta decizie, caci ar trebui ca toti oradenii care raman fara apa calda din cauza interminabilelor revizii sau privati de apa calda din cauza administratorilor ATESTATI de Primarie care au delapidat banii, ar trebui, spuneam, ca toti acesti oradeni sa mearga sa se spele la Primarie. Sa-si duca si rufele, vasele si ceaunul de bogracs la spalat. Si ar mai putea veni si oradenii care nu-si permit sa plateasca apa calda la pret de titei, benzina si metale pretioase. Iar cei aflati in Zona Metropolitana Oradea dar neracordati la apa, sunt asteptati si ei la baia comunala din Primarie. Macar atunci am putea spune ca e bunal la ceva si Primaria!
Postat 08 Iulie 2011, 10:44 de Iancu
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Gala Premiilor lui Bihorel 2018. Petrecere cu poante video, caricaturi şi concert Compact la Majoratul BIHOREANULUI. Vezi câteva momente! (FOTO / VIDEO)
  • Campionul K1 Adrian Maxim, prins de procurorii DIICOT Oradea cu un kilogram de cannabis. Sportivul a fost arestat şi trimis în judecată (FOTO)
  • Patriotul Ervin: Cine este orădeanul care a inaugurat Podul Centenarului cu o Dacie tricoloră (FOTO)
  • Două zile de reduceri: S-a deschis KiK, la ERA Park Oradea! (FOTO)
  • Gala Comunității Orădene. Vezi care au fost proiectele premiate! (FOTO)
  • Victorie acasă: CSM CSU Oradea a câștigat derby-ul cu Steaua (FOTO)
  • Primul tren Cluj - Oradea – Viena a plecat 'full'. Biletul cel mai ieftin costă 133 lei (FOTO/VIDEO)
  • 'Asta-i datina străveche': 350 de copii, în straie tradiționale, au colindat pe străzile Oradiei (FOTO/VIDEO)
  • Nervi în Aeroportul din Oradea: Pasagerii cursei Tarom spre Bucureşti, revoltați că... nu au locuri în avion! (FOTO)
  • Inna a strălucit ca o stea: Peste 3.000 de orădeni şi o mână de turcoaice s-au bucurat de concertul talentatei artiste (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON