URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 17 NOIEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
De când avem și Piața Unirii, și Cetatea renovate, suntem în situația măgarului lui Buridan. Bietului animal i-a pus stăpânul două grămezi de fân și măgarul a murit de foame pentru că nu se putea hotărî din care să mănânce. La fel pățim și noi când e vorba de locurile unde să organizăm evenimentele importante. S-au încercat variante, ba în Piață, ba în Cetate, ba în ambele locații concomitent.
Zic şi eu
Adrian Cris
Pe scurt, doi parlamentari implicaţi şi cu bun simţ. Ambii, însă, au dat-o în bară, şi încă rău de tot, cu o lună în urmă, când alături de alţi 8 colegi din PNL, 3 de la PSD şi câte unul de la ALDE şi Minorităţi, au semnat "Întrebarea nr. 5759A/10-10-2018", către Autoritatea Naţională pentru Protecţia Drepturilor Copilului şi Adopţie...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Sâmbătă, la orele 17, ora României, în sute de oraşe de pe continent, printre care şi Oradea, a fost proclamată Republica Europa, ca viitoare formă de organizare a actualelor state europene. "Prin acest gest simbolic, europenii de pe întreg continentul îşi exprimă voinţa de a trăi într-o Europă unită, cu drepturi şi îndatoriri egale pentru toţi cetăţenii, care să fie principalii actori ai unei democraţii reale".
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
După cum se ştie, în 7 noiembrie Curtea Constituţională a admis sesizarea Guvernului şi a constatat existenţa unui conflict juridic de natură constituţională între Parlament şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Constatând acest conflict, CCR a obligat ÎCCJ de îndată la desemnarea prin tragere la sorţi a tuturor membrilor completurilor de 5 judecători, cu respectarea art. 32 din Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciară, cum a fost modificat şi completat prin Legea nr. 207/2018.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Incidenţa cancerului de col uterin este semnificativ crescută la femeile din clasele socio-economice inferioare, cu debut al vieţii sexuale la vârstă tânără, parteneri sexuali multipli, istoric de promiscuitate sexuală, număr mare de sarcini şi, nu în ultimul rând, fumătoare.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Vorbim de o "explozie" de depresie în rândul fetelor începând cu anul 2012 şi până în prezent şi toate aceste adolescente au un singur lucru în comun: petrec mult timp pe telefoanele mobile ori în faţa canalelor social media.
29 Decembrie 2015, 08:27

Atenţie, cad pietre! Pasajul peste calea ferată de la Metro începe să crape

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Construit de Antrepriza de Reparaţii şi Lucrări Cluj, pasajul suprateran peste liniile CFR din zona Metro, care a costat 3,5 milioane euro, începe să pârâie pe la încheieturi încă înainte să fie dat în folosinţă.

Săptămâna trecută, trotuarul dinspre oraş îşi manifesta deja independenţa faţă de şoseaua pe care o mărgineşte, iar crăpătura dintre carosabil şi rigolă este lată de trei degete.

Vezi dovada, pe www.Bihorel.ro!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
@pinonel
Si hotii tai? De aia nu zici nimic?
Postat 30 Decembrie 2015, 09:43 de anticomunist
@WinDos
Ti-am mai spus si din pacate, ma vad nevoit sa ma repet, esti prost cu spume. Ce treaba are primaria cu pasajul de la Metro facut de CNADR? Cum naiba e facut ca la carte daca sta sa se darame?
Postat 30 Decembrie 2015, 09:42 de anticomunist
Multi ,,uituci" posteaza pe aici !
Degeaba va ciondaniti, cu totii ati fost pana mai ieri incolonati sub drapelul uslamului asa ca... ciocu' mic! Ati uitat cum v-ati dus la vot indobitociti de banerele cu care era plin orasul, alea cu il dottore si cu nea ilie?! Ati uitat cum aplaudati cand va vorbea alt plagiator, mang_litorul, alaturi de nulitatea de popa ciordel?! Concluzia: toti sunt hoti, doar ca hotii vostri e mai cinstiti decat hotii lor !
Postat 30 Decembrie 2015, 07:26 de pinonel
@zorro
nu erau multe de expropriat ca nu prea sunt case pe partea aceea. dar trebuie vointa. sau nu sunt terenurile ale cui trebuie...se stie. sar pe ele filip sau blaga.
Postat 29 Decembrie 2015, 23:32 de CHRIS
windos
Cu drumul expres...am intrat azi la ora 17 dinspre satu mare..am urcat pe ion bogdan..am ajuns pe clujului(plastor),in 11 minute , circuland regulamentar.....chiar e util...si cand va binevoi maria sa cfr sa dea si terenul cu tam tam..chiar va fi ok...
Postat 29 Decembrie 2015, 20:29 de zorro
CHRIS
Teoretic ai dreptate..practic,insa,in romania se facea peste 15-20 de ani,din cauza exproprierilor..si costa...de zece ori mai mult..
Postat 29 Decembrie 2015, 20:08 de zorro
Sa vezi cum arata trotuarul la faimosul drum expres ...
... cel care pleaca de nicaieri si ajunge niciunde! Dar cu teava de apa care lasa apa pana sub trotuarul de la pasajul CFR cu pricina, intro zi cat consuma un om in o suta de vieti, ce s-a rezolvat? Ca pasajul e bun, circulabil si facut ca la carte, dar de mers pe el nu e voie pentru ca nu stie nimeni din primarie cum sa devieze o conducta, fara cheltuiala care sa genereze parandarat ...
Postat 29 Decembrie 2015, 18:53 de WinDos
LA ( CAT ) MAI MULTI ANI
@S33kplayer: ma duc da' treci si tu prin Piata Unirii sa pupi pavajul pus de " mesterii italieni " la comanda cuplului Bolojan&Malan ? Te asigur ca ai ce si acum dar dupa ce vor veni niste ploi sau zapezi zdravene ?! " La multi ani !" si tie ! De fapt urarea i-as adresa-o si lui Bolojan...interpretati-o cu totii ( inclusiv Domnia sa ) cum doriti ! PS Pentru D-l Bolojan inca o urare: poate se rezolva problema creditelor in CHF ! Nu trebuie sa pricepeti voi Urarea ! Stie D-l Bolojan unde bat ....
Postat 29 Decembrie 2015, 12:55 de TDS
Pentru TDS
@TDS - Du-te si pupa toate crapaturile de pe centura - lui Mang. Asa, de "La multi ani !". An nou fericit tuturor oradenilor.
Postat 29 Decembrie 2015, 12:36 de S33kplayer
APOLODOR
@CHRIS: Evident ca nu sunt multumit nici de acest pasaj ! Cum trebuia proiectat habar n-am ! Un astfel de pasaj este mult prea tehnic. Despre Piata Unirii ma pot pronunta din punct de vedere estetic ! Dar acum sa-mi dau cu parerea despre poduri ( respectiv cum ar fi trebuit sa fie...) mai greu. Nu sunt APOLODOR !
Postat 29 Decembrie 2015, 09:42 de TDS
multumim CNADNR
si ponta si psd si mang. de pasajul acela esti multumit TDS? dpdv al unui "arhitect" te intreb. trebuia facut un drum paralel cu calea ferata pana la iesirea din osorhei si acolo facut acel pasaj. pentru fluidizare. dar ce sa ii faci? noi muncim, deci nu gandim.
Postat 29 Decembrie 2015, 09:33 de CHRIS
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Mai mult decât i s-a cerut: RER Vest a pregătit de iarnă 40 de utilaje, peste necesarul impus de Primăria Oradea (FOTO/VIDEO)
  • 'Mondialele'. Profesorul Constantin Butişcă şi-a lansat cartea despre istoria campionatelor mondiale de fotbal (FOTO)
  • Investiţie de 800.000 euro: Parcul Palatului Baroc îşi va recăpăta splendoarea şi va găzdui o grădină biblică! (FOTO/VIDEO)
  • Accident pe Clujului: O fetiţă de 6 ani a fost rănită şi dusă la spital (FOTO)
  • Artă cu renume la Muzeul Ţării Crişurilor: a fost deschisă expoziţia de lucrări van Gogh şi Renoir (FOTO)
  • Noul Ford EcoSport, produs în România, te așteaptă în showroom-ul Ford Carbenta Com! (FOTO)
  • Termen: 1 Decembrie. Constructorii au montat grinzile podului din strada Universităţii din Oradea (FOTO)
  • Parcarea de la intersecţia străzilor Transilvaniei cu Moldovei a fost reabilitată (FOTO)
  • Cel mai 'hot' show: Modele celebre au defilat în lenjerie Victoria's Secret. Adriana Lima s-a retras (FOTO/VIDEO)
  • Karoy de România: Povestea sculptorului orădean interzis de comunişti, care şi-a făcut renume în America (FOTO)
Ultimele Comentarii
  • oradeanbihor In proporție de 20% din ce sa făcut în... Postat 17 Noi 2018, 16:39 de Sandu1206