URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 25 APRILIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Când am văzut floarea taximetriei orădene comasată pe Centură m-am gândit că au făcut-o ca să se desolidarizeze de colegii lor giboni din Brăila, care au călcat în picioare un client pe principiul „mulți, dar proști”. Dar nu...
Zic şi eu
Adrian Cris
Deşi marginalizat pe lista PSD pentru Parlamentul European 2019-2024, orădeanul Emilian Pavel rămâne un soldăţel cuminte al Partidului, calitate în care a comis două noi trăsnăi. Una comică - pretenţia ca Guvernul Dăncilă (he-he!) să ţină încă 6 luni „preşedenţia” Consiliului UE, pe care Finlanda cică nu va fi în stare s-o preia, alta toxică - o laudă pe Facebook cum că „ne asigurăm că drepturile angajaților români din străinătate, și ale copiilor lor mai ales, nu sunt afectate de diverse politici populiste”.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Am o mică plăcere perversă, nemărturisită până acum: îmi place să urmăresc mitingurile electorale. Acele întâlniri dintre "ne prefacem că ne pasă" şi "ne prefacem că vă credem că vă pasă" sunt o combinaţie irezistibilă ce te face să întorci capul, în timp ce, paradoxal, te atrage să priveşti mai departe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În 19 martie 2019 a fost publicată în Monitorul Oficial Decizia nr. 76/2018 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, prin care s-a stabilit că legea aplicabilă dreptului la repararea pagubei de către stat ca urmare a unei hotărâri de achitare ulterioare unei hotărâri definitive de condamnare este cea în vigoare la momentul rămânerii definitive a hotărârii de achitare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Gastrita este o inflamaţie a mucoasei gastrice (învelişul interior al stomacului). Nu se poate vorbi despre gastrită ca despre o boală singulară, ci despre un grup de boli care au în comun modificări la nivelul mucoasei gastrice şi care se deosebesc clinic între ele.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
29 Decembrie 2015, 08:27

Atenţie, cad pietre! Pasajul peste calea ferată de la Metro începe să crape

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Construit de Antrepriza de Reparaţii şi Lucrări Cluj, pasajul suprateran peste liniile CFR din zona Metro, care a costat 3,5 milioane euro, începe să pârâie pe la încheieturi încă înainte să fie dat în folosinţă.

Săptămâna trecută, trotuarul dinspre oraş îşi manifesta deja independenţa faţă de şoseaua pe care o mărgineşte, iar crăpătura dintre carosabil şi rigolă este lată de trei degete.

Vezi dovada, pe www.Bihorel.ro!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
@pinonel
Si hotii tai? De aia nu zici nimic?
Postat 30 Decembrie 2015, 09:43 de anticomunist
@WinDos
Ti-am mai spus si din pacate, ma vad nevoit sa ma repet, esti prost cu spume. Ce treaba are primaria cu pasajul de la Metro facut de CNADR? Cum naiba e facut ca la carte daca sta sa se darame?
Postat 30 Decembrie 2015, 09:42 de anticomunist
Multi ,,uituci" posteaza pe aici !
Degeaba va ciondaniti, cu totii ati fost pana mai ieri incolonati sub drapelul uslamului asa ca... ciocu' mic! Ati uitat cum v-ati dus la vot indobitociti de banerele cu care era plin orasul, alea cu il dottore si cu nea ilie?! Ati uitat cum aplaudati cand va vorbea alt plagiator, mang_litorul, alaturi de nulitatea de popa ciordel?! Concluzia: toti sunt hoti, doar ca hotii vostri e mai cinstiti decat hotii lor !
Postat 30 Decembrie 2015, 07:26 de pinonel
@zorro
nu erau multe de expropriat ca nu prea sunt case pe partea aceea. dar trebuie vointa. sau nu sunt terenurile ale cui trebuie...se stie. sar pe ele filip sau blaga.
Postat 29 Decembrie 2015, 23:32 de User anonimizat
windos
Cu drumul expres...am intrat azi la ora 17 dinspre satu mare..am urcat pe ion bogdan..am ajuns pe clujului(plastor),in 11 minute , circuland regulamentar.....chiar e util...si cand va binevoi maria sa cfr sa dea si terenul cu tam tam..chiar va fi ok...
Postat 29 Decembrie 2015, 20:29 de zorro
CHRIS
Teoretic ai dreptate..practic,insa,in romania se facea peste 15-20 de ani,din cauza exproprierilor..si costa...de zece ori mai mult..
Postat 29 Decembrie 2015, 20:08 de zorro
Sa vezi cum arata trotuarul la faimosul drum expres ...
... cel care pleaca de nicaieri si ajunge niciunde! Dar cu teava de apa care lasa apa pana sub trotuarul de la pasajul CFR cu pricina, intro zi cat consuma un om in o suta de vieti, ce s-a rezolvat? Ca pasajul e bun, circulabil si facut ca la carte, dar de mers pe el nu e voie pentru ca nu stie nimeni din primarie cum sa devieze o conducta, fara cheltuiala care sa genereze parandarat ...
Postat 29 Decembrie 2015, 18:53 de WinDos
LA ( CAT ) MAI MULTI ANI
@S33kplayer: ma duc da' treci si tu prin Piata Unirii sa pupi pavajul pus de " mesterii italieni " la comanda cuplului Bolojan&Malan ? Te asigur ca ai ce si acum dar dupa ce vor veni niste ploi sau zapezi zdravene ?! " La multi ani !" si tie ! De fapt urarea i-as adresa-o si lui Bolojan...interpretati-o cu totii ( inclusiv Domnia sa ) cum doriti ! PS Pentru D-l Bolojan inca o urare: poate se rezolva problema creditelor in CHF ! Nu trebuie sa pricepeti voi Urarea ! Stie D-l Bolojan unde bat ....
Postat 29 Decembrie 2015, 12:55 de TDS
Pentru TDS
@TDS - Du-te si pupa toate crapaturile de pe centura - lui Mang. Asa, de "La multi ani !". An nou fericit tuturor oradenilor.
Postat 29 Decembrie 2015, 12:36 de S33kplayer
APOLODOR
@CHRIS: Evident ca nu sunt multumit nici de acest pasaj ! Cum trebuia proiectat habar n-am ! Un astfel de pasaj este mult prea tehnic. Despre Piata Unirii ma pot pronunta din punct de vedere estetic ! Dar acum sa-mi dau cu parerea despre poduri ( respectiv cum ar fi trebuit sa fie...) mai greu. Nu sunt APOLODOR !
Postat 29 Decembrie 2015, 09:42 de TDS
multumim CNADNR
si ponta si psd si mang. de pasajul acela esti multumit TDS? dpdv al unui "arhitect" te intreb. trebuia facut un drum paralel cu calea ferata pana la iesirea din osorhei si acolo facut acel pasaj. pentru fluidizare. dar ce sa ii faci? noi muncim, deci nu gandim.
Postat 29 Decembrie 2015, 09:33 de User anonimizat
count display

FOTO BIHOREANUL

  • S-au turnat cei 92 de piloţi care vor susţine viaductul drumului rapid de la ieșirea din Oradea spre Biharia (FOTO / VIDEO)
  • Biciclete în aer, în fața Primăriei Oradea: Sute de bicliști au participat la „Critical Mass” (FOTO / VIDEO)
  • Accident grav pe DN 76, în Beiuș. O persoană a decedat, iar alta a fost preluată de elicopterul SMURD. Trafic blocat pe ambele sensuri de mers! (FOTO)
  • Bihorenii participă la atelierul de încondeiat ouă al Muzeului Ţării Crişurilor (FOTO)
  • Elevii de la Liceul Nicolae Bolcaş Beiuş, experienţă IT la malul Oceanului Atlantic (FOTO)
  • Accident în Oradea: Un taxi a ajuns cu roţile-n sus pe Republicii. Şoferul şi pasagera au fost transportaţi la spital (FOTO / VIDEO)
  • Cei mai buni elevi din ţară la biologie, reuniţi la Oradea (FOTO)
  • Sărbătoarea artelor: European Music Open aduce la Oradea o pleiadă de personalităţi (FOTO)
  • Haita Raksi: Un cuplu din Salonta îngrijeşte peste 180 de câini abandonaţi, într-un adăpost privat amenajat la marginea oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Final spectaculos pentru centenarul Oradiei: Andra a cântat „tradițional”, soldaţii s-au retras cu torţe, iar artificiile au fost tricolore (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2421 RON
  • 1 EUR = 4.756 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON