A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: getimagesize(https://cdn.ebihoreanul.ro/static/gallery_big/24 tigan (mare).jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request

Filename: controllers/ebh.php

Line Number: 1077

Am masina, manca-ti-as!
URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 20 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Angela Lupşea, preşedinta Fundaţiei pentru Protejarea Monumentelor Bihor, conduce muzeele şi Cetatea oraşului cu rezultate modeste. În numeroase ocazii am veştejit-o considerând că e inadmisibil ca, la doi ani după finalizarea reabilitării, în fortăreaţă să nu se întâmple mare lucru. Acum, însă, trebuie să recunosc că Zilele Art Nouveau au fost o reuşită care, cred eu, i-a uluit până şi pe organizatori.
Zic şi eu
Adrian Cris
Vinerea trecută, şeful Poliţiei de Frontieră Române, orădeanul Ioan Buda, a dat o veste mare: după o întâlnire cu omologul de la Budapesta, a decis deschiderea "ocazională" a unui nou punct de trecere a frontierei în Bihor, la Santăul Mare, exclusiv pentru "efectuarea unor transporturi de materiale de construcţii" necesare construirii autostrăzii din Ungaria. Nimic rău până aici, dar asta numai dacă avem memorie de efemeridă şi nu ne amintim câteva detalii poate, totuşi, relevante...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În 7 iunie 2018, în calitate de cameră decizională, Camera Deputaţilor a adoptat un proiect de lege privind modificarea Codului de procedură civilă, care a fost trimis Preşedintelui României în vederea promulgării. În condiţiile în care unul dintre principalele subiecte actuale din mass media este reprezentat de modificarea codurilor penale, adoptarea acestei legi, mult mai importante pentru cetăţeanul de rând, a trecut aproape neobservată. Sunt modificate aproximativ 100 de articole din Codul de procedură civilă!
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Toxiinfecţiile alimentare sunt boli acute cu manifestări diareice, determinate de salmonele, stafilococi enterotoxici, clostridium perfringens, clostridium botulinum şi alţi agenţi patogeni. Cea mai frecventă toxiinfecţie alimentară este cea determinată de salmonele. Există peste 1.700 de tipuri clasificate de salmonele. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Ne naştem, suntem crescuţi de părinţi, ne maturizăm, avem la rândul nostru propriii copii pe care îi creştem, îmbătrânim. Fiecare generaţie trece prin acelaşi ciclu, dar o face în perioade diferite de timp, pe măsură ce în urma noastră rămâne istoria. Aşa se face că aceia care au prins în adolescenţă începuturile comunismului în România au încă memoria vremurilor de dinainte şi au trebuit să se adapteze schimbării.
29 Ianuarie 2013, 08:49

Am maşină, mânca-ţi-aş!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Zilele trecute, Bihorel a zărit în parcarea din faţa Bisericii cu Lună un BMW negru seria 7, foarte posibil recent adus din Marea Britanie, întrucât are volanul pe partea dreaptă. Interesant la maşină nu e însă nicidecum volanul, ci tăbliţa pe care ar fi trebuit să existe numărul de înmatriculare.

Aceasta are însemnele Uniunii Europene şi ale Marii Britanii (Great Britain), doar că în loc de număr apare cuvântul: "TIGANU". Bihorel îi recomandă posesorului să se alinieze la legislaţia europeană şi să înlocuiască cuvântul Ţiganu cu Rromul.

Mai ales că maniera de a înlocui cifrele cu litere nu este benefică pentru poliţiştii din trafic, cărora le-ar fi mult mai uşor să reţină 10 cifre decât 27 de litere.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
17 Comentarii
doi boi se cearta !!
ha, ha, ha, ha, ha, ha,. cand se cearta BOI avem sansa sa si sparga CAPUL , tauri nu se cearta decat pentru o VITICA in rest sunt BOI 100% , va macina plictiseala fara SAMANTA ?
Postat 09 Februarie 2013, 15:21 de vsm
cretinopatului internaţional
Bolovane, ne doare în coor dacă bei sau nu cola, dacă cumperi mizerii de aiurea sau dacă te joci pe calculator jocuri pentru handicapaţi psiholocomotor. Nimeni nu cumpără nimic de la tine, boule. Cît despre impresia că a-i cunoaşte limba română ce să mai spun....Asta e doar o reacţie dintr-un neuron surtcircuitat de ****. E evident că obosita de mă-ta care a făcut greşeala să te abandoneze în lumea asta, te-a urât din tot sufleţelul ei de zdreanţă. Asta fiindcă n-a putut să te dea pe un flacon de 2,5 L de spirt medicinal, raţia ei zilnică. Eşti globalizat numai fiindcă libidinoasa aia nenorocită de muiere a ta, *** cu toţi ciuhapii şi coloraţii într-un spectacol "live" special doar pentru tine şi tot cartierul. Doar, doar, o să ţi se scoale şi ţie şiretul cu care te ***. M-am murdărit destul cu irecuperabili ca tine. Sugi *....
Postat 30 Ianuarie 2013, 18:43 de blow me
auzi gozbore,
ESTI UN LOSER, INNASCUT ! ESTI UN GUNOI INNASCUT ! HEEEEEEEEEEEEHEHHEHEHEHE.....
Postat 30 Ianuarie 2013, 18:19 de asta da
@auzi la tine
bai * imputit, sunte-ti un neam de *** puturoase, nespalate si de escroci, betivi si nesimtiti dupa care pute drumul ! astia sunteti, GUNOAIELOR !!!!!!!!!!!!! AAAAAAAAAAAAAHAHAHAHAHA.......... ma-ta e *** stirba si nespalata a cartierului iar tac-tu escrocul betiv, care o da la produs. asa ai iesit tu, un cretinoid ****, frustrat si nenorocit ! aaaaaaaaaaaaaahahahahahhaha.......
Postat 30 Ianuarie 2013, 18:08 de huu.... hu......
Da, sunt un internationalist fervent iar tu un securist infect :)))
Da, domnilor e timpul pentru actiune, imi recunosc apartenenta la grupul international al consumatorilor de cola la cutie, al goblenurilor exotice si al draperiilor roz -violet in timp ce tu, draga cretinopat endemic-auzi-la mine , esti un securist harnic-idiot si un prost spalat pe creierul ala de peste. Capisci ? Nu Joe Pesci, ci Capisci ( adica intelegi?-voi nu prea stiti limbi straine) de aia ti-am tradus, boule taran, cu toate neamurile tale de la tara meltene , cu nevasta-ta cea grasa si urata si ma-ta fara dinti in gura, spurcaciunea etc etc. Si noi boii internationalisti, te rugam sa tii gurita deschisa doar atunci cand iti dam niste urina tonic-globalizatoare si sa spui cum stii tu "sa traiti mai vreau" ! Si sa te civilizezi ! Si invata limba romana, boule, ca noi globalizatorii am ajuns s-o vorbim mai bine ca tine ! Si nu mai cunpara produsele noastre Hai sictir ! @@@ vsm are dreptate !!!
Postat 30 Ianuarie 2013, 15:03 de auzi la tine meltene
vsm
care valori doar nu crezi ca un rrom nu are valoare poate inzecita fata de un romanas taran :)))) nu au metode, doctrini de urmat, ei au o cultura si mai mult nu i poti pacalki usor au un fler de autoaparare mult mai dezvoltat, cati rromi ati auzit sa moara de cancer mai ales copii si de ce da ori nu ?:)))) hai terminati va cu valorile ca nasteti copii pe care ii chinuiti din cauza lasitatii.
Postat 30 Ianuarie 2013, 12:04 de vsm
CRETINOPATIE ENDEMICĂ@auzi la tine
Aşa se cheamă boala aia la neuron de care suferi cu capu......Da, e inundat spaţiul public de frustraţi fără trecut şi viitor ca tine, care se cred cinstiţi, dar, în întunecimea neuronului lor stingher, sunt conştienţi de lipsa lor de importanţă, calitate şi onorabilitate. Da, conform logicii tale de sinucigaş plin de ură de sine, inclusiv mă-ta aia care n-a fost în stare să te înveţe, e o proastă manelizată, Da, o *** nonstop, şi tu şi toţi boii internaţionalişti care nu-şi respectă ţara şi strămoşii.........etc. etc.
Postat 30 Ianuarie 2013, 10:11 de auzi@tine
anul tigrului:)
tig anu poate inseamna si anul tigrului:))) de ce mergeti si atacati etnia ? ingusti mai sunteti la minte :)))))))!!!
Postat 30 Ianuarie 2013, 10:03 de caracterul
@auzi la mine
@auzi la mine Esti gunoi din albania tigan machedon ce esti.
Postat 30 Ianuarie 2013, 06:05 de Eu
@auzi la mine
esti acelasi * imputit plin de ura si frustrari la adresa romanilor ! GUNOIULE, ESTI UN LOSER ! AAAAAAAAAAAAHAHAHAHAHAHHA
Postat 30 Ianuarie 2013, 01:40 de @auzi la mine
Da, toata lumea s-a manelizat
Da, in Romania, lumea e manelizata. Da, in Romania, oamenii nu respecta valorile ci si le-alunga afara, iar cand valorile se remarca, brusc ne mandrim cu ele. Da, in Romania, multi injura cand nu au argumente si se simt frustrati sau vizati. Da, asa arata Romania, in mare parte, nu sunt de acord dar mai bine cinstit decat mincinos, ipocrit si epileptic-nationalist-imbecil precum unii de aici. Deci vreti, nu vreti asta e. Si iau la socoteala pe cine vreau, cand vreau si cum vreau . Destul de clar sau nu ? In special pe idiotii congenitali , din specia cocalarilor dar nu fac discriminare. E bine bai taran cretin ? Voulez vous m.embrasser en cour ? :))))
Postat 29 Ianuarie 2013, 23:43 de auzi la mine
lockout
destui tzigani spun ca denumirea de rrom este falsa pt ca ei sunt de fapt tzigani. cat despre articol, asta e "bomba stirilor". e cel mai imortant lucru care s-a intamplat in Oradea. poate ii dati si un premiu, poate il faceti si cetatean de onoare al orasului, etc. lasand gluma la o parte, poate vad si politistii masina si cine stie ce surprize mai are pe langa faptul ca are volanul pe dreapta. P.S.pt comm /el/: cate masini cu astfel de numere vezi pe strada ? adevarul e ca esti un cacat frustrat, plin de ura si ciuda la adresa romanilor !
Postat 29 Ianuarie 2013, 18:34 de blow up
are si permis fals :)))
100% furata :))))))) o mai si scoate in evidenta boul !!!
Postat 29 Ianuarie 2013, 17:55 de vsm
@el
Neaveniţii ca tine se pronunţă în orice domeniu. Chiar dacă nu au nici un fel de cunoştiinţe, de noţiuni de bază. Tu nu eşti din Oradea (România), bolovane ? Ai impresia că toţi judecă în trei bujii ca tine ? Chiar toată lumea s-a manelizat şi se manifestă în halul în care "judeci" tu ? Cu ce drept iei tu la socoteală orădenii-românii ? ....încă un gigaprost cu drept de opinie. Vezi că giga e mai mare ca mega.
Postat 29 Ianuarie 2013, 17:10 de auzi@el
Foarte tare
Foarte tare, masina tipica de romania, tipica de oradea si cu un posesor mega taran, pe care il cheama tiganu , poate. Un om de succes, care e ravnit , invidiat, injurat da cu siguranta un model. Asa cum sunt pozele alea in africa, unde vezi copii cu kalasnikoave, asa e poza asta specifica romaniei. Pullitzer, jur !
Postat 29 Ianuarie 2013, 16:45 de el
manelos
volan pe dreapta, pun pariu ca o inmatriculeaza in bulgaria in curand. avopi vai de-ala pe care-l loveste si tre' sa-sir ecuperze banii de la asigurator.
Postat 29 Ianuarie 2013, 16:42 de w
Bravo
Bravo, stirea zilei, alceva?
Postat 29 Ianuarie 2013, 10:37 de M
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Accident grav în Sîntandrei: Două persoane rănite, după ce un Audi s-a lovit cu un Peugeot (FOTO/VIDEO)
  • Gerovital, brandul nr. 1 în România, a deschis primul magazin în Oradea. Inaugurarea s-a făcut cu şampanie, o prezentare Eli Lăslean şi reduceri (FOTO)
  • Voluntariat. 20 de orădeni au plantat flori în piaţa Ferdinand într-o acţiune de înfrumuseţare a oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Kirchweih la Palota: Micuţa comunitate de germani şi-a sărbătorit întemeietorul şi protectorul spiritual (FOTO/VIDEO)
  • Morţii cu morţii: Drumul între DN 79 şi cimitirul din Nojorid, presărat cu buruieni înalte de 2 metri! (FOTO)
  • Accident grav pe DN 1: Un bărbat a murit şi o femeie este în stare gravă, după ce o maşină s-a ciocnit cu un autocar (FOTO/VIDEO)
  • Culturi distruse: Grindina a făcut pagube enorme în mai multe localităţi din Bihor (FOTO/VIDEO)
  • Meciuri internaţionale atractive, la turneul internaţional de box 'Memorialul Nicolae Talpoş' (FOTO)
  • The Lion Kings: Campionii României la baschet au prezentat trofeul în faţa fanilor orădeni, fiind primiţi cu aplauze şi confetti (FOTO/VIDEO)
  • Furtună peste Oradea: Ploaia şi vijelia au inundat străzi şi au doborât copaci cu nemiluita (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON