URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 21 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Cu fiecare cretin care vandalizează mobilierul urban, ne dăm seama că încă suntem la stadiul de comună primitivă, intrată abuziv şi prin nebăgare de seamă în U.E.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
29 Ianuarie 2013, 08:49

Am maşină, mânca-ţi-aş!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Zilele trecute, Bihorel a zărit în parcarea din faţa Bisericii cu Lună un BMW negru seria 7, foarte posibil recent adus din Marea Britanie, întrucât are volanul pe partea dreaptă. Interesant la maşină nu e însă nicidecum volanul, ci tăbliţa pe care ar fi trebuit să existe numărul de înmatriculare.

Aceasta are însemnele Uniunii Europene şi ale Marii Britanii (Great Britain), doar că în loc de număr apare cuvântul: "TIGANU". Bihorel îi recomandă posesorului să se alinieze la legislaţia europeană şi să înlocuiască cuvântul Ţiganu cu Rromul.

Mai ales că maniera de a înlocui cifrele cu litere nu este benefică pentru poliţiştii din trafic, cărora le-ar fi mult mai uşor să reţină 10 cifre decât 27 de litere.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
17 Comentarii
doi boi se cearta !!
ha, ha, ha, ha, ha, ha,. cand se cearta BOI avem sansa sa si sparga CAPUL , tauri nu se cearta decat pentru o VITICA in rest sunt BOI 100% , va macina plictiseala fara SAMANTA ?
Postat 09 Februarie 2013, 15:21 de vsm
cretinopatului internaţional
Bolovane, ne doare în coor dacă bei sau nu cola, dacă cumperi mizerii de aiurea sau dacă te joci pe calculator jocuri pentru handicapaţi psiholocomotor. Nimeni nu cumpără nimic de la tine, boule. Cît despre impresia că a-i cunoaşte limba română ce să mai spun....Asta e doar o reacţie dintr-un neuron surtcircuitat de ****. E evident că obosita de mă-ta care a făcut greşeala să te abandoneze în lumea asta, te-a urât din tot sufleţelul ei de zdreanţă. Asta fiindcă n-a putut să te dea pe un flacon de 2,5 L de spirt medicinal, raţia ei zilnică. Eşti globalizat numai fiindcă libidinoasa aia nenorocită de muiere a ta, *** cu toţi ciuhapii şi coloraţii într-un spectacol "live" special doar pentru tine şi tot cartierul. Doar, doar, o să ţi se scoale şi ţie şiretul cu care te ***. M-am murdărit destul cu irecuperabili ca tine. Sugi *....
Postat 30 Ianuarie 2013, 18:43 de blow me
auzi gozbore,
ESTI UN LOSER, INNASCUT ! ESTI UN GUNOI INNASCUT ! HEEEEEEEEEEEEHEHHEHEHEHE.....
Postat 30 Ianuarie 2013, 18:19 de asta da
@auzi la tine
bai * imputit, sunte-ti un neam de *** puturoase, nespalate si de escroci, betivi si nesimtiti dupa care pute drumul ! astia sunteti, GUNOAIELOR !!!!!!!!!!!!! AAAAAAAAAAAAAHAHAHAHAHA.......... ma-ta e *** stirba si nespalata a cartierului iar tac-tu escrocul betiv, care o da la produs. asa ai iesit tu, un cretinoid ****, frustrat si nenorocit ! aaaaaaaaaaaaaahahahahahhaha.......
Postat 30 Ianuarie 2013, 18:08 de huu.... hu......
Da, sunt un internationalist fervent iar tu un securist infect :)))
Da, domnilor e timpul pentru actiune, imi recunosc apartenenta la grupul international al consumatorilor de cola la cutie, al goblenurilor exotice si al draperiilor roz -violet in timp ce tu, draga cretinopat endemic-auzi-la mine , esti un securist harnic-idiot si un prost spalat pe creierul ala de peste. Capisci ? Nu Joe Pesci, ci Capisci ( adica intelegi?-voi nu prea stiti limbi straine) de aia ti-am tradus, boule taran, cu toate neamurile tale de la tara meltene , cu nevasta-ta cea grasa si urata si ma-ta fara dinti in gura, spurcaciunea etc etc. Si noi boii internationalisti, te rugam sa tii gurita deschisa doar atunci cand iti dam niste urina tonic-globalizatoare si sa spui cum stii tu "sa traiti mai vreau" ! Si sa te civilizezi ! Si invata limba romana, boule, ca noi globalizatorii am ajuns s-o vorbim mai bine ca tine ! Si nu mai cunpara produsele noastre Hai sictir ! @@@ vsm are dreptate !!!
Postat 30 Ianuarie 2013, 15:03 de auzi la tine meltene
vsm
care valori doar nu crezi ca un rrom nu are valoare poate inzecita fata de un romanas taran :)))) nu au metode, doctrini de urmat, ei au o cultura si mai mult nu i poti pacalki usor au un fler de autoaparare mult mai dezvoltat, cati rromi ati auzit sa moara de cancer mai ales copii si de ce da ori nu ?:)))) hai terminati va cu valorile ca nasteti copii pe care ii chinuiti din cauza lasitatii.
Postat 30 Ianuarie 2013, 12:04 de vsm
CRETINOPATIE ENDEMICĂ@auzi la tine
Aşa se cheamă boala aia la neuron de care suferi cu capu......Da, e inundat spaţiul public de frustraţi fără trecut şi viitor ca tine, care se cred cinstiţi, dar, în întunecimea neuronului lor stingher, sunt conştienţi de lipsa lor de importanţă, calitate şi onorabilitate. Da, conform logicii tale de sinucigaş plin de ură de sine, inclusiv mă-ta aia care n-a fost în stare să te înveţe, e o proastă manelizată, Da, o *** nonstop, şi tu şi toţi boii internaţionalişti care nu-şi respectă ţara şi strămoşii.........etc. etc.
Postat 30 Ianuarie 2013, 10:11 de auzi@tine
anul tigrului:)
tig anu poate inseamna si anul tigrului:))) de ce mergeti si atacati etnia ? ingusti mai sunteti la minte :)))))))!!!
Postat 30 Ianuarie 2013, 10:03 de caracterul
@auzi la mine
@auzi la mine Esti gunoi din albania tigan machedon ce esti.
Postat 30 Ianuarie 2013, 06:05 de Eu
@auzi la mine
esti acelasi * imputit plin de ura si frustrari la adresa romanilor ! GUNOIULE, ESTI UN LOSER ! AAAAAAAAAAAAHAHAHAHAHAHHA
Postat 30 Ianuarie 2013, 01:40 de @auzi la mine
Da, toata lumea s-a manelizat
Da, in Romania, lumea e manelizata. Da, in Romania, oamenii nu respecta valorile ci si le-alunga afara, iar cand valorile se remarca, brusc ne mandrim cu ele. Da, in Romania, multi injura cand nu au argumente si se simt frustrati sau vizati. Da, asa arata Romania, in mare parte, nu sunt de acord dar mai bine cinstit decat mincinos, ipocrit si epileptic-nationalist-imbecil precum unii de aici. Deci vreti, nu vreti asta e. Si iau la socoteala pe cine vreau, cand vreau si cum vreau . Destul de clar sau nu ? In special pe idiotii congenitali , din specia cocalarilor dar nu fac discriminare. E bine bai taran cretin ? Voulez vous m.embrasser en cour ? :))))
Postat 29 Ianuarie 2013, 23:43 de auzi la mine
lockout
destui tzigani spun ca denumirea de rrom este falsa pt ca ei sunt de fapt tzigani. cat despre articol, asta e "bomba stirilor". e cel mai imortant lucru care s-a intamplat in Oradea. poate ii dati si un premiu, poate il faceti si cetatean de onoare al orasului, etc. lasand gluma la o parte, poate vad si politistii masina si cine stie ce surprize mai are pe langa faptul ca are volanul pe dreapta. P.S.pt comm /el/: cate masini cu astfel de numere vezi pe strada ? adevarul e ca esti un cacat frustrat, plin de ura si ciuda la adresa romanilor !
Postat 29 Ianuarie 2013, 18:34 de blow up
are si permis fals :)))
100% furata :))))))) o mai si scoate in evidenta boul !!!
Postat 29 Ianuarie 2013, 17:55 de vsm
@el
Neaveniţii ca tine se pronunţă în orice domeniu. Chiar dacă nu au nici un fel de cunoştiinţe, de noţiuni de bază. Tu nu eşti din Oradea (România), bolovane ? Ai impresia că toţi judecă în trei bujii ca tine ? Chiar toată lumea s-a manelizat şi se manifestă în halul în care "judeci" tu ? Cu ce drept iei tu la socoteală orădenii-românii ? ....încă un gigaprost cu drept de opinie. Vezi că giga e mai mare ca mega.
Postat 29 Ianuarie 2013, 17:10 de auzi@el
Foarte tare
Foarte tare, masina tipica de romania, tipica de oradea si cu un posesor mega taran, pe care il cheama tiganu , poate. Un om de succes, care e ravnit , invidiat, injurat da cu siguranta un model. Asa cum sunt pozele alea in africa, unde vezi copii cu kalasnikoave, asa e poza asta specifica romaniei. Pullitzer, jur !
Postat 29 Ianuarie 2013, 16:45 de el
manelos
volan pe dreapta, pun pariu ca o inmatriculeaza in bulgaria in curand. avopi vai de-ala pe care-l loveste si tre' sa-sir ecuperze banii de la asigurator.
Postat 29 Ianuarie 2013, 16:42 de w
Bravo
Bravo, stirea zilei, alceva?
Postat 29 Ianuarie 2013, 10:37 de M
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Retroparada toamnei: 'Bătrânele doamne' expuse în centrul Oradiei (FOTO)
  • Joburi multe, pretendenţi mai puţini, la Bursa locurilor de muncă: 'Patronii angajează pe oricine are capul pe umeri!' (FOTO)
  • Fără precedent: 27 de ambasadori vizitează Oradea, la invitaţia Ministerului de Externe, dar gazdele nu ştiu să-i asculte şi să profite de prezenţa lor (FOTO)
  • A cincea ediţie a Festivalului Naţional de Artă Naivă s-a deschis la Muzeul Ţării Crişurilor (FOTO)