URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 24 MARTIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Atunci când se fac investiţii din fonduri guvernamentale, reţeta e simplă. De obicei câştigă o firmă tare din Bucureşti, care are intrare pe la CNAIR, la Ministerul Dezvoltării sau la Compania Naţională de Investiţii. Imediat după adjudecarea licitaţiei, care de regulă are la bază descalificarea concurenţei, fericitul câştigător sună la fraierii care au firme din Oradea şi le propun să le subcontracteze lucrarea.
Zic şi eu
Adrian Cris
Se zice că doar cine nu munceşte nu greşeşte (deşi eu, personal, cred că greşeşte şi cel ce nu munceşte). În orice caz, bărbaţi sunt cei care îşi asumă greşelile, iar eu îmi declar apartenenţa la această categorie. Ca atare, recunosc că după ce am primit reacţia lui Pásztor, i-am verificat argumentele, cum că deplasarea în interes de serviciu în Austria a făcut-o separat de cea în interes privat în Elveţia. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Protestul de vineri a avut eficiența unei petale de trandafir în fața șenilei unui tanc de 50 de tone. Conducătorii s-au spart de râs în timpul protestului de un sfert de ceas al celor buni, după care s-au întors în întuneric și fum, la masa de poker pe care joacă soarta acestei nații nefericite. Pe ei nu îi interesează dacă străzile se blochează pentru 15 minute, câtă vreme lucrul acesta oricum se întâmplă zilnic, ore în șir...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Instanţa Supremă s-a pronunţat recent, printr-o decizie de speţă, în sensul în care Ghidul pentru acordarea daunelor morale emis de Fondul de Protecţie a Victimelor Străzii nu este obligatoriu pentru instanţe.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Numită şi "durerea facială paroxistică", această afecţiune se caracterizează  prin dureri puternice la nivelul buzelor, gingiilor, obrajilor, bărbiei şi, mai rar, la nivelul ochilor. Boala afectează nervul trigemen, un nerv cranian care asigură sensibilitatea tegumentelor feţei şi a jumătăţii anterioare a capului, iar prin ramura sa motorie are rol în masticaţie. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
14 August 2011, 13:15

Adio, arme!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Cei 322 de angajaţi din Poliţia Bihor, Poliţia de Frontieră, Jandarmerie şi ISU Crişana care vor fi disponibilizaţi din octombrie au rămas la dispoziţia comandanţilor de unităţi şi nu vor mai intra în posturi.

Angajaţii MAI care nu au promovat examenele de departajare organizate pentru a se decide cine pleacă din sistem au fost puşi la munci birocratice, precum planificarea în serviciu a personalului, arhivarea documentelor şi întocmirea de rapoarte de rutină.

Şi, pentru că aşa au ordonat şefii din Minister, viitorii rezervişti au fost obligaţi şi să-şi predea armele, pe motiv că oricum nu vor mai fi trimişi în misiuni în care să aibă ocazia să pună mâna pe ele. Nu de alta, dar să nu le bubuie prin cap idei de sinucidere...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
14 Comentarii
afara
cu puturosii din armata, politie ,pompieri,securisti,care ne paraziteaza de ani de zile,securistii au bani sa-si faca vile si unii din politie in 20 de ani au papat zeci de miliarde euro si au descoperit pe marele spion ala cu stiku si pe ala cu butelia de la Timisoara iar padurarii au toti vile in Oradea pe numele altora
Postat 15 August 2011, 16:38 de gogu
bugetar
daca sunt atat de buni pot sa mearga in numeroase firme private de paza. Vorba unui forumist, eu nu mai sunt dipus sa platesc pensia la numeroase fufe car zac prin birourile politiei. nici pentru profesori care nu sunt capabili sa-si treaca propriul examen de titularizare, nici pentru medici care au distrus prin indolenta sistemul medical. eu nu le mai platesc pensia!!!
Postat 15 August 2011, 16:28 de Mihai
vrem arme
vrem arme avem poligon de tir pentru ce ne atrenam, nu vrem politie, vrem sa ne aparam singuri viata
Postat 15 August 2011, 11:01 de Doru
''..viitorul nost..''
La noi,la romani,e la mare pret principiul ''caprei vecinului...'' bucurati-va de necazul acestor oameni,care oricum,sunt mai valorosi decat voi,la orice ora...si de raul vostru se vor bucura altii....Atunci cand nu "intelegeti" de ce au pensiile care le au(oricum,mai mici,decat ar trebui...)uitati ca toate week-end-urile/sarbatorile,noptile,cand voi dormeati sau va distrati,ei erau la datorie.Adevarat ca unii mai mult,altii mai putin,dar,totusi... Oricum,e vai de noi...dupa medici si profesori,si politistii/pompierii/jandarmii sunt dati afara...veti vedea ce va insemna asta mai incolo,nu acum...
Postat 15 August 2011, 10:08 de Robocop
auzi pensie cand te omoara pentru pin si casa:))
ha, ha, ha voi ce credeti ca copii mei vor plati pensia BESINOSILOR din POLITITIE never sa i platesca pruncii lui idem si BUGETARI daca isi imagineaza ca copilul meu va munci pentru ei se inseala le cumapar arme de banii aia, si ii antrenez pentru LUPTA :)) ce o sa faceti cand veti trai in Padure ce faceti la oras fara curent? totii credeti ca vom trai la infiintit asa, DECI pensie sa va platesca GUVERNUL care se lafaie din munca noastra noi am OBOSIT vrem la padure la cort, fara taxe .
Postat 15 August 2011, 10:06 de ion
Ai de capul nostru!
Astia si daca isi trag o pensionare anticipata tot au pensia mai mare decat unul care a muncit dublu ca nr de ani. Chiar daca a avut salar mare pe perioada activa (ca sa zicem ca politistul respectiv chiar s-a luat si i-a pedepsit pe infractori..ceea ce in cam juma de cazuri nu e adevarat) nu intgeleg de ce politistii au pensii atat de mari, mai ales ca un politist pensionat la 50 de ani este inca in putere si majoritatea isi mai iau inca un job (taximetristi sau pe la filemele de paza)...si restu muncesc cu vreo 10 15 ani in plus ca el sa ia doua venituri si sa se distreze... .Cat de spre XYZ...daca ai fi lucart in politie ai fi vazut cum e. Ineficienta destul de ridicata, pile de vomiti iar daca incerci sa fi corect - adica un adevara om al legii - te sapa colegii... . Asa ca draga XYZ, te rog nu scrie chestiuni incorecte... .
Postat 14 August 2011, 21:26 de Radu
PROST
Acum sunt cu zecile de mii. Si se impusca in draci lumea pe strada. Asa ca lamentarile tale ma lasa rece. Oi fi prost, dar nu atat cat sa accept ca toti neavenitii sa plimbe niste hartii dintr-un birou in altul pe cheltuiala mea de om care lucreaza in privat. Asa ca mai usor cu prostia comunista pe scari. Nu ma intimidez asa usor.
Postat 14 August 2011, 20:26 de @xyz
Uite cine sunt viitorii ,,rezervisti'' ! Asa ca nu-i plangeti !
Şeful Poliţiei Române, chestorul Liviu POPA: "Dacă Poliţia era firmă privată, dădea faliment" Ministrul de interne, Traian IGAS: Peste 30% din angajările în Poliție s-au făcut „pe relații” Seful Politiei Romane, chestorul Liviu POPA: ,,Avem destui beţivi, nenorociţi, care nu au fost daţi afară, ci doar sancţionaţi pentru diverse abateri’’
Postat 14 August 2011, 18:37 de .
talharia, e inevitabila sa ca nu va jigniti avem poligon de tir, la arme!
noi nu dam nimik pe sisitemul din Romania ai banii traiesty nu ai bani mori oricum nu mai coteaza ordinea cat timp cei care ii numim nu respecta legea Ordinaea nu exista, pentru banii ve ti fi ucisi si plotia va clasa cazul si va lua salariul, deci care e mai criminal in acest caz: POILTIA.Nu ma intereseaza prinderea criminalului sunt mort.
Postat 14 August 2011, 18:28 de asta e viitorul nost
talharia, e inevitabila sa ca nu va jigniti avem poligon de tir, la arme!
\"Noi detalii infioratoare apar in cazul crimelor din Ungaria, unde mai multi oameni, printre care si un roman, au fost ingropati de vii, ca sa divulge PIN-ul cardurilor bancare. Ucigasul ar fi facut parte din temutele forte paramilitare sarbesti care au luptat in Razboiul Civil din Iugoslavia. Asa a invatat tacticile de tortura ce au adus moartea a patru oameni. Romanul, singurul supravietuitor, e in continuare in spital, in stare grava. Criminalul in schimb si cei doi complici sunt in mainile politiei.\" daca viata mea sta in mana POLITIEI ma sinucid in public.
Postat 14 August 2011, 18:20 de asta e viitorul nost
nu suport cretini
Oradean.... tu esti cam prost putin:) iti doresc sa ai accident grav ...si sa nu fie oameni disponibili sa te scoata din masina ....(in caz ca ai asa ceva) ...iti doresc sa fii talharit la colt de strada...sa suni si sa nu fie oameni sa vina in ajutoru`tau...iti doresc sa-ti vezi casa`n flacari si sa nu aiba cine veni sa stinga focu...si sa i-ei paharu`sa incepi sa stingi focu`singur ...si iti mai doresc multe :) iti doresc...sa iti mai de-a Dzeu`minte ....ca ai nevoie
Postat 14 August 2011, 17:27 de XYZ
concedieri
sunteti doi neganditi au plecat cei fara pile rautaciosilor informati-va despre modalitatea de examinare si dupa aceea comentati
Postat 14 August 2011, 16:44 de mitica
cei 322 posibili corupti
asta e viata puneti umarul si dati pumni mai sunt locuri in puscarie o masa calda si un pat avem si pentru voi:)) dati pumi asta e condita supravietuiri in Romania!daca primiti pumni si nu aveti pile MURITI:))
Postat 14 August 2011, 16:31 de da de unde!
privat
La revedere si drum bun in privat. 300 de indivizi mai putin in spatele nostru.
Postat 14 August 2011, 16:00 de oradean
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Jurnaliști cu pistol: Concurs între ziariști, de Ziua Poliției (FOTO)
  • Dezbaterile în instanţele din Oradea au fost suspendate: Toţi grefierii au ieșit la protest! (FOTO)
  • Magazinul de plante Kaluna vă aşteaptă în parcarea Era Park Oradea (FOTO)
  • Bustul generalului Moşoiu a fost coborât de pe soclu pentru reabilitare (FOTO/VIDEO)
  • Echilibru şi spectacol la Cupa Tengo de la Salonta (FOTO)
  • Percheziții ale polițiștilor orădeni într-un dosar cu droguri de mare risc. Captură impresionantă (FOTO / VIDEO)
  • Incendiu de proporţii în Oradea, la o firmă din Parcul Industrial (FOTO / VIDEO)
  • La mulți ani, ERA Park! Carla’s Dreams i-a cucerit, sâmbătă seară, pe orădeni (FOTO / VIDEO)
  • Înaripatele Oradiei: Malurile verzi ale Crişului Repede şi stufărişul au atras în oraş numeroase specii noi de păsări (FOTO)
  • Puzderie de lume în centrul Oradiei, de Ziua Maghiarilor. Îmbrăcat în huszár, Szabó Ödön a acuzat că maghiarii sunt discriminaţi (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.1758 RON
  • 1 EUR = 4.7558 RON
  • 1 HUF = 0.0151 RON