URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 17 DECEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Constat cu bucurie că există o concurență serioasă între cele două centre de putere din Bihor: Primăria Oradea și Consiliul Județean, în ce priveşte muzeele. Iar concurența asta nu poate fi decât benefică pentru turismul din Oradea.
Zic şi eu
Adrian Cris
În urmă cu peste un deceniu, un clujean teribilist zicea că s-a săturat de România. Cum n-a explicat că, de fapt, se săturase de balcanism, de corupţie, de minciună, de demagogie, naţionalism primitiv, murdărie şi dezordine, a fost pus la index ca vândut ungurilor. De câteva luni, patru primari din Transilvania pregătesc o iniţiativă mult pragmatică, deci şi mai "periculoasă" decât manifestul lui Sabin Gherman...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
În primul rând, îmi doresc să nu fie doar o mişcare politică, iar declaraţiile de intenţie ale celor 4 primari (fonduri, dezvoltare, infrastructură etc) să fie doar de faţadă, aşa cum se face în orice campanie electorală. Mi-ar plăcea să nu devină un pol politic şi să nu fie exploatată în consecinţă, deşi, dacă va începe să facă performanţă şi să dea rezultate palpabile, e foarte posibil să se ajungă şi acolo. Primul semnal ar fi atunci când vor cere şi alte oraşe să intre în horă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Competenţa de soluţionare a recursurilor declarate împotriva hotărârilor pronunţate în apel de tribunal, în cauzele având ca obiect cereri evaluabile în bani în valoare de până la 200.000 lei inclusiv, ca urmare a pronunţării Deciziei nr. 369/30 mai 2017 a Curţii Constituţionale a României, revine curţilor de apel.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Sistemul colector urinar, format din bazinetele renale (formaţiunile care "captează" urina din cei doi rinichi), cele două uretere ("tuburile" prin care urina ajunge la vezică), vezica urinară şi uretra ("tubul" prin care urina se elimină) este "căptuşit" cu nişte celule epiteliale denumite în ansamblu "uroteliu". Toată această zonă este expusă influenţelor carcinogene, dar cea mai frecventă tumoră este cea a vezicii urinare, urmată de cea de la nivelul bazinetelor.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Vorbim de o "explozie" de depresie în rândul fetelor începând cu anul 2012 şi până în prezent şi toate aceste adolescente au un singur lucru în comun: petrec mult timp pe telefoanele mobile ori în faţa canalelor social media.
29 Iulie 2010, 11:12

De orădeni, nici iarba nu creşte...

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Chiar dacă Primăria a dat o grămadă de bani pentru a înfrumuseţa scuarul pe bulevardul Dacia, se pare că orădenilor nu le pasă.

La puţină vreme după ce iarba a fost plantată, a şi fost călcată în picioare de pietonii care, din lene sau nesimţire, au ales să meargă direct peste ea, chiar dacă trecerile de pietoni sunt la doi paşi.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
nu sunt la doi pasi
De exemplu, intre trecerea de pietoni de la banca Transilvania si urmatoarea care e la sensul giratoriu....nu-s chiar doi pasi. Stau in zona, si ca sa trec la ABC-ul de pe ste drum, langa fostul sediu RDS, ar trebui sa merg ori pe la o trecere ori pe la alta, ambele departe ca dracu, deci prefer sa trec prin iarba, si n-aveti decat sa comentati cat vreti, sa faca treceri de pietoni mai dese. Vad ca e mare problema ca s-a tocit putin iarba, mai grava e problema mirosurilor de porci care se simte si pe Dacia in ultimul hal.
Postat 23 August 2010, 11:09 de Flavia
Si politia ce face?
In locul politiei as sta la panda o zi, as da vreo 30 de amenzi, le-as face poze patrupedelor si le-as pune pe un afis de-o parte si de alta a drumului. Dar indicatoare cu "Atentie, vaci" nu mai exista? Ma intreb si eu, ca omul...
Postat 30 Iulie 2010, 10:07 de shadow
cerere
mare e " Carpatian Gardenul " Domnului :))
Postat 30 Iulie 2010, 09:28 de wolf
...
niste tarani ! si daca vad eu bine in foto , e cam la 100 de m de trecere , si cam tot atat de la pasajl subteran.
Postat 30 Iulie 2010, 09:12 de wolf
Pensionara
Chiar ieri am trecut pe acolo si am vazut o pensionara cum trecea strada. Am incetinit si am claxonat-o, dar din pacate nu a inteles de ce am facut gestul asta. Pacat.
Postat 29 Iulie 2010, 23:27 de Mihai
Pentru Bihoreanul
Am o rugaminte pentru Bihoreanul: sa ne spuna cat a costat metrul patrat de iarba plantata pe Dacia, ca m-am saturat sa tot aud ca primaria a platit mult pe ea. Masurati suprafata (lungimea x latimea), impartiti suma platita la numarul de metri patrati si spuneti-ne cat a fost, ca sa stim si noi care mai sunt preturile. Ca domnu Ghilea de la primarie zicea acum cateva luni ca va cumpara el cateva kile de samanta si nu va costa mai nimic. Multumesc pentru raspuns!
Postat 29 Iulie 2010, 23:14 de Gicu
si reversul
pe de alta parte, e deja o practica stiuta in implementarea urbanistica faptul ca daca vrei sa trasezi trotuare, intai lasi locul neamenajat si observi pe unde se batatoreste terenul. Apoi, pe acolo se amenajeaza aleile. Cu alte cuvinte, povestea asta e atat de veche....incat hai sa ne punem problema daca nu cumva sefii orasului se incapataneaza sa formeze in randul oradenilor niste deprinderi....nefiresti. De ce nu amenajeaza acolo o trecere de pietoni? Si asa s-au facut atatea intreruperi in Dacia...incat o trecere de pietoni in plus sau in minus...chiar nu mai conteaza. Asta desigur, daca semaforul ar fi sincronizat cu restul traficului din zona. Dar nu.....noi de 2 ani tot plangem ca trec oamenii pe-acolo.....logic ca trec....o fi cel mai firesc. Doar ca noi suntem adeptii nefirescului....din nascare.
Postat 29 Iulie 2010, 19:35 de adela
iarba verde
Pt a limita chestia asta, s-ar putea pune pietris pe locurile batatorite. Bineinteles, nu aruncat aiurea ci cu pregatirea anterioara a locului. Asta e, daca avem muu printre noi.
Postat 29 Iulie 2010, 15:16 de kaboom
spiritul civic impus cu forta
astia suntem fratilor! asa intelege un om din Romania sa aiba grija de o investitie substantiala realizata din impozitele achitate de el. si mai grav, asa intelege romanul sa-si sprijine comunitatea, cartierul, orasul. calcand totul in picioare! singura solutie in cazul de fata poate fi reprezentata de controale periodice soldate cu amenzi usturatoare. ulterioir, cei amendati ar trebui pozati si pusi pe afise publicitare. dar mai stie oare romanul de rusine sau numai de frica? solutia asta ar atinge ambele aspecte
Postat 29 Iulie 2010, 12:03 de tudor
Si nu numai oradenii
Si oradenii! Clar... multi nesimtiti. Dar si moldovenii trec pe acolo din 10 in 10 minute. Vin dubitele inmatriculate in IS, BT, VS, NT etc. Se opresc pe o parte si trec strada pt exchange, ABC, Gyros etc. Sunt si nesimtiti. Se baga in fata la casa pt ca ei se grabesc si vb si urat. Nici paine nu=ti mai ei pe bvd Dacia dar iarba cum sa mai creasca? Ma mira ca inca nu ati observat ca economia din zona s-a inflorit datorita acestor dubite. E si un lucru bun, recunosc.
Postat 29 Iulie 2010, 11:26 de Aspire
bai cu moralu la romani
cred ca acuma se vede ce fel de oamani suntem si de ce ne merge asa de bine asa a fost invatat romanu sa stai cu bata la ceafa iar daca il prinzi ca a gresit tot el e ala ofticat :))
Postat 29 Iulie 2010, 11:23 de Oradean
afara cu taranii din oras!
n-ai dreptate, n-a costat o gramada de bani. pe de alta parte, asta e rezultatul inmultirii taranoilor. au populat orasul in proportie de 99 la suta si sunt precum termitele: distrug totul in jur. ce poti sa faci cu ei? ca de civilizat, nici o sansa...
Postat 29 Iulie 2010, 11:23 de mircea
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Zăpada face ravagii în Bihor: 79 de localităţi fără curent, peste 28.000 de cetăţeni afectaţi! (FOTO)
  • A venit zăpada! Utilajele RER Vest au ieşit pe străzile Oradiei (FOTO)
  • „Lumea contemporană. Puncte de vedere”: La Muzeul Țării Crișurilor a fost vernisată expoziția de sculptură a artistului Ovidiu Pascu (FOTO)
  • Gala Premiilor lui Bihorel 2018. Petrecere cu poante video, caricaturi şi concert Compact la Majoratul BIHOREANULUI. Vezi câteva momente! (FOTO / VIDEO)
  • Campionul K1 Adrian Maxim, prins de procurorii DIICOT Oradea cu un kilogram de cannabis. Sportivul a fost arestat şi trimis în judecată (FOTO)
  • Patriotul Ervin: Cine este orădeanul care a inaugurat Podul Centenarului cu o Dacie tricoloră (FOTO)
  • Două zile de reduceri: S-a deschis KiK, la ERA Park Oradea! (FOTO)
  • Gala Comunității Orădene. Vezi care au fost proiectele premiate! (FOTO)
  • Victorie acasă: CSM CSU Oradea a câștigat derby-ul cu Steaua (FOTO)
  • Primul tren Cluj - Oradea – Viena a plecat 'full'. Biletul cel mai ieftin costă 133 lei (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON