A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: getimagesize(https://cdn.ebihoreanul.ro/static/gallery_big/nerv dacia.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request

Filename: controllers/ebh.php

Line Number: 1077

De oradeni, nici iarba nu creste...
URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 23 IULIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Niște asociații care primeau de la cetățeni acea brumă de bani de 2% din impozitele pe 2017, pentru a mai acoperi nevoile copiilor cu grave probleme de sănătate, s-au trezit că sumele au fost deturnate către niște parohii ortodoxe. S-au trezit anul acesta pentru că e prima dată când ANAF-ul trimite fiecărui donator o scrisoare prin care-l informează cui a donat acești bani...
Zic şi eu
Adrian Cris
Cel mai important eveniment al săptămânii trecute a fost anunţarea de către primarul Ilie Bolojan a două noi proiecte cu fonduri UE în valoare de 24 milioane euro, pentru decongestionarea traficului pe axa rutieră cea mai problematică a oraşului, între podul Dacia şi zona Cantemir, cu pasaje subterane, favorizarea mijloacelor de transport în comun şi multe, multe detalii inginereşti, precum exacavarea la 4 metri şi relocarea reţelelor de utilităţi…
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
A venit multă lume, Andrei, să îşi ia rămas bun de la tine. Atâtea inimi grele la un loc nu am văzut de mult timp. Uneori trebuie să murim ca să ne dăm seama cine suntem. Ai fi fost mândru, cu toată modestia ta emblematică, să vezi câţi oameni frumoşi au venit să te salute. A fost multă tristeţe în locul acela, pentru că moartea ta a fost mai mult decât breaking news. A fost heart-breaking news.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Mai pe româneşte, instanţa supremă spune că nu importă dacă agentul constatator a trecut sau nu suspendarea permisului în procesul-verbal, fiind suficient ca sancţiunea suspendării să fie prevăzută în lege, mai ales că termenele de suspendare de 30, 60 sau 90 de zile nu pot fi majorate sau reduse de poliţist tocmai pentru că termenele legale sunt clar determinate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ridicarea temperaturii mediului ambiant la peste 32 gr. C şi o umiditate relativă ridicată (peste 60%) determină modificări ale organismului, care se pot grupa în 4 sindroame importante: mialgia termică, insolaţia, accidentele datorate efortului fizic pe caniculă şi şocul hipertermic.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Cercetătorii regnului animal se confruntă de ani de zile cu o problemă spinoasă. Animalele care duc o luptă şi o câştigă au o şansă foarte mare să câştige şi următoarea bătălie. Întrebarea este: "de ce anume?". Sunt la mijloc factori psihologici? Este vorba de încrederea dobândită de către învingător? Mai mult - deoarece acelaşi lucru pare să fie valabil şi în cazul fiinţelor umane - un studiu a încercat să găsească un răspuns la această întrebare: de ce învingătorii continuă să învingă?
29 Iulie 2010, 11:12

De orădeni, nici iarba nu creşte...

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Chiar dacă Primăria a dat o grămadă de bani pentru a înfrumuseţa scuarul pe bulevardul Dacia, se pare că orădenilor nu le pasă.

La puţină vreme după ce iarba a fost plantată, a şi fost călcată în picioare de pietonii care, din lene sau nesimţire, au ales să meargă direct peste ea, chiar dacă trecerile de pietoni sunt la doi paşi.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
nu sunt la doi pasi
De exemplu, intre trecerea de pietoni de la banca Transilvania si urmatoarea care e la sensul giratoriu....nu-s chiar doi pasi. Stau in zona, si ca sa trec la ABC-ul de pe ste drum, langa fostul sediu RDS, ar trebui sa merg ori pe la o trecere ori pe la alta, ambele departe ca dracu, deci prefer sa trec prin iarba, si n-aveti decat sa comentati cat vreti, sa faca treceri de pietoni mai dese. Vad ca e mare problema ca s-a tocit putin iarba, mai grava e problema mirosurilor de porci care se simte si pe Dacia in ultimul hal.
Postat 23 August 2010, 11:09 de Flavia
Si politia ce face?
In locul politiei as sta la panda o zi, as da vreo 30 de amenzi, le-as face poze patrupedelor si le-as pune pe un afis de-o parte si de alta a drumului. Dar indicatoare cu "Atentie, vaci" nu mai exista? Ma intreb si eu, ca omul...
Postat 30 Iulie 2010, 10:07 de shadow
cerere
mare e " Carpatian Gardenul " Domnului :))
Postat 30 Iulie 2010, 09:28 de wolf
...
niste tarani ! si daca vad eu bine in foto , e cam la 100 de m de trecere , si cam tot atat de la pasajl subteran.
Postat 30 Iulie 2010, 09:12 de wolf
Pensionara
Chiar ieri am trecut pe acolo si am vazut o pensionara cum trecea strada. Am incetinit si am claxonat-o, dar din pacate nu a inteles de ce am facut gestul asta. Pacat.
Postat 29 Iulie 2010, 23:27 de Mihai
Pentru Bihoreanul
Am o rugaminte pentru Bihoreanul: sa ne spuna cat a costat metrul patrat de iarba plantata pe Dacia, ca m-am saturat sa tot aud ca primaria a platit mult pe ea. Masurati suprafata (lungimea x latimea), impartiti suma platita la numarul de metri patrati si spuneti-ne cat a fost, ca sa stim si noi care mai sunt preturile. Ca domnu Ghilea de la primarie zicea acum cateva luni ca va cumpara el cateva kile de samanta si nu va costa mai nimic. Multumesc pentru raspuns!
Postat 29 Iulie 2010, 23:14 de Gicu
si reversul
pe de alta parte, e deja o practica stiuta in implementarea urbanistica faptul ca daca vrei sa trasezi trotuare, intai lasi locul neamenajat si observi pe unde se batatoreste terenul. Apoi, pe acolo se amenajeaza aleile. Cu alte cuvinte, povestea asta e atat de veche....incat hai sa ne punem problema daca nu cumva sefii orasului se incapataneaza sa formeze in randul oradenilor niste deprinderi....nefiresti. De ce nu amenajeaza acolo o trecere de pietoni? Si asa s-au facut atatea intreruperi in Dacia...incat o trecere de pietoni in plus sau in minus...chiar nu mai conteaza. Asta desigur, daca semaforul ar fi sincronizat cu restul traficului din zona. Dar nu.....noi de 2 ani tot plangem ca trec oamenii pe-acolo.....logic ca trec....o fi cel mai firesc. Doar ca noi suntem adeptii nefirescului....din nascare.
Postat 29 Iulie 2010, 19:35 de adela
iarba verde
Pt a limita chestia asta, s-ar putea pune pietris pe locurile batatorite. Bineinteles, nu aruncat aiurea ci cu pregatirea anterioara a locului. Asta e, daca avem muu printre noi.
Postat 29 Iulie 2010, 15:16 de kaboom
spiritul civic impus cu forta
astia suntem fratilor! asa intelege un om din Romania sa aiba grija de o investitie substantiala realizata din impozitele achitate de el. si mai grav, asa intelege romanul sa-si sprijine comunitatea, cartierul, orasul. calcand totul in picioare! singura solutie in cazul de fata poate fi reprezentata de controale periodice soldate cu amenzi usturatoare. ulterioir, cei amendati ar trebui pozati si pusi pe afise publicitare. dar mai stie oare romanul de rusine sau numai de frica? solutia asta ar atinge ambele aspecte
Postat 29 Iulie 2010, 12:03 de tudor
Si nu numai oradenii
Si oradenii! Clar... multi nesimtiti. Dar si moldovenii trec pe acolo din 10 in 10 minute. Vin dubitele inmatriculate in IS, BT, VS, NT etc. Se opresc pe o parte si trec strada pt exchange, ABC, Gyros etc. Sunt si nesimtiti. Se baga in fata la casa pt ca ei se grabesc si vb si urat. Nici paine nu=ti mai ei pe bvd Dacia dar iarba cum sa mai creasca? Ma mira ca inca nu ati observat ca economia din zona s-a inflorit datorita acestor dubite. E si un lucru bun, recunosc.
Postat 29 Iulie 2010, 11:26 de Aspire
bai cu moralu la romani
cred ca acuma se vede ce fel de oamani suntem si de ce ne merge asa de bine asa a fost invatat romanu sa stai cu bata la ceafa iar daca il prinzi ca a gresit tot el e ala ofticat :))
Postat 29 Iulie 2010, 11:23 de Oradean
afara cu taranii din oras!
n-ai dreptate, n-a costat o gramada de bani. pe de alta parte, asta e rezultatul inmultirii taranoilor. au populat orasul in proportie de 99 la suta si sunt precum termitele: distrug totul in jur. ce poti sa faci cu ei? ca de civilizat, nici o sansa...
Postat 29 Iulie 2010, 11:23 de mircea
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Investiţie de peste 700.000 euro. Prima seră hidroponică de roşii cherry din Bihor a fost inaugurată la Toboliu (FOTO)
  • Mai repede! Drumul de Sântandrei peste câmpuri ar putea fi dat în folosinţă în luna noiembrie (FOTO)
  • Rămas bun! Jurnalistul Andrei Şandor a fost condus pe ultimul drum cu muzica formaţiei Toto (FOTO / VIDEO)
  • Regulamentul locurilor de joacă. Orădenii din Ioşia sunt revoltaţi de gălăgia provocată de părculeţul din strada Lăpuşului (FOTO)
  • Proiect internaţional: Studenţi din Asia, la Universitatea din Oradea (FOTO)
  • Şefii PSD, UDMR şi ALDE din Consiliul Judeţean şi-au 'premiat' primarii: 'Banii se împart prin vot politic' (FOTO)
  • Vara şantierelor: De săptămâna aceasta mai multe străzi din toată Oradea vor fi blocate pentru lucrări (FOTO)
  • Sărbătoare nemţească: Tineri germani din ţară şi din străinătate au cântat şi au dansat în centrul Oradiei (FOTO/VIDEO)
  • În vizită la transmisioniştii militari: Bihorenii au putut vedea dotările Centrului 54 Comunicaţii Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Şedinţa Consiliului Judeţean nu s-a putut ţine pentru că PNL-iştii şi un PSD-ist au lipsit. Pásztor avertizează că judeţul ar putea rata fonduri europene (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON