URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 26 SEPTEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Cel mai tânăr cartier mamut al orașului este Nufărul. În perioada în care țăranii veneau la fabricile din Oradea să se odihnească, astfel că la coasă ajungeau gata osteniți, partidul comunist a decis să-i stabilizeze, și uite așa s-a născut cartierul Nufărul.
Zic şi eu
Adrian Cris
Condiţia minimă a comunicării este să existe un mesaj (un conţinut), un emiţător (care îl transmite) şi un receptor (care îl primeşte). Partidul care pune mai presus de orice "comunicarea" (cuvânt prin care, de fapt, înţelege propagandă şi atât) ignoră însă tocmai condiţia ei elementară: receptarea şi procesarea mesajului.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
După ce, zeci de ani, românii au plătit taxa de drum în prețul combustibilului, rovignete pentru drumuri și taxe de trecere pentru poduri, după ce au trecut ani mulți de la semnarea celui mai păgubos contract din istorie pentru România (contractul cu Bechtel, mulțumim Adrian Năstase!) fără ca cineva să facă pușcărie, după ce s-a furat din banii de drumuri ca-n filme, ei bine, după toate acestea, românilor li se cer din nou bani pentru a nu fi tratați drept animale și pentru a avea dreptul de a circula pe o șosea cu pretenții de autostradă. O adevărată taxă pe prostie!
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Legea nr. 203/2018 privind măsurile de eficientizare a achitării amenzilor contravenţionale, lege care a intrat în vigoare pe 24 august 2018, prevede că în materia contravenţiilor rutiere se va aplica, de la 1 ianuarie 2019, o nouă metodă referitoare la achitarea acestora.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Muşcătura multor specii de păianjeni produc iritaţie locală, iar unele specii pot produce intoxicaţii mortale. În SUA există 2 specii de păianjeni importante din punct de vedere medical: văduva neagră şi păianjenul singuratic.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Se pare că minciuna îl poate face pe un politician să pară mai... autentic. Oamenii tind să vadă minciunile emise de un lider politic drept o tentativă a acestuia de a se lupta cu mâinile murdare împotriva unui sistem corupt; asta în pofida faptului că minciunile sunt sfruntate şi demistificate ulterior.
29 Iulie 2010, 11:12

De orădeni, nici iarba nu creşte...

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Chiar dacă Primăria a dat o grămadă de bani pentru a înfrumuseţa scuarul pe bulevardul Dacia, se pare că orădenilor nu le pasă.

La puţină vreme după ce iarba a fost plantată, a şi fost călcată în picioare de pietonii care, din lene sau nesimţire, au ales să meargă direct peste ea, chiar dacă trecerile de pietoni sunt la doi paşi.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
nu sunt la doi pasi
De exemplu, intre trecerea de pietoni de la banca Transilvania si urmatoarea care e la sensul giratoriu....nu-s chiar doi pasi. Stau in zona, si ca sa trec la ABC-ul de pe ste drum, langa fostul sediu RDS, ar trebui sa merg ori pe la o trecere ori pe la alta, ambele departe ca dracu, deci prefer sa trec prin iarba, si n-aveti decat sa comentati cat vreti, sa faca treceri de pietoni mai dese. Vad ca e mare problema ca s-a tocit putin iarba, mai grava e problema mirosurilor de porci care se simte si pe Dacia in ultimul hal.
Postat 23 August 2010, 11:09 de Flavia
Si politia ce face?
In locul politiei as sta la panda o zi, as da vreo 30 de amenzi, le-as face poze patrupedelor si le-as pune pe un afis de-o parte si de alta a drumului. Dar indicatoare cu "Atentie, vaci" nu mai exista? Ma intreb si eu, ca omul...
Postat 30 Iulie 2010, 10:07 de shadow
cerere
mare e " Carpatian Gardenul " Domnului :))
Postat 30 Iulie 2010, 09:28 de wolf
...
niste tarani ! si daca vad eu bine in foto , e cam la 100 de m de trecere , si cam tot atat de la pasajl subteran.
Postat 30 Iulie 2010, 09:12 de wolf
Pensionara
Chiar ieri am trecut pe acolo si am vazut o pensionara cum trecea strada. Am incetinit si am claxonat-o, dar din pacate nu a inteles de ce am facut gestul asta. Pacat.
Postat 29 Iulie 2010, 23:27 de Mihai
Pentru Bihoreanul
Am o rugaminte pentru Bihoreanul: sa ne spuna cat a costat metrul patrat de iarba plantata pe Dacia, ca m-am saturat sa tot aud ca primaria a platit mult pe ea. Masurati suprafata (lungimea x latimea), impartiti suma platita la numarul de metri patrati si spuneti-ne cat a fost, ca sa stim si noi care mai sunt preturile. Ca domnu Ghilea de la primarie zicea acum cateva luni ca va cumpara el cateva kile de samanta si nu va costa mai nimic. Multumesc pentru raspuns!
Postat 29 Iulie 2010, 23:14 de Gicu
si reversul
pe de alta parte, e deja o practica stiuta in implementarea urbanistica faptul ca daca vrei sa trasezi trotuare, intai lasi locul neamenajat si observi pe unde se batatoreste terenul. Apoi, pe acolo se amenajeaza aleile. Cu alte cuvinte, povestea asta e atat de veche....incat hai sa ne punem problema daca nu cumva sefii orasului se incapataneaza sa formeze in randul oradenilor niste deprinderi....nefiresti. De ce nu amenajeaza acolo o trecere de pietoni? Si asa s-au facut atatea intreruperi in Dacia...incat o trecere de pietoni in plus sau in minus...chiar nu mai conteaza. Asta desigur, daca semaforul ar fi sincronizat cu restul traficului din zona. Dar nu.....noi de 2 ani tot plangem ca trec oamenii pe-acolo.....logic ca trec....o fi cel mai firesc. Doar ca noi suntem adeptii nefirescului....din nascare.
Postat 29 Iulie 2010, 19:35 de adela
iarba verde
Pt a limita chestia asta, s-ar putea pune pietris pe locurile batatorite. Bineinteles, nu aruncat aiurea ci cu pregatirea anterioara a locului. Asta e, daca avem muu printre noi.
Postat 29 Iulie 2010, 15:16 de kaboom
spiritul civic impus cu forta
astia suntem fratilor! asa intelege un om din Romania sa aiba grija de o investitie substantiala realizata din impozitele achitate de el. si mai grav, asa intelege romanul sa-si sprijine comunitatea, cartierul, orasul. calcand totul in picioare! singura solutie in cazul de fata poate fi reprezentata de controale periodice soldate cu amenzi usturatoare. ulterioir, cei amendati ar trebui pozati si pusi pe afise publicitare. dar mai stie oare romanul de rusine sau numai de frica? solutia asta ar atinge ambele aspecte
Postat 29 Iulie 2010, 12:03 de tudor
Si nu numai oradenii
Si oradenii! Clar... multi nesimtiti. Dar si moldovenii trec pe acolo din 10 in 10 minute. Vin dubitele inmatriculate in IS, BT, VS, NT etc. Se opresc pe o parte si trec strada pt exchange, ABC, Gyros etc. Sunt si nesimtiti. Se baga in fata la casa pt ca ei se grabesc si vb si urat. Nici paine nu=ti mai ei pe bvd Dacia dar iarba cum sa mai creasca? Ma mira ca inca nu ati observat ca economia din zona s-a inflorit datorita acestor dubite. E si un lucru bun, recunosc.
Postat 29 Iulie 2010, 11:26 de Aspire
bai cu moralu la romani
cred ca acuma se vede ce fel de oamani suntem si de ce ne merge asa de bine asa a fost invatat romanu sa stai cu bata la ceafa iar daca il prinzi ca a gresit tot el e ala ofticat :))
Postat 29 Iulie 2010, 11:23 de Oradean
afara cu taranii din oras!
n-ai dreptate, n-a costat o gramada de bani. pe de alta parte, asta e rezultatul inmultirii taranoilor. au populat orasul in proportie de 99 la suta si sunt precum termitele: distrug totul in jur. ce poti sa faci cu ei? ca de civilizat, nici o sansa...
Postat 29 Iulie 2010, 11:23 de mircea
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Nuntă cu motoarele turate la Sântandrei (FOTO / VIDEO)
  • Adio, Champions League! Baschetbaliștii de la CSM CSU Oradea au pierdut și meciul de acasă cu campioana Finlandei (FOTO)
  • Ziua internaţională a surzilor, sărbătorită printr-un marş cu mănuşi albe prin centrul Oradiei (FOTO/VIDEO)
  • Sărbătoarea Recoltei: Ce bunătăţi sunt în Cetatea Oradea şi de ce a plecat un floricultor bihorean supărat acasă (FOTO)
  • Victorie la debut de nou sezon pentru echipa de handbal a CSM Oradea: 33-32 cu HC Szejke Odorhei (FOTO)
  • 'Puncte de vedere': În Cetatea Oradea a fost vernisată o expoziţie de imagini 3D din timpul Primului Război Mondial (FOTO)
  • 'Portretele Unirii' își așteaptă vizitatorii în Piaţa Unirii din Oradea (FOTO)
  • Deţinuţii din mai multe judeţe s-au întrecut la fotbal: Orădenii, pe locul II (FOTO / VIDEO)
  • Se toarnă fundaţia! Au început construcţia podului din strada Universităţii (FOTO)
  • Lucrările s-au terminat, ambuteiajele continuă! Trecerea de nivel cu calea ferată din strada Uzinelor a fost modernizată degeaba (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON