URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 15 NOIEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
De când avem și Piața Unirii, și Cetatea renovate, suntem în situația măgarului lui Buridan. Bietului animal i-a pus stăpânul două grămezi de fân și măgarul a murit de foame pentru că nu se putea hotărî din care să mănânce. La fel pățim și noi când e vorba de locurile unde să organizăm evenimentele importante. S-au încercat variante, ba în Piață, ba în Cetate, ba în ambele locații concomitent.
Zic şi eu
Adrian Cris
Pe scurt, doi parlamentari implicaţi şi cu bun simţ. Ambii, însă, au dat-o în bară, şi încă rău de tot, cu o lună în urmă, când alături de alţi 8 colegi din PNL, 3 de la PSD şi câte unul de la ALDE şi Minorităţi, au semnat "Întrebarea nr. 5759A/10-10-2018", către Autoritatea Naţională pentru Protecţia Drepturilor Copilului şi Adopţie...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Sâmbătă, la orele 17, ora României, în sute de oraşe de pe continent, printre care şi Oradea, a fost proclamată Republica Europa, ca viitoare formă de organizare a actualelor state europene. "Prin acest gest simbolic, europenii de pe întreg continentul îşi exprimă voinţa de a trăi într-o Europă unită, cu drepturi şi îndatoriri egale pentru toţi cetăţenii, care să fie principalii actori ai unei democraţii reale".
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
După cum se ştie, în 7 noiembrie Curtea Constituţională a admis sesizarea Guvernului şi a constatat existenţa unui conflict juridic de natură constituţională între Parlament şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Constatând acest conflict, CCR a obligat ÎCCJ de îndată la desemnarea prin tragere la sorţi a tuturor membrilor completurilor de 5 judecători, cu respectarea art. 32 din Legea nr. 304/2004 privind organizarea judiciară, cum a fost modificat şi completat prin Legea nr. 207/2018.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Testul pentru HPV se efectuează pentru a depista infecţia cu HPV şi tipul de HPV prezent. La fel ca testul Papanicolau, testul pentru HPV se face prin analiza unei probe de secreţii prelevate de la nivelul colului uterin (cervix).
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Șansa de a deveni înzestrat sau talentat este aceeaşi indiferent de statutul financiar al părinţilor. Lucru deloc surprinzător, deoarece genetica nu ţine cont de fluctuaţia dolarului pe piaţa globală. Dar interesant de observat în acest context este inegalitatea care derivă din statutul financiar al părinţilor respectivilor copii.
01 Iulie 2011, 12:37

Controlor nervos, bruschează călătorii OTL

Controlor nervos, bruschează călătorii OTL După ce a oprit-o pe femeie din drum şi a ameninţat-o că o sancţionează, chiar dacă avea abonament, controlorul nervos (foto stânga) a fost susţinut de colegii săi...
0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Un controlor al regiei de transport local a dovedit joi că stă prost cu nervii, iar un orădean martor al evenimentului a povestit BIHOREANULUI ce s-a întâmplat. Dimineaţa, în jurul orei 9, controlorul a dat să urce în tramvaiul ce oprise în staţia de la piaţa Decebal. O călătoare era pe punctul de a coborî din tramvai, iar pe scări, controlorul a oprit-o pentru a-i cere biletul sau abonamentul.

Femeia nu a vrut să prezinte nimic, motivând că atunci coboară din mijlocul de transport în comun, dar în final i-a arătat bărbatului abonamentul. Întrucât acesta era în regulă, controlorul a lăsat-o să plece şi a vrut să urce în tramvai, pentru a verifica şi ceilalţi călători. Femeia ce fusese deja controlată s-a depărtat câţiva paşi, însă a continuat să bolborosească, nemulţumită de situaţie.

Lucru ce l-a scos din sărite pe controlor, care nu a mai urcat în tramvai, ci s-a întors şi a prins-o de braţ pe femeie, întorcând-o din drum. "Vreţi să vă sancţionez?", a strigat angajatul OTL, vădit nemulţumit de femeia care continua să riposteze. În acest timp, ceilalţi călătorii se uitau miraţi de cât tupeu are bărbatul, însă niciunul nu a putut reacţiona, întrucât tramvaiul se pusese deja în mişcare.

BIHOREANUL i-a povestit întâmplarea şi directorului OTL, Csuzi Istvan, care spune însă că, pentru a se lua măsuri, ar trebui să existe o reclamaţie scrisă din partea femeii. "E regretabil ce s-a întâmplat, nu sunt permise derapajele de atitudine. Însă trebuie să recunoaştem şi că ţine şi de personalitatea fiecăruia", a declarat Csuzi.

Totodată, directorul a ţinut să precizeze că un controlor are dreptul de a verifica legitimaţiile sau biletele călătorilor chiar şi în staţia de tramvai, deci atitudinea controlorului de a-i cere femeii biletul sau abonamentul la coborâre nu a fost greşită. Totuşi, cazul ar putea fi discutat de conducerea OTL cu controlorul doar dacă ar exista o reclamaţie scrisă, pentru a fi cunoscute toate detaliile situaţiei.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
21 Comentarii
Gunoaiele
DE CE NU SE IAU DE TIGANII CARE CIRCULA FARA BILETE, LE E FRICA DE EI??? SE PUN CU FEMEILE. NISTE PUTORI ORDINARE IN FRUNTE CU PANARAMA AIA CU PAR ROZ SAU CE DRACULUI DEW CULOARE ARE. MAI BINE S-AR DUCE LA MUNCA. ASTA-I MESERIE????
Postat 26 Noiembrie 2011, 10:03 de Monica
taranu
Vreau sa-i spun taranului ca se urineaza la toaleta nu pe controlorul nervos el ar trebui sa-si revizuiasca comportamentul asa ca gura mica si cumpara-ti bilet!
Postat 21 Octombrie 2011, 19:47 de ada
nu treceti pe langa statiile de tramvai
d-l Csuzi ne sfatuieste sa nu ne apropiem de statiile de tramvai fiindca toti putem fi controlati si amendati chiar si cei care probabil nu au avut intentia de a se sui intr-un tramvai ! Nu ma mira aceasta logica la un director care , atunci cind a fost solicitat sa puna o linie de autobuz spre Biblioteca a spus, citez : "mersul pe jos nu impiedica accesul la cultura"
Postat 04 Iulie 2011, 09:38 de piroska zold-feher
eu nu
nu stiu ce sa zic, circul mult cu mijloacele de transport in comun dar eu nu am patit niciodata nimic! daca esti in regula, ce sa fie? si din contra, eu ii vad mereu in uniforma si politicosi. poate ca pe femeia respectiva au suspectat-o ca i-a observat si ca de aceea a coborat la statia respectiva. pana la urma isi fac treaba. ca de romi nu se leaga, cred ca e adevarat. si daca s-ar lega ce s-ar intampla? NIMIC! sper ca nu ma suspecteaza cineva de legaturi cu OTL-ul. cu OTL-ul am chiar multe probleme. de pilda n-am inteles de ce si cu acordul cui statia Simion Barnutiu a devenit Universitatea Partium? desi parca as avea un raspuns!
Postat 03 Iulie 2011, 14:20 de dan justitiarul
?!?!
"Totodată, directorul a ţinut să precizeze că un controlor are dreptul de a verifica legitimaţiile sau biletele călătorilor chiar şi în staţia de tramvai" nu stiu daca in cazul asta istvan sau cel care a scris articolul e prost. are voie sa te controleze doar daca cobori din tramvai, fiindca, daca eu stau langa statie si ma duc sa-mi iau un kil de rosii iar vanzatoarea e pe aproape, doar nu o sa ma amendeze un tampit ca trec prin statia de tramvai.
Postat 03 Iulie 2011, 14:01 de polooradea
jenanti
Sunt niste tarani controlori astia batai Dmz ,impreuna cu sefu lor pentru ca au niste preturi exagerate de tot ,sunt niste unguri jegosi amendeaza lumea cu amezi ff mari bine ca tigani merg bine mersi , de n-ati mai avea zile nici unu
Postat 02 Iulie 2011, 13:35 de rad
foarte simplu
Cel mai bine s-ar pune camere video si cu asta basta. In Cluj-Napoca de ce se poate si la noi nu? Camere video interioare si exterioare.
Postat 02 Iulie 2011, 08:51 de dan
cu ochii deschisi
Cand coboram din tramvai ne uitam in fata la trepte si nu la altceva ca altfel ne accidentam !!! Dl Csuzi tramvaiele nau scara rulanta!
Postat 02 Iulie 2011, 04:06 de Zoli
CONTROLORII DE BILETE
Ureche Auzfin cu ARICIUL NERVOS sunt eu unul si aceeasi persoana. P.S. Am mai multe semnaturi pentru diferitele situatii.
Postat 02 Iulie 2011, 00:59 de ARICIUL NERVOS
CONTROLORII DE BILETE
PT DAN JUSTITIARUL - "unde?" : Nu stiu cum s-ar putea pune bariere dar ar fi o solutie,sau ceva asemanator.Eventual senzori,card,oricum ar fi cine sa le gaseasca.De aceea sunt fel si fel de ingineri sau proiectanti ca sa gandeasca.O bara culisabila ori in stanga ori in dreapta si in momentul in care arati cardul ea culiseaza deschizandu-se.Parerea mea,dar cum ti-am zis sunt inginerii.....
Postat 02 Iulie 2011, 00:54 de Ureche Auzfin
interesant
Am calatorit si eu intr-o zi cu tramvaiul ... si am vazut ce "frumos" se comporta "controlorii" cu oamenii vagabonzi, tiganii sau altii, efectiv ii roaga frumos sa coboare din tramvai sau se prefac ca nu ii vad, dar sa la dea si amenzi....hm..."vise", iar cei care composteaza cu un minut mai tarziu sau care coboara si se grabesc sunt luati de "fraieri"!
Postat 02 Iulie 2011, 00:14 de un calator
unde?
@ARICIUL NERVOS: ai putea exemplifica concret cum se pot monta bariere ca la metrou pe niste peroane relativ inguste?
Postat 01 Iulie 2011, 23:35 de dan justitiarul
@cetatean de onoare
Sa nu punem totusi semnul de egalitate intre niste controlori si politisti.
Postat 01 Iulie 2011, 16:14 de Vladimir
CONTROLORII DE BILETE
Completare la art. "him".Da, tot sistemul de control al biletelor e o PORCARIE ! Scria cineva mai jos si ar fi o idee exceptionala,intrare cu card ca si la metrou.BARIERE !!1 Ai bilet intri nu ai stai afara si s-ar elimina porcaria si imbecilitatea controlorilor de bilete si implicit TIGANIMEA di tramvaie care circula FARA BILETE,CONTROLORII neavand acces la ei.DE CE ? NU stie nimeni !!!!
Postat 01 Iulie 2011, 14:18 de ARICIUL NERVOS
him....
adica si daca stam pur si simplu in statia de tramvai au voie sa ne controleze?....sau daca i-am urcat bunicii bagajele in tramvai si am coborat in aceeasi statie s-ar putea sa fiu amendata??????sau am nevoie de bilet doar sa urc si sa cobor din tramvai la aceeasi statie?..interesant......
Postat 01 Iulie 2011, 13:59 de monica
CONTROLORII DE BILETE
Adevarul e ca acesti controlori in primul rand nu sunt controlori.DE CE ? In primul rand tinuta etica pe care o au,apoi tinuta ( ii vezi cu blugi,cu tot felul de anexe,etc ).ORI O INSTITUIE CARE SE RESPECTA ar trebui sa-si verifice angajatii ,exact cum sunt imbracati vatmanii ,la costum si pentru asta toate laudele.Asadar controlorii sunt de fapt angajati din randul smecherilor de cartier si .....ma opresc aici.Nunar fi nimic,DAR NU SE STIU COMPORTA,in relatia lor cu calatorii.Aici trebuie umblat FOARTE MULT la COMPORTAMENTUL lor de huligani si de smecheri si la tiganimea ce da buluc in noile tramvaiuri SIEMENS , aici ar trebui sa se dea smecheri asa zisii controlori DAR e mai usor cu cel cinstit decat cu javrele ordinare ale societatii care incet ,incet ne vor inlocui.Va multumesc pentru rabdare.
Postat 01 Iulie 2011, 13:49 de ARICIUL NERVOS
mizerabil
is doar niste "organe"... nu vreau sa spun de care.... mi-e greata, au un comportament deprins la coada vacii, complet necivilizat, lipsit total de respect fata de calatori
Postat 01 Iulie 2011, 13:49 de lala
@cetatean de onoare
esti sigur de parerea ta?unde si cine spune ca poate un controlor otl sa retina pe cineva impotriva vointei sale?nu au voie sa atinga calatorii darmite sa bruscheze sa prinda de brat asa ca in cazul de fata,politisti da,controlori nu,nu comenta numai sa te afli in treaba.
Postat 01 Iulie 2011, 13:47 de dada
au procedat corect.
In alte tari se prezinta legitimatia de calatorie si la coborare. Doar cobori dintr-un mijloc de transport cu plata, nu din copac. Daca doamna ar fi intarziat 5 secunde la munca, ar fi fost probabil o tragedie. Iar in cazul in care ii injura pe controlori, acestia au dreptul sa o amendeze. Incercati sa injurati un politist si sa fugiti, sa vedeti daca va prinde sau nu de brat. E tot un organ de control, la fel ca cei care iti cer biletul la abonamentul. Asa ca atentie la gatul cui sariti, draga opinie publica.
Postat 01 Iulie 2011, 13:41 de cetatean de onoare
Taranu
Toti controlorii sunt niste tarani manelisti, cocalari, analfabeti si fara bun simt. Pe langa faptul ca toti miros a transpiratie si le pute gura mai au si tupeu sa se ia de femei singura. Daca eram acolo il bagam sub tramvai si urinam pe el.
Postat 01 Iulie 2011, 13:17 de Oradean
ha, ha, ha, ha
ce organizare de ce nu faceti l intrare cu cartela si atunci stiti clar ca care urca platesc sau sa puneti un scaner care sa descifreze codul de bare chiar din haina mare lucru dar va place sa fi ti tiganosi numai sa nu cheltuiti:)) ce face banul cu omul , rusinica sa fie! nu merita un om sa treca prin asa ceva dar unii manati de ura si posesivitate asa urmaresc : manipularea sociala, dominatia, frica, ha,ha,ha
Postat 01 Iulie 2011, 12:57 de ha, ha, ha
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Accident pe Clujului: O fetiţă de 6 ani a fost rănită şi dusă la spital (FOTO)
  • Artă cu renume la Muzeul Ţării Crişurilor: a fost deschisă expoziţia de lucrări van Gogh şi Renoir (FOTO)
  • Noul Ford EcoSport, produs în România, te așteaptă în showroom-ul Ford Carbenta Com! (FOTO)
  • Termen: 1 Decembrie. Constructorii au montat grinzile podului din strada Universităţii din Oradea (FOTO)
  • Parcarea de la intersecţia străzilor Transilvaniei cu Moldovei a fost reabilitată (FOTO)
  • Cel mai 'hot' show: Modele celebre au defilat în lenjerie Victoria's Secret. Adriana Lima s-a retras (FOTO/VIDEO)
  • Karoy de România: Povestea sculptorului orădean interzis de comunişti, care şi-a făcut renume în America (FOTO)
  • A început târgul produselor şi gusturilor din Valea Ierului, în Piaţa Unirii (FOTO)
  • Făuritorii Marii Uniri - Portrete și fapte nemuritoare: zeci de elevi bihoreni au fost premiați pentru picturile lor (FOTO)
  • S-a turnat placa de beton. Podul Centenarului ar putea fi dat în folosinţă la sfârşitul lunii noiembrie (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON