URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 20 IANUARIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
La cum arată bugetul Oradiei, e clar că cele peste o sută de investiţii se vor întinde pe mai mulţi ani. Asta pentru că în România este imposibil să-ţi planifici ceva şi să iasă la timp. Cauzele sunt multiple, de la suprasolicitarea personalului, la greşeli elementare, la lipsa proiectanţilor şi a constructorilor, toate pe fondul unei birocraţii ucigătoare, bine întreţinute de funcţionarii puşi politic în posturi. Totuşi, Primăria are două restanţe pe care nu mai are voie să le rostogolească pe anii viitori.
Zic şi eu
Adrian Cris
Dumnezeu îţi dă, dar nu-ţi bagă în traistă. Nici peisajele, nici simpla existenţă a pârtiei nu asigură, de la sine, dezvoltarea aşezării. A dovedit-o episodul de la finele anului trecut, întins pe încă două săptămâni anul acesta, când autorităţile locale s-au dovedit incapabile să menţină în funcţiune telescaunul. Ratând vârful sezonului de schi, oraşul a pierdut încasări serioase
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Când mergi în ţări exotice e bine să ştii limba băştinaşilor. Astfel scade considerabil riscul de a fi tratat drept duşman şi s-o sfârşeşti la proţap ori să admiri pe vecie frumuseţile locului dintr-o ţeapă arborată pe meterezele unei cetăţi. Dacă le mai duci localnicilor şi nişte mărgele de sticlă frumos colorate, ai şanse mari să ajungi om respectat şi chiar să urci în ierarhia locală până la statutul de semi-zeu.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam anterior, legislaţia României permite oricărui cetăţean să aibă acces la informaţiile de interes public, arătând expres ce categorii de informaţii nu sunt considerate de interes public. În ceea ce priveşte procedura prin care cetăţeanul poate avea acces la informaţiile de interes public, Legea nr. 544/2001 prevede că autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia de a organiza compartimente specializate de informare şi relaţii publice sau de a desemna persoane cu atribuţii în acest domeniu.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Trichineloza este o boală parazitară acută produsă de Trichinella spiralis (un vierme cilindric lung de 1-4 mm şi cu diametrul de 0,04 mm), care parazitează animalele carnivore, porci mistreţi, urşi, vulpi, câini, pisici, şobolani etc. Sursa de infecţie pentru om este carnea infestată şi insuficient preparată termic...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Inteligenţa este râvnită în ziua de azi ca un atribut fără de care persoana nu se poate descurca eficient în viaţă. Adevărul este însă că inteligenţa corelează extrem de bine cu probleme de ordin mental, afectiv şi social. Oamenii cu IQ ridicat întâmpină mai multe dificultăţi în a se integra în societate, mulţi suferă de depresie, anxietate sau alte tulburări, iar o mică parte au chiar şi boli mintale.
05 Martie 2011, 18:07

Clinică privată fără respect faţă de pacient

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Bolnavii optează pentru clinicile private pentru că se aşteaptă ca acolo să găsească mai mult interes şi profesionalism din partea personalului medical decât se întâmplă în unităţile spitaliceşti de stat. Însă uneori nu se întâmplă aşa.

O orădeancă a sesizat BIHOREANUL cu privire la modul în care a fost tratată de clinica privată Euclid din Oradea. "Am sunat într-o zi de vineri să îmi fac o programare pentru ziua de luni la ginecologie. Mi s-a spus că doctorul Monica Vereş e disponibilă de la ora 9 dimineaţa", povesteşte orădeanca.

Lunea dimineaţa, însă, când s-a dus la consultaţie, stupoare: doctorul avea orar doar de la ora 12 şi niciun alt medic nu era în clinică. "Asistenta mi-a spus că nu înţelege de ce mi s-a dat ora 9 de programare, pentru că niciodată doctoriţa nu are program aşa devreme, mereu începe de la ora 12", spune femeia.

Nemulţumită, pacienta a întrebat cine e de vină pentru încurcătură, adică cine făcuse programare, însă evident că asistentele au dat din umeri. Mai mult, nici nu găseau numele orădencei în caietul de programări, semn că persoana care stabilise ora consultului nu îşi dăduse nici cea mai mică urmă de interes.

Orădeanca spune că a fost pentru prima oară când a vrut să apeleze la serviciile clinicii Euclid, însă în mod cert a fost şi ultima. Pentru că a rămas cu impresia că a fost luată la mişto pe banii ei...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
16 Comentarii
euclid
eu nu cred ce se spune despre clinica euclid,de cate ori am fost ptr.investigatii am fost tratata ca o pacienta nu ca un gunoi,dar si oamenii depinde cum sunt de rai si invidiosi
Postat 23 Martie 2014, 20:59 de ramona
rusine
Am fost vineri la dr samuel si asistenta asa ma rusinat ca nu am ajuns la ora 5 cand am fost progamata ca mai nu ma plesnit de fata cu toata lumea in veci vecilor nu mai calc acolo pt ce mai platim consultatie daca isi bat joc de noi ? asistenta cara a mai aparut pe face book si care vb urat de tot asa o sa isi piada pacieni doctori care o angajeaza pe nesimtita aia bruneta si obraznica pacat de dr samuel asa asistenta asa cabinet pacat si la laborator cand mam dus dupa rezultat a fost ea si era tare obraznica rusine mia fost de pacientele de pe hol toata lumea a injurat-o rusine
Postat 01 Aprilie 2013, 22:07 de mariana
euclid
Buna ziua , Cred ca si astazi , esti plimbat de colo ' colo , nu e neaparat nevoie sa exageram asa , a'ti platit cumva ??? In alte locuri mai si platesti si ...mai si pleci cu coada'ntre'picioare .... Asa ca nu mai exagerea asa.... Iar daca esti asa de suparata , posteaza'ti numele !
Postat 22 Ianuarie 2013, 00:06 de Marian
Clinicile private
Am fost de cateva ori la d. Veres Monica, nu stiu de ce dar nu m-am simtit tratata corespunzator. Da dovada de indiferenta. Ce conteaza ce probleme am , banul sa iasa.... jalnici.. nu mai zic nimic ca nu are rost! Multumim Romania pentru analfabetii pe care ii scoti din "facultati!"
Postat 28 August 2012, 17:32 de no name
servicii
Eu sunt multumita de serviciile clinicii euclid si in special de doamna Veres. Am nascut o fetita sanatoasa anul trecut cu ea. Este un medic bun orice s-ar zice!
Postat 01 Septembrie 2011, 13:21 de olimpia
clinica privata
Tipic Romînia,rusine,medici nenoriciti...care mai si incaseaza bani ...sa ne îmbolnaveasca mai mult,pe banii nostrii....NENOROCITII NAIBII...
Postat 21 Martie 2011, 21:51 de stela
Telefonul!!!!!!!!!
Una tare.........eram cu endoscopul in cavitate cca 50-60cm,suna telefonul(fix) si nea dr LENGH........(prof0ma uita cca 2 min pe masa........iar asistena i-si cere scuze.Am fost fraier,trebuia sa plec cu *scula* cu tot!!!!NU?
Postat 17 Martie 2011, 15:16 de Toni
Adevarat sau fals ?
Veres Monica este una dintre cei 4 dati afara de la maternitate ?
Postat 06 Martie 2011, 20:55 de mafalda
discreditare
doamne da sa patiti la fel toti carcotasii! am un prieten care la euclid si-am facut analizele si i-au zis ca are alta grupa sanguina! vi se pare normal? dupa ce drac ii mai platim? care discreditare, ca se discrediteaza singuri "profesionistii"!!!!!!
Postat 06 Martie 2011, 19:50 de 4life
cine este femeia
Eu nu cred ca femeia exista, probabil a murit de suparare, sau poate s-a inscris la medicina, CAND O SA FIE O DOCTORITA MARE O SA LE CERTE PE ASISTENTELE OBRAZNICUTE CARE INCURCA REGISTRELE CU PACIENTI PLANGACIOSI....
Postat 06 Martie 2011, 18:57 de catalin
vrem dovezi
daca tot vreti sa discreditati o policlinica privata, doar de dragul de a scrie un articol, cred ca sunteti niste ziaristi foarte, a scuze nu sunteti ziaristi. ati verificat declaratia? are dovezi tanti care face pe sfanta? vrem dovezi, dar si daca ar fi, asta nu un motiv sa discreditati o clinica. nesimtitilor.
Postat 06 Martie 2011, 18:35 de teodora
mai sa fie ?
si eu am fost programat telefonic la cabinetul de dintar si in final mi-au spus ca nu au numai pizdar !!! asa ceva !!!! ce sa fac acu ? cui sa relam ca apelul meu telefonic nu a fost bine "plasat"?
Postat 06 Martie 2011, 13:17 de hombre
nu va e rusine
as vrea sa o cunsosc si eu pe ORADEANCA asta clinica sa o dea pentru CALOMNIE nici u salariat nu si bate joc de clienti in primul rand isi spun numele la telefon de ce nu l a retinut, nu e important cu cine vb la telefon poti vb si cu morti si nu te intereseaza, NU CRED nimic din declaratia ei, CALOMNIE curata, sa faca dovada ca a sunat si ia raspuns o persoana din clinica -ATENTIE nu din alta parte ....
Postat 06 Martie 2011, 12:59 de ce nesimtiti sunteti
telecomu
Pe vremea lui Ceausescu,imi suna telefonul din 5 in 5 minute,de la ora 09:00 a.m pana pe la 15:00 p.m.,desi eram abonat "casnic'',lumea care suna imi cerea tot felul de interioare de la Infratirea.Dupa vreo 2 saptamani,m-am saturat sa le tot spun ca nu sunt centralista de la Infratirea,.Initial am crezut ca e o farsa,insa dupa ce am realizat ca nu era decat o incurcatura in brava noastra centrala telefonica de atunci,am inceput sa imi iau rolul in ''serios'',si cand imi cera cineva cate un interior sau vreun birou,le spuneam asteptati va rog si inchideam,de multe ori si dupa 5 minute reveneau,ca nu raspunde interiorul solicitat. Sincer tare mi-e teama sa nu fii patit la fel si doamna din articol.E posibil ca cineva s-a saturat sa fie luat drept cabinet medical (telefonic).
Postat 06 Martie 2011, 10:42 de telecomu
subiect incendiar
Oare mi se pare ca din nou se incearca discreditarea acelorasi persoane de catre primar ? Daca dr. antal a disparut de pe scena ne luam de ceilali, mai ales ca acestia nu au nici o vina in lupta primarului cu doctorii. Sistemul sanitar este falimentat dar ambitia primarului este doar sa discrediteze doctorii dar deocamdata nu a reusit dacat sa cheltuie o gramada de bani degeaba, fara cap de niste manageri care prin deciziile lor dictate de primar reusesc sa omoare copii nevinovati. Poate ar fi fost mai bine sa investigati cazul femeii la care s-a rupt uterul si i-a murit copilul saptamana trecuta la Maternitate in loc de stupizenia aceasta!
Postat 06 Martie 2011, 07:31 de Loredana
lest
ce articol jenant ziarist de 2 bani
Postat 06 Martie 2011, 01:14 de gogo
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Accident în Ungaria: Cinci români au fost răniţi în apropiere de Borş, după ce maşina lor a fost lovită de TIR şi aruncată-n şanţ (FOTO)
  • 'Sunt sechestrată!' O tânără a ameninţat că se aruncă de la etajul trei al unui bloc din Oradea (FOTO / VIDEO)
  • 'Cum să vinzi o pereche de bocanci în toiul verii'. O tânără orădeancă a lansat o carte cu ponturi de vânzări (FOTO)
  • Vernisajul fotojurnaliştilor: Fotograful BIHOREANULUI, Szilágyi Loránd, a primit Cupa Fotoreporterilor Bihoreni (FOTO)
  • Incendiu de proporții la Centrul de plasament pentru copii cu dizabilități din Oradea (FOTO/VIDEO)
  • La polul frigului: În debutul geros al anului, BIHOREANUL a făcut o incursiune în cea mai rece așezare locuită din județ (FOTO / VIDEO)
  • An nou, aceleaşi bătălii... PNL-iştii au boicotat prima şedinţă din 2019 a Consiliului Judeţean, iar un proiect de 7 milioane euro a fost din nou amânat! (FOTO/VIDEO)
  • Un bebeluş de 7 luni, bolnav de rujeolă, este în stare gravă la Spitalul Municipal din Oradea. Părinţii acuză doctorii că ar fi ascuns riscul de îmbolnăvire (FOTO)
  • Accident pe Calea Borşului: Un BMW a ieşit în decor, două persoane au fost rănite (FOTO)
  • CSM CSU Oradea a învins cu 82-76 echipa din Piteşti şi a încheiat prima fază a Ligii Naţionale pe locul IV (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON