URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 24 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Ideea cu bugetarea participativă nu e deloc rea. Noi am preluat-o de la clujeni, dar nu ei au fost cei care au inventat roata. Ideea e că Primăria pune o sumă la bătaie, iar cetăţenii n-au decât să-şi spargă capul ca să găsească proiecte cât mai isteţe. Cum era de aşteptat, proiectele de anul trecut sunt încă în stadiu de avizare, pentru că nu-i destul să ai idei bune, trebuie să ai şi foarte multă răbdare, din cauza birocraţiei ucigătoare din România.
Zic şi eu
Adrian Cris
Cineva din Ministerul de Externe, însărcinat să "marcheze" Centenarul, a avut o idee bună: diplomaţii din Bucureşti să fie duşi prin oraşele importante ale României. Să vadă, să asculte, să intermedieze şi consolideze legături. Aşa au ajuns la Oradea, la finele săptămânii trecute, 27 de ambasadori.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
05 Martie 2011, 18:07

Clinică privată fără respect faţă de pacient

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Bolnavii optează pentru clinicile private pentru că se aşteaptă ca acolo să găsească mai mult interes şi profesionalism din partea personalului medical decât se întâmplă în unităţile spitaliceşti de stat. Însă uneori nu se întâmplă aşa.

O orădeancă a sesizat BIHOREANUL cu privire la modul în care a fost tratată de clinica privată Euclid din Oradea. "Am sunat într-o zi de vineri să îmi fac o programare pentru ziua de luni la ginecologie. Mi s-a spus că doctorul Monica Vereş e disponibilă de la ora 9 dimineaţa", povesteşte orădeanca.

Lunea dimineaţa, însă, când s-a dus la consultaţie, stupoare: doctorul avea orar doar de la ora 12 şi niciun alt medic nu era în clinică. "Asistenta mi-a spus că nu înţelege de ce mi s-a dat ora 9 de programare, pentru că niciodată doctoriţa nu are program aşa devreme, mereu începe de la ora 12", spune femeia.

Nemulţumită, pacienta a întrebat cine e de vină pentru încurcătură, adică cine făcuse programare, însă evident că asistentele au dat din umeri. Mai mult, nici nu găseau numele orădencei în caietul de programări, semn că persoana care stabilise ora consultului nu îşi dăduse nici cea mai mică urmă de interes.

Orădeanca spune că a fost pentru prima oară când a vrut să apeleze la serviciile clinicii Euclid, însă în mod cert a fost şi ultima. Pentru că a rămas cu impresia că a fost luată la mişto pe banii ei...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
16 Comentarii
euclid
eu nu cred ce se spune despre clinica euclid,de cate ori am fost ptr.investigatii am fost tratata ca o pacienta nu ca un gunoi,dar si oamenii depinde cum sunt de rai si invidiosi
Postat 23 Martie 2014, 20:59 de ramona
rusine
Am fost vineri la dr samuel si asistenta asa ma rusinat ca nu am ajuns la ora 5 cand am fost progamata ca mai nu ma plesnit de fata cu toata lumea in veci vecilor nu mai calc acolo pt ce mai platim consultatie daca isi bat joc de noi ? asistenta cara a mai aparut pe face book si care vb urat de tot asa o sa isi piada pacieni doctori care o angajeaza pe nesimtita aia bruneta si obraznica pacat de dr samuel asa asistenta asa cabinet pacat si la laborator cand mam dus dupa rezultat a fost ea si era tare obraznica rusine mia fost de pacientele de pe hol toata lumea a injurat-o rusine
Postat 01 Aprilie 2013, 22:07 de mariana
euclid
Buna ziua , Cred ca si astazi , esti plimbat de colo ' colo , nu e neaparat nevoie sa exageram asa , a'ti platit cumva ??? In alte locuri mai si platesti si ...mai si pleci cu coada'ntre'picioare .... Asa ca nu mai exagerea asa.... Iar daca esti asa de suparata , posteaza'ti numele !
Postat 22 Ianuarie 2013, 00:06 de Marian
Clinicile private
Am fost de cateva ori la d. Veres Monica, nu stiu de ce dar nu m-am simtit tratata corespunzator. Da dovada de indiferenta. Ce conteaza ce probleme am , banul sa iasa.... jalnici.. nu mai zic nimic ca nu are rost! Multumim Romania pentru analfabetii pe care ii scoti din "facultati!"
Postat 28 August 2012, 17:32 de no name
servicii
Eu sunt multumita de serviciile clinicii euclid si in special de doamna Veres. Am nascut o fetita sanatoasa anul trecut cu ea. Este un medic bun orice s-ar zice!
Postat 01 Septembrie 2011, 13:21 de olimpia
clinica privata
Tipic Romînia,rusine,medici nenoriciti...care mai si incaseaza bani ...sa ne îmbolnaveasca mai mult,pe banii nostrii....NENOROCITII NAIBII...
Postat 21 Martie 2011, 21:51 de stela
Telefonul!!!!!!!!!
Una tare.........eram cu endoscopul in cavitate cca 50-60cm,suna telefonul(fix) si nea dr LENGH........(prof0ma uita cca 2 min pe masa........iar asistena i-si cere scuze.Am fost fraier,trebuia sa plec cu *scula* cu tot!!!!NU?
Postat 17 Martie 2011, 15:16 de Toni
Adevarat sau fals ?
Veres Monica este una dintre cei 4 dati afara de la maternitate ?
Postat 06 Martie 2011, 20:55 de mafalda
discreditare
doamne da sa patiti la fel toti carcotasii! am un prieten care la euclid si-am facut analizele si i-au zis ca are alta grupa sanguina! vi se pare normal? dupa ce drac ii mai platim? care discreditare, ca se discrediteaza singuri "profesionistii"!!!!!!
Postat 06 Martie 2011, 19:50 de 4life
cine este femeia
Eu nu cred ca femeia exista, probabil a murit de suparare, sau poate s-a inscris la medicina, CAND O SA FIE O DOCTORITA MARE O SA LE CERTE PE ASISTENTELE OBRAZNICUTE CARE INCURCA REGISTRELE CU PACIENTI PLANGACIOSI....
Postat 06 Martie 2011, 18:57 de catalin
vrem dovezi
daca tot vreti sa discreditati o policlinica privata, doar de dragul de a scrie un articol, cred ca sunteti niste ziaristi foarte, a scuze nu sunteti ziaristi. ati verificat declaratia? are dovezi tanti care face pe sfanta? vrem dovezi, dar si daca ar fi, asta nu un motiv sa discreditati o clinica. nesimtitilor.
Postat 06 Martie 2011, 18:35 de teodora
mai sa fie ?
si eu am fost programat telefonic la cabinetul de dintar si in final mi-au spus ca nu au numai pizdar !!! asa ceva !!!! ce sa fac acu ? cui sa relam ca apelul meu telefonic nu a fost bine "plasat"?
Postat 06 Martie 2011, 13:17 de hombre
nu va e rusine
as vrea sa o cunsosc si eu pe ORADEANCA asta clinica sa o dea pentru CALOMNIE nici u salariat nu si bate joc de clienti in primul rand isi spun numele la telefon de ce nu l a retinut, nu e important cu cine vb la telefon poti vb si cu morti si nu te intereseaza, NU CRED nimic din declaratia ei, CALOMNIE curata, sa faca dovada ca a sunat si ia raspuns o persoana din clinica -ATENTIE nu din alta parte ....
Postat 06 Martie 2011, 12:59 de ce nesimtiti sunteti
telecomu
Pe vremea lui Ceausescu,imi suna telefonul din 5 in 5 minute,de la ora 09:00 a.m pana pe la 15:00 p.m.,desi eram abonat "casnic'',lumea care suna imi cerea tot felul de interioare de la Infratirea.Dupa vreo 2 saptamani,m-am saturat sa le tot spun ca nu sunt centralista de la Infratirea,.Initial am crezut ca e o farsa,insa dupa ce am realizat ca nu era decat o incurcatura in brava noastra centrala telefonica de atunci,am inceput sa imi iau rolul in ''serios'',si cand imi cera cineva cate un interior sau vreun birou,le spuneam asteptati va rog si inchideam,de multe ori si dupa 5 minute reveneau,ca nu raspunde interiorul solicitat. Sincer tare mi-e teama sa nu fii patit la fel si doamna din articol.E posibil ca cineva s-a saturat sa fie luat drept cabinet medical (telefonic).
Postat 06 Martie 2011, 10:42 de telecomu
subiect incendiar
Oare mi se pare ca din nou se incearca discreditarea acelorasi persoane de catre primar ? Daca dr. antal a disparut de pe scena ne luam de ceilali, mai ales ca acestia nu au nici o vina in lupta primarului cu doctorii. Sistemul sanitar este falimentat dar ambitia primarului este doar sa discrediteze doctorii dar deocamdata nu a reusit dacat sa cheltuie o gramada de bani degeaba, fara cap de niste manageri care prin deciziile lor dictate de primar reusesc sa omoare copii nevinovati. Poate ar fi fost mai bine sa investigati cazul femeii la care s-a rupt uterul si i-a murit copilul saptamana trecuta la Maternitate in loc de stupizenia aceasta!
Postat 06 Martie 2011, 07:31 de Loredana
lest
ce articol jenant ziarist de 2 bani
Postat 06 Martie 2011, 01:14 de gogo
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Sălacea-i „fruncea”! Locuitorii comunei Sălacea sunt singurii din Bihor care-şi aruncă deşeurile în 5 recipiente diferite (FOTO/VIDEO)
  • Cauza accidentului de la Gheghie: viteza prea mare a şoferului de BMW. Cei trei morţi sunt tineri de 20 şi 24 de ani, din Bihor (FOTO)
  • Şi noaptea se aleargă! 350 de sportivi au concurat la Oradea Night Run (FOTO/VIDEO)
  • Retroparada toamnei: 'Bătrânele doamne' expuse în centrul Oradiei (FOTO)
  • Joburi multe, pretendenţi mai puţini, la Bursa locurilor de muncă: 'Patronii angajează pe oricine are capul pe umeri!' (FOTO)
  • Fără precedent: 27 de ambasadori vizitează Oradea, la invitaţia Ministerului de Externe, dar gazdele nu ştiu să-i asculte şi să profite de prezenţa lor (FOTO)
  • A cincea ediţie a Festivalului Naţional de Artă Naivă s-a deschis la Muzeul Ţării Crişurilor (FOTO)