URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 20 MARTIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Atunci când se fac investiţii din fonduri guvernamentale, reţeta e simplă. De obicei câştigă o firmă tare din Bucureşti, care are intrare pe la CNAIR, la Ministerul Dezvoltării sau la Compania Naţională de Investiţii. Imediat după adjudecarea licitaţiei, care de regulă are la bază descalificarea concurenţei, fericitul câştigător sună la fraierii care au firme din Oradea şi le propun să le subcontracteze lucrarea.
Zic şi eu
Adrian Cris
Se zice că doar cine nu munceşte nu greşeşte (deşi eu, personal, cred că greşeşte şi cel ce nu munceşte). În orice caz, bărbaţi sunt cei care îşi asumă greşelile, iar eu îmi declar apartenenţa la această categorie. Ca atare, recunosc că după ce am primit reacţia lui Pásztor, i-am verificat argumentele, cum că deplasarea în interes de serviciu în Austria a făcut-o separat de cea în interes privat în Elveţia. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Protestul de vineri a avut eficiența unei petale de trandafir în fața șenilei unui tanc de 50 de tone. Conducătorii s-au spart de râs în timpul protestului de un sfert de ceas al celor buni, după care s-au întors în întuneric și fum, la masa de poker pe care joacă soarta acestei nații nefericite. Pe ei nu îi interesează dacă străzile se blochează pentru 15 minute, câtă vreme lucrul acesta oricum se întâmplă zilnic, ore în șir...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Instanţa Supremă s-a pronunţat recent, printr-o decizie de speţă, în sensul în care Ghidul pentru acordarea daunelor morale emis de Fondul de Protecţie a Victimelor Străzii nu este obligatoriu pentru instanţe.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Scleroza multiplă este o boală caracterizată prin inflamaţia şi distrucţia selectivă a mielinei sistemului nervos central, cu apariţia unor zone de cicatrizare. Mielina este o substanţă care înveleşte fibrele nervoase, având un rol important în conducerera influxului nervos şi care apare în luna a 5-a vieţii intrauterine cu definitivare după naştere. Boala mai este denumită şi scleroza "în plăci" datorită aspectului zonelor cicatrizate ale creierului, leziunile fiind denumite "plăci".
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
14 Martie 2011, 08:47

Naşu' Gavriş contra finu' Grecu

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Despărţirea patronilor de la celebra firmă de protecţie Super Security, Mihai Gabor şi naşul său, Aurel Gavriş, e irevocabilă şi se va lăsa cu partaj: Gavriş cu Super Security, în vreme ce finul său, celebrul Grecu de Sântandrei, ar lucra deja la înfiinţarea unei noi firme.

Nu singur, însă, ci împreună cu alţi doi bătăuşi cunoscuţi în zonă, Nicolae Vonhală, zis Porcu şi Viorel Ivan, ambii având menirea să convingă clientela - elegant, cum doar ei ştiu - să treacă cu căţel, purcel şi contract de la firma naşului la cea a finului. Chestiune care, cu siguranţă, nu va fi fără scântei...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
19 Comentarii
prieteni?
despre scandaluri mai vedem.Sunt sigur ca Grecu e contra nasu acum iar in viitor vom vedea contra cui va fi.Sinteti rautaciosi,Aurel a fost sportiv de performanta cu merite,ceilalti ce au fost?Aurel nu-si foloseste pumnul ca are cap dar feriti va de pumnul lui.
Postat 30 Martie 2011, 14:54 de x
prieteni adecarati
adaug si eu un comentariu.Singurul prieten al lui Aurel a fost Cristian Varga.Erau prieteni adevarati,nu ca si cu cretini astia,Porcu,Ivan.......Grecu ! Aurel a invatat de la Cristi sa fie baiat destept ! pacat ca sau despartit,trebuia sa ramana impreuna cu Cristi ,nu cu acesti fraieri de prin tara.....care sau sucit Pacat
Postat 27 Martie 2011, 04:12 de mircea
prieteni adecarati
adaug si eu un comentariu.Singurul prieten al lui Aurel a fost Cristian Varga.Erau prieteni adevarati,nu ca si cu cretini astia,Porcu,Ivan.......Grecu ! Aurel a invatat de la Cristi sa fie baiat destept ! pacat ca sau despartit,trebuia sa ramana impreuna cu Cristi ,nu cu acesti fraieri de prin tara.....care sau sucit Pacat
Postat 27 Martie 2011, 04:12 de mircea
sosti
esti un praduitor ! grecule sa nu uiti ce ai facut cu serei !!!!!! gandestete tzaranule pe cine ai sapat si in fatza ii lingeai in cur ?
Postat 24 Martie 2011, 05:11 de xxl
sosti
grecu ai gresit in fatza de cineva ! ai grija ! ai facut un gest foarte urat ! nu te ameniti cand va veni timpu ai sa fugi asta iti promit !
Postat 24 Martie 2011, 05:07 de xxl
asa zici tu
daca grecu fara aurel e un nimic atunci cum se face ca de cand grecu nu mai umbla cu aurel nu mai sunt scandaluri?? ia sa va aud aici.toate erau provocate de aurel si doar grecu putea riposta pt ca doar el stie da cu pumnu aurel e intoxicat u substante si injectii nicidecum natural.grecu era capul rautatilor tot timpul si aurel cel bun nu?? dar nu v ati intrebat de ce doar grecu bate si aurel nu?? de ce doar aurel ia apararea lui grecu?? el e cel sfant nu?? hai sa fim seriosi
Postat 23 Martie 2011, 12:07 de hm
ce stire tampita
zici ca sa despartit virinel de monica asa comenteaza unii:))) asteptati filmuletul cu cei 2 filmat pe gaura chei?:)) sant curios cine din cei 2 stateau in picioare si cine era la aparat:)deja slugile celor doi nu stiu in ce directie sa o ia...pt ca oriunde merg ceilalti i-o vor trage in fund:))se anunta vremuri cacacioasa pt ei..la propriu:))))
Postat 21 Martie 2011, 22:18 de duhul
AUREL
SA-TI FIE RUSINE , DINU PATRICIU
Postat 14 Martie 2011, 22:00 de GRECU
:))
hmm..ce tari se cred uni asa comentand :)) .. dar nu cred ca daca ar fi GRECU in fata lor ar mai fi la fel de tari , nu stiti sa faceti altceva decat sa comentati..mai vedeti-va de treaba si stati in banca voastra ! ” Prostul de grecu ” i-a auzi :)))) .. bine ca sunteti voi destepti !! Vai de capul vostru :)) ..cat despre bihoreanul de la un timp isi face publicitate doar pe tema ” GRECU ” . P.S : mai cautati si alte subiecte !!!
Postat 14 Martie 2011, 21:04 de mda..
pt.grecu
Grecule am fost la ultimul botez unde ai fost cu nasul tau.Amandoi vati simtit bine. Sunteti de invidiat impreuna. Nu te lasa influientat de asa zisii prieteni. Iubeste-l pe nasu Aurel si nu uita ca impreuna ati facut multe si lumea va respectat pe voi doi.Nimeni nu-i iubeste pe Porcu si pe Ivan. Intoarcete la nasu Aurel pana nu va fi prea tarziu. La tot ce se intampla este mana cuiva care va vrea despartiti.
Postat 14 Martie 2011, 19:05 de cunoscunt
trei tarani
vizer e in spate la tot arunca scanteia la prostul de grecu ka stie ca pune botul. el a facuto ca e exact momentul potrivit sa cada vina pe aurel,grecu e foarte prost dako crede si pe asta
Postat 14 Martie 2011, 15:30 de puiu
vai nu pot sa cred
vai deci asa ceva nu pot sa cred grecu si aurel nu mai sunt impreuna,cum e posibil asa ceva frate le dati satisfactie la fraieri,vai grecule dar cu ncine iti faci firma frate cu imbarligatorul lumii si cu parvenit celalalt de ivan,pfoi aurel nici la degetul cel mic nu iti aj nici unul dintre ei,tu ai dat intotdeauna dovada de caracter respaect corectitutine ceea ce ei nici macar nu au auzit de asa ceva ,grecule iti sugerez intoarcete la nasutau pana nu e prea tarziu in cazul in care aurel mai vrea sa faceti ceva impreuna altfel nu te vad bine grecule sincer si situ ce vb nu spun prostii
Postat 14 Martie 2011, 14:51 de nicu
ratatiiiiiiiiiii
grecu un taran prost care nu are cum sa reactioneze pentru ca are tarate in cap nu il duce mintea este influentat de asociatul lui BALAJ CALIN care este lingau si turnatorul politiei si o fetita!!! nu degeaba a stat BORDAS la el in casa nu vrea sa stie ca este asociat la noua firma de paza cu ratati orasului PORCU IVAN SI GRECU
Postat 14 Martie 2011, 14:38 de anonim
vai samar
fraierii drecu numai atata stiti sa bagati bete-n roate dar sper ca sunt atat de destepti sa nu aj sa sara unul la altul,deci in locul vostru grecu si aurel nu le-as fi dat satisfactie un moment la fraierii astia care se bucura de despartirea voastra,eu zic sa le dati cu flit si sa le dem contrariul,sa moara toti de ciuda,a si grecule sa nu ai incredere nici 2 sec in inbarligat de porcu vai nu paseste cat minte pe bune eu zic sa te gandesti ft bine pe cine iti alegi langa tine dar nici vb pe el
Postat 14 Martie 2011, 14:34 de manu
ce prosti sunteti
aurel nu ar fi in stare de una ca asta va asigur,atat de prosti sunteti ca nici macar nu puteti sa faceti diferenta intre aurel si restul tovarasilor lui grecu,barfele astea ieftine sunt doar ca se certe ei doi,si tu grecule casca mai bine ochii aia sa vezi ce oameni ai in jurul tau,imbarligatori nr 1 dar tata imbarligatorilor e porcu deci cat poate minti omu ala vai samar si invarte mizeria de ici colo,asa ca aurel nu are nicio tr cu ce se intampla,el chiar are coloana vertebrala si nu e doar parerea mea ci a ft multor pers
Postat 14 Martie 2011, 14:24 de iani
trei tarani
hai nu fiti nebuni,cineva vrea cu orice pret sai desparta. aurel e un caracter inascut si respecta lumea nu e pervers le zice in fata la oricine
Postat 14 Martie 2011, 14:21 de puiu
nu mi vine a crede
MASINA A LUAT FOC????? CE INCULT A PUTUT FACE ASTA?NICI MACAR NU ERA MASINA LUI GRECU CHEVROLETUL CE A SOTIEI LUI ,O AVEA DINAINTEA CAsatoriei EA MASINA.ASTA INSEAMNA PAIE PUSE PE FOC.NU MI AS DORI SA STIU CAM CUM RIPOSTEAZA GRECU LA CELE INTAMPLATE
Postat 14 Martie 2011, 11:58 de 2
slugile lui Grecu
PORCU si IVAN cei doi smecheri din carton!!!Au avansat din postura de servitori la Liberty in postura de SLUGA la taranii din Santandrei!!!!asta da avansare in grad!!!
Postat 14 Martie 2011, 10:45 de 1
pai
ca sa stiti deja au iesit scantei,masina sotiei lui grecu a fost incendiata,s a facut scrum,in fata casei,razbunarea incepe,pacat ca nu stiu ce vina are evelina si masine ei in toate treburile nasului si finului.
Postat 14 Martie 2011, 10:15 de rere
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Incendiu de proporţii în Oradea, la o firmă din Parcul Industrial (FOTO / VIDEO)
  • La mulți ani, ERA Park! Carla’s Dreams i-a cucerit, sâmbătă seară, pe orădeni (FOTO / VIDEO)
  • Înaripatele Oradiei: Malurile verzi ale Crişului Repede şi stufărişul au atras în oraş numeroase specii noi de păsări (FOTO)
  • Puzderie de lume în centrul Oradiei, de Ziua Maghiarilor. Îmbrăcat în huszár, Szabó Ödön a acuzat că maghiarii sunt discriminaţi (FOTO/VIDEO)
  • #șîeu... NU: Angajaţii lui Ştefan Mandachi de la Oradea, împiedicaţi să protesteze în faţa propriului restaurant printr-un ordin al... „doamnei de la Lotus” (FOTO/VIDEO)
  • #Șîeu: Bihorenii au protestat pentru autostrăzi. Vezi cine și cum a manifestat! (FOTO / VIDEO)
  • Colţ al imaginaţiei: Viitorii designeri orădeni și-au expus munca în holul Bibliotecii Universității (FOTO)
  • Protestul #şieu în Oradea: O firmă şi-a oprit complet activitatea, pentru întreaga zi! (FOTO / VIDEO)
  • #şîeu: BIHOREANUL a făcut un inventar al proiectelor de infrastructură promise în judeţul Bihor şi neonorate (FOTO)
  • Incendiu la blocul Cicero din Oradea (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.1881 RON
  • 1 EUR = 4.7564 RON
  • 1 HUF = 0.0152 RON