URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 21 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
După ce, secole de-a rândul, şi-au luat-o pe coajă din toate poziţiile de la cotropitorii străini, românii şi-au câştigat libertatea de a fi bătuţi de instituţiile propriului stat: Miliţia, Securitatea, Armata, Poliţia, ocazional şi de forţele para-militare ale minerilor. Ultima intrată în păruiala generală asupra poporului căruia i s-a urcat democraţia la cap este Jandarmeria Română.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
14 Martie 2011, 08:47

Naşu' Gavriş contra finu' Grecu

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Despărţirea patronilor de la celebra firmă de protecţie Super Security, Mihai Gabor şi naşul său, Aurel Gavriş, e irevocabilă şi se va lăsa cu partaj: Gavriş cu Super Security, în vreme ce finul său, celebrul Grecu de Sântandrei, ar lucra deja la înfiinţarea unei noi firme.

Nu singur, însă, ci împreună cu alţi doi bătăuşi cunoscuţi în zonă, Nicolae Vonhală, zis Porcu şi Viorel Ivan, ambii având menirea să convingă clientela - elegant, cum doar ei ştiu - să treacă cu căţel, purcel şi contract de la firma naşului la cea a finului. Chestiune care, cu siguranţă, nu va fi fără scântei...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
19 Comentarii
prieteni?
despre scandaluri mai vedem.Sunt sigur ca Grecu e contra nasu acum iar in viitor vom vedea contra cui va fi.Sinteti rautaciosi,Aurel a fost sportiv de performanta cu merite,ceilalti ce au fost?Aurel nu-si foloseste pumnul ca are cap dar feriti va de pumnul lui.
Postat 30 Martie 2011, 14:54 de x
prieteni adecarati
adaug si eu un comentariu.Singurul prieten al lui Aurel a fost Cristian Varga.Erau prieteni adevarati,nu ca si cu cretini astia,Porcu,Ivan.......Grecu ! Aurel a invatat de la Cristi sa fie baiat destept ! pacat ca sau despartit,trebuia sa ramana impreuna cu Cristi ,nu cu acesti fraieri de prin tara.....care sau sucit Pacat
Postat 27 Martie 2011, 04:12 de mircea
prieteni adecarati
adaug si eu un comentariu.Singurul prieten al lui Aurel a fost Cristian Varga.Erau prieteni adevarati,nu ca si cu cretini astia,Porcu,Ivan.......Grecu ! Aurel a invatat de la Cristi sa fie baiat destept ! pacat ca sau despartit,trebuia sa ramana impreuna cu Cristi ,nu cu acesti fraieri de prin tara.....care sau sucit Pacat
Postat 27 Martie 2011, 04:12 de mircea
sosti
esti un praduitor ! grecule sa nu uiti ce ai facut cu serei !!!!!! gandestete tzaranule pe cine ai sapat si in fatza ii lingeai in cur ?
Postat 24 Martie 2011, 05:11 de xxl
sosti
grecu ai gresit in fatza de cineva ! ai grija ! ai facut un gest foarte urat ! nu te ameniti cand va veni timpu ai sa fugi asta iti promit !
Postat 24 Martie 2011, 05:07 de xxl
asa zici tu
daca grecu fara aurel e un nimic atunci cum se face ca de cand grecu nu mai umbla cu aurel nu mai sunt scandaluri?? ia sa va aud aici.toate erau provocate de aurel si doar grecu putea riposta pt ca doar el stie da cu pumnu aurel e intoxicat u substante si injectii nicidecum natural.grecu era capul rautatilor tot timpul si aurel cel bun nu?? dar nu v ati intrebat de ce doar grecu bate si aurel nu?? de ce doar aurel ia apararea lui grecu?? el e cel sfant nu?? hai sa fim seriosi
Postat 23 Martie 2011, 12:07 de hm
ce stire tampita
zici ca sa despartit virinel de monica asa comenteaza unii:))) asteptati filmuletul cu cei 2 filmat pe gaura chei?:)) sant curios cine din cei 2 stateau in picioare si cine era la aparat:)deja slugile celor doi nu stiu in ce directie sa o ia...pt ca oriunde merg ceilalti i-o vor trage in fund:))se anunta vremuri cacacioasa pt ei..la propriu:))))
Postat 21 Martie 2011, 22:18 de duhul
AUREL
SA-TI FIE RUSINE , DINU PATRICIU
Postat 14 Martie 2011, 22:00 de GRECU
:))
hmm..ce tari se cred uni asa comentand :)) .. dar nu cred ca daca ar fi GRECU in fata lor ar mai fi la fel de tari , nu stiti sa faceti altceva decat sa comentati..mai vedeti-va de treaba si stati in banca voastra ! ” Prostul de grecu ” i-a auzi :)))) .. bine ca sunteti voi destepti !! Vai de capul vostru :)) ..cat despre bihoreanul de la un timp isi face publicitate doar pe tema ” GRECU ” . P.S : mai cautati si alte subiecte !!!
Postat 14 Martie 2011, 21:04 de mda..
pt.grecu
Grecule am fost la ultimul botez unde ai fost cu nasul tau.Amandoi vati simtit bine. Sunteti de invidiat impreuna. Nu te lasa influientat de asa zisii prieteni. Iubeste-l pe nasu Aurel si nu uita ca impreuna ati facut multe si lumea va respectat pe voi doi.Nimeni nu-i iubeste pe Porcu si pe Ivan. Intoarcete la nasu Aurel pana nu va fi prea tarziu. La tot ce se intampla este mana cuiva care va vrea despartiti.
Postat 14 Martie 2011, 19:05 de cunoscunt
trei tarani
vizer e in spate la tot arunca scanteia la prostul de grecu ka stie ca pune botul. el a facuto ca e exact momentul potrivit sa cada vina pe aurel,grecu e foarte prost dako crede si pe asta
Postat 14 Martie 2011, 15:30 de puiu
vai nu pot sa cred
vai deci asa ceva nu pot sa cred grecu si aurel nu mai sunt impreuna,cum e posibil asa ceva frate le dati satisfactie la fraieri,vai grecule dar cu ncine iti faci firma frate cu imbarligatorul lumii si cu parvenit celalalt de ivan,pfoi aurel nici la degetul cel mic nu iti aj nici unul dintre ei,tu ai dat intotdeauna dovada de caracter respaect corectitutine ceea ce ei nici macar nu au auzit de asa ceva ,grecule iti sugerez intoarcete la nasutau pana nu e prea tarziu in cazul in care aurel mai vrea sa faceti ceva impreuna altfel nu te vad bine grecule sincer si situ ce vb nu spun prostii
Postat 14 Martie 2011, 14:51 de nicu
ratatiiiiiiiiiii
grecu un taran prost care nu are cum sa reactioneze pentru ca are tarate in cap nu il duce mintea este influentat de asociatul lui BALAJ CALIN care este lingau si turnatorul politiei si o fetita!!! nu degeaba a stat BORDAS la el in casa nu vrea sa stie ca este asociat la noua firma de paza cu ratati orasului PORCU IVAN SI GRECU
Postat 14 Martie 2011, 14:38 de anonim
vai samar
fraierii drecu numai atata stiti sa bagati bete-n roate dar sper ca sunt atat de destepti sa nu aj sa sara unul la altul,deci in locul vostru grecu si aurel nu le-as fi dat satisfactie un moment la fraierii astia care se bucura de despartirea voastra,eu zic sa le dati cu flit si sa le dem contrariul,sa moara toti de ciuda,a si grecule sa nu ai incredere nici 2 sec in inbarligat de porcu vai nu paseste cat minte pe bune eu zic sa te gandesti ft bine pe cine iti alegi langa tine dar nici vb pe el
Postat 14 Martie 2011, 14:34 de manu
ce prosti sunteti
aurel nu ar fi in stare de una ca asta va asigur,atat de prosti sunteti ca nici macar nu puteti sa faceti diferenta intre aurel si restul tovarasilor lui grecu,barfele astea ieftine sunt doar ca se certe ei doi,si tu grecule casca mai bine ochii aia sa vezi ce oameni ai in jurul tau,imbarligatori nr 1 dar tata imbarligatorilor e porcu deci cat poate minti omu ala vai samar si invarte mizeria de ici colo,asa ca aurel nu are nicio tr cu ce se intampla,el chiar are coloana vertebrala si nu e doar parerea mea ci a ft multor pers
Postat 14 Martie 2011, 14:24 de iani
trei tarani
hai nu fiti nebuni,cineva vrea cu orice pret sai desparta. aurel e un caracter inascut si respecta lumea nu e pervers le zice in fata la oricine
Postat 14 Martie 2011, 14:21 de puiu
nu mi vine a crede
MASINA A LUAT FOC????? CE INCULT A PUTUT FACE ASTA?NICI MACAR NU ERA MASINA LUI GRECU CHEVROLETUL CE A SOTIEI LUI ,O AVEA DINAINTEA CAsatoriei EA MASINA.ASTA INSEAMNA PAIE PUSE PE FOC.NU MI AS DORI SA STIU CAM CUM RIPOSTEAZA GRECU LA CELE INTAMPLATE
Postat 14 Martie 2011, 11:58 de 2
slugile lui Grecu
PORCU si IVAN cei doi smecheri din carton!!!Au avansat din postura de servitori la Liberty in postura de SLUGA la taranii din Santandrei!!!!asta da avansare in grad!!!
Postat 14 Martie 2011, 10:45 de 1
pai
ca sa stiti deja au iesit scantei,masina sotiei lui grecu a fost incendiata,s a facut scrum,in fata casei,razbunarea incepe,pacat ca nu stiu ce vina are evelina si masine ei in toate treburile nasului si finului.
Postat 14 Martie 2011, 10:15 de rere
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Prima ediţie a Crosului Cetăţii, un succes. Peste 250 de participanţi, cei mai mici dintre ei îmbrăcaţi în supereroi (FOTO/VIDEO)
  • Ziua Diasporei: Loredana şi-a cântat hiturile şi a plusat cu o piesă bihorenească învăţată de la Cornel Borza, pe scena din Cetate (FOTO/VIDEO)
  • Diaspora, Oradea te aşteaptă: 'Stranierii' primiţi la Oradea cu uşile deschise, 'nu cu gaze şi bastoane' (FOTO)
  • Cum va arăta artera Nufărul – Centrul Civic: Linii de tramvai înierbate, străjuite de arbori înalţi, stâlpi de iluminat cu senzori şi camere de supraveghere (FOTO)
  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON