URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 18 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Neisprăviţii de la Ministerul Educaţiei au mai fătat o mărgică. Au elaborat un Cod de etică prin care se interzice profesorului care predă la clasă să îşi mediteze propriii elevi. Hai să zicem că acest aspect e corect, chit că poate fi uşor de eludat dacă profesorii fac schimb de elevi între ei. Mă aşteptam să interzică total meditaţiile, dar probabil că nu i-a dus capul până acolo.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
14 Martie 2011, 08:47

Naşu' Gavriş contra finu' Grecu

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Despărţirea patronilor de la celebra firmă de protecţie Super Security, Mihai Gabor şi naşul său, Aurel Gavriş, e irevocabilă şi se va lăsa cu partaj: Gavriş cu Super Security, în vreme ce finul său, celebrul Grecu de Sântandrei, ar lucra deja la înfiinţarea unei noi firme.

Nu singur, însă, ci împreună cu alţi doi bătăuşi cunoscuţi în zonă, Nicolae Vonhală, zis Porcu şi Viorel Ivan, ambii având menirea să convingă clientela - elegant, cum doar ei ştiu - să treacă cu căţel, purcel şi contract de la firma naşului la cea a finului. Chestiune care, cu siguranţă, nu va fi fără scântei...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
19 Comentarii
prieteni?
despre scandaluri mai vedem.Sunt sigur ca Grecu e contra nasu acum iar in viitor vom vedea contra cui va fi.Sinteti rautaciosi,Aurel a fost sportiv de performanta cu merite,ceilalti ce au fost?Aurel nu-si foloseste pumnul ca are cap dar feriti va de pumnul lui.
Postat 30 Martie 2011, 14:54 de x
prieteni adecarati
adaug si eu un comentariu.Singurul prieten al lui Aurel a fost Cristian Varga.Erau prieteni adevarati,nu ca si cu cretini astia,Porcu,Ivan.......Grecu ! Aurel a invatat de la Cristi sa fie baiat destept ! pacat ca sau despartit,trebuia sa ramana impreuna cu Cristi ,nu cu acesti fraieri de prin tara.....care sau sucit Pacat
Postat 27 Martie 2011, 04:12 de mircea
prieteni adecarati
adaug si eu un comentariu.Singurul prieten al lui Aurel a fost Cristian Varga.Erau prieteni adevarati,nu ca si cu cretini astia,Porcu,Ivan.......Grecu ! Aurel a invatat de la Cristi sa fie baiat destept ! pacat ca sau despartit,trebuia sa ramana impreuna cu Cristi ,nu cu acesti fraieri de prin tara.....care sau sucit Pacat
Postat 27 Martie 2011, 04:12 de mircea
sosti
esti un praduitor ! grecule sa nu uiti ce ai facut cu serei !!!!!! gandestete tzaranule pe cine ai sapat si in fatza ii lingeai in cur ?
Postat 24 Martie 2011, 05:11 de xxl
sosti
grecu ai gresit in fatza de cineva ! ai grija ! ai facut un gest foarte urat ! nu te ameniti cand va veni timpu ai sa fugi asta iti promit !
Postat 24 Martie 2011, 05:07 de xxl
asa zici tu
daca grecu fara aurel e un nimic atunci cum se face ca de cand grecu nu mai umbla cu aurel nu mai sunt scandaluri?? ia sa va aud aici.toate erau provocate de aurel si doar grecu putea riposta pt ca doar el stie da cu pumnu aurel e intoxicat u substante si injectii nicidecum natural.grecu era capul rautatilor tot timpul si aurel cel bun nu?? dar nu v ati intrebat de ce doar grecu bate si aurel nu?? de ce doar aurel ia apararea lui grecu?? el e cel sfant nu?? hai sa fim seriosi
Postat 23 Martie 2011, 12:07 de hm
ce stire tampita
zici ca sa despartit virinel de monica asa comenteaza unii:))) asteptati filmuletul cu cei 2 filmat pe gaura chei?:)) sant curios cine din cei 2 stateau in picioare si cine era la aparat:)deja slugile celor doi nu stiu in ce directie sa o ia...pt ca oriunde merg ceilalti i-o vor trage in fund:))se anunta vremuri cacacioasa pt ei..la propriu:))))
Postat 21 Martie 2011, 22:18 de duhul
AUREL
SA-TI FIE RUSINE , DINU PATRICIU
Postat 14 Martie 2011, 22:00 de GRECU
:))
hmm..ce tari se cred uni asa comentand :)) .. dar nu cred ca daca ar fi GRECU in fata lor ar mai fi la fel de tari , nu stiti sa faceti altceva decat sa comentati..mai vedeti-va de treaba si stati in banca voastra ! ” Prostul de grecu ” i-a auzi :)))) .. bine ca sunteti voi destepti !! Vai de capul vostru :)) ..cat despre bihoreanul de la un timp isi face publicitate doar pe tema ” GRECU ” . P.S : mai cautati si alte subiecte !!!
Postat 14 Martie 2011, 21:04 de mda..
pt.grecu
Grecule am fost la ultimul botez unde ai fost cu nasul tau.Amandoi vati simtit bine. Sunteti de invidiat impreuna. Nu te lasa influientat de asa zisii prieteni. Iubeste-l pe nasu Aurel si nu uita ca impreuna ati facut multe si lumea va respectat pe voi doi.Nimeni nu-i iubeste pe Porcu si pe Ivan. Intoarcete la nasu Aurel pana nu va fi prea tarziu. La tot ce se intampla este mana cuiva care va vrea despartiti.
Postat 14 Martie 2011, 19:05 de cunoscunt
trei tarani
vizer e in spate la tot arunca scanteia la prostul de grecu ka stie ca pune botul. el a facuto ca e exact momentul potrivit sa cada vina pe aurel,grecu e foarte prost dako crede si pe asta
Postat 14 Martie 2011, 15:30 de puiu
vai nu pot sa cred
vai deci asa ceva nu pot sa cred grecu si aurel nu mai sunt impreuna,cum e posibil asa ceva frate le dati satisfactie la fraieri,vai grecule dar cu ncine iti faci firma frate cu imbarligatorul lumii si cu parvenit celalalt de ivan,pfoi aurel nici la degetul cel mic nu iti aj nici unul dintre ei,tu ai dat intotdeauna dovada de caracter respaect corectitutine ceea ce ei nici macar nu au auzit de asa ceva ,grecule iti sugerez intoarcete la nasutau pana nu e prea tarziu in cazul in care aurel mai vrea sa faceti ceva impreuna altfel nu te vad bine grecule sincer si situ ce vb nu spun prostii
Postat 14 Martie 2011, 14:51 de nicu
ratatiiiiiiiiiii
grecu un taran prost care nu are cum sa reactioneze pentru ca are tarate in cap nu il duce mintea este influentat de asociatul lui BALAJ CALIN care este lingau si turnatorul politiei si o fetita!!! nu degeaba a stat BORDAS la el in casa nu vrea sa stie ca este asociat la noua firma de paza cu ratati orasului PORCU IVAN SI GRECU
Postat 14 Martie 2011, 14:38 de anonim
vai samar
fraierii drecu numai atata stiti sa bagati bete-n roate dar sper ca sunt atat de destepti sa nu aj sa sara unul la altul,deci in locul vostru grecu si aurel nu le-as fi dat satisfactie un moment la fraierii astia care se bucura de despartirea voastra,eu zic sa le dati cu flit si sa le dem contrariul,sa moara toti de ciuda,a si grecule sa nu ai incredere nici 2 sec in inbarligat de porcu vai nu paseste cat minte pe bune eu zic sa te gandesti ft bine pe cine iti alegi langa tine dar nici vb pe el
Postat 14 Martie 2011, 14:34 de manu
ce prosti sunteti
aurel nu ar fi in stare de una ca asta va asigur,atat de prosti sunteti ca nici macar nu puteti sa faceti diferenta intre aurel si restul tovarasilor lui grecu,barfele astea ieftine sunt doar ca se certe ei doi,si tu grecule casca mai bine ochii aia sa vezi ce oameni ai in jurul tau,imbarligatori nr 1 dar tata imbarligatorilor e porcu deci cat poate minti omu ala vai samar si invarte mizeria de ici colo,asa ca aurel nu are nicio tr cu ce se intampla,el chiar are coloana vertebrala si nu e doar parerea mea ci a ft multor pers
Postat 14 Martie 2011, 14:24 de iani
trei tarani
hai nu fiti nebuni,cineva vrea cu orice pret sai desparta. aurel e un caracter inascut si respecta lumea nu e pervers le zice in fata la oricine
Postat 14 Martie 2011, 14:21 de puiu
nu mi vine a crede
MASINA A LUAT FOC????? CE INCULT A PUTUT FACE ASTA?NICI MACAR NU ERA MASINA LUI GRECU CHEVROLETUL CE A SOTIEI LUI ,O AVEA DINAINTEA CAsatoriei EA MASINA.ASTA INSEAMNA PAIE PUSE PE FOC.NU MI AS DORI SA STIU CAM CUM RIPOSTEAZA GRECU LA CELE INTAMPLATE
Postat 14 Martie 2011, 11:58 de 2
slugile lui Grecu
PORCU si IVAN cei doi smecheri din carton!!!Au avansat din postura de servitori la Liberty in postura de SLUGA la taranii din Santandrei!!!!asta da avansare in grad!!!
Postat 14 Martie 2011, 10:45 de 1
pai
ca sa stiti deja au iesit scantei,masina sotiei lui grecu a fost incendiata,s a facut scrum,in fata casei,razbunarea incepe,pacat ca nu stiu ce vina are evelina si masine ei in toate treburile nasului si finului.
Postat 14 Martie 2011, 10:15 de rere
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Cum arată Podul Centenarului. Va fi inaugurat înainte de termen, pe 1 Decembrie (FOTO/VIDEO)
  • Copţi, dar buni! Oradea a dat trei campioni la Openul Austriei de Judo Masters! (FOTO)
  • Nu vă jucaţi cu focul! Opt incendii de vegetaţie uscată, într-o singură zi (FOTO)
  • Să tragem linie! Lucrările pentru reamenajarea liniei de tramvai vor bloca cel puţin o lună circulaţia prin Calea Aradului (FOTO)
  • Statuia Evei Heyman din Parcul Bălcescu a fost donată Primăriei Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Accident pe Calea Borşului: Ambulanță în misiune, lovită de un Ford și proiectată într-un TIR. Două persoane au ajuns la spital (FOTO)
  • Sprijin pentru persoanele cu dizabilităţi. A fost lansată filiala orădeană a asociaţiei 'Ridică-te şi umblă' (FOTO)
  • Luceafărul s-a revanșat: 4-1, sâmbătă, acasă cu CS Balotești! (FOTO)
  • Cetate 'de vânzare': Cetatea Oradea continuă să fie slab vândută, în ciuda atuurilor care o fac unică în Sud-Estul Europei (FOTO / VIDEO)