URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 21 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Cu fiecare cretin care vandalizează mobilierul urban, ne dăm seama că încă suntem la stadiul de comună primitivă, intrată abuziv şi prin nebăgare de seamă în U.E.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
13 Ianuarie 2011, 12:02

General pe făraş

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Comandantul suprem al oştilor Primăriei orădene, generalul Crăciun Leucea (foto), pare că nu va mai avea pentru mult timp onoarea să conducă trupele Poliţiei Locale.

Deşi e un tip care a coborât milităria din pod şi a pus ordine în firava Poliţie Comunitară, totuşi Leucea nu a reuşit să colaboreze suficient cu omologii săi de la Poliţia-Poliţie.

Iar atunci când ai două poliţii şi nici acelea nu se înţeleg, e rost de schimbare. Şi singurul ţap ispăşitor va fi bravul general de armată, numai bun de sacrificat în interesul armoniei între cele două organe de represiune.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
ptr.toti care comenteaza aiurea...
E usor sa arunci cu pietre,, stimati domni '' dar in necunostinta de cauza comentati la adresa unui militar cu o cariera,academie,scoala,profesionalism etc.Va rugam sa birfiti acasa daca asa va este caracterul urit si nu pe adresa unei publicatii decente.Daca sinteti plini de invidie rautate si complexe inchideti va in birlogul vostru mizerabi .O persoana care il cunoaste de peste 20 de ani-.Ionescu Dan- Bucuresti-
Postat 09 Mai 2012, 13:08 de ionescu dan
ui la el, ni :D
ce fatza de pacalici are :))))))))))))
Postat 15 Ianuarie 2011, 20:48 de nea Gogu matriteru
Rusine!
O asemenea caricatura,general! Rusine!
Postat 15 Ianuarie 2011, 12:28 de safe
un penibil
au dreptate cei care zic k acest individ e jalnic stiu findca fratele meu lucreaza acolo si mereu imi zice cum k e complexat de statura marunta acest <general> care nu vad ce merite maretze a avut in armata sa fie facut general cica la el totu e sa zici <sa traiti dom general> si sa-i arati k il crezi mare general si in rest n-are treaba cu nimik si-a angajat toate pilele si bine zicea cineva de-aicea ca sunt multi idioti comunitari
Postat 14 Ianuarie 2011, 22:00 de cristina
se spune ma tai-o
scuze pt limbaj....este o vorba..cine se pune cu un prost e mai prost ca el....inca odata scuze....domnul mare politist....cu scoli inalte....
Postat 14 Ianuarie 2011, 15:21 de pt politist cunascat
se spune ma tai-o
ai fost jac sau serg angajat la graniceri?...si ai terminat seralul...si ai primit mare grad de agent sau sg major...saqu ai intrat in anii 2ooo cu mita....acum ies la iveala trepadusiile voastre....mare politist....mai stii altceva in franceza?....asta ai facut-o la seral?....daca ai facut scoala militara sper ca nu acolo ai invatat sa injuri...fiindca eu cunosc multi lectori de la cluj...
Postat 14 Ianuarie 2011, 15:17 de pt politist cunascat
tai-o ma
Iar tu esti ori piticu in uniforma, ori vreun trepadus de-al lui, caci altfel nu-mi imaginez, la ce creieras cat o nuca ai. Baiete, eu chiar SUNT politist, si tocmai ca apararea cetateanului o face politia si jandarmeria, nu toti cretinii care n-au nici o scoala militara la activ, dar li s-a dat puterea de a retine oameni, de a-i amenda si de a abuza astfel de uniforma de comunitar. In alta ordine de idei, quest ce que le mort de ta mer vrei ? ;)
Postat 14 Ianuarie 2011, 13:27 de exact
comentariu
Dupa vorbele frumos rostite...chiar cred ca esti politist....si zici ca ne aperi?...daca si mergi cum vorbesti atunci chiar trebuie schimbat acest sistem numit M.A.I.....
Postat 14 Ianuarie 2011, 09:16 de pt politist cunoscat
un escroc
am dat "examen" la infiintarea politiei comunitare, am luat toate probele cu brio si am fost picata la "interviu". de ce ? pt. ca, desi sunt tanara si am facut sport de performanta, iar la probele sportive multi dintre cei ca mine nu puteau fi batuti de nenii aceia fosti tablagii in armata pe care ii prefera bravul escroc Leucea, nu se dorea angajarea unor oameni competenti, sau care macar sa ia examenul pe fortele lor (fizice si telectuale), ci se dorea implementarea unor oameni care sa faca ce li se spune, chiar daca ordinele incalca legea. asa ca, dupa ce eu si altii ca mine am luat toate probele, la "interviul" final (plasat intentionat atat ca proba cat si la final) am picat toti, in schimb luand note maxime la "interviu" niste neica nimeni, care la celelalte probe abia au trecut, "ajutati" bineinteles de oamenii acestui nemernic numit Leucea. Ce sa va mai spun ? decat sa blochez masinile oamenilor (ilegal de altfel, caci contravine Constitutiei tarii), mai bine ospatara. Ca sa nu mai spun ca si castig mai bine ;)
Postat 14 Ianuarie 2011, 00:47 de o fosta catindata
he he
si care domn general, intre noi fie vorba....e un mare dobitoc, un mediocru profesionist si un mic om
Postat 14 Ianuarie 2011, 00:35 de mircea
CITITI CU ATENTIE
ACEST DOMN ,,GENERAL,, E UN PARVENIT DACA S-AR SESIZA dna-ul pt cum isi .asigura diferenta de pensie .acest neica MOS TEACA atunci si-ar da seama de ce dreac nu a renuntat acest om care muta soldatii pe spaga la conducerea pol comunitare.................analizati si vedeti la cine a RENUNTAT LEUCE ............FIX LA CEI CE TREBUIAU SA-I ACOPERE ILEGALITATILE................HAI PA MOS TEACA//P.S. DAca citesti roagate la D-ZEU si bucura-te de pensie ca in puscarie poti intra oricind.........
Postat 13 Ianuarie 2011, 19:50 de popoviciu
foarte bine
ha ha ha, Mos Teaca :)))))))))) foarte bine se procedeaza, eu cre ca n-a facut nimic nenea asta doar ranjeste fasolea si pocneste din calcaie la nea primaru. si a mai angajat si toti cretinii...
Postat 13 Ianuarie 2011, 15:10 de dan oradeanul
hai sictir
Cam cat de mult si de adanc puteti sa lingeti in qur, voi astia de la ziarul de santaj ?? Sunt chiar curios. Caci "bravul general de armata" e un ipocrit si un fariseu, ca sa nu mai vorbim ca n-are habar de "militarie". Ce general e asta ? Cine l-a facut general si pt. ce merite ??? General la apelul bocancilor ! Pai nu vedeti bai ca are un metru jumate ??? Zici ca e Mos Teaca, ce generalul p... mai e si asta ? E un lingau care patroneaza niste tarani imbracati in uniforme, care se poarta cu oradenii ca pe mosia lu' ma-sa si mai ales au fost inventati DOAR ca sa dea amenzi de parcare si sa faca bani la buget luati de la fraierii care (inca) nu-i dau in judecata ! Asa ca ia mai hai sictir cu "bravul" ! A, da, si sa mai stiti ca comunitarii (cacofonia nu e intamplatoare) nu au atributii de ordine publica, de retinere, etc., iar nesimtiti de ei se cred deja politisti, retin oameni pentru vini imaginare, etc. Pai cum dreaq sa nu se supere politia pe Mos Teaca ?
Postat 13 Ianuarie 2011, 15:06 de politist cunoscator
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Joburi multe, pretendenţi mai puţini, la Bursa locurilor de muncă: 'Patronii angajează pe oricine are capul pe umeri!' (FOTO)
  • Fără precedent: 27 de ambasadori vizitează Oradea, la invitaţia Ministerului de Externe, dar gazdele nu ştiu să-i asculte şi să profite de prezenţa lor (FOTO)
  • A cincea ediţie a Festivalului Naţional de Artă Naivă s-a deschis la Muzeul Ţării Crişurilor (FOTO)