URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 19 MARTIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Aquapark-ul din Oradea este pe profit, în ciuda faptului că 90% dintre aceste stabilimente merg pe pierdere. Adică sunt un fel de Teatru ori Filarmonică, numai cu ceva mai multă apă. Pe lângă meritele incontestabile de gospodari ale celor de la ADP, trebuie să recunoaștem că succesul se datorează și conjuncturii.
Zic şi eu
Adrian Cris
Se zice că doar cine nu munceşte nu greşeşte (deşi eu, personal, cred că greşeşte şi cel ce nu munceşte). În orice caz, bărbaţi sunt cei care îşi asumă greşelile, iar eu îmi declar apartenenţa la această categorie. Ca atare, recunosc că după ce am primit reacţia lui Pásztor, i-am verificat argumentele, cum că deplasarea în interes de serviciu în Austria a făcut-o separat de cea în interes privat în Elveţia. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Protestul de vineri a avut eficiența unei petale de trandafir în fața șenilei unui tanc de 50 de tone. Conducătorii s-au spart de râs în timpul protestului de un sfert de ceas al celor buni, după care s-au întors în întuneric și fum, la masa de poker pe care joacă soarta acestei nații nefericite. Pe ei nu îi interesează dacă străzile se blochează pentru 15 minute, câtă vreme lucrul acesta oricum se întâmplă zilnic, ore în șir...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Instanţa Supremă s-a pronunţat recent, printr-o decizie de speţă, în sensul în care Ghidul pentru acordarea daunelor morale emis de Fondul de Protecţie a Victimelor Străzii nu este obligatoriu pentru instanţe.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Scleroza multiplă este o boală caracterizată prin inflamaţia şi distrucţia selectivă a mielinei sistemului nervos central, cu apariţia unor zone de cicatrizare. Mielina este o substanţă care înveleşte fibrele nervoase, având un rol important în conducerera influxului nervos şi care apare în luna a 5-a vieţii intrauterine cu definitivare după naştere. Boala mai este denumită şi scleroza "în plăci" datorită aspectului zonelor cicatrizate ale creierului, leziunile fiind denumite "plăci".
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
13 Ianuarie 2011, 12:02

General pe făraş

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Comandantul suprem al oştilor Primăriei orădene, generalul Crăciun Leucea (foto), pare că nu va mai avea pentru mult timp onoarea să conducă trupele Poliţiei Locale.

Deşi e un tip care a coborât milităria din pod şi a pus ordine în firava Poliţie Comunitară, totuşi Leucea nu a reuşit să colaboreze suficient cu omologii săi de la Poliţia-Poliţie.

Iar atunci când ai două poliţii şi nici acelea nu se înţeleg, e rost de schimbare. Şi singurul ţap ispăşitor va fi bravul general de armată, numai bun de sacrificat în interesul armoniei între cele două organe de represiune.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
ptr.toti care comenteaza aiurea...
E usor sa arunci cu pietre,, stimati domni '' dar in necunostinta de cauza comentati la adresa unui militar cu o cariera,academie,scoala,profesionalism etc.Va rugam sa birfiti acasa daca asa va este caracterul urit si nu pe adresa unei publicatii decente.Daca sinteti plini de invidie rautate si complexe inchideti va in birlogul vostru mizerabi .O persoana care il cunoaste de peste 20 de ani-.Ionescu Dan- Bucuresti-
Postat 09 Mai 2012, 13:08 de ionescu dan
ui la el, ni :D
ce fatza de pacalici are :))))))))))))
Postat 15 Ianuarie 2011, 20:48 de nea Gogu matriteru
Rusine!
O asemenea caricatura,general! Rusine!
Postat 15 Ianuarie 2011, 12:28 de safe
un penibil
au dreptate cei care zic k acest individ e jalnic stiu findca fratele meu lucreaza acolo si mereu imi zice cum k e complexat de statura marunta acest <general> care nu vad ce merite maretze a avut in armata sa fie facut general cica la el totu e sa zici <sa traiti dom general> si sa-i arati k il crezi mare general si in rest n-are treaba cu nimik si-a angajat toate pilele si bine zicea cineva de-aicea ca sunt multi idioti comunitari
Postat 14 Ianuarie 2011, 22:00 de cristina
se spune ma tai-o
scuze pt limbaj....este o vorba..cine se pune cu un prost e mai prost ca el....inca odata scuze....domnul mare politist....cu scoli inalte....
Postat 14 Ianuarie 2011, 15:21 de pt politist cunascat
se spune ma tai-o
ai fost jac sau serg angajat la graniceri?...si ai terminat seralul...si ai primit mare grad de agent sau sg major...saqu ai intrat in anii 2ooo cu mita....acum ies la iveala trepadusiile voastre....mare politist....mai stii altceva in franceza?....asta ai facut-o la seral?....daca ai facut scoala militara sper ca nu acolo ai invatat sa injuri...fiindca eu cunosc multi lectori de la cluj...
Postat 14 Ianuarie 2011, 15:17 de pt politist cunascat
tai-o ma
Iar tu esti ori piticu in uniforma, ori vreun trepadus de-al lui, caci altfel nu-mi imaginez, la ce creieras cat o nuca ai. Baiete, eu chiar SUNT politist, si tocmai ca apararea cetateanului o face politia si jandarmeria, nu toti cretinii care n-au nici o scoala militara la activ, dar li s-a dat puterea de a retine oameni, de a-i amenda si de a abuza astfel de uniforma de comunitar. In alta ordine de idei, quest ce que le mort de ta mer vrei ? ;)
Postat 14 Ianuarie 2011, 13:27 de exact
comentariu
Dupa vorbele frumos rostite...chiar cred ca esti politist....si zici ca ne aperi?...daca si mergi cum vorbesti atunci chiar trebuie schimbat acest sistem numit M.A.I.....
Postat 14 Ianuarie 2011, 09:16 de pt politist cunoscat
un escroc
am dat "examen" la infiintarea politiei comunitare, am luat toate probele cu brio si am fost picata la "interviu". de ce ? pt. ca, desi sunt tanara si am facut sport de performanta, iar la probele sportive multi dintre cei ca mine nu puteau fi batuti de nenii aceia fosti tablagii in armata pe care ii prefera bravul escroc Leucea, nu se dorea angajarea unor oameni competenti, sau care macar sa ia examenul pe fortele lor (fizice si telectuale), ci se dorea implementarea unor oameni care sa faca ce li se spune, chiar daca ordinele incalca legea. asa ca, dupa ce eu si altii ca mine am luat toate probele, la "interviul" final (plasat intentionat atat ca proba cat si la final) am picat toti, in schimb luand note maxime la "interviu" niste neica nimeni, care la celelalte probe abia au trecut, "ajutati" bineinteles de oamenii acestui nemernic numit Leucea. Ce sa va mai spun ? decat sa blochez masinile oamenilor (ilegal de altfel, caci contravine Constitutiei tarii), mai bine ospatara. Ca sa nu mai spun ca si castig mai bine ;)
Postat 14 Ianuarie 2011, 00:47 de o fosta catindata
he he
si care domn general, intre noi fie vorba....e un mare dobitoc, un mediocru profesionist si un mic om
Postat 14 Ianuarie 2011, 00:35 de mircea
CITITI CU ATENTIE
ACEST DOMN ,,GENERAL,, E UN PARVENIT DACA S-AR SESIZA dna-ul pt cum isi .asigura diferenta de pensie .acest neica MOS TEACA atunci si-ar da seama de ce dreac nu a renuntat acest om care muta soldatii pe spaga la conducerea pol comunitare.................analizati si vedeti la cine a RENUNTAT LEUCE ............FIX LA CEI CE TREBUIAU SA-I ACOPERE ILEGALITATILE................HAI PA MOS TEACA//P.S. DAca citesti roagate la D-ZEU si bucura-te de pensie ca in puscarie poti intra oricind.........
Postat 13 Ianuarie 2011, 19:50 de popoviciu
foarte bine
ha ha ha, Mos Teaca :)))))))))) foarte bine se procedeaza, eu cre ca n-a facut nimic nenea asta doar ranjeste fasolea si pocneste din calcaie la nea primaru. si a mai angajat si toti cretinii...
Postat 13 Ianuarie 2011, 15:10 de dan oradeanul
hai sictir
Cam cat de mult si de adanc puteti sa lingeti in qur, voi astia de la ziarul de santaj ?? Sunt chiar curios. Caci "bravul general de armata" e un ipocrit si un fariseu, ca sa nu mai vorbim ca n-are habar de "militarie". Ce general e asta ? Cine l-a facut general si pt. ce merite ??? General la apelul bocancilor ! Pai nu vedeti bai ca are un metru jumate ??? Zici ca e Mos Teaca, ce generalul p... mai e si asta ? E un lingau care patroneaza niste tarani imbracati in uniforme, care se poarta cu oradenii ca pe mosia lu' ma-sa si mai ales au fost inventati DOAR ca sa dea amenzi de parcare si sa faca bani la buget luati de la fraierii care (inca) nu-i dau in judecata ! Asa ca ia mai hai sictir cu "bravul" ! A, da, si sa mai stiti ca comunitarii (cacofonia nu e intamplatoare) nu au atributii de ordine publica, de retinere, etc., iar nesimtiti de ei se cred deja politisti, retin oameni pentru vini imaginare, etc. Pai cum dreaq sa nu se supere politia pe Mos Teaca ?
Postat 13 Ianuarie 2011, 15:06 de politist cunoscator
count display

FOTO BIHOREANUL

  • La mulți ani, ERA Park! Carla’s Dreams i-a cucerit, sâmbătă seară, pe orădeni (FOTO / VIDEO)
  • Înaripatele Oradiei: Malurile verzi ale Crişului Repede şi stufărişul au atras în oraş numeroase specii noi de păsări (FOTO)
  • Puzderie de lume în centrul Oradiei, de Ziua Maghiarilor. Îmbrăcat în huszár, Szabó Ödön a acuzat că maghiarii sunt discriminaţi (FOTO/VIDEO)
  • #șîeu... NU: Angajaţii lui Ştefan Mandachi de la Oradea, împiedicaţi să protesteze în faţa propriului restaurant printr-un ordin al... „doamnei de la Lotus” (FOTO/VIDEO)
  • #Șîeu: Bihorenii au protestat pentru autostrăzi. Vezi cine și cum a manifestat! (FOTO / VIDEO)
  • Colţ al imaginaţiei: Viitorii designeri orădeni și-au expus munca în holul Bibliotecii Universității (FOTO)
  • Protestul #şieu în Oradea: O firmă şi-a oprit complet activitatea, pentru întreaga zi! (FOTO / VIDEO)
  • #şîeu: BIHOREANUL a făcut un inventar al proiectelor de infrastructură promise în judeţul Bihor şi neonorate (FOTO)
  • Incendiu la blocul Cicero din Oradea (FOTO / VIDEO)
  • Cupa Satelor: O primă ediţie reușită în fotbalul bihorean (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.1872 RON
  • 1 EUR = 4.7525 RON
  • 1 HUF = 0.0151 RON