A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: getimagesize(https://cdn.ebihoreanul.ro/static/gallery_big/03 Craciun Leucea.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request

Filename: controllers/ebh.php

Line Number: 1076

General pe faras
URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 19 AUGUST 2018

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
13 Ianuarie 2011, 12:02

General pe făraş

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Comandantul suprem al oştilor Primăriei orădene, generalul Crăciun Leucea (foto), pare că nu va mai avea pentru mult timp onoarea să conducă trupele Poliţiei Locale.

Deşi e un tip care a coborât milităria din pod şi a pus ordine în firava Poliţie Comunitară, totuşi Leucea nu a reuşit să colaboreze suficient cu omologii săi de la Poliţia-Poliţie.

Iar atunci când ai două poliţii şi nici acelea nu se înţeleg, e rost de schimbare. Şi singurul ţap ispăşitor va fi bravul general de armată, numai bun de sacrificat în interesul armoniei între cele două organe de represiune.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
ptr.toti care comenteaza aiurea...
E usor sa arunci cu pietre,, stimati domni '' dar in necunostinta de cauza comentati la adresa unui militar cu o cariera,academie,scoala,profesionalism etc.Va rugam sa birfiti acasa daca asa va este caracterul urit si nu pe adresa unei publicatii decente.Daca sinteti plini de invidie rautate si complexe inchideti va in birlogul vostru mizerabi .O persoana care il cunoaste de peste 20 de ani-.Ionescu Dan- Bucuresti-
Postat 09 Mai 2012, 13:08 de ionescu dan
ui la el, ni :D
ce fatza de pacalici are :))))))))))))
Postat 15 Ianuarie 2011, 20:48 de nea Gogu matriteru
Rusine!
O asemenea caricatura,general! Rusine!
Postat 15 Ianuarie 2011, 12:28 de safe
un penibil
au dreptate cei care zic k acest individ e jalnic stiu findca fratele meu lucreaza acolo si mereu imi zice cum k e complexat de statura marunta acest <general> care nu vad ce merite maretze a avut in armata sa fie facut general cica la el totu e sa zici <sa traiti dom general> si sa-i arati k il crezi mare general si in rest n-are treaba cu nimik si-a angajat toate pilele si bine zicea cineva de-aicea ca sunt multi idioti comunitari
Postat 14 Ianuarie 2011, 22:00 de cristina
se spune ma tai-o
scuze pt limbaj....este o vorba..cine se pune cu un prost e mai prost ca el....inca odata scuze....domnul mare politist....cu scoli inalte....
Postat 14 Ianuarie 2011, 15:21 de pt politist cunascat
se spune ma tai-o
ai fost jac sau serg angajat la graniceri?...si ai terminat seralul...si ai primit mare grad de agent sau sg major...saqu ai intrat in anii 2ooo cu mita....acum ies la iveala trepadusiile voastre....mare politist....mai stii altceva in franceza?....asta ai facut-o la seral?....daca ai facut scoala militara sper ca nu acolo ai invatat sa injuri...fiindca eu cunosc multi lectori de la cluj...
Postat 14 Ianuarie 2011, 15:17 de pt politist cunascat
tai-o ma
Iar tu esti ori piticu in uniforma, ori vreun trepadus de-al lui, caci altfel nu-mi imaginez, la ce creieras cat o nuca ai. Baiete, eu chiar SUNT politist, si tocmai ca apararea cetateanului o face politia si jandarmeria, nu toti cretinii care n-au nici o scoala militara la activ, dar li s-a dat puterea de a retine oameni, de a-i amenda si de a abuza astfel de uniforma de comunitar. In alta ordine de idei, quest ce que le mort de ta mer vrei ? ;)
Postat 14 Ianuarie 2011, 13:27 de exact
comentariu
Dupa vorbele frumos rostite...chiar cred ca esti politist....si zici ca ne aperi?...daca si mergi cum vorbesti atunci chiar trebuie schimbat acest sistem numit M.A.I.....
Postat 14 Ianuarie 2011, 09:16 de pt politist cunoscat
un escroc
am dat "examen" la infiintarea politiei comunitare, am luat toate probele cu brio si am fost picata la "interviu". de ce ? pt. ca, desi sunt tanara si am facut sport de performanta, iar la probele sportive multi dintre cei ca mine nu puteau fi batuti de nenii aceia fosti tablagii in armata pe care ii prefera bravul escroc Leucea, nu se dorea angajarea unor oameni competenti, sau care macar sa ia examenul pe fortele lor (fizice si telectuale), ci se dorea implementarea unor oameni care sa faca ce li se spune, chiar daca ordinele incalca legea. asa ca, dupa ce eu si altii ca mine am luat toate probele, la "interviul" final (plasat intentionat atat ca proba cat si la final) am picat toti, in schimb luand note maxime la "interviu" niste neica nimeni, care la celelalte probe abia au trecut, "ajutati" bineinteles de oamenii acestui nemernic numit Leucea. Ce sa va mai spun ? decat sa blochez masinile oamenilor (ilegal de altfel, caci contravine Constitutiei tarii), mai bine ospatara. Ca sa nu mai spun ca si castig mai bine ;)
Postat 14 Ianuarie 2011, 00:47 de o fosta catindata
he he
si care domn general, intre noi fie vorba....e un mare dobitoc, un mediocru profesionist si un mic om
Postat 14 Ianuarie 2011, 00:35 de mircea
CITITI CU ATENTIE
ACEST DOMN ,,GENERAL,, E UN PARVENIT DACA S-AR SESIZA dna-ul pt cum isi .asigura diferenta de pensie .acest neica MOS TEACA atunci si-ar da seama de ce dreac nu a renuntat acest om care muta soldatii pe spaga la conducerea pol comunitare.................analizati si vedeti la cine a RENUNTAT LEUCE ............FIX LA CEI CE TREBUIAU SA-I ACOPERE ILEGALITATILE................HAI PA MOS TEACA//P.S. DAca citesti roagate la D-ZEU si bucura-te de pensie ca in puscarie poti intra oricind.........
Postat 13 Ianuarie 2011, 19:50 de popoviciu
foarte bine
ha ha ha, Mos Teaca :)))))))))) foarte bine se procedeaza, eu cre ca n-a facut nimic nenea asta doar ranjeste fasolea si pocneste din calcaie la nea primaru. si a mai angajat si toti cretinii...
Postat 13 Ianuarie 2011, 15:10 de dan oradeanul
hai sictir
Cam cat de mult si de adanc puteti sa lingeti in qur, voi astia de la ziarul de santaj ?? Sunt chiar curios. Caci "bravul general de armata" e un ipocrit si un fariseu, ca sa nu mai vorbim ca n-are habar de "militarie". Ce general e asta ? Cine l-a facut general si pt. ce merite ??? General la apelul bocancilor ! Pai nu vedeti bai ca are un metru jumate ??? Zici ca e Mos Teaca, ce generalul p... mai e si asta ? E un lingau care patroneaza niste tarani imbracati in uniforme, care se poarta cu oradenii ca pe mosia lu' ma-sa si mai ales au fost inventati DOAR ca sa dea amenzi de parcare si sa faca bani la buget luati de la fraierii care (inca) nu-i dau in judecata ! Asa ca ia mai hai sictir cu "bravul" ! A, da, si sa mai stiti ca comunitarii (cacofonia nu e intamplatoare) nu au atributii de ordine publica, de retinere, etc., iar nesimtiti de ei se cred deja politisti, retin oameni pentru vini imaginare, etc. Pai cum dreaq sa nu se supere politia pe Mos Teaca ?
Postat 13 Ianuarie 2011, 15:06 de politist cunoscator
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Ziua Diasporei: Loredana şi-a cântat hiturile şi a plusat cu o piesă bihorenească învăţată de la Cornel Borza, pe scena din Cetate (FOTO/VIDEO)
  • Diaspora, Oradea te aşteaptă: 'Stranierii' primiţi la Oradea cu uşile deschise, 'nu cu gaze şi bastoane' (FOTO)
  • Cum va arăta artera Nufărul – Centrul Civic: Linii de tramvai înierbate, străjuite de arbori înalţi, stâlpi de iluminat cu senzori şi camere de supraveghere (FOTO)
  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON