URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 22 SEPTEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Ştiu, investiţia a costat o grămadă de bani şi nu se poate merge la infinit pe bunăvoinţa constructorului, care schimbă pe banii lui dalele deteriorate. Dar Piaţa Unirii a fost făcută pentru ca orădenii şi turiştii să se poată bucura de ea! Dacă mergem pe ideea că Piaţa devine un loc sacru, intangibil, s-ar putea să fim nevoiţi ca la intrare să ne descălţăm şi să umblăm cu tălpici, ca pe vremuri în Palatul Baroc.
Zic şi eu
Adrian Cris
Abia aştept să-l văd pe domnu’ Nelu Mang, întâiul familist al Bihorului, având de-a dreapta sa vreun popă în sutană şi în stânga un frate cu şorţuleţ, echer şi compas (sau invers), propovăduind printre bihoreni modificarea Constituţiei aşa încât să definească expres căsătoria ca "uniunea dintre un bărbat şi o femeie", la referendumul din 7 octombrie! În treacăt fie zis, nu-i ironic că Dragnea a pus "consultarea populară" într-o duminică fără soţ?
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
După ce, zeci de ani, românii au plătit taxa de drum în prețul combustibilului, rovignete pentru drumuri și taxe de trecere pentru poduri, după ce au trecut ani mulți de la semnarea celui mai păgubos contract din istorie pentru România (contractul cu Bechtel, mulțumim Adrian Năstase!) fără ca cineva să facă pușcărie, după ce s-a furat din banii de drumuri ca-n filme, ei bine, după toate acestea, românilor li se cer din nou bani pentru a nu fi tratați drept animale și pentru a avea dreptul de a circula pe o șosea cu pretenții de autostradă. O adevărată taxă pe prostie!
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Legea nr. 203/2018 privind măsurile de eficientizare a achitării amenzilor contravenţionale, lege care a intrat în vigoare pe 24 august 2018, prevede că în materia contravenţiilor rutiere se va aplica, de la 1 ianuarie 2019, o nouă metodă referitoare la achitarea acestora.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Căpuşele sunt vectorii unor boli grave (paralizie, febra Q, tularemia, borelioza şi altele), dar de cele mai multe ori reacţia locală produsă de muşcătură se limitează la o simplă roşeaţă cu senzaţie de mâncărime (prurit) care dispare în decurs de câteva zile în lipsa suprainfecţiei bacteriene. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Se pare că minciuna îl poate face pe un politician să pară mai... autentic. Oamenii tind să vadă minciunile emise de un lider politic drept o tentativă a acestuia de a se lupta cu mâinile murdare împotriva unui sistem corupt; asta în pofida faptului că minciunile sunt sfruntate şi demistificate ulterior.
24 Martie 2011, 13:21

Ameninţări "confesionale" la Liceul Baptist

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

O şcoală confesională nu funcţionează neapărat pe căile legale şi creştine.

O dovedeşte Liceul Teologic Baptist Emanuel din Oradea, un liceu de stat unde poate preda orice cadru didactic care a trecut de examenul de titularizare şi are acordul Bisericii Baptiste, adică o dovadă a moralităţii. Însă acest acord este uneori folosit de conducerea liceului pentru a scăpa de anumiţi profesori.

O profesoară a fost somată să-şi ceară detaşarea la o altă şcoală, iar când a refuzat a fost ameninţată că i se retrage acordul cultului, ceea ce echivalează cu o concediere. În schimb, dacă pleacă de bunăvoie, poate să-şi aleagă un alt post vacant din învăţământ.

Zvonurile spun că nu e singurul cadru didactic care a plecat sub presiunea retragerii acordului, lăsând astfel loc profesorilor agreaţi de conducerea şcolii. Şi care, de cele mai multe ori, sunt din acelaşi cult...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
trist
Ce imi displace este ca vreau sa "rupa"copii de realitatile cotidiene..incercati sa faceti un program PREVENTIV impotriva consumului de alcool sau tigari sau droguri sau educatie sexuala...va dau afara din start...La ei nu exista asa ceva ! Nu, ei traiesc pe Marte???
Postat 31 Martie 2011, 12:28 de abadaba
re:fost elev
"fost elev" după textul care l-ai scris cu siguranță la nici un liceu nu ai fi trecut, și cu siguranță ai fi rămas repetent cu toata religia ta... învața limba Română că aia nu ține de religie, și în plus sigurat ai fi luat și tu 10 ca și aia care "știu subiectele"...
Postat 28 Martie 2011, 16:15 de re:fost elev
?
Intrebare: poate buleandra( cu b mic) conduce o scoala, cand il paste puscaria. Poate sa ridice ochii din pamant, un penalist ordinar ca el. Il paste puscaria, voi stiti? DEMISIA buleandroooo. Chiar nu ti-e rusine de nimic buleandro.ti-e greata mare de omu ala.
Postat 26 Martie 2011, 20:28 de ?
?
Eu stau si ma uit cum se oftica unii: ba pe liceul asta baptist, ba pe Costel Buleandra, ba pe Negrut (nu zice care, ca nu-i numai unul), dar nu pot sa nu observ ca liceul asta - cu pacatele lui cu tot - e unul dintre cele mai tari din Bihor... Are rezultate foarte bune in ciuda flegmelor ce le primeste, iar asta ma pune pe ganduri. Si, bai ocosilor, liceul ala e confesional; e al baptistilor care au tot dreptul sa-si predea religia lor acolo, doar ii al lor nu? La ortodocsi sau catolici nu se preda religia ortodoxa sau catolica? Bai, voi chiar sunteti dusi cu pluta.
Postat 26 Martie 2011, 17:07 de Shogun foarte rau
ADEVARUL ADEVARAT
Dincolo de comentariile dvs. va asigur de faptul ca cei mai oropsiti la lic Biblic Emanuel sunt copiii care au alta religie! Au fost situatii in care acestia au fost lasati corigenti sau repetenti pentru a fi obligati sa parasesca liceul. Sistemul este urmatorul: Profesorii noteaza elevii numai cand nu stiu! In situatia in care stiu nu sunt notati! Se prectica mai mult sistemul de teste, iar copiii baptisti sunt pregatiti facandu-li-se cunoscute subiectele! Multii copiii s-au imbolnavit psihic, lezandu-li-se personalitatea pas cu pas. Conducerea scolii este de forma, regulile vin de "sus".... Copiii sunt tinuti ca niste ROBI, fetele nu au voie sa mearga la scoala in fusta sau rochie, nu au voie sa pioarte cercei, sunt obligati sa spuna cate o rugaciune la inceputul orelor, li se tine o teorie ABSURDA despre tot felul de DUHURI, li se face morala daca se uita la televizor, daca folosesc calculatorul, daca indraznesc sa simpatizeze cu vreun coleg! In rest se face scoala , sunt profesori ft. buni si sunt profesori obsedati. DAR, fara nici o indoiala cei care nu sunt baptisti si nu pot fi convinsi sa se boteze sunt EXCLUSI prin diferite metode, mergandu-se pana la REPETENTIE!
Postat 25 Martie 2011, 15:47 de fost elev la Emanuel
MAMICA
APROPO....MAI UMBLI CU MAMICA DUPA TINE, BULEANDRA?
Postat 25 Martie 2011, 15:25 de IO
scarbitu
ar trebui sa faca macar atatea zile de puscarie, cate zile de ingrijiri medicale i-a produs persoanei lovite! Rusine sa iti fie Costelus B. Adica macar 100 zile ....Dati demisia de onoare(pe care nu o ai) Costelus B!
Postat 25 Martie 2011, 15:22 de scarbitu
n
negrut e gay
Postat 25 Martie 2011, 06:34 de nnn
@scarbitu
SI EU AM DOSARE PENALE CA AM CALCAT CATEVA PERSOANE PE TRECEREA DE PIETONI ! DAR CE LEGATURA ARE CU SUBIECTU????? DA ! TRE SA NE SCUIPAM CA ALTFEL NU SUNTEM ROMANI !!! UITE AICI UN LOC DE SCUIPAT !!! SCUIPA ROMANE !!!
Postat 24 Martie 2011, 22:07 de SCARBITU
hai sa ne scuipam
Costelus, directorasul, are cumva un dosar penal pentru ca a lovit o persoana pe trecere de pietoni? Costelus? esti cercetat penal?
Postat 24 Martie 2011, 21:12 de scarbitu
HAI SA NE SCUIPAM !!!
CRED CA ESTI SATISFACUT SI AI PRINS SI UN PIC DE ORGASM LA CITIREA COMENTARIILOR PE MARGINEA ARTICOLULUI TAU !!!! DA ESTI SI CURAJOS CA O SEMNEZI ANONIMA !!!!
Postat 24 Martie 2011, 19:23 de SCARBITU
HAI SA NE SCUIPAM !!!
ATI AUZIT !!! S-AR FI SPUS !!!! S-AR FI SCRIS PE UNDEVA !!!!! AM AUZIT CU URECHILE MELE CA E ASA CUM A ZIS DAR NU POT GARANTA !!!! HAI LA O BARFA CA E TIMP DE CLACA !!! DACA AS FI DIN CONADUCEREA SCOLII V-AS DA IN JUDECATA PENTRU BARFA !!! CONDUITA MORALA AR TREBUI SA EXISTE SI SA FIE IMPUSA IN TOATE UNITATILE DE INVATAMANT DIN TOATA TARA !!! FARA PROFI BETIVI, CURVARI, PEDOFILI, HOMALAI..... DAR E LIBERT FIECARE SA MEARGA UNDE VREA > NU-TI PLACE LA POCAITI DUTE LA SODOMITI !! E DEMOCRATIE !!!! E LIBERTATE !!!! CACUM ARTICOLU CACUM REPORTERUL CACUM ZIARUL !!!
Postat 24 Martie 2011, 19:20 de SCARBITU
pocăiţi
..tui în cavitatea bucală de pocăiţi! e plină lumea de ei şi de porcăriile lor
Postat 24 Martie 2011, 17:07 de io
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Deţinuţii din mai multe judeţe s-au întrecut la fotbal: Orădenii, pe locul II (FOTO / VIDEO)
  • Se toarnă fundaţia! Au început construcţia podului din strada Universităţii (FOTO)
  • Lucrările s-au terminat, ambuteiajele continuă! Trecerea de nivel cu calea ferată din strada Uzinelor a fost modernizată degeaba (FOTO)
  • Figaro și Lucifer, doi motani singuratici au ajuns de la Paris la Zoo Oradea (FOTO)
  • Cruce luminoasă de 14 metri, înălţată la Vintere cu ocazia Centenarului (FOTO)
  • Let’s do it, Bihor: Peste 23.000 de voluntari au adunat 30.000 de saci de gunoaie (FOTO)
  • Gunoaie de oameni: Firma de salubritate a Primăriei Aleşd a aruncat 200 tone de deşeuri în mijlocul naturii (FOTO/VIDEO)
  • 'Huligani' la Cetate: Rockerii de la Hooligans au închis Zilele Culturii Maghiare (FOTO/VIDEO)
  • Oradea City Running Day: Alergători de toate vârstele au fugit pe străzile oraşului (FOTO/VIDEO)
  • Cântăreţul de la pod: În fiecare seară, trubadurul Lucian Chelu cântă pentru orădeni lângă Podul Intelectualilor (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON