URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 20 IULIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Degeaba ne-am străduit să facem noi un Untold mai mare, e imposibil. Nici de o Gărână mai deșteaptă nu cred că suntem în stare. În schimb, la ce mândrețe de Cetate avem, nu cred că există localitate în România să poată rivaliza cu noi când este vorba de un Festival Medieval.
Zic şi eu
Adrian Cris
Cel mai important eveniment al săptămânii trecute a fost anunţarea de către primarul Ilie Bolojan a două noi proiecte cu fonduri UE în valoare de 24 milioane euro, pentru decongestionarea traficului pe axa rutieră cea mai problematică a oraşului, între podul Dacia şi zona Cantemir, cu pasaje subterane, favorizarea mijloacelor de transport în comun şi multe, multe detalii inginereşti, precum exacavarea la 4 metri şi relocarea reţelelor de utilităţi…
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
A venit multă lume, Andrei, să îşi ia rămas bun de la tine. Atâtea inimi grele la un loc nu am văzut de mult timp. Uneori trebuie să murim ca să ne dăm seama cine suntem. Ai fi fost mândru, cu toată modestia ta emblematică, să vezi câţi oameni frumoşi au venit să te salute. A fost multă tristeţe în locul acela, pentru că moartea ta a fost mai mult decât breaking news. A fost heart-breaking news.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Mai pe româneşte, instanţa supremă spune că nu importă dacă agentul constatator a trecut sau nu suspendarea permisului în procesul-verbal, fiind suficient ca sancţiunea suspendării să fie prevăzută în lege, mai ales că termenele de suspendare de 30, 60 sau 90 de zile nu pot fi majorate sau reduse de poliţist tocmai pentru că termenele legale sunt clar determinate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Ridicarea temperaturii mediului ambiant la peste 32 gr. C şi o umiditate relativă ridicată (peste 60%) determină modificări ale organismului, care se pot grupa în 4 sindroame importante: mialgia termică, insolaţia, accidentele datorate efortului fizic pe caniculă şi şocul hipertermic.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Cercetătorii regnului animal se confruntă de ani de zile cu o problemă spinoasă. Animalele care duc o luptă şi o câştigă au o şansă foarte mare să câştige şi următoarea bătălie. Întrebarea este: "de ce anume?". Sunt la mijloc factori psihologici? Este vorba de încrederea dobândită de către învingător? Mai mult - deoarece acelaşi lucru pare să fie valabil şi în cazul fiinţelor umane - un studiu a încercat să găsească un răspuns la această întrebare: de ce învingătorii continuă să învingă?
24 Martie 2011, 13:21

Ameninţări "confesionale" la Liceul Baptist

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

O şcoală confesională nu funcţionează neapărat pe căile legale şi creştine.

O dovedeşte Liceul Teologic Baptist Emanuel din Oradea, un liceu de stat unde poate preda orice cadru didactic care a trecut de examenul de titularizare şi are acordul Bisericii Baptiste, adică o dovadă a moralităţii. Însă acest acord este uneori folosit de conducerea liceului pentru a scăpa de anumiţi profesori.

O profesoară a fost somată să-şi ceară detaşarea la o altă şcoală, iar când a refuzat a fost ameninţată că i se retrage acordul cultului, ceea ce echivalează cu o concediere. În schimb, dacă pleacă de bunăvoie, poate să-şi aleagă un alt post vacant din învăţământ.

Zvonurile spun că nu e singurul cadru didactic care a plecat sub presiunea retragerii acordului, lăsând astfel loc profesorilor agreaţi de conducerea şcolii. Şi care, de cele mai multe ori, sunt din acelaşi cult...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
trist
Ce imi displace este ca vreau sa "rupa"copii de realitatile cotidiene..incercati sa faceti un program PREVENTIV impotriva consumului de alcool sau tigari sau droguri sau educatie sexuala...va dau afara din start...La ei nu exista asa ceva ! Nu, ei traiesc pe Marte???
Postat 31 Martie 2011, 12:28 de abadaba
re:fost elev
"fost elev" după textul care l-ai scris cu siguranță la nici un liceu nu ai fi trecut, și cu siguranță ai fi rămas repetent cu toata religia ta... învața limba Română că aia nu ține de religie, și în plus sigurat ai fi luat și tu 10 ca și aia care "știu subiectele"...
Postat 28 Martie 2011, 16:15 de re:fost elev
?
Intrebare: poate buleandra( cu b mic) conduce o scoala, cand il paste puscaria. Poate sa ridice ochii din pamant, un penalist ordinar ca el. Il paste puscaria, voi stiti? DEMISIA buleandroooo. Chiar nu ti-e rusine de nimic buleandro.ti-e greata mare de omu ala.
Postat 26 Martie 2011, 20:28 de ?
?
Eu stau si ma uit cum se oftica unii: ba pe liceul asta baptist, ba pe Costel Buleandra, ba pe Negrut (nu zice care, ca nu-i numai unul), dar nu pot sa nu observ ca liceul asta - cu pacatele lui cu tot - e unul dintre cele mai tari din Bihor... Are rezultate foarte bune in ciuda flegmelor ce le primeste, iar asta ma pune pe ganduri. Si, bai ocosilor, liceul ala e confesional; e al baptistilor care au tot dreptul sa-si predea religia lor acolo, doar ii al lor nu? La ortodocsi sau catolici nu se preda religia ortodoxa sau catolica? Bai, voi chiar sunteti dusi cu pluta.
Postat 26 Martie 2011, 17:07 de Shogun foarte rau
ADEVARUL ADEVARAT
Dincolo de comentariile dvs. va asigur de faptul ca cei mai oropsiti la lic Biblic Emanuel sunt copiii care au alta religie! Au fost situatii in care acestia au fost lasati corigenti sau repetenti pentru a fi obligati sa parasesca liceul. Sistemul este urmatorul: Profesorii noteaza elevii numai cand nu stiu! In situatia in care stiu nu sunt notati! Se prectica mai mult sistemul de teste, iar copiii baptisti sunt pregatiti facandu-li-se cunoscute subiectele! Multii copiii s-au imbolnavit psihic, lezandu-li-se personalitatea pas cu pas. Conducerea scolii este de forma, regulile vin de "sus".... Copiii sunt tinuti ca niste ROBI, fetele nu au voie sa mearga la scoala in fusta sau rochie, nu au voie sa pioarte cercei, sunt obligati sa spuna cate o rugaciune la inceputul orelor, li se tine o teorie ABSURDA despre tot felul de DUHURI, li se face morala daca se uita la televizor, daca folosesc calculatorul, daca indraznesc sa simpatizeze cu vreun coleg! In rest se face scoala , sunt profesori ft. buni si sunt profesori obsedati. DAR, fara nici o indoiala cei care nu sunt baptisti si nu pot fi convinsi sa se boteze sunt EXCLUSI prin diferite metode, mergandu-se pana la REPETENTIE!
Postat 25 Martie 2011, 15:47 de fost elev la Emanuel
MAMICA
APROPO....MAI UMBLI CU MAMICA DUPA TINE, BULEANDRA?
Postat 25 Martie 2011, 15:25 de IO
scarbitu
ar trebui sa faca macar atatea zile de puscarie, cate zile de ingrijiri medicale i-a produs persoanei lovite! Rusine sa iti fie Costelus B. Adica macar 100 zile ....Dati demisia de onoare(pe care nu o ai) Costelus B!
Postat 25 Martie 2011, 15:22 de scarbitu
n
negrut e gay
Postat 25 Martie 2011, 06:34 de nnn
@scarbitu
SI EU AM DOSARE PENALE CA AM CALCAT CATEVA PERSOANE PE TRECEREA DE PIETONI ! DAR CE LEGATURA ARE CU SUBIECTU????? DA ! TRE SA NE SCUIPAM CA ALTFEL NU SUNTEM ROMANI !!! UITE AICI UN LOC DE SCUIPAT !!! SCUIPA ROMANE !!!
Postat 24 Martie 2011, 22:07 de SCARBITU
hai sa ne scuipam
Costelus, directorasul, are cumva un dosar penal pentru ca a lovit o persoana pe trecere de pietoni? Costelus? esti cercetat penal?
Postat 24 Martie 2011, 21:12 de scarbitu
HAI SA NE SCUIPAM !!!
CRED CA ESTI SATISFACUT SI AI PRINS SI UN PIC DE ORGASM LA CITIREA COMENTARIILOR PE MARGINEA ARTICOLULUI TAU !!!! DA ESTI SI CURAJOS CA O SEMNEZI ANONIMA !!!!
Postat 24 Martie 2011, 19:23 de SCARBITU
HAI SA NE SCUIPAM !!!
ATI AUZIT !!! S-AR FI SPUS !!!! S-AR FI SCRIS PE UNDEVA !!!!! AM AUZIT CU URECHILE MELE CA E ASA CUM A ZIS DAR NU POT GARANTA !!!! HAI LA O BARFA CA E TIMP DE CLACA !!! DACA AS FI DIN CONADUCEREA SCOLII V-AS DA IN JUDECATA PENTRU BARFA !!! CONDUITA MORALA AR TREBUI SA EXISTE SI SA FIE IMPUSA IN TOATE UNITATILE DE INVATAMANT DIN TOATA TARA !!! FARA PROFI BETIVI, CURVARI, PEDOFILI, HOMALAI..... DAR E LIBERT FIECARE SA MEARGA UNDE VREA > NU-TI PLACE LA POCAITI DUTE LA SODOMITI !! E DEMOCRATIE !!!! E LIBERTATE !!!! CACUM ARTICOLU CACUM REPORTERUL CACUM ZIARUL !!!
Postat 24 Martie 2011, 19:20 de SCARBITU
pocăiţi
..tui în cavitatea bucală de pocăiţi! e plină lumea de ei şi de porcăriile lor
Postat 24 Martie 2011, 17:07 de io
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Şefii PSD, UDMR şi ALDE din Consiliul Judeţean şi-au 'premiat' primarii: 'Banii se împart prin vot politic' (FOTO)
  • Vara şantierelor: De săptămâna aceasta mai multe străzi din toată Oradea vor fi blocate pentru lucrări (FOTO)
  • Sărbătoare nemţească: Tineri germani din ţară şi din străinătate au cântat şi au dansat în centrul Oradiei (FOTO/VIDEO)
  • În vizită la transmisioniştii militari: Bihorenii au putut vedea dotările Centrului 54 Comunicaţii Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Şedinţa Consiliului Judeţean nu s-a putut ţine pentru că PNL-iştii şi un PSD-ist au lipsit. Pásztor avertizează că judeţul ar putea rata fonduri europene (FOTO)
  • HUMANAMED Oradea a devenit unicul laborator din ţară dotat cu un analizor pentru depistarea precoce a cancerului de ficat (FOTO)
  • Răsplată pentru lene: În vreme ce firmele caută angajaţi, asistaţii din Brusturi primesc ajutoare sociale chiar şi plecaţi în străinătate (FOTO)
  • Lansare showroom PREMIUM USED CARS Oradea (FOTO)
  • Flashmob la sediul PSD Bihor: Două pensionare de etnie maghiară au înjurat UDMR pentru că au votat cu PSD (FOTO)
  • Accidentul din Beiuş: Şoferul ar fi adormit la volan, o întreagă familie şi-a pierdut viaţa! (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON