URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 19 DECEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Constat cu bucurie că există o concurență serioasă între cele două centre de putere din Bihor: Primăria Oradea și Consiliul Județean, în ce priveşte muzeele. Iar concurența asta nu poate fi decât benefică pentru turismul din Oradea.
Zic şi eu
Adrian Cris
În urmă cu peste un deceniu, un clujean teribilist zicea că s-a săturat de România. Cum n-a explicat că, de fapt, se săturase de balcanism, de corupţie, de minciună, de demagogie, naţionalism primitiv, murdărie şi dezordine, a fost pus la index ca vândut ungurilor. De câteva luni, patru primari din Transilvania pregătesc o iniţiativă mult pragmatică, deci şi mai "periculoasă" decât manifestul lui Sabin Gherman...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Faţă de ediţiile de mai demult, la Gala Premiilor lui Bihorel de anul acesta au lipsit aproape toţi destinatarii înţepăturilor publice cu parfum de premiu. Nu a fost o surpriză pentru nimeni. Din păcate, acesta este un semn că, deşi râde tot mai mult, clasa politică se află într-o pierdere constantă a simţului umorului. Premiile lui Bihorel nu au vrut să umilească niciodată, ci doar au luat în balon lucruri cunoscute de toată lumea: derapaje pe lângă lege, tare de comportament, învârteli şi mânăreli făcute pe sub masă, eşecuri profesionale sau chiar condamnări.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Competenţa de soluţionare a recursurilor declarate împotriva hotărârilor pronunţate în apel de tribunal, în cauzele având ca obiect cereri evaluabile în bani în valoare de până la 200.000 lei inclusiv, ca urmare a pronunţării Deciziei nr. 369/30 mai 2017 a Curţii Constituţionale a României, revine curţilor de apel.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Sistemul colector urinar, format din bazinetele renale (formaţiunile care "captează" urina din cei doi rinichi), cele două uretere ("tuburile" prin care urina ajunge la vezică), vezica urinară şi uretra ("tubul" prin care urina se elimină) este "căptuşit" cu nişte celule epiteliale denumite în ansamblu "uroteliu". Toată această zonă este expusă influenţelor carcinogene, dar cea mai frecventă tumoră este cea a vezicii urinare, urmată de cea de la nivelul bazinetelor.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Vorbim de o "explozie" de depresie în rândul fetelor începând cu anul 2012 şi până în prezent şi toate aceste adolescente au un singur lucru în comun: petrec mult timp pe telefoanele mobile ori în faţa canalelor social media.
24 Martie 2011, 13:21

Ameninţări "confesionale" la Liceul Baptist

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

O şcoală confesională nu funcţionează neapărat pe căile legale şi creştine.

O dovedeşte Liceul Teologic Baptist Emanuel din Oradea, un liceu de stat unde poate preda orice cadru didactic care a trecut de examenul de titularizare şi are acordul Bisericii Baptiste, adică o dovadă a moralităţii. Însă acest acord este uneori folosit de conducerea liceului pentru a scăpa de anumiţi profesori.

O profesoară a fost somată să-şi ceară detaşarea la o altă şcoală, iar când a refuzat a fost ameninţată că i se retrage acordul cultului, ceea ce echivalează cu o concediere. În schimb, dacă pleacă de bunăvoie, poate să-şi aleagă un alt post vacant din învăţământ.

Zvonurile spun că nu e singurul cadru didactic care a plecat sub presiunea retragerii acordului, lăsând astfel loc profesorilor agreaţi de conducerea şcolii. Şi care, de cele mai multe ori, sunt din acelaşi cult...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
trist
Ce imi displace este ca vreau sa "rupa"copii de realitatile cotidiene..incercati sa faceti un program PREVENTIV impotriva consumului de alcool sau tigari sau droguri sau educatie sexuala...va dau afara din start...La ei nu exista asa ceva ! Nu, ei traiesc pe Marte???
Postat 31 Martie 2011, 12:28 de abadaba
re:fost elev
"fost elev" după textul care l-ai scris cu siguranță la nici un liceu nu ai fi trecut, și cu siguranță ai fi rămas repetent cu toata religia ta... învața limba Română că aia nu ține de religie, și în plus sigurat ai fi luat și tu 10 ca și aia care "știu subiectele"...
Postat 28 Martie 2011, 16:15 de re:fost elev
?
Intrebare: poate buleandra( cu b mic) conduce o scoala, cand il paste puscaria. Poate sa ridice ochii din pamant, un penalist ordinar ca el. Il paste puscaria, voi stiti? DEMISIA buleandroooo. Chiar nu ti-e rusine de nimic buleandro.ti-e greata mare de omu ala.
Postat 26 Martie 2011, 20:28 de ?
?
Eu stau si ma uit cum se oftica unii: ba pe liceul asta baptist, ba pe Costel Buleandra, ba pe Negrut (nu zice care, ca nu-i numai unul), dar nu pot sa nu observ ca liceul asta - cu pacatele lui cu tot - e unul dintre cele mai tari din Bihor... Are rezultate foarte bune in ciuda flegmelor ce le primeste, iar asta ma pune pe ganduri. Si, bai ocosilor, liceul ala e confesional; e al baptistilor care au tot dreptul sa-si predea religia lor acolo, doar ii al lor nu? La ortodocsi sau catolici nu se preda religia ortodoxa sau catolica? Bai, voi chiar sunteti dusi cu pluta.
Postat 26 Martie 2011, 17:07 de Shogun foarte rau
ADEVARUL ADEVARAT
Dincolo de comentariile dvs. va asigur de faptul ca cei mai oropsiti la lic Biblic Emanuel sunt copiii care au alta religie! Au fost situatii in care acestia au fost lasati corigenti sau repetenti pentru a fi obligati sa parasesca liceul. Sistemul este urmatorul: Profesorii noteaza elevii numai cand nu stiu! In situatia in care stiu nu sunt notati! Se prectica mai mult sistemul de teste, iar copiii baptisti sunt pregatiti facandu-li-se cunoscute subiectele! Multii copiii s-au imbolnavit psihic, lezandu-li-se personalitatea pas cu pas. Conducerea scolii este de forma, regulile vin de "sus".... Copiii sunt tinuti ca niste ROBI, fetele nu au voie sa mearga la scoala in fusta sau rochie, nu au voie sa pioarte cercei, sunt obligati sa spuna cate o rugaciune la inceputul orelor, li se tine o teorie ABSURDA despre tot felul de DUHURI, li se face morala daca se uita la televizor, daca folosesc calculatorul, daca indraznesc sa simpatizeze cu vreun coleg! In rest se face scoala , sunt profesori ft. buni si sunt profesori obsedati. DAR, fara nici o indoiala cei care nu sunt baptisti si nu pot fi convinsi sa se boteze sunt EXCLUSI prin diferite metode, mergandu-se pana la REPETENTIE!
Postat 25 Martie 2011, 15:47 de fost elev la Emanuel
MAMICA
APROPO....MAI UMBLI CU MAMICA DUPA TINE, BULEANDRA?
Postat 25 Martie 2011, 15:25 de IO
scarbitu
ar trebui sa faca macar atatea zile de puscarie, cate zile de ingrijiri medicale i-a produs persoanei lovite! Rusine sa iti fie Costelus B. Adica macar 100 zile ....Dati demisia de onoare(pe care nu o ai) Costelus B!
Postat 25 Martie 2011, 15:22 de scarbitu
n
negrut e gay
Postat 25 Martie 2011, 06:34 de nnn
@scarbitu
SI EU AM DOSARE PENALE CA AM CALCAT CATEVA PERSOANE PE TRECEREA DE PIETONI ! DAR CE LEGATURA ARE CU SUBIECTU????? DA ! TRE SA NE SCUIPAM CA ALTFEL NU SUNTEM ROMANI !!! UITE AICI UN LOC DE SCUIPAT !!! SCUIPA ROMANE !!!
Postat 24 Martie 2011, 22:07 de SCARBITU
hai sa ne scuipam
Costelus, directorasul, are cumva un dosar penal pentru ca a lovit o persoana pe trecere de pietoni? Costelus? esti cercetat penal?
Postat 24 Martie 2011, 21:12 de scarbitu
HAI SA NE SCUIPAM !!!
CRED CA ESTI SATISFACUT SI AI PRINS SI UN PIC DE ORGASM LA CITIREA COMENTARIILOR PE MARGINEA ARTICOLULUI TAU !!!! DA ESTI SI CURAJOS CA O SEMNEZI ANONIMA !!!!
Postat 24 Martie 2011, 19:23 de SCARBITU
HAI SA NE SCUIPAM !!!
ATI AUZIT !!! S-AR FI SPUS !!!! S-AR FI SCRIS PE UNDEVA !!!!! AM AUZIT CU URECHILE MELE CA E ASA CUM A ZIS DAR NU POT GARANTA !!!! HAI LA O BARFA CA E TIMP DE CLACA !!! DACA AS FI DIN CONADUCEREA SCOLII V-AS DA IN JUDECATA PENTRU BARFA !!! CONDUITA MORALA AR TREBUI SA EXISTE SI SA FIE IMPUSA IN TOATE UNITATILE DE INVATAMANT DIN TOATA TARA !!! FARA PROFI BETIVI, CURVARI, PEDOFILI, HOMALAI..... DAR E LIBERT FIECARE SA MEARGA UNDE VREA > NU-TI PLACE LA POCAITI DUTE LA SODOMITI !! E DEMOCRATIE !!!! E LIBERTATE !!!! CACUM ARTICOLU CACUM REPORTERUL CACUM ZIARUL !!!
Postat 24 Martie 2011, 19:20 de SCARBITU
pocăiţi
..tui în cavitatea bucală de pocăiţi! e plină lumea de ei şi de porcăriile lor
Postat 24 Martie 2011, 17:07 de io
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Urmaşii Marii Uniri îşi cinstesc înaintaşii: În Chioag a fost dezvelită o placă în memoria săteanului care s-a dus, în 1918, la Alba Iulia (FOTO)
  • Cartea 'România, te iubesc' a fost lansată la Oradea. Jurnalistul Alex Dima: „Aici este dovada că se poate!” (FOTO/VIDEO)
  • Drumul nou dintre Oradea şi Sântandrei, deschis circulaţiei. Cei doi primari au anunţat noi investiţii în traficul dintre cele două localităţi (FOTO/VIDEO)
  • Zăpada face ravagii în Bihor: 79 de localităţi fără curent, peste 28.000 de cetăţeni afectaţi! (FOTO)
  • A venit zăpada! Utilajele RER Vest au ieşit pe străzile Oradiei (FOTO)
  • „Lumea contemporană. Puncte de vedere”: La Muzeul Țării Crișurilor a fost vernisată expoziția de sculptură a artistului Ovidiu Pascu (FOTO)
  • Gala Premiilor lui Bihorel 2018. Petrecere cu poante video, caricaturi şi concert Compact la Majoratul BIHOREANULUI. Vezi câteva momente! (FOTO / VIDEO)
  • Campionul K1 Adrian Maxim, prins de procurorii DIICOT Oradea cu un kilogram de cannabis. Sportivul a fost arestat şi trimis în judecată (FOTO)
  • Patriotul Ervin: Cine este orădeanul care a inaugurat Podul Centenarului cu o Dacie tricoloră (FOTO)
  • Două zile de reduceri: S-a deschis KiK, la ERA Park Oradea! (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON