A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: getimagesize(https://cdn.ebihoreanul.ro/static/gallery_big/protest (11).jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request

Filename: controllers/ebh.php

Line Number: 1077

Restitutie sau prostitutie?
URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 23 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Angela Lupşea, preşedinta Fundaţiei pentru Protejarea Monumentelor Bihor, conduce muzeele şi Cetatea oraşului cu rezultate modeste. În numeroase ocazii am veştejit-o considerând că e inadmisibil ca, la doi ani după finalizarea reabilitării, în fortăreaţă să nu se întâmple mare lucru. Acum, însă, trebuie să recunosc că Zilele Art Nouveau au fost o reuşită care, cred eu, i-a uluit până şi pe organizatori.
Zic şi eu
Adrian Cris
După 9 luni în care minoritatea celor 17 consilieri judeţeni ai PNL a fost egala majorităţii UDMR-PSD-ALDE, rămasă din septembrie 2017 tot în 17 reprezentanţi prin excomunicarea fostei preferate a şefului PSD Bihor, Ioan Mang, „parlamentul” bihorean a revenit săptămâna trecută, aşa cum a decis Curtea de Apel, la formula rezultată din alegerile locale de acum două veri. Miercuri, cu doar un vot împotrivă şi o abţinere, a fost validat cel de-al 18-lea echipier al alianţei, PSD-istul salontan Adrian Szatmari.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În data de 5 iunie 2018 a fost publicată în Monitorul Oficial o importantă decizie pronunţată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în recurs în interesul legii, prin care s-a stabilit, cu caracter obligatoriu, pentru viitor, că sechestrele dispuse în procesele penale nu pot influenţa drepturile celor care aveau anterior o ipotecă cu privire la bunurile sechestrate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În aprecierea igienico-sanitară a surselor de apă, o importanţă deosebită trebuie acordată conţinutului natural de substanţe minerale deoarece acestea participă activ în procesele vitale, organismul primindu-le din mediul extern, inclusiv prin intermediul apei. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În ultimii ani tot mai mulți tineri au început să-și lase barba să crească, generând o modă de impact global care a atins și România. Vedem pe stradă bărbați cu barbă stufoasă, spre deosebire de acum cinci ani, când moda încă nu prinsese amploare. În acest articol vom încerca să vedem ce stă la baza psihologiei acestui fenomen și de ce bărbații decid să-și lase barbă în încercarea de a atrage mai multe partenere.
21 Noiembrie 2012, 09:00

Restituţie sau prostituţie?

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Oamenii lui Laszlo Tokes de la PPMT au făcut un protest în faţa Colegiului Eminescu prin care revendicau clădirea pentru fantomaticii urmaşi ai ordinului călugăresc Premonstratens.

Din start precizez că e normal şi obligatoriu ca toate clădirile revendicate cu acte în regulă să fie restituite celor în drept. Din păcate, însă, foarte multe imobile au fost revendicate prin matrapazlâcuri şi falsuri ordinare, profitându-se de faptul că, la Bucureşti, Comisia de restituire era condusă de nişte inşi care făceau jocuri politice şi nicidecum o analiză a documentelor din arhive.

În ce priveşte clădirea Colegiului Eminescu e chiar scandalos ca un ordin călugăresc, care a depus jurământul de sărăcie, să fie băgat la înaintare de nişte şmecheri care vor să trăiască din chirii. Cel mai bun mijloc de a pune capăt acestui jaf imobiliar este ca toate cultele să fie obligate să plătească statului impozit pe clădiri. Poţi scuti de la impozitare o casă în care preoţii îngrijesc nişte bătrâni sau copii ai străzii, dar e obligatoriu să pui bir pe clădirile transformate în magazine, birturi şi cupleraiuri.

E aiurea să existe şcoli în care elevii stau claie peste grămadă, iar fostele licee retrocedate să zacă abandonate doar pentru că popii n-au vrut să lase din preţul chiriei. Iar dacă tot doresc preacinstitele feţe bisericeşti să aibă parte de clădiri în centru, atunci să facă bine să şi le şi renoveze din veniturile proprii, nu să stea cu mâna întinsă către Consiliul Local.

P.S. Parlamentarul care are curaj să propună o lege privind impozitarea clădirilor bisericilor are votul meu.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
cam tarziu...
cam tarziu, nea Chirila, cam tarziu ai inteles cu cine avem de-a face in Transilvania. udmr si ppmt, doua denumiri, aceleasi planuri.
Postat 24 Noiembrie 2012, 05:52 de Valhalla-Asgard
Manastire srl.
Pai nu cred ca Parlamentul ar vota un astfel de lege care ar impozita cel mai bogat biserica cea ortodoxa, in 20 de ani 25 de biserici noi in Oradea :D
Postat 23 Noiembrie 2012, 14:17 de Paul
...
Parlamentarul care are curaj să propună o lege privind impozitarea clădirilor bisericilor are si votul meu.
Postat 23 Noiembrie 2012, 06:50 de Jack the bimmer
de ziua ta
Baaaii , human knigts sau ce rights-u -n seapca-i fi tu , dar daca primesti tu de craciun un concert cu parazitii , in usa la ma-ta , cu cratima , ca tot vorbim de ip , cu tokes infipt intr-un tarus in flacari pe post de karacionyfa , cantand cu vocea stinsa: da , da , sa-mi ... ... ... de ziua ta , cam cum ar fi ??!!?? ca vad ca de amenintat din spatele monitorului esti harnic ... !!! ai grija ce-ti doresti , ca daca ai fost cuminte anul asta si ai facut si tu ce a facut popa , s-ar putea sa ti-se-ndeplineasca ! :-)))
Postat 22 Noiembrie 2012, 01:05 de satana
pentru anonimul de mai jos!
Ce zici daca primesti de craciun un proces pt. instigare la violenta si discrimnare etnica? Cu grija ce scrii si cu adresa de ip ! Instigarea la discriminare - articolul 317 dinCodul penal 139 „Instigarea la ură pe temei de ras ă , na ţionalitate, etnie, limbă ,religie, gen, orientare sexual ă , opinie, apartenen ţă politic ă ,convingeri, avere, origine social ă, vârstă, dizabilitate, boală cronic ă necontagioas ă sau infecţie HIV/SIDA se pedepseş te cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă”.
Postat 22 Noiembrie 2012, 00:49 de Human rights
muwe bozzzgorilor
pacat ca nu i a rupt gitu la tirrrrfa aia la fel cum ar trebui sa va rupem noi gitu tuturor bozzzgorilor imputttiti, sa va retrocedam niste pumni in gura si o iapa ca sa aveti cu ce pleca inapoi si ce phooote inafara de curvele de mame ale voastre in asia tuvaneamuncur de iredentisti.
Postat 21 Noiembrie 2012, 22:30 de bozzzgori imputtiti
Frica de adevar in arhivele statului?
\" www.ghimpele.ro/2012/10/andreea-varga-lovita-in-centrul-capitalei-a-venit-spre-mine-un-tip-si-m-a-lovit-cu-pumnul-in-fata-pentru-a-ma-intimida \" \" www.ziare-pe-net.ro/stiri/cat-de-reformate-si-deschise-sunt-astazi-arhivele-romanesti-669441.html \" Este interesant si nu intamplator cazul lui Andreea Varga, istoric din Ungaria medaliat al Academiei Romane angajat de Ordinul Premonstratens pentru studierea documntelor din Arhivele Statului, a fost lovită în centrul Bucurestului cu doar câteva zile înainte de termenul de judecată in luna Octombrie 2012, inainte de fi lovit a fost si intimidata.... Arhivele statului oare de ce nu lasa ca Ordinului Premonstratens s-a studieze documnetel pentru acest proces? Totul este intamplator de frica de adevar? Scortosule nu uita ca Radu Gyr acele randuri a scris in 1956 impotriva regimului comunist care a confiscat prorietatile oamenilor indiferent de etnie si era un strigat pentru libertate.
Postat 21 Noiembrie 2012, 18:29 de EU
Amintirea
Amintirea mea despre Oradea interbelica se refera la o majoritate zdrobitoare, 80%, proprietari evrei. Razboiul, cand Oradea era sub Horthy, a dus la distrugerea acestei comunitati. Apoi comunistii. Retrocedarile au ca punct de plecare perioada interbelica. Cum se poate ca acei oameni aruncati in lagare si decimati de nazistii in proportie de peste 60% sa revedince imobilele oradene? Domnul Tokes a revendicat si primit palatul Baroc, dar nu e in stare sa faca curat in parcul din jur. Dar sa-l mai si intretina? sau daca ar trebuii sa plateasca impozit pe imobil?
Postat 21 Noiembrie 2012, 18:11 de demolarii
imi plac scortosii
... garda moare , dar nu se preda ... !!!
Postat 21 Noiembrie 2012, 15:31 de satana
Rdica-te frate ROMANE ! RIDICA-TE !
Ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!" de Radu Gyr Nu pentru-o lopată de rumenă pâine, nu pentru pătule, nu pentru pogoane, ci pentru văzduhul tău liber de mâine, ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane! Pentru sângele neamului tău curs prin şanţuri, pentru cântecul tau ţintuit în piroane, pentru lacrima soarelui tău pus în lanţuri, ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane! Nu pentru mânia scrâşnită-n măsele, ci ca să aduni chiuind pe tăpşane o claie de zări şi-o căciulă de stele, ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane! Aşa, ca să bei libertatea din ciuturi şi-n ea să te-afunzi ca un cer în bulboane şi zarzării ei peste tine să-i scuturi, ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane! Şi ca să pui tot sărutul fierbinte pe praguri, pe prispe, pe uşi, pe icoane, pe toate ce slobode-ţi ies înainte, ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane! Ridică-te, Gheorghe, pe lanţuri, pe funii! Ridică-te, Ioane, pe sfinte ciolane! Şi sus, spre lumina din urmă-a furtunii, ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!
Postat 21 Noiembrie 2012, 10:41 de scortosul
muweee bozzgorilor
tuvangura de bozzgori imputiti, nu va crapa obrazul de rusine sa veniti cu povesti nesimtite de genul asta? NU va ajunge ca tot asa cu acte false ati furat cladirea muzeului, spitale si alte proprietati din oras...
Postat 21 Noiembrie 2012, 10:23 de bozzzgori imputiti
a
da ce p...a mati o sa faci cu o mega cladire? o sa ti-o tragi cu amantele in fiecare zi in alta camera? ordinaruleeee. copiiii unde o sa mai invete ,ca voi tot o sa inventati tot felul de odine calugaresti si acte false
Postat 21 Noiembrie 2012, 09:07 de a
count display

FOTO BIHOREANUL

  • 'Apel către mafioţi: Căraţi-vă!'. Orădenii au ieşit din nou să protesteze, în faţa Prefecturii (FOTO / VIDEO)
  • Lunga vară fierbinte: Compania de Apă Oradea investeşte 10 milioane euro în reabilitarea reţelelor de apă şi canalizare (FOTO)
  • Piaţa Unirii intră în reparaţii la doar doi ani de la inaugurare (FOTO)
  • Jurcuţ rade tot! Defrişat de speculanţii imobiliari, un deal din Paleu s-a prăvălit pe o stradă din Oradea (FOTO)
  • Statul paralel: Judecătorul orădean Ovidiu Galea, fost ofiţer de Securitate, suspendat din magistratură şi inculpat, a fost promovat la... Guvern (FOTO)
  • Dublu sau nimic! Bloc de 19 etaje în Oradea, construit printr-un proiect ambițios al magnatului Viorel Micula. Vezi cum va arăta! (FOTO)
  • Accident grav în Sîntandrei: Două persoane rănite, după ce un Audi s-a lovit cu un Peugeot (FOTO/VIDEO)
  • Gerovital, brandul nr. 1 în România, a deschis primul magazin în Oradea. Inaugurarea s-a făcut cu şampanie, o prezentare Eli Lăslean şi reduceri (FOTO)
  • Voluntariat. 20 de orădeni au plantat flori în piaţa Ferdinand într-o acţiune de înfrumuseţare a oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Kirchweih la Palota: Micuţa comunitate de germani şi-a sărbătorit întemeietorul şi protectorul spiritual (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON