URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 21 AUGUST 2019

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Numai o minune ar face ca aeroportul din Oradea să fie urnit și să poată face o concurență credibilă celui din Debrețin. Dacă ar exista respect pe lumea asta, primarul din Debrețin ar trebui să dea aeroportului din urbea sa numele Kiss-Pásztor.
Zic şi eu
Adrian Cris
Dacă am fi avut o opoziţie profesionistă, integră şi îndrăzneaţă, 10 august 2019 nu ar fi găsit la cârma României netoţii şi ticăloşii care o cangrenează de atâta amar de vreme. Pe 26 mai, mobilizarea la urne a românilor a zdruncinat cele trei PSD-uri, pe cel al lui Liviu Dragnea, al Vioricăi Dăncilă şi al tuturor baronilor roşii, pe al lui Tăriceanu şi pe al lui Kelemen Hunor (căci, să nu uităm, putreziciunea nu ar fi fost desăvârşită fără acest partid etno-business). Dar Ciuma Roşie a rămas.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
La Untold trebuie să te obişnuieşti rapid cu marea frustrare că nu poţi fi în toate locurile în acelaşi timp. Dacă ai venit doar pentru anumiţi artişti, e simplu, mergi să-i vezi şi gata. Dacă dimpotrivă, vrei să vezi cât mai multe, ai o mare provocare. Nu numai suprapunerea orelor este o problemă, ci şi timpii de deplasare de la o scenă la alta. Când în festival sunt 90.000 de oameni pe seară, mişcarea e anevoioasă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre necesitatea construirii şi modul în care se va realiza viitorul pasaj subteran Magheru, care va lega pe sub bulevard Aleea Ştrandului de Pacul Traian?






De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în data de 26 iulie a fost publicată în Monitorul Oficial Legea nr. 152/2019 pentru modificarea Codului rutier. Pe lângă modificările aduse procedurii de suspendare a dreptului de a conduce în cazul săvârşirii unei contravenţii, noua lege aduce şi modificări cu privire la sancţiunile aplicabile în cazul cercetării pentru comiterea unor infracţiuni la regimul rutier.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Tratamentul cardiopatiei ischemice este individualizat pentru fiecare pacient, ţinându-se cont de felul de viaţă, factorii de risc, gradul de incapacitate al bolnavului, stresurile specifice fizice şi emoţionale care precipită disconfortul toracic cu apariţia anginei, medicul fiind singurul care poate recomanda planul terapeutic. Acesta trebuie să cuprindă mai multe etape.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
21 Noiembrie 2012, 09:00

Restituţie sau prostituţie?

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Oamenii lui Laszlo Tokes de la PPMT au făcut un protest în faţa Colegiului Eminescu prin care revendicau clădirea pentru fantomaticii urmaşi ai ordinului călugăresc Premonstratens.

Din start precizez că e normal şi obligatoriu ca toate clădirile revendicate cu acte în regulă să fie restituite celor în drept. Din păcate, însă, foarte multe imobile au fost revendicate prin matrapazlâcuri şi falsuri ordinare, profitându-se de faptul că, la Bucureşti, Comisia de restituire era condusă de nişte inşi care făceau jocuri politice şi nicidecum o analiză a documentelor din arhive.

În ce priveşte clădirea Colegiului Eminescu e chiar scandalos ca un ordin călugăresc, care a depus jurământul de sărăcie, să fie băgat la înaintare de nişte şmecheri care vor să trăiască din chirii. Cel mai bun mijloc de a pune capăt acestui jaf imobiliar este ca toate cultele să fie obligate să plătească statului impozit pe clădiri. Poţi scuti de la impozitare o casă în care preoţii îngrijesc nişte bătrâni sau copii ai străzii, dar e obligatoriu să pui bir pe clădirile transformate în magazine, birturi şi cupleraiuri.

E aiurea să existe şcoli în care elevii stau claie peste grămadă, iar fostele licee retrocedate să zacă abandonate doar pentru că popii n-au vrut să lase din preţul chiriei. Iar dacă tot doresc preacinstitele feţe bisericeşti să aibă parte de clădiri în centru, atunci să facă bine să şi le şi renoveze din veniturile proprii, nu să stea cu mâna întinsă către Consiliul Local.

P.S. Parlamentarul care are curaj să propună o lege privind impozitarea clădirilor bisericilor are votul meu.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
cam tarziu...
cam tarziu, nea Chirila, cam tarziu ai inteles cu cine avem de-a face in Transilvania. udmr si ppmt, doua denumiri, aceleasi planuri.
Postat 24 Noiembrie 2012, 05:52 de Valhalla-Asgard
Manastire srl.
Pai nu cred ca Parlamentul ar vota un astfel de lege care ar impozita cel mai bogat biserica cea ortodoxa, in 20 de ani 25 de biserici noi in Oradea :D
Postat 23 Noiembrie 2012, 14:17 de Paul
...
Parlamentarul care are curaj să propună o lege privind impozitarea clădirilor bisericilor are si votul meu.
Postat 23 Noiembrie 2012, 06:50 de Jack the bimmer
de ziua ta
Baaaii , human knigts sau ce rights-u -n seapca-i fi tu , dar daca primesti tu de craciun un concert cu parazitii , in usa la ma-ta , cu cratima , ca tot vorbim de ip , cu tokes infipt intr-un tarus in flacari pe post de karacionyfa , cantand cu vocea stinsa: da , da , sa-mi ... ... ... de ziua ta , cam cum ar fi ??!!?? ca vad ca de amenintat din spatele monitorului esti harnic ... !!! ai grija ce-ti doresti , ca daca ai fost cuminte anul asta si ai facut si tu ce a facut popa , s-ar putea sa ti-se-ndeplineasca ! :-)))
Postat 22 Noiembrie 2012, 01:05 de satana
pentru anonimul de mai jos!
Ce zici daca primesti de craciun un proces pt. instigare la violenta si discrimnare etnica? Cu grija ce scrii si cu adresa de ip ! Instigarea la discriminare - articolul 317 dinCodul penal 139 „Instigarea la ură pe temei de ras ă , na ţionalitate, etnie, limbă ,religie, gen, orientare sexual ă , opinie, apartenen ţă politic ă ,convingeri, avere, origine social ă, vârstă, dizabilitate, boală cronic ă necontagioas ă sau infecţie HIV/SIDA se pedepseş te cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă”.
Postat 22 Noiembrie 2012, 00:49 de Human rights
muwe bozzzgorilor
pacat ca nu i a rupt gitu la tirrrrfa aia la fel cum ar trebui sa va rupem noi gitu tuturor bozzzgorilor imputttiti, sa va retrocedam niste pumni in gura si o iapa ca sa aveti cu ce pleca inapoi si ce phooote inafara de curvele de mame ale voastre in asia tuvaneamuncur de iredentisti.
Postat 21 Noiembrie 2012, 22:30 de bozzzgori imputtiti
Frica de adevar in arhivele statului?
\" www.ghimpele.ro/2012/10/andreea-varga-lovita-in-centrul-capitalei-a-venit-spre-mine-un-tip-si-m-a-lovit-cu-pumnul-in-fata-pentru-a-ma-intimida \" \" www.ziare-pe-net.ro/stiri/cat-de-reformate-si-deschise-sunt-astazi-arhivele-romanesti-669441.html \" Este interesant si nu intamplator cazul lui Andreea Varga, istoric din Ungaria medaliat al Academiei Romane angajat de Ordinul Premonstratens pentru studierea documntelor din Arhivele Statului, a fost lovită în centrul Bucurestului cu doar câteva zile înainte de termenul de judecată in luna Octombrie 2012, inainte de fi lovit a fost si intimidata.... Arhivele statului oare de ce nu lasa ca Ordinului Premonstratens s-a studieze documnetel pentru acest proces? Totul este intamplator de frica de adevar? Scortosule nu uita ca Radu Gyr acele randuri a scris in 1956 impotriva regimului comunist care a confiscat prorietatile oamenilor indiferent de etnie si era un strigat pentru libertate.
Postat 21 Noiembrie 2012, 18:29 de EU
Amintirea
Amintirea mea despre Oradea interbelica se refera la o majoritate zdrobitoare, 80%, proprietari evrei. Razboiul, cand Oradea era sub Horthy, a dus la distrugerea acestei comunitati. Apoi comunistii. Retrocedarile au ca punct de plecare perioada interbelica. Cum se poate ca acei oameni aruncati in lagare si decimati de nazistii in proportie de peste 60% sa revedince imobilele oradene? Domnul Tokes a revendicat si primit palatul Baroc, dar nu e in stare sa faca curat in parcul din jur. Dar sa-l mai si intretina? sau daca ar trebuii sa plateasca impozit pe imobil?
Postat 21 Noiembrie 2012, 18:11 de demolarii
imi plac scortosii
... garda moare , dar nu se preda ... !!!
Postat 21 Noiembrie 2012, 15:31 de satana
Rdica-te frate ROMANE ! RIDICA-TE !
Ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!" de Radu Gyr Nu pentru-o lopată de rumenă pâine, nu pentru pătule, nu pentru pogoane, ci pentru văzduhul tău liber de mâine, ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane! Pentru sângele neamului tău curs prin şanţuri, pentru cântecul tau ţintuit în piroane, pentru lacrima soarelui tău pus în lanţuri, ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane! Nu pentru mânia scrâşnită-n măsele, ci ca să aduni chiuind pe tăpşane o claie de zări şi-o căciulă de stele, ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane! Aşa, ca să bei libertatea din ciuturi şi-n ea să te-afunzi ca un cer în bulboane şi zarzării ei peste tine să-i scuturi, ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane! Şi ca să pui tot sărutul fierbinte pe praguri, pe prispe, pe uşi, pe icoane, pe toate ce slobode-ţi ies înainte, ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane! Ridică-te, Gheorghe, pe lanţuri, pe funii! Ridică-te, Ioane, pe sfinte ciolane! Şi sus, spre lumina din urmă-a furtunii, ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!
Postat 21 Noiembrie 2012, 10:41 de scortosul
muweee bozzgorilor
tuvangura de bozzgori imputiti, nu va crapa obrazul de rusine sa veniti cu povesti nesimtite de genul asta? NU va ajunge ca tot asa cu acte false ati furat cladirea muzeului, spitale si alte proprietati din oras...