A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: getimagesize(https://cdn.ebihoreanul.ro/static/gallery_big/protest (11).jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request

Filename: controllers/ebh.php

Line Number: 1076

Restitutie sau prostitutie?
URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 16 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
21 Noiembrie 2012, 09:00

Restituţie sau prostituţie?

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Oamenii lui Laszlo Tokes de la PPMT au făcut un protest în faţa Colegiului Eminescu prin care revendicau clădirea pentru fantomaticii urmaşi ai ordinului călugăresc Premonstratens.

Din start precizez că e normal şi obligatoriu ca toate clădirile revendicate cu acte în regulă să fie restituite celor în drept. Din păcate, însă, foarte multe imobile au fost revendicate prin matrapazlâcuri şi falsuri ordinare, profitându-se de faptul că, la Bucureşti, Comisia de restituire era condusă de nişte inşi care făceau jocuri politice şi nicidecum o analiză a documentelor din arhive.

În ce priveşte clădirea Colegiului Eminescu e chiar scandalos ca un ordin călugăresc, care a depus jurământul de sărăcie, să fie băgat la înaintare de nişte şmecheri care vor să trăiască din chirii. Cel mai bun mijloc de a pune capăt acestui jaf imobiliar este ca toate cultele să fie obligate să plătească statului impozit pe clădiri. Poţi scuti de la impozitare o casă în care preoţii îngrijesc nişte bătrâni sau copii ai străzii, dar e obligatoriu să pui bir pe clădirile transformate în magazine, birturi şi cupleraiuri.

E aiurea să existe şcoli în care elevii stau claie peste grămadă, iar fostele licee retrocedate să zacă abandonate doar pentru că popii n-au vrut să lase din preţul chiriei. Iar dacă tot doresc preacinstitele feţe bisericeşti să aibă parte de clădiri în centru, atunci să facă bine să şi le şi renoveze din veniturile proprii, nu să stea cu mâna întinsă către Consiliul Local.

P.S. Parlamentarul care are curaj să propună o lege privind impozitarea clădirilor bisericilor are votul meu.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
cam tarziu...
cam tarziu, nea Chirila, cam tarziu ai inteles cu cine avem de-a face in Transilvania. udmr si ppmt, doua denumiri, aceleasi planuri.
Postat 24 Noiembrie 2012, 05:52 de Valhalla-Asgard
Manastire srl.
Pai nu cred ca Parlamentul ar vota un astfel de lege care ar impozita cel mai bogat biserica cea ortodoxa, in 20 de ani 25 de biserici noi in Oradea :D
Postat 23 Noiembrie 2012, 14:17 de Paul
...
Parlamentarul care are curaj să propună o lege privind impozitarea clădirilor bisericilor are si votul meu.
Postat 23 Noiembrie 2012, 06:50 de Jack the bimmer
de ziua ta
Baaaii , human knigts sau ce rights-u -n seapca-i fi tu , dar daca primesti tu de craciun un concert cu parazitii , in usa la ma-ta , cu cratima , ca tot vorbim de ip , cu tokes infipt intr-un tarus in flacari pe post de karacionyfa , cantand cu vocea stinsa: da , da , sa-mi ... ... ... de ziua ta , cam cum ar fi ??!!?? ca vad ca de amenintat din spatele monitorului esti harnic ... !!! ai grija ce-ti doresti , ca daca ai fost cuminte anul asta si ai facut si tu ce a facut popa , s-ar putea sa ti-se-ndeplineasca ! :-)))
Postat 22 Noiembrie 2012, 01:05 de satana
pentru anonimul de mai jos!
Ce zici daca primesti de craciun un proces pt. instigare la violenta si discrimnare etnica? Cu grija ce scrii si cu adresa de ip ! Instigarea la discriminare - articolul 317 dinCodul penal 139 „Instigarea la ură pe temei de ras ă , na ţionalitate, etnie, limbă ,religie, gen, orientare sexual ă , opinie, apartenen ţă politic ă ,convingeri, avere, origine social ă, vârstă, dizabilitate, boală cronic ă necontagioas ă sau infecţie HIV/SIDA se pedepseş te cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă”.
Postat 22 Noiembrie 2012, 00:49 de Human rights
muwe bozzzgorilor
pacat ca nu i a rupt gitu la tirrrrfa aia la fel cum ar trebui sa va rupem noi gitu tuturor bozzzgorilor imputttiti, sa va retrocedam niste pumni in gura si o iapa ca sa aveti cu ce pleca inapoi si ce phooote inafara de curvele de mame ale voastre in asia tuvaneamuncur de iredentisti.
Postat 21 Noiembrie 2012, 22:30 de bozzzgori imputtiti
Frica de adevar in arhivele statului?
\" www.ghimpele.ro/2012/10/andreea-varga-lovita-in-centrul-capitalei-a-venit-spre-mine-un-tip-si-m-a-lovit-cu-pumnul-in-fata-pentru-a-ma-intimida \" \" www.ziare-pe-net.ro/stiri/cat-de-reformate-si-deschise-sunt-astazi-arhivele-romanesti-669441.html \" Este interesant si nu intamplator cazul lui Andreea Varga, istoric din Ungaria medaliat al Academiei Romane angajat de Ordinul Premonstratens pentru studierea documntelor din Arhivele Statului, a fost lovită în centrul Bucurestului cu doar câteva zile înainte de termenul de judecată in luna Octombrie 2012, inainte de fi lovit a fost si intimidata.... Arhivele statului oare de ce nu lasa ca Ordinului Premonstratens s-a studieze documnetel pentru acest proces? Totul este intamplator de frica de adevar? Scortosule nu uita ca Radu Gyr acele randuri a scris in 1956 impotriva regimului comunist care a confiscat prorietatile oamenilor indiferent de etnie si era un strigat pentru libertate.
Postat 21 Noiembrie 2012, 18:29 de EU
Amintirea
Amintirea mea despre Oradea interbelica se refera la o majoritate zdrobitoare, 80%, proprietari evrei. Razboiul, cand Oradea era sub Horthy, a dus la distrugerea acestei comunitati. Apoi comunistii. Retrocedarile au ca punct de plecare perioada interbelica. Cum se poate ca acei oameni aruncati in lagare si decimati de nazistii in proportie de peste 60% sa revedince imobilele oradene? Domnul Tokes a revendicat si primit palatul Baroc, dar nu e in stare sa faca curat in parcul din jur. Dar sa-l mai si intretina? sau daca ar trebuii sa plateasca impozit pe imobil?
Postat 21 Noiembrie 2012, 18:11 de demolarii
imi plac scortosii
... garda moare , dar nu se preda ... !!!
Postat 21 Noiembrie 2012, 15:31 de satana
Rdica-te frate ROMANE ! RIDICA-TE !
Ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!" de Radu Gyr Nu pentru-o lopată de rumenă pâine, nu pentru pătule, nu pentru pogoane, ci pentru văzduhul tău liber de mâine, ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane! Pentru sângele neamului tău curs prin şanţuri, pentru cântecul tau ţintuit în piroane, pentru lacrima soarelui tău pus în lanţuri, ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane! Nu pentru mânia scrâşnită-n măsele, ci ca să aduni chiuind pe tăpşane o claie de zări şi-o căciulă de stele, ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane! Aşa, ca să bei libertatea din ciuturi şi-n ea să te-afunzi ca un cer în bulboane şi zarzării ei peste tine să-i scuturi, ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane! Şi ca să pui tot sărutul fierbinte pe praguri, pe prispe, pe uşi, pe icoane, pe toate ce slobode-ţi ies înainte, ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane! Ridică-te, Gheorghe, pe lanţuri, pe funii! Ridică-te, Ioane, pe sfinte ciolane! Şi sus, spre lumina din urmă-a furtunii, ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!
Postat 21 Noiembrie 2012, 10:41 de scortosul
muweee bozzgorilor
tuvangura de bozzgori imputiti, nu va crapa obrazul de rusine sa veniti cu povesti nesimtite de genul asta? NU va ajunge ca tot asa cu acte false ati furat cladirea muzeului, spitale si alte proprietati din oras...
Postat 21 Noiembrie 2012, 10:23 de bozzzgori imputiti
a
da ce p...a mati o sa faci cu o mega cladire? o sa ti-o tragi cu amantele in fiecare zi in alta camera? ordinaruleeee. copiiii unde o sa mai invete ,ca voi tot o sa inventati tot felul de odine calugaresti si acte false
Postat 21 Noiembrie 2012, 09:07 de a
count display

FOTO BIHOREANUL

  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
  • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)
  • Oradea Summer Film: Caliu și taraful lui au cântat în Parcul Cetății (FOTO / VIDEO)
  • Miting cu repetiţie: Sute de orădeni au ieşit din nou să protesteze (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON