URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 24 APRILIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Când am văzut floarea taximetriei orădene comasată pe Centură m-am gândit că au făcut-o ca să se desolidarizeze de colegii lor giboni din Brăila, care au călcat în picioare un client pe principiul „mulți, dar proști”. Dar nu...
Zic şi eu
Adrian Cris
Săptămâna trecută am scris despre revolta unui orădean somat pe 1 aprilie să-şi stingă o datorie de 312 lei la CASS despre care nici nu ştia, din 2014, scadentă în iunie, cu precizarea că până la 31 martie putea beneficia de o bonificaţie de 10%. De atunci, am primit mesaje din partea altor păţiţi, cărora ANAF le-a notificat restanţe în pragul prescrierii.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Am o mică plăcere perversă, nemărturisită până acum: îmi place să urmăresc mitingurile electorale. Acele întâlniri dintre "ne prefacem că ne pasă" şi "ne prefacem că vă credem că vă pasă" sunt o combinaţie irezistibilă ce te face să întorci capul, în timp ce, paradoxal, te atrage să priveşti mai departe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În 19 martie 2019 a fost publicată în Monitorul Oficial Decizia nr. 76/2018 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, prin care s-a stabilit că legea aplicabilă dreptului la repararea pagubei de către stat ca urmare a unei hotărâri de achitare ulterioare unei hotărâri definitive de condamnare este cea în vigoare la momentul rămânerii definitive a hotărârii de achitare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Gastrita este o inflamaţie a mucoasei gastrice (învelişul interior al stomacului). Nu se poate vorbi despre gastrită ca despre o boală singulară, ci despre un grup de boli care au în comun modificări la nivelul mucoasei gastrice şi care se deosebesc clinic între ele.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
08 Mai 2014, 08:21

Prizonierii lui Kiss

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Înaintea reuniunii Consiliului Judeţean de săptămâna trecută, prima desfăşurată după ce DNA a anunţat începerea urmăririi penale împotriva fostului preşedinte Alexandru Kiss, BIHOREANUL a făcut un test simplu, pentru a afla cât le pasă aleşilor bihorenilor de soarta patrimoniului judeţului, pe care acesta a decis-o în urmă cu câţiva ani după bunul plac şi cu consecinţe pe termen lung. Rezultatul? Catastrofal!

Niciunul din consilierii chestionaţi nu a îndrăznit să răspundă "da" la întrebarea dacă va cere o informare privind situaţia terenurilor înstrăinate pe vremea lui Kiss pentru construirea de locuinţe sociale şi ocupate între timp cu apartamente de lux, câte hectare avusese judeţul în Calea Aradului şi pe Armatei Române, cât s-a vândut şi la ce preţ, de ce acesta a fost sub cel al pieţei şi cum s-a stabilit evaluatorul, de ce s-au vândut doar "amprentele" pe care urmau să fie ridicate blocurile, nu şi parcelele pe care se întinde acum tot cartierul Luceafărul.

Nimeni nu şi-a făcut iluzii, cred, că pe perioada cât va fi suspect în ochii procurorilor anticorupţie bossul UDMR va avea tăria să se autosuspende din funcţie pentru ca ulterior să revină, dacă se va dovedi neprihănit, cu o aură de inocent pe creştet. Ce, vi-l închipuiaţi pe Kiss călare pe un cal alb?

În schimb, mărturisesc, sperasem că măcar câţiva dintre ceilalţi aleşi ai bihorenilor vor avea elementara curiozitate de a afla cum a ajuns judeţul fără niciun activ care fie să producă bani, fie să poată fi pus gaj pentru megacreditul plănuit pentru cofinanţarea puţinelor proiecte europene. (Apropo, ştiaţi că veniturile cu care CJ poate garanta creditul sunt realizate în proporţie de peste 90% din alocări de la Ministerul Finanţelor?)

Răspunsurile consilierilor judeţeni m-au dezamăgit total, deşi între ei sunt şi profesionişti excelenţi în domeniile lor. Cea mai surprinzătoare a fost replica unui PSD-ist, supus al domnului Ioan Mang, cel gonit nu demult de Kiss şi Popa de la masa lor: "Am gura fermoar!". Fix ca faimoasa maimuţă care "nu vede, n-aude, nu zice nimic!".

Pentru că, luaţi individual, unii sunt, aşa cum spuneam, remarcabili (dau un exemplu iute: doctoriţa Pantiş), refuz să cred că explicaţia e slaba calitate a materialului uman din care sunt croiţi membrii CJ. Mai degrabă, cred eu, de vină este complicata relaţie de "hate-love" pe care liderul UDMR a impus-o în timp celorlalţi politicieni, din PDL, PNL şi PSD. Kiss a ştiut să-i joace mereu, făcând cadouri şi unora şi altora, de la cele simbolice oferite şi explicate cu haz la microfonul "congreselor" judeţene, până la cele otrăvite: voturile împrumutate când stângii, când dreptei, pentru formarea majorităţilor. Cu camătă enormă, fireşte.

Băgându-se singuri în capcana lui Kiss, acceptând dependenţa de serviciile binevoitoare ale acestuia, politicienii bihoreni s-au predat, singuri, ca ostatici ai acestuia. Dacă ar exista nu doar instanţe penale, ci şi un tribunal moral, cred că toţi ar trebui judecaţi laolaltă cu el. Cum pentru ce? Pentru, să zic şi eu ca procurorii, complicitate, tăinuire şi favorizarea infractorului.

Citiţi pe aceeaşi temă şi articolul Aleşii bihorenilor nu vor să ştie ce-a făcut Kiss cu terenurile judeţului. Un consilier: "Am gura fermoar!"

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
urmeaza si altii
acum i-a venit randul dosarului kiss..., ca sunt mai mult de o gramada de doasre, iar sistemul lucreza la turatia maxima, adica e supracapacitat. chestia tare e ca daca pica kiss, vor pica si altii odata cu el. tot asa pe rand, frumusel.
Postat 12 Mai 2014, 12:44 de vasi
tisztesseg
szegyeld el magadat SANYI,egy senki ember vagy,menj oda ahova meg erdemled!! egy nagy balfasz vagy de magadnak jol megy!!
Postat 10 Mai 2014, 13:50 de moldovan andrei
despre autoritati
@Nail: n-ai interpretat bine! Eu am ceva cu autoritatile locale(Filip, Bolos, mai nou Bolojan)puse in legatura cu IMPact-ul! Ca daca aceste autoritati nu le facea jocul celor de la IMPact situatia era cu totul alta! Dar iti recomand ca atunci cand mai vezi cuvantul impact treci peste! e simplu!
Postat 10 Mai 2014, 09:48 de TDS
Re: EU
Nici vorba, a fost unul care lucra prin primarie ca sef destul de mare si care l-a pus pe faras pe Kiss inca din 2004-2005, la sapat elegant incasand multe porcarii de la hudemerist, la taxat tot timpul si l-a acuzat de hotie prin 2008-2009, a si plecat din cauza asta ca l-au inconjurat banditii cu ziaristi cumparati, dar acum se arata adevarul si a venit plata.
Postat 10 Mai 2014, 08:34 de Able
Criş, eşti penibil şi laş !?!
Crezi că aşa o să scapi "jurnalistule" dar timpul şi memoria colectivă lucrează împotriva ta !?!
Postat 10 Mai 2014, 08:30 de Carp III
SINGURUL OPONENT
Tirle a fost singurul care s-a luptat cu Kiss si asta l-a costat iesirea din viata politica! Ceilalti tin bine de ciolan!
Postat 09 Mai 2014, 10:13 de EU
Au trecut 10 ani de la studiul de caz Kiss si acum incepe!
10 ani de adunat informatii, ca sa poata incepe DNA treaba temeinic. Si asta doar pentru ca s-au sesizat niste anchetatori olandezi si germani, ca altfel mai treceau inca 10 si inca 10. Nu-i asa Cris ca-ti pare rau acum ca i-ai balacarit pe cativa care au stat contra lui Kiss, dupa ce ani la randul ai fost complice scuipand in dreapta si in stanga pe cei care atentau la imaginea angajatorului lui nevasta-ta?
Postat 09 Mai 2014, 08:33 de Java
Re: TDS
Matale ai idei putine si fixe, ai devenit mai batut in cap decat Bolovanul, ca stii una si buna, Impact. Oricine poate fi frustrat de ceva dar se mai abtine uneori si isi revine la normal. Mai lasa-ne cu impactul Impactului pe creier ca ne-ai terorizat pe tema asta destul. Dai prost pe forum cu asta.
Postat 09 Mai 2014, 08:28 de Nail
vai,vai..
Umflatul asta Sany electricianul nu are bunul simt sa-si dea DEMISIA???????????
Postat 08 Mai 2014, 16:00 de gheorghe@sandor
Prizonieri sau COMPLICI ?
daca au acceptat avantaje (foloase) din partea lui kiss, sunt COMPLICI ! acum stau toti "cu morcovul in fund" ! ar trebui luati la intrebari.
Postat 08 Mai 2014, 15:00 de citizen
"hate-love" sau complicitatea ?
"Mai degrabă, cred eu, de vină este complicata relaţie de "hate-love" pe care liderul UDMR a impus-o în timp celorlalţi politicieni, din PDL, PNL şi PSD. Kiss a ştiut să-i joace mereu, făcând cadouri şi unora şi altora, de la cele simbolice oferite şi explicate cu haz la microfonul "congreselor" judeţene, până la cele otrăvite: voturile împrumutate când stângii, când dreptei, pentru formarea majorităţilor. Cu camătă enormă, fireşte. Băgându-se singuri în capcana lui Kiss, acceptând dependenţa de serviciile binevoitoare ale acestuia, politicienii bihoreni s-au predat, singuri, ca ostatici ai acestuia. Dacă ar exista nu doar instanţe penale, ci şi un tribunal moral, cred că toţi ar trebui judecaţi laolaltă cu el. Cum pentru ce? Pentru, să zic şi eu ca procurorii, complicitate, tăinuire şi favorizarea infractorului". ASTEA TOATE SUNA A COMPLICITATE SI TAINUIRE (FAVORIZARE) A INFRACTORULUI ! Ce ne puteti spune despre "caratorii de valiza" si mana lui dreapta, stanga, etc din udmr ?
Postat 08 Mai 2014, 14:54 de Observator
Excrocul
Acest balegar de om , abil, viclean de-a lungul anilor i-q pus in dependenta pe toti sefii actuali si trecuti din BIHOR. pRIN BANI DAR MAI ALES PRIN CADOURI prin facilitarea unor investitori indeosebi din Ungaria.Iar astfel au trebuit sa faca ce spune el. Filip a fost cel mai mare beneficiar al ,, favorurilor ,, facute de Kiss{vezi vila din Paleu, casa din Ginta si alte proprietati din Ungaria. Asa ca acu toata lumea inclusiv Bolojan trebuie sa taca din gura.
Postat 08 Mai 2014, 13:53 de Nelu
danke
Dar pe Filip l-a întrebat cineva DE CE nu a supravegheat(direct sau prin subalterni)derularea contractului de asociere în participațiune 14.519/2004 dintre Consiliul Local și dezvoltatorul IMPact? Sau pe părintele Boloș(că el gestiona chiar DIRECT contractul). Sau pe Bolojan care s-a răsucit în 2013 inițiind o TRANZACȚIE cu IMPact care, chipurile, să fie în folosul municipiului chit că zeci de clienți au fost păgubiți! Și asta după ce singur singurel a declarat că IMPact a tras o țeapă municipiului de 22 milioane EURO! Dar pe cei de la Biroul de Investigare a fraudelor îi întreabă cineva de ce tergiversează cercetările asupra acestui subiect? De ce tot întârzie deși știu foarte bine că pentru a păcăli Instanțele, Consiliul Local, etc. IMPact s-a folosit de contracte de vânzare/cumpărare a caselor FICTIVE, încheiate cu angajați proprii(sau rude, apropiați)? Dar pe cei din Finanțe nu-i întreabă nimeni despre evaziunea fiscală practicată tot de IMPact prin vânzarea de case cu TVA redus de 5%, deși pentru a practica un astfel de TVA redus există niște condiții prescrise de Codul Fiscal, neîndeplinite de IMPact! P.S. O păsărică mi-a ciripit că se pregătește o investigație amplă în Germania(atât în presă cât și la TV)despre corupția din România pe subiectul autorități-IMPact(Oprescu, Chiliman, Cartier Greenfield). Dar tot păsărica zicea în graiul ei că dacă tot vorbim despre IMPact n-ar fi exclus ca investigația să cuprindă și Oradea(respectiv autoritățile locale-IMPact-Cartier EUROPA). Hmmm, să vedem! Pușca und der gürtel lată/Ce puternici eram o dată!
Postat 08 Mai 2014, 09:27 de TDS
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Accident grav pe DN 76, în Beiuș. O persoană a decedat, iar alta a fost preluată de elicopterul SMURD. Trafic blocat pe ambele sensuri de mers! (FOTO)
  • Bihorenii participă la atelierul de încondeiat ouă al Muzeului Ţării Crişurilor (FOTO)
  • Elevii de la Liceul Nicolae Bolcaş Beiuş, experienţă IT la malul Oceanului Atlantic (FOTO)
  • Accident în Oradea: Un taxi a ajuns cu roţile-n sus pe Republicii. Şoferul şi pasagera au fost transportaţi la spital (FOTO / VIDEO)
  • Cei mai buni elevi din ţară la biologie, reuniţi la Oradea (FOTO)
  • Sărbătoarea artelor: European Music Open aduce la Oradea o pleiadă de personalităţi (FOTO)
  • Haita Raksi: Un cuplu din Salonta îngrijeşte peste 180 de câini abandonaţi, într-un adăpost privat amenajat la marginea oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Final spectaculos pentru centenarul Oradiei: Andra a cântat „tradițional”, soldaţii s-au retras cu torţe, iar artificiile au fost tricolore (FOTO / VIDEO)
  • Centenar din dronă: Cum s-a văzut din aer parada militară organizată în centrul Oradiei (FOTO)
  • Ilie Bolojan la 100 de ani de la eliberarea Oradiei: 'Noi, românii, nu prea am reuşit să construim instituţii' (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2268 RON
  • 1 EUR = 4.7581 RON
  • 1 HUF = 0.0148 RON