URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 16 DECEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Constat cu bucurie că există o concurență serioasă între cele două centre de putere din Bihor: Primăria Oradea și Consiliul Județean, în ce priveşte muzeele. Iar concurența asta nu poate fi decât benefică pentru turismul din Oradea.
Zic şi eu
Adrian Cris
În urmă cu peste un deceniu, un clujean teribilist zicea că s-a săturat de România. Cum n-a explicat că, de fapt, se săturase de balcanism, de corupţie, de minciună, de demagogie, naţionalism primitiv, murdărie şi dezordine, a fost pus la index ca vândut ungurilor. De câteva luni, patru primari din Transilvania pregătesc o iniţiativă mult pragmatică, deci şi mai "periculoasă" decât manifestul lui Sabin Gherman...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
În primul rând, îmi doresc să nu fie doar o mişcare politică, iar declaraţiile de intenţie ale celor 4 primari (fonduri, dezvoltare, infrastructură etc) să fie doar de faţadă, aşa cum se face în orice campanie electorală. Mi-ar plăcea să nu devină un pol politic şi să nu fie exploatată în consecinţă, deşi, dacă va începe să facă performanţă şi să dea rezultate palpabile, e foarte posibil să se ajungă şi acolo. Primul semnal ar fi atunci când vor cere şi alte oraşe să intre în horă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Competenţa de soluţionare a recursurilor declarate împotriva hotărârilor pronunţate în apel de tribunal, în cauzele având ca obiect cereri evaluabile în bani în valoare de până la 200.000 lei inclusiv, ca urmare a pronunţării Deciziei nr. 369/30 mai 2017 a Curţii Constituţionale a României, revine curţilor de apel.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Sistemul colector urinar, format din bazinetele renale (formaţiunile care "captează" urina din cei doi rinichi), cele două uretere ("tuburile" prin care urina ajunge la vezică), vezica urinară şi uretra ("tubul" prin care urina se elimină) este "căptuşit" cu nişte celule epiteliale denumite în ansamblu "uroteliu". Toată această zonă este expusă influenţelor carcinogene, dar cea mai frecventă tumoră este cea a vezicii urinare, urmată de cea de la nivelul bazinetelor.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Vorbim de o "explozie" de depresie în rândul fetelor începând cu anul 2012 şi până în prezent şi toate aceste adolescente au un singur lucru în comun: petrec mult timp pe telefoanele mobile ori în faţa canalelor social media.
08 Mai 2014, 08:21

Prizonierii lui Kiss

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Înaintea reuniunii Consiliului Judeţean de săptămâna trecută, prima desfăşurată după ce DNA a anunţat începerea urmăririi penale împotriva fostului preşedinte Alexandru Kiss, BIHOREANUL a făcut un test simplu, pentru a afla cât le pasă aleşilor bihorenilor de soarta patrimoniului judeţului, pe care acesta a decis-o în urmă cu câţiva ani după bunul plac şi cu consecinţe pe termen lung. Rezultatul? Catastrofal!

Niciunul din consilierii chestionaţi nu a îndrăznit să răspundă "da" la întrebarea dacă va cere o informare privind situaţia terenurilor înstrăinate pe vremea lui Kiss pentru construirea de locuinţe sociale şi ocupate între timp cu apartamente de lux, câte hectare avusese judeţul în Calea Aradului şi pe Armatei Române, cât s-a vândut şi la ce preţ, de ce acesta a fost sub cel al pieţei şi cum s-a stabilit evaluatorul, de ce s-au vândut doar "amprentele" pe care urmau să fie ridicate blocurile, nu şi parcelele pe care se întinde acum tot cartierul Luceafărul.

Nimeni nu şi-a făcut iluzii, cred, că pe perioada cât va fi suspect în ochii procurorilor anticorupţie bossul UDMR va avea tăria să se autosuspende din funcţie pentru ca ulterior să revină, dacă se va dovedi neprihănit, cu o aură de inocent pe creştet. Ce, vi-l închipuiaţi pe Kiss călare pe un cal alb?

În schimb, mărturisesc, sperasem că măcar câţiva dintre ceilalţi aleşi ai bihorenilor vor avea elementara curiozitate de a afla cum a ajuns judeţul fără niciun activ care fie să producă bani, fie să poată fi pus gaj pentru megacreditul plănuit pentru cofinanţarea puţinelor proiecte europene. (Apropo, ştiaţi că veniturile cu care CJ poate garanta creditul sunt realizate în proporţie de peste 90% din alocări de la Ministerul Finanţelor?)

Răspunsurile consilierilor judeţeni m-au dezamăgit total, deşi între ei sunt şi profesionişti excelenţi în domeniile lor. Cea mai surprinzătoare a fost replica unui PSD-ist, supus al domnului Ioan Mang, cel gonit nu demult de Kiss şi Popa de la masa lor: "Am gura fermoar!". Fix ca faimoasa maimuţă care "nu vede, n-aude, nu zice nimic!".

Pentru că, luaţi individual, unii sunt, aşa cum spuneam, remarcabili (dau un exemplu iute: doctoriţa Pantiş), refuz să cred că explicaţia e slaba calitate a materialului uman din care sunt croiţi membrii CJ. Mai degrabă, cred eu, de vină este complicata relaţie de "hate-love" pe care liderul UDMR a impus-o în timp celorlalţi politicieni, din PDL, PNL şi PSD. Kiss a ştiut să-i joace mereu, făcând cadouri şi unora şi altora, de la cele simbolice oferite şi explicate cu haz la microfonul "congreselor" judeţene, până la cele otrăvite: voturile împrumutate când stângii, când dreptei, pentru formarea majorităţilor. Cu camătă enormă, fireşte.

Băgându-se singuri în capcana lui Kiss, acceptând dependenţa de serviciile binevoitoare ale acestuia, politicienii bihoreni s-au predat, singuri, ca ostatici ai acestuia. Dacă ar exista nu doar instanţe penale, ci şi un tribunal moral, cred că toţi ar trebui judecaţi laolaltă cu el. Cum pentru ce? Pentru, să zic şi eu ca procurorii, complicitate, tăinuire şi favorizarea infractorului.

Citiţi pe aceeaşi temă şi articolul Aleşii bihorenilor nu vor să ştie ce-a făcut Kiss cu terenurile judeţului. Un consilier: "Am gura fermoar!"

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
urmeaza si altii
acum i-a venit randul dosarului kiss..., ca sunt mai mult de o gramada de doasre, iar sistemul lucreza la turatia maxima, adica e supracapacitat. chestia tare e ca daca pica kiss, vor pica si altii odata cu el. tot asa pe rand, frumusel.
Postat 12 Mai 2014, 12:44 de vasi
tisztesseg
szegyeld el magadat SANYI,egy senki ember vagy,menj oda ahova meg erdemled!! egy nagy balfasz vagy de magadnak jol megy!!
Postat 10 Mai 2014, 13:50 de moldovan andrei
despre autoritati
@Nail: n-ai interpretat bine! Eu am ceva cu autoritatile locale(Filip, Bolos, mai nou Bolojan)puse in legatura cu IMPact-ul! Ca daca aceste autoritati nu le facea jocul celor de la IMPact situatia era cu totul alta! Dar iti recomand ca atunci cand mai vezi cuvantul impact treci peste! e simplu!
Postat 10 Mai 2014, 09:48 de TDS
Re: EU
Nici vorba, a fost unul care lucra prin primarie ca sef destul de mare si care l-a pus pe faras pe Kiss inca din 2004-2005, la sapat elegant incasand multe porcarii de la hudemerist, la taxat tot timpul si l-a acuzat de hotie prin 2008-2009, a si plecat din cauza asta ca l-au inconjurat banditii cu ziaristi cumparati, dar acum se arata adevarul si a venit plata.
Postat 10 Mai 2014, 08:34 de Able
Criş, eşti penibil şi laş !?!
Crezi că aşa o să scapi "jurnalistule" dar timpul şi memoria colectivă lucrează împotriva ta !?!
Postat 10 Mai 2014, 08:30 de Carp III
SINGURUL OPONENT
Tirle a fost singurul care s-a luptat cu Kiss si asta l-a costat iesirea din viata politica! Ceilalti tin bine de ciolan!
Postat 09 Mai 2014, 10:13 de EU
Au trecut 10 ani de la studiul de caz Kiss si acum incepe!
10 ani de adunat informatii, ca sa poata incepe DNA treaba temeinic. Si asta doar pentru ca s-au sesizat niste anchetatori olandezi si germani, ca altfel mai treceau inca 10 si inca 10. Nu-i asa Cris ca-ti pare rau acum ca i-ai balacarit pe cativa care au stat contra lui Kiss, dupa ce ani la randul ai fost complice scuipand in dreapta si in stanga pe cei care atentau la imaginea angajatorului lui nevasta-ta?
Postat 09 Mai 2014, 08:33 de Java
Re: TDS
Matale ai idei putine si fixe, ai devenit mai batut in cap decat Bolovanul, ca stii una si buna, Impact. Oricine poate fi frustrat de ceva dar se mai abtine uneori si isi revine la normal. Mai lasa-ne cu impactul Impactului pe creier ca ne-ai terorizat pe tema asta destul. Dai prost pe forum cu asta.
Postat 09 Mai 2014, 08:28 de Nail
vai,vai..
Umflatul asta Sany electricianul nu are bunul simt sa-si dea DEMISIA???????????
Postat 08 Mai 2014, 16:00 de gheorghe@sandor
Prizonieri sau COMPLICI ?
daca au acceptat avantaje (foloase) din partea lui kiss, sunt COMPLICI ! acum stau toti "cu morcovul in fund" ! ar trebui luati la intrebari.
Postat 08 Mai 2014, 15:00 de citizen
"hate-love" sau complicitatea ?
"Mai degrabă, cred eu, de vină este complicata relaţie de "hate-love" pe care liderul UDMR a impus-o în timp celorlalţi politicieni, din PDL, PNL şi PSD. Kiss a ştiut să-i joace mereu, făcând cadouri şi unora şi altora, de la cele simbolice oferite şi explicate cu haz la microfonul "congreselor" judeţene, până la cele otrăvite: voturile împrumutate când stângii, când dreptei, pentru formarea majorităţilor. Cu camătă enormă, fireşte. Băgându-se singuri în capcana lui Kiss, acceptând dependenţa de serviciile binevoitoare ale acestuia, politicienii bihoreni s-au predat, singuri, ca ostatici ai acestuia. Dacă ar exista nu doar instanţe penale, ci şi un tribunal moral, cred că toţi ar trebui judecaţi laolaltă cu el. Cum pentru ce? Pentru, să zic şi eu ca procurorii, complicitate, tăinuire şi favorizarea infractorului". ASTEA TOATE SUNA A COMPLICITATE SI TAINUIRE (FAVORIZARE) A INFRACTORULUI ! Ce ne puteti spune despre "caratorii de valiza" si mana lui dreapta, stanga, etc din udmr ?
Postat 08 Mai 2014, 14:54 de Observator
Excrocul
Acest balegar de om , abil, viclean de-a lungul anilor i-q pus in dependenta pe toti sefii actuali si trecuti din BIHOR. pRIN BANI DAR MAI ALES PRIN CADOURI prin facilitarea unor investitori indeosebi din Ungaria.Iar astfel au trebuit sa faca ce spune el. Filip a fost cel mai mare beneficiar al ,, favorurilor ,, facute de Kiss{vezi vila din Paleu, casa din Ginta si alte proprietati din Ungaria. Asa ca acu toata lumea inclusiv Bolojan trebuie sa taca din gura.
Postat 08 Mai 2014, 13:53 de Nelu
danke
Dar pe Filip l-a întrebat cineva DE CE nu a supravegheat(direct sau prin subalterni)derularea contractului de asociere în participațiune 14.519/2004 dintre Consiliul Local și dezvoltatorul IMPact? Sau pe părintele Boloș(că el gestiona chiar DIRECT contractul). Sau pe Bolojan care s-a răsucit în 2013 inițiind o TRANZACȚIE cu IMPact care, chipurile, să fie în folosul municipiului chit că zeci de clienți au fost păgubiți! Și asta după ce singur singurel a declarat că IMPact a tras o țeapă municipiului de 22 milioane EURO! Dar pe cei de la Biroul de Investigare a fraudelor îi întreabă cineva de ce tergiversează cercetările asupra acestui subiect? De ce tot întârzie deși știu foarte bine că pentru a păcăli Instanțele, Consiliul Local, etc. IMPact s-a folosit de contracte de vânzare/cumpărare a caselor FICTIVE, încheiate cu angajați proprii(sau rude, apropiați)? Dar pe cei din Finanțe nu-i întreabă nimeni despre evaziunea fiscală practicată tot de IMPact prin vânzarea de case cu TVA redus de 5%, deși pentru a practica un astfel de TVA redus există niște condiții prescrise de Codul Fiscal, neîndeplinite de IMPact! P.S. O păsărică mi-a ciripit că se pregătește o investigație amplă în Germania(atât în presă cât și la TV)despre corupția din România pe subiectul autorități-IMPact(Oprescu, Chiliman, Cartier Greenfield). Dar tot păsărica zicea în graiul ei că dacă tot vorbim despre IMPact n-ar fi exclus ca investigația să cuprindă și Oradea(respectiv autoritățile locale-IMPact-Cartier EUROPA). Hmmm, să vedem! Pușca und der gürtel lată/Ce puternici eram o dată!
Postat 08 Mai 2014, 09:27 de TDS
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Gala Premiilor lui Bihorel 2018. Petrecere cu poante video, caricaturi şi concert Compact la Majoratul BIHOREANULUI. Vezi câteva momente! (FOTO / VIDEO)
  • Campionul K1 Adrian Maxim, prins de procurorii DIICOT Oradea cu un kilogram de cannabis. Sportivul a fost arestat şi trimis în judecată (FOTO)
  • Patriotul Ervin: Cine este orădeanul care a inaugurat Podul Centenarului cu o Dacie tricoloră (FOTO)
  • Două zile de reduceri: S-a deschis KiK, la ERA Park Oradea! (FOTO)
  • Gala Comunității Orădene. Vezi care au fost proiectele premiate! (FOTO)
  • Victorie acasă: CSM CSU Oradea a câștigat derby-ul cu Steaua (FOTO)
  • Primul tren Cluj - Oradea – Viena a plecat 'full'. Biletul cel mai ieftin costă 133 lei (FOTO/VIDEO)
  • 'Asta-i datina străveche': 350 de copii, în straie tradiționale, au colindat pe străzile Oradiei (FOTO/VIDEO)
  • Nervi în Aeroportul din Oradea: Pasagerii cursei Tarom spre Bucureşti, revoltați că... nu au locuri în avion! (FOTO)
  • Inna a strălucit ca o stea: Peste 3.000 de orădeni şi o mână de turcoaice s-au bucurat de concertul talentatei artiste (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON