URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 18 IANUARIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
La cum arată bugetul Oradiei, e clar că cele peste o sută de investiţii se vor întinde pe mai mulţi ani. Asta pentru că în România este imposibil să-ţi planifici ceva şi să iasă la timp. Cauzele sunt multiple, de la suprasolicitarea personalului, la greşeli elementare, la lipsa proiectanţilor şi a constructorilor, toate pe fondul unei birocraţii ucigătoare, bine întreţinute de funcţionarii puşi politic în posturi. Totuşi, Primăria are două restanţe pe care nu mai are voie să le rostogolească pe anii viitori.
Zic şi eu
Adrian Cris
Dumnezeu îţi dă, dar nu-ţi bagă în traistă. Nici peisajele, nici simpla existenţă a pârtiei nu asigură, de la sine, dezvoltarea aşezării. A dovedit-o episodul de la finele anului trecut, întins pe încă două săptămâni anul acesta, când autorităţile locale s-au dovedit incapabile să menţină în funcţiune telescaunul. Ratând vârful sezonului de schi, oraşul a pierdut încasări serioase
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Când mergi în ţări exotice e bine să ştii limba băştinaşilor. Astfel scade considerabil riscul de a fi tratat drept duşman şi s-o sfârşeşti la proţap ori să admiri pe vecie frumuseţile locului dintr-o ţeapă arborată pe meterezele unei cetăţi. Dacă le mai duci localnicilor şi nişte mărgele de sticlă frumos colorate, ai şanse mari să ajungi om respectat şi chiar să urci în ierarhia locală până la statutul de semi-zeu.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam anterior, legislaţia României permite oricărui cetăţean să aibă acces la informaţiile de interes public, arătând expres ce categorii de informaţii nu sunt considerate de interes public. În ceea ce priveşte procedura prin care cetăţeanul poate avea acces la informaţiile de interes public, Legea nr. 544/2001 prevede că autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia de a organiza compartimente specializate de informare şi relaţii publice sau de a desemna persoane cu atribuţii în acest domeniu.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Trichineloza este o boală parazitară acută produsă de Trichinella spiralis (un vierme cilindric lung de 1-4 mm şi cu diametrul de 0,04 mm), care parazitează animalele carnivore, porci mistreţi, urşi, vulpi, câini, pisici, şobolani etc. Sursa de infecţie pentru om este carnea infestată şi insuficient preparată termic...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Inteligenţa este râvnită în ziua de azi ca un atribut fără de care persoana nu se poate descurca eficient în viaţă. Adevărul este însă că inteligenţa corelează extrem de bine cu probleme de ordin mental, afectiv şi social. Oamenii cu IQ ridicat întâmpină mai multe dificultăţi în a se integra în societate, mulţi suferă de depresie, anxietate sau alte tulburări, iar o mică parte au chiar şi boli mintale.
17 Martie 2018, 15:02

Primarul Cseke Attila

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

De Ziua Maghiarilor de Pretutindeni, fostul ministru Cseke Attila a rostit câteva fraze cu referire directă la primarul Ilie Bolojan. Citez: "Suntem pregătiţi să ajutăm, dar nu ca slugi, ci ca orădeni maghiari dornici de a face ceva constructiv".

Şi eu sunt de acord că minoritatea maghiară pare decuplată de la conducerea municipiului, dar oare numai Bolojan este de vină?

Conform componenţei etnice, UDMR-ul poate ajunge în conducerea oraşului doar în urma unor alianţe. Dar ei au preferat o altă alianţă, care le-a asigurat controlul absolut la Consiliul Judeţean, pe fondul slăbiciunii PSD-ului şi a ALDE, însă le-a tăiat orice marjă de negociere la municipiu.

Sper că de 1 Decembrie, ţinând cont că domnul Cseke trăieşte într-o familie mixtă, va deplânge şi soarta bihorenilor români, pentru ca aceştia să nu mai fie trataţi ca nişte slugi în Consiliul Judeţean.

Discursul domniei sale este unul tipic pentru ţelul pe care şi l-a propus, acela de a se lansa în lupta pentru Primăria Oradea. Deşi pare prematur, acum se pun bazele viitoarei bătălii electorale.

Rezultatele excelente ale administraţiei Bolojan se datorează unui cumul de factori. Primarul are o mare putere de muncă şi e foarte tenace în a-şi duce la îndeplinire planurile şi strategia. Apoi, are avantajul că stăpâneşte tainele birocraţiei de la Bucureşti, perioada în care a fost secretar general al Guvernului fiind o excelentă şcoală în acest sens. În plus, e o voce puternică în rândul Partidului Naţional Liberal.

Ei bine, hai să vedem care dintre posibilii candidaţi ai PNL are măcar una din calităţile lui Bolojan. Acela nu, acela nu, acela nu...

Prin urmare, lupta pentru Primărie e departe de a fi tranşată de pe acum, iar dacă Bolojan decide să nu mai candideze nu-i sigur că va reuşi să transfere capitalul său de notorietate vreunui coleg de partid. Aşa că, ieşirea la rampă a lui Cseke are noima ei...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
16 Comentarii
GORONule
se pare ca si tu esti ingenunchiat dar nu in fata ci la dosul PNL-istilor de Bihor , asa in an de centenar :) felicitari !
Postat 19 Martie 2018, 09:45 de User anonimizat
Maretia
Ungurii pot fi multumiti.PSD-ul de Bihor a ingenunchiat in fata lor le-a recunoscut superioritatea de rasa si i-a facut sefii lor si ai judetului.Ofranda de CENTENAR !BRAVOOOOO !
Postat 19 Martie 2018, 08:31 de GORON
chiar așa ?
@oradea_mea_si_a_ta: Dacă citeai cu atenție observai ghilimelele! Asta înseamnă că am citat! Cineva m-a descris așa! DA, suntem două tabere: pro PSD și anti PSD! Dacă mă gândesc bine eu am mai și criticat în această zonă! Eu însă sunt prost iar adulatorii lui Bolojan " e " " dăștepțî "!
Postat 18 Martie 2018, 12:54 de TDS
lipsit de logica
tds-ule: "a avea convingeri proprii si ale exprima in stil propriu" nu reprezinta o scutire sau o motivatie pt a infecta un spatiu public sau a arunca cu dejectii in tot ce te inconjoara si nu iti convine (vorbesc la modul generic). Fiecare o poate face acasa, cum doreste. Obsesiile si convingerile duse la extrem sunt semne clare ale prostiei sau unor afectiuni patologice, similare cu ale teroristilor, care si ei au "convingeri proprii pe care le exprima intr-un stil propriu". Insa atunci cand acest mod de exprimare ii afecteaza pe altii, cred ca cei afectati au macar dreptul de a replica.
Postat 18 Martie 2018, 12:07 de oradea_mea_si_a_ta
mai stati o tura
Maghiarii cu capul pe umeri nu mai voteaza demult cu UDMR-eu...
Postat 18 Martie 2018, 11:33 de BVN
Spui PNL..
.. și tragi apa! Ca și cu PSD de altfel, că doar nu degeaba s-au tot aliat de-a lungul timpului. UDMR se orientează doar pe direcția vantului.. Daca pleacă Bolo(la sfârșit de mandat, desigur), nu mai pupa PNLul în in grabă primăria.
Postat 18 Martie 2018, 08:30 de User anonimizat
primar pe viata
M...da , buna ideea pupincuriștilor , hai sa-l punem primar pe viața pe Bilojan , măcar o sa vadă cu ochii lor si copiii si nepoții noștri cine a băgat in datorii pana-n gât orașul asta. In curând se ajunge la fundul sacului si nu numai ca nimeni nu o sa-i mai dea împrumuturi dar vor trebuie plătite datoriile . Sa vedeți atuncea ritm de dezvoltare pe anii ce vor urma :)))
Postat 18 Martie 2018, 08:29 de User anonimizat
măi...
@oradea_mea_și_a_ta: 1. Probleme cu mansarda are altcineva! De aceea a și fost internat la o clinică.. 2. De ce folosești cuvântul " dra q" ? Exprimă-te la vot și vedem ce iese! 3. În primele ore după suspendare m-am gândit să nu mai postez nimic! Am reevaluat! 4. Te rog să nu mă mai faci prost pentru că: a) nici eu nu te-am făcut! b) Nu sunt! Am " convingeri proprii pe care le exprim în stil propriu " !
Postat 17 Martie 2018, 23:52 de TDS
Udemeristii si trompetele lor.
Udmeristii au goarnele lor locale. Nu e o noutate. Cati dintre udemeristi vor participa la manifestarile organizate in cinste Centenarului Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918 ?
Postat 17 Martie 2018, 22:51 de Control_Room
mars inapoi
tds-ule, constat ca dreptul de a fi prost (si de a posta) al unora este respectat, dar unii abuzeaza de el si insisti sa te numeri printre ei. Esti la fel de irecuperabil ca drac-ul tau dracnea. Minti si raspandesti tot felul de presupuneri pt care nu ai dovezi, dar daca tu ti-ai pus o intrebare, sigur este ceva necurat la mijloc !? Esti jalnic, cu toate ca dupa suspendarea ta, am vazut cel putin o postare pe care am citit-o nu pt ca era a ta ci pt ca mi-au sarit in ochi cuvinte care pareau tare la locul lor. Deduc ca esti capabil si de lucruri normale dar, dupa cum spuneai si tu, ai unele probleme cu mansarda si poate totusi ar fi bine sa iti tratezi obsesiile. Nu de alta, dar macar din motive de igiena a locurilor pe unde postezi. Efectul postarilor tale deja cred ca au ajuns sa aiba efect invers celui dorit.
Postat 17 Martie 2018, 18:24 de oradea_mea_si_a_ta
@tsd
PSD, ALDE plus UDMR au atras fonduri europene in 2017 de ne-au rupt in fund. Au construit spitale, scoli, gradinite, crese, autostrazi, drumuri, investitii, locuri de munca (doar la stat degeaba pe bani multi si taiat frunze la caini), exact ca in programul de guvernare, de fapt zero zero (OO WC). In loc sa faca ceva se lupta cu justitia pt. a scapa de puscarie si a fura in continuare. De unde are un bugetar averi de mil. si zeci de mil. De euro ?????
Postat 17 Martie 2018, 18:13 de Ducustrigacucu
tell me why
@poli: degeaba ai acces dacă îi bagi aiurea! Este peste puterea mea să inteleg! Terase în Piața Unirii pentru Sas Grama sau ăla de a ajuns un soi de director la AIO( acum in subordinea PMO! ). Lord of Ireland! Taman asția au câștigat lici? Nu am dovezi că au FOST încălcate acte normative dar... Întrebările rămân! De ce ei?!
Postat 17 Martie 2018, 17:59 de TDS
acces la fonduri europene
au avut si primarii din Bucuresti, Constanta, Iasi, Ploiesti, Arad, Satu Mare, Galati, Pitesti, Braila, Buzau, Gurgiu, Alexandria etc. etc. Si totusi diferenta e mare, in unele cazuri enorma. Este un fapt (care ne place sau nu) ca in ultimii zece ani Oradea a devenit unul dintre cele mai infloritoare orase din Romania. Si, in ciuda reprosurilor care i se pot face, mandatele lui Bolojan vor ramine o referinta multa vreme.
Postat 17 Martie 2018, 17:15 de poli
hopa titelu'
@titel: Fals! A putut pentru că suntem in UE din 2007! Iar primul lui mandat este din 2008! Intenționat am vorbit despre Sturza care a fost liberal
Postat 17 Martie 2018, 16:53 de TDS
Intratabilul tds
A avut acces la fonduri europene Pt ca A AVUT CURAJUL SA ACCESEZE ASEMENEA FONDURI și A ȘTIUT CUM ȘI CE NEVOI ARE ORAȘUL. CHIAR NU REALIZAȚI CA SUNTEȚI RIDICOL???
Postat 17 Martie 2018, 16:28 de titel
el lider maximo de bh
Din punctul meu de vedere Bolojan nu a obținut nici un rezultat excelent! A avut acces la niște bani europeni! Sturza nu a avut acest privilegiu! Știu, sunt repetitiv! Piața Unirii nu trebuia să arate așa! Modernizată, dar nu așa! Liberala Adriana Aurora Lipoveanu s-a crezut arhitecta! Nu e! Nu știu cum a ajuns pe la FPS și a fost VARATA in diverse CA-uri! Știu cum a ajuns pe la o societate mare acționara! Treaba ei! Dar nu e arhitecta! Sa transformi Piața Unirii într-un mare bâlci la diverse ocazii este o RUȘINE NAȚIONALĂ! Centrul trebuie să rămână centrul municipiului, nu locul vendorilor DIGI-stului Jurcă, mare șăf de APTOR! Dealul Ciuperca a luat-o la vale! Bolojan a vrut turbogiratia, acum vrea pasaj ( bani aruncați pe fereastră!). A băgat naiba știe cât în Ocska si acum o mută! Alți bani aruncați pe fereastră! BRE, DNA! Nu vezi ce face acest individ? Da' sesizează - te din oficiu!
Postat 17 Martie 2018, 15:32 de TDS
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Incendiu de proporții la Centrul de plasament pentru copii cu dizabilități din Oradea (FOTO/VIDEO)
  • La polul frigului: În debutul geros al anului, BIHOREANUL a făcut o incursiune în cea mai rece așezare locuită din județ (FOTO / VIDEO)
  • An nou, aceleaşi bătălii... PNL-iştii au boicotat prima şedinţă din 2019 a Consiliului Judeţean, iar un proiect de 7 milioane euro a fost din nou amânat! (FOTO/VIDEO)
  • Un bebeluş de 7 luni, bolnav de rujeolă, este în stare gravă la Spitalul Municipal din Oradea. Părinţii acuză doctorii că ar fi ascuns riscul de îmbolnăvire (FOTO)
  • Accident pe Calea Borşului: Un BMW a ieşit în decor, două persoane au fost rănite (FOTO)
  • CSM CSU Oradea a învins cu 82-76 echipa din Piteşti şi a încheiat prima fază a Ligii Naţionale pe locul IV (FOTO)
  • Oradea ninsă: RER Vest a intervenit aproape 24 de ore continuu, pentru deszăpezire (FOTO)
  • Botezul Domnului. Sute de credincioşi orădeni au participat la sfinţirea apelor în bisericile din centrul oraşului (FOTO/VIDEO)
  • Toţi la zăpadă! Cozi de kilometri și probleme cu locurile de parcare în staţiunile montane din Bihor (FOTO/VIDEO)
  • La mulţi ani, 2019! Mii de orădeni au sărbătorit Revelionul în centrul oraşului (FOTO/VIDEO)