URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 23 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Ideea cu bugetarea participativă nu e deloc rea. Noi am preluat-o de la clujeni, dar nu ei au fost cei care au inventat roata. Ideea e că Primăria pune o sumă la bătaie, iar cetăţenii n-au decât să-şi spargă capul ca să găsească proiecte cât mai isteţe. Cum era de aşteptat, proiectele de anul trecut sunt încă în stadiu de avizare, pentru că nu-i destul să ai idei bune, trebuie să ai şi foarte multă răbdare, din cauza birocraţiei ucigătoare din România.
Zic şi eu
Adrian Cris
Cineva din Ministerul de Externe, însărcinat să "marcheze" Centenarul, a avut o idee bună: diplomaţii din Bucureşti să fie duşi prin oraşele importante ale României. Să vadă, să asculte, să intermedieze şi consolideze legături. Aşa au ajuns la Oradea, la finele săptămânii trecute, 27 de ambasadori.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
22 Ianuarie 2013, 10:47

Peste Bot

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Multă vreme l-am bănuit pe deputatul Octavian Bot de deşteptăciune. Faţă de colegii săi era net diferit: avea coeficient de inteligenţă pozitiv şi o doză suficientă de lichelism politic care să-i asigure supravieţuirea în toxicul mediu dâmboviţean.

Cu toate că a fost mereu acuzat de traseism, anul trecut n-a făcut altceva decât să-şi valorifice la maxim poziţia de parlamentar într-o situaţie politică în care până şi un singur vot putea dărâma Guvernul. Le place sau nu liberalilor din Bihor, prin trecerea sa de la PDL spre USL s-a dat un brânci Guvernului MRU, eveniment de la care a început transformarea radicală a întregului eşichier politic. Prin urmare, cred că era normal ca omul să fie recompensat cu un nou post în Camera Deputaţilor.

Ceea ce a urmat demonstrează, însă, că neuronul obosit al lui Tavi Bot dă rateuri. În loc să facă o conferinţă de presă în care, eventual, să utilizeze ironia la adresa liberarilor bihoreni care n-au vrut nicicum să-l primească în târla lor, politicianul a recurs la un text atât de dur, încât nici Crişana nu l-a publicat decât în regim publicitar. În textul respectiv s-a dedat la o grămadă de epitete care au ajuns, cum era de aşteptat, şi la urechile şefilor din Bucureşti ai partidului. Iar, fiindcă acum votul lui nu mai contează, într-un Parlament care are o structură mai încărcată decât Marea Adunare Naţională, liderii PNL au fost pe punctul de-al arunca la gunoi ca pe o măsea stricată.

Şi uite aşa Bot a şi plătit articolul publicitar, şi era şi cât pe ce să fie dat afară din partid. Cum ar veni, şi bătut, şi cu banii luaţi.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
17 Comentarii
a(land)ala
Sa vezi tu, Chirila, ce peste bot ati luat-o voi de la Bunoiu, care a castigat procesul cu fituica ta de santaj si tre' sa-i dati si 10 milioane daune morale ;) Hai ca v-a mai dovedit unu' ! De-ar da domnu' sa ajungeti la puscarie, ca Liliala Sime, colega voastra de (s)capa si spaga :))))
Postat 29 Ianuarie 2013, 21:19 de Land of choice
Tembeli ocazionali si colegi conjuncturali
Adinooo, aduna-te ! Popa era deja compromis fata de toata sleahta bucuresteana care-i conduce pe liberali, de pe vremea cand bihoreanul tau pleca luni sau marti la Bucuresti cu avionul de 6 a.m. si se intorcea cu cel de 6 p.m. din aceeasi zi, pentru ca miercuri avea programate partide serioase de carti, bautura si, din cand in cand, niste admiratoare de etnii minoritare. Asta a facut doua mandate la rand, incasand cate 180 milioane cash lunar de la parlament, si aparand in cateva conferinte de presa in care spunea ca el e parintele autostrazilor din Romania, a bisericilor ortodoxe din Bihor si al tuturor celor cu cont de Facebook care se perindau prin sediul de partid. Asa ca, tu sa ai toata stima si pentru mine care i-am platit parte din veniturile sale curente, dar care n-am vazut un cui macar care sa fie batut prin aportul lui Popa Prostu, care i-a prostit pe toti pana acum. Iar demisia din functia de vicepresedinte si-a dat-o la nervi, ca dupa aceea sa-l streseze pe Stroe ca sa vorbeasca cu Antonescu sa-l primeasca inapoi in conducerea centrala, unde e mai cald decat la baza de la Cacaceni.
Postat 28 Ianuarie 2013, 00:05 de PNL-ist frustrat
adina.rada@cg-hitech.ro
Toata stima pentru Cornel Popa! Demisia lui demonstreaza si integritate si caracter si spirit de echipa! Cine ar mai fi avut curajul unui asemenea gest cu riscul compromiterii relatiei cu presedintele Crin Antonescu?!
Postat 27 Ianuarie 2013, 00:23 de adina
doar un traseist
ma uit la comentarii si ma sparg de ras. bai bot, iar iti tragi limbi de unul singur? esti asa de evident. iese inteligenta din tine prin toti porii.
Postat 23 Ianuarie 2013, 01:00 de bullshit
jalnice tonomate
incredibil ce cretini.... cat aveti de lucru, saptamanal, cu Bot asta si rafuielile interne liberale dintre el vs. incapabilul c. popa, bolojan si restul trupei, plus pupincurismul aproape zilnic la adresa hudemeristilor.
Postat 22 Ianuarie 2013, 23:56 de radar
tonomat imputzit !
cand unul ca si piticotul asta batran si mustacios, vorbeste de cinste, morala si corectitudine, ma tavalesc pe jos de ras ! aaaaaaaaaaahahahahahahhaha...............................
Postat 22 Ianuarie 2013, 18:40 de hahahahahahahahhaha
pircea ghirila, latraul udemeristilor si ai gibonului
sluga udemerista, are coeficientul de inteligenta, mult sub cel al lui bot... ca sa numai vorbim de morala !
Postat 22 Ianuarie 2013, 18:33 de nail
Mircea Chirila , Bot si liberalii bihoreni
Nu ma pot abtine cu toata tristetea din tara asta sa nu sesizez umorul situatiei : noi toti ,,latram" si caravana lui Bot ( cu avantajele unei noi legislaturi ) trece .....
Postat 22 Ianuarie 2013, 18:04 de suparatu
Mircea Chirila , Bot si liberalii bihoreni
Cu mana pe inima : MIRCEA CHIRILA , NU POT CREDE ca te-ai coborat sa comentezi acest subiect ! Ce Dumnezeu e cu voi fratilor ?! Nu vreau sa ajung in aceeasi situatie , n-o sa-ti zic ca de fapt Popa a inceput atacul complet nejustificat prin Bodea la adresa lui Bot , nu tin partea lui Bot , da mai oameni buni , chiar nu va intereseaza cum o ducem aici in Bihor , cum se traieste in Oradea ? Sau voua te pomenesti ca va e nemaipomenit de bine ?! Chiar asta e menirea voastra sa comentati si sa AMPLIFICATI lucruri pe care -groaznic- nici nu vreti sa le redati in mod obiectiv ?! As putea scrie o multime de lucruri despre felul in care Popa ca senator si Bolojan ca primar si Bot ca deputat au facut s-au n-au facut cu finalitate concreta ceva pt locuitorii Bihorului , pt cetatenii Romaniei ca sa ne schimbe situatia mizerabila in BINE. De ce va coborati la nimicuri ? Sunt si unii si altii ALESII nostri, de ce nu-i luati voi la intrebari si interviuri in legatura cu ce vrem noi de la ei , in legatura cu asteptarile noastre ? Mircea sa nu-mi spui ca ai imbatranit , ca oricum nu te cred ....
Postat 22 Ianuarie 2013, 17:53 de suparatu
21 ianuarie 2013 ...
... Aceasta se declara, in Bihor evident, ca fiind, mai mult sau mai putin oficial, ziua trista a taranilor idioti care, zic ei, fac politica judetului.
Postat 22 Ianuarie 2013, 16:33 de prof.dr. Trăşculescu
Coeficientul de inteligenţă a lui Chirilă lasă de dorit !?!
Mr. Chirilă, tare prost trebuie să fi dacă ai înţeles taman pe dos cum e cu Bot şi cum e cu Popa. PESTE BOT A-ŢI LUAT-O VOI, CIUMEŢII !?!
Postat 22 Ianuarie 2013, 16:26 de Carp III
Toxina...
...Botulinica.(nici prea-prea,nici foarte-foarte.)
Postat 22 Ianuarie 2013, 16:20 de gyorgy tozser
Felicitari, d-le Bot !
Esti un Catavencu pur sange, as zice ca a calatorit in timp Caragiale si cunoscandu-te l-a creionat pe eroul sau ! Nu discut etica si moralitatea gesturilor politice ale domniei tale, dar admir sincer dibacia cu care ai stiut sa navighezi prin politica romaneasca a ultimelor doua decenii. Un lucru nu i-ati invatat pe PeNaLii bihoreni : sa-si (re)cunoasca adevarata valoare : stiu, e greu sa faca asta, ei fiind niste nulitati ! P.S. Asteptam sa-i vedem pe plangaciosii astia care te-au parat ca niste mucosi de gradinita, pedepsiti pt. obraznicie si pusi la colt, acolo unde le e locul !
Postat 22 Ianuarie 2013, 16:06 de pinonel
Popa Prostu' de la Bihoreanul
Nu credeam ca se joaca, telefonic ca e mai rapida imparteala sarcinilor, Popa Prostu' si in "ograda" lui Mircea Chirila. Nu credeam ca acesta poate fi atat de Popa Prostu' incat sa scrie despre ceva ce nu a inteles nimic, pentru ca la telefon poti sa intelegi doar o parte de adevar. Adeseori, ca acum, nicio parte. Un lucru e sigur insa. Mai multi subiecti ai unui pamflet pe care l-am publicat, au cerut conducerii centrale a PNL sa fiu dat afara, pentru ca asa au visat ei de mici, sa se joace de-a datul "pe din afara". Consecinta e ca eu sunt tot acolo, adica unde m-a trimis electoratul USL si cu o mult mai buna pozitie in zona de popularitate politica ori mediatica, in timp ce subiectii respectivi s-au dat singuri afara din conducerea partidului. S-au dat afara ca sa arate ca Popa Prostu' nu e niciodata singur, el avand nevoie permanenta sa se inconjoare de altii ca el.
Postat 22 Ianuarie 2013, 16:01 de Tavi Bot
Meandrele concretului
Magistrala serpuire in meandrele concretului pentru ca limbile sa fie cat mai uniform distribuite.Nu de alta , dar nu-i asa Mircea, e tare Bot asta daca s-a cacat in capul PDL Bihor cu aprobarea lui Filip iar acum se caca in capul PNL Bihor cu aprobarea lui Crin Antonescu! Chiar asa, ce \"omerta\" i-o fi unind pe toti astia, ca nu conteaza organizatii judetene intregi, cu lideri, cu oameni care au muncit, etc., Bot trebuie totdeauna sa cada in picioare? Bravo Popa (surpriza placuta), bravo Bolojan! Adi Cris, nu te lasa, asteptam grairea ta!
Postat 22 Ianuarie 2013, 14:12 de talibanul portocaliu
...................
Ce pierdere de timp sa scrii despre Bot.
Postat 22 Ianuarie 2013, 14:04 de ana cu merele
nea chirila lasa ciuda
"' INCAT NICI CRISANA..... "' Bine ca l-ati preluat voi cuvant cu cuvint...,voi nu mai aveti decat arrticole care sa-l faca pe gibonul sa transpire de placere...,asta e rolul vostru in urbe...toate rudele voastre sint angajate de ''idiot'' pe la regiile locale , deci voi santeti vanduti....pana cand vom vedea.La tine bei Mircica nu poate fii vorba de banuiala..., e sigur ca esti un ligusitor gretos si asta tine de caracter...Pe vremuri aveam o parere bunicica despre tine, dar.....sa ai o zi buna papaciocule
Postat 22 Ianuarie 2013, 12:52 de soso
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Sălacea-i „fruncea”! Locuitorii comunei Sălacea sunt singurii din Bihor care-şi aruncă deşeurile în 5 recipiente diferite (FOTO/VIDEO)
  • Cauza accidentului de la Gheghie: viteza prea mare a şoferului de BMW. Cei trei morţi sunt tineri de 20 şi 24 de ani, din Bihor (FOTO)
  • Şi noaptea se aleargă! 350 de sportivi au concurat la Oradea Night Run (FOTO/VIDEO)
  • Retroparada toamnei: 'Bătrânele doamne' expuse în centrul Oradiei (FOTO)
  • Joburi multe, pretendenţi mai puţini, la Bursa locurilor de muncă: 'Patronii angajează pe oricine are capul pe umeri!' (FOTO)
  • Fără precedent: 27 de ambasadori vizitează Oradea, la invitaţia Ministerului de Externe, dar gazdele nu ştiu să-i asculte şi să profite de prezenţa lor (FOTO)
  • A cincea ediţie a Festivalului Naţional de Artă Naivă s-a deschis la Muzeul Ţării Crişurilor (FOTO)