URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 19 DECEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Constat cu bucurie că există o concurență serioasă între cele două centre de putere din Bihor: Primăria Oradea și Consiliul Județean, în ce priveşte muzeele. Iar concurența asta nu poate fi decât benefică pentru turismul din Oradea.
Zic şi eu
Adrian Cris
În urmă cu peste un deceniu, un clujean teribilist zicea că s-a săturat de România. Cum n-a explicat că, de fapt, se săturase de balcanism, de corupţie, de minciună, de demagogie, naţionalism primitiv, murdărie şi dezordine, a fost pus la index ca vândut ungurilor. De câteva luni, patru primari din Transilvania pregătesc o iniţiativă mult pragmatică, deci şi mai "periculoasă" decât manifestul lui Sabin Gherman...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Faţă de ediţiile de mai demult, la Gala Premiilor lui Bihorel de anul acesta au lipsit aproape toţi destinatarii înţepăturilor publice cu parfum de premiu. Nu a fost o surpriză pentru nimeni. Din păcate, acesta este un semn că, deşi râde tot mai mult, clasa politică se află într-o pierdere constantă a simţului umorului. Premiile lui Bihorel nu au vrut să umilească niciodată, ci doar au luat în balon lucruri cunoscute de toată lumea: derapaje pe lângă lege, tare de comportament, învârteli şi mânăreli făcute pe sub masă, eşecuri profesionale sau chiar condamnări.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Competenţa de soluţionare a recursurilor declarate împotriva hotărârilor pronunţate în apel de tribunal, în cauzele având ca obiect cereri evaluabile în bani în valoare de până la 200.000 lei inclusiv, ca urmare a pronunţării Deciziei nr. 369/30 mai 2017 a Curţii Constituţionale a României, revine curţilor de apel.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Sistemul colector urinar, format din bazinetele renale (formaţiunile care "captează" urina din cei doi rinichi), cele două uretere ("tuburile" prin care urina ajunge la vezică), vezica urinară şi uretra ("tubul" prin care urina se elimină) este "căptuşit" cu nişte celule epiteliale denumite în ansamblu "uroteliu". Toată această zonă este expusă influenţelor carcinogene, dar cea mai frecventă tumoră este cea a vezicii urinare, urmată de cea de la nivelul bazinetelor.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Vorbim de o "explozie" de depresie în rândul fetelor începând cu anul 2012 şi până în prezent şi toate aceste adolescente au un singur lucru în comun: petrec mult timp pe telefoanele mobile ori în faţa canalelor social media.
15 Noiembrie 2017, 09:38

O după amiază cu Soros

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Atenţie: acest text nu este recomandat telespectatorilor Antena 3 şi România TV!

Am avut ocazia unică să petrec o după-amiază cu magnatul George Soros, la vila sa din California. La intrare era un covor imens cu harta României Mari, pus în aşa fel încât oaspeţii să-l calce în picioare. Toţi piticii de grădină erau cu chipul eroilor neamului - Ştefan cel Mare, Mircea Cel Bătrân, Mihai Viteazul şi Şerban Nicolae.

Pe birou, manualul de algebră de-a V-a. "Când faci o diversiune trebuie să ştii ce înseamnă binomul". Pe pereţi, poze cu premierul Mihai Tudose. "Eram deprimat, dar de când am pus pozele premierului, cu faţa asta de acordeon, nu mai bag în seamă ridurile ce-mi brăzdează chipul".

Scopul vieţii lui Soros este să distrugă România, dar de un an nu mai întreprinde nimic. "Când am văzut cine a pus mâna pe putere, am zis că nu are rost să mă implic, ăştia or să distrugă ţara singuri. Apropo, de ce Dragnea se teme aşa mult de puşcărie? Nu-i va schimba cu nimic statutul, şi la Jilava va fi tot şef de cameră". Nu mai plăteşte, deci, să scoată oamenii în stradă. "Îi vor scoate băncile, când n-or să-şi mai poată plăti ratele".

L-am întrebat cum e cu statul paralel. "Păi, Iohannis este cu statul paralel, iar PSD-ul paralel cu statul". Acum este chiar mulţumit de Guvern. "Are cel mai mare coeficient de inteligenţă din UE: 219 puncte. Dar nu fiecare, ci cumulat, împreună".

La plecare am auzit nişte urlete şi vaiete româneşti. "Mi-am făcut o mică fermă de bumbac, numai ca să pot biciui nişte sclavi români. Să se obişnuiască cu munca la o multinaţională"...

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
la ,,randul" meu vad, ca
Desi nu crede in dumnezeu, se crede dumnezeu, si cum are multi adepti bine platiti, devotati noii ideologii marxisto_liberale bine reprezentat in UE, P€, chiar si in tara, noroc ca nu la putere dar daca nu suntem atenti, vom avea ,,norocul" sa ne bucuram de toate ,, binefacerile" liberalismului in care problemele se rezolva cu strada, in care majoritatea nu conteaza, in care nealisii doresc sa conduca, in care minciuna are rol de adevar.
Postat 26 Noiembrie 2017, 12:16 de iahim
@ Revista presei
Nu-l combat pe TDS, ei stiu ciuma rosie, antena 3, Dragnea la puscarie si cam atat. Orice discutie, acelasi refren. Despre ce combatere si argumente discutam?
Postat 16 Noiembrie 2017, 22:47 de danioan
Revista presei
Pentru cei care il combat cu atata emfaza pe TDS, va invit sa cititi articolul scris de Soros in "The Wall Street Journal" - Sept.20,2016 12:00 a.m. ET: Why I’m Investing $500 Million in Migrants By George Soros... judecata limpede va doresc si multa sanatate!
Postat 16 Noiembrie 2017, 18:55 de platona
!!!!!
@poiu: SOROS este DETESTAT în Israel ( !!!!! ). Nu-l suportă Orban, nu este agreat în GB, ce să mai zic de Trump. La noi e iubit de Guseth, Macovei, Cioloș și alți câțiva. Toate citatele date de mine nu sunt creația presei românești. Unele chestiuni le-am auzit cu propriile urechi în interviul dat chiar de el. Altele sunt din Jerusalem Post !m O să-mi spui că pe vremea când trăia la Budapeste era un copil și nu înțelegea lucrurile. Și EVA HEYMAN era o copilă dar le-a înțeles foarte bine ! Și a pătit cu viața ! Așa că un astfel de articol nici nu trebuia să fie publicat !
Postat 16 Noiembrie 2017, 09:11 de TDS
Marea conspirație internationala, cu tds in fruntea lojei
Voi inca mai credeti aberatiile astea? Da, lumea e condusă din umbra si se fac jocuri politice la nivel mondial, dar de oameni ascunsi nu de Trump, Putin sau daniela crudu. Soros asta e un fel de om care se face vazut mai mare decat se stie el. Si oamenii pun botul. O avea bani dar influenta lui e limitata. Hai sa ne gandim putin asa: tot ce aveti voi online apartine cui? Ce cauti pe Google? Poze? Accesarea conturilor bancare o faci pe...? Oamenii din raspunsurile la intrebarile alea fac treaba reala in lumea asta. Deschideti voi un cmd si scrieti asa tracert www.ing.ro (de exemplu) si apoi cautati acele IPuri prin baze de date (network-tools.com cu express search) si va convingeti. Si nici asa nu aveti acces la toata informatia ca primiti segmente de retea cu apartinatori generici (apnic). In concluzie, internetul conduce omul si nu invers. Pacat ca lumea a luat in ras legile lui Asimov. Omul a gresit controlorul, atata tot
Postat 16 Noiembrie 2017, 06:27 de poiu
Desi acuzam PSD, Antena3 si RomaniaTV si minciunile lor, tot nu as spala imaginea lui Soros, chiar daca el nu are legatura acum cu tot ceea ce ei zic
Gluma e buna, dar e si o chestie psihologic normala ca odata ce ai deja bani, ce cauti este putere, sa poti schimba lumea “dupa chipul si asemanarea ta”, dupa ideologia si utopia ta. Astfel e normal de inteles ca unii bogati vor sponsoriza reclame si curente antinationale, globaliste, LGBTQWERTY, om doar ca consumator, pro-uciderea copiiilor, coruptie internationala/trafic de influenta in favoarea unor comanii (de la rusi/gazprom, la americani/microsoft, la germani/siemens), etc. Desi partidul de la putere , PSD (care a colaborat cu Soros) chiar vorbeste prostii, si Soros nu e atat de implicat si de direct, este adevar si in stirile puse de TDS.
Postat 15 Noiembrie 2017, 18:28 de unu
@salontanu
se pare ca l-ai citit degeaba de 10 ori articolul ca nu te-ai prins, asa ca ai inceput sa imprastii din latrina3, post pe care il ai la favorite.
Postat 15 Noiembrie 2017, 17:28 de CHRIS
dovada
iata dovada ca esti unul dintre acoperitii din presa!
Postat 15 Noiembrie 2017, 14:36 de Fradi
Ha
Tare ! tsd-u' a uitat sa isi ia si pastila de furie si a inceput cu citatele bagate cu palnia in capul lui/lor de catre draqnea si ciumetii rosii, via latrina3 si aromania tv. O corectie se impune totusi. Cred ca acel coeficient de inteligenta a fost calculat gresit: este calculat pt tot psd-ul, luand in calcul si prostacii de pe toate site-urile.
Postat 15 Noiembrie 2017, 11:12 de oradea_mea_si_a_ta
@CHRIS
Cand te uiti la televiziunile insolvente [dar sustinute de diferite servicii ("labeunu", Realitatea)] si mai si citesti acest articol laudativ din cine stie ce motive, tampesti si scrii ce ai scris tu in comentariu.
Postat 15 Noiembrie 2017, 11:03 de Salontanu
@sauron
Mircea, Mircea!!!! ce facusi? l-ai starnit pe tds, mare privitor de latrina3 si ghitatv, mare supporter doctrinar al pesdeilor si aldeilor. tds apare si el in poza lui tariceanu cu soros, dar era in spatele aparatului foto. in rest, lauda articolului, a fost pe gustul meu. mai ne descretim fruntile cu atatea cresteri in ultima vreme (de preturi) nu de salarii.
Postat 15 Noiembrie 2017, 10:48 de CHRIS
CITATE DIN PRESA
1. Dar în timp ce mii de evrei unguri erau trimiși către lagărele morții, George Soroș își însoțea tatăl adoptiv în misiunile acestuia de confiscare a bunurilor evreilor condamnați de regimul de la Budapesta( minutul 7:31). Unii dintre aceștia erau chiar vecinii sau cunoștințe de-ale familiei Soros. 2. „Nu cred în Dumnezeu, nu sunt religios”. Realizatorul adaugă credința lui Soros că Dumnezeu este o creație a omului și nu invers. 3. Conform documentelor, Soros a dat mai mult de 30 de milioane de dolari gruparilor care lucreaza pentru alegerea lui Hillary Clinton in noiembrie, devenind astfel cel mai mare donator al campaniei. 4. In ceea ce priveste Israelul, gruparile lui Soros lucreaza pentru a delegitima orice aspect al societatii israeliene drept rasist sau ilegitim. Palestinienii reprezinta punctul focal al atacurilor sale. Acestia sunt folositi pentru a reclama rasismul Israelului ca stat. Gruparile transmit audientei in feluri variate, dar complementare, ca Israel nu are niciun drept sa se apere sau sa-si impuna propriile legi in fata cetatenilor non-evrei. 5. In SUA, acestea lupta pentru a transforma opunerea impotriva Israelului in ceva acceptabil socio-politic. Scopul, de la Ferguson la Berlin la Ierusalim, este acela de a induce teroare si haos pe masura ce autoritatile locale, paralizate de grupurile de suport, devin incapabile sa asigure siguranta societatilor sau macar sa argumenteze coerent ca acestea merita protejate
Postat 15 Noiembrie 2017, 09:49 de TDS
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Urmaşii Marii Uniri îşi cinstesc înaintaşii: În Chioag a fost dezvelită o placă în memoria săteanului care s-a dus, în 1918, la Alba Iulia (FOTO)
  • Cartea 'România, te iubesc' a fost lansată la Oradea. Jurnalistul Alex Dima: „Aici este dovada că se poate!” (FOTO/VIDEO)
  • Drumul nou dintre Oradea şi Sântandrei, deschis circulaţiei. Cei doi primari au anunţat noi investiţii în traficul dintre cele două localităţi (FOTO/VIDEO)
  • Zăpada face ravagii în Bihor: 79 de localităţi fără curent, peste 28.000 de cetăţeni afectaţi! (FOTO)
  • A venit zăpada! Utilajele RER Vest au ieşit pe străzile Oradiei (FOTO)
  • „Lumea contemporană. Puncte de vedere”: La Muzeul Țării Crișurilor a fost vernisată expoziția de sculptură a artistului Ovidiu Pascu (FOTO)
  • Gala Premiilor lui Bihorel 2018. Petrecere cu poante video, caricaturi şi concert Compact la Majoratul BIHOREANULUI. Vezi câteva momente! (FOTO / VIDEO)
  • Campionul K1 Adrian Maxim, prins de procurorii DIICOT Oradea cu un kilogram de cannabis. Sportivul a fost arestat şi trimis în judecată (FOTO)
  • Patriotul Ervin: Cine este orădeanul care a inaugurat Podul Centenarului cu o Dacie tricoloră (FOTO)
  • Două zile de reduceri: S-a deschis KiK, la ERA Park Oradea! (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON