URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 14 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Am mai povestit despre faptele de arme ale doamnei primar Nagy Gizella, din Biharia. Până acum s-a remarcat prin geniala idee de a renunţa să conecteze comuna la reţeaua de apă introdusă prin Apa Regio. Acum băştinaşii beau apă cu mormoloci, în aşteptarea unui ipotetic proiect pritocit de UDMR exclusiv pentru comunele pe care le controlează.
Zic şi eu
Adrian Cris
Zarurile au fost aruncate, Cezar a trecut Rubiconul, cale de întoarcere nu mai este. La doi ani după alegerile care au dat în Consiliul Judeţean o majoritate formată din 18 reprezentanţi PSD-UDMR-ALDE, agresivă, dar totuşi fragilă, şi o minoritate de 17 PNL-işti, mare, dar frustrată că puterea nu ţine cont de ea, vinerea trecută liberalii lui Ilie Bolojan au declarat război exponentului puterii, preşedintele Pásztor Sándor.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Începând din 24 august 2018 o persoană amendată pentru orice contravenţie - indiferent că este o contravenţie de mediu, silvică, la regimul construcţiilor, etc. - va beneficia de un interval de 15 zile în care va trebui să decidă dacă plăteşte amenda (în acest caz achitând jumătate din mimimul prevăzut de lege) sau formulează plângere în instanţă (caz în care, dacă pierde procesul, va plăti amenda prevăzută în procesul-verbal de contravenţie).
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
13 Aprilie 2011, 12:25

Muzeul Radu Ţîrle

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Mi-am propus să nu mai scriu despre domnul Radu Ţîrle, pentru că este un caz clasat. De departe este cel mai slab preşedinte de consiliu judeţean, de la formarea statului centralizat dac încoace. Dar nici nu pot să rămân indiferent când se declară impotent în faţa presei. O oră întreagă s-a chinuit să explice ziariştilor cum nu se poate face un lucru, mai exact de ce nu poate finaliza lucrările la Muzeu.

Mie nu-mi plac băieţii "cinstiţi" cu jumătate de normă. Adică eşti fiară pentru cele 2 milioane de euro cerute în avans de Selina, dar nu-ţi tremură mâna să dai în plus unei firme de partid, un milion de euro, în dispreţul oricărei licitaţii.

Când a acces la înalta demnitate judeţeană, domnul Radu ştia cu cine va lucra. Ştia că asfaltatorii nu sunt domnişoare de pension sau că Beni Rus nici pe departe n-a absolvit Facultatea de îngeri de la Nazareth.

Dintr-un orgoliu nemăsurat (apropo, domnule pastor, cum staţi cu păcatul trufiei?) preşedintele Ţîrle îşi arată muşchii în faţa Selinei uitând că, de fapt, la mijloc e vorba de banii contribuabililor. Iar acum trage de timp în speranţa că la finalul mandatului, beneficiind de imbecilitatea electoratului, va ajunge europarlamentar şi ne va lăsa baltă cu muzeul neterminat şi cu 10 milioane de euro păpaţi.

Pe mine nu mă interesează meciurile sale cu constructorii. Dar ştiu că a fost ales să rezolve problemele judeţului, şi nu să ducă peste Ocean procurori în schimb de experienţă sau să aducă din State, de la coreligionarii săi, medicamente în prag de expirare pentru amărâţii din Bihor.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
17 Comentarii
Desteapta-te, romane!
Presedintele CJ Bihor este depasit de functia in care a fost ales. Vinovatia ii apartine sau ne apartine. Sa nu uitam o vorba veche, dar mai actuala ca oricand: prost sa fii, dar sa-ti revii! Mai avem 1 an pana la alegerile locale. Desteapta-te, romane!
Postat 16 Aprilie 2011, 15:42 de safe
Bravo
Bravo dom Chirila . Perfect adevarat. Cazul Tarle e clasat. La fel si cazul Kiss, Biro sau Filip oameni care au distrus orasul si l-au secatuit de bani. Acest individ ales pe prostia crasa a concetatenilor nostri penticostali care voteaza "unul de-al lor " fiindca nu e ortodox sau catolic sau musulman, ar trebui sa infunde puscaria pt toate mizeriile financiare invartite prin birourile din Parcul Traian cu amicul Kiss care ar trebui sa-i fie coleg de celula pt deturnarea banilor publici ( mai tineti minte cum cladiri retrocedate au fost renovate pe banii nostrii si magarul obez a ras in fata tuturor ) iar noi platim ca prostii impozite , amenzi si majorari cand intarziem la plata iar ei ( manca-iar foamea ), nu raspund pentru nici o hotie. Ma rog acum in postul Pastilor cand ar trebui sa ne iubim aproapele , ca personajele negative amintite mai sus sa se umple de raie si de bube. Sa nu se poata satura in veci. Sa fie flamanzi si insetati si sa aiba pana la masini in fiecare dimineata .
Postat 15 Aprilie 2011, 17:12 de COSIMO
Figura de ceara Tirle
Pastorul Tirle este un Fariseu "modern". Asta se vede din faptul ca el corespunde perfect descrierii date fariseilor de catre Domnul Isus: "morminte varuite pe din afara, dar pline de murdarie pe dinauntru". El vrea sa transforme Muzeul in Madamme Tussaud, cu persoana lui prim plan in holul central!
Postat 15 Aprilie 2011, 16:31 de Pilat din Pont
Tarle si credinta, baba si pistolu
Cred ca ratatii care il apara pe Tarle ar trebui sa povesteasca modul in care a ajuns Radu Tarle acolo unde este. <ergea pe la bisericile penticostale si cersea voturii. In timpul slujbei religioase pastorii anuntau ca "fratii" si "surorile" sa isi aduc abuletinele sa fie pe lista. Cand erau zile de vot erau rugati sa nu uite sa mearga la vot si sa il voteze pe Tarle ca "el ne reprezinta pe noi in parlament".
Postat 14 Aprilie 2011, 18:15 de Gigi Craioveanu
Aşa este
Adevărat grăişi frate Chirilă !?!
Postat 14 Aprilie 2011, 17:55 de Dare
?????
Din unele comentarii reiese ca nu sunteti informati, ce are a face dl. Tirle cu drumul national 76 ORADEA - DEVA. Acel drum este in grija guvernului si nicidecum la Consiliul Judetean. Poate ca ar fi bine sa v-a informati si atunci sa comentati. Curios de stiut, cei ce comenteaza in frunte cu autorul acestui articol ce au realizat ei , care le sunt meritele de isi permit sa califice un om ??????
Postat 14 Aprilie 2011, 11:46 de dana
Presedinte la Saivane
Bietul de Tirle: se vede si in poza de mai sus ca nu se simte bine in costum si proaspat tuns! Ce bine i-ar sta in straiele lui cu obiele, opinci (sau gumari), gaci si bituse ciobaneasca! Bineinteles ca ar putea pastra mustata data cu magiun! Iar daca in loc de stilou (cu care oricum nu este obisnuit) ar tine in mana un ciomag, atunci l-am vedea multumit si destins! Acolo e locul domnului Tirle: intre cei de unde a plecat!
Postat 14 Aprilie 2011, 10:50 de Ciobanesc Mioritic
minciuni
ce aveti cu bietul om,a facut un drum intre ianosda si bicaci si ce daca la facut mai scump,fratii lui n-ar minca o piine si ce daca nu a prea facut nimic,cel putin ne demonstreaza ca tot cum vrea el face,la sfiirsitul mandatului veti avea parte de o predica cum sa razboit el cu balaurul beni si cum singur impotriva tuturor a invins cu sprijinul fratilor de peste ocean si in timpul mandatului sau DN 76 si 79 se mai poate circula cu masini de teren,ce vreti ca toti taranii sa circule,nu va ginditi la mediu?
Postat 14 Aprilie 2011, 09:39 de misu
jos tarle!
cu asta se va putea mandri tarle la sfarsitul mandatului: cu faptul ca a facut totul sa nu avem muzeu. In rest n-a mai facut nimic, asa ca macar atat sa ramana de pe urma lui. duca-se cu toti pocaitii lui si sa nu mai auzim de el in veci!
Postat 14 Aprilie 2011, 09:09 de alba
rusine
e pur si simplu un articol vadit rau-voitor, cat sa atraga atentia unui anumit public vesnic nemultumit.
Postat 14 Aprilie 2011, 00:58 de anonim
Lasati Consiliul Giudetean sa vina la mine!!!!
Un om ca Tarle, ar fi o rusine pentru orice partid! Dar daca ai cu ce cumpara partide, nu conteaza ca esti prost, fudul, fara pregatire, niet cultura generala etc. DAR, cine plimba telectualii de Bihor prin AMERICA pe la puscarii? Fratele Tarle! Cine da START VOT? la fratii intru D..., Fratele Tarle! Cu Beni, s-au scircuitat, ca dela priza la tractor! Da cu noi ce-au domnule?
Postat 13 Aprilie 2011, 19:54 de Sanika KUSKUS
recomandare
Probabil nu ti-ai luat banii saptamana asta,,,lasa meseria de ziarist pt. cel care stie s-o faca..se cauta ingineri de priza.......
Postat 13 Aprilie 2011, 18:32 de diana
@###
sigur, la comanda masoneriei oculte coordonată de Belzebut prin Beni Rus! Nu vă lăsați, Isus e cu domnul președinte!
Postat 13 Aprilie 2011, 16:51 de hiarele
V-as vinde pe 30 de arginti
Domnul Tirle este prototipul incompetentului ideal! Nu are educatie, nu are calificare profesionala, nu are nici macar minimul bun simt al unui simplu taran care se teme de Dumnezeu! Din toate aceste motive reuseste sa se "descurce" bine pentru el: "vinde" voturile neoprotestantilor pe rand fiecarui partid "lacom", iar cand trebuie sa lucreze creeaza o diversiune si pozeaza in victima. Rusine domnule Tirle! Ceea ce faci dumneata inseamna vanzarea sufletului!
Postat 13 Aprilie 2011, 15:57 de Iuda Iscarioteanul
***
De departe acest articol este scris la comanda.
Postat 13 Aprilie 2011, 15:32 de ###
sotului D-nei Chirila de la primarie
Va dau dreptate Domnule Chirila pt ca a fi presedinte LA ConsiliuL Judetean Bihor inseamna MAI MULTE LUCRURI: 1. in primul rand trebuie sa-l lasi pe Kiss sa conduca. 2. Sa lasi firma Selina sa castige toate licitatiile si sa le suplimentezi contractele cu cel putin 50%.3. Sa vii la 8 si sa pleci la ora 10 de la birou. 4. Sa nu-ti pese de binele public, de valorile morale, socio-umane, ci doar de propriile interese. Acesta e modelul de presedinte cand e vorba de CJ BIHOR. Din pacate Domnul Tirle nu se incadreaza la nici unul din punctele de mai sus.
Postat 13 Aprilie 2011, 14:52 de D-lui Chirila de la
Felicitari!
un articol pe care "domnul ziarist" Cris nu l-ar fi putut scrie niciodata...
Postat 13 Aprilie 2011, 13:21 de cinevacuvalva
count display

FOTO BIHOREANUL

  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)
  • Oradea Summer Film: Caliu și taraful lui au cântat în Parcul Cetății (FOTO / VIDEO)
  • Miting cu repetiţie: Sute de orădeni au ieşit din nou să protesteze (FOTO / VIDEO)
  • Concurs de atelaje la Oşorhei - GALERIE FOTO şi VIDEO
  • Se reaprinde flacăra protestelor: Un orădean, rănit de jandarmi la mitingul diasporei. Sute de orădeni au ieșit în stradă (FOTO / VIDEO)
  • Lucrări la Podul Centenarului: Strada Principatelor Unite se închide până la finalul lunii august (FOTO)
  • Sindicaliştii din Penitenciarul Oradea, în grevă japoneză. Se fac mii de ore suplimentare și ar mai trebui angajate 100 de persoane (FOTO)
  • Centură pentru Biharia: Primăria Oradea va cofinanţa lucrările la o şosea ocolitoare pentru satul vecin (FOTO)
  • 'Alăptare fără limite': Peste 100 de copii şi-au luat cina împreună, în Şanţul Cetăţii din Oradea (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON