URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 22 APRILIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
După cum se ştie deja, Parchetul Oradea a decis că fata care a incendiat drapelul maghiar din Pasajul Vulturul Negru nu se face vinovată de nimic. Prin urmare, cazul s-a clasat. Am citit argumentația și doamna procuror a analizat speța în litera legii. Dar nu cred că și în spiritul ei.
Zic şi eu
Adrian Cris
Săptămâna trecută am scris despre revolta unui orădean somat pe 1 aprilie să-şi stingă o datorie de 312 lei la CASS despre care nici nu ştia, din 2014, scadentă în iunie, cu precizarea că până la 31 martie putea beneficia de o bonificaţie de 10%. De atunci, am primit mesaje din partea altor păţiţi, cărora ANAF le-a notificat restanţe în pragul prescrierii.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Am o mică plăcere perversă, nemărturisită până acum: îmi place să urmăresc mitingurile electorale. Acele întâlniri dintre "ne prefacem că ne pasă" şi "ne prefacem că vă credem că vă pasă" sunt o combinaţie irezistibilă ce te face să întorci capul, în timp ce, paradoxal, te atrage să priveşti mai departe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În 19 martie 2019 a fost publicată în Monitorul Oficial Decizia nr. 76/2018 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, prin care s-a stabilit că legea aplicabilă dreptului la repararea pagubei de către stat ca urmare a unei hotărâri de achitare ulterioare unei hotărâri definitive de condamnare este cea în vigoare la momentul rămânerii definitive a hotărârii de achitare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Gastrita este o inflamaţie a mucoasei gastrice (învelişul interior al stomacului). Nu se poate vorbi despre gastrită ca despre o boală singulară, ci despre un grup de boli care au în comun modificări la nivelul mucoasei gastrice şi care se deosebesc clinic între ele.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
08 Mai 2018, 13:58

Meşterplan la Sorbonica

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Primarul Ilie Bolojan a luat-o razna. S-a apucat, din banii Primăriei, să facă un masterplan pentru Universitatea din Oradea. El creionează un viitor campus cu săli moderne de învăţământ, cu locuri de cazare confortabile, cantine şi spaţii de recreere. S-o fi gândit, probabil, că dacă pe tinerii învăţăcei tot nu se omoară nimeni să-i şcolească, măcar să se simtă bine în studenţie.

Întreprinderea mi se pare complet inutilă, iar reacţia bleagă a conducerii Universităţii e absolut normală. Păi, vii tu, primare, să tulburi zen-ul unor dascăli care iau 3.000 de euro pe lună pentru a pregăti cei mai talentaţi vânzători la casele din Metro? Sau pe cei mai harnici culegători de căpşuni de pe tarlalele Spaniei?

În câţiva ani salariile din învăţământul superior s-au dublat. Credeţi, oare, că s-a dublat şi cantitatea de cunoştinţe cu care ies absolvenţii de pe porţile şcolii? Situaţia este valabilă în tot sistemul bugetar, salariile au crescut spectaculos, dar viteza cu care se mişcă slujbaşii e la fel de redusă.

Este evident că Sorbonica nu poate fi reformată din interior pentru că pletora de docenţi, senatori şi şefi de departamente stau cu ochii pe ceas să vadă cât mai au până la pensia aurită, când vor scăpa până şi de insuportabila corvoadă de a veni la serviciu.

Iar modul în care se dau sporurile spune totul despre rolul Universităţii: şefimea primeşte spor de 30% la salariu, iar cei care fac cercetare doar 5%. Ştiinţa e mai puţin importantă decât căprăria la înalta noastră şcoală de pe Peţa, cu sau fără vreun masterplan.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
10 Comentarii
Universitatea Oradea
Noua biblioteca din Oradea este la superlativ din toate punctele de vedere.
Postat 11 Mai 2018, 18:40 de Alcor
?!
Vezi la Debrecen, Budapesta și Sarospatak niște biblioteci de te doare mintea... în sensul că sunt extrem de bine dotate, organizate și îngrijite.
Postat 10 Mai 2018, 23:51 de Shogun
RASPUNS PT CETATEANUL TURMENTAT
De ce sariti asa ? Comentariul meu a fost un raspus dat utilizatorului "shogun". A facut o afirmatie mincinoasa, cum ca UO este sub universitatile din Ungaria, iar eu i-am aratat ca nu are dreptate. Vad ca va supara tare adevarul. Ok, atunci nu mai scrieti prostii. Corect ?
Postat 09 Mai 2018, 23:36 de Alcor
RASPUNS PENTRU ALCOR
@Alcor Noi vorbim aici de Universitatea din Oradea care este capusata din interior de catre profesori care si-au umflat salariile desi nu au nici un merit.Daca vrem sacomparam universitatile sa comparam cu etaloane superioare nu cu Universitatea din Pecs.Iar Biblioteca?Pe bune?Nu stiu lace sunteti student/a dar pe tehnica si IT majoritatea cartilor sunt depasite.Era nevoie de dotari performante in laboratoare nu de betoane.Acela a fost un contract cu dedicatie pt CIAC.Un proiect cam inutil pt ca studentii nu prea se inghesuie la citit mai ales cu accesul la Internet.
Postat 09 Mai 2018, 19:02 de CetateanulTurmentat
Eroare de tastatura
"Cunostinta de cauza".
Postat 09 Mai 2018, 18:21 de Alcor
@shogun
Sunt in Ungaria universitati mai naspa decat Universitatea mea din Oradea. Ca si student, pot sa spun asta in cunostiinta de cauza. La Pecs, vezi cladiri si dotari vechi, care arata mai rau ca si Univ Oradea. Univ Oradea arata bine in comparatie cu ceea ce sustii tu. Ca si peste tot, exista loc de mai bine. Daca vorbim si de biblioteca noua, ultra-moderna, nu vezi la unguri asa ceva.
Postat 09 Mai 2018, 17:59 de Alcor
StopIncompetentei
@UO Daaaaa Sorbonica e foarte "performanta".Performanta in a da salarii nesimtite stabilor care capuseaza Universitatea.Sa faca o ancheta jurnalistii legata de cate cupluri sunt pe statul de plata al Universitatii.Si referitor la ce scriai,stimate "UO" nici in 50 de ani de acum incolo nu se va putea moderniza Universitatea din cauza incompetentei majoritatii celor care se auto intituleaza profesor doctor universitar.Au si exemple de "etica" profesionala printre ei cum ar fi Ioan Mang a.k.a Dl.Xerox.Inainte de a face Bolojan cate-n luna si in stele sa se uite la ce exista deja respectiv cladirile de pe care cade tencuiala,laboratoarele care nu sunt dotate conform unor standarde internatioanle(daca nu exista asa ceva atunci macar a unor standarde de bun simt).Pana nu se va reforma,Universitatea Oradea va produce doar lipitori la fabricile de electronice respectiv casieri la supermarket-uri si viitori muncitori in strainatate pe salarii mici.
Postat 09 Mai 2018, 15:42 de CetateanulTurmentat
UO
„Sorbonica” n-a fost niciodata mai performanta, mai integra si mai bine organizata decit este astazi. Daca nu credeti, verificati indicatorii. Nu ca nu s-ar putea mai bine. S-ar putea mult mai bine. Si ar trebui, mai ales ca orasul a luat viteza. Dar e work in progress. Realist vorbind, o universitate buna (de stat) nu se face in 30 de ani. Se face eventual in cel putin 40-50. Vedeti cazul UVT, care era si ea numita pe la inceputuri „Sorbona din cucuruz”. Intre timp, e foarte bine ca voi, cei din presa, puneti presiune si aratati chestiile strimbe. Dar sa nu vorbim aiurea de dragul efectului retoric, campusul primarului vine la fix.
Postat 09 Mai 2018, 10:10 de poli
!
Clădirile Universității din Oradea arată nașpa; nu toate, dar o grămadă. Trebuie investiți bani la greu ca universitatea să arate măcar pe dinafară ca una cel puțin din Ungaria, dacă nu chiar din Austria. Că Germania, UK și USA sunt într-un univers paralel.
Postat 08 Mai 2018, 16:09 de Shogun
abordare corecta
dle Chirila, de acord cu dvs. Salariile ar trebuie raportate la salariul mediu pe economie si la performanta profesionala. In ceea ce priveste universitatea din oradea, studentii au noroc ca li se ofera destul de multe burse in strainatate unde se pot lumina un pic, altminteri ies in paguba cu nivelul de invatamant oferit aici. cata vreme pana si la fac de teologie se fac jocuri urate si se dau bani pt a trece un examen sau pentru a prinde o parohie, despre ce valori discutam?!
Postat 08 Mai 2018, 14:21 de roger
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Defilare militară nemaivăzută în Oradea, cu TAB-uri, tunuri, elicoptere Puma şi cavaleria Jandarmeriei, dar fără MIG-uri (FOTO / VIDEO)
  • Zi superbă, organizare ireproşabilă, două incidente şi un singur politician aplaudat - primarul Bolojan (FOTO)