URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 23 SEPTEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Ştiu, investiţia a costat o grămadă de bani şi nu se poate merge la infinit pe bunăvoinţa constructorului, care schimbă pe banii lui dalele deteriorate. Dar Piaţa Unirii a fost făcută pentru ca orădenii şi turiştii să se poată bucura de ea! Dacă mergem pe ideea că Piaţa devine un loc sacru, intangibil, s-ar putea să fim nevoiţi ca la intrare să ne descălţăm şi să umblăm cu tălpici, ca pe vremuri în Palatul Baroc.
Zic şi eu
Adrian Cris
Abia aştept să-l văd pe domnu’ Nelu Mang, întâiul familist al Bihorului, având de-a dreapta sa vreun popă în sutană şi în stânga un frate cu şorţuleţ, echer şi compas (sau invers), propovăduind printre bihoreni modificarea Constituţiei aşa încât să definească expres căsătoria ca "uniunea dintre un bărbat şi o femeie", la referendumul din 7 octombrie! În treacăt fie zis, nu-i ironic că Dragnea a pus "consultarea populară" într-o duminică fără soţ?
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
După ce, zeci de ani, românii au plătit taxa de drum în prețul combustibilului, rovignete pentru drumuri și taxe de trecere pentru poduri, după ce au trecut ani mulți de la semnarea celui mai păgubos contract din istorie pentru România (contractul cu Bechtel, mulțumim Adrian Năstase!) fără ca cineva să facă pușcărie, după ce s-a furat din banii de drumuri ca-n filme, ei bine, după toate acestea, românilor li se cer din nou bani pentru a nu fi tratați drept animale și pentru a avea dreptul de a circula pe o șosea cu pretenții de autostradă. O adevărată taxă pe prostie!
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Legea nr. 203/2018 privind măsurile de eficientizare a achitării amenzilor contravenţionale, lege care a intrat în vigoare pe 24 august 2018, prevede că în materia contravenţiilor rutiere se va aplica, de la 1 ianuarie 2019, o nouă metodă referitoare la achitarea acestora.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Muşcătura multor specii de păianjeni produc iritaţie locală, iar unele specii pot produce intoxicaţii mortale. În SUA există 2 specii de păianjeni importante din punct de vedere medical: văduva neagră şi păianjenul singuratic.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Se pare că minciuna îl poate face pe un politician să pară mai... autentic. Oamenii tind să vadă minciunile emise de un lider politic drept o tentativă a acestuia de a se lupta cu mâinile murdare împotriva unui sistem corupt; asta în pofida faptului că minciunile sunt sfruntate şi demistificate ulterior.
30 Ianuarie 2013, 09:55

Educaţie şi segregare

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Măcar pentru că jumătate din sângele fiului meu este unguresc, pentru că am buni colegi şi prieteni maghiari, şi pentru că apreciez destule personalităţi ale acestei comunităţi (inclusiv politicieni, vă vine să credeţi?), mă consider lipsit de tare şovine. În sufletul meu, în orice caz, nu urăsc niciun ungur, asta pot spune cu mâna pe inimă. Pe unii, e adevărat, îi detest, dar nu-i urăsc.

Ca locuitor al acestui oraş, însă, sunt uluit uneori de manifestările cu iz şovin ale unor concitadini maghiari care, profitând de rangul şi puterea lor, au ajuns să transforme încet-încet unele drepturi în abuzuri şi să stimuleze, pe tăcute, o adevărată segregare etnică în şcoli. Mă refer la strategiile UDMR Bihor care şi în Oradea pe de o parte sprijină bisericile maghiare să revendice clădiri de interes public (uneori chiar şi fără temei legal, pentru că se invocă drepturi de proprietate având ca referinţă nu 1945, anul naţionalizării comuniste, ci nostalgii coborând până în Evul Mediu), iar pe de altă parte îi încurajează pe etnicii maghiari să-şi dorească şcoli exclusive, ca şi cum existenţa claselor maghiare laolaltă cu cele româneşti în şcoli mixte ar fi neîndestulătoare sau, mai ştii, periculoasă ("riscul" fiind, probabil, ca maghiarii şi românii să crească de mici nu străini unii de alţii, ci împreună, ca prieteni).

În acest număr al BIHOREANULUI am descris, cu mijloacele avute la îndemână, felul în care se nasc, forţat, şcoli exclusiv maghiare, prin adunarea claselor maghiare din şcolile mixte într-una care, apoi, e declarată unitate de învăţământ cu predare doar în limba maghiară, precum şi reacţia deplasată a unei directoare de şcoală care, neputând intra în posesia mai multor spaţii, s-a răzbunat reglementând accesul copiilor la WC-urile şcolii în funcţie de naţionalitatea acestora.

În acest caz, al directoarei de la Szacsvay Imre, am bănuiala că excesul n-ar fi fost posibil dacă persoana în cauză nu ar fi avut puternica susţinere a UDMR, din care - de altfel - face parte, şi în numele căreia a fost, pe rând, inspector şcolar, secretar de stat şi director în Ministerul Educaţiei, iar în final ditamai consilierul de stat, pe lângă fostul vicepremier Marko Bela. Personal, nu cred că un alt educator, fie şi maghiar, dar fără "spate" asigurat, şi-ar fi permis un asemenea gest fără a fi măcar mustrat!

De când am aflat despre această situaţie, mă tot întreb de ce, până acum, UDMR Bihor s-a lăudat doar cu miniştrii Sănătăţii, Cseke Attila şi Ritli Ladislau, doi din politicienii maghiari stimabili pentru lucrurile bune pe care le-au făcut pentru Oradea, dar niciodată cu secretara de stat de la Educaţie? Oare fiindcă, spre deosebire de Cseke şi Ritli, doamna Pasztor a avut misiunea să facă "lobby" doar pentru şcolile maghiare?

Răspunsul e la îndemâna oricui, căci atâta timp cât persoana în cauză a fost în conducerea Ministerului Educaţiei s-au închis doar şcoli româneşti şi s-au deschis doar şcoli maghiare. Place, nu place, atât se vede!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
18 Comentarii
liberali vs udemeristi
O asemenea impartire a regiunilor ar tine cont de necesitatea echilibrului economic, a intinderii si numarului de locuitori, de existenta universitatilor si a cailor de comunicatii convenabile pentru toate judetele componente, si nu ar duce la o enclavizare etnica”, a argumentat presedintele Consiliului Judetean si al PNL Bihor, Cornel Popa.
Postat 02 Februarie 2013, 19:20 de nail
liberali vs udemeristi
Presedintele Consiliului Judetean Bihor si al organizatiei judetene a PNL, Cornel Popa, a inaintat conducerii PNL un proiect conform caruia regionalizarea ar urma sa se concretizeze prin infiintarea a zece regiuni. Astfel, conform proiectului inaintata de C. Poapa, cele zece regiuni propuse de vicepresedintele PNL Cornel Popa sunt: -> Crisana (cu centrul la Oradea, formata din judetele Bihor, Salaj, Satu Mare si Maramures) -> Carpatica (cu sediul la Brasov, formata din judetele Brasov, Sibiu, Harghita si Covasna) :)) Iata deci, un proiect care dejoaca planurile separatiste udmeriste. Inclusiv, Muresul, este plasat intr-o regiune diferita de Covasna si Harghita iar la dihoreanul e acum o tacere de mormant, de priveghi !!!!!!!!!!
Postat 02 Februarie 2013, 19:07 de nail
Leprele udemeriste@
Azi, la Bucuresti, udmr, a sustinut iar, (a cata oara ?!?), \"varianta de regionalizare\" cu 16 regiuni. Ciumpalcii tin ca porcul de traista de aceasta varianta in care sa-i concetreze pe unguri in doua zone. Covasna-Harghita-Mures plus Bihor-Satu Mare- Salaj. Cornel Popa, le-a dat flit. A spus ca vrea o regiune in care sa fie Oradea centru dar in care sa intre si Maramuresul. Nu le-a tinut figura sarlatanilor udemeristi. Aceasta situatie in care udemeristii au fost infranti, nu apare in dihoreanul, ziarul de limba romana al udemeristilor. Nici macar nu e de mirare. Astia (dihoreanul, in special criszj) care a tot batut toba cu Oradea centru regional, dar NOTA BENE, varianta udmr, nu spune un cuvant despre ce s-a intamplat azi, si varianta cu care au venit liberalii din Bihor, adica, Oradea ca centru de regiune dar care sa cuprinda si Maramuresul !!!!!!!!!!!!!! foarte bine pt parlamentarii romani din Bihor !!!!!!!!!!!! Nu variantei cu caracter etnic, sustinuta de sarlatanii udemeristi.
Postat 02 Februarie 2013, 18:52 de Transilvania=Romania
Dupa fapta si rasplata.
Sa fie dupa cum o vrea Domnul, iar actualilor reprezentanti ai UDMR Bihor sa le dam ce a taiat Ciomul.
Postat 02 Februarie 2013, 11:26 de SAFE
prostia omeneasca
daca ungurii nu invata din greselile facute de-a lungul timpului, o vor pati dinou.
Postat 01 Februarie 2013, 16:45 de nail
tonomate
interesante lucruri spui. recunosc, nu le stiam. asa se explica tot pupincurismul la adresa udemeristilor. fir-ar ai draqu' toti, legati inclusiv de ghirila, alta **** locala.
Postat 01 Februarie 2013, 16:34 de book
Aha !?!
Aşadar nevasta lui Criş e de etnie maghiară. Aşadar nevasta lui a ajuns să fie anagajată la consiliul judeţean, de Kiss vicele, pentru că tipa îndeplinea trei condiţii. Prima că e nevastă de jurnalist (cum se crede el), a doua pentru că ştie limba maternă pe de rost, iar a treia pentru că încă poartă proteză dentară de corecţie şi poate astfel rrrrârrrâiiiii mai bine.
Postat 01 Februarie 2013, 16:03 de Carp III
@Pistike
inspirat. comentariu tare de tot insa unii nu au coloana verticala. au si in loc de sira spinarii tot un stomac nesatul.
Postat 01 Februarie 2013, 05:57 de @Pistike
peste bot
Turiştii călare, asiaticii originari de pe la poalele Uralilor, se apropie de finalul aventurii europene. Cei care nu-şi pun ştreangu singuri, vor migra înspre ţarcurile pe care le vom pregăti, din fonduri europene, pe amplasamentul actualelor gropi de gunoi. Acolo se integrează perfect. Tot UDMR Bihor e compus din slugile depanatorului tuciuriu, a căror misiune unică e să facă circ. Inclusiv Ceica Otilio şi Ritli, favoriţii lui Abrudan. Stai liniştit Adriene, dacă faci cerere la Tocheş, o să-ţi pună pruncu pe lângă Ciomârtan ca să facă din el un sălbatec care mă tem o să te ia la plesneală. Naiba să te ia de ţigan albanez care le-ai invadat corturile...
Postat 31 Ianuarie 2013, 09:50 de Pistike
sovinii de langa noi....
Niste imbecili cu creier de musca (tzetze). Daca nu le convine in Romania, sa mearga in ungaria. Nu-i opreste si nu-i plange nimeni. Valea !
Postat 31 Ianuarie 2013, 08:02 de smart
Realitati
Foarte bine, Cris ! Ai inceput sa constati si tu de ce sunt in stare aceste lepre separatiste, segregationiste. Mai bine mai tarziu decat niciodata. Aceste lucruri se intampla si trebuie consemnate. In fata unor astfel de actiuni autoritatile trebuie sa dovedeasca fermitate. Aici duc politica si votul pe criteriu etnic. Iata, o astfel de educatie se da acestor copii in scoli.
Postat 31 Ianuarie 2013, 06:56 de on site
tema anului pentru orbi :))
Domnule Cris obiectiv mai santeti cand uitati cauza caruia se deschid noi scoli ,licee maghiare, uitati ca dupa 1920 si 1945 statul roman desfintat o buna parte a sistemului scolar maghiar din Transilvania. Pai rugati ca tineretul s-a faca mai multi copii astfel nu s-ar inchide scoliiile ,ori s-a se construiasca altele noi unde cele vechi au fost revendicate Cu demagogie nici scoli si nici elevi nu se nasc,nuami ochii se inchid si banii statului dispar in buzunarele politicieniilor. Pana cand un liceu sau scoala nu devine maghiar consiliul local oradean nu pune bete in roate ,insa cand se schimba situatia incep actiunile de \"bunavointa\" si de alte magii mioritice, ba ca consiliul local printr-un act de donatie doneaza terenul de sport al liceiului Lorantffy bisericii ortodoxe ,iar in cazul Szacsvay caldirea din vecinatetea lor este data altora celor de la Eminescu :))) Udmr-ul nu prea are ce s-a lauda cu Cseke, a fost ministru al sanatatii era cel mai slab dintre cei existenti , a dat gir unei restructurari dezastruoase din lipsa de profesionalism si experienta.
Postat 30 Ianuarie 2013, 19:14 de sinn fein
sovinism, segregationism, separatism, izolationism, revizionism, iredentism.
n-ar trebui sa fii uluit, daca ai gandi putin mai profund ! majoritatea ungurilor voteaza pe criteriu etnic. separtism, segregationism, denumiri iredentiste, revizioniste...
Postat 30 Ianuarie 2013, 17:53 de The Fast Line
nu educatie si segregare mai corect segregare in educatie
Stimabili jurnalisti - titlul er fi fost mult mai potrivit daca era: Segregare in educatie - si daca ati fi putin profesionisti ati merge cu ani in urma sa vedeti cum a luat nastere si cu al cui suport si sutinere- Scoala Szacsvay Imre. In urma cu trei ani Scoala cu clasele I-VIII George Cosbuc - a trebuit sa isi schimbe instantaneu denumirea in Scoala cu clasele I-VIII Szacsvay Imre - unde obligatoriu sa invete doar copii de etnie maghiara, ceea ce facea la vremea respectiva ca toti copiii de etnie romana sa isi gaseasca un loc in alte scoli - situatie cu care m-am confruntat personal cand cu o saptamana inainte de inceperea anului scolar a trebuit sa gasesc loc intr-o alta scoala pentru baiatul meu. Dragi jurnalisti ghiciti cine sustinea aceasta initiativa : doamna Pasztor Gabriela - care functiona in Minister si avea puterea de a sustine astfel de demersuri. Ca urmare acum ca doamna a ajuns directorul acestei institutii mai are o singura problema de rezolvat sa dispara din acea cladire cele 3 clase ale Colegiului - clasele II, III si IV ale Colegiului.
Postat 30 Ianuarie 2013, 16:33 de katalin
pt ea
Draga doamna nu mai da prea mult din gurita ca vor veni la guvernare incurand nationalistii ca tara NU MAI RABDA si atunci tare mult a trebui sa-ti ascunzi tot neamul si pretinii dar scapare nu mai aveti. Pe curand!
Postat 30 Ianuarie 2013, 12:45 de roman
dle cris...
Am citit editorialul din ziar si aveti mare dreptate.Nici eu personal nu am nici cele mai mici probleme cu etnicii maghiari dar daca tot ei doresc scoli separate atunci de ce nu muta cele aprox12 clase maghiare de la colegiul national mihai eminescu in oricare alt liceu de al lor chiar si ady endre,unde se lafaie copii in aprox 30 de sali libere cand la colegiul mihai eminescu nu mai au nici o sala de laborator datorita suprapopularii.e o nesimtire mare ca ei in celelalte sacoli sa aiba cel putin 20 de sali libere care le tin pentru tot felul de activitati iar altii nu au nici o sala libera.DECI 12 CLASE MAGHIARE MUTATE LA ADY ENDRE IAR ATUNCI SI EMINESCU VA AVEA LABORATOARE !!!!
Postat 30 Ianuarie 2013, 10:35 de dr.dre
Fiecare pasăre pe limba ei piere
Maghiarii aparţin unui neam "aprig", aşa cum s-a văzut în istorie. Doar că, întotdeauna când "au sărit calul" a apărut vreun "neadaptat" la cererile lor, dându-le cu putere peste bot, ca să-i audă schelălăind vreun secol. Singura lor vină, a maghiarilor, e lipsa de memorie.
Postat 30 Ianuarie 2013, 10:30 de Carp III
fleacuri si fleacuri
o cultura nu poate sa fie rea indiferent de etnie dar prostia unora face mult, mult rau , de mic am crescut intre multe etnii si nu am murit dar daca stau numai intre romani imi iau loc de veci, regres total si multa lasitate :)))) nu as putea trai fara alte culturi .Nu ma deranjeaza nici o etnie cum ma deranjeaza prostia romanului !!!
Postat 30 Ianuarie 2013, 10:00 de caracterul
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Sărbătoarea Recoltei: Ce bunătăţi sunt în Cetatea Oradea şi de ce a plecat un floricultor bihorean supărat acasă (FOTO)
  • Victorie la debut de nou sezon pentru echipa de handbal a CSM Oradea: 33-32 cu HC Szejke Odorhei (FOTO)
  • 'Puncte de vedere': În Cetatea Oradea a fost vernisată o expoziţie de imagini 3D din timpul Primului Război Mondial (FOTO)
  • 'Portretele Unirii' își așteaptă vizitatorii în Piaţa Unirii din Oradea (FOTO)
  • Deţinuţii din mai multe judeţe s-au întrecut la fotbal: Orădenii, pe locul II (FOTO / VIDEO)
  • Se toarnă fundaţia! Au început construcţia podului din strada Universităţii (FOTO)
  • Lucrările s-au terminat, ambuteiajele continuă! Trecerea de nivel cu calea ferată din strada Uzinelor a fost modernizată degeaba (FOTO)
  • Figaro și Lucifer, doi motani singuratici au ajuns de la Paris la Zoo Oradea (FOTO)
  • Cruce luminoasă de 14 metri, înălţată la Vintere cu ocazia Centenarului (FOTO)
  • Let’s do it, Bihor: Peste 23.000 de voluntari au adunat 30.000 de saci de gunoaie (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON