URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 21 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
După ce, secole de-a rândul, şi-au luat-o pe coajă din toate poziţiile de la cotropitorii străini, românii şi-au câştigat libertatea de a fi bătuţi de instituţiile propriului stat: Miliţia, Securitatea, Armata, Poliţia, ocazional şi de forţele para-militare ale minerilor. Ultima intrată în păruiala generală asupra poporului căruia i s-a urcat democraţia la cap este Jandarmeria Română.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
23 Martie 2011, 12:10

Chioşcurile de la Roma

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Orădeni, vi se pregăteşte ceva! De acum înainte, tot ce înseamnă chioşc, înjghebare, şandrama sau coteţ va trebui să fie "made in Italy". Românii au uitat de mult cum se îndoaie o tablă de trompetă, cum se sudează un cornier sau cum se montează un geam. În schimb, italienii, între două pizze şi o lasagna, ne vor face chioşcuri standard, ca la Roma.

Cum nu doar ziarele trebuie să se vândă în termopane de Padova, ci şi chiftelele din Parcul 1 Decembrie, afacerea devine destul de bănoasă pentru amicii domnului consilier local Dan Octavian.

Marele pericol este, însă, ca şi restaurantele ce urmează să fie amplasate pe malul Crişului să fie de fapt nişte incinte vitrate importate din Cizmă. Cei mai în vârstă poate îşi aduc aminte că pe locul hotelului Continental funcţiona o pitorească terasă numită "Pescăruşul", nicidecum o gheretă.

Nu cred că e normal să amplasăm prin oraş elemente prefabricate fără să ţinem cont de ambient. Căci asemenea cuburi transparente pot fi foarte bine puse şi la autogară, şi în sala de aşteptare clasa a II-a de la Gara Mare, şi în faţa stadionului FC Bihor.

Poate că dacă în locul numeroşilor frecători de mentă Primăria ar angaja un arhitect peisagist, punerea în valoare a malurilor Crişului s-ar face la modul profesionist. Şi n-am mai avea nici coşmelii, nici zone, ca porţiunea dintre Podul Ferdinand şi Centrul de Calcul, compromise de corpurile butucănoase de beton amplasate pe post de balustradă.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
@marius tincau
De obicei, cine comanda plateste. In cazul de fata, municipalitatea dispune, patronii platesc. Pritenii stiu de ce si cum! Asteptam amanunte!
Postat 27 Martie 2011, 15:57 de safe
precizare la adevar
este adevarat ca angajatii din sistemul public castiga putin, dar sub acest aspect cei din primarie sunt cei mai norocosi. In ce-i priveste pe cei cu chioscurile, trebuiesc spuse doua chestiuni: 1. chioscurile se schimba pe banii patronilor; 2. se schimba la initiativa lor. Asa ca eu nu le-as mai plange de mila.
Postat 27 Martie 2011, 15:17 de marius tincau
Adevar.
Sesizare pertinenta adresata unei administratii municipale surde.
Postat 27 Martie 2011, 10:00 de safe
smecherie
cei din primarie o duc greu uitativa la ile cristian care in timpul serviciului isi construieste casa la telefon spune ca e pe teren
Postat 25 Martie 2011, 18:10 de marius hosu
tare n clanta
ce sa ma intreba ti ?cine o mai fi si dan octavian asta de i asa tare ?asta e ala de a dezertat cu grebenisan la pd l si la spurcat pe presedintele popa cornel ,iar apoi s a intors in genunchi la pnl si s a rugat de bolojan sa l primeasca inapoi?toata lumea stie cum a ajuns consilier la oradea !!!!iar apoi era sa fie exclus din partid din cauza jocurilor murdare facu te impotriva lui bolojan ,iar de quantum leap o sa va spuna ei cum a vrut sa i santajeze
Postat 24 Martie 2011, 13:29 de tarta
@marius hosu
Chiar asa? Chiar sunt dornic sa le las, pentru o luna, un post de economist la o firma privata sa vad daca fac fata. Le garantez un salariu de 3000 lei, dar trebuie sa munceasca cate 10-12 ore/zi. Tare ma tem ca voi fi refuzat! In fine...
Postat 24 Martie 2011, 11:45 de un cetatean
nu au de ales
@un cetatean: joburi la privat nu exista in orasul asta in afara de lucratori la drumuri sau talpuitori. pentru aceleasi salarii frumoase de 6-7 sute de lei.
Postat 24 Martie 2011, 09:19 de marius hosu
@marius hosu
Un singur lucru vreau sa te intreb: "Daca, in Primaria Oradea, salariul e de 600 lei de ce nu-si dau demisia cei care-l au atat de mic? Sunt sigur ca daca-si cauta un job la privat pot obtine mai mult. Sau o fi o lipsa de competenta si "bucuria" unui loc caldut de unde pot iesi la pensie linistiti?"
Postat 24 Martie 2011, 07:51 de un cetatean
mai, mai! sa fie atat de curajos?
Asa zisul conslier local pare foarte curajos sub anonimat. Din cate il cunosc pe Octavian, daca vei acuza vre-o data fara probe nu scapi fara proces. Abia astept sa ma distrez de tine. Daca vrei sa afli cei poate pielea intreba-l pe Tarta cum se simte sau pe cel de la Quantum Leap.
Postat 23 Martie 2011, 21:09 de curiosul
Porches Guitzatoul
CENZURAT
Postat 23 Martie 2011, 14:36 de @consilieru lui pest
bravo!
@consilier municipal: eu te sustin! ia pozitie si deconspira-l pe dan octavian!
Postat 23 Martie 2011, 14:07 de marius hosu
dan octavian pe post de v.petrut
in cardasie cu 2 patroni din oradea colegul nostru de CL isi trage o afacere cu chioscuri aduse din italia si impuse vezi doamne in toata oradea.deci atentie patroni doritori de a achizitiona chioscuri nu va lasa ti amagiti de acest vasile petrut al liberalilor care a inceput sa promita aranjamente in primarie contra cost.in prima sedinta de CL voi ridica aceasta problema ca sa stie dan octavian de unde bate vantul deconspirarii afacerilor lui suspecte.la comentariul de mai jos cititi in loc de marius hosu :dan octavian
Postat 23 Martie 2011, 13:30 de consilier municipal
autorului anonim!
inainte de-a improsca si de a-l acuza de afaceri necurate pe respectivul consilier, informeaza-te sa vezi cum stau lucrurile in realitate. faptul ca dispar buzile de tabla ondulata din oras pe mine unul ma bucura. iar ca in loc apar chioscuri decente care nu sunt gratis, mi se pare normal. in privinta angajatilor de la primarie care taie frunze la caini, cum zici (pentru 6 milioane de lei, ca atat e un salariu in primarie), iti doresc sa lucrezi o zi in subordinea lui bolojan, sa vezi si tu cam cum se munceste acolo de 2 ani incoace cu jumatate din personalul lui filip.
Postat 23 Martie 2011, 12:27 de marius hosu
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Prima ediţie a Crosului Cetăţii, un succes. Peste 250 de participanţi, cei mai mici dintre ei îmbrăcaţi în supereroi (FOTO/VIDEO)
  • Ziua Diasporei: Loredana şi-a cântat hiturile şi a plusat cu o piesă bihorenească învăţată de la Cornel Borza, pe scena din Cetate (FOTO/VIDEO)
  • Diaspora, Oradea te aşteaptă: 'Stranierii' primiţi la Oradea cu uşile deschise, 'nu cu gaze şi bastoane' (FOTO)
  • Cum va arăta artera Nufărul – Centrul Civic: Linii de tramvai înierbate, străjuite de arbori înalţi, stâlpi de iluminat cu senzori şi camere de supraveghere (FOTO)
  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON