URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 18 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Neisprăviţii de la Ministerul Educaţiei au mai fătat o mărgică. Au elaborat un Cod de etică prin care se interzice profesorului care predă la clasă să îşi mediteze propriii elevi. Hai să zicem că acest aspect e corect, chit că poate fi uşor de eludat dacă profesorii fac schimb de elevi între ei. Mă aşteptam să interzică total meditaţiile, dar probabil că nu i-a dus capul până acolo.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
10 Mai 2011, 14:36

Ce ne facem cu ţiganii?

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

În prima duminică după Paşte a fost Ziua Morţilor, prilej pentru omagierea celor dispăruţi. E o ocazie bună de a scăpa de ouăle rămase neciocnite şi de cozonacul întărit, motiv pentru care cimitirul a fost luat cu asalt de ţigani ieşiţi la pomană.

La intrare, echipe de securitate interziceau accesul pirandelor şi al puradeilor. Discriminarea era făţişă şi m-am revoltat. Din păcate, însă, n-am putut polemiza mult cu paznicii pentru că eram cu maşina şi în spatele meu începuseră câţiva nerăbdători să claxoneze, semn că mai există şi şoferi care se grăbesc să ajungă în cimitir...

Pe alei reuşiseră, totuşi, să se strecoare câteva haite de ţigănuşi hămesiţi. Era suficient să vadă că ai o plasă şi deveneau agresivi. Te înconjurau cu zecile şi, după ce le dădeai pomana, mai cereau şi bani. Aşa că, din cauza insistenţelor lor, de la starea de compasiune am trecut rapid la cea de agasare.

Ce ne facem cu ţiganii? Cum îi integrăm în societate? Unii zic că prin muncă, dar pentru mulţi dintre ei asta înseamnă exterminare. Alţii zic că prin educaţie dar, să fim sinceri, avem probleme serioase să-i educăm şi pe cei cu pielea mai albă. Iar să trăiască la nesfârşit din mila publică nu-i o soluţie din moment ce toată populaţia e sărăcită.

Când am văzut puhoiul de puradei înfometaţi de iarna prea lungă mi-am dat seama că supravieţuirea este marea lor problemă, şi nu denumirea de rom sau ţigan. Am realizat cât de orbi pot fi naţionaliştii români şi maghiari care se bat pe plăcuţele cu denumiri bilingve. Fiindcă, nu peste mult timp, la intrarea în oraş nu va mai scrie nici Oradea şi nici Nagyvarad. Ci Bari Varada, denumirea oraşului în romanes.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
26 Comentarii
right
Este putin foarte putin probabil ca tiganii si ungurii sa se mai schimbe.
Postat 18 Mai 2011, 00:42 de wall
buda si pesta porcina peste iredentismul hunguresc
Am crezut ca te referi la ungurul, sovin, nesimtit, hot, mincinos-imputit, gunoi-lenes, escroc din tata-n fiu . apropo, ce ne facem cu unguri ? in legatura cu tigani stim cum sta treaba. spune-ne tu kaboou "dolfi", * borat, (pt ca veniti din aceiasi zona)
Postat 17 Mai 2011, 23:56 de @"Dolfi"-kaboou
////
Îmi cer scuze pt. greseala de orto-etnie .Am vrut sa scriu :Cioara la cioara nu scoate ochii.
Postat 17 Mai 2011, 20:05 de Dolfi
Vocea patriotului nazionale
Țiganiada monșer: Galceava nu era intre unguri si romani ,nici intre sorginte si placinte ,*similar deasemene* era vorba ...despre românul sovin ,rasist,ipocrit, nesimtit ,clevetitor,mincinos,hoț.leneș...si prin aceste multe calitati ...sa ma ierte Ginta Țiganeasca...țigan. Citesti fițuica ebihoreana și te cuprinde un sentiment de mândrie nazionala...oare cum am putea sâ-i integram pe saracii țigani ? ..raspunde Chirila: Nevermore! (corb la corb nu scote ochii)
Postat 17 Mai 2011, 19:36 de Dolfi
placute bi si trilingve
prostia la unguri... la ce le trebuie ungurilor placute bilingve ? bani aruncati pe apa sambetei plus auto-excludere ! ungurii trebuie sa vorbeasca romaneste, altfel nu vor putea sa se integreze in societate. la fel este si in cazul tiganilor. vor incepe si astia sa ceara placute trilingve. va urma selectia naturala. primii care vor disparea sunt ungurii. ponderea lor actuala, sporul lor demografic, mortalitatea si politica izolationista dusa de cei pe care ii aleg constat, duc inevitabil in aceasta directie.
Postat 17 Mai 2011, 15:16 de observator
unguru' frate cu tiganu'
realitatea si comentariile o confirma.
Postat 17 Mai 2011, 14:43 de anca
Tigania la unguri
pana una alta, ungurii si tiganii au aceleasi origini, respectiv indepartatata asie... obiceiuri similare au deasemenea destule. limba ungureasca si cea romanes, sunt limbi de sorginte asiatica, nicidecum europeana. ungure, nu trebuie sa-ti para rau, trebuie doar sa fii cinstit si sa recunosti adevarul, dar cinstit nu e usor sa fii, in cazul tau... esti si tu un cretin care umbla sa atarne placute unguresti oriunde si oricum si care vrea sa ia cu japca pamant in Romania ?
Postat 17 Mai 2011, 14:37 de @Tiga N Ada
Țigania la romani
Daca tu te-ai adaptat Chirila.. se vor adapta si ei...La asa tiganie de revista oameni pe masura ,deci nu le mai plange de mila ca le vorbesti limba Baftalo!
Postat 16 Mai 2011, 22:44 de Țiga N Ada
Trist, dar adevarat!
In lipsa unui program realist de integrare a tiganilor, doar selectia naturala le va stabilii soarta.
Postat 13 Mai 2011, 21:26 de safe
intregarea lulii
stiu si eu cativa care isi duc veacul langa tomberoanele de gunoi. Unu sau doi dintre ei taie iarba si gardul viu de la bloc, pe bani bineinteles, restul nici nu vor sa auda. Da cu mana intinsa stiu sta, iar daca faci greseala sa le dai odata ai pus-o, ca nu mai scapi de ei. Pe langa toate astea, fac si mizerie pt ca scormonesc prin gunoaie si lasa multe mizerii pe langa tomberoane. Pt astia nu exista nici o solutie?
Postat 13 Mai 2011, 15:12 de unu
Sa le vopsim albe
Nu sint sovinista ,dar adevarul este ca traiesc totii pe spinarea primariei. Sint obisnuiti totii cu ajutoare sociale.In epoca de aur, toti au avut loc de munca.Altceva nu stiu numai sa fure, sa cerseasca , sa distruga si sa faca cit mai multi copii.
Postat 12 Mai 2011, 20:38 de o pensionara
@ANCA - CRIMINALA
ESTI BARBATA MAI MUIERE ? ATUNCI HAI IN 12.05.LA ORA 15 IN FATA LA SPALATORIA DIN IOSIA SA STAM DE VORBA SI SA-MI FACI CE VREI TU ! EU CAND ZIC TIGAN NU MA REFER NUMAI SAU SPECIAL LA ETNIA ROMA CI LA TOTI ROMANII,UNGURII,RROMII CARE NE TERORIZEAZA ZI DE ZI CU NESIMTIREA LOR . POATE ESTI SI TU PRINTRE ACEIA SI DE ACEEA TE ASTEPT PREGATIT CU TAOTE CELE NECESARE SA-MI FACI CEVA ! POATE O SA-MI PLACA CE-MI VEI FACE ! CINE STIE ?
Postat 11 Mai 2011, 10:37 de SCORTOSUL
da le Doamne viata lunga
da le doamne viata lunga si multa putere ca avem multi "oamenii" loviti in capul care nu trebuie, stiti un betiv recent a fost molestat (ia muscat penisul) de propriul cal, un tigan nu ar fi facut o nici daca il plateai :)0 nici animalele nu ne suporta uneori:0)
Postat 11 Mai 2011, 07:49 de un om
propunere...
...adunati-i pe toti intr-un loc, si da-ti-le foc! Singura solutie!
Postat 10 Mai 2011, 20:10 de land
SCORTOSUL
imi pare rau ca tui nu ai ce au ei:)) bunul simt ei se simt incoltiti si reactionaeaza natural tu ai putea trai in locul lor: NEVER esti prea las ar trebui sa te uiti in oglinda mai des eu ii admir au ce noi nu vom avea pentru ca fugim de realitatate ei iubesc viata noi ne o nenorocim, sunt si uscaturi dar nu conteaza oricum pe tine un tigan te va ucide deaorece fugi de viata:) sau vei ajunge sa i iubesti daca ii vei cunoaste:) si apropo sunt PUPATA si PAPATA nu stiu deastea sa pup eventual iti bag una in gura ca nu mai respiri:)) deci abtine te ca te ard nu glumesc iti crap teasta de om muritor de rand, nu te tine crede ma.
Postat 10 Mai 2011, 19:52 de anca
Pur si simplu nu se poate
80% dintre ei nu pot fi integrati. Pur si simplu au acel ceva..asa cum latinii sunt latini, nordici nordici, INDIENII..indieni. Nu sunt rasist sau extremist. Pur si simplu asta este si asta va fi!
Postat 10 Mai 2011, 18:44 de Sorin
@ ANA
ANCA ARE MERE ! ANCA ARE TIGAN ! ANCA PAPA MERE ! ANCA PAPA TIGAN ! ANCA PUPA MERE ! ANCA PUPA TIGAN ! ANCA .............. ANCA A BAUT CEVE TARE SAU ATRAS CEVA ETNOBOTANICE SI ARE CEVA PROBLEME CU RATIONAMENTU SI GANDIREA !!! ANCO DE CE NU FACI TU MAI MULT PENTRU PRIETENII TAI TIGANII !! UITE FRANTUJII SI ITALIENNI LE-AU DAT CEVA EUROI SA SCAPE DE EI , TU AI PUTE SA LE DAI CEVA SA STEA CUMINTI CU TINE ! I-A VEZI CE FACI, CE LE DAI ?
Postat 10 Mai 2011, 18:03 de SCORTOSUL
nu sunteti normali la cap
sa dea D-zeu ca plozii pe care ii aveti sa se cupleze cu rromi ca sa intelegeti ca sangele papa nu se face, dezgustatori sunteti ca oameni,auzi dar nu meritati sa ma cobor la nivelul vostru va priveste ce dati sa puteti si primi, din punctul meu d vedere nu reprezinta un pericol din contra poate sunt mai buni ca voi cei care ii molestati verbal si v ati dori si fizic, nu uitatai ce semanata sa si culegeti si pe urma sa nu va mirati ca va URZICATI, ha, ha, ha, ha eu ma inteleg bine cu oricine chiar si cu DRACUL:)) asa ca va priveste nu va adaptati muriti.
Postat 10 Mai 2011, 16:47 de anca
2 VARIANTE DE EDUCARE !
prima - PUMNUL SI PALMA - care sunt destul de ineficace ; a doua ( RECOMANDATA) - PUSCA SI FUNIA GROASA - CARE A DAT REZULTATE BUNE IN TIMP.
Postat 10 Mai 2011, 16:40 de SCORTOSUL
mda
O camera de gazare, cred ca ar fi mai ieftina, si ma gandesc ca ar fi ceva coada la ea...
Postat 10 Mai 2011, 16:35 de gtp
castrati....
Hai tu, Anca, te ai trezit si tu....rautatea este de partea tziganilor, iti da in cap....nu scapam de ei....nu ion e devina:)) Apropos, romu` ca bautura se scrie cu un r , ei sunt rromi:) Ancutza dara, si te sfatuiesc sa i iei la tine acasa pe toti. Rromi nu au defecte, ei insusi sunt niste defectiuni din nastere....
Postat 10 Mai 2011, 15:54 de daniel
castrati....
Problema este ff bine pusa, 5-10 ani si romanii si ungurii devin minoritari:))) din cauza rromilor, scz tziganilor. Si asta nu poti opri numai prin castrarea lor... Am fost si eu in duminica cu pricina la cimitir, Erau deosebit de obraznici si foarte multi, eu indraznesc sa afirm ca mai multi decat vizitatorii. Nasol, merg intristat la cimitir, plin de durere si exact asta imi mai lipseste mie, sa ma deranjeze astia. Si apoi sa vezi, cand le am zis sa mearga naibii sa lucreze, sa planteze flori in parcuri, etc, te si injurau:))) aruncau la brestemuri de nu scapi de ei....
Postat 10 Mai 2011, 15:51 de daniel
pentru ION
eu am vazut romani nu tigani cautand in gunoaie, eu nu inteleg rautatatea voastra, imi depaseste orice intelegere, se pot integra si sunt multi romi integrati dar trebuie indrumati nu sa radem de ei, nu avem voie sa i discriminam, au calitatii nu doar defecte, putei chiar tu ION sa fi rom si ce trebuie sa facem sa ti dam ce le dai tu lor? nu e voie sa judeci,e un pacat de neiertat .
Postat 10 Mai 2011, 15:43 de anca
Filip fratele lui Porches
Propun sa ii ia ex primarul Philips la Bucuresti sector 2, alaturi de Luceafarul politicii bihorene Matei. PS: Si sa il ia si pe Porches cu ei
Postat 10 Mai 2011, 15:04 de Porches
reciclare
eu cred ca ar trebui sa devina \"selectorii naturali\" din gunoaiele oradene. instruiti elementar, o oarecare uniforma si incaltii, ecuson si hai pe selectat plastic, hartie, metal, baterii, electrocasnice. randamentul ar fi urias. oricum fac treaba asta si arunca gunoaiele in jurul tomberoanelor multi dintre ei, asa ca de ce sa nu incepem civilizarea lor de aici? nu cred ca e discriminatoriu sau injositor.
Postat 10 Mai 2011, 14:59 de ion
simplu sun oameni si trebuie respectati
ei sunt foarte buni batausi au rezistenta deci ar fi binevenita integrarea barbatiilor in actiuni MILITATRE si uite asa echilibram sistemul, ei nu fac sport nu i putem promova ca sportivi, in politie ar da raddamentul a trei politisti de ai nostri, sunt buni de paza, bodygarzi, au atururi ff mari stiu sa faca banii dar legislativ trebuie indrumati, trebuie integrati de ce domesticim animalele salbatice?
Postat 10 Mai 2011, 14:53 de radu
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Cum arată Podul Centenarului. Va fi inaugurat înainte de termen, pe 1 Decembrie (FOTO/VIDEO)
  • Copţi, dar buni! Oradea a dat trei campioni la Openul Austriei de Judo Masters! (FOTO)
  • Nu vă jucaţi cu focul! Opt incendii de vegetaţie uscată, într-o singură zi (FOTO)
  • Să tragem linie! Lucrările pentru reamenajarea liniei de tramvai vor bloca cel puţin o lună circulaţia prin Calea Aradului (FOTO)
  • Statuia Evei Heyman din Parcul Bălcescu a fost donată Primăriei Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Accident pe Calea Borşului: Ambulanță în misiune, lovită de un Ford și proiectată într-un TIR. Două persoane au ajuns la spital (FOTO)
  • Sprijin pentru persoanele cu dizabilităţi. A fost lansată filiala orădeană a asociaţiei 'Ridică-te şi umblă' (FOTO)
  • Luceafărul s-a revanșat: 4-1, sâmbătă, acasă cu CS Balotești! (FOTO)
  • Cetate 'de vânzare': Cetatea Oradea continuă să fie slab vândută, în ciuda atuurilor care o fac unică în Sud-Estul Europei (FOTO / VIDEO)