URMĂREȘTE-NE PE
JOI, 16 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Începând din 24 august 2018 o persoană amendată pentru orice contravenţie - indiferent că este o contravenţie de mediu, silvică, la regimul construcţiilor, etc. - va beneficia de un interval de 15 zile în care va trebui să decidă dacă plăteşte amenda (în acest caz achitând jumătate din mimimul prevăzut de lege) sau formulează plângere în instanţă (caz în care, dacă pierde procesul, va plăti amenda prevăzută în procesul-verbal de contravenţie).
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
10 Mai 2011, 14:36

Ce ne facem cu ţiganii?

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

În prima duminică după Paşte a fost Ziua Morţilor, prilej pentru omagierea celor dispăruţi. E o ocazie bună de a scăpa de ouăle rămase neciocnite şi de cozonacul întărit, motiv pentru care cimitirul a fost luat cu asalt de ţigani ieşiţi la pomană.

La intrare, echipe de securitate interziceau accesul pirandelor şi al puradeilor. Discriminarea era făţişă şi m-am revoltat. Din păcate, însă, n-am putut polemiza mult cu paznicii pentru că eram cu maşina şi în spatele meu începuseră câţiva nerăbdători să claxoneze, semn că mai există şi şoferi care se grăbesc să ajungă în cimitir...

Pe alei reuşiseră, totuşi, să se strecoare câteva haite de ţigănuşi hămesiţi. Era suficient să vadă că ai o plasă şi deveneau agresivi. Te înconjurau cu zecile şi, după ce le dădeai pomana, mai cereau şi bani. Aşa că, din cauza insistenţelor lor, de la starea de compasiune am trecut rapid la cea de agasare.

Ce ne facem cu ţiganii? Cum îi integrăm în societate? Unii zic că prin muncă, dar pentru mulţi dintre ei asta înseamnă exterminare. Alţii zic că prin educaţie dar, să fim sinceri, avem probleme serioase să-i educăm şi pe cei cu pielea mai albă. Iar să trăiască la nesfârşit din mila publică nu-i o soluţie din moment ce toată populaţia e sărăcită.

Când am văzut puhoiul de puradei înfometaţi de iarna prea lungă mi-am dat seama că supravieţuirea este marea lor problemă, şi nu denumirea de rom sau ţigan. Am realizat cât de orbi pot fi naţionaliştii români şi maghiari care se bat pe plăcuţele cu denumiri bilingve. Fiindcă, nu peste mult timp, la intrarea în oraş nu va mai scrie nici Oradea şi nici Nagyvarad. Ci Bari Varada, denumirea oraşului în romanes.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
26 Comentarii
right
Este putin foarte putin probabil ca tiganii si ungurii sa se mai schimbe.
Postat 18 Mai 2011, 00:42 de wall
buda si pesta porcina peste iredentismul hunguresc
Am crezut ca te referi la ungurul, sovin, nesimtit, hot, mincinos-imputit, gunoi-lenes, escroc din tata-n fiu . apropo, ce ne facem cu unguri ? in legatura cu tigani stim cum sta treaba. spune-ne tu kaboou "dolfi", * borat, (pt ca veniti din aceiasi zona)
Postat 17 Mai 2011, 23:56 de @"Dolfi"-kaboou
////
Îmi cer scuze pt. greseala de orto-etnie .Am vrut sa scriu :Cioara la cioara nu scoate ochii.
Postat 17 Mai 2011, 20:05 de Dolfi
Vocea patriotului nazionale
Țiganiada monșer: Galceava nu era intre unguri si romani ,nici intre sorginte si placinte ,*similar deasemene* era vorba ...despre românul sovin ,rasist,ipocrit, nesimtit ,clevetitor,mincinos,hoț.leneș...si prin aceste multe calitati ...sa ma ierte Ginta Țiganeasca...țigan. Citesti fițuica ebihoreana și te cuprinde un sentiment de mândrie nazionala...oare cum am putea sâ-i integram pe saracii țigani ? ..raspunde Chirila: Nevermore! (corb la corb nu scote ochii)
Postat 17 Mai 2011, 19:36 de Dolfi
placute bi si trilingve
prostia la unguri... la ce le trebuie ungurilor placute bilingve ? bani aruncati pe apa sambetei plus auto-excludere ! ungurii trebuie sa vorbeasca romaneste, altfel nu vor putea sa se integreze in societate. la fel este si in cazul tiganilor. vor incepe si astia sa ceara placute trilingve. va urma selectia naturala. primii care vor disparea sunt ungurii. ponderea lor actuala, sporul lor demografic, mortalitatea si politica izolationista dusa de cei pe care ii aleg constat, duc inevitabil in aceasta directie.
Postat 17 Mai 2011, 15:16 de observator
unguru' frate cu tiganu'
realitatea si comentariile o confirma.
Postat 17 Mai 2011, 14:43 de anca
Tigania la unguri
pana una alta, ungurii si tiganii au aceleasi origini, respectiv indepartatata asie... obiceiuri similare au deasemenea destule. limba ungureasca si cea romanes, sunt limbi de sorginte asiatica, nicidecum europeana. ungure, nu trebuie sa-ti para rau, trebuie doar sa fii cinstit si sa recunosti adevarul, dar cinstit nu e usor sa fii, in cazul tau... esti si tu un cretin care umbla sa atarne placute unguresti oriunde si oricum si care vrea sa ia cu japca pamant in Romania ?
Postat 17 Mai 2011, 14:37 de @Tiga N Ada
Țigania la romani
Daca tu te-ai adaptat Chirila.. se vor adapta si ei...La asa tiganie de revista oameni pe masura ,deci nu le mai plange de mila ca le vorbesti limba Baftalo!
Postat 16 Mai 2011, 22:44 de Țiga N Ada
Trist, dar adevarat!
In lipsa unui program realist de integrare a tiganilor, doar selectia naturala le va stabilii soarta.
Postat 13 Mai 2011, 21:26 de safe
intregarea lulii
stiu si eu cativa care isi duc veacul langa tomberoanele de gunoi. Unu sau doi dintre ei taie iarba si gardul viu de la bloc, pe bani bineinteles, restul nici nu vor sa auda. Da cu mana intinsa stiu sta, iar daca faci greseala sa le dai odata ai pus-o, ca nu mai scapi de ei. Pe langa toate astea, fac si mizerie pt ca scormonesc prin gunoaie si lasa multe mizerii pe langa tomberoane. Pt astia nu exista nici o solutie?
Postat 13 Mai 2011, 15:12 de unu
Sa le vopsim albe
Nu sint sovinista ,dar adevarul este ca traiesc totii pe spinarea primariei. Sint obisnuiti totii cu ajutoare sociale.In epoca de aur, toti au avut loc de munca.Altceva nu stiu numai sa fure, sa cerseasca , sa distruga si sa faca cit mai multi copii.
Postat 12 Mai 2011, 20:38 de o pensionara
@ANCA - CRIMINALA
ESTI BARBATA MAI MUIERE ? ATUNCI HAI IN 12.05.LA ORA 15 IN FATA LA SPALATORIA DIN IOSIA SA STAM DE VORBA SI SA-MI FACI CE VREI TU ! EU CAND ZIC TIGAN NU MA REFER NUMAI SAU SPECIAL LA ETNIA ROMA CI LA TOTI ROMANII,UNGURII,RROMII CARE NE TERORIZEAZA ZI DE ZI CU NESIMTIREA LOR . POATE ESTI SI TU PRINTRE ACEIA SI DE ACEEA TE ASTEPT PREGATIT CU TAOTE CELE NECESARE SA-MI FACI CEVA ! POATE O SA-MI PLACA CE-MI VEI FACE ! CINE STIE ?
Postat 11 Mai 2011, 10:37 de SCORTOSUL
da le Doamne viata lunga
da le doamne viata lunga si multa putere ca avem multi "oamenii" loviti in capul care nu trebuie, stiti un betiv recent a fost molestat (ia muscat penisul) de propriul cal, un tigan nu ar fi facut o nici daca il plateai :)0 nici animalele nu ne suporta uneori:0)
Postat 11 Mai 2011, 07:49 de un om
propunere...
...adunati-i pe toti intr-un loc, si da-ti-le foc! Singura solutie!
Postat 10 Mai 2011, 20:10 de land
SCORTOSUL
imi pare rau ca tui nu ai ce au ei:)) bunul simt ei se simt incoltiti si reactionaeaza natural tu ai putea trai in locul lor: NEVER esti prea las ar trebui sa te uiti in oglinda mai des eu ii admir au ce noi nu vom avea pentru ca fugim de realitatate ei iubesc viata noi ne o nenorocim, sunt si uscaturi dar nu conteaza oricum pe tine un tigan te va ucide deaorece fugi de viata:) sau vei ajunge sa i iubesti daca ii vei cunoaste:) si apropo sunt PUPATA si PAPATA nu stiu deastea sa pup eventual iti bag una in gura ca nu mai respiri:)) deci abtine te ca te ard nu glumesc iti crap teasta de om muritor de rand, nu te tine crede ma.
Postat 10 Mai 2011, 19:52 de anca
Pur si simplu nu se poate
80% dintre ei nu pot fi integrati. Pur si simplu au acel ceva..asa cum latinii sunt latini, nordici nordici, INDIENII..indieni. Nu sunt rasist sau extremist. Pur si simplu asta este si asta va fi!
Postat 10 Mai 2011, 18:44 de Sorin
@ ANA
ANCA ARE MERE ! ANCA ARE TIGAN ! ANCA PAPA MERE ! ANCA PAPA TIGAN ! ANCA PUPA MERE ! ANCA PUPA TIGAN ! ANCA .............. ANCA A BAUT CEVE TARE SAU ATRAS CEVA ETNOBOTANICE SI ARE CEVA PROBLEME CU RATIONAMENTU SI GANDIREA !!! ANCO DE CE NU FACI TU MAI MULT PENTRU PRIETENII TAI TIGANII !! UITE FRANTUJII SI ITALIENNI LE-AU DAT CEVA EUROI SA SCAPE DE EI , TU AI PUTE SA LE DAI CEVA SA STEA CUMINTI CU TINE ! I-A VEZI CE FACI, CE LE DAI ?
Postat 10 Mai 2011, 18:03 de SCORTOSUL
nu sunteti normali la cap
sa dea D-zeu ca plozii pe care ii aveti sa se cupleze cu rromi ca sa intelegeti ca sangele papa nu se face, dezgustatori sunteti ca oameni,auzi dar nu meritati sa ma cobor la nivelul vostru va priveste ce dati sa puteti si primi, din punctul meu d vedere nu reprezinta un pericol din contra poate sunt mai buni ca voi cei care ii molestati verbal si v ati dori si fizic, nu uitatai ce semanata sa si culegeti si pe urma sa nu va mirati ca va URZICATI, ha, ha, ha, ha eu ma inteleg bine cu oricine chiar si cu DRACUL:)) asa ca va priveste nu va adaptati muriti.
Postat 10 Mai 2011, 16:47 de anca
2 VARIANTE DE EDUCARE !
prima - PUMNUL SI PALMA - care sunt destul de ineficace ; a doua ( RECOMANDATA) - PUSCA SI FUNIA GROASA - CARE A DAT REZULTATE BUNE IN TIMP.
Postat 10 Mai 2011, 16:40 de SCORTOSUL
mda
O camera de gazare, cred ca ar fi mai ieftina, si ma gandesc ca ar fi ceva coada la ea...
Postat 10 Mai 2011, 16:35 de gtp
castrati....
Hai tu, Anca, te ai trezit si tu....rautatea este de partea tziganilor, iti da in cap....nu scapam de ei....nu ion e devina:)) Apropos, romu` ca bautura se scrie cu un r , ei sunt rromi:) Ancutza dara, si te sfatuiesc sa i iei la tine acasa pe toti. Rromi nu au defecte, ei insusi sunt niste defectiuni din nastere....
Postat 10 Mai 2011, 15:54 de daniel
castrati....
Problema este ff bine pusa, 5-10 ani si romanii si ungurii devin minoritari:))) din cauza rromilor, scz tziganilor. Si asta nu poti opri numai prin castrarea lor... Am fost si eu in duminica cu pricina la cimitir, Erau deosebit de obraznici si foarte multi, eu indraznesc sa afirm ca mai multi decat vizitatorii. Nasol, merg intristat la cimitir, plin de durere si exact asta imi mai lipseste mie, sa ma deranjeze astia. Si apoi sa vezi, cand le am zis sa mearga naibii sa lucreze, sa planteze flori in parcuri, etc, te si injurau:))) aruncau la brestemuri de nu scapi de ei....
Postat 10 Mai 2011, 15:51 de daniel
pentru ION
eu am vazut romani nu tigani cautand in gunoaie, eu nu inteleg rautatatea voastra, imi depaseste orice intelegere, se pot integra si sunt multi romi integrati dar trebuie indrumati nu sa radem de ei, nu avem voie sa i discriminam, au calitatii nu doar defecte, putei chiar tu ION sa fi rom si ce trebuie sa facem sa ti dam ce le dai tu lor? nu e voie sa judeci,e un pacat de neiertat .
Postat 10 Mai 2011, 15:43 de anca
Filip fratele lui Porches
Propun sa ii ia ex primarul Philips la Bucuresti sector 2, alaturi de Luceafarul politicii bihorene Matei. PS: Si sa il ia si pe Porches cu ei
Postat 10 Mai 2011, 15:04 de Porches
reciclare
eu cred ca ar trebui sa devina \"selectorii naturali\" din gunoaiele oradene. instruiti elementar, o oarecare uniforma si incaltii, ecuson si hai pe selectat plastic, hartie, metal, baterii, electrocasnice. randamentul ar fi urias. oricum fac treaba asta si arunca gunoaiele in jurul tomberoanelor multi dintre ei, asa ca de ce sa nu incepem civilizarea lor de aici? nu cred ca e discriminatoriu sau injositor.
Postat 10 Mai 2011, 14:59 de ion
simplu sun oameni si trebuie respectati
ei sunt foarte buni batausi au rezistenta deci ar fi binevenita integrarea barbatiilor in actiuni MILITATRE si uite asa echilibram sistemul, ei nu fac sport nu i putem promova ca sportivi, in politie ar da raddamentul a trei politisti de ai nostri, sunt buni de paza, bodygarzi, au atururi ff mari stiu sa faca banii dar legislativ trebuie indrumati, trebuie integrati de ce domesticim animalele salbatice?
Postat 10 Mai 2011, 14:53 de radu
count display

FOTO BIHOREANUL

  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
  • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)
  • Oradea Summer Film: Caliu și taraful lui au cântat în Parcul Cetății (FOTO / VIDEO)
  • Miting cu repetiţie: Sute de orădeni au ieşit din nou să protesteze (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON