URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 21 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
În aproape trei decenii scurse de când şi-a schimbat prima oară denumirea, PSD a avut câteva figuri iconice. Între ele, după Ion Iliescu, cel "sărac şi cinstit", la loc de seamă a fost mereu Ecaterina Andronescu, cea "săracă şi citită". Universitar, chimistă pe bune, nu ca Leana, rector al Politehnicii din Bucureşti, de două ori preşedinte al Consiliului Naţional al Rectorilor şi de trei ori ministru al Educaţiei (sub Năstase, Boc şi Ponta), Doamna Cati s-a bucurat în partid de o popularitate reală, nu confecţionată.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
După ce, secole de-a rândul, şi-au luat-o pe coajă din toate poziţiile de la cotropitorii străini, românii şi-au câştigat libertatea de a fi bătuţi de instituţiile propriului stat: Miliţia, Securitatea, Armata, Poliţia, ocazional şi de forţele para-militare ale minerilor. Ultima intrată în păruiala generală asupra poporului căruia i s-a urcat democraţia la cap este Jandarmeria Română.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
21 Iunie 2010, 10:33

Regina şahului (FOTO)

Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
0 clipuri
0 audio
0 fisiere
Maria a făcut un top al glumelor pe care le-a auzit de-a lungul timpului despre pasiunea ei, şahul. Însă nu le bagă în seamă, fiindcă acest sport i-a adus mulţi prieteni, distracţie şi experienţe de neuitat.

Ar fi şi greu să uite asemenea momente, căci premiile şi cupele de la concursurile naţionale şi internaţionale, înşirate acasă, îi împrospătează zi de zi memoria.

Sfaturi... sarcastice

Maria Ursente tocmai ce a absolvit Colegiul Naţional Mihai Eminescu şi se pregăteşte să dea examenele scrise ale Bacului. Deşi a studiat la profilul jurnalism, fata nu crede că va călca pe urmele mamei sale, Dorina Ursente, o jurnalistă cu experienţă în radio, ci va învăţa psihologie la facultate, o materie care a fascinat-o de prin clasa a VII-a. Spune că i-ar plăcea să ajute oamenii şi crede că o poate face, cu puţin studiu. "Meseria asta te ajută şi personal, pentru că ajungi să te cunoşti", zice Maria.

Totuşi, frumoasa va trebui să-şi înfrâneze comportamentul în faţa pacienţilor pentru că, recunoaşte, e o tipă "sarcastică rău". "Am simţul umorului, dar sunt şi foarte sarcastică. E hobby-ul meu preferat", râde tânăra.

Şah mat

Pe lângă şcoală, Maria a mai învăţat ceva în ultimii 11 ani. Teoria, strategiile şi mutările jocului de şah. "Nici nu mai ţin minte cum am început cu şahul, însă am învăţat de la un profesor foarte bun şi am mers la multe concursuri", spune bruneta.

Competiţii naţionale, europene sau mondiale, Maria le-a bifat pe toate, cel mai important premiu obţinut fiind locul III la Campionatul European din Serbia. Acum, se pregăteşte pentru Mondialul din Polonia, unde abia aşteaptă să cunoască oameni noi şi să întâlnească prieteni vechi. "Nu e cum crede toată lumea, că stăm toată ziua cu ochii-n tablă. Noi chiar ne distrăm la concursuri", povesteşte Maria.

La cum cunoaşte mutările jocului de şah, n-ar fi de mirare dacă ar juca şi în viaţa reală piesa cea mai tare. Regina ia tot!


BRUNETĂ CU UMOR
Maria Ursente
Vârstă: 19 ani
Ochi: căprui
înălţime: 1,66 m
Zodie: Berbec
Greutate: 53 kg
Măsuri: 85-63-91
Hobby: călătoriile, şahul

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
28 Comentarii
da...
ACEST ARTICOL ESTE SARCASTIC. LA FEL CA MARIA...REGINA SAHULUI...SI LA FEL CA SI MINE CAND O DENUMESC ASA.
Postat 11 Septembrie 2010, 01:14 de roland
estival
Vacanta placuta tuturor !
Postat 07 Iulie 2010, 10:59 de sezon
Regulament
:) Mai jos s-a strecurat o greseala de tastatura pe care acum o corectez : \"Acest spatiu nu a fost c r e a t in niciun caz pt a critica\".
Postat 07 Iulie 2010, 10:24 de step
Regulament
Cu putin efort de vointa, fiecare forumist poate si trebuie sa-si infraneze instinctul de a vorbi urat. Frustrarile nu trebuie sa orbeasca demnitatea nimanui. Trebuie sa se inteleaga ca acest spatiu pt comentarii nu a fost creata, in niciun caz pt a critica. Daca nu aveti de adresat niciun cuvant frumos, abtineti-va si nu postati rautati ! Refularile nu-si au locul aici. E valabil in cazul tuturor celorlalte articole despre fete. Va multumesc pt intelegere !
Postat 07 Iulie 2010, 09:50 de step
Special
Haven is a Place on Earth !
Postat 07 Iulie 2010, 00:15 de Life
pt ha,ha, ha,tristi,ahh,wow,losser
Camelia, ai dreptate. "leguma" asta nu are nimic in pantaloni. din cauza asta uraste fetele. Si fiindca a venit vorba de psiholog, tu de psihiatru ai nevoie, trogloditule !
Postat 05 Iulie 2010, 19:19 de Ioana
ar fi o gluma
sa nu existe si opozitia ar fi culme ca toate prezentate sa fie bune......vi ati asumat riscul cand v ati facut paranteze in public.....care e problema cine e dus oare e usor sa ti desfaci picioarele dar ff greu sa rezisti tentatiei... consultati un psiholog ca sa realizatai cat de vulnerabili sunteti.... fata de asa zisi bolnavi..... mare e lumea ta si multi.... in ea, dar nu conteaza e REGINA cu cele ma xxxxxxxx paranteze...........votez pentru ea.
Postat 05 Iulie 2010, 16:46 de ha, ha, ha
......
ai dreptate Camelia. individul e dus cu ...pluta. asa face tot timpul.
Postat 05 Iulie 2010, 07:41 de radu
@tristi
cum poate sa existe atata ura in tine ? de ce urasti fetele ? violenta verbala, este intodeauna urmata de violenta fizica !
Postat 05 Iulie 2010, 01:06 de Camelia
@tristi
citindu-ti mesajele, se poate se inteleage cat de bolnavi pot unii sa fie. nu esti demn de specia homo-sapiens.
Postat 05 Iulie 2010, 01:00 de Camelia
@tristi
tu esti o nulitate. din cauza asta iti versi ura pe forum. sunt sigura ca o ai mica si deh, frustrarile sunt mari. cu aceasi ura postezi la toate fetele. du-te la psihiatru. aici ai postat de sase ori ! pe langa ca o ai mica, mai e ceva urat de tot in tine, in interiorul tau.
Postat 05 Iulie 2010, 00:52 de Camelia
tristi sunt barbatii dezamagitii
frustrat esti tu dar stai linistit ajungi si la deceptii..auzi REGINA da ce e cleo cumva....ha, ha, ha....cu sezut de baba.....ha, ha, ha mai cautati ca BIHORUL are doar superficiale..mergeti in cluj...bombe...timis...noi nu avem fete frumoase din pacate....asa ca iti inteleg frustrarea de bastina
Postat 04 Iulie 2010, 23:32 de tristi
@ahh-wow-losser
ma luzar-frustrat, ce soarta trista ai...
Postat 04 Iulie 2010, 21:02 de a.d.
ce paranteze face
serios mai uitati va bine la poze eu cred ca cine le posteaza o face intentionat..........sunt cateva al naibi de SEXOASE probabil de aici convingerea de frumusete are paranteze frumoase, un volum imens de dorsal pentru varsta ei...da mai e frumoasa....unde va place voua afemeiatiilor...dar nu e profesionista e MISSSS
Postat 04 Iulie 2010, 20:17 de ahh
e copil
frumosa e mult spus are un nas gros, buzele groase...un zambet zgarcit...nu are incredere nici ea in EA dar in Voi...si nu ma jigniti sufera mult priviti o in ochii nu sunt luminosi si clari...e tanara dar nu frumoasa nu exagerati vb de MISS.......si fara jigniri...stiu si cunosc frumosul estetic...culmea ca toate care apar sunt extraordinar de frumoase dar unde le vad in afara de BIHOR orasul fanteziilor pentru lupii
Postat 04 Iulie 2010, 20:11 de wow
wow e rece fresca
are chiloti pe ea ca eu nu prea vad.....
Postat 04 Iulie 2010, 20:07 de losser
@ff bine
Ce viata trista ai, losere. In spatele anonimatului, vorbesti urat si spumegi de invidie. Caracter, zero !!!!!!
Postat 04 Iulie 2010, 00:22 de bihorean
pt. ff bine
cauta-ti o prietena, incearca sa sociabilizezi si scuteste-ne de problemele tale ! nu iti imprastia frustrarile si neputinta pe internet !
Postat 03 Iulie 2010, 19:03 de man
@ ff bine
Iti da ura si rautatea pe dinafara ! Rusine ! Mai bine ai pune mana sa faci si tu ceva, nu sa fierbi de ciuda cand vezi ca altii fac lucruri frumoase. Maria este o tanara de care suntem cu adevarat mandri ! Mult succes, Maria !
Postat 03 Iulie 2010, 18:39 de Oradea
ff bine
ama da de cand se sta cu bucccile pe scarii...tu esti regina sahului si alegi cele mai proate unghiuri unde ti se =vad toate...fi ti seriosi eu cred ca s au terminat miss urile in oradea....ha, ha, ha si inteligenta nu o vezi in poze..eu ca strategie nu am vazut decat o TIMIDA care nu are incredere deloc in ea...asta vad eu restul va priveste....priviti OCHII ...ochii spun totul.
Postat 03 Iulie 2010, 13:23 de wow
Bagta !!
Cand putem juca o tura sa vad ce stii ? :D bafta :*
Postat 29 Iunie 2010, 20:28 de Bibicu
Sooper
Desteapta k desteapta...........dar ft frumoasa:X
Postat 28 Iunie 2010, 21:06 de Anonim
Succes!
Ar fi foarte frumos sa castigi titlul mondial. Timpul, este de partea ta. Succes!
Postat 23 Iunie 2010, 00:16 de gambitul damei
regina
Regina!! Asa da, frumoasa ca o regina! Dar si inteligenta! Mult succes! Esti o adevarata valoare!
Postat 22 Iunie 2010, 10:21 de burn
Splendid !
O fata minunata.
Postat 21 Iunie 2010, 17:23 de Dac Liber
FELICITARI !
MARIA, ESTE O COMBINATIE FOARTE REUSITA DE FRUMUSETE SI INTELIGENTA ! SUNT INSA UNII PE AICI, CARE NU-SI POT INFRANA INVIDIA... ASTA E, NU EXISTA PADURE FARA USCATURI ! INCA O DATA, FELICITARI MARIA SI MULT SUCCES IN VIATA !
Postat 21 Iunie 2010, 17:06 de Anonim
serios
si urata si proasta
Postat 21 Iunie 2010, 14:44 de eu
O bucurie de copil
SI FRUMOASA SI DESTEAPTA
Postat 21 Iunie 2010, 12:36 de gabi
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Prima ediţie a Crosului Cetăţii, un succes. Peste 250 de participanţi, cei mai mici dintre ei îmbrăcaţi în supereroi (FOTO/VIDEO)
  • Ziua Diasporei: Loredana şi-a cântat hiturile şi a plusat cu o piesă bihorenească învăţată de la Cornel Borza, pe scena din Cetate (FOTO/VIDEO)
  • Diaspora, Oradea te aşteaptă: 'Stranierii' primiţi la Oradea cu uşile deschise, 'nu cu gaze şi bastoane' (FOTO)
  • Cum va arăta artera Nufărul – Centrul Civic: Linii de tramvai înierbate, străjuite de arbori înalţi, stâlpi de iluminat cu senzori şi camere de supraveghere (FOTO)
  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON