URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 22 MARTIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Atunci când se fac investiţii din fonduri guvernamentale, reţeta e simplă. De obicei câştigă o firmă tare din Bucureşti, care are intrare pe la CNAIR, la Ministerul Dezvoltării sau la Compania Naţională de Investiţii. Imediat după adjudecarea licitaţiei, care de regulă are la bază descalificarea concurenţei, fericitul câştigător sună la fraierii care au firme din Oradea şi le propun să le subcontracteze lucrarea.
Zic şi eu
Adrian Cris
Se zice că doar cine nu munceşte nu greşeşte (deşi eu, personal, cred că greşeşte şi cel ce nu munceşte). În orice caz, bărbaţi sunt cei care îşi asumă greşelile, iar eu îmi declar apartenenţa la această categorie. Ca atare, recunosc că după ce am primit reacţia lui Pásztor, i-am verificat argumentele, cum că deplasarea în interes de serviciu în Austria a făcut-o separat de cea în interes privat în Elveţia. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Protestul de vineri a avut eficiența unei petale de trandafir în fața șenilei unui tanc de 50 de tone. Conducătorii s-au spart de râs în timpul protestului de un sfert de ceas al celor buni, după care s-au întors în întuneric și fum, la masa de poker pe care joacă soarta acestei nații nefericite. Pe ei nu îi interesează dacă străzile se blochează pentru 15 minute, câtă vreme lucrul acesta oricum se întâmplă zilnic, ore în șir...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Instanţa Supremă s-a pronunţat recent, printr-o decizie de speţă, în sensul în care Ghidul pentru acordarea daunelor morale emis de Fondul de Protecţie a Victimelor Străzii nu este obligatoriu pentru instanţe.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Scleroza multiplă este o boală caracterizată prin inflamaţia şi distrucţia selectivă a mielinei sistemului nervos central, cu apariţia unor zone de cicatrizare. Mielina este o substanţă care înveleşte fibrele nervoase, având un rol important în conducerera influxului nervos şi care apare în luna a 5-a vieţii intrauterine cu definitivare după naştere. Boala mai este denumită şi scleroza "în plăci" datorită aspectului zonelor cicatrizate ale creierului, leziunile fiind denumite "plăci".
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
21 Iunie 2010, 10:33

Regina şahului (FOTO)

Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
Regina şahului (FOTO) Regina şahului
0 clipuri
0 audio
0 fisiere
Maria a făcut un top al glumelor pe care le-a auzit de-a lungul timpului despre pasiunea ei, şahul. Însă nu le bagă în seamă, fiindcă acest sport i-a adus mulţi prieteni, distracţie şi experienţe de neuitat.

Ar fi şi greu să uite asemenea momente, căci premiile şi cupele de la concursurile naţionale şi internaţionale, înşirate acasă, îi împrospătează zi de zi memoria.

Sfaturi... sarcastice

Maria Ursente tocmai ce a absolvit Colegiul Naţional Mihai Eminescu şi se pregăteşte să dea examenele scrise ale Bacului. Deşi a studiat la profilul jurnalism, fata nu crede că va călca pe urmele mamei sale, Dorina Ursente, o jurnalistă cu experienţă în radio, ci va învăţa psihologie la facultate, o materie care a fascinat-o de prin clasa a VII-a. Spune că i-ar plăcea să ajute oamenii şi crede că o poate face, cu puţin studiu. "Meseria asta te ajută şi personal, pentru că ajungi să te cunoşti", zice Maria.

Totuşi, frumoasa va trebui să-şi înfrâneze comportamentul în faţa pacienţilor pentru că, recunoaşte, e o tipă "sarcastică rău". "Am simţul umorului, dar sunt şi foarte sarcastică. E hobby-ul meu preferat", râde tânăra.

Şah mat

Pe lângă şcoală, Maria a mai învăţat ceva în ultimii 11 ani. Teoria, strategiile şi mutările jocului de şah. "Nici nu mai ţin minte cum am început cu şahul, însă am învăţat de la un profesor foarte bun şi am mers la multe concursuri", spune bruneta.

Competiţii naţionale, europene sau mondiale, Maria le-a bifat pe toate, cel mai important premiu obţinut fiind locul III la Campionatul European din Serbia. Acum, se pregăteşte pentru Mondialul din Polonia, unde abia aşteaptă să cunoască oameni noi şi să întâlnească prieteni vechi. "Nu e cum crede toată lumea, că stăm toată ziua cu ochii-n tablă. Noi chiar ne distrăm la concursuri", povesteşte Maria.

La cum cunoaşte mutările jocului de şah, n-ar fi de mirare dacă ar juca şi în viaţa reală piesa cea mai tare. Regina ia tot!


BRUNETĂ CU UMOR
Maria Ursente
Vârstă: 19 ani
Ochi: căprui
înălţime: 1,66 m
Zodie: Berbec
Greutate: 53 kg
Măsuri: 85-63-91
Hobby: călătoriile, şahul

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
28 Comentarii
da...
ACEST ARTICOL ESTE SARCASTIC. LA FEL CA MARIA...REGINA SAHULUI...SI LA FEL CA SI MINE CAND O DENUMESC ASA.
Postat 11 Septembrie 2010, 01:14 de roland
estival
Vacanta placuta tuturor !
Postat 07 Iulie 2010, 10:59 de sezon
Regulament
:) Mai jos s-a strecurat o greseala de tastatura pe care acum o corectez : \"Acest spatiu nu a fost c r e a t in niciun caz pt a critica\".
Postat 07 Iulie 2010, 10:24 de step
Regulament
Cu putin efort de vointa, fiecare forumist poate si trebuie sa-si infraneze instinctul de a vorbi urat. Frustrarile nu trebuie sa orbeasca demnitatea nimanui. Trebuie sa se inteleaga ca acest spatiu pt comentarii nu a fost creata, in niciun caz pt a critica. Daca nu aveti de adresat niciun cuvant frumos, abtineti-va si nu postati rautati ! Refularile nu-si au locul aici. E valabil in cazul tuturor celorlalte articole despre fete. Va multumesc pt intelegere !
Postat 07 Iulie 2010, 09:50 de step
Special
Haven is a Place on Earth !
Postat 07 Iulie 2010, 00:15 de Life
pt ha,ha, ha,tristi,ahh,wow,losser
Camelia, ai dreptate. "leguma" asta nu are nimic in pantaloni. din cauza asta uraste fetele. Si fiindca a venit vorba de psiholog, tu de psihiatru ai nevoie, trogloditule !
Postat 05 Iulie 2010, 19:19 de Ioana
ar fi o gluma
sa nu existe si opozitia ar fi culme ca toate prezentate sa fie bune......vi ati asumat riscul cand v ati facut paranteze in public.....care e problema cine e dus oare e usor sa ti desfaci picioarele dar ff greu sa rezisti tentatiei... consultati un psiholog ca sa realizatai cat de vulnerabili sunteti.... fata de asa zisi bolnavi..... mare e lumea ta si multi.... in ea, dar nu conteaza e REGINA cu cele ma xxxxxxxx paranteze...........votez pentru ea.
Postat 05 Iulie 2010, 16:46 de ha, ha, ha
......
ai dreptate Camelia. individul e dus cu ...pluta. asa face tot timpul.
Postat 05 Iulie 2010, 07:41 de radu
@tristi
cum poate sa existe atata ura in tine ? de ce urasti fetele ? violenta verbala, este intodeauna urmata de violenta fizica !
Postat 05 Iulie 2010, 01:06 de Camelia
@tristi
citindu-ti mesajele, se poate se inteleage cat de bolnavi pot unii sa fie. nu esti demn de specia homo-sapiens.
Postat 05 Iulie 2010, 01:00 de Camelia
@tristi
tu esti o nulitate. din cauza asta iti versi ura pe forum. sunt sigura ca o ai mica si deh, frustrarile sunt mari. cu aceasi ura postezi la toate fetele. du-te la psihiatru. aici ai postat de sase ori ! pe langa ca o ai mica, mai e ceva urat de tot in tine, in interiorul tau.
Postat 05 Iulie 2010, 00:52 de Camelia
tristi sunt barbatii dezamagitii
frustrat esti tu dar stai linistit ajungi si la deceptii..auzi REGINA da ce e cleo cumva....ha, ha, ha....cu sezut de baba.....ha, ha, ha mai cautati ca BIHORUL are doar superficiale..mergeti in cluj...bombe...timis...noi nu avem fete frumoase din pacate....asa ca iti inteleg frustrarea de bastina
Postat 04 Iulie 2010, 23:32 de tristi
@ahh-wow-losser
ma luzar-frustrat, ce soarta trista ai...
Postat 04 Iulie 2010, 21:02 de a.d.
ce paranteze face
serios mai uitati va bine la poze eu cred ca cine le posteaza o face intentionat..........sunt cateva al naibi de SEXOASE probabil de aici convingerea de frumusete are paranteze frumoase, un volum imens de dorsal pentru varsta ei...da mai e frumoasa....unde va place voua afemeiatiilor...dar nu e profesionista e MISSSS
Postat 04 Iulie 2010, 20:17 de ahh
e copil
frumosa e mult spus are un nas gros, buzele groase...un zambet zgarcit...nu are incredere nici ea in EA dar in Voi...si nu ma jigniti sufera mult priviti o in ochii nu sunt luminosi si clari...e tanara dar nu frumoasa nu exagerati vb de MISS.......si fara jigniri...stiu si cunosc frumosul estetic...culmea ca toate care apar sunt extraordinar de frumoase dar unde le vad in afara de BIHOR orasul fanteziilor pentru lupii
Postat 04 Iulie 2010, 20:11 de wow
wow e rece fresca
are chiloti pe ea ca eu nu prea vad.....
Postat 04 Iulie 2010, 20:07 de losser
@ff bine
Ce viata trista ai, losere. In spatele anonimatului, vorbesti urat si spumegi de invidie. Caracter, zero !!!!!!
Postat 04 Iulie 2010, 00:22 de bihorean
pt. ff bine
cauta-ti o prietena, incearca sa sociabilizezi si scuteste-ne de problemele tale ! nu iti imprastia frustrarile si neputinta pe internet !
Postat 03 Iulie 2010, 19:03 de man
@ ff bine
Iti da ura si rautatea pe dinafara ! Rusine ! Mai bine ai pune mana sa faci si tu ceva, nu sa fierbi de ciuda cand vezi ca altii fac lucruri frumoase. Maria este o tanara de care suntem cu adevarat mandri ! Mult succes, Maria !
Postat 03 Iulie 2010, 18:39 de Oradea
ff bine
ama da de cand se sta cu bucccile pe scarii...tu esti regina sahului si alegi cele mai proate unghiuri unde ti se =vad toate...fi ti seriosi eu cred ca s au terminat miss urile in oradea....ha, ha, ha si inteligenta nu o vezi in poze..eu ca strategie nu am vazut decat o TIMIDA care nu are incredere deloc in ea...asta vad eu restul va priveste....priviti OCHII ...ochii spun totul.
Postat 03 Iulie 2010, 13:23 de wow
Bagta !!
Cand putem juca o tura sa vad ce stii ? :D bafta :*
Postat 29 Iunie 2010, 20:28 de Bibicu
Sooper
Desteapta k desteapta...........dar ft frumoasa:X
Postat 28 Iunie 2010, 21:06 de Anonim
Succes!
Ar fi foarte frumos sa castigi titlul mondial. Timpul, este de partea ta. Succes!
Postat 23 Iunie 2010, 00:16 de gambitul damei
regina
Regina!! Asa da, frumoasa ca o regina! Dar si inteligenta! Mult succes! Esti o adevarata valoare!
Postat 22 Iunie 2010, 10:21 de burn
Splendid !
O fata minunata.
Postat 21 Iunie 2010, 17:23 de Dac Liber
FELICITARI !
MARIA, ESTE O COMBINATIE FOARTE REUSITA DE FRUMUSETE SI INTELIGENTA ! SUNT INSA UNII PE AICI, CARE NU-SI POT INFRANA INVIDIA... ASTA E, NU EXISTA PADURE FARA USCATURI ! INCA O DATA, FELICITARI MARIA SI MULT SUCCES IN VIATA !
Postat 21 Iunie 2010, 17:06 de Anonim
serios
si urata si proasta
Postat 21 Iunie 2010, 14:44 de eu
O bucurie de copil
SI FRUMOASA SI DESTEAPTA
Postat 21 Iunie 2010, 12:36 de gabi
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Magazinul de plante Kaluna vă aşteaptă în parcarea Era Park Oradea (FOTO)
  • Bustul generalului Moşoiu a fost coborât de pe soclu pentru reabilitare (FOTO/VIDEO)
  • Echilibru şi spectacol la Cupa Tengo de la Salonta (FOTO)
  • Percheziții ale polițiștilor orădeni într-un dosar cu droguri de mare risc. Captură impresionantă (FOTO / VIDEO)
  • Incendiu de proporţii în Oradea, la o firmă din Parcul Industrial (FOTO / VIDEO)
  • La mulți ani, ERA Park! Carla’s Dreams i-a cucerit, sâmbătă seară, pe orădeni (FOTO / VIDEO)
  • Înaripatele Oradiei: Malurile verzi ale Crişului Repede şi stufărişul au atras în oraş numeroase specii noi de păsări (FOTO)
  • Puzderie de lume în centrul Oradiei, de Ziua Maghiarilor. Îmbrăcat în huszár, Szabó Ödön a acuzat că maghiarii sunt discriminaţi (FOTO/VIDEO)
  • #șîeu... NU: Angajaţii lui Ştefan Mandachi de la Oradea, împiedicaţi să protesteze în faţa propriului restaurant printr-un ordin al... „doamnei de la Lotus” (FOTO/VIDEO)
  • #Șîeu: Bihorenii au protestat pentru autostrăzi. Vezi cine și cum a manifestat! (FOTO / VIDEO)