URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 20 OCTOMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Neisprăviţii de la Ministerul Educaţiei au mai fătat o mărgică. Au elaborat un Cod de etică prin care se interzice profesorului care predă la clasă să îşi mediteze propriii elevi. Hai să zicem că acest aspect e corect, chit că poate fi uşor de eludat dacă profesorii fac schimb de elevi între ei. Mă aşteptam să interzică total meditaţiile, dar probabil că nu i-a dus capul până acolo.
Zic şi eu
Adrian Cris
Nu mă număr între cei care consideră că o convingere religioasă exclude o gândire liberală. Nu cred că a gândi liber(al) înseamnă să fii fără niciun Dumnezeu. Un exemplu notoriu este cel al chirurgilor care mărturisesc că se roagă înaintea intervenţiilor dificile. Şi reciproca e valabilă. Poţi fi ateu, dar cât se poate de retrograd. Prin urmare, recunosc, ca orice om de bun simţ, dreptul oricărui membru PNL de a fi acţionat conform propriei conştiinţe la recentul referendum pentru "familia tradiţională".
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Conferințele 11even, în care 11 oameni vorbesc câte 11 minute, sunt ca nunțile românești - nimeni nu îndrăznește să le facă mai scurte. Teorema care spune că ce e frumos durează puțin nu funcționează... Majoritatea vorbitorilor a dat impresia că tema conferinței, „La trecutu-ți mare, care viitor?”, nu a fost înțeleasă prea bine. Cei mai mulți au vorbit despre ei înșiși, lăsându-le spectatorilor sarcina de a extrage esența și de a construi puzzle-ul.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Aţi votat la recentul referendum pentru redefinirea familiei în Constituţie?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în curând vor intra în vigoare modificările legii privind statutul judecătorilor şi procurorilor ca urmare a faptului că, recent, Curtea Constituţională a respins ultima obiecţie de neconstituţionalitate ce putea fi formulată de preşedintele României cu privire la această lege, iar, vineri, 12 octombrie, Klaus Iohannis a fost nevoit să promulge noul statut al magistraţilor.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În cursul evoluţiei bolii, după faza septicemică urmează faza organică, în care reapare febra, simultan cu instalarea unor sindroame diferite. Dintre acestea, cele ma frecvente sunt meningita leptospirotică (manifestată prin dureri de cap, fotofobie, redoare a muşchilor cefei, simptome care se remit de cele mai multe ori), sindromul hepatorenal (cu icter şi mărire în volum a ficatului, cu posibilitate de evoluţie spre forme severe), manifestări hemoragice limitate (la nivelul gingiilor, conjunctivelor, mucoasei nazale etc.) sau grave (hemoragii digestive majore) şi insuficienţa renală.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Anxietatea este una din marile probleme psihologice ale secolului nostru. Alături de depresie, este subiectul cel mai des întâlnit în cabinetele de psihologie. Anxietatea variază de la om la om și se manifestă oarecum diferit ca intensitate în cazul fiecăruia.
19 August 2011, 13:28

Un administrator cu angajaţi la negru nu a putut fi controlat decât cu mascaţii

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Ştefan Barabaş, administratorul firmei Loial Impex, specializată în prelucrarea fructelor şi legumelor de pădure din Aleşd, s-a ales cu dosar penal, după ce un control al Inspectoratului Teritorial de Muncă Bihor, derulat împreună cu Poliţia, Jandarmeria şi Garda Financiară, a relevat că acesta lucrase cu peste 20 de oameni la negru. Potrivit unui comunicat al ITM Bihor, descoperirea a fost făcută în noaptea de 17 spre 18 august, la punctul de lucru al firmei din localitatea Gheghie.

"Inspectorii de muncă s-au prezentat la punctul de lucru al societăţii în jurul orelor 22, constatând că toate căile de acces în incintă erau închise, deşi în interiorul halei se desfăşura activitate. Timp de 4 ore echipa mixtă de control a încercat, prin toate mijloacele legale, să pătrundă în incinta punctului de lucru, dar administratorul societăţii a refuzat accesul tuturor reprezentanţilor instituţiilor de control anterior menţionate", se arată în comunicat.

Abia în jurul orei 2, după ce la firmă au sosit şi mascaţii Serviciului de Intervenţie Rapidă ai Poliţiei, care au somat prin staţie administratorul să permită accesul în firmă, echipa de control a putut pătrunde în interiorul punctului de lucru. Aşa au descoperit inspectorii, în baza unor hârtii ce ţineau evidenţa reală a prestaţiei muncitorilor, că societatea lucrase în ultima perioadă cu peste 20 de angajaţi fără forme legale, dintre care 3 prestau şi la acea oră.

"S-a constatat că un număr de 6 persoane desfăşurau activitate, din care 3 persoane fără a avea încheiate contracte individuale de muncă, iar din verificarea documentelor s-a constatat că un număr de 21 de persoane au desfăşurat activitate anterior, fără a avea încheiate contracte individuale de muncă", se mai precizează în informare.

Astfel, împotriva administratorului ITM a formulat plângere penală, deoarece potrivit Noului Cod al Muncii, primirea la muncă a mai mult de 5 persoane fără încheierea unui contract individual de muncă constituie infracţiune şi se sancţionează cu închisoare de la unu la doi ani sau cu amendă penală.

"Este important de ştiut, dar de la apariţia noului Cod al Muncii, din momentul în care munca fără forme legale de la 5 persoane în sus a devenit infracţiune, putem obţine mandate de percheziţie mult mai uşor, motiv pentru care practica de a nu permite accesul inspectorilor de muncă în incinta unităţii nu mai stă în picioare", a avertizat Nicolae Hoduţ, şeful ITM Bihor.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
17 Comentarii
Ankacaka
Fii atenta scursoare inculta si agramata,priveste atent peste umar ori de cate ori iesi pe strada....
Postat 29 August 2011, 12:33 de oarecare
mare vina
niste lamentatii din cauza unora care vor comori pe pamant au sfost pe vremuri sacrificati copii saracilor, istoria se repeta ce faci cu atatia banii cine moare nevinovat? societatea te obilga sa furi, cata contabanda se face, cata munca la negru exista, cine plateste toate aceste vicii sociale CEI BOGATII niciodata! nu mai sustineti prostia din cauza lor a izbucnit orice razboi, se plictiseau.
Postat 21 August 2011, 16:38 de noi avem cea mai
Ruga mea pentru cei care fura si batjocoresc OMUL creatia DIVINA
sa dea D-zeu BOLII aspre celor care fura , inseala si ucid, sa nu i lasae sa se tarasca decat ca serpii si sa cera mila si indurare pentru o bucata de paine si apa, Bisericile sa arda si apa sa le inghita daca practica HOTIA, nu se cuvine ca in numele lui D-zeu sa furi indiferent cati oamneii ajuti.AMIN! Da ti CEZARULUI ce este al CEZARULUI si lui D-zeu ce este a lui D-zeu, spiritul nu cere banii niciodata, nu hranitii HOTII va vor ucide daca nu i mai hraniti.
Postat 21 August 2011, 16:12 de anka
@Lege
Acela cu sesizarea va suporta consecintele rugaciunilor noastre, ortodoxe, reformate, pocaiesti, catolice, rostite in graiuri diferite dar care au un tel comun: pedepsirea nemernicului !!!!Sa te temi, pocitanie, sa incepi sa-ti plangi de mila.
Postat 21 August 2011, 12:16 de Unul
LEGE
Chiar si cu mandat nu au voie sa patrunda in incinta unei proprietati private intre orele 20-06, iar dansii nu aveau nici macar o hartie de aceea au stat si au strigat pe la porti in urma unei sesizari facute de o persoana binevoitoare si invidioasa care probabil isi roade unghiile la ora asa ca nu a iesit cum si-a imaginat.
Postat 21 August 2011, 10:36 de ANONIM
Patroane, da-i..
Patroane, da-i in judecata!Ceva e putred aici, cum adica au stat la poarta ,daca au avut documente legale de verificare a firmei???Firma inteleg ca este pe o proprietate privata, aveau dreptul de a o incalca ?Oare?!pana cand mai suportam abuzurile ?Sunt exemple in fiecare saptamana in care mascatii intra pe proprietatea cuiva, distrug, impusca animale si ...constatata ca au gresit adresa.Patroane, da-i in judecata, ITM, IJJ, IPJ, si fa-le plangeri penale si individual, pe fiecare intrus in parte.Avocatul tau poate cere componenta echipelor care au participat la ,, macel ,,, Jandarmii si Economicul sunt obligati sa le prezinte.Cu siguranta ca ti-au pricinuit distrugeri, cere-le daune, poate ti-au impuscat si cainii, sesiseaza protectia animalelor.Hartuiste-i pana la epuizare, mama lor...pe mama lor
Postat 20 August 2011, 13:52 de oarecare
contact
@ Loial. Buna ziua! Puteti contacta redactia la numarul de telefon 0744 537 188.
Postat 19 August 2011, 19:44 de Redactia Bihoreanul
stimate administrator verti sa va confesati unui POPA :))_:))
Orice persoana juridica poate angaja zilieri in conditii Legii 52/2011 privind exercitarea unor activitati cu caracter ocazional desfasurate de zilieri. Potrivit acestui act normativ, zilier este persoana fizica ce are capacitate de munca si care desfasoara activitati necalificate, cu caracter ocazional, pentru un beneficiar.Asadar, una dintre conditii este ca activitatea sa aibe caracter ocazional. De aceea se vor angaja zilieri doar pentru activitati ocazionale, cand, de exemplu, o societate comerciala necesita la un moment dat o persoana pentru efectuarea unei curatenii generale. Insa, daca aceasi societate necesita ca activitatea de curatenie sa fie prestata cu caracter repetitiv nu va putea angaja un zilier pentru prestarea acestei activitati. Aceeasi este situatia si in cazul manipularilor de marfa, respectiv activitatea poate fi prestata numai cu caracter ocazional. In situatia in care, activitatea angajatorului presupune manipulari de marfa cu caracter repetitiv aceasta activitate nu va putea fi prestata de catre zilieri ci de salariati in baza unui contract individual de munca.
Postat 19 August 2011, 19:27 de TEAPA
pe bune, te juri!
cum nu poate intra? DACA vine ITM nu l lasam la sediu si punctul de lucru fara mandat? CE grozavie spuyyy:)))
Postat 19 August 2011, 19:15 de cum asa!
NICI VORBA
NU S-A DAT NICI O AMENDA PT CA NU AU GASIT NIMIC. ITM NU POATE INTRA IN INCINTA UNEI PROPRIETATI PRIVATE FARA MANDAT SI POLITIE.
Postat 19 August 2011, 19:03 de ANONIM
LOIAL
Sunt reprezentantul firmei LOIAL si rog ca autorul articolului sa se semneze sau sa lasa un nr de telefon pe pagina ptr a putea lua legatura ca in urmatorul articol sa nu mai spuna baliverne inainte de asi face datoria de reporter si de a investiga cu lux de amanunte inainte de a face o publicatie.
Postat 19 August 2011, 18:55 de LOIAL
ca cetatean la anii prezenti va prezint umila mea parere
ITM este cea mai importanta institutie intr un stat SANATOS ne reprezinta dreptul nostru de cetateni care urmarim o munca sanatoasa fara sa fim abuzati pe piata privind traficul de munca umana aici facem referire inclusiv la copii urmarindu se consumul energii active fara a se atinge si energia latenta altfel am muri.Finantele sunt nesemnificative daca noi oamenii psihologic si fizic suntem afectati si abuzati, orice munca este producatoare de venit neinregistrata duce automat la evaziune, preturi controlate deci parerea mea este ca ITM sa si cresca numarul de salariati si cei din Finante si Garda sa instaleze un SOFT inteligent care sa fie controlat de cativa operatori si sa poarte corespondenta cu agentii economici si contribuabili persoane fizice.Daca vrem respect pentru viata faceti dovada ca va respectati, in rest da ti numai apa la moara, am scapat de scavie ca de fapt sa ajungem sclavi!
Postat 19 August 2011, 18:53 de o parere
da nu zau:))
Amenzi aplicate de toti inspectorii de munca de la 3.000 ron la 10.000 ron pentru: • Refuzul unui angajator de a aduce la îndeplinire masurile obligatorii dispuse de inspectorii de munca, la termenele stabilite de acestia; de la 4.500 ron la 9.000 ron pentru: • Împiedicarea în orice mod a inspectorilor de munca sa exercite controlul.
Postat 19 August 2011, 18:13 de ei na!
MINCIUNI
politia nu are dreptul da intre pe o proprietate privata fara mandat ceea ce ei nu au avut si daca aveau nu au dreptul sa intre intre orele 22-06 deci prin concluzie au intrat prin acordul administratorului si fara forta asa ptr necunoscatori. Iar in al doilea rand erau doar 3 muncitori la lucru care erau trecuti intr-un recistru special eliberat ce carte domnii de la ITM in care se trec lucratorii zilieri. Tocmai din acest motiv nici nu au dat nici o amenda pt ca nu aveau pe ce.
Postat 19 August 2011, 17:57 de MINCIUNI
tot sitemul bugetar e corupt
ALESDDDDDD bravooo dar mergeti si la biserici si asociatii de propietari e plin de ei FURRRRRRRAAAAAAAAA de ce nu reactionati, va place ca altii fura, va place! ooo cutremurul sa inghita tot Bihorul , avem parte numai de PORCII sociali care fura si fura nu i mai satura nimeni, FELIXUL e plin de pensiuni care muncesc la negruuu, ooolllla e sezonul, ce faceti? FURATIIII nu va sfiiti numai voi trebuie sa trieti restul sa faca puscarie pentru o paine.
Postat 19 August 2011, 17:14 de caz concret
nu ai nevoie de mandat
cititi codul muncii si nu mai latrati in van TARANI analfabeti ce sunteti, daca vreti sa furati AFARA , linistiti! mama voastra de javre ce sunteti, nu v ati saturat de hotii si hotii , ia mai munciti si platiti taxe ca multi altii, paraziti sociali care urla dupa drepturi dar OBLIGATI sa le platesca cine o vrea!Jos munca la negru , jos comunisty care incurajeaza evaziunea, frauda si bancruta frauduloasa, spaga si miata in sectorul bugetar!
Postat 19 August 2011, 16:07 de anka
Articolul e corect ?! Nu-i vreo greseala >!
,,Abia în jurul orei două, după ce la firmă au sosit şi mascaţii Serviciului de Intervenţie Rapidă, care au somat, prin staţie administratorul societăţii să permită accesul în firmă...'' Deci maciugarii aia de opereta au drept de a emite mandat de perchezitie, pot incalca o proprietate cand ,,vrea'' muschii lor ?! Ce zice Parchetul, are voie sa se sesizeze din oficiu ?!
Postat 19 August 2011, 13:32 de .
count display

FOTO BIHOREANUL

  • „Un milion de stele”: Bisericile catolice din Oradea, unite de Ziua Internaţională pentru Eradicarea Sărăciei (FOTO)
  • Jurnalişti şi scriitori dezbat la Oradea diferenţele şi 'complicităţile' dintre ei (FOTO/VIDEO)
  • Se lucrează la extinderea drumului expres spre Episcopia Bihor. Se va construi şi un viaduct înalt de 10 metri (FOTO/VIDEO)
  • Cum arată Podul Centenarului. Va fi inaugurat înainte de termen, pe 1 Decembrie (FOTO/VIDEO)
  • Copţi, dar buni! Oradea a dat trei campioni la Openul Austriei de Judo Masters! (FOTO)
  • Nu vă jucaţi cu focul! Opt incendii de vegetaţie uscată, într-o singură zi (FOTO)
  • Să tragem linie! Lucrările pentru reamenajarea liniei de tramvai vor bloca cel puţin o lună circulaţia prin Calea Aradului (FOTO)
  • Statuia Evei Heyman din Parcul Bălcescu a fost donată Primăriei Oradea (FOTO/VIDEO)
  • Accident pe Calea Borşului: Ambulanță în misiune, lovită de un Ford și proiectată într-un TIR. Două persoane au ajuns la spital (FOTO)
  • Sprijin pentru persoanele cu dizabilităţi. A fost lansată filiala orădeană a asociaţiei 'Ridică-te şi umblă' (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON