URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 13 DECEMBRIE 2019

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Fraţii Micula au câştigat un proces cu Statul Român, în urma căruia acesta era obligat să le plătească despăgubiri de 84,5 milioane euro. Cum nimeni nu s-a sinchisit de această problemă, după calcularea dobânzilor şi penalităţilor suma a ajuns la aproape 400 milioane de euro.
Zic şi eu
Adrian Cris
Într-o societate ipocrită, vestea că aproape jumătate din adolescenţii României sunt analfabeţi funcţional (potrivit celei mai recente testări PISA, a Organizaţiei pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică, 44% nu înţeleg un text, deşi cunosc literele care îi formează cuvintele) a fost întoarsă pe toate feţele câteva zile, după care, ca de obicei, a şi fost uitată pentru a face loc altor uimiri, nou-nouţe.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Un monstru în sine, birocrația creează la rândul ei alți monștri. Birocratul are infinit mai mult respect pentru o hârtie semnată și stampilată decât pentru un om în carne și oase. Din spatele unui birou sau baricadat în spatele unei tejghele cu geam termopan, birocratul se simte o ființă superioară, un supra-om, care va descalifica orice biped lipsit de hârtiile necesare pentru a dovedi ce are de dovedit.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre decizia Primăriei Oradea de a taxa eliberarea pe loc a documentelor la ghişeu şi de a încuraja, inclusiv prin reduceri fiscale, relaţia online între cetăţeni şi administraţie?



De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Recent, Înalta Curte de Casație și Justiție a pronunțat o decizie obligatorie cu privire la termenul în care se pot solicita despăgubiri în cazul provocării unei pagube printr-un act administrativ nelegal. Mai concret, s-a stabilit că termenul de un an pentru solicitarea de despăgubiri în instanță curge de la data la care persoana vătămată a luat cunoștință de paguba efectivă.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Coronarografia reprezintă o metodă de diagnostic invazivă (nu de tratament) ce permite vizualizarea directă a arterelor inimii (coronare) afectate prin infarct. Coronarografia presupune introducerea unui cateter (un tub minuscul) la nivelul arterei inghinale de la rădăcina coapsei şi înaintarea lui, sub control radiologic, până la nivelul arterelor coronare, moment în care se injectează o substanţă de contrast ce permite astfel stabilirea locului stenozat (îngustat) sau obstruat (înfundat) şi a atitudinii terapeutice: tratament medical, angioplastie sau tratament chirurgical.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
26 Noiembrie 2012, 12:17

UDMR-iştii îl atacă din nou pe Bolojan: Se împăunează cu penele altora!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

După ce astă-vară, când candida la Primăria Oradiei, bătea degeaba la poarta Spitalului Municipal pentru a face o vizită electorală, într-o dimineaţă de sâmbătă, pe şantierul Centrului Oncologic, fostul ministru al Sănătăţii, Cseke Attila, a declarat că dacă va fi invitat la inaugurarea acestuia va participa "cu cea mai mare plăcere".

"Dacă voi fi invitat, voi face tot posibilul să particip, cu cea mai mare plăcere", a spus Cseke într-o conferinţă de presă desfăşurată luni, răspunzând astfel întrebării unui jurnalist curios să afle dacă fostul ministru al Sănătăţii va onora un eveniment despre care, deja, se speculează că ar putea avea conotaţii electorale, din moment ce inaugurarea Centrului Oncologic este programată să aibă loc fie vineri, 1 Decembrie, fie luni, 3 decembrie, chiar dacă - iniţial - primarul Ilie Bolojan dorea să amâne darea în folosinţă tocmai pentru a nu fi acuzat de "politizare".

În mod surprinzător, subiectul a fost comentat şi de preşedintele executiv al UDMR Bihor, Szabo Odon, care - fără a pomeni numele primarului - a sugerat că acesta s-ar lăuda cu o "ctitorie" pentru finalizarea căreia nu ar avea niciun merit. "Ştiţi, în ungureşte este o zicală, că unii obişnuiesc să se împăuneze cu penele altora", a spus, pe un ton foarte ironic, Szabo Odon, refuzând apoi să facă vreo referire concretă.

Cel mai probabil, şeful UDMR Bihor a vrut să sublinieze meritele fostului ministru Cseke de a fi alocat fonduri pentru acest proiect iniţiat şi co-finanţat de Primărie, şi realizat după o idee a fostului viceprimar Gheorghe Carp, fost manager al Spitalului Municipal, în prezent manager la Spitalul Judeţean.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
Vlahoi tarani, tigani imputiti!
lepre uselistii, pecistii,pedelistii
Postat 28 Noiembrie 2012, 16:07 de Lajos
blow(job)
in mod normal astia de la bihoreanu ar fi sters demult toate comentariile care folosesc cuvinte gen "fraierilor" sau care il jicnesc pe sponsorul lpr principal, bolojan. daca nu le0au sters pan-amu inseamna ca au un interes ;) eu cred ca se duc zilnic la primar si-i arata ce multa sustinere are el pe forumul lor si de-aia tre sa mai dea niste banoci :))))) si bolovanul crede, atata e de redus :D
Postat 27 Noiembrie 2012, 08:14 de Blow Hobby
USELISTA
FRAIERILOR Bolojan a facut tot ce vedeti in Oradea si nu au fost conceputeinainte.Eu cred ca sunteti prost informati.Cseke Attila a inchis spitalul din Targu Mures unde merg acum copii care au probleme cardiace?Florian Bodog a redeschis spitalul din Stei, pe care, l-a inchis Cseke.Despre ce vorbim? si multe altele. Ati orbit de tot?
Postat 26 Noiembrie 2012, 20:58 de eu
@oradean (dez)informat
Povestea cu grupul statuar platit de gibon din banii oradenilor (si daca erau de la ma-sa era o problema ! Nu poti ,,tranti" in centrul orasului o tribuna a sovinismului hungar, ca asa iti ordona ,,aliatii" cu care ai furat si furi !) este arhicunoscuta si suma de 90.000 de EURO (plus 500 de euro pt. autorul ,,proiectului") a aparut in ebihoreanul, in bihon, etc.... Da' daca tu-ti pierzi vremea numai cu latrinele lui felix si-l asculti doar pe primul copy-lot al tarii si pe cacarau....
Postat 26 Noiembrie 2012, 20:55 de Oradean
Epoca (încă) ”zöld-portocalie”. Ep. (foşti) Guvernaţi cu ...coasa.
I. ”După ce astă-vară, când candida la Primăria Oradiei, bătea degeaba la poarta Spitalului Municipal pentru a face o vizită electorală, într-o dimineaţă de sâmbătă, pe şantierul Centrului Oncologic, fostul ministru al Sănătăţii, Cseke Attila,...” 1. Câţi oameni au murit pe la porţile închise ale unităţilor spitaliceşti/sanitare dezafectate de ministrul UDMR al sănătăţii(?) Cseke? 2. Câţi bolnavi de cancer au murit datorită lipsei unor medicamente strict necesare (citostatice, morfină ş.a.) în ministeriatele lui Cseke şi Ritli? 3. Cu cât a scăzut populaţia României, în termeni reali, cu miniştri ca Cseke şi Ritli la ”butoane”? II. ””Ştiţi, în ungureşte este o zicală, că unii obişnuiesc să se împăuneze cu penele altora”, a spus, pe un ton foarte ironic, Szabo Odon, refuzând apoi să facă vreo referire concretă.” 1. Să înţelegem că numai Cseke Attila are dreptul să se împăuneze cu realizarea acestei investiţii, mai ales în campaniile sale electorale? Aceasta o fi explicaţia reală pentru care a aprobat fondurile necesare realizării acestei investiţii? 2. Cu închiderea spitalului din Ştei, redeschis de cei de la USL, de ce nu se împăunează? III. O concluzie firească: 1. Good luck USL Bihor. Keep going! 2. Pentru ”locomotivele” USL Bihor (Mang, Bolojan, Popa, Bodea): Fiţi muşchetari, nu călugăriţe! 3. Good luck OVIDIU BEZI. God bless România!
Postat 26 Noiembrie 2012, 19:44 de stefan
Deci, sa recapitulam
Dupa cum s-a mai scris in presa, finantarea lui Cseke se oprea la un imobil de 2 etaje.Celelalte 2 etaje au fost ridicate pe banii consiliului local, de aceea a intarziat atat de mult inaugurarea.De asemenea geamurile si usile au fost puse din donatia unei firme.Oricat s-ar \"impauna\" Bolojan cu proiectul asta(desi eu nu l-am auzit !) nu el candideaza.Nu inteleg atunci care este problema UDMR si a celorlalti cu Bolojan?Imi pare bine ca nu au acceptat viceprimar UDMR.Niste perversi .Un mare intelept spunea odata ca atunci cand mai multi oameni se intorc impotriva unuia, acela cu siguranta este un om puternic.Altfel nu l-ar baga nimeni in seama.
Postat 26 Noiembrie 2012, 19:31 de Boom
un nenorocit
bolojan asta e doar un do.bi.toc pe care prostyy l-au votat ca sa le faca parcari si sensuri giratorii ! o sa le iasa oradenilor pe nas parcarile, in curand ! Cseche ar fi fost de zece ori mai bun primar ca maimutzoiul asta !
Postat 26 Noiembrie 2012, 18:11 de Shimai Yamatasula
"Modestia" lui Bolojan "jigneşte" oraşul
Aşa este, iar Bolojan se împăunează tot timpul cu realizarea unor proiecte concepute, redactate şi chiar aprobate deja la finanţare, din vremea anterioară anului 2008. Bolojan se poate lăuda doar cu realizarea de foarte multe sensuri giratorii ineficiente şi făcute de nişte amatori în circulaţia rutieră, lucru pe care cei dinaintea lui nu l-ar fi exagerat niciodată la un asemenea nivel.
Postat 26 Noiembrie 2012, 15:26 de Carp III
pt oradean neinformat
Oradeanule, iar esti pe linga. Nu au fost 90.000 euro, ci 90.000 lei, si nu i-a dat Bolojan din bugetul local, ci Boc din bugetul central in 2011 ca sanu plece UDMR de langa PDL. Si, dupa cum se vede, n-a plecat: acolo unde scuipa PDL scuipa si UDMR, si unde linge UDMR linge si PDL.
Postat 26 Noiembrie 2012, 14:58 de oradean informat
Scandal cu propaganda _ CIOLANEEEEE pentru SEFI !!
CIOLANEEEEEEEEEEEEEE !!! Ciolane de ros pentru liderii UDMR-ului!!! S-au invatat la CIOLAN , nu au facut nimic de bine petru tara in care traiesc ei si conationalii lor si ai nostrii si acum ii apuca foamea !!!! FOAMEA la CIOLANE de ros in numele maghiarimii!!! Cred ca maghiarii s-au pris ca astia umbla numai pentru burta lor personala !!! Nu pot traii ungurii mai bine decar romanii, sasii, slovacii, nemtii in Romania numai si numai daca ei \\"liderii\\" UDMR-ului sunt la guvernare (cilane) !!! Cu ce o duc ungurii in RRomnica mai bine daca ei au furat de au rupt din fonduri, bugete,paduri, patrimoniu imobiliar ??? Cu ce ??? Cu nimc !!!
Postat 26 Noiembrie 2012, 14:55 de scorosul
Are dreptate Odon !
Hungurii au facut presiuni asupra gibonului si asta a cedat si le-a facut ,,grup statuar" (aia 4 betivi de la gong) cu aproape 90.000 (!!!) de euro. Apoi la inaugurarea ,,grupului" gibonul s-a dus ca orice bun roman si s-a pozat cu biro rozalia si cu betivii !
Postat 26 Noiembrie 2012, 14:45 de Oradean
Merite
Merite are si Cseke(o parte) dar cele mai mari merite le are Dl. Bodog Florin, daca nu era dumnealui la Ministerul Sanatatii nu se termina Centrul Oncologic, cat despre Carp, s-avem pardon, in afara de faptul ca a furat de acolo cat a putut .........nimic altceva, dar poate ptr. UDMR este un pion important acest domn Carp in campania electorala.
Postat 26 Noiembrie 2012, 14:01 de Eu
vai de capu vost
hai ca-s buni toti candidatii astia de doi lei. Si-au gasit cu cine sa-si faca campanie, cu Bolojan care, din cate stim, nu candideaza. Ei n-au nimic de spus, n-au cu ce se lauda, ca toti doar au furat - in frunte cu pedistii -, asa ca-l baga la inaintare tot pe Bolojan. buni sunteti! sper sa nu intrati in parlament!
Postat 26 Noiembrie 2012, 13:12 de sergiu
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2931 RON
  • 1 EUR = 4.7791 RON
  • 1 HUF = 0.0145 RON