URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 24 AUGUST 2019

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Numai o minune ar face ca aeroportul din Oradea să fie urnit și să poată face o concurență credibilă celui din Debrețin. Dacă ar exista respect pe lumea asta, primarul din Debrețin ar trebui să dea aeroportului din urbea sa numele Kiss-Pásztor.
Zic şi eu
Adrian Cris
Primarul Oradiei a stârnit noi reacţii vehemente săptămâna trecută, cu propunerea ca municipalitatea să ofere, la preţuri sub cele ale pieţei, 10-12 locuri de casă unor români dornici să se repatrieze. Cei mai vocali au fost, previzibil, orădenii pur-sânge, cei pentru care locul de baştină e argumentul beton şi pedigriul mai valoros decât sinapsele neuronale.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
La Untold trebuie să te obişnuieşti rapid cu marea frustrare că nu poţi fi în toate locurile în acelaşi timp. Dacă ai venit doar pentru anumiţi artişti, e simplu, mergi să-i vezi şi gata. Dacă dimpotrivă, vrei să vezi cât mai multe, ai o mare provocare. Nu numai suprapunerea orelor este o problemă, ci şi timpii de deplasare de la o scenă la alta. Când în festival sunt 90.000 de oameni pe seară, mişcarea e anevoioasă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre necesitatea construirii şi modul în care se va realiza viitorul pasaj subteran Magheru, care va lega pe sub bulevard Aleea Ştrandului de Pacul Traian?






De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam săptămâna trecută, în data de 26 iulie a fost publicată în Monitorul Oficial Legea nr. 152/2019 pentru modificarea Codului rutier. Pe lângă modificările aduse procedurii de suspendare a dreptului de a conduce în cazul săvârşirii unei contravenţii, noua lege aduce şi modificări cu privire la sancţiunile aplicabile în cazul cercetării pentru comiterea unor infracţiuni la regimul rutier.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În urma identificării unor cazuri de listerioză în Marea Britanie, este bine de ştiut că această afecţiune infecţioasă rară este transmisă de obicei la oameni prin consumul unor alimente contaminate cu Listeria (lapte insuficient pasteurizat, brânză şi alte produse lactate, carne insuficient preparată termic), sau, mai rar, prin contact direct cu alte persoane sau animale infectate. Listerioza afectează cel mai frecvent nou-născuţii, bătânii, gravidele şi persoanele cu un sistem imunitar scăzut.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
26 Noiembrie 2012, 12:17

UDMR-iştii îl atacă din nou pe Bolojan: Se împăunează cu penele altora!

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

După ce astă-vară, când candida la Primăria Oradiei, bătea degeaba la poarta Spitalului Municipal pentru a face o vizită electorală, într-o dimineaţă de sâmbătă, pe şantierul Centrului Oncologic, fostul ministru al Sănătăţii, Cseke Attila, a declarat că dacă va fi invitat la inaugurarea acestuia va participa "cu cea mai mare plăcere".

"Dacă voi fi invitat, voi face tot posibilul să particip, cu cea mai mare plăcere", a spus Cseke într-o conferinţă de presă desfăşurată luni, răspunzând astfel întrebării unui jurnalist curios să afle dacă fostul ministru al Sănătăţii va onora un eveniment despre care, deja, se speculează că ar putea avea conotaţii electorale, din moment ce inaugurarea Centrului Oncologic este programată să aibă loc fie vineri, 1 Decembrie, fie luni, 3 decembrie, chiar dacă - iniţial - primarul Ilie Bolojan dorea să amâne darea în folosinţă tocmai pentru a nu fi acuzat de "politizare".

În mod surprinzător, subiectul a fost comentat şi de preşedintele executiv al UDMR Bihor, Szabo Odon, care - fără a pomeni numele primarului - a sugerat că acesta s-ar lăuda cu o "ctitorie" pentru finalizarea căreia nu ar avea niciun merit. "Ştiţi, în ungureşte este o zicală, că unii obişnuiesc să se împăuneze cu penele altora", a spus, pe un ton foarte ironic, Szabo Odon, refuzând apoi să facă vreo referire concretă.

Cel mai probabil, şeful UDMR Bihor a vrut să sublinieze meritele fostului ministru Cseke de a fi alocat fonduri pentru acest proiect iniţiat şi co-finanţat de Primărie, şi realizat după o idee a fostului viceprimar Gheorghe Carp, fost manager al Spitalului Municipal, în prezent manager la Spitalul Judeţean.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
Vlahoi tarani, tigani imputiti!
lepre uselistii, pecistii,pedelistii
Postat 28 Noiembrie 2012, 16:07 de Lajos
blow(job)
in mod normal astia de la bihoreanu ar fi sters demult toate comentariile care folosesc cuvinte gen "fraierilor" sau care il jicnesc pe sponsorul lpr principal, bolojan. daca nu le0au sters pan-amu inseamna ca au un interes ;) eu cred ca se duc zilnic la primar si-i arata ce multa sustinere are el pe forumul lor si de-aia tre sa mai dea niste banoci :))))) si bolovanul crede, atata e de redus :D
Postat 27 Noiembrie 2012, 08:14 de Blow Hobby
USELISTA
FRAIERILOR Bolojan a facut tot ce vedeti in Oradea si nu au fost conceputeinainte.Eu cred ca sunteti prost informati.Cseke Attila a inchis spitalul din Targu Mures unde merg acum copii care au probleme cardiace?Florian Bodog a redeschis spitalul din Stei, pe care, l-a inchis Cseke.Despre ce vorbim? si multe altele. Ati orbit de tot?
Postat 26 Noiembrie 2012, 20:58 de eu
@oradean (dez)informat
Povestea cu grupul statuar platit de gibon din banii oradenilor (si daca erau de la ma-sa era o problema ! Nu poti ,,tranti" in centrul orasului o tribuna a sovinismului hungar, ca asa iti ordona ,,aliatii" cu care ai furat si furi !) este arhicunoscuta si suma de 90.000 de EURO (plus 500 de euro pt. autorul ,,proiectului") a aparut in ebihoreanul, in bihon, etc.... Da' daca tu-ti pierzi vremea numai cu latrinele lui felix si-l asculti doar pe primul copy-lot al tarii si pe cacarau....
Postat 26 Noiembrie 2012, 20:55 de Oradean
Epoca (încă) ”zöld-portocalie”. Ep. (foşti) Guvernaţi cu ...coasa.
I. ”După ce astă-vară, când candida la Primăria Oradiei, bătea degeaba la poarta Spitalului Municipal pentru a face o vizită electorală, într-o dimineaţă de sâmbătă, pe şantierul Centrului Oncologic, fostul ministru al Sănătăţii, Cseke Attila,...” 1. Câţi oameni au murit pe la porţile închise ale unităţilor spitaliceşti/sanitare dezafectate de ministrul UDMR al sănătăţii(?) Cseke? 2. Câţi bolnavi de cancer au murit datorită lipsei unor medicamente strict necesare (citostatice, morfină ş.a.) în ministeriatele lui Cseke şi Ritli? 3. Cu cât a scăzut populaţia României, în termeni reali, cu miniştri ca Cseke şi Ritli la ”butoane”? II. ””Ştiţi, în ungureşte este o zicală, că unii obişnuiesc să se împăuneze cu penele altora”, a spus, pe un ton foarte ironic, Szabo Odon, refuzând apoi să facă vreo referire concretă.” 1. Să înţelegem că numai Cseke Attila are dreptul să se împăuneze cu realizarea acestei investiţii, mai ales în campaniile sale electorale? Aceasta o fi explicaţia reală pentru care a aprobat fondurile necesare realizării acestei investiţii? 2. Cu închiderea spitalului din Ştei, redeschis de cei de la USL, de ce nu se împăunează? III. O concluzie firească: 1. Good luck USL Bihor. Keep going! 2. Pentru ”locomotivele” USL Bihor (Mang, Bolojan, Popa, Bodea): Fiţi muşchetari, nu călugăriţe! 3. Good luck OVIDIU BEZI. God bless România!
Postat 26 Noiembrie 2012, 19:44 de stefan
Deci, sa recapitulam
Dupa cum s-a mai scris in presa, finantarea lui Cseke se oprea la un imobil de 2 etaje.Celelalte 2 etaje au fost ridicate pe banii consiliului local, de aceea a intarziat atat de mult inaugurarea.De asemenea geamurile si usile au fost puse din donatia unei firme.Oricat s-ar \"impauna\" Bolojan cu proiectul asta(desi eu nu l-am auzit !) nu el candideaza.Nu inteleg atunci care este problema UDMR si a celorlalti cu Bolojan?Imi pare bine ca nu au acceptat viceprimar UDMR.Niste perversi .Un mare intelept spunea odata ca atunci cand mai multi oameni se intorc impotriva unuia, acela cu siguranta este un om puternic.Altfel nu l-ar baga nimeni in seama.
Postat 26 Noiembrie 2012, 19:31 de Boom
un nenorocit
bolojan asta e doar un do.bi.toc pe care prostyy l-au votat ca sa le faca parcari si sensuri giratorii ! o sa le iasa oradenilor pe nas parcarile, in curand ! Cseche ar fi fost de zece ori mai bun primar ca maimutzoiul asta !
Postat 26 Noiembrie 2012, 18:11 de Shimai Yamatasula
"Modestia" lui Bolojan "jigneşte" oraşul
Aşa este, iar Bolojan se împăunează tot timpul cu realizarea unor proiecte concepute, redactate şi chiar aprobate deja la finanţare, din vremea anterioară anului 2008. Bolojan se poate lăuda doar cu realizarea de foarte multe sensuri giratorii ineficiente şi făcute de nişte amatori în circulaţia rutieră, lucru pe care cei dinaintea lui nu l-ar fi exagerat niciodată la un asemenea nivel.
Postat 26 Noiembrie 2012, 15:26 de Carp III
pt oradean neinformat
Oradeanule, iar esti pe linga. Nu au fost 90.000 euro, ci 90.000 lei, si nu i-a dat Bolojan din bugetul local, ci Boc din bugetul central in 2011 ca sanu plece UDMR de langa PDL. Si, dupa cum se vede, n-a plecat: acolo unde scuipa PDL scuipa si UDMR, si unde linge UDMR linge si PDL.
Postat 26 Noiembrie 2012, 14:58 de oradean informat
Scandal cu propaganda _ CIOLANEEEEE pentru SEFI !!
CIOLANEEEEEEEEEEEEEE !!! Ciolane de ros pentru liderii UDMR-ului!!! S-au invatat la CIOLAN , nu au facut nimic de bine petru tara in care traiesc ei si conationalii lor si ai nostrii si acum ii apuca foamea !!!! FOAMEA la CIOLANE de ros in numele maghiarimii!!! Cred ca maghiarii s-au pris ca astia umbla numai pentru burta lor personala !!! Nu pot traii ungurii mai bine decar romanii, sasii, slovacii, nemtii in Romania numai si numai daca ei \\"liderii\\" UDMR-ului sunt la guvernare (cilane) !!! Cu ce o duc ungurii in RRomnica mai bine daca ei au furat de au rupt din fonduri, bugete,paduri, patrimoniu imobiliar ??? Cu ce ??? Cu nimc !!!
Postat 26 Noiembrie 2012, 14:55 de scorosul
Are dreptate Odon !
Hungurii au facut presiuni asupra gibonului si asta a cedat si le-a facut ,,grup statuar" (aia 4 betivi de la gong) cu aproape 90.000 (!!!) de euro. Apoi la inaugurarea ,,grupului" gibonul s-a dus ca orice bun roman si s-a pozat cu biro rozalia si cu betivii !
Postat 26 Noiembrie 2012, 14:45 de Oradean
Merite
Merite are si Cseke(o parte) dar cele mai mari merite le are Dl. Bodog Florin, daca nu era dumnealui la Ministerul Sanatatii nu se termina Centrul Oncologic, cat despre Carp, s-avem pardon, in afara de faptul ca a furat de acolo cat a putut .........nimic altceva, dar poate ptr. UDMR este un pion important acest domn Carp in campania electorala.
Postat 26 Noiembrie 2012, 14:01 de Eu
vai de capu vost
hai ca-s buni toti candidatii astia de doi lei. Si-au gasit cu cine sa-si faca campanie, cu Bolojan care, din cate stim, nu candideaza. Ei n-au nimic de spus, n-au cu ce se lauda, ca toti doar au furat - in frunte cu pedistii -, asa ca-l baga la inaintare tot pe Bolojan. buni sunteti! sper sa nu intrati in parlament!
Postat 26 Noiembrie 2012, 13:12 de sergiu
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2652 RON
  • 1 EUR = 4.726 RON
  • 1 HUF = 0.0144 RON