URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 19 DECEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Constat cu bucurie că există o concurență serioasă între cele două centre de putere din Bihor: Primăria Oradea și Consiliul Județean, în ce priveşte muzeele. Iar concurența asta nu poate fi decât benefică pentru turismul din Oradea.
Zic şi eu
Adrian Cris
În urmă cu peste un deceniu, un clujean teribilist zicea că s-a săturat de România. Cum n-a explicat că, de fapt, se săturase de balcanism, de corupţie, de minciună, de demagogie, naţionalism primitiv, murdărie şi dezordine, a fost pus la index ca vândut ungurilor. De câteva luni, patru primari din Transilvania pregătesc o iniţiativă mult pragmatică, deci şi mai "periculoasă" decât manifestul lui Sabin Gherman...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Faţă de ediţiile de mai demult, la Gala Premiilor lui Bihorel de anul acesta au lipsit aproape toţi destinatarii înţepăturilor publice cu parfum de premiu. Nu a fost o surpriză pentru nimeni. Din păcate, acesta este un semn că, deşi râde tot mai mult, clasa politică se află într-o pierdere constantă a simţului umorului. Premiile lui Bihorel nu au vrut să umilească niciodată, ci doar au luat în balon lucruri cunoscute de toată lumea: derapaje pe lângă lege, tare de comportament, învârteli şi mânăreli făcute pe sub masă, eşecuri profesionale sau chiar condamnări.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Competenţa de soluţionare a recursurilor declarate împotriva hotărârilor pronunţate în apel de tribunal, în cauzele având ca obiect cereri evaluabile în bani în valoare de până la 200.000 lei inclusiv, ca urmare a pronunţării Deciziei nr. 369/30 mai 2017 a Curţii Constituţionale a României, revine curţilor de apel.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Sistemul colector urinar, format din bazinetele renale (formaţiunile care "captează" urina din cei doi rinichi), cele două uretere ("tuburile" prin care urina ajunge la vezică), vezica urinară şi uretra ("tubul" prin care urina se elimină) este "căptuşit" cu nişte celule epiteliale denumite în ansamblu "uroteliu". Toată această zonă este expusă influenţelor carcinogene, dar cea mai frecventă tumoră este cea a vezicii urinare, urmată de cea de la nivelul bazinetelor.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Vorbim de o "explozie" de depresie în rândul fetelor începând cu anul 2012 şi până în prezent şi toate aceste adolescente au un singur lucru în comun: petrec mult timp pe telefoanele mobile ori în faţa canalelor social media.
17 Iunie 2011, 17:32

Tombola lui Ioan Mang, între smerenie şi mită electorală

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Primul care a vorbit despre tombola preşedintelui PSD a fost şeful conservatorilor bihoreni, Traian Bodea. Acesta a declarat miercuri, într-o conferinţă de presă, că "voturile ar trebui câştigate prin proiecte şi nu prin tombole". Bodea a apreciat că Ioan Mang a furat startul campaniei pentru Primăria Oradea, ceea ce nu e un lucru etic.

A urmat Cornel Popa care, joi, întrebat de jurnalişti care este părerea sa cu privire la tombola organizată de PSD, a răspuns mistic: "Eu cred că în politică este nevoie de mai multă smerenie. Interpretaţi dumneavostră cum doriţi acest cuvânt".

Tot din interiorul USL a venit şi opinia Luciei Varga, mult mai tranşantă decât cea a colegilor ei de sex masculin: "Nu este corect ce a făcut domnul Ioan Mang. În Organizaţia Femeilor încercăm să promovăm concepte de etică dar văd că mai necesare ar fi pentru bărbaţii politicieni decât pentru noi. Eu cred că ce a făcut domnul Mang se poate numi mită electorală", a declarat vineri deputatul liberal.

După cum se ştie, pentru a maximiza şansele USL la preşedenţia CJ Bihor, în interiorul Uniunii se vor face două sondaje de opinie pentru a se afla cine dintre liderii PSD, PNL şi PC are mai multe şanse la şefia CJ. Ioan Mang a anunţat, încă de săptămâna trecută că a tipărit 50.000 de fluturaşi în limba română şi alţi 5.000 în limba maghiară pe care îi va distribui în cadrul a ceea ce el a numit "o campanie de informare".

Pe pagina a doua a fluturaşului, Mang atacă "mandatul nereuşit" al PNL la conducerea CJ Bihor în următorii termeni: "Din păcate, în ultimii ani, judeţul nostru a stagnat din punct de vedere al dezvoltării şi este încă departe de stadiul la care ne-am dori cu toţii să ajungă. Chiar şi cei care au condus în ultimii ani Consiliul Judeţean sunt nemulţumiţi de ceea ce s-a întâmplat în Bihor, recunoscând public că a fost un mandat nereuşit şi că nu au realizat ceea ce au promis în 2008. Doresc să schimbăm această stare de lucruri".

Mai mult, social democratul a decis să organizeze şi o tombolă pentru respondenţi. Aceştia pot expedia răspunsurile pe adresa PSD Bihor, până la data de 15 iulie, urmâmd ca prin tragere la sorţi să câştige trei mari premii (un DVD player, un aspirator şi un cuptor cu microunde), plus alte 50 de aparate electrocasnice.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
18 Comentarii
Adevar.
Realitatea vieii de zi cu zi a demonstrat ca rautatea si invidia sunt vecine cu prostia. Mang incearca un alt gen de politica, dar, din pacate, nu are cu cine. Cruciasul, fotbalul, tenisul, micii si gratarele raman, inca, practici politice de trista amintire, ceea ce dovedeste, cu prisosinta ca ne meritam soarta. Sa traiti bine!
Postat 19 Iunie 2011, 12:07 de safe
replica la articolul cu dezbaterea senatorului PSD Ioan Mang
,La dezbaterea(senatorului PSD Ioan Mang,Kissi-a provocat pe parlamentarii PDL sa de-a seama bihorenilor `muhaha bleahh ne este scarba ,pina acuma le-a fost bine la acestia care au fost acolo primari consilieri consilieri judeteni (secretaru Radu Ioan,Pepea Homosexualul Pavel Emilian consilier judetean,tacsu Pavel Florian ,Kiss,Pasztor,Odon,de acum inainte o sa le fie rau ca nu vor mai fi la bani si resurse(REGIONALIZAREA ):))=))Senatorule PSD Ioan Mang daca tot ai vrut sa faci dezbatere publica ,masa rotunda ,intilnire cu oradeni ,de ce nu ai organizat-o intr-o piata publica ?in fata sediului municipal PSD ,in fata sediului PSD Bihor ? asa se facea o piata Tahrir acolo !:))=))Dar ati preferat hotelul Ramada(- n postul musulman)ca sa platiti din banii partidului PSD inchiriere si cocteil party de pe urma,si cu aceste lucruri ati creat o mare mare DISCRIMINARE SOCIALA ,pentru bihorenii romani simpli votanti PSD.Un partid PSD social democrat nu este un partid de sefi si de patroni,ci este un partid de militanti social democrati care lupta pentru drepturile si libertatile celor multi si saraci ,,citat presedinte de onoare PSD Ion Iliescu.Acesta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 19 Iunie 2011, 06:03 de Romanul Simplu
"anca draga"
ce dreak esti si tigan !!! oooooooooooo numai tigani folosesc apelativul DRAGGGGA !!!!!!!!!!!!!!!!, lingggg si linggg ce nu suport lingaii saliveaza mult :))) femeile sunt oc au anticopri dar barbatiii gretoooosiii pfffffffffff
Postat 18 Iunie 2011, 16:58 de anca
Despre etică la ”amazoane” model: tanti Lucica.
Dna Lucia Varga: În distrugerea câtor familii cu copii, s-a implicat dl. senator Mang? Dar dvoastră, respectiv apropriate, sau cunoştiinţe de ale dvoastră? Câte destrămări de familii, cu copii, aţi mai împiedicat? Pentru câte zile v-ar ajunge actualul salar minim pe economie? Cum s-ar comporta fata dvoastră, dacă mămica ar lucra, la normă, la o firmă particulară, pentru un salariu minim pe economie, iar tăticu, lăsat fără loc de muncă (cu ”ajutor”), ar fi în căutarea unui alt job, fără a avea relaţiile pe care le are? La sugestia unor ”binevoitori”, v-ar părăsi?
Postat 18 Iunie 2011, 13:00 de Violeta.D.&Carmen.N.
Bravo lui
e buna initiatitiva. Bravo, domnule Mang!
Postat 18 Iunie 2011, 12:19 de Daniel
de groaza
Astea sunt intrigi ale portocalelor. Si daca ar exista nemultumiri in PNL, tot nu ar aparea in presa. Si pana la urma, ce daca organizeaza tombola? Care-i problema? Da un om ceva si gata, toti ii dau in cap.
Postat 18 Iunie 2011, 12:11 de IC
Don(a) Quijote de Bihor vs ”Marea mită electorală”!
Dna Lucia Varga: 1. Dacă 3 ”mari” premii şi 50 aparate electrocasnice, în concepţia dvoastră, reprezintă ”mită electorală”, ce ne spuneţi despre modul cum procedează ”îngeraşii” de PD-L? Halal argumentaţie pertinentă. 2. Faptul că membri USL, îşi pierd mult mai uşor locul de muncă, respectiv îşi găsesc unul nou, mult mai greu, devenind astfel un (alt) grup ţintă, pentru şantajiştii ”zold-portocalii” şi ”independenţi”, nu vă ”spune” nimic? Ocupaţi-vă, în mod serios şi responsabil, de problemele electoratului dvoastră, dacă nu vreţi să rămâneţi fără el! 3. Sondajele de opinie se fac pe eşantioane de: 1,000-2,000 persoane, nu de puţine ori alese subiectiv. Sondajul de opinie al dlui Mang, evident că va fi unul mai relevant şi util pentru activitatea viitorului Preşedinte al CJ Bihor. Acest lucru deranjează? 4. Recomandare: Daţi la ”glezne”, cui trebuie! Problema care ar trebui să vă preocupe, împreună cu dnii: Bodea şi Popa: Mobilizarea electoratului pro-USL, la vot! Tov. Seremi & co ştiu de ce!
Postat 18 Iunie 2011, 10:54 de stefan
Dl. Popa vs ”Capra” aliatului (smerenia ...altora)!
I. "Eu cred că în politică este nevoie de mai multă smerenie. Interpretaţi dumneavostră cum doriţi acest cuvânt". 1. Aveţi perfectă dreptate, dle senator. Dar înainte de a vorbi despre smerenia altora de la USL, uitaţi-vă, împreună cu dna Lucia Varga, în oglindă! 2. Ce ne puteţi spuneţi despre ”mandatul nereuşit” al actualei conduceri a CJ Bihor? Marea majoritate a bihorenilor mai vor încă unul? Cu aceştia aţi discutat? În calitate de aspirant la postul de candidat USL, pentru şefia CJ Bihor: Ce ofertă electorală aveţi? II. Recomandare: Daţi la ”glezne”, cui trebuie! Problema care ar trebui să vă preocupe, împreună cu dna Varga şi dl. Bodea: Mobilizarea electoratului pro-USL, la viitoarele alegeri: locale, judeţene şi generale! Tov. Seremi & co ştiu de ce!
Postat 18 Iunie 2011, 10:53 de stefan
Dle Bodea: Ce este o tombolă?
I. "voturile ar trebui câştigate prin proiecte şi nu prin tombole". Dle Bodea: 1. Tombola este o loterie la care se câștigă diferite obiecte, loteria fiind joc de noroc care constă în emiterea unor bilete prevăzute cu numere sau combinaţii de numere, dintre care, prin tragere la sorţi, unele sunt declarate câştigătoare, dând dreptul posesorilor lor la premii în bani, în obiecte de valoare ş.a. Şi dvoastră ştiţi că biletele de tombolă şi de loterie nu sunt gratuite. 2. Cât îi va costa pe cei 55,000 (sau mai mulţi) de bihoreni, procurarea şi completarea fluturaşului-chestionar de la această campanie de informare? Faptul că demersul celor de la PSD Bihor, este unul care deranjează, este încă o dovadă a faptului că dl. Mang ştie şi să conceapă, dar şi să implementeze proiecte în mod coform! II. În loc de concluzii: 1. Pe cine deranjează politicienii, buni cetăţeni români şi cu IQ mare? 2. Mr. Mang: Good luck and go ahead (with USL - Bihor county)!
Postat 18 Iunie 2011, 10:51 de stefan
ANCA
Anca draga, stai linistita, stiu ce fac. Azi nu mai am chef sa lucrez prin proxy-ul asta slab, dar de maine am sa ma distrez cu persoana ta. In schimb mi-a placut faza cu IP-ul... :)) Se vede ca "te stii" :))
Postat 17 Iunie 2011, 22:36 de Hackeru'
zapaciti
mai fratilor voi de 2 saptamani vorbiti singuri. A reusit Dictatorul sa va bateti cap in cap. nu va gasiti ritmul. degeaba, reorganizarea se face. cu toate tombolele, luciile, poantele si crinii vostri. apropo, stiti ce vopsea de par foloseste antonescu? va spun eu. loreal 153. asta a devenit trend-setter pentru femeile din Romania.
Postat 17 Iunie 2011, 22:04 de oradean
mang presedinte
Domnule Cornel Popa Doamna Lucia Varga colegul dumneavoatra de partid Dumitru Voloseniuc declara despre mandatul liberal la conducerea Consiliului Judetean : \"Un mandat nereuşit. Nu am realizat ce am promis\". Senatorul Ioan Mang isi doreste sa devina presedinte al Consiliului judetean pentru aceasta intreaba cetatenii ce a fost bine si ce a fost rau. Are o viziune moderna il intereseaza ce cred oamenii va e frica de el asta e clar.
Postat 17 Iunie 2011, 20:39 de luca
pisti.tembelul
nici pe astia nu va putea udmr sa-i suceasca ?
Postat 17 Iunie 2011, 20:35 de pisti.tembelul
pisti.tembelul
iui.nici varianta lor nu e buna. ce va fi cu varianta udmr ca nu o vrea nimeni.
Postat 17 Iunie 2011, 20:33 de pisti.tembelul
rusine lucia varga
vorbeste lucia varga care pana in 2004 era mare membra psd numita datorita apartenentei la psd la agentia de mediu, dupa 2004 hop a sarit in barca pnl si vina sa ne tina lectii de morala mai incet stimata doamna, vorbeste prostii cum sa fie mita electorala cand nicaeri pe fluturas nu scrie votati-ma nicaeri nu apare ca participarea la tombola este conditionata de votarea lui ioan mang, cum poate fi mita atunci?
Postat 17 Iunie 2011, 20:17 de ion
nu vreau sa fi ti pedepsiti penal
adresa mea personala este: nuuitacatdeprostesty@yahoo.com
Postat 17 Iunie 2011, 17:57 de anca
da l linistit ca raspunzi si penal
ramane oricum IP muceeeee tu chiar crezi ca esti BUN de ceva fa o baie rece sa nu te topesty:)) nu l poti da public decat cu riscuri ff mari daca ma OMOARA, daca ma loveste o masina, ha, ha, ha, ha ce muce esti ti iesit mustata:))) adresa nu exista nu va obositi:)) ce copil de gradinita !
Postat 17 Iunie 2011, 17:47 de ha, ha, ha
ANCA
Ma enerveaza la culme imbecila de anca asa ca m-am decis sa o fericesc si eu cumva. Adresa ei de e-mail este scabc[at]yahoo[dot]com - asta daca vreti sa-i trimiteti mesaje. In zilele urmatoare va dau si numele ei, in functie de cat de repede il aflu.
Postat 17 Iunie 2011, 17:41 de Hackeru\\\\\'
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Urmaşii Marii Uniri îşi cinstesc înaintaşii: În Chioag a fost dezvelită o placă în memoria săteanului care s-a dus, în 1918, la Alba Iulia (FOTO)
  • Cartea 'România, te iubesc' a fost lansată la Oradea. Jurnalistul Alex Dima: „Aici este dovada că se poate!” (FOTO/VIDEO)
  • Drumul nou dintre Oradea şi Sântandrei, deschis circulaţiei. Cei doi primari au anunţat noi investiţii în traficul dintre cele două localităţi (FOTO/VIDEO)
  • Zăpada face ravagii în Bihor: 79 de localităţi fără curent, peste 28.000 de cetăţeni afectaţi! (FOTO)
  • A venit zăpada! Utilajele RER Vest au ieşit pe străzile Oradiei (FOTO)
  • „Lumea contemporană. Puncte de vedere”: La Muzeul Țării Crișurilor a fost vernisată expoziția de sculptură a artistului Ovidiu Pascu (FOTO)
  • Gala Premiilor lui Bihorel 2018. Petrecere cu poante video, caricaturi şi concert Compact la Majoratul BIHOREANULUI. Vezi câteva momente! (FOTO / VIDEO)
  • Campionul K1 Adrian Maxim, prins de procurorii DIICOT Oradea cu un kilogram de cannabis. Sportivul a fost arestat şi trimis în judecată (FOTO)
  • Patriotul Ervin: Cine este orădeanul care a inaugurat Podul Centenarului cu o Dacie tricoloră (FOTO)
  • Două zile de reduceri: S-a deschis KiK, la ERA Park Oradea! (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON