URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 18 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Anul trecut, Zilele întemeietorului oraşului Oradea au fost un succes nesperat. Cifrele privind audienţa au fost ameţitoare, organizatorii estimând chiar 60.000 de participanţi la manifestări. Din start, anul acesta organizatorii au anunţat că ar dori ca sărbătoarea să nu fie una a comunităţii maghiare, ci a tuturor orădenilor. Uşor de zis, dar greu de digerat pentru unii.
Zic şi eu
Adrian Cris
Vinerea trecută, şeful Poliţiei de Frontieră Române, orădeanul Ioan Buda, a dat o veste mare: după o întâlnire cu omologul de la Budapesta, a decis deschiderea "ocazională" a unui nou punct de trecere a frontierei în Bihor, la Santăul Mare, exclusiv pentru "efectuarea unor transporturi de materiale de construcţii" necesare construirii autostrăzii din Ungaria. Nimic rău până aici, dar asta numai dacă avem memorie de efemeridă şi nu ne amintim câteva detalii poate, totuşi, relevante...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În 7 iunie 2018, în calitate de cameră decizională, Camera Deputaţilor a adoptat un proiect de lege privind modificarea Codului de procedură civilă, care a fost trimis Preşedintelui României în vederea promulgării. În condiţiile în care unul dintre principalele subiecte actuale din mass media este reprezentat de modificarea codurilor penale, adoptarea acestei legi, mult mai importante pentru cetăţeanul de rând, a trecut aproape neobservată. Sunt modificate aproximativ 100 de articole din Codul de procedură civilă!
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Toxiinfecţiile alimentare sunt boli acute cu manifestări diareice, determinate de salmonele, stafilococi enterotoxici, clostridium perfringens, clostridium botulinum şi alţi agenţi patogeni. Cea mai frecventă toxiinfecţie alimentară este cea determinată de salmonele. Există peste 1.700 de tipuri clasificate de salmonele. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Ne naştem, suntem crescuţi de părinţi, ne maturizăm, avem la rândul nostru propriii copii pe care îi creştem, îmbătrânim. Fiecare generaţie trece prin acelaşi ciclu, dar o face în perioade diferite de timp, pe măsură ce în urma noastră rămâne istoria. Aşa se face că aceia care au prins în adolescenţă începuturile comunismului în România au încă memoria vremurilor de dinainte şi au trebuit să se adapteze schimbării.
19 Februarie 2013, 09:34

Şeful Şcolii Doctorale a Universităţii, Barbu Ştefănescu, a murit

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Şeful Şcolii Doctorale din cadrul Universităţii din Oradea, istoricul Barbu Ştefănescu, a murit în noaptea de luni spre marţi. Ştefănescu era internat la secţia de Terapie Intensivă a Spitalului Judeţean din municipiu de vineri.

Se pare că profesorul a început să nu se simtă bine vineri, când s-a şi dus pentru un control la spital. Ulterior, a suferit un accident vascular cerebral, iar duminică a intrat în moarte cerebrală. Marţi dimineaţă, în jurul orei 3.30, a decedat.

"Cu tristeţe şi mult regret, conducerea Universităţii din Oradea anunţă că a pierdut un om remarcabil din echipa sa", se precizează într-un comunicat al instituţiei.

Joi, sicriul cu trupul neînsufleţit al profesorului va fi depus în holul mare al Bibliotecii universitare, între orele 11 şi 13, fiind aşteptaţi toţi cei care doresc să aducă un ultim omagiu.

Ştefănescu avea 59 de ani şi din vara anului trecut era şeful Consiliului pentru Studii Universitare de Doctorat (CSUD) din cadrul Universităţii din Oradea.

Între 2008 şi 2012, când Cornel Antal era rectorul Universităţii, Ştefănescu a deţinut funcţia de prorector responsabil cu relaţiile internaţionale, iar între 1999 şi 2008 a fost decan al Facultăţii de Istorie.

Între 1980 şi 1990, istoricul a fost şi şeful secţiei Etnografie a Muzeului Ţării Crişurilor, unde, de altfel, a lucrat din 1975 până în 2008.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
22 Comentarii
Dumnezeu sa-l odihneasca
Dumnezeu sa-l odihneasca, unul dintre cei mai buni profesori ai Universitatii Oradea. Din pacate a plecat prea repede ...
Postat 21 Februarie 2013, 13:44 de Linda
odihna vesnica
Odihna vesnica fostului meu profesor si decan. Sincere condoleante familiei indoliate !
Postat 21 Februarie 2013, 10:24 de roxin cornel
condoleante
Dumnezeu sa-l ierte, studentului pasionat de istorie domnul profesor Ştefănescu i-a cultivat cu serioziate şi prin modelul personal pasiunea studiului şi perseverenţa ca şi condiţie esenţială a dezvoltării personale. Vizavi de moarte rememorez ce spunea dânsul la cursuri ".... era şi este prezentă peste tot, este prezenţa cea mai comună şi continuă în istorie" Mulţumesc Domn Profesor.
Postat 20 Februarie 2013, 18:59 de ovidiu
condoleante
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
Postat 20 Februarie 2013, 16:26 de abab
DUMNEZEU SA ÎL ODIHNEASCĂ!
fără cuvinte.
Postat 20 Februarie 2013, 15:59 de ADINA
.
sa-l ierte Dumnezeu si sa-l odihneasca
Postat 19 Februarie 2013, 22:47 de RT
Citat dintr-un istoric ...
"Ce faci în viaţă doar pentru tine, odată cu tine piere. Ce faci pentru alţii, după tine rămâne".
Postat 19 Februarie 2013, 19:18 de Carp III
condoleante familiei!
Dumnezeu sa-l ierte ! A fost un profesor deosebit ,am avut onoarea de a-l avea ca profesor la IG.Dumnzeu sa-l odihneasca ! Condoleante familiei!
Postat 19 Februarie 2013, 16:47 de Camy
vai de noi
Dumnezeu sa-l ierte. Mor oameni buni de la Universitate si raman sacalii si coruptii. Bate Dumnezeu si astfel Universitatea. Excrocii se bucura ca le ramane locul. Bungau va mai lua o mita la angajare pe post. Eventual Simona va promova vreo noua prietena nu ?
Postat 19 Februarie 2013, 15:58 de Ghita
sincere condoleante
Un profesor deosit.Sincere condoliante familiei
Postat 19 Februarie 2013, 15:33 de lavinia
Dumnezeu să-l ierte!
Un profesor deosebit, dar mai ales un OM! Chiar dacă nu se numără printre preferații mei, dintre profesorii pe care i-am avut, consider că a fost un model uman remarcabil! Dumnezeu să-l ierte!
Postat 19 Februarie 2013, 14:04 de Ciprian Bojan
Incredibil
Un profesor si un om deosebit......astfel de oameni ar trebui sa stea cat mai mult printre noi. Dumnezeu sa-l odihneasca.
Postat 19 Februarie 2013, 13:32 de Cristina
Dumnezeu sa-l ierte
Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca. Un om deosebit. Un profesor in adevaratul sens al cuvantului. Pacat ca s-a stins cand inca mai avea atat de multe de impartasit. O valoare uriasa a Universitatii Oradea, un mare om de cultura, un intelectual de rasa. Sincere condoleante familiei.
Postat 19 Februarie 2013, 13:22 de Horia
Dl
" CINE UITA, NU MERITA". Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.Un om si un profesor special....
Postat 19 Februarie 2013, 12:46 de dan v.
unde i pensia, nu i pensia :))))!
poftim ! unde i pensia, nu i pensia :))))! sincere CONDOLEANTE FAMILIEI si multa PUTERE sa depaseasca acest urat EVENIMENT de despartire! Nu noi alegem MOARTEA ea ne alege pe noi.
Postat 19 Februarie 2013, 12:35 de era vremea lui
RIP
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! Un profesor care ne-a impartasit lucruri cu adevarat valoroase si care stia cum sa atraga studentii. Pacat! :(
Postat 19 Februarie 2013, 12:20 de Bia
Dumnezeu are nevoie de istorici
S-a stins unul dintre ultimii profesori adevarati din Universitatea Oradea. Restul e tacere...
Postat 19 Februarie 2013, 11:48 de DD
R.I.P
Odihniti-va in pace, Domnule Profesor! Universitatea din Oradea va fi mai saraca fara Dvs. Sincere condoleante familiei indoliate!
Postat 19 Februarie 2013, 11:45 de Dan
Dumnezeu sa il odihneaca!
Dumnezeu sa ii de-a odihna vesnica, familiei indoliata sa ii de-a puterea de a trece peste acest moment dureros iar celor care am avut ocazia de al cunoaste sa ne de-a puterea de a nu-l uita si intelepciunea de a pastra in mintea si sufletele noastre toate invataturile pe care acesta ni le-a impartasit! Dormi in pace suflet drag!
Postat 19 Februarie 2013, 11:37 de Geo
RIP
Sa il odihneasca bunul Dumnezeu. Condoleante familiei! A murit PROFESORUL, Traiasca OMUL BARBU STEFANESCU!
Postat 19 Februarie 2013, 11:18 de Dumitru
Stefanescu
Nu doar Universitatea a pierdut unul dintre profesorii adevarati.... Odihneasca-se in pace !
Postat 19 Februarie 2013, 10:59 de George
R.I.P.
Odihneasca-se in pace.Un profesor adevarat.
Postat 19 Februarie 2013, 10:20 de Cosmin
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Gerovital, brandul nr. 1 în România, a deschis primul magazin în Oradea. Inaugurarea s-a făcut cu şampanie, o prezentare Eli Lăslean şi reduceri (FOTO)
  • Voluntariat. 20 de orădeni au plantat flori în piaţa Ferdinand într-o acţiune de înfrumuseţare a oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Kirchweih la Palota: Micuţa comunitate de germani şi-a sărbătorit întemeietorul şi protectorul spiritual (FOTO/VIDEO)
  • Morţii cu morţii: Drumul între DN 79 şi cimitirul din Nojorid, presărat cu buruieni înalte de 2 metri! (FOTO)
  • Accident grav pe DN 1: Un bărbat a murit şi o femeie este în stare gravă, după ce o maşină s-a ciocnit cu un autocar (FOTO/VIDEO)
  • Culturi distruse: Grindina a făcut pagube enorme în mai multe localităţi din Bihor (FOTO/VIDEO)
  • Meciuri internaţionale atractive, la turneul internaţional de box 'Memorialul Nicolae Talpoş' (FOTO)
  • The Lion Kings: Campionii României la baschet au prezentat trofeul în faţa fanilor orădeni, fiind primiţi cu aplauze şi confetti (FOTO/VIDEO)
  • Furtună peste Oradea: Ploaia şi vijelia au inundat străzi şi au doborât copaci cu nemiluita (FOTO/VIDEO)
  • Bucurie în Piața Unirii! CSM Oradea este din nou campioana României la baschet! (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON