URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 01 APRILIE 2020

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Una din principalele griji ale Guvernului a fost să înființeze un Grup de Comunicare Strategică. La cum funcționează, însă, această sculă nefericită din mâinile Guvernului se poate numi, fără a greși, Grupul de Cenzură Scandaloasă. După cum pică, pe rând, medicii și spitalele din țară, în plină epidemie de coronavirus, ne dăm seama că un asemenea instrument de propagandă este nu doar binevenit în mâinile autorităților, ci chiar esențial pentru a acoperi catastrofa organizatorică din România.
Zic şi eu
Adrian Cris
În spitalele din Italia şi Spania sunt mii de medici şi asistente care s-au adaptat condiţiilor vitrege şi folosesc pentru protecţie ce au la îndemână, inclusiv saci menajeri. În Italia au şi decedat peste 50 de cadre medicale la datorie. Nici unul n-a dat bir cu fugiţii. Nici acolo, nici în restul Europei. La noi, veştile sunt de Balcani...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Să strigi în gura mare că n-ai ce-ţi trebuie pentru munca de zi cu zi e interzis în sistem. În orice sistem. E revoltă, e disidenţă, e sabotaj! Dăunează la funcţie, la avansări, la sporuri sau măriri de salarii, la relaţiile cu colegii şi cu şefii. Frica de realitate şi băgatul capului în nisip prevalează în faţa sincerităţii...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părerea aveți despre măsurile adoptate de autoritățile din România în ce privește răspândirea noului tip de coronavirus?






De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Așa cum am arătat săptămâna trecută, Codul administrativ a trecut testul de neconstituționalitate și rămâne în vigoare, astfel încât voi prezenta, începând de azi, aspectele cele mai importante aduse de acest act normativ. Întrucât subiectul ultimelor săptămâni în mass-media îl reprezintă Guvernul, mă voi referi la principalele reglementări care vizează această instituţie...
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
În data de 16 martie, Preşedintele Franţei a decis adoptarea unor măsuri pentru reducerea propagării virusului COVID-19 pe teritoriul Franţei. Astfel, începând cu 17 martie, de la ora 12, timp de 15 zile, cetăţenii se pot deplasa doar cu un atestat justificativ şi doar în anumite condiţii: de la domiciliu la locul de muncă (în caz că nu sunt condiţii pentru telemuncă), pentru cumpărăturile de primă necesitate (doar în zonele comerciale de proximitate) şi vizitarea medicului de familie în cazurile mai urgente.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Poate v-aţi întrebat zilele acestea ce e cu isteria hârtiei de toaletă şi unii v-aţi mirat privind online clipuri cu oameni cărând baxuri întregi în braţe ori luptându-se pentru o rolă de hârtie de WC. Am fost curios să văd care e explicaţia psihologică a acestui comportament bizar şi de ce fix hârtia de toaletă e cea care preocupă mai mult masele. La urma urmei există lucruri mult mai importante decât ea în situaţii de criză...
28 Septembrie 2015, 09:01

Şanţuri şi-n 2016! Energomontaj va înlocui 20 de kilometri de reţea de termoficare

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

La lucrări noi, tot noi! Energomontaj, firma care înlocuieşte în prezent cei 17,5 kilometri de reţea de termoficare şi Elsaco Electronic, constructorul noului CET pe gaz, au câştigat vinerea trecută licitaţia pentru cea de a doua etapă de reabilitare a sistemului de termoficare.

Potrivit unui comunicat al Primăriei, cele două firme vor executa lucrările de înlocuire a încă 22 de kilometri de reţea magistrală de termoficare în asociere cu firmele Isoplus România şi Institutul de Studii şi Proiectări Energetice. Asociaţii vor reabilita reţeaua de termoficare pentru suma de 97,9 milioane lei, echivalentul a 22,1 milioane euro, în termen de zece luni de la primirea ordinului de începere a lucrărilor.

Investiţia implică înlocuirea a 24 de tronsoane de reţea subterană aflată într-o avansată stare de degradare şi înlocuirea vanelor de secţionare, racord şi golire.

Energomontaj şi asociaţii săi au câştigat licitaţia la concurenţă cu asocierea formată din firmele Construcţii Erbaşu, Consix Construcţii, Conest, Branpis şi IPCT Instalaţii. Oferta celor din urmă, de 102,1 milioane lei, a fost declarată neconformă pentru că nu a respectat cerinţele caietului de sarcini după care a fost organizată licitaţia.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
14 Comentarii
NU
@anticomunist: Parcă tu ( sau altcineva, nu mai știu exact ) te dădeai ( se dădea mare ) că știi ( știe ) cine suntem, deci clar nu suntem colegi!
Postat 29 Septembrie 2015, 12:45 de TDS
@TDS
Chiar asa, nu vezi diferente intre Filip si Bolojan? Sper ca nu esti coleg de birou cu pionel, pentru ca daca da, atunci trebuie sa anunt la 112 ca ceva toxic se infiltreaza la voi in birou si va cauzeaza!
Postat 29 Septembrie 2015, 12:42 de anticomunist
DE CE L-AU LUAT? HABAR N-AM...
@anticomunist: Nu știu cât s-a opus Bolojan ( că la Referendum păreau frățiori! )dar nici Filip nu dădea pe dianafară să se vâre în PNL! De luat NU L-AM LUAT EU! L-a luat PSD-ul! De ce? E problema lor! Iar diferențe în bine între cei doi eu nu văd! În rău, da! De aceea nici nu mă pot decide care din ei a fost mai nociv pentru Oradea! Înclin să cred că totuși FILIP!
Postat 29 Septembrie 2015, 12:17 de TDS
@pinonel
Chiar nu e nici o diferenta intre Filip si Bolojan? Man, ce fumezi, ca sa evit?
Postat 29 Septembrie 2015, 11:44 de anticomunist
@TDS
Pai. pe Filip, l-ati luat de bun ce e in PSD! Uite, taranul din Birtin s-a opus cu vehementa primirii lui felipe in PNL! Cum devine chestia?
Postat 29 Septembrie 2015, 11:42 de anticomunist
?! @tsd si altii
Eu cred ca aici trebuie sa fie un fel de forum in care sa ne expunem parerile, bune, rele, cum se pricepe fiecare! De aceea nu inteleg tampenia asta cu psd contra pnl, cu filip contra nea ilie, etc, etc. Chiar nu intelegeti ca nu-i nicio diferenta (poate in mass media, dar asta e platita de cel ce are banii si/sau puterea!) intre filip si bolovan, intre ghilea si pop, intre kiss si popa ciordel si pot continua mult si bine, fiecare ne-a supt cat a putut. Nu singur, fiecare a avut ,,curtea" lui, unii lingai, destui, ling astazi unde scuipau ieri...
Postat 29 Septembrie 2015, 11:41 de pinonel
@ marcel, tc, limbuta..
Sa ne intelegem: de prin 2007 se tot dau fonduri europene. Reteaua veche de 50 de ani nu da semne de oboseala de ieri de azi.. Nebunul e la al doilea mandat. Ce scuza are ca timp de 6 ani nu a facut nimic iar acum pentru 'binele' nostru si al copiilir nostrii sparge tot orasul pe termen nelimitat?
Postat 28 Septembrie 2015, 22:53 de User anonimizat
FILIP PORTOCALIUL
@TC: FILIP era atunci PEDELIST ( eu inclin sa cred ca prin PARSIVENIE este si azi ) .
Postat 28 Septembrie 2015, 22:11 de TDS
Sa vina inapoi conducerile vechi
noi conducerea asociatiei "GICĂ CONTRA" dorim readucerea la cârma urbei pe Filip sa nu se mai faca nimic in acest oraş sa nu ne mai deranjeze şantierele
Postat 28 Septembrie 2015, 14:31 de marcell
unora li s-a suit la cap..
Marii oportunisti ai psd de pe vremea lui filip, plang de raul santierelor. Atunci era super! - nimeni nu facea nimic, doar astupa pe gropi - la o retea de 50 de ani vechime. Ca se refac 17, 20 km intr-un an - nu mai suportam . Vi-l doresc primar pe filip sau vreun coleg psd-ist - si in 2 luni va vinde si centrala noua...s-au o inchiriaza, ca se pricepe.
Postat 28 Septembrie 2015, 14:20 de TC
Nu mai vrem santiere
Vrem conducte care se sparg din trei in trei saptamani si mai vrem sa le reparam, nu din fonduri europene, ci din bugetul local!
Postat 28 Septembrie 2015, 11:55 de anticomunist
@Biho
@bihoreanoradean: dupa cum ziceam, esti si tu in categoria celor ce spun: "mai bine sa nu se schimbe nici o teava". Eu zic sa lasam sa se sparga toate, sa nu se schimbe, astfel incat sa se creeze pe ici pe colo helestee si iazuri cu apa calda, si acolo sa se spele oamenii, hainele si tot. Ce ne trebuie noua bani europeni si lucrari. Lasand ironia la o parte, stimate partener de discutii care oricum nu folosesc nimanui, a nu vedea padurea de uscaciuni e o dovada de ignoranta. Sa inteleg ca perferai sa nu se schimbe tevile, sau sa se faca lucrarea exclusiv din banii nostrii? Sau preferai sa spargem tot orasul la propriu (bulevarde, trotuare, bloc-uri, pereti, etc) ca sa bagam gaz la tot orasul. Desii trebuie sa recunosc ca daca ultima idee are cat de cat sens, din pacate ea trebuia facuta inainte sau imediat dupa 90. Acum din pacate costurile ar fi enorme. Si, ca unul care are gaz la casa dar si la ap., va pot spune ca acelasi tip de inechitati le creaza intr-un bloc de apartamente vis-a-vis de modul in care isi incalzeste fiecare casa, plus ca, nici nu e asa "gratis" cum crede lumea ca e. Am preferat si voi prefera gazul cu centrala proprie intotdeauna, dar, dat fiind contextul Oradei in acest moment, inlocuirea tevilor si diminuarea la maxim a pierderilor de pe retea pe bani europeni in mare parte, mi se pare cel mai ok compromis. Si nu sunt membru al vreunui partid si nici bugetar. Noapte buna biho!
Postat 28 Septembrie 2015, 11:48 de OradeaCivitas
@ oradeacivitas
Nu stiu daca ai observat dar in toate articolele care anunta 'deranjuri' si lucrari, sunt dedicate cateva randuri fraierilor de oradeni in care li se explica despre sursa de finantare si caruta de bani cazuta peste oras, plus o mica oda inchinata nebunului. Deci despre ce vorbim? A inceput sa ne placa :) vrem muuuuulte santiere!
Postat 28 Septembrie 2015, 10:45 de User anonimizat
Ziaristii din Rromania
In "dulcele" stil clasic romanesc, titlul e negativizat, si stropit din belsug cu intentii can-can-iste, mai mai ca zici ca ar fi puse pe tava, sa mai aiba tds ceva de lucu. Practic, din titlu ce ar trebui sa reiasa? Faptul ca e nasol ca iar ca o sa avem santuri si, logic, ca era mai bine sa nu le avem, deci sa nu se faca nimic, si sa ramana deci toata tevaraia aia coapta si veche, in timp ce banii ue stau neaccesati? Sa avem pene de apa calda datorate avariilor dese ca tevile sunt vechi si pusca? Asa e, era mai bine sa nu aveam santuri, si sa ramana toate vechiturile alea in pamant. Da domnilor...era mai bine! S-a mutat Calin (Catalin sau cum l-o fi chemand exact) Corpas la Ebihoreanul de la *ihon? :)))
Postat 28 Septembrie 2015, 09:47 de OradeaCivitas
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.3983 RON
  • 1 EUR = 4.8254 RON
  • 1 HUF = 0.0135 RON