URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 20 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Angela Lupşea, preşedinta Fundaţiei pentru Protejarea Monumentelor Bihor, conduce muzeele şi Cetatea oraşului cu rezultate modeste. În numeroase ocazii am veştejit-o considerând că e inadmisibil ca, la doi ani după finalizarea reabilitării, în fortăreaţă să nu se întâmple mare lucru. Acum, însă, trebuie să recunosc că Zilele Art Nouveau au fost o reuşită care, cred eu, i-a uluit până şi pe organizatori.
Zic şi eu
Adrian Cris
Vinerea trecută, şeful Poliţiei de Frontieră Române, orădeanul Ioan Buda, a dat o veste mare: după o întâlnire cu omologul de la Budapesta, a decis deschiderea "ocazională" a unui nou punct de trecere a frontierei în Bihor, la Santăul Mare, exclusiv pentru "efectuarea unor transporturi de materiale de construcţii" necesare construirii autostrăzii din Ungaria. Nimic rău până aici, dar asta numai dacă avem memorie de efemeridă şi nu ne amintim câteva detalii poate, totuşi, relevante...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În 7 iunie 2018, în calitate de cameră decizională, Camera Deputaţilor a adoptat un proiect de lege privind modificarea Codului de procedură civilă, care a fost trimis Preşedintelui României în vederea promulgării. În condiţiile în care unul dintre principalele subiecte actuale din mass media este reprezentat de modificarea codurilor penale, adoptarea acestei legi, mult mai importante pentru cetăţeanul de rând, a trecut aproape neobservată. Sunt modificate aproximativ 100 de articole din Codul de procedură civilă!
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Toxiinfecţiile alimentare sunt boli acute cu manifestări diareice, determinate de salmonele, stafilococi enterotoxici, clostridium perfringens, clostridium botulinum şi alţi agenţi patogeni. Cea mai frecventă toxiinfecţie alimentară este cea determinată de salmonele. Există peste 1.700 de tipuri clasificate de salmonele. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Ne naştem, suntem crescuţi de părinţi, ne maturizăm, avem la rândul nostru propriii copii pe care îi creştem, îmbătrânim. Fiecare generaţie trece prin acelaşi ciclu, dar o face în perioade diferite de timp, pe măsură ce în urma noastră rămâne istoria. Aşa se face că aceia care au prins în adolescenţă începuturile comunismului în România au încă memoria vremurilor de dinainte şi au trebuit să se adapteze schimbării.
29 Octombrie 2012, 16:15

S-a deschis Maternitatea Pelican, singura unde mămicile pot opta pentru naştere în apă

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Maternitatea Pelican, deţinută de fraţii Adrian şi Doru Maghiar, a fost inaugurată luni dimineaţă şi funcţionează în incinta clădirii care adăposteşte spitalul cu acelaşi nume din strada Corneliu Coposu nr. 2, vizavi de Piaţa Rogerius. Cam scumpă pentru buzunarele orădenilor de rând, maternitatea oferă, însă, condiţii superioare celor din sistemul sanitar de stat.

Noua secţie este amenajată separat de celelalte, la etajul II al spitalului, şi e destinată exclusiv gravidelor, lăuzelor şi nou-născuţilor. Ea are 23 de paturi, în saloane moderne a câte 2-5 paturi fiecare, dotate cu aparatură de asistenţă şi monitorizare, dar şi cu mobilier modern şi accesorizate cu televizoare şi semnal la internet.

Noutatea adusă de Pelican, comparativ cu sistemul sanitar de stat, este că aici mămicile pot opta pentru naşterea în apă, saloanele oferă aparţinătorilor posibilitatea să se cazeze în acelaşi salon cu viitoarele mame, iar taţii pot chiar să asiste la naştere. Maternitatea Pelican dispune şi de un salon VIP, "exclusivist".

Blocul operator al maternităţii, situat la etajul al III-lea, este dotat cu aparatură ultraperformantă, fiind format din două săli de naştere, o sală specială pentru operaţiile de cezariană şi o unitate de terapie intensivă, destinată pentru copiii născuţi prematur ori cu probleme.

Costurile de spitalizare şi cazare nu sunt chiar de ici de colo, pentru o naştere normală (cu tratamentele standard incluse şi cazarea de 5 zile) spitalizarea variind între 675 şi 775 de euro, în funcţie de tipul de anestezie folosit. Naşterea în apă costă 950 de euro, iar una gemelară 1.425 de euro. Operaţia de cezariană costă între 875 şi 950 de euro.

Costul unei zile de cazare pentru un membru al familiei este de 60 de euro pe persoană, sumă în care sunt incluse trei mese. Un calcul simplu arată că, la o naştere normală - care presupune o spitalizare de 5 zile - tatăl care doreşte să fie alături de soţie trebuie să plătească 300 de euro. Astfel, pentru o naştere normală, în care mama este însoţită de tată, costul urcă la 975 de euro.

Partea pozitivă, anunţă cei de la Pelican, este că pe lângă aceşti bani nu se mai dă şpagă nici la medic, nici la anestezist, nici la asistente.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
NUMAI D-ZEU ne mai tine in viata dupa multii ar trebui sa fim morti asa de mult urasc oamenii !
spitalele sunt un \"crematoriu\", morga publica :)) mergeti in Ungaria romanul te omoara pentru BAN
Postat 31 Octombrie 2012, 10:39 de vai de noi
?
DE ar folosi toti banii furati pe asa ceva,dar familia acestor oameni care traiessc din banii nostri,vedem si noi unde si cum isi traiesc """saraca si nenorocita"""viata.
Postat 30 Octombrie 2012, 13:58 de lia
din ce?
Asta e din banii publici furati de fostul rector Maghiar?
Postat 30 Octombrie 2012, 12:52 de :-X
Vrem si medici
Foarte bine.E bine sa avem spitale private,din pacate medici si asistente care sa aiba dreptul sa trateze pacienti la privat inca 100 de ani nu o sa avem.Si la cabinetele particulare e cum e,doctorul e O.K.,dar asistentele,sa te fereasca D-zeu.Sa dispara sistemul de stat. (Ca pe gratis nici pe departe nu este.).De groaza sunt asa numutii dr.in dr. in....Profesori si mai stiu eu ce.Din doctori veterinari se fac doctori si opereaza sau trateaza nenorocitii care nu pot face nimic,doar sa se roage.Animali suntem si noi,rabdam si plangem in tacere,la mormantul celor ucisi in spitale.
Postat 30 Octombrie 2012, 10:24 de lia
modificati legea moartea cere moarte adica inchisoarea pe viata.
mie nu mi convine legea prin care un medic sa ma taie si sa ma curete de placenta de mai multe ori, nu mi convine sa ma ucida ca il doare undeva de societate, dati o lege aspra cu privire la medici inchisoare pe viata! care e problema ca va ucide si altii oamen nu ma incalzeste ca i luati dreptul de a profesa ai luat o viata platesti cu viata ta in inchisoare nu libertate, trebuie sa pretuim viata nu sa lasam pe altii sa si bata joc de noi.Voi habar aveti cu cati criminali in libertate traim numiti medici :)))) v ati impusca, sinucide :)))
Postat 29 Octombrie 2012, 18:41 de pentru ce votam !
vreau ca in Ungaria nastere cu moasa
tot asa iese copilul pe gaura cu moasa ca si cu doctorul :)))) nu i nici o diferenta cunosc o doctoritacare a cusut o mama de 3 ori ca nu a curatat o bine si ia dat si bani multi :))))) are dosar penal DOCTORITA cu studii de specialitate ))) Medicina a ajuns ca si piata manelelor, combinatii si combinatoi fara numar si fara TAXE, de ce ? ORI faci o profesie din placere ori du te in cimitir sa numeri MORTI nu i mai INMULTI, amin!
Postat 29 Octombrie 2012, 18:33 de ma pissssxxxs pe ei
vreau ca in Ungaria nastere cu moasa
toate gravidele sa le faca plangere penala asa zisilor doctori care obliga mamele sa dea un Ban obligat, reputatia lui se va stinge incet incet vor aprea zvonuri :))) vedeti daca lasati sa va faca rau el se intretine in rau contnuat, nu se poate ca 3 mame sa minta:)))) taiati rau de la radacina nu mai rabdati aceste putori sociale.
Postat 29 Octombrie 2012, 18:28 de ma pissssxxxs pe ei
vreau ca in Ungaria nastere cu moasa
nu mai mergeti de la premiza ca cineva are dreptul sa si bata joc de noi si de munca noastra ca ei isi platesc diplomele false, terminati ca viata voastra valoreaza ceva, nu valoreza nimic daca toti iti fura roadele muncii.Platesc la STAT taxe sa mi dea servicii , daca vreau merg la Privat nu OBLIGAT de falsi doctori !!!
Postat 29 Octombrie 2012, 18:24 de ma pissssxxxs pe ei
vreau ca in Ungaria nastere cu moasa
la stat nu mai dati spaga mergeti la politie patati banii si asa ii dati, in rest NU, trebuie sa curatam medici corupti din Oradea sa se duca in cimitir sa le nasca la morti, amin!Nu i convine salarul sa dispara facem ca in Ungaria cu moase isi fac PFA si gata la domiciliu nastem, daca murim societatea pierde dar nu ne omoara in maternitate niste analfabeti care isi spun medici, amin!
Postat 29 Octombrie 2012, 18:21 de ma pissssxxxs pe ei
haspsani
Ai dreptate cezar. 2-5 paturi? s-or fi gandit sa nu cumva sa piarda spatiu. normal ar fi 2 paturi. unul pt mama si unul pt apartinator intr-un singur salon daca tot e privat. da lasa ca prostii se multumesc si asa. da nu le e rusine lor? si chiar? cine sunt medicii? banuiesc ca aia nu iau spaga nici la stat. ca oricum o nastere tot ne costa de prosti ce suntem. rosiesc maternitatile private pe seama noastra. ia calculati cati copii s-au nascut in ultimii 5 ani si inmultiti cu 500 lei asa ca medie o spaga la nastere. ne vom crucii.
Postat 29 Octombrie 2012, 17:57 de 5 paturi
5 paturi inseamna modern?!?!?
trebuie stiut ca dupa ce nasti in apa trebuie sa te urci pe masa de nasteri ca sa te coase, deci nu e chiar simplu, si nici ieftin. nu scrie nimic de doctori, surprinzator - cine sunt si ce "performante" au. cert este ca multi dr de la pelicanul sunt niste habarnisti si plictisiti, iar tarifele sunt mult prea mari pentru majoritatea buzunarelor. probabil ca toate madamele politicienilor si vip-urilor din oras vor veni aici sa nasca. ramane o intrebare - de cand o rezerva cu peste 2 paturi, scrie in articol ca au intre 2-5 paturi, este moderna si confortabila?!?!?!
Postat 29 Octombrie 2012, 17:04 de cezar
au de unde da si salarii nu 700 lei lunar :)))
asta e viata totul costa deci cereti si voi banii nu mai munciti pentru bani de nimic , faceti contabilitate cu 2000 de euro LUNAR, avocat cu 5000 Euro lunar :))) in rest sunteti fraieri la ce tarife au "slugi la stapan ":))))
Postat 29 Octombrie 2012, 16:56 de foarte bine
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Accident grav în Sîntandrei: Două persoane rănite, după ce un Audi s-a lovit cu un Peugeot (FOTO/VIDEO)
  • Gerovital, brandul nr. 1 în România, a deschis primul magazin în Oradea. Inaugurarea s-a făcut cu şampanie, o prezentare Eli Lăslean şi reduceri (FOTO)
  • Voluntariat. 20 de orădeni au plantat flori în piaţa Ferdinand într-o acţiune de înfrumuseţare a oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Kirchweih la Palota: Micuţa comunitate de germani şi-a sărbătorit întemeietorul şi protectorul spiritual (FOTO/VIDEO)
  • Morţii cu morţii: Drumul între DN 79 şi cimitirul din Nojorid, presărat cu buruieni înalte de 2 metri! (FOTO)
  • Accident grav pe DN 1: Un bărbat a murit şi o femeie este în stare gravă, după ce o maşină s-a ciocnit cu un autocar (FOTO/VIDEO)
  • Culturi distruse: Grindina a făcut pagube enorme în mai multe localităţi din Bihor (FOTO/VIDEO)
  • Meciuri internaţionale atractive, la turneul internaţional de box 'Memorialul Nicolae Talpoş' (FOTO)
  • The Lion Kings: Campionii României la baschet au prezentat trofeul în faţa fanilor orădeni, fiind primiţi cu aplauze şi confetti (FOTO/VIDEO)
  • Furtună peste Oradea: Ploaia şi vijelia au inundat străzi şi au doborât copaci cu nemiluita (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON