URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 20 APRILIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Aeroportul Oradea, ca orice instituţie girată de Consiliul Judeţean, este în picaj. Ghinionul său este dublu: au plecat operatorii externi şi a rămas Taromul, cu preţurile sale neruşinate. Bietul Bimbo Tibor Szuhai a fost pus preşedinte al Consiliului de Administraţie al Aeroportului probabil ca să se facă de râs, nu să facă treabă, pentru că habar nu are de avioane.
Zic şi eu
Adrian Cris
Săptămâna trecută am scris despre revolta unui orădean somat pe 1 aprilie să-şi stingă o datorie de 312 lei la CASS despre care nici nu ştia, din 2014, scadentă în iunie, cu precizarea că până la 31 martie putea beneficia de o bonificaţie de 10%. De atunci, am primit mesaje din partea altor păţiţi, cărora ANAF le-a notificat restanţe în pragul prescrierii.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Am o mică plăcere perversă, nemărturisită până acum: îmi place să urmăresc mitingurile electorale. Acele întâlniri dintre "ne prefacem că ne pasă" şi "ne prefacem că vă credem că vă pasă" sunt o combinaţie irezistibilă ce te face să întorci capul, în timp ce, paradoxal, te atrage să priveşti mai departe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În 19 martie 2019 a fost publicată în Monitorul Oficial Decizia nr. 76/2018 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, prin care s-a stabilit că legea aplicabilă dreptului la repararea pagubei de către stat ca urmare a unei hotărâri de achitare ulterioare unei hotărâri definitive de condamnare este cea în vigoare la momentul rămânerii definitive a hotărârii de achitare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Gastrita este o inflamaţie a mucoasei gastrice (învelişul interior al stomacului). Nu se poate vorbi despre gastrită ca despre o boală singulară, ci despre un grup de boli care au în comun modificări la nivelul mucoasei gastrice şi care se deosebesc clinic între ele.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
29 Octombrie 2012, 16:15

S-a deschis Maternitatea Pelican, singura unde mămicile pot opta pentru naştere în apă

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Maternitatea Pelican, deţinută de fraţii Adrian şi Doru Maghiar, a fost inaugurată luni dimineaţă şi funcţionează în incinta clădirii care adăposteşte spitalul cu acelaşi nume din strada Corneliu Coposu nr. 2, vizavi de Piaţa Rogerius. Cam scumpă pentru buzunarele orădenilor de rând, maternitatea oferă, însă, condiţii superioare celor din sistemul sanitar de stat.

Noua secţie este amenajată separat de celelalte, la etajul II al spitalului, şi e destinată exclusiv gravidelor, lăuzelor şi nou-născuţilor. Ea are 23 de paturi, în saloane moderne a câte 2-5 paturi fiecare, dotate cu aparatură de asistenţă şi monitorizare, dar şi cu mobilier modern şi accesorizate cu televizoare şi semnal la internet.

Noutatea adusă de Pelican, comparativ cu sistemul sanitar de stat, este că aici mămicile pot opta pentru naşterea în apă, saloanele oferă aparţinătorilor posibilitatea să se cazeze în acelaşi salon cu viitoarele mame, iar taţii pot chiar să asiste la naştere. Maternitatea Pelican dispune şi de un salon VIP, "exclusivist".

Blocul operator al maternităţii, situat la etajul al III-lea, este dotat cu aparatură ultraperformantă, fiind format din două săli de naştere, o sală specială pentru operaţiile de cezariană şi o unitate de terapie intensivă, destinată pentru copiii născuţi prematur ori cu probleme.

Costurile de spitalizare şi cazare nu sunt chiar de ici de colo, pentru o naştere normală (cu tratamentele standard incluse şi cazarea de 5 zile) spitalizarea variind între 675 şi 775 de euro, în funcţie de tipul de anestezie folosit. Naşterea în apă costă 950 de euro, iar una gemelară 1.425 de euro. Operaţia de cezariană costă între 875 şi 950 de euro.

Costul unei zile de cazare pentru un membru al familiei este de 60 de euro pe persoană, sumă în care sunt incluse trei mese. Un calcul simplu arată că, la o naştere normală - care presupune o spitalizare de 5 zile - tatăl care doreşte să fie alături de soţie trebuie să plătească 300 de euro. Astfel, pentru o naştere normală, în care mama este însoţită de tată, costul urcă la 975 de euro.

Partea pozitivă, anunţă cei de la Pelican, este că pe lângă aceşti bani nu se mai dă şpagă nici la medic, nici la anestezist, nici la asistente.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
NUMAI D-ZEU ne mai tine in viata dupa multii ar trebui sa fim morti asa de mult urasc oamenii !
spitalele sunt un \"crematoriu\", morga publica :)) mergeti in Ungaria romanul te omoara pentru BAN
Postat 31 Octombrie 2012, 10:39 de vai de noi
?
DE ar folosi toti banii furati pe asa ceva,dar familia acestor oameni care traiessc din banii nostri,vedem si noi unde si cum isi traiesc """saraca si nenorocita"""viata.
Postat 30 Octombrie 2012, 13:58 de lia
din ce?
Asta e din banii publici furati de fostul rector Maghiar?
Postat 30 Octombrie 2012, 12:52 de :-X
Vrem si medici
Foarte bine.E bine sa avem spitale private,din pacate medici si asistente care sa aiba dreptul sa trateze pacienti la privat inca 100 de ani nu o sa avem.Si la cabinetele particulare e cum e,doctorul e O.K.,dar asistentele,sa te fereasca D-zeu.Sa dispara sistemul de stat. (Ca pe gratis nici pe departe nu este.).De groaza sunt asa numutii dr.in dr. in....Profesori si mai stiu eu ce.Din doctori veterinari se fac doctori si opereaza sau trateaza nenorocitii care nu pot face nimic,doar sa se roage.Animali suntem si noi,rabdam si plangem in tacere,la mormantul celor ucisi in spitale.
Postat 30 Octombrie 2012, 10:24 de lia
modificati legea moartea cere moarte adica inchisoarea pe viata.
mie nu mi convine legea prin care un medic sa ma taie si sa ma curete de placenta de mai multe ori, nu mi convine sa ma ucida ca il doare undeva de societate, dati o lege aspra cu privire la medici inchisoare pe viata! care e problema ca va ucide si altii oamen nu ma incalzeste ca i luati dreptul de a profesa ai luat o viata platesti cu viata ta in inchisoare nu libertate, trebuie sa pretuim viata nu sa lasam pe altii sa si bata joc de noi.Voi habar aveti cu cati criminali in libertate traim numiti medici :)))) v ati impusca, sinucide :)))
Postat 29 Octombrie 2012, 18:41 de pentru ce votam !
vreau ca in Ungaria nastere cu moasa
tot asa iese copilul pe gaura cu moasa ca si cu doctorul :)))) nu i nici o diferenta cunosc o doctoritacare a cusut o mama de 3 ori ca nu a curatat o bine si ia dat si bani multi :))))) are dosar penal DOCTORITA cu studii de specialitate ))) Medicina a ajuns ca si piata manelelor, combinatii si combinatoi fara numar si fara TAXE, de ce ? ORI faci o profesie din placere ori du te in cimitir sa numeri MORTI nu i mai INMULTI, amin!
Postat 29 Octombrie 2012, 18:33 de ma pissssxxxs pe ei
vreau ca in Ungaria nastere cu moasa
toate gravidele sa le faca plangere penala asa zisilor doctori care obliga mamele sa dea un Ban obligat, reputatia lui se va stinge incet incet vor aprea zvonuri :))) vedeti daca lasati sa va faca rau el se intretine in rau contnuat, nu se poate ca 3 mame sa minta:)))) taiati rau de la radacina nu mai rabdati aceste putori sociale.
Postat 29 Octombrie 2012, 18:28 de ma pissssxxxs pe ei
vreau ca in Ungaria nastere cu moasa
nu mai mergeti de la premiza ca cineva are dreptul sa si bata joc de noi si de munca noastra ca ei isi platesc diplomele false, terminati ca viata voastra valoreaza ceva, nu valoreza nimic daca toti iti fura roadele muncii.Platesc la STAT taxe sa mi dea servicii , daca vreau merg la Privat nu OBLIGAT de falsi doctori !!!
Postat 29 Octombrie 2012, 18:24 de ma pissssxxxs pe ei
vreau ca in Ungaria nastere cu moasa
la stat nu mai dati spaga mergeti la politie patati banii si asa ii dati, in rest NU, trebuie sa curatam medici corupti din Oradea sa se duca in cimitir sa le nasca la morti, amin!Nu i convine salarul sa dispara facem ca in Ungaria cu moase isi fac PFA si gata la domiciliu nastem, daca murim societatea pierde dar nu ne omoara in maternitate niste analfabeti care isi spun medici, amin!
Postat 29 Octombrie 2012, 18:21 de ma pissssxxxs pe ei
haspsani
Ai dreptate cezar. 2-5 paturi? s-or fi gandit sa nu cumva sa piarda spatiu. normal ar fi 2 paturi. unul pt mama si unul pt apartinator intr-un singur salon daca tot e privat. da lasa ca prostii se multumesc si asa. da nu le e rusine lor? si chiar? cine sunt medicii? banuiesc ca aia nu iau spaga nici la stat. ca oricum o nastere tot ne costa de prosti ce suntem. rosiesc maternitatile private pe seama noastra. ia calculati cati copii s-au nascut in ultimii 5 ani si inmultiti cu 500 lei asa ca medie o spaga la nastere. ne vom crucii.
Postat 29 Octombrie 2012, 17:57 de 5 paturi
5 paturi inseamna modern?!?!?
trebuie stiut ca dupa ce nasti in apa trebuie sa te urci pe masa de nasteri ca sa te coase, deci nu e chiar simplu, si nici ieftin. nu scrie nimic de doctori, surprinzator - cine sunt si ce "performante" au. cert este ca multi dr de la pelicanul sunt niste habarnisti si plictisiti, iar tarifele sunt mult prea mari pentru majoritatea buzunarelor. probabil ca toate madamele politicienilor si vip-urilor din oras vor veni aici sa nasca. ramane o intrebare - de cand o rezerva cu peste 2 paturi, scrie in articol ca au intre 2-5 paturi, este moderna si confortabila?!?!?!
Postat 29 Octombrie 2012, 17:04 de cezar
au de unde da si salarii nu 700 lei lunar :)))
asta e viata totul costa deci cereti si voi banii nu mai munciti pentru bani de nimic , faceti contabilitate cu 2000 de euro LUNAR, avocat cu 5000 Euro lunar :))) in rest sunteti fraieri la ce tarife au "slugi la stapan ":))))
Postat 29 Octombrie 2012, 16:56 de foarte bine
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Meniu de front: Vizitatorii expoziţiei dedicate lui Traian Moşoiu în Cetate au fost omeniţi cu varză cu cartofi (FOTO / VIDEO)
  • Ilie Bolojan, emoţionat până la lacrimi la dezvelirea statuii lui Iuliu Maniu în Oradea. Vezi care a fost atmosfera la eveniment! (FOTO / VIDEO)
  • 'Dumnezeu a plâns pentru Fiul Său!': Devoţiunea Calea Crucii din Parcul Olosig s-a ţinut pe ploaie (FOTO / VIDEO)
  • „Fenomenul Trench Art”, noua expoziție de la Muzeul Țării Crișurilor, a fost deschisă publicului (FOTO)
  • Cioloş, mică baie de mulţime în centrul Oradiei, în cojoc de Beiuş. L-a primit de la oamenii locului (FOTO / VIDEO)
  • BNR Bihor şi-a deschis porţile: Liceenii orădeni și-au pus faţa pe bancnote de 1.000 de lei (FOTO)
  • Turn de instrucţie, pentru antrenamentele pompierilor din Aleşd (FOTO / VIDEO)
  • Încolonaţi pe centură: Peste 200 de taximetrişti din Oradea au protestat împotriva Uber, deşi serviciul nu există în oraş (FOTO)
  • Nepoata lui Traian Moșoiu, la expoziția dedicată generalului, în Piața Unirii: „Atenție, Bucureștiule! Oradea știe să își comemoreze eroii” (FOTO)
  • Tramvaiul Siemens a fost mutat cu greu spre depou. Circulaţia tramvaielor a fost reluată în Nufărul (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2114 RON
  • 1 EUR = 4.7622 RON
  • 1 HUF = 0.0149 RON