URMĂREȘTE-NE PE
SÂMBĂTĂ, 18 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
29 Octombrie 2012, 16:15

S-a deschis Maternitatea Pelican, singura unde mămicile pot opta pentru naştere în apă

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Maternitatea Pelican, deţinută de fraţii Adrian şi Doru Maghiar, a fost inaugurată luni dimineaţă şi funcţionează în incinta clădirii care adăposteşte spitalul cu acelaşi nume din strada Corneliu Coposu nr. 2, vizavi de Piaţa Rogerius. Cam scumpă pentru buzunarele orădenilor de rând, maternitatea oferă, însă, condiţii superioare celor din sistemul sanitar de stat.

Noua secţie este amenajată separat de celelalte, la etajul II al spitalului, şi e destinată exclusiv gravidelor, lăuzelor şi nou-născuţilor. Ea are 23 de paturi, în saloane moderne a câte 2-5 paturi fiecare, dotate cu aparatură de asistenţă şi monitorizare, dar şi cu mobilier modern şi accesorizate cu televizoare şi semnal la internet.

Noutatea adusă de Pelican, comparativ cu sistemul sanitar de stat, este că aici mămicile pot opta pentru naşterea în apă, saloanele oferă aparţinătorilor posibilitatea să se cazeze în acelaşi salon cu viitoarele mame, iar taţii pot chiar să asiste la naştere. Maternitatea Pelican dispune şi de un salon VIP, "exclusivist".

Blocul operator al maternităţii, situat la etajul al III-lea, este dotat cu aparatură ultraperformantă, fiind format din două săli de naştere, o sală specială pentru operaţiile de cezariană şi o unitate de terapie intensivă, destinată pentru copiii născuţi prematur ori cu probleme.

Costurile de spitalizare şi cazare nu sunt chiar de ici de colo, pentru o naştere normală (cu tratamentele standard incluse şi cazarea de 5 zile) spitalizarea variind între 675 şi 775 de euro, în funcţie de tipul de anestezie folosit. Naşterea în apă costă 950 de euro, iar una gemelară 1.425 de euro. Operaţia de cezariană costă între 875 şi 950 de euro.

Costul unei zile de cazare pentru un membru al familiei este de 60 de euro pe persoană, sumă în care sunt incluse trei mese. Un calcul simplu arată că, la o naştere normală - care presupune o spitalizare de 5 zile - tatăl care doreşte să fie alături de soţie trebuie să plătească 300 de euro. Astfel, pentru o naştere normală, în care mama este însoţită de tată, costul urcă la 975 de euro.

Partea pozitivă, anunţă cei de la Pelican, este că pe lângă aceşti bani nu se mai dă şpagă nici la medic, nici la anestezist, nici la asistente.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
NUMAI D-ZEU ne mai tine in viata dupa multii ar trebui sa fim morti asa de mult urasc oamenii !
spitalele sunt un \"crematoriu\", morga publica :)) mergeti in Ungaria romanul te omoara pentru BAN
Postat 31 Octombrie 2012, 10:39 de vai de noi
?
DE ar folosi toti banii furati pe asa ceva,dar familia acestor oameni care traiessc din banii nostri,vedem si noi unde si cum isi traiesc """saraca si nenorocita"""viata.
Postat 30 Octombrie 2012, 13:58 de lia
din ce?
Asta e din banii publici furati de fostul rector Maghiar?
Postat 30 Octombrie 2012, 12:52 de :-X
Vrem si medici
Foarte bine.E bine sa avem spitale private,din pacate medici si asistente care sa aiba dreptul sa trateze pacienti la privat inca 100 de ani nu o sa avem.Si la cabinetele particulare e cum e,doctorul e O.K.,dar asistentele,sa te fereasca D-zeu.Sa dispara sistemul de stat. (Ca pe gratis nici pe departe nu este.).De groaza sunt asa numutii dr.in dr. in....Profesori si mai stiu eu ce.Din doctori veterinari se fac doctori si opereaza sau trateaza nenorocitii care nu pot face nimic,doar sa se roage.Animali suntem si noi,rabdam si plangem in tacere,la mormantul celor ucisi in spitale.
Postat 30 Octombrie 2012, 10:24 de lia
modificati legea moartea cere moarte adica inchisoarea pe viata.
mie nu mi convine legea prin care un medic sa ma taie si sa ma curete de placenta de mai multe ori, nu mi convine sa ma ucida ca il doare undeva de societate, dati o lege aspra cu privire la medici inchisoare pe viata! care e problema ca va ucide si altii oamen nu ma incalzeste ca i luati dreptul de a profesa ai luat o viata platesti cu viata ta in inchisoare nu libertate, trebuie sa pretuim viata nu sa lasam pe altii sa si bata joc de noi.Voi habar aveti cu cati criminali in libertate traim numiti medici :)))) v ati impusca, sinucide :)))
Postat 29 Octombrie 2012, 18:41 de pentru ce votam !
vreau ca in Ungaria nastere cu moasa
tot asa iese copilul pe gaura cu moasa ca si cu doctorul :)))) nu i nici o diferenta cunosc o doctoritacare a cusut o mama de 3 ori ca nu a curatat o bine si ia dat si bani multi :))))) are dosar penal DOCTORITA cu studii de specialitate ))) Medicina a ajuns ca si piata manelelor, combinatii si combinatoi fara numar si fara TAXE, de ce ? ORI faci o profesie din placere ori du te in cimitir sa numeri MORTI nu i mai INMULTI, amin!
Postat 29 Octombrie 2012, 18:33 de ma pissssxxxs pe ei
vreau ca in Ungaria nastere cu moasa
toate gravidele sa le faca plangere penala asa zisilor doctori care obliga mamele sa dea un Ban obligat, reputatia lui se va stinge incet incet vor aprea zvonuri :))) vedeti daca lasati sa va faca rau el se intretine in rau contnuat, nu se poate ca 3 mame sa minta:)))) taiati rau de la radacina nu mai rabdati aceste putori sociale.
Postat 29 Octombrie 2012, 18:28 de ma pissssxxxs pe ei
vreau ca in Ungaria nastere cu moasa
nu mai mergeti de la premiza ca cineva are dreptul sa si bata joc de noi si de munca noastra ca ei isi platesc diplomele false, terminati ca viata voastra valoreaza ceva, nu valoreza nimic daca toti iti fura roadele muncii.Platesc la STAT taxe sa mi dea servicii , daca vreau merg la Privat nu OBLIGAT de falsi doctori !!!
Postat 29 Octombrie 2012, 18:24 de ma pissssxxxs pe ei
vreau ca in Ungaria nastere cu moasa
la stat nu mai dati spaga mergeti la politie patati banii si asa ii dati, in rest NU, trebuie sa curatam medici corupti din Oradea sa se duca in cimitir sa le nasca la morti, amin!Nu i convine salarul sa dispara facem ca in Ungaria cu moase isi fac PFA si gata la domiciliu nastem, daca murim societatea pierde dar nu ne omoara in maternitate niste analfabeti care isi spun medici, amin!
Postat 29 Octombrie 2012, 18:21 de ma pissssxxxs pe ei
haspsani
Ai dreptate cezar. 2-5 paturi? s-or fi gandit sa nu cumva sa piarda spatiu. normal ar fi 2 paturi. unul pt mama si unul pt apartinator intr-un singur salon daca tot e privat. da lasa ca prostii se multumesc si asa. da nu le e rusine lor? si chiar? cine sunt medicii? banuiesc ca aia nu iau spaga nici la stat. ca oricum o nastere tot ne costa de prosti ce suntem. rosiesc maternitatile private pe seama noastra. ia calculati cati copii s-au nascut in ultimii 5 ani si inmultiti cu 500 lei asa ca medie o spaga la nastere. ne vom crucii.
Postat 29 Octombrie 2012, 17:57 de 5 paturi
5 paturi inseamna modern?!?!?
trebuie stiut ca dupa ce nasti in apa trebuie sa te urci pe masa de nasteri ca sa te coase, deci nu e chiar simplu, si nici ieftin. nu scrie nimic de doctori, surprinzator - cine sunt si ce "performante" au. cert este ca multi dr de la pelicanul sunt niste habarnisti si plictisiti, iar tarifele sunt mult prea mari pentru majoritatea buzunarelor. probabil ca toate madamele politicienilor si vip-urilor din oras vor veni aici sa nasca. ramane o intrebare - de cand o rezerva cu peste 2 paturi, scrie in articol ca au intre 2-5 paturi, este moderna si confortabila?!?!?!
Postat 29 Octombrie 2012, 17:04 de cezar
au de unde da si salarii nu 700 lei lunar :)))
asta e viata totul costa deci cereti si voi banii nu mai munciti pentru bani de nimic , faceti contabilitate cu 2000 de euro LUNAR, avocat cu 5000 Euro lunar :))) in rest sunteti fraieri la ce tarife au "slugi la stapan ":))))
Postat 29 Octombrie 2012, 16:56 de foarte bine
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Diaspora, Oradea te aşteaptă: 'Stranierii' primiţi la Oradea cu uşile deschise, 'nu cu gaze şi bastoane' (FOTO)
  • Cum va arăta artera Nufărul – Centrul Civic: Linii de tramvai înierbate, străjuite de arbori înalţi, stâlpi de iluminat cu senzori şi camere de supraveghere (FOTO)
  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
  • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON