URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 21 SEPTEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Ştiu, investiţia a costat o grămadă de bani şi nu se poate merge la infinit pe bunăvoinţa constructorului, care schimbă pe banii lui dalele deteriorate. Dar Piaţa Unirii a fost făcută pentru ca orădenii şi turiştii să se poată bucura de ea! Dacă mergem pe ideea că Piaţa devine un loc sacru, intangibil, s-ar putea să fim nevoiţi ca la intrare să ne descălţăm şi să umblăm cu tălpici, ca pe vremuri în Palatul Baroc.
Zic şi eu
Adrian Cris
Abia aştept să-l văd pe domnu’ Nelu Mang, întâiul familist al Bihorului, având de-a dreapta sa vreun popă în sutană şi în stânga un frate cu şorţuleţ, echer şi compas (sau invers), propovăduind printre bihoreni modificarea Constituţiei aşa încât să definească expres căsătoria ca "uniunea dintre un bărbat şi o femeie", la referendumul din 7 octombrie! În treacăt fie zis, nu-i ironic că Dragnea a pus "consultarea populară" într-o duminică fără soţ?
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
După ce, zeci de ani, românii au plătit taxa de drum în prețul combustibilului, rovignete pentru drumuri și taxe de trecere pentru poduri, după ce au trecut ani mulți de la semnarea celui mai păgubos contract din istorie pentru România (contractul cu Bechtel, mulțumim Adrian Năstase!) fără ca cineva să facă pușcărie, după ce s-a furat din banii de drumuri ca-n filme, ei bine, după toate acestea, românilor li se cer din nou bani pentru a nu fi tratați drept animale și pentru a avea dreptul de a circula pe o șosea cu pretenții de autostradă. O adevărată taxă pe prostie!
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Legea nr. 203/2018 privind măsurile de eficientizare a achitării amenzilor contravenţionale, lege care a intrat în vigoare pe 24 august 2018, prevede că în materia contravenţiilor rutiere se va aplica, de la 1 ianuarie 2019, o nouă metodă referitoare la achitarea acestora.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Căpuşele sunt vectorii unor boli grave (paralizie, febra Q, tularemia, borelioza şi altele), dar de cele mai multe ori reacţia locală produsă de muşcătură se limitează la o simplă roşeaţă cu senzaţie de mâncărime (prurit) care dispare în decurs de câteva zile în lipsa suprainfecţiei bacteriene. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Se pare că minciuna îl poate face pe un politician să pară mai... autentic. Oamenii tind să vadă minciunile emise de un lider politic drept o tentativă a acestuia de a se lupta cu mâinile murdare împotriva unui sistem corupt; asta în pofida faptului că minciunile sunt sfruntate şi demistificate ulterior.
20 Martie 2013, 14:09

Proprietarii unor firme care au "fentat" statul cu 3 milioane de euro, la judecată. Între ei, patronii Bene şi Bronx

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Biroul de presă al Poliţiei Bihor a anunţat, miercuri, printr-un comunicat, trimiterea în judecată a unei grupări formate din 17 persoane şi 5 societăţi comerciale din Bihor, Sălaj, Mehedinţi şi Timiş care au prejudiciat bugetul de stat cu 3 milioane de euro.

Liderul grupării a fost Valentin Stănescu, 32 ani, din localitatea Strehaia, judeţul Mehedinţi. Acesta este acuzat că, în perioada 2010-2011, împreună cu alte 26 de persoane, a iniţiat şi a pus în funcţiune un circuit financiar şi comercial fictiv prin care, în schimbul unui comision cuprins între 5 şi 12%, emitea facturi care nu aveau la bază operaţiuni comerciale reale.

Operaţiunile erau, de fapt, paravan pentru sume de bani delapidate de administratorii unor societăţi comerciale din judeţele Bihor, Sălaj şi Timiş, aşa-zise finanţatoare. Banii încasaţi erau restituiţi, în numerar, fără documente justificative. Astfel, firmele care beneficiau de facturi şi-au majorat cheltuielile şi, totodată, şi-au diminuat profitul, dar şi obligaţiile datorate bugetului de stat, se arată în comunicatul Poliţiei.

Doar prin intermediul unei singure societăţi din Bihor, administrate de orădeanul Florin Daniel Paşca, 34 de ani, au fost realizate transferuri bancare sau operaţiuni financiare în sumă totală de 2.886.424 lei de la 11 firme finanţatoare (dintre care 9 din Bihor şi câte una din Sălaj şi Timiş), prejudiciind astfel bugetul de stat cu peste 320.000 euro, reprezentând impozitul pe profit şi TVA.

Totodată, prin intermediul altor trei firme din Strehaia, controlate de membrii grupării, au fost realizate transferuri bancare în valoare totală de 7.306.900 lei, iar prin evaziune fiscală a fost creat un prejudiciu total de 7.060.576 lei (peste 1.500.000 euro). Ulterior, din comisioanele obţinute, membrii grupului au achiziţionat diverse bunuri mobile ori şi-au creditat propriile firme.

Zilele trecute, procurorii DIICOT au trimis în judecată 5 societăţi comerciale care au emis facturi fictive, dar şi 17 din cele 26 de persoane anchetate, fie pentru că au fost emitente sau beneficiare ale acestora.

Nume grele

BIHOREANUL a aflat numele celor implicaţi. Pe lângă liderul grupului, Valentin Stănescu, au fost trimişi în judecată şi alţi doi membrii ai familiei sale, Niculai Stănescu, 45 ani, Nicolae Stănescu, 54 ani, dar şi Sever Mihai, 35 ani, Dragoş Mihai, 31 ani, toţi din localitatea Strehaia, judeţul Mehedinţi. Totodată, se vor prezenta în faţa instanţei de judecată, în calitate de inculpate, şi firmele lor, SC Suaken One SRL, Modi Comimpex SRL, Pedro Metalcom SRL.

Au mai fost trimişi în judecată Camelia Viorica Patca, 23 ani, din Derna, şi firma acesteia, Electro Metal Sistem SRL Tărian, Cosmin Bogdan Şandor (Haieu), 34 ani, asociat la societatea Lemsvest Aleşd, Robert Adrian Văsi, administratorul Perom Prod SRL Balc, Lazăr Ioan Jurcă, 39 ani, administrator al Corif Prod SRL Paleu, Gavrilă Costelaş, 48 ani, din Şimleul Silvaniei, administrator al Petro Construct Sălaj, Florin Cornel Dregan, 39 ani, şi Dinu Virgil Dregan, 36 ani, respectiv societatea lor, EuroTrans Universal SRL Şimleul Silvaniei, Kinter Mihaly, administratorul societăţii Adikant Com Oradea, timişoreanul Ovidiu Daniel Toader, administratorul Hettro SRL Timişoara.

Printre inculpaţi se numără şi persoane cunoscute din Oradea, cum ar fi Adrian Dumitru Miheş, administratorul Bronx Consulting SRL, sau Isabela Cristina Bene şi soţul ei Bene Lorand Csaba, proprietarii companiei orădene Bene International, tot ca beneficiari ai unor facturi fictive.

După caz, toţi vor răspunde pentru iniţierea sau constituirea unui grup infracţional organizat ori aderarea sau sprijinirea sub orice formă a unui astfel de grup în vederea săvârşirii de infracţiuni, evaziune fiscală, delapidare şi spălare de bani. Dacă vor fi găsiţi vinovaţi, ei riscă închisoarea pe o perioadă cuprinsă între 5 şi 20 de ani şi confiscarea averii până la recuperarea integrală a prejudiciului.

În timpul anchetei, procurorii DIICOT Oradea şi poliţiştii Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Oradea au cooperat cu Inspectoratul Judeţean de Poliţie Bihor, Direcţia Operaţiuni Speciale, Serviciul Român de Informaţii - Secţia Bihor, Brigada de Combatere a Criminalităţii Organizate Iaşi şi Serviciul de Combatere a Criminalităţii Organizate Mehedinţi.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
22 Comentarii
laptop
La Bene, o reparatie de laptop, placa de baza "prajita" 10 minute intrun cuptor electric de bucatarie, 3 luni garantie = 250 RON...
Postat 31 August 2013, 07:36 de joe
ma bucur
PE ZDREANTA AIA DE MIHES DACA L-AR ASCUNDE PANA O SA-L CAUT EU...GUNOI
Postat 01 Aprilie 2013, 20:31 de adi
usl 2013
Chiar asa de bine ne merge cu noua guvernare ca vad ca nimeni nu mai este in strada. Personal si eu am vazut ca familia Bene lucreaza. Nu ii cunosc extraordinar de bine dar oricum nu e usor sa multumesti pe toata lumea indiferent cat de mult te straduiesti. Cine lucreaza in comert probabil ca intelege. Totusi cei acuzati dau de lucru catorva sute de oameni lucru care se poate schimba peste noapte de multe ori pt. niste acuzatii de doi bani nefondate. Problema este ca pana ti se face dreptate mori si tu si neamu. La acele persoane care lucreaza la cei invinuiti se gandeste cineva? Inainte sa judecati va ganditi ca vorbim de familile multor persoane care la sitatia actuala depe piata muncii raman fara un salariu. Mai bine am fi uniti si am cauta adevaratii hotii din aceasta tara nu cativa comercianti marunti care vand 3 calculatoare cu 2 lei bucata ci cei care vin licente guvernului actual cu sute de miliaone de euro fara licitatii si asa mai departe. La asta sa reflectam mai bine, ca totusi banii nostri ai fiecaruia sunt in acele contracte de sute de milioane de euro nu la vrajeli din astea.
Postat 25 Martie 2013, 13:54 de Florin
dreptate?
Nu stiu daca merita mentionat cine si ce a patit la serviceul de la Bene. E vorba de o alta chestie care de multe ori nu reflecta adevarul ci doar goana dupa bani a actualei clase politice. Mai exista si multi oameni nevinovati care tre sa cada in bataia tunului ca sa nu o incaseze cei mai mari. Nu vad de ce lumea zice de unii din cei ce apar in articol ca ar fi extraordinar de bogati cand majoritatea au credite pe care daca le executa banca nu raman nici cu chilotii de pe ei. Cred ca trebuie vazut cine cu ce ramane ca vorba aia cine e sus nu merge pe credite si datorii ci are bani pusi deoparte, nu cumpara masini in leasing ci cumpara pe diverse persoane bunuri sa scape. Eu cred ca asta trebuie sa ne puna pe ganduri si sa nu ne bucuram de necazurile altora mai ales ca se apropie si Pastele. Eu sper sa mai existe dreptate in tara asta si cei nevinovati sa poate sa doarma linistiti pt. ca nu e drept ce se intampla cu cetatenii acestei tari.
Postat 25 Martie 2013, 13:45 de Florin
realitatea
fiecare cu parerea lui dar eu am vazut pe femeia aia muncind de dimineata pana seara - ceea ce nu se poate spune despre multi afaceristi ai bihorului- care din afaceri cu statul s-or inbogatit peste noapte- asa ca poate mai usor cu aruncat cu pietrele caci oricare fara suport politic ne putem trezi cu belele.astia cu protectie politica tuna milioane de euro si nu li se intampla nimic
Postat 25 Martie 2013, 13:38 de just
avarii
sa-i confiste si din ungaria averile din furaciuni si banii furati de la clienti prin diferite reparatii nejustificate,acestor grup infractional,BENE!!!
Postat 23 Martie 2013, 07:58 de rambo
jos bene
TI-A SUNAT CEASUL...BENEEEEEE!
Postat 23 Martie 2013, 07:42 de hai dna
bene
Laudaroasa de cristina bene,care zice ca are relatii peste tot,oare mai scapa acum,fara sa-i confiste tot ce o furat si cativa anisori in iad!!!? speram sa si-o ia,sa-i sara penele...
Postat 23 Martie 2013, 07:36 de pene
Faci misto de noi?
@ stv3 Faci misto de noi? " imi schimbau in garantie pe loc fara comentarii (!)" de unde ai inventat asta? Si in vremurile bune cand mergea afacerea trimiteau produsul in garantie si iti dadeau ceva in loc daca le venea de la furnizor. Cand ti-a schimbat tie pe loc? Esti cumva Beata de la Bene de la vanzari? Doar ea poate spune o asa minciuna si prostie in fata.
Postat 22 Martie 2013, 18:49 de @ stv3
hai bene
BENE INTERNATIONAL de pe str clujului mi-a dat si mie teapa,cu cateva milioane.a zis ca pot sa merg unde vreau sa fac plangere ca ei au relatii.asa respect sa va dea si voua judecatorii acum,eu am muncit pt banii ce vi i-am dat,nu am inselat pe nimeni,smecherilor!
Postat 22 Martie 2013, 13:30 de hai bene
bene
cristina bene nehalita dupa bani,cu mari relatii...stie csabi cum te distrezi tu cu baietei prin budapesta pe banii statului roman!!!
Postat 22 Martie 2013, 13:09 de bene
roata morii
** cristina bene!!!! (...) mare tepara,aroganta ingamfata! s-o pisat pe ea cand i-am cerut 200lei inapoi,pe niste reparatii la laptopul pe care mai tare mi l-a distrus decat sa-l repare.ai preferat amenda de la opc:1000 lei si blesteme fara numar,care vad ca te-au ajuns...
Postat 22 Martie 2013, 12:34 de roata morii
se-nvartes-te
cristina beneeeee,ieftina tepara care esti! ne bucuram noi clientii ,care am dus la reparat laptopuri si ne-ai luat milioane pe degiaba.nu ti-o ajuns opc-u ca te-o amendat,te-or ajuns si blestemele...hahahahahaha... si inca nu s-a terminat...
Postat 22 Martie 2013, 12:19 de roata morii
Pentru stv3
De fiecare data am fost furat si inselat de la cei de la garantii. Nu stiu daca era ciubucul lor sau era politica firmei. Componentele pe care le-am luat de la ei si de care nu mai avut nevoie (am facut un upgrade tot la ei) mi-au dat pe ele 25% din pret sau cu alta ocazie mi-au dat de inteles ca pot sa le arunc la gunoi (la ei) ca nu valoreaza nimic. Ulterior am aflat ca as fi putut sa iau ceva bani pe ele 30-40-50 lei nu mult dar nu erau chiar de aruncat la gunoi.
Postat 22 Martie 2013, 07:50 de Emil
JUSTITIA NU EXISTA IN ROMANIA cautati oo la CEDOOO fara ezitare.
ok dar ce se aude de neamul MICULA, de firmele fantome vandute boschetarilor a lui BUCHENTAL si altii fini de a lui BLAGA< ce faceti cu noi ne mintiti si mintiti de paraca nu cunostem hotii si evazionisti din politica , uitati va bine la fetele lor toti au ajuns acolo si intretin politicul din evaziune masiga, grupuri de infractori dar pe care JUSTITIA ii lasa sa faca ce vor, de ce? cand a verificat finantele un partid si pe membrisai, legea e lege nu i tocmeala ? ce registre are un partid si cati banii se spala in partide cand vom stii, niciodata, clar JUSTITIA NU EXISTA IN ROMANIA cautati oo la CEDOOO fara ezitare.
Postat 21 Martie 2013, 10:59 de JUSTITIA NU EXISTA I
Bene
Din 2002 sunt client fidel la Bene. Sincer pana azi nu am avut ce reprosa lor. Daca era ceva problema imi schimbau in garantie pe loc fara comentarii (!) ce nu am patit la alti comercianti similari. La service cand nu s-a putut repara un calculator mai vechi nu am fost pus la plata si inlusiv au luat inapoi piesele montate anterior la aceeasi pret, fara sa fiu pagubit.
Postat 21 Martie 2013, 10:44 de stv3
BENE
erau niste ageamii. cand am dus un computer la reparat pai sa vedem, pai nu se poate, dar lasati-l la noi ca incercam, plus ca era un haos in service-ul lor, nu aveai loc nici sa stai in incaperea aia, magazin sau ce-o fi fost ... si fix pix, nu au reparat nimic! ONAXA e departe de ei, se si vede!
Postat 20 Martie 2013, 23:25 de ADINA
dotore, dotore
Ma derbedeilor si infractorilor din cercul lui DOTORE, CHIAR NU VA E RUSINE SA VA LAUDATI CU MUNCA ALTORA. Ca bine a zis Toba , dotore esti mincat de conexiunile cu politicul. Va veni si pt tine ziua cum a venit pt juristul de la Liberty. Sa nu crezi ca esti nemuritor batar ca ai supt toata aceasta perioada HEMOROIZII lui Vasile iar in prezent pe a lui Dobre VIA Bolojan. Mai paunule care esti tu PAUN.
Postat 20 Martie 2013, 17:24 de chestoras
beeeaaaahh ce urat , hotiiiii astia va oamoara pentru bani !!
generatii tinute la cald de comunisti :)))) mai trebuie sa treca doazeci de ani sa scapam de pui comunistilor educati sa fure!!! voi nu realizati ca cei ce fura v ar si omorai pentru bani, voi radeti ca fura STATUL dar STATUL dobitoace suntem NOI :)))).
Postat 20 Martie 2013, 16:09 de hotiiiiiii
totul se face la comanda politica
cand are de gand fiscul sa il salte si pe mudura, finul lui blaga, smekeras evazionist de pe borsului? pana nu i se taie craca lui blaga din pdl, toate neamurile si finii joaca justitia si finantele pe degete! bolojan de ce nu e demascat pentru sutele de mii de euro mita de la selina? acolo nu este interes?
Postat 20 Martie 2013, 15:12 de molnar
Cine a zis ceva de rasism ?!
Cand e vorba de fentat Statul se au ca fratii : tiganii, romanii, ungurii !
Postat 20 Martie 2013, 14:50 de pinonel
bene ? :))))
Pai acum de 5 ani am cumparat de la bene un monitor profesional cu 1500 ron, dupa 2 ani mai mult era in service ,nici azi nu functioneaza, nu va mai zic cum era reparatia, dar in fine vine s-a zambesc :))) in loc s-a repare si s-a schimba componetele defecte ,au ocolito partea defecta si au pus un kit chinezesc de 2 bani , cositorii ca la porci, lipsa suruburi etc. pacat ca nu am mers la prot. consumatoruui.
Postat 20 Martie 2013, 14:49 de samsung 214t
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Lucrările s-au terminat, ambuteiajele continuă! Trecerea de nivel cu calea ferată din strada Uzinelor a fost modernizată degeaba (FOTO)
  • Figaro și Lucifer, doi motani singuratici au ajuns de la Paris la Zoo Oradea (FOTO)
  • Cruce luminoasă de 14 metri, înălţată la Vintere cu ocazia Centenarului (FOTO)
  • Let’s do it, Bihor: Peste 23.000 de voluntari au adunat 30.000 de saci de gunoaie (FOTO)
  • Gunoaie de oameni: Firma de salubritate a Primăriei Aleşd a aruncat 200 tone de deşeuri în mijlocul naturii (FOTO/VIDEO)
  • 'Huligani' la Cetate: Rockerii de la Hooligans au închis Zilele Culturii Maghiare (FOTO/VIDEO)
  • Oradea City Running Day: Alergători de toate vârstele au fugit pe străzile oraşului (FOTO/VIDEO)
  • Cântăreţul de la pod: În fiecare seară, trubadurul Lucian Chelu cântă pentru orădeni lângă Podul Intelectualilor (FOTO/VIDEO)
  • Zilele Culturii Maghiare: Jocuri pentru copii, spectacole şi târg cu de toate, la Cetate (FOTO/VIDEO)
  • Ziua curăţeniei: Peste 18.000 de voluntari bihoreni au curăţat gunoaiele aruncate prin judeţ (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON