URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 11 DECEMBRIE 2019

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
După unii, Primăria n-ar trebui să cheltuiască 120.000 euro pe niște emisiuni care vor fi ascultate, estimativ, de „numai” 14 milioane de oameni. Mai bine ar împărţi banii tuturor locuitorilor. Cu 50 de eurocenți în plus, sărbătorile fiecărui orădean ar căpăta o strălucire aparte.
Zic şi eu
Adrian Cris
Într-o societate ipocrită, vestea că aproape jumătate din adolescenţii României sunt analfabeţi funcţional (potrivit celei mai recente testări PISA, a Organizaţiei pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică, 44% nu înţeleg un text, deşi cunosc literele care îi formează cuvintele) a fost întoarsă pe toate feţele câteva zile, după care, ca de obicei, a şi fost uitată pentru a face loc altor uimiri, nou-nouţe.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Un monstru în sine, birocrația creează la rândul ei alți monștri. Birocratul are infinit mai mult respect pentru o hârtie semnată și stampilată decât pentru un om în carne și oase. Din spatele unui birou sau baricadat în spatele unei tejghele cu geam termopan, birocratul se simte o ființă superioară, un supra-om, care va descalifica orice biped lipsit de hârtiile necesare pentru a dovedi ce are de dovedit.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre decizia Primăriei Oradea de a taxa eliberarea pe loc a documentelor la ghişeu şi de a încuraja, inclusiv prin reduceri fiscale, relaţia online între cetăţeni şi administraţie?De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Recent, Înalta Curte de Casație și Justiție a pronunțat o decizie obligatorie cu privire la termenul în care se pot solicita despăgubiri în cazul provocării unei pagube printr-un act administrativ nelegal. Mai concret, s-a stabilit că termenul de un an pentru solicitarea de despăgubiri în instanță curge de la data la care persoana vătămată a luat cunoștință de paguba efectivă.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Coronarografia reprezintă o metodă de diagnostic invazivă (nu de tratament) ce permite vizualizarea directă a arterelor inimii (coronare) afectate prin infarct. Coronarografia presupune introducerea unui cateter (un tub minuscul) la nivelul arterei inghinale de la rădăcina coapsei şi înaintarea lui, sub control radiologic, până la nivelul arterelor coronare, moment în care se injectează o substanţă de contrast ce permite astfel stabilirea locului stenozat (îngustat) sau obstruat (înfundat) şi a atitudinii terapeutice: tratament medical, angioplastie sau tratament chirurgical.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
13 Noiembrie 2019, 13:01

Pro România îşi îndeamnă alegătorii din Bihor să voteze şi în turul doi, chiar dacă au rămas un preşedinte absent şi „una care cântă şi varsă lacrimi”

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Liderii Pro România Bihor, Octavian Bara şi Claudiu Pop, afirmă că formaţiunea pe care o reprezintă în judeţ urcă "pe o orbită în spirală", cum s-a exprimat cel dintâi, deoarece la primul tur al alegerilor prezidenţiale din 10 noiembrie, candidatul pe care acest partid l-a susţinut împreună cu ALDE, fostul actor Mircea Diaconu, a obţinut în judeţ aproape 8% din voturile bihorenilor, faţă de mai puţin de 5% reuşite în alegerile europarlamentare (doar de Pro România).

"Rezultate încurajatoare"

"Avem organizaţii care în Bihor au obţinut un scor nu foarte bun, dar mulţumitor", a spus Octavian Bara într-o conferinţă de presă pe care a susţinut-o, miercuri, împreună cu Claudiu Pop. Bara a argumentat că, în Oradea, Mircea Diaconu a obţinut peste 8.000 de voturi, peste cele 5.000 obţinute de Pro România în primăvară, şi a adăugat că "avem comune unde organizaţiile noastre au produs fibrilaţii" primarilor PNL şi PSD, dând ca exemple Pomezeu (cu edil liberal), "unde echipa noastră a obţinut scoruri peste Klaus Iohannis şi Viorica Dăncilă", precum şi Sânmartin (primar PSD), unde candidatul Pro România a luat "mai mult decât dublu" faţă de scorul de la europarlamentare.

"Nu avem încă organizaţii bine închegate peste tot, dar acolo unde avem sunt rezultate încurajatoare", a spus şi Claudiu Pop, subliniind că acestea sunt o premisă bună pentru alegerile locale de anul viitor, la care Pro România are ambiţia "să conteze în politica la nivel judeţean".

"Oricine să meargă la vot"

Pe de altă parte, deşi au precizat că "la nivel central" Pro România încă nu a luat o decizie în acest sens, Bara şi Pop au transmis celor 18.872 bihoreni care duminica trecută l-au votat pe Mircea Diaconu să participe şi la al doilea tur de scrutin şi să aleagă pe cine consideră ei că merită.

"Noi îndemnăm pe oricine să meargă la vot. Pe cine alege fiecare este treaba fiecăruia, între un preşedinte care n-a excelat cu nimic în campanie şi una care cântă şi varsă lacrimi, că aţi văzut că în PSD se cântă "Nicio lacrimă", de Ion Cristinoiu", a spus Octavian Bara, cu trimitere la cel mai recent episod de "jigniri" simţite de Viorica Dăncilă, descrisă ca o "proastă" chiar de către propriii ei colegi de partid, inclusiv de Claudiu Manda, soţul propriei şefe de campanie, Olguţa Vasilescu.

"Boicotul nu este o soluţie, pentru că indiferent de boicot, un preşedinte oricum va ieşi pe 24 noiembrie, şi nu e bine să fie lipsit de legitimitate", a adăugat şi Claudiu Pop.

Întrebări "încuietoare"

În ce privşete lipsa confruntării electorale între cei doi candidaţi rămaşi în cursă, reprezentanţii Pro România afirmă că aceasta nu este normală, dar ea nu trebuie să oprească bihorenii să meargă la vot. "Nu poţi să nu mergi la o confruntare, chiar dacă adversarul tău este mai slab decât tine", i-a reproşat Bara lui Iohannis.

Solicitaţi de BIHOREANUL să spună ce întrebări "încuietoare" le-ar fi pus celor doi candidaţi dacă ar avea posibilitatea, atât Bara, cât şi Pop s-au gândit s-o chestioneze doar pe Dăncilă. "Eu aş întreba de ce nu a acceptat un candidat unic al PSD, ALDE şi Pro România", a spus Bara, cu trimitere la propunerea făcută Vioricăi Dăncilă în vară de Victor Ponta.

"Tabla înmulţirii!", a zis Claudiu Pop, după care a bătut în retragere: "Îi las pe colegii ei s-o încurce. La cum au încurcat-o baronii din judeţe, nu mai trebuie nimeni s-o încurce", a spus el.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
2 Comentarii
PCR transpartinic. Ep.: ”Vitejii” de la ”Pro România” (& ALDE)
I. "Avem organizaţii care în Bihor au obţinut un scor nu foarte bun, dar mulţumitor", a spus Octavian Bara într-o conferinţă de presă pe care a susţinut-o, miercuri, împreună cu Claudiu Pop. Bara a argumentat că, în Oradea, Mircea Diaconu a obţinut peste 8.000 de voturi, peste cele 5.000 obţinute de Pro România în primăvară, şi a adăugat că "avem comune unde organizaţiile noastre au produs fibrilaţii" primarilor PNL şi PSD, dând ca exemple Pomezeu (cu edil liberal), "unde echipa noastră a obţinut scoruri peste Klaus Iohannis şi Viorica Dăncilă", precum şi Sânmartin (primar PSD), unde candidatul Pro România a luat "mai mult decât dublu" faţă de scorul de la europarlamentare. 1. Ați avut un candidat, cetățean român de bună credință și cu sânge de dac ”în instalație”, care cu un sprijin minimal, dar adecvat, inclusiv în BSV-uri, trebuia să intre lejer în Turul II. 2. O întrebare decentă pentru cei doi politicieni locali de la ”Pro România”: Ținând seama de faptul că PPU-SL nu are, încă, organizații la nivel de Oradea/Bihor, respectiv de notorietatea Domnului Mircea Diaconu, cum vă explicați cele peste 5000 de voturi obținute de Ramona Ioana Bruynseels, candidata PPU-SL în județul Bihor? PS După câte cunosc, în Oradea a acționat un singur voluntar PPU-SL, care a relipit, în destule situații și afișele candidatului Mircea Diaconu, desprinse de vânt/intemperii, sau de unele ...”Portocale”. II. În loc de concluzii. 1. Sunt convins de faptul că dacă domnul Mircea Diaconu ar fi intrat în cursa prezidențială, doar cu câte o echipă de voluntari fideli la nivelul fiecărui județ, actualmente era în Turul II. III. Un mesaj și pentru Janos ur & Co (de la PSD Bihor): Doamna candidat Viorica Veronica Dăncilă merită (mult) mai multe voturi. Și în județul Bihor!
Postat 17 Noiembrie 2019, 13:09 de stefan
magarilor
"un preşedinte ... nu e bine să fie lipsit de legitimitate" Adica eu sunt obligat sa legitimizez orice natarau ajunge acolo? Cu ce e mai bun Mutul decat Ceausescu? Ca nu face nimic?
Postat 13 Noiembrie 2019, 17:19 de testtest
count display

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.3149 RON
  • 1 EUR = 4.7787 RON
  • 1 HUF = 0.0144 RON