A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: getimagesize(https://cdn.ebihoreanul.ro/static/gallery_big/Ovidiu Muresan.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request

Filename: controllers/ebh.php

Line Number: 1076

Oradenii pot semna pentru plecarea lui Boc
URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 19 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
07 August 2010, 14:27

Orădenii pot semna pentru plecarea lui Boc

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Deşi iniţial răspunzător cu strângerea semnăturilor pentru "Moţiunea de cenzură populară" a fost numit de către conducerea PSD Bihor Ovidiu Copil, sarcina acestuia a fost preluată de fostul preşedinte al organizaţiei municipale Oradea, Ovidiu Mureşan.

Într-o conferinţă de presă desfăşurată vineri, Mureşan a anunţat că acţiunea de strângere a semnăturilor va avea loc în municipiu în două locaţii, prima dintre ele fiind aceeaşi în care pesediştii au colectat ajutoare pentru persoanele sinistrate în urma inundaţiilor din Moldova, şi anume pe strada Independenţei, în apropierea Podului Ferdinand. O a doua locaţie, a adăugat Mureşan, este - tot de luni, 9 august - micul platou din faţa magazinului Crişul.

"Vom duce această acţiune şi în pieţele din oraş, unde membrii de partid vor culege semnături de la orădenii care îşi fac cumpărăturile", a precizat Ovidiu Mureşan.

Deocamdată, deşi şi-au propus în urmă cu două săptămâni să adune până la începutul lunii septembrie 100.000 de semnături din întregul judeţ, PSD Bihor a reuşit să colecteze doar 7.000 de iscălituri. Culmea, nu din cauză că oamenii nu ar fi de acord cu plecarea Guvernului, spun liderii organizaţiei, ci a lentorii cu care chiar activiştii partidului îşi îndeplinesc sarcina primită.

Chiar preşedintele PSD Bihor, senatorul Ioan Mang, a recunoscut că în urmă cu două săptămâni, după ce presa locală a anunţat iniţierea acţiunii, "foarte mulţi oameni ne-au contactat pentru a-şi da semnăturile". Deşi Mang nu a spus-o, poate acesta este şi motivul pentru care de desfăşurarea acţiunii nu mai răspunde cel numit iniţial, Ovidiu Copil, ci Ovidiu Mureşan.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
@ ana mares. Tepe "portocalii"!
Despre câteva tepe "portocalii" : a) -25% la salariul de bugetar (competent, dar "nestimulat", sau (auto)premiat); b) -15% la indemnizația de șomaj; c) -16% la pensie (preconizat). Multe succesuri!
Postat 11 August 2010, 11:55 de stefan
teapa
Alta teapa pesedista. Azi am vrut sa semnez. Nu era nici urma de pesedei. Astia sunt cu totii la bere.
Postat 10 August 2010, 14:03 de ana mares
"Bocut de la Securitate!" Ep. Nu vreau sa fac poc!
In cazul unor alegeri generale (anticipate), câte procente credeți ca vor obține candidații PD-L? PD-L va ajunge la 15%? Oare de ce? Poate primim un răspuns pertinent, de la "secția de propaganda" (anca, Romanul simplu, bird(e)y, s.a.) Multe succesuri!
Postat 10 August 2010, 08:05 de stefan
atentie!!!
Furtul de identitate devine o problema din ce in ce mai mare in Romania. Cu o copie dupa cartea de identitate, infractorii iti pot provoca daune materiale importante dar si de imagine. Daca nu ai grija de datele personale de orice tip, de la buletin, pana la date eletronice si cele bancare, risti ca ele sa fie folosite in activitati ilegale care sa iti aduca prejudicii directe. Fara sa ne dam seama, oferim curent in activitatile cotidiene acces la datele personale, de la ridicarea de bani sau scrisori recomandate la unitatile postale, la receptiile spatiilor de cazare, la casele de schimb valutar, sau chiar la achizitionarea de produsE. "De la faptul ca te duci sa faci un xerox de pe buletin, pana la faptul ca la notariat, unul dintre angajati iti poate folosi datele in scopuri ilicite, reprezinta un pericol", au spus reprezentantii Inspectoratului General al Politiei Romane, pentru Adevarul. De la contracte de telefonie mobila la produse AVON Printre"patiti" se afla si S.V., un tanar din Bucuresti, care a primit o factura mare de telefon ca apoi sa afle ca avea trei contracte cu compania de telefonie mobila. "Am mers la un dealer, de unde fusesera cumparate, pe numele meu doua, Iphone-uri la oferta cu abonament. La dealer, in momentul in care au cautat contractul meu, am vazut copia de pe buletin, in care era inscris numele meu, CNP-ul, o parte din adresa, mai putin etajul si apartamentul. Seria si numarul de pe cartea de identitate erau gresite, iar poza era a celui care, probabil, s-a folosit de datele mele, a declarat tanarul. Compania de telefonie mobila a suportat daunele, insa nu toate victimele furtului de identitate au la fel de mult noroc. Raluca P., din Galati, a primit la sfarsitul lunii o instiintare de la compania de AVON ca ar avea de plata suma de 4.000 de lei. "Parintii mei tot primeau, de cateva luni, in cutia postala plicuri de la distribuitorul de cosmetice, pe care le aruncau, crezand ca sunt publicitate. La sfarsitul lunii iunie, am primit insa o instiintare ca am de platit o restanta de 4.000 de lei la AVON", a povestit Raluca, pentru Adevarul. Tanara a aflat in cele din urma ca o angajata a companiei de asigurari unde facuse o asigurare RCA se folosise de copia dupa cartea ei de identitate si a depus plangere la Politie. Cum sa ne protejam In cazul in care te confrunti cu furtul de identitate, este important sa te prezinti cat mai repede la Politie unde sa depui o sesizare. Pentru a te proteja, esti sfatuit sa nu dai acces la datele tale personale unor persoane neautorizate. Inainte de a divulga orice date, verifica calitatea inscrisurilor prezentate si autenticitatea acestora sau a mesajelor receptionate. Sursa: www.stiri.acasa.ro- 06.08.2010
Postat 09 August 2010, 12:36 de anca
alternativa?
altceva mai important nu au de facut,sa intrebe populatia ce parere are despre Iliescu,Nastase si alti emanati din psd,sa dea solutii la criza nu la destabilizare,oricum in oradea se voteaza de obicei OMUL si nu partidul si asta ar trebui sa le dea de gindit oportunistilor din toate partidele,iar cu stringerea de semnaturi nu stiu cit de obiectiv sau corecti pot sa fie acesti GICA CONTRA
Postat 08 August 2010, 15:48 de luky
toti politicieni
as dori sa strangem semnaturi penrtru profesionalismul imoral aplicat in sistemul Bugetar pentru modul cum profesiile libere fac evaziune si ne consuma timpul prin modul birocratic IMPUS, auzi finate SEDII SOCIALE, nu ne ajuns ONRC, nu vrem economie vrem doar sa platim BUGETARI in rest munceste ploaia si vantul
Postat 08 August 2010, 12:55 de anca
exact
mai incet cu semnaturiile ca va puteti trezi cu alte fapte penale de inselaciune astea se dau on line (nume, judet opinie si atat) nicidecum in scris...serie de buletin plus semnatura...chiar sunteti loviti in cap!!! te miri ca politia nu mai face fata datele de identitate si semnaturie nu se dau oricui si oricum...ATENTIE!
Postat 08 August 2010, 12:01 de anca
replica la articol
Redactia saptamanalului,,Bihoreanul `` nu laudape Ovidiu Muresan consilier PSD,un supraponderal impus la inaintarepentrufotoliu de primar al orasului Oradea la alegerile din 2012 din partea PSD.Talibanii rebeli fanatici din PSD Bihor colegiul 6 Salonta daca-l prindem peconsilierul acesta judetean PSD Ovidiu Muresan la sarbatoarea comunei Cefa si isi va face reclama la Romtelecom o sa-i rupem picioarele ,asa afacut si anul trecut si ne-a facut de rusine.Ovidiu Muresanconsilier judetean PSD cu 100 000 de semnaturi poti ca sa inaintezi o lege in parlamentul ROMANIEI,,ex constitutia anticoruptie din ROMANIA,cine stie oare la ce vor folosi aceste semnaturi in mina presedintelui,,legitim legal ales `` al PSD Bihor senatorul Ioan Mang?Aceasta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 08 August 2010, 06:43 de Romanul Simplu
ar trebui
ar trebui sa mai slabesti...vei polua aerul,propun taxa pe gazele umane, neglijenta in privinta sanatati ar trebui taxata...nu guvernul BOC dat jos ! tara a ajuns in ultimul hal din cauza unei politici care si a urmarit propriile scopuri: DISCRIMINAREA SOCIALA
Postat 07 August 2010, 21:48 de wow
Fumigene "portocalii". Ep. "pip"
I. Pentru (unii ca) "pip": Bănuiesc ca știți unde este amplasata, statuia lui Gojdu, in centru. Acolo se afla, Sediul PSD Oradea. Se poate semna și acolo. II. Cine nu votează bine, sa nu se mai plângă ca NU O DUCEM BINE! Mult(e) succes(uri)!
Postat 07 August 2010, 18:17 de stefan
Orădenii pot semna pentru plecarea lui Boc
nu am crezut ca puteti fii asa de prosti!!!si eu as semna dar nu siu de nici un loc...cica in piata...in piata din rogerius umblu regulat si nu am vazut nimica de genul acesta....DE CE NU MA MIRA CA NU AATI CISTIGAT ALEGERILE???NO PINA AMU AM VRUT SA SEMNEZ,AM VRUT SA VA VOTEZ...DAR PE MINE NU MAI CONTATI SI CRED CA NU SUNT SG CARE GINDESTE ASA DACA DE ATITA NU SUNTETI IN STARE...SA CULEGETI NISTE SEMNATURI PE CARE MULTA LUME LEAR DA...DACA AR STII UNDE!!!!SARACA PSD CU ASA OAMENI...CARE NUMAI BANII VOR...SE DUC DE RIPA...FRAIERILOR...
Postat 07 August 2010, 15:55 de pip
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Diaspora, Oradea te aşteaptă: 'Stranierii' primiţi la Oradea cu uşile deschise, 'nu cu gaze şi bastoane' (FOTO)
  • Cum va arăta artera Nufărul – Centrul Civic: Linii de tramvai înierbate, străjuite de arbori înalţi, stâlpi de iluminat cu senzori şi camere de supraveghere (FOTO)
  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
  • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON