URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 22 MARTIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Atunci când se fac investiţii din fonduri guvernamentale, reţeta e simplă. De obicei câştigă o firmă tare din Bucureşti, care are intrare pe la CNAIR, la Ministerul Dezvoltării sau la Compania Naţională de Investiţii. Imediat după adjudecarea licitaţiei, care de regulă are la bază descalificarea concurenţei, fericitul câştigător sună la fraierii care au firme din Oradea şi le propun să le subcontracteze lucrarea.
Zic şi eu
Adrian Cris
Se zice că doar cine nu munceşte nu greşeşte (deşi eu, personal, cred că greşeşte şi cel ce nu munceşte). În orice caz, bărbaţi sunt cei care îşi asumă greşelile, iar eu îmi declar apartenenţa la această categorie. Ca atare, recunosc că după ce am primit reacţia lui Pásztor, i-am verificat argumentele, cum că deplasarea în interes de serviciu în Austria a făcut-o separat de cea în interes privat în Elveţia. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Protestul de vineri a avut eficiența unei petale de trandafir în fața șenilei unui tanc de 50 de tone. Conducătorii s-au spart de râs în timpul protestului de un sfert de ceas al celor buni, după care s-au întors în întuneric și fum, la masa de poker pe care joacă soarta acestei nații nefericite. Pe ei nu îi interesează dacă străzile se blochează pentru 15 minute, câtă vreme lucrul acesta oricum se întâmplă zilnic, ore în șir...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Instanţa Supremă s-a pronunţat recent, printr-o decizie de speţă, în sensul în care Ghidul pentru acordarea daunelor morale emis de Fondul de Protecţie a Victimelor Străzii nu este obligatoriu pentru instanţe.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Scleroza multiplă este o boală caracterizată prin inflamaţia şi distrucţia selectivă a mielinei sistemului nervos central, cu apariţia unor zone de cicatrizare. Mielina este o substanţă care înveleşte fibrele nervoase, având un rol important în conducerera influxului nervos şi care apare în luna a 5-a vieţii intrauterine cu definitivare după naştere. Boala mai este denumită şi scleroza "în plăci" datorită aspectului zonelor cicatrizate ale creierului, leziunile fiind denumite "plăci".
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
07 August 2010, 14:27

Orădenii pot semna pentru plecarea lui Boc

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Deşi iniţial răspunzător cu strângerea semnăturilor pentru "Moţiunea de cenzură populară" a fost numit de către conducerea PSD Bihor Ovidiu Copil, sarcina acestuia a fost preluată de fostul preşedinte al organizaţiei municipale Oradea, Ovidiu Mureşan.

Într-o conferinţă de presă desfăşurată vineri, Mureşan a anunţat că acţiunea de strângere a semnăturilor va avea loc în municipiu în două locaţii, prima dintre ele fiind aceeaşi în care pesediştii au colectat ajutoare pentru persoanele sinistrate în urma inundaţiilor din Moldova, şi anume pe strada Independenţei, în apropierea Podului Ferdinand. O a doua locaţie, a adăugat Mureşan, este - tot de luni, 9 august - micul platou din faţa magazinului Crişul.

"Vom duce această acţiune şi în pieţele din oraş, unde membrii de partid vor culege semnături de la orădenii care îşi fac cumpărăturile", a precizat Ovidiu Mureşan.

Deocamdată, deşi şi-au propus în urmă cu două săptămâni să adune până la începutul lunii septembrie 100.000 de semnături din întregul judeţ, PSD Bihor a reuşit să colecteze doar 7.000 de iscălituri. Culmea, nu din cauză că oamenii nu ar fi de acord cu plecarea Guvernului, spun liderii organizaţiei, ci a lentorii cu care chiar activiştii partidului îşi îndeplinesc sarcina primită.

Chiar preşedintele PSD Bihor, senatorul Ioan Mang, a recunoscut că în urmă cu două săptămâni, după ce presa locală a anunţat iniţierea acţiunii, "foarte mulţi oameni ne-au contactat pentru a-şi da semnăturile". Deşi Mang nu a spus-o, poate acesta este şi motivul pentru care de desfăşurarea acţiunii nu mai răspunde cel numit iniţial, Ovidiu Copil, ci Ovidiu Mureşan.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
@ ana mares. Tepe "portocalii"!
Despre câteva tepe "portocalii" : a) -25% la salariul de bugetar (competent, dar "nestimulat", sau (auto)premiat); b) -15% la indemnizația de șomaj; c) -16% la pensie (preconizat). Multe succesuri!
Postat 11 August 2010, 11:55 de stefan
teapa
Alta teapa pesedista. Azi am vrut sa semnez. Nu era nici urma de pesedei. Astia sunt cu totii la bere.
Postat 10 August 2010, 14:03 de ana mares
"Bocut de la Securitate!" Ep. Nu vreau sa fac poc!
In cazul unor alegeri generale (anticipate), câte procente credeți ca vor obține candidații PD-L? PD-L va ajunge la 15%? Oare de ce? Poate primim un răspuns pertinent, de la "secția de propaganda" (anca, Romanul simplu, bird(e)y, s.a.) Multe succesuri!
Postat 10 August 2010, 08:05 de stefan
atentie!!!
Furtul de identitate devine o problema din ce in ce mai mare in Romania. Cu o copie dupa cartea de identitate, infractorii iti pot provoca daune materiale importante dar si de imagine. Daca nu ai grija de datele personale de orice tip, de la buletin, pana la date eletronice si cele bancare, risti ca ele sa fie folosite in activitati ilegale care sa iti aduca prejudicii directe. Fara sa ne dam seama, oferim curent in activitatile cotidiene acces la datele personale, de la ridicarea de bani sau scrisori recomandate la unitatile postale, la receptiile spatiilor de cazare, la casele de schimb valutar, sau chiar la achizitionarea de produsE. "De la faptul ca te duci sa faci un xerox de pe buletin, pana la faptul ca la notariat, unul dintre angajati iti poate folosi datele in scopuri ilicite, reprezinta un pericol", au spus reprezentantii Inspectoratului General al Politiei Romane, pentru Adevarul. De la contracte de telefonie mobila la produse AVON Printre"patiti" se afla si S.V., un tanar din Bucuresti, care a primit o factura mare de telefon ca apoi sa afle ca avea trei contracte cu compania de telefonie mobila. "Am mers la un dealer, de unde fusesera cumparate, pe numele meu doua, Iphone-uri la oferta cu abonament. La dealer, in momentul in care au cautat contractul meu, am vazut copia de pe buletin, in care era inscris numele meu, CNP-ul, o parte din adresa, mai putin etajul si apartamentul. Seria si numarul de pe cartea de identitate erau gresite, iar poza era a celui care, probabil, s-a folosit de datele mele, a declarat tanarul. Compania de telefonie mobila a suportat daunele, insa nu toate victimele furtului de identitate au la fel de mult noroc. Raluca P., din Galati, a primit la sfarsitul lunii o instiintare de la compania de AVON ca ar avea de plata suma de 4.000 de lei. "Parintii mei tot primeau, de cateva luni, in cutia postala plicuri de la distribuitorul de cosmetice, pe care le aruncau, crezand ca sunt publicitate. La sfarsitul lunii iunie, am primit insa o instiintare ca am de platit o restanta de 4.000 de lei la AVON", a povestit Raluca, pentru Adevarul. Tanara a aflat in cele din urma ca o angajata a companiei de asigurari unde facuse o asigurare RCA se folosise de copia dupa cartea ei de identitate si a depus plangere la Politie. Cum sa ne protejam In cazul in care te confrunti cu furtul de identitate, este important sa te prezinti cat mai repede la Politie unde sa depui o sesizare. Pentru a te proteja, esti sfatuit sa nu dai acces la datele tale personale unor persoane neautorizate. Inainte de a divulga orice date, verifica calitatea inscrisurilor prezentate si autenticitatea acestora sau a mesajelor receptionate. Sursa: www.stiri.acasa.ro- 06.08.2010
Postat 09 August 2010, 12:36 de anca
alternativa?
altceva mai important nu au de facut,sa intrebe populatia ce parere are despre Iliescu,Nastase si alti emanati din psd,sa dea solutii la criza nu la destabilizare,oricum in oradea se voteaza de obicei OMUL si nu partidul si asta ar trebui sa le dea de gindit oportunistilor din toate partidele,iar cu stringerea de semnaturi nu stiu cit de obiectiv sau corecti pot sa fie acesti GICA CONTRA
Postat 08 August 2010, 15:48 de luky
toti politicieni
as dori sa strangem semnaturi penrtru profesionalismul imoral aplicat in sistemul Bugetar pentru modul cum profesiile libere fac evaziune si ne consuma timpul prin modul birocratic IMPUS, auzi finate SEDII SOCIALE, nu ne ajuns ONRC, nu vrem economie vrem doar sa platim BUGETARI in rest munceste ploaia si vantul
Postat 08 August 2010, 12:55 de anca
exact
mai incet cu semnaturiile ca va puteti trezi cu alte fapte penale de inselaciune astea se dau on line (nume, judet opinie si atat) nicidecum in scris...serie de buletin plus semnatura...chiar sunteti loviti in cap!!! te miri ca politia nu mai face fata datele de identitate si semnaturie nu se dau oricui si oricum...ATENTIE!
Postat 08 August 2010, 12:01 de anca
replica la articol
Redactia saptamanalului,,Bihoreanul `` nu laudape Ovidiu Muresan consilier PSD,un supraponderal impus la inaintarepentrufotoliu de primar al orasului Oradea la alegerile din 2012 din partea PSD.Talibanii rebeli fanatici din PSD Bihor colegiul 6 Salonta daca-l prindem peconsilierul acesta judetean PSD Ovidiu Muresan la sarbatoarea comunei Cefa si isi va face reclama la Romtelecom o sa-i rupem picioarele ,asa afacut si anul trecut si ne-a facut de rusine.Ovidiu Muresanconsilier judetean PSD cu 100 000 de semnaturi poti ca sa inaintezi o lege in parlamentul ROMANIEI,,ex constitutia anticoruptie din ROMANIA,cine stie oare la ce vor folosi aceste semnaturi in mina presedintelui,,legitim legal ales `` al PSD Bihor senatorul Ioan Mang?Aceasta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 08 August 2010, 06:43 de Romanul Simplu
ar trebui
ar trebui sa mai slabesti...vei polua aerul,propun taxa pe gazele umane, neglijenta in privinta sanatati ar trebui taxata...nu guvernul BOC dat jos ! tara a ajuns in ultimul hal din cauza unei politici care si a urmarit propriile scopuri: DISCRIMINAREA SOCIALA
Postat 07 August 2010, 21:48 de wow
Fumigene "portocalii". Ep. "pip"
I. Pentru (unii ca) "pip": Bănuiesc ca știți unde este amplasata, statuia lui Gojdu, in centru. Acolo se afla, Sediul PSD Oradea. Se poate semna și acolo. II. Cine nu votează bine, sa nu se mai plângă ca NU O DUCEM BINE! Mult(e) succes(uri)!
Postat 07 August 2010, 18:17 de stefan
Orădenii pot semna pentru plecarea lui Boc
nu am crezut ca puteti fii asa de prosti!!!si eu as semna dar nu siu de nici un loc...cica in piata...in piata din rogerius umblu regulat si nu am vazut nimica de genul acesta....DE CE NU MA MIRA CA NU AATI CISTIGAT ALEGERILE???NO PINA AMU AM VRUT SA SEMNEZ,AM VRUT SA VA VOTEZ...DAR PE MINE NU MAI CONTATI SI CRED CA NU SUNT SG CARE GINDESTE ASA DACA DE ATITA NU SUNTETI IN STARE...SA CULEGETI NISTE SEMNATURI PE CARE MULTA LUME LEAR DA...DACA AR STII UNDE!!!!SARACA PSD CU ASA OAMENI...CARE NUMAI BANII VOR...SE DUC DE RIPA...FRAIERILOR...
Postat 07 August 2010, 15:55 de pip
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Magazinul de plante Kaluna vă aşteaptă în parcarea Era Park Oradea (FOTO)
  • Bustul generalului Moşoiu a fost coborât de pe soclu pentru reabilitare (FOTO/VIDEO)
  • Echilibru şi spectacol la Cupa Tengo de la Salonta (FOTO)
  • Percheziții ale polițiștilor orădeni într-un dosar cu droguri de mare risc. Captură impresionantă (FOTO / VIDEO)
  • Incendiu de proporţii în Oradea, la o firmă din Parcul Industrial (FOTO / VIDEO)
  • La mulți ani, ERA Park! Carla’s Dreams i-a cucerit, sâmbătă seară, pe orădeni (FOTO / VIDEO)
  • Înaripatele Oradiei: Malurile verzi ale Crişului Repede şi stufărişul au atras în oraş numeroase specii noi de păsări (FOTO)
  • Puzderie de lume în centrul Oradiei, de Ziua Maghiarilor. Îmbrăcat în huszár, Szabó Ödön a acuzat că maghiarii sunt discriminaţi (FOTO/VIDEO)
  • #șîeu... NU: Angajaţii lui Ştefan Mandachi de la Oradea, împiedicaţi să protesteze în faţa propriului restaurant printr-un ordin al... „doamnei de la Lotus” (FOTO/VIDEO)
  • #Șîeu: Bihorenii au protestat pentru autostrăzi. Vezi cine și cum a manifestat! (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.1758 RON
  • 1 EUR = 4.7558 RON
  • 1 HUF = 0.0151 RON