URMĂREȘTE-NE PE
DUMINICĂ, 19 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
03 Noiembrie 2017, 14:20

Oradea va pierde! Primarul Ilie Bolojan acuză Guvernul Tudose de „tembelism economic” pentru măsurile fiscale pe care le pregăteşte

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Primarul Ilie Bolojan, prim-vicepreşedintele PNL, a acuzat vineri Guvernul Tudose de „tembelism economic” pentru măsurile fiscale pe care le pregăteşte. 

Edilul a declarat, vineri, în cadrul unei conferinţe de presă, că potrivit calculelor economiştilor Direcţiei Economice din cadrul Primăriei Oradea, prin trecerea integrală a contribuţiilor de la angajator la angajat şi diminuarea acestora de la 16% la 10%, bugetele administraţiilor locale se vor reduce cu procente între 10% şi 40%, ceea ce la nivelul Oradiei înseamnă între 5 şi 16 milioane euro.

Bolojan a explicat că una dintre resursele bugetului local o constituie cotele defalcate de 41,7% din impozitul pe venitul din salariile plătite la nivel de localitate. În Oradea, peste 50% din veniturile proprii ale oraşului provin din această taxă, ceea ce înseamnă circa 35 milioane euro.

"Prin aceste schimbări fiscale, care nu aduc niciun ban în buzunarul unui angajat, scăzând impozitul pe salariu de la 16% la 10%, cota care va întregi acest fond de 41,7% va fi mult mai mică. Chiar dacă ar creşte cota defalcată care se face venit la bugetul local, de la 41,7% la 100%, aşa cum se ia în calcul, veniturile tot se vor diminua cu circa 10%. Dacă nu se întâmplă nimic, scăderea va fi de 40%", a spus primarul.

Potrivit edilului, noul mod de calcul al impozitelor va diminua veniturile municipalităţii, lucru care se va reflecta în reducerea fondurilor pentru investiţii. "Vom păţi ce a păţit România, care, crescând bugetele de salarii, a scăzut banii de investiţii. E greu să reduci cheltuielile fixe cu salarii, iluminat public, încălzirea şcolilor, aşa că eşti nevoit să tai de la lucrări".

Ilie Bolojan a afirmat că va cere Asociaţiei Municipiilor din România să formuleze, în cadrul reuniunilor de duminică şi luni, un punct de vedere comun împotriva măsurilor fiscale anunţate de Guvernul Tudose. "Bugetele autorităţilor locale vor fi grav afectate, cu ponderi cuprinse între 10% şi 40%, iar primarii, indiferent de culoarea politică, nu pot fi de acord cu ele", a declarat Bolojan.

Potrivit edilului, motorul dezvoltării economice la nivel naţional îl constituie un număr de 20 de oraşe în frunte cu Capitala, care împreună generează două treimi din Produsul Intern Brut al României. În consecinţă, diminuarea bugetelor de investiţii ale acestor localităţi va încetini ritmul dezvoltării economice a ţării.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
9 Comentarii
?????????????
Hotul striga..hotii..
Postat 05 Noiembrie 2017, 06:57 de grigore
OK
Remarc că în zilele săptămânii scriem mulți, in week end postacii sunt liberi!
Postat 04 Noiembrie 2017, 18:36 de TDS
PNL, trezeste-te!
dle Bolojan, dumneavoastra ati observat cat de inexistenti sunteti ca partid la nivel national? va ascundeti confortabil dupa fusta lui orban, care are un glas asaaaa....de muierusca....de suaaav....de miserupist.... un pic de zvacnire, de barbatie nu se resimte din atitudinea lui; când incepe sa vorbeasca te ia somnul in 2 minute... serios! sunt dezamagit profund la atitudinea penelista de dupa alegeri, nici o implicare, nici o vizibilitate in plan economic! ne ducem de rapa cu masurile lor legislative si nu se gaseste nimeni sa ii ia de gat si sa le dea un upper-cut de dreapta la ficat si mecla sa le iasa politica din creier si burta! este groaznic sa vezi flamanzi naivi care voteaza cuibul de sobolani numit psd pt ca le vor creste pensiile cu 100 (un milion lei vechi) lei si se va scoate taxa auto, când in realitate salariile deputatilor s-au dublat de la 6000 la 13.000 (o suta trei zeci de milioane lei vechi pe luna), iar taxa auto o platim sub forma de taxa permanenta pe benzina - care apoi decurge in pretul la alimente, la orice se consuma in tara. Rusine PNL pt adormirea nationala de care da dovada! TREZITI-VA SI FACETI-VA DATORIA! LUPTATI PENTRU TARA ASTA DACA VA PASA!
Postat 03 Noiembrie 2017, 20:14 de roger
Spre centralizare, tot inainte!
Ca sa ne scuteasca de grija platii contributiilor salariale guvernul ar face mai bine sa ne preia tot salariul brut de la angajator, sa isi opreasca toate dijmele cuvenite pe gospodarie, iar ce ramane sa ne plateasca in functie de cum a fost, este sau va fi votat. Are toata legitimitatea votului democratic pentru a instaura democratia comunista. Mama ei de solidaritate!
Postat 03 Noiembrie 2017, 20:10 de FaBULA
A vorbit reprezentantul si purtatorul de cuvant Bolo, de la European Food&Drinks ...
... care dupa noile prevederi ale Codului Fiscal vor trebui sa raporteze financiar-contabil, separat si nu la gramada ca pana acum, lipsurile la viramentele angajatilor pentru CAS si CASS. Si cum lipsesc de acolo cam multi bani si se considera ca fiind o fapta profund penala ... ar fi neplacut pentru Oradea si contraproductiv pentru tot Bihorul, ca "germenii" sa mearga-n puscarie.
Postat 03 Noiembrie 2017, 18:58 de CrisDumi
Nea ilie, nu mai bine taceai?!
Daca ai fi un primar care sa faci lucruri durabile, n-as zice nimic, chit ca stim ca lucrezi numai cu firme de-ale liberalilor, ,,de casa"... Si afara cine are painea si cutitul isi taie o felie nitel mai mare. Nu-i corect, dar... Problema administratiei liberale din Oradea ultimilor ani e ca a avut sute de milioane de euro si a facut, cum se zice, ,,kkt-ul praf"! Nicio investitie majora nu a fost terminata la timp si in conditii ireprosabile, se carpeste si azi ce s-a receptionat in anii trecuti. Ziua de 31 decembrie 2015 a fost o zi neagra pt. oradeni, dar foarte profitabila pt. firmele de casa. Atunci s-au receptionat/platit vreo 30 de proiecte, era ultima zi... Singurul si adevaratul motiv al implicarii primarului e acela ca vor toca banii miticii si nu gasca lui! Da' nu-i bai, voiai sa ne pui in carca un imprumut de 35 de mil. euro, nimic (consilierii de casa nici vorba sa se opuna!) nu te opreste sa ridici suma la 50-60 de mil. Nu de alta dar ca maine trebuiesc bani pt. campaniile din 2019...
Postat 03 Noiembrie 2017, 18:05 de pinonel
Ce stat praralel avem in Romania in afara de Dragnea si organizatia sa politica de solidaritate intre mafioti?
Care "stat paralel"? In afara de Dragnea-Belina care cere guvernului sa dea raportu la partid saptamanal, cine e in guvernul acela?
Postat 03 Noiembrie 2017, 17:51 de unu
NEIN,NEIN, NEIN!
Citez: " Edilul a declarat vineri....diminuarea acestora de la 16% la10%..." ! Asta e impozitul, nicidecum contributiile! Mai jos / probabil autorul articolului / si-a dat seama de " simbolismul " lui BIG si a scris corect! Personal pot accepta ideea ca trecerea propusă ar fi bună dar nici acum nu îmi dau seama cum poate fi obligat un agent economic privat să crească salariile brute?! E de bun simț. ? Categoric. ! Mulți o vor face. ? Categoric. ! Dar hai mai repede cu Ordonanța. ! Statul paralel nu vrea. !
Postat 03 Noiembrie 2017, 16:00 de TDS
perfect de acord
100 % adevarat. Al comentariu nici nu e necesar
Postat 03 Noiembrie 2017, 14:44 de suporter_oradean
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Diaspora, Oradea te aşteaptă: 'Stranierii' primiţi la Oradea cu uşile deschise, 'nu cu gaze şi bastoane' (FOTO)
  • Cum va arăta artera Nufărul – Centrul Civic: Linii de tramvai înierbate, străjuite de arbori înalţi, stâlpi de iluminat cu senzori şi camere de supraveghere (FOTO)
  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
  • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON