URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 26 MARTIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Atunci când se fac investiţii din fonduri guvernamentale, reţeta e simplă. De obicei câştigă o firmă tare din Bucureşti, care are intrare pe la CNAIR, la Ministerul Dezvoltării sau la Compania Naţională de Investiţii. Imediat după adjudecarea licitaţiei, care de regulă are la bază descalificarea concurenţei, fericitul câştigător sună la fraierii care au firme din Oradea şi le propun să le subcontracteze lucrarea.
Zic şi eu
Adrian Cris
Se zice că doar cine nu munceşte nu greşeşte (deşi eu, personal, cred că greşeşte şi cel ce nu munceşte). În orice caz, bărbaţi sunt cei care îşi asumă greşelile, iar eu îmi declar apartenenţa la această categorie. Ca atare, recunosc că după ce am primit reacţia lui Pásztor, i-am verificat argumentele, cum că deplasarea în interes de serviciu în Austria a făcut-o separat de cea în interes privat în Elveţia. 
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Protestul de vineri a avut eficiența unei petale de trandafir în fața șenilei unui tanc de 50 de tone. Conducătorii s-au spart de râs în timpul protestului de un sfert de ceas al celor buni, după care s-au întors în întuneric și fum, la masa de poker pe care joacă soarta acestei nații nefericite. Pe ei nu îi interesează dacă străzile se blochează pentru 15 minute, câtă vreme lucrul acesta oricum se întâmplă zilnic, ore în șir...
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Instanţa Supremă s-a pronunţat recent, printr-o decizie de speţă, în sensul în care Ghidul pentru acordarea daunelor morale emis de Fondul de Protecţie a Victimelor Străzii nu este obligatoriu pentru instanţe.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Numită şi "durerea facială paroxistică", această afecţiune se caracterizează  prin dureri puternice la nivelul buzelor, gingiilor, obrajilor, bărbiei şi, mai rar, la nivelul ochilor. Boala afectează nervul trigemen, un nerv cranian care asigură sensibilitatea tegumentelor feţei şi a jumătăţii anterioare a capului, iar prin ramura sa motorie are rol în masticaţie. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
01 Noiembrie 2012, 17:06

O şoferiţă de BMW X1 a provocat un accident cu două victime pe Şoseaua Borşului (FOTO)

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

O şoferiţă de BMW X1 a provocat, joi, în jurul orei 16.15, pe Şoseaua Borşului, un accident în urma căruia ocupanţii celeilalte maşini au fost transportaţi la spital, doi dintre ei cu leziuni uşoare.

Orădeanca S.C.M., în vârstă de 34 de ani, a vrut să intre de pe drumul secundar dinspre Vama Oradea pentru a o lua pe Şoseaua Borşului, în direcţia de mers înspre Oradea, dar s-a angajat să traverseze cele două benzi de pe contrasens fără să se asigure, lovind în lateral dreapta un autoturism KIA înmatriculat în Germania, care circula regulamentar spre ieşirea din ţară.

În autoturismul KIA, condus de cetăţeanul maghiar C.L.E., de 56 de ani, se mai aflau cei doi doi copii minori ai şoferului, în vârstă de 7 şi 10 ani, şi tatăl său, ocupant al locului din dreapta.

La locul accidentului au intervenit trei echipaje SMURD şi unul de la Ambulanţă, doi dintre pasagerii din KIA - ocupantul locului din dreapta şoferului şi copilul de 10 ani - fiind transportaţi la Unitatea de Primire Urgenţe a Spitalului Judeţean, respectiv la Centrul de Primire Urgenţe al Spitalului Municipal, cu leziuni uşoare.

Cu toate că nu acuzau traumatisme, şoferul maşinii şi celălalt minor au fost conduşi şi ei la spital pentru investigaţii.

După primele cercetări de la faţa locului, poliţiştii au constatat că vinovată de producerea evenimentului rutier este şoferiţa. "Accidentul a fost provocat pe fondul neacordării de prioritate şi neasigurării la manevra de înscriere pe banda de mers spre Oradea a conducătoarei auto de pe BMW", a declarat pentru BIHOREANUL Alin Gherman, subcomisar în cadrul Serviciului Poliţie Rutieră Bihor.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
19 Comentarii
pentru"..."
Draga, ...,e usor sa afirmi despre oricine, orice , atata timp cat nu ii cunosti, aici e un portal unde fiecare are dreptul la libera exprimare, cat despre tine nu m-as hazarda sa afirm ceva..(citind postarea ) care nu are nici o noima, probabil esti si tu o femeie, la faza cu BMW, trebuie sa recunosc, barbat fiind, am remarcat lipsa de corectutudine in trafic a persoanelor ce conduc bolizi de 'n' mii, sau sute de euro, ei parca au alt Cod Rutier, alte reguli, sau mai bine zis nu au reguli si ce e si mai ciudat ce usor scapa. Revenind cu o mica remarca strict la adresa ta: Huidu e nume, deci se scrie cu litera mare, si" ale carui victime" ca-s mai multe... sau tu esti de dincolo de punctul de trecere a frontierei Bors?P.S. e o simpla aluzie trebuie tratata ca atare, daca te oftici inseamna ca am perfecta dreptate.
Postat 04 Noiembrie 2012, 10:51 de Crisan
Frustratilor
Citesc articolul:un accident pe borsului. Borsului e vesnic scena pt accidente. Citesc comentariile: incep sa rad. Miroase a frustrare: si femeie si conduce bmw? ..... De la leziuni usoare trecem la comparatii cu huidu, care e barbat si a carui victime sunt moarte.......trecem la smurduri si descarcerari...
Postat 04 Noiembrie 2012, 10:31 de .....
interesant
Fiecare avem dreptul sa ne pastram opinia.... eu am fost acoloo cand s-a produs accidentul..nu e cazul sa verificam verighete sau mai stiu eu ce...nu cred ca ai gandi la fel daca ai fi pus in situatia de a astepta mult si bine sa ajunga la cineva drag tie o salvare ...cand la un foc de paie alerga odata patru astfel de masini .....
Postat 03 Noiembrie 2012, 10:39 de ana
vorbitul la telefon cand conduci
Spre marea mea mirare(precizez ca fac peste 3500 km. lunar)constat ca majoritatea posesorilor de masini de ultima "fitza" nu folosesc functia bluethoot, de care dispune marea majoritate a acestor masini.Prefera sa tina telefonul la ureche si normal ca se intampla atatea evenimente.O colega de breasla,in mod constant strabate peste 100 de km. la un drum stand cu telefonul lipit de ureche.E incredibil cat de incostienta e!In cazul de fata,totusi sa nu ne dam cu parerea,mai ales cei ce nu am fost de fata!
Postat 03 Noiembrie 2012, 10:30 de bluethoot
draga Ana
Mai Ana mai, sa nu imi spui ca "femeia sotul si cei 2 copii".... de unde ti-ai dat seama...?!?!...stiu!!!! semanau verighetele si tu le-ai vazut, ce ochi de soim....banuiesc ca tu le-ai vazut verighetele in timp ce ii descarcareau...iar ADNul celor 2 copii era atrnat de eticheta de la bluza....acum chiar nu va inteleg, daca nu se prezenta nicu un echipaj de ambulanta era gaura in cer, normal cand se anunta un accident...la dispecerat intreaba cate persoana au fost implicate in accident, de aceea au trimis atatea masini de smurd si ambulanta, iar referitor la descarcareare banuiesc ca nu aveau de unde sa stie in ce stadiu de incarcerare se aflau...masineile de politie...simplu hai sa va( ana si alice) explic, dat fiind faptu ca Borsului e o artera foarte circulata ce implica si camioane si masini mici sa ne intelegem e zona industriala a orasului si cel mai important punct de trecere a frontierei...dar poate trebuia sa va explic....
Postat 03 Noiembrie 2012, 09:42 de Crisan
interesant
Da Alice , ai dreptate ...foarte dubios , prea mare agitatie pt nimic...sunt stupefiata ...am vazut cu ochii mei impreuna cu colega mea de birou cum stateau langa masina femeia, sotul si cei doi copii ...apoi peste cateva minute erau " incarcerati " in masina .....Vreau sa va spun ca consuc de 20 de ani , sunt femeie si nu am avut nici un accident ...de aceea e gresit sa generalizati cei impotriva femeilor la volan , poate sunt "barbati " soferi care nu stiu sa ridice capota la o masina dar nimeni nu ii critica aici... Pe de alta parte , in locul d-nei care a provocat accidentul putea fi oricine , pt ca la iesirea de la terminalul vamal cu viraj la stanga spre oras , din cauza copacilor si a camioanelor stationate nu te poti asigura perfect ...asa i s-a intamplat si ei ...acolo era candva un semafor care nu mai functioneaza.....
Postat 02 Noiembrie 2012, 19:35 de ana
apropos
ar fi frumos sa vedem ca macar o data sa infunde puscaria cei vinovati, prea usor scapa magnatii de puscarie, iar vacile ca cea in cauza sa nu mai beneficieze de banii sotului, oricum astfel de oameni nu au Dumnezeu, legi sau buna crestere....
Postat 02 Noiembrie 2012, 17:26 de crisan
despre cati bani poate fi vorba?
mai mult ca sigur "soferita de X1" isi va permite sa cumpere tacerea victimelor, sa fim seriosi, Huidu a omorat cateva persoane si tot liber e. Sincer nu stiu de ce, dar persoanele instarite tind sa rezolve totul cu bani, probabil de altceva nu sunt in stare, poate daca ar fi muncit pentru banii respectivi nu ar arunca cu bani in stanga si in dreapta, e vorba de vietile altor oameni, referitor la blue"shtutz", cum zice JIJI, poate persoana in cauza are mai multe telefoane doar e business woman...si isi permite...sa moara saracii ca ea are bani! vai si amar...oameni fara scrupule
Postat 02 Noiembrie 2012, 17:17 de oana
in attn d-nei/d-rei alice
degeaba are masina blue"shtutz", ca nu stie sa-l conecteze. vrei sa caute mufa unde sa bage cablu "wireless". cum sa mai fie atenta la condus. femeile ar trebuii lasate sa conduca intre 2 si 5 dimineata. nu mai mult, ca blokeaza TURBOGIRATIA.
Postat 02 Noiembrie 2012, 16:51 de jiji
atata tam tam
da, ana, ai dreptate, ceva era ciudat acolo...nimeni ranit si atata mobilizare de forte....X1 din cate stiu are bluetooth incorporat, deci vorbitul la telefon cade.
Postat 02 Noiembrie 2012, 11:57 de alice
interesant
este foarte interesant ce s-a intamplat acolo ...am fost acolo la momentul producerii accidentului ...masina lovita era pe in mijlocul soselei ..ocupantii ei o femeie, un barbat , probabil impreuna cu cei doi copii se aflau langa masina , exact in partea unde este lovita , m-am mirat de ce nu ii protejeaza pe copii si stau in mijlocul soselei. La nici 15 minute cand m-am intors spre oras la fata locului erau o gramada de masini de politie , smurd vreo doua , salvari nu mai stiu cate , se ietrvenea la descarcerare ... a cui ?....sa inteleg ca cei patru au urcat din nou in masina !!!!!.... oare care este motivul ..sunt cetateni straini si vor bani de la d-na care i-a lovit cu masina ? ... e singura explicatie...atata tamtam pt o masina indoita ... atata mobilizare de forte inutila cand sunt atatia bolnavi care au nevoie de ajutor ...
Postat 02 Noiembrie 2012, 10:40 de ana
MUIERE.........
ADICA PROASTA, IN CAZUL DE FATA, DE BUBUIE !!!!!!!!!
Postat 01 Noiembrie 2012, 22:51 de CARLA
@m5489574
draga "m5489574'' ,femeile IN MARE PARTE sunt vaci la volan. Pe "doamna" cu X1 ...sincer o si cunosc cat de cat, si am si vazut-o de prea multe ori conducand ...de ex . in timp ce vorbea la telefon . Iara de mata ,sora-ta etc.....nu stiu si nici nu vreau sa pomenesc nimik.
Postat 01 Noiembrie 2012, 21:29 de m52
Pentru m52
Draga m52, daca mata, sora ta sau nevasta sunt conducatoare auto tu le numesti ,,VACI PROASTE"? Accident poate face oricine si daca te uiti pe la televizor majoritatea accidentelor sunt provocate de barbati. P. S. Eu nu sustin ca femeile sunt cei mai buni conducatori auto!!!
Postat 01 Noiembrie 2012, 20:04 de m5489574
Bucatarie....
Femeile (daca le putem spune asa) , nu stau in bucatarie numai cand maninca si ele ceva....au servitoare, bone....etc..etc
Postat 01 Noiembrie 2012, 19:25 de m52
Kiiiitchen
Era in misiune.... se grabea sa ajunga in bucatarie! >:-)
Postat 01 Noiembrie 2012, 19:17 de Un_mic_nesimtit
femeile la volan
in general femeile sunt dezastru la volan sunt si exceptii, conduc destul de mult p.s. nu sunt misogin dar nu se pot concetra multe la volan si nu gandesc cea ce fac
Postat 01 Noiembrie 2012, 18:52 de someone
Da!
Asa sa lasi o VACA PROASTA la volanul unei masini.
Postat 01 Noiembrie 2012, 18:37 de m52
ati gresit modelul masinii
nu e X3 ci X1.
Postat 01 Noiembrie 2012, 18:09 de bet
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Ziua Poliției, la Oradea: Peste 100 de avansări în grad și multe diplome pentru poliţiştii merituoşi. Nu avem 'poliţistul anului'! (FOTO)
  • Scenariu de urgenţă, la Marghita: Incendiu urmat de explozie, victime prinse sub dărâmături (FOTO)
  • Accident pe DN 75: Patru persoane au ajuns la spital, după ce un Volkswagen a tăiat calea unui Audi şi l-a proiectat într-o altă maşină (FOTO / VIDEO)
  • Accident pe DN 79, la ieşirea din Livada: Trei persoane rănite şi trei maşini lovite, după ce un SUV a ţâşnit pe şosea şi s-a făcut nevăzut (FOTO / VIDEO)
  • Marşul pentru viaţă, în Oradea: O mie de oameni au protestat paşnic împotriva avortului (FOTO / VIDEO)
  • Jurnaliști cu pistol: Concurs între ziariști, de Ziua Poliției (FOTO)
  • Un grup de elevi din Grecia, primii vizitatori ai Muzeului Pompierilor Bihoreni (FOTO)
  • Dezbaterile în instanţele din Oradea au fost suspendate: Toţi grefierii au ieșit la protest! (FOTO)
  • Magazinul de plante Kaluna vă aşteaptă în parcarea Era Park Oradea (FOTO)
  • Bustul generalului Moşoiu a fost coborât de pe soclu pentru reabilitare (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 4.2013 RON
  • 1 EUR = 4.7538 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON