URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 22 FEBRUARIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Umblă pe la casele oamenilor o doamnă cu o sacoșă plină cu bani. Bate la ușă și întreabă: „Câți locuiți aici? Cinci persoane? Poftim 15.000 de euro”. Merge din casă în casă și dă fiecărui orădean câte 3.000 de euro. Doamna de care vorbim este Coana Europa. Ea ne dă bani, dar are și pretenții...
Zic şi eu
Adrian Cris
Miercurea trecută, eurodeputatul Emilian Pavel, de la PSD Bihor, a strălucit în efortul de a merita un nou mandat, la concurenţă cu mulţi alţi colegi, de la multilateral dezvoltata Rovana Plumb (atoate-ministră, la Mediu, Fonduri Europene, Educaţie, Transporturi) până la Gabriela Zoană (o antieuropeană aproape declarată). Miluţ a încercat, în sincron cu tot Partidul, cu Guvernul, cu ministrul (in)Justiţiei şi cu trompeţii din presa arondată, să blocheze candidatura fostei şefe DNA Laura Codruţa Kovesi la conducerea viitorului Parchet European.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
E frustrant, enervant și, în final, chiar amuzant să vezi cum omul obișnuit se implică trup și suflet în orice de pe lumea asta (fotbal, tenis, religie, medicină, finanțe și bănci, cinematografie, rețete de zacuscă, vaccinuri naturiste și adevărul despre daci etc.), dar întoarce capul cu dezgust de la singurul domeniu care îi influențează viața de zi cu zi și viitorul pe termen lung, cel mai blamat, dar și cel mai important dintre toate - politica.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Printr-o decizie din 29 ianuarie 2019, Curtea Constituţională a stabilit că procesele verbale încheiate de ANAF la solicitarea procurorilor, care erau utilizate pe scară largă în dosarele de evaziune fiscală, nu mai pot constitui probe în procesele penale.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Pleureziile sunt acumulări de lichid în spaţiul pleural (pleurele reprezintă 2 membrane care învelesc fiecare plămân şi care se află una în prelungirea celeilalte formând un "sac" închis). După natura lichidului pleureziile pot fi exudative (lichidul conţine o cantitate mai mare de proteine) sau transudative (lichid cu conţinut proteic mai mic). 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Statistic vorbind, milenialii stau mai puţin într-un loc decât generaţiile precedente. Nu petrec mai mult de doi ani într-o companie şi nu ezită să sară la oportunităţi mai bune de muncă atunci când acestea se ivesc. Pun mare preţ pe libertate şi mobilitate aşa că mulţi dintre ei sunt fie freelanceri, fie nomazi digitali.
15 Mai 2014, 18:00

Mircea Matei îi acuză pe liberalul Alin Peti că "ameninţă" candidaţii PMP din Bunteşti. Peti: "Îl acţionez în instanţă"

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Alegerile pentru Consiliul Local Bunteşti, care vor avea loc în paralel cu cele europarlamentare, nasc controverse. Preşedintele Partidului Mişcarea Populară Bihor, Mircea Matei, s-a arătat deranjat de felul în care se desfăşoară campania electorală în această comună.

"Comuna Bunteşti e cum erau pe vremuri no man's landurile unde era plin de cowboy, care toţi se împuşcau noaptea. Sunt şase partide care au depus candidaţi: cele trei mari găşti, PNL, PSD, PDL, Partidul Ecologist, Forţa Civică şi noi (n.r. Partidul Mişcarea Populară). În momentul în care cei trei mari află că altcineva şi-a depus candidaţi vin cu ameninţări la adresa candidaţilor să se retragă, de la ameninţări de impulsionare a unor instituţii să le verifice activităţile economice până la chestiuni care ţin de rude, neveste şi copii", a susţinut liderul PMP Bihor, miercuri, într-o conferinţă de presă desfăşurată la sediul partidului.

Întrebat concret cine face aceste "ameninţări", Matei a răspuns: "Domnul Peti Alin a fost singurul care a făcut-o pe faţă şi a făcut acest gen de ameninţări la adresa celor trei candidaţi PMP". Când? "A doua zi după ce şi-au depus candidaturile a fost la ei...", a susţinut Matei.

Contactat de BIHOREANUL, preşedintele PNL Bunteşti, Alin Peti, a negat vehement aceste acuzaţii. "Nici vorbă de aşa ceva. Cu doi dintre candidaţii PMP chiar sunt prieten bun. Nu am nicio treabă, e dreptul fiecăruia să candideze", a declarat Peti. Liderul PNL din Bunteşti a mai declarat că, în comună, bătălia se dă "între PDL şi restul lumii".

Jignit de afirmaţiile lui Matei, Alin Peti a declarat că are de gând să-l acţioneze în instanţă. "Pentru mine sunt foarte grave aceste acuzaţii. Am să-l acţionez în instanţă pe domnul Matei şi nu-mi trebuie bani, ci am pretenţia să-şi ceară scuze public", a mai spus Peti.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
12 Comentarii
mizerabilul
Un om de o calitate morala indoielnica.Un profitor care trece peste cadavrea sa-si atinga scopul.Un imoral caare face echipa cu C.J. Bihor,lingandu-i papucii.Intr-o discutie contradictorie este capabil ,si o face,sa improaste cu cele mai murdare invective.Un prost si un incult cu aere de "jmeker" intr-un partid ....Halal..!
Postat 19 Mai 2014, 22:53 de oradeanul
O..F......PE MATA,BINE?
asta-i reprezentantul P.N.L. in comuna BUNTESTI ,frumos mesaj din partea P.N.L.-istilor pentru locuitorii comunei NOASTRE ,MA GANDESC CA mesajul cu pricina are si girul sefului sau d-l presedinte C.J ,CORNEL POPA .MULTUMIM DOMNILOR RESPECTIVI PENTRU URARE,ADICA MAI PETI NE F........IN GURA DUPA CE TE-AM SUSTINUT .ADIO P.N.L. ADIO VOTURI !
Postat 18 Mai 2014, 23:30 de UNU CARE V-A SUSTINU
La asta e bun internetul?
Când apare ceva de domnul Matei (MEME 2), apar doar astfel de comentarii pe Forum. Oare la asta e bună democrația? Întreb și eu (ca un mucalit pe stadion): Oare pentru asta trebuia împușcat Ceaușescu, ca să poată ieși în public refulările tuturor frustraților?
Postat 18 Mai 2014, 10:38 de Grigore
EU SUNT ALIN PETI!!!!!!!!!!!!
CHIAR EU sunt si va * in gura pe toti in frunte cu CIOIU ,TRULA etc si pe toti locuitorii comunei BUNTESTI ,ma doare unde-va de voi ,eu mi-am atins scopul ,am bani cati vrea *organul meu*mi-o * cu totii!!!!!!!!!!!!!!
Postat 18 Mai 2014, 00:13 de ALIN PETI
Peti si adversarii lui titrati
In sfarsit, adversarii politici ai lui Peti(altfel un om deosebit,cultivat si cu mult bun simt)au ocazia sa-si verse laturile ,la subiect, pt ca ani de zile, diverse articole de pe acest site cu subiecte din cele mai diverse, erau improscate cu aceste dejectii la cap. comentarii.
Postat 17 Mai 2014, 18:04 de Dorina
INTERLOPUL DE PETI
PETI ALIN ASTA II UN MARE INTERLOP ACI IN ZONA . TRAIESTE NUMA DIN FURT DE LEMNE ,TRAFIC DE ALCOL SI CAMATARIE ! DACA AJUNGE CONSILIER MARE PACAT AR FI PENTRU BUNTESTIUL NOSTRU !!
Postat 17 Mai 2014, 09:33 de poienar
Super politicieni
Da aprigi politruci avem in mediul rural !!!
Postat 17 Mai 2014, 07:05 de Zam
Cine e Peti Alin ăsta şi cine e Jidvei !?!
Vă faceţi că vă bateţi în "ideologii" ca să audă lumea de voi !?!
Postat 16 Mai 2014, 18:24 de Carp III
bufonu de matei
De bufonu asta de Matei nu ne mai scapa nimeni>?
Postat 16 Mai 2014, 14:20 de nicu z
CARE SUNT HOTII LUI POPA CORNEL
FURT DE LEMNE DIN PADIS DE SARBATORI INTERESANT !! Din căte am înțeles şi se zvoneste prin Pietroasa lemnele au fost gasite de politisti de la sectia de politie din Ştei. Bravo lor dar acum astept sa se gaseasca si hotii. Din cate se pare o parte din lemne a fost gasita la gaterul socrului lui Conti pe numele adevarat PETI IOSIF ALIN , din Gurani. Un apropIat al lui Coras Daniel Sef ITRSV –Bihor si a lui Popa Cornel.,Presedinte CJ-Bihor . Concluzia e ca toti sunt mana in mana. DNA ul sa va manance! CRESTI PADURE SI TE-INDEASA ,PETI SI CU CORAS NU TE LASA !!! postat de: Tovarasu
Postat 16 Mai 2014, 10:00 de HOTII DE LEMNE
blasfemie
blasfemie de la un vecin s-ai voteze dracu de pnl=.isti cu promisiunile lor cu tot ,sunt niste hoti si traficanti de alcool in frunte cu zdreanta de PETI IOSIF ALIN care a ingropat-o pe maica-sa cu dosare penale in urma traficului de alcool facut de el si pe toma vasile l-a bagat la puscarie in locul lui ,astai om s=a conduca comuna noastra , care il bate si pe taica-sau pentru ca sa-i ia banii de pensie asta si cu parintii lui s-a comportat urat tot timpul ,am asistat odata la o faza cand in prezenta a mai multor oameni si a mea personal si-a jignit si injurat ambii parinti ,nu pot s-a reproduc frazele respective ,d-zeu s-a o ierte pe maica-sa mult indurat de la nenorocitul asta!
Postat 16 Mai 2014, 09:42 de vecin din Buntesti
TEPARUL DIN BUNTESTI
TEPARULUI PETI IOSIF ALIN zis si CONTY de BINS !!! , OMUL LUI POPA CORNEL ! CANDIDAT LA BUNTESTI GUNOIUL !!? Zdreanta asta de PETI IOSIF ALIN ,asta-i un gunoi notoriu.care a comis toate infractiunile cuprinse in CODUL PENAL,de la trafic cu alcool,inselatorie,camatarie ,furtisaguri,o ingropat-o pe maica-sa cu dosare penale pe rol pentru trafic cu alcool,a luat asupra sa faptele \"fiului iubit\" ca sa-l scape de puscarie pe excrocul asta,.S-A spuna zdreanta cum a luat casa prin activitati de camatarie de la d-l BALACIU ,constructia unde a functionat localul EGUSSTO..ZDREANT-O CE ESTI de ce nu i-ti platesti datoriile treznite-ar dD-ZEU ,cand ai de gand s-a dai banii la d-l PETRE TOPOGRAFUL{aprox.20000 euro},la MATEI MUNTEANU {APROX60000 EURO},urmeaza datoria la DAN LIVIU (DANEZU),o datorie destul de consistenta (,aprox.11800 euro),dar la GHIULA (ISTOC REMUS) CAND AI DAI BANIICARE IAI CHELTUIT IN CAMPANIE PENTRU CUMPARARE DE VOTURI APROX 20000 EURO ,urmeaza datoria la DORU FOLTUT (DAM-u)=8000 ron ,Deasemenea ar trebui s-a achiti datoria catre DANU MOTU din DUMBRAVANI DE LA CARE AI LUAT TRACTORUL SI NU LA-I PLATIT, APROX 18000 R0N ,ai cumparat camionul de la LUCA din BRADET si nu ai mai dat banii pe el (aprox.6000 RON) ,atunci urmeaza TIRBAN GUSTI cu pensiunea din BRADET ,AI LUAT DE LA EL CHERESTEA si nu i-ai dat banii , GUNOIULE !!!!!
Postat 15 Mai 2014, 22:05 de TEPUITI DE PETI
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Revoltă tăcută în spatele uşilor închise: Judecătorii şi procurorii din Oradea au protestat împotriva ordonanţei care a modificat peste noapte legile Justiţiei (FOTO)
  • Accident pe DN 79, la ieşire din Leş: O maşină s-a răsturnat în şanţ, iar o tânără de 27 de ani a fost încarcerată (FOTO)
  • Aproape 200 de turişti au fost recuperaţi de salvamontiştii bihoreni în anul 2018 (FOTO)
  • „Eu cu cine votez?” – Lansarea celei mai recente cărţi a conferenţiarului Cristina Matiuţa, despre dinamica partidelor, prilej de dialog cu publicul (FOTO)
  • Mii de turişti la Sărbătorile Zăpezii de la Vârtop. IMAGINI SPECTACULOASE
  • Lăzăriștii au avut o zi dulce: Carnavalul prăjiturilor, scenete și spectacole cu ocazia zilei școlii (FOTO)
  • Musicalul Mamma Mia în Oradea: Aproximativ 1000 de persoane au cântat împreună, cucerite de povestea de dragoste dintre Loredana și Cornel Ilie (FOTO / VIDEO)
  • Protest inedit la sediul PSD Bihor: Învăţământul este subfinanţat, dar partidele devin milionare pe banii noştri! (FOTO / VIDEO)
  • Primare, vrem parcare! Un loc la trei mașini: Criza locurilor de parcare din centrul Oradiei, fără soluţii până anul viitor (FOTO)
  • Incendiu la Baroul Bihor! Mai multe documente au luat foc în biroul unor avocați (FOTO / VIDEO)