A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: getimagesize(https://cdn.ebihoreanul.ro/static/gallery_big/maxim istoric.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request

Filename: controllers/ebh.php

Line Number: 1076

Maxim istoric! Gradul de incasare al taxelor si impozitelor locale...
URMĂREȘTE-NE PE
MARȚI, 21 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
În aproape trei decenii scurse de când şi-a schimbat prima oară denumirea, PSD a avut câteva figuri iconice. Între ele, după Ion Iliescu, cel "sărac şi cinstit", la loc de seamă a fost mereu Ecaterina Andronescu, cea "săracă şi citită". Universitar, chimistă pe bune, nu ca Leana, rector al Politehnicii din Bucureşti, de două ori preşedinte al Consiliului Naţional al Rectorilor şi de trei ori ministru al Educaţiei (sub Năstase, Boc şi Ponta), Doamna Cati s-a bucurat în partid de o popularitate reală, nu confecţionată.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
După ce, secole de-a rândul, şi-au luat-o pe coajă din toate poziţiile de la cotropitorii străini, românii şi-au câştigat libertatea de a fi bătuţi de instituţiile propriului stat: Miliţia, Securitatea, Armata, Poliţia, ocazional şi de forţele para-militare ale minerilor. Ultima intrată în păruiala generală asupra poporului căruia i s-a urcat democraţia la cap este Jandarmeria Română.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre felul în care gestionează autorităţile combaterea pestei porcine africane?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
24 Ianuarie 2013, 18:16

Maxim istoric! Gradul de încasare al taxelor şi impozitelor locale a urcat la 90% în 2012

Bugetul local a reuşit să încaseze anul trecut, în premieră, un procent de 90% din sumele aferente obligaţiilor fiscale ale persoanelor fizice şi juridice orădene pe anul 2012. "Suntem la un maxim istoric. Anul trecut am realizat un grad de încasare al taxelor şi impozitelor de 90%", a declarat joi, în cadrul unei conferinţe de presă, viceprimarul Ovidiu Mureşan.

Conform viceprimarului, gradul de încasare a crescut de la an la an. Astfel, de la un procent de 76% în 2008, gradul de încasare a "sărit" la 80% în 2009, pentru a urca la 82% în 2010 şi 86% în 2011.

Creşterea gradului de încasare a impozitelor cu patru procente în 2012 este efectul unui pachet de măsuri luat de municipalitate care cuprinde de la emiterea de înştiinţări de plată pe numele contribuabililor restanţieri, până la instituirea de sechestre asiguratorii pe bunurile restanţierilor.

Spre exemplu, dacă în 2011 Biroul de executări silite din Primărie a instituit sechestre asiguratorii pe bunurile unui număr de 186 de contribuabili cu debite, în 2012 numărul acestora a crescut de două ori şi jumătate, la 459 de proceduri instituite. Mai mult, în 40 de cazuri s-a ajuns inclusiv la scoaterea la licitaţie a bunurilor aparţinând restanţierilor.

Primii care au avut de suferit de pe urma intensificării activităţii de executare silită au fost tocmai angajaţii plătiţi de la bugetul local. "Nu vă ascund că am făcut presiuni inclusiv asupra angajaţilor Primăriei, regiilor şi societăţilor subordonate. Am trimis somaţii de plată pe numele debitorilor şi am cerut să se facă poprire pe venituri în cazul în care nu îşi sting obligaţiile fiscale. Nu mi se pare normal ca tu să lucrezi pentru acest oraş dar să nu îţi plăteşti taxele şi impozitele locale", a spus Mureşan.

Per total, în 2012 municipalitatea a reuşit un grad de realizare a bugetului de local de 81% faţă de prognoza de la începutul anului. Veniturile oraşului s-au ridicat la 479,8 milioane lei, cu 7,5% mai mult faţă de anul 2011.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
15 Comentarii
AVETI CE ATI VOTAT
TAXE MARI CONDUCERI PROASTE
Postat 29 Ianuarie 2013, 15:39 de ORADEAN
Proletari din toate tarile iubitii
Hai sa nu fim partinitori cu liberarii si sa vorbim putin si despre social democrati. Desii ii vedem prin poze grasuti,rosii in obraji (traiul bun si nesimtirea ?) bine imbracati, in limuzine de lux (si nu pe biciclete si cu o sapca din piele cu cozoroc, aveti cava impotirva lui tov.Lenin ?), acestea lupta din greu pentru bunastarea oamenilor muncii din Bihor. De ce radeti ?
Postat 26 Ianuarie 2013, 08:11 de Nea Nelu
Lupul isi schimba parul....
Din pacate liberalii oradeni fac ce face guvernul, iau desi promit ca dau ,dupa cum a recunoscut Ponta zilele trecute cand a asemanat guvernul cu Radio Erevan. Rdio Erevan anuntase ca tov.Ivan a castigat un autoturism Volga la loto cand de fapt lui bietul Ivan i se furase bicicleta. Tin la privilegiile lor sia la cele ale acolitilor lor.
Postat 26 Ianuarie 2013, 07:54 de Tov.Ivan
@ion
Urmasii ciocoilor din 1907 asta au facut, au pus biruri pe umerii bietilor tarani care aveau teren extravilan in Oradea, facandu-l intravilan si apoi cu constructii,pentru ca asa voiau muschii lor, bani pt.salarii si sporuri pt.ciocoi. Da ciocoi pt.ca doar niste ciocoi pun biruri pe umerii oradenilor pt.terenuri cu constructii cand aceste terenuri nu au asa ceva si culmea nesimtirii, tu Primarie n-ai facut nimic ca aceate terenuri sa fie \\"pentru constructii\\" adica nici drum nici curent,nici canalizare,nici apa, nimic...ciocoilor. Ba mai mult le-ati incadrat in zona 3 (c) ca pe locuintele din str.Aluminei,Aviatorilor,Aleea Rogerius,Barcaului...majoritatea strazilor di Oradea care dispun de utilitati, ca sa nu voirbim de numeroase zone incadrate in zona 4 (D) din Oradea care au utilitati. De ce ? Prostie, nesimtire,goana dupa impozite ??? De ce nu s-a vrut terenuri extravilan in jurul Orazii, va plac voua legumele turcesti sau aveati voi niste importatori care bineinteles lucrau fara acte ??? Terminati cu prostiile,reveniti-va, coborati cu picioarele pe pamant.
Postat 26 Ianuarie 2013, 07:34 de Oradean-din pacate
@ jiji de la 3
Zici ca umflatu asta a inceput cu munca de jos ?! he, he, he, nu te contrazic ! As adauga doar ca a ajuns repede la munca de sus ((( = :
Postat 26 Ianuarie 2013, 07:08 de nelu
Liberalii din 1907 si cei de azi
Noi vrem pamant! - 1894 Fire de tort George Cosbuc - 1894 Fire de tort Flamand si goi, far-adapost, Mi-ai pus pe umeri cat ai vrut, Si m-ai scuipat si m-ai batut Si cane eu ti-am fost! Ciocoi pribeag, adus de vant, De ai cu iadul legamant Sa-ti fim toti cani, loveste-n noi! Rabdam poveri, rabdam nevoi Si ham de cai, si jug de boi; Dar vrem pamant! O coaja de malai de ieri De-o vezi la noi tu ne-o apuci, Baietii tu-n razboi ni-i duci, Pe fete ni le ceri. Injuri ca-avem noi drag si sfant; Nici mila n-ai, nici crezamant! Flamanzi copiii-n drum ne mor Si ne sfarsim de mila lor Dar toate le-am trai usor De-ar fi pamant! De-avem un cimitir in sat, Ni-l faceti lan, noi boi in jug, Si-n urma lacomului plug Ies oase, si-i pacat! Sunt oase dintr-al nostru os; Dar ce va pasa! Voi ne-ati scos Din case goi, in ger si-n vant, Ne-ati scos si mortii din mormant; O, pentru morti si-al lor prinos Noi vrem pamant! Si-am vrea si noi, si noi sa stim Ca ni-or sta oasele-ntr-un loc, Ca nu-si vor, bate-ai vostri joc De noi, daca murim. Orfani si cei ce dragi ne sunt De-ar vrea sa planga pe-un mormant, Ei n-or sti-n care sunt zacem, Caci nici pentr-un mormant n-avem Pamant - si noi crestini suntem! Si vrem pamant! N-avem nici vreme de-nchinat, Caci vremea ni-e in mani la voi; Avem un suflet inca-n noi Si parca l-ati uitat! Ati pus cu totii juramant Sa n-avem drepturi si cuvant; Batai si chinuri, cand tipam, Obezi si lant, cand ne miscam, Si plumb, cand istoviti strigam Ca vrem pamant! Voi ce-aveti ingropat aici? Voi grau? Dar noi stramosi si tati, Noi mame, si surori si frati! In laturi, venetici! Pamantul nostru-i scump si sfant, Ca el ni-e leagan si mormant; Cu sange cald l-am aparat, Si cate ape l-au udat Sunt numai lacrimi ce-am varsat Noi vrem pamant! N-avem puteri si chip de-acum Sa mai traim cersind mereu, Ca prea ne schingiuiesc cum vreu Stapani luati din drum! Sa nu dea Dumnezeu cel sfant Sa vrem noi sange, nu pamant! Cand nu vom mai putea rabda, Cand foamea ne va rascula, Hristosi sa fiti, nu veti scapa Nici in mormant!
Postat 26 Ianuarie 2013, 06:36 de Ion
Că în Birtin atâta or încasat!
Slab, foarte slab! Am auzit că Gibonul le-a trasat ca obiectiv pentru 2013 un procent de 120-130%! Deci, se poate!
Postat 26 Ianuarie 2013, 00:12 de gibonul stahanovist
@ Gigi....
Da corect, dar sa nu iutam ca in ranita oricarui politician asteapta matusa Tamara. Si mai nou riscul de a te pandi justitia si a ajunge la mititica a crescut enorm. Se zvoneste prin targ ca se va verifica modul in care au fost calculate si achitate impozitele de catre angajatii primariei in anul 2012 si nu numai.Reclamatii. Surprize,surprize.
Postat 25 Ianuarie 2013, 15:28 de Oarba
pt NELU
Nelu , iti mai aduci tu aminte cand te-a pus sefu de tura sa te faci cu vaselina la spate si sa stai capra ? Numai capra ai luat-o . O mai iei si azi tot capra ? Ce ne mai distram noi de tine cat de redus la bibilica erai. Am crezut ca peste ani , iti va veni si mintea . m-am inselat . Ovidiu asta , macar a inceput cu munca de jos si nu a primit nimic de la masa sau taso ca si altii ( stii tu bine la ce ma refer ) .
Postat 25 Ianuarie 2013, 14:57 de Gigi de la linia 3
replica la articol
Ovidiu Muresan OBEZUL vorbeste ?In campania electorala si dupa ce afost ales consilier local pe lista USL ultimul din PSD a afirmat ca va face fapte social democrate pentru cei multi si saraci ai orasului Oradea , acuma sa bagat la strans de biruri taxe si impozite majorate de prietenul sau PeNaLul primar Ilie Bolojan !:))=))Se lauda OBEZUL Muresan si la Digi Tv ce cariera p[olitica ar vrea sa aiube !Hai SICTIR da-te dreacului obezule ,cine crezi ca te va alege iarasi dupa faptele impotriva populatiei din orasul Oradea!:))=)) Degeaba esti predintele filialei muncipale PSD ca ceilalti s-au lamurit ce om esti ,avid dupa putere ,bani ,arLa inaugurarea caminului de pe strada Abatorului sa laudat dar panglica si rezultatele le-a cules duputata PeNaL Chrereches ca ajuns in Parlament dupa ce anul trecut si acu-s doi ani in luna august i-a adus banii de chirie dupa casele din SUA statul Attlanta pe care le are Bolojan Ilie primar PeNaL acolo departe de bratul legii ,DNA,ANI,Procvuratura ,Parchet !:))=)) Oradeni locuitori ai orasului Oradea sa platiti bine taxele la Primarie in piramida faraonului Bolojan Ilie de la Primaria Oradea!:))=)).Aceasta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 25 Ianuarie 2013, 14:36 de Romanul Simplu
Si peste asta a pogorat Duhul Sfant !
Inainte de \'89 vicele era ciuca bataii (bataii de joc !) la atelierele cfr din Oradea. Aducea oxigen cu galeata, lega la pamant sa nu fie cumva cu curent tamburii cu cablu electric atunci descarcati din vagoane, ce mai, ne descretea fruntile, baiat bun ! Terminase liceul cfr, dar era paralel. Ma bucur sa vaz peste ani ca s-a facut destept, a terminat stiinte economice, a ajuns director, mare politroc local, felicitari ! E cam ca zvonea de la camera si ca 99% dintre psd-isti, in frunte cu premierul xerox. O nedumerire am : cum se face ca in timp ce tara se scufunda tot mai tare in recesiune, economica, morala, boii de ieri devin tot mai destepti si se catara tot mai sus ? O fi vreo legatura intre cele doua fenomene, n-o fi ?!
Postat 25 Ianuarie 2013, 12:57 de nelu
curling
Curling-ul a devenit sport national la romani. Miculescu este un incompetent (cel putin) si uns cu toate alifiile. Si scuze, dar echipa care duce greul isi face doar datoriia, greul il duc cei care trebuie sa scoata banii pt impozite de undeva... asa ca mai lasa lingusareala.
Postat 25 Ianuarie 2013, 09:44 de @em
Felicitari, dle Miculescu!
Cred ca dl Miculescu, directorul pe taxe si impozite locale si echipa de la taxe ar trebui macar mentionati, pt ca ei duc greul. Felicitari !! Va asteapta un obiectiv de 100%.
Postat 25 Ianuarie 2013, 08:28 de em
eu unde parchez?
As dori sa semnalez o situatie ce mie mi se pare putin ciudata. De aproximativ o saptamana pe strada Iza din municipiu s-au instalat indicatoare rutiere cu \\\" parcarea interzisa \\\" pe partea dreapta a strazii. Pe partea stanga, sunt parcarile de domiciliu. Eu daca ma duc in vizita la cineva de pe strada respectiva.....unde parchez????
Postat 24 Ianuarie 2013, 23:31 de Jokeman
Nu sunt nici chiabur nici speculant ci doar fiul unor tarani oradeni
Hai sa discutam putin si despre impozitul pe cladiri si terenuri pe anul 2013. In 10 zile am aflat 3 variante: prima de pe site-ul Primariei cu 4959 % mai mare decat cel din 2012, a doau oara in scris o crestere cu doar 190% si a treia oara tot in scris o crestere cu 1227 % Cu ce am gresit ? Cu faptul ca parintii si bunicii mei au muncit pe branci inainte de aparitia binefacerilor comunismului si au avut 3 ha pamant arabil care le-a fost confiscat de comunisti, retrocedat in `90 mai putin cu 30 % (din 3 doar doua ha.si ceva ) nu ca nu ar fi fost de unde dar trebuiau improprirtariti niste tov. de nadejde care nu aveau nici un drept. Dupa care Primaria l-a transformat in intravilan arabil (desi era undeva la limita cu hotarul Nojoridului ), dupa care Primaria de azi l-a impozitat ca teren cu constructii desi nu are nimic construit si nici constructii nu sunt pe o raza de cativa km. si nici utilitati. Multumesc mult tuturor primarilor Oradei de dupa `90, multumesc si Dl-ui Primar Bolojan pe care l-am votat de cate ori a candidat si acum regret.Tel 0757095229.
Postat 24 Ianuarie 2013, 21:19 de Letea Dumitru
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Prima ediţie a Crosului Cetăţii, un succes. Peste 250 de participanţi, cei mai mici dintre ei îmbrăcaţi în supereroi (FOTO/VIDEO)
  • Ziua Diasporei: Loredana şi-a cântat hiturile şi a plusat cu o piesă bihorenească învăţată de la Cornel Borza, pe scena din Cetate (FOTO/VIDEO)
  • Diaspora, Oradea te aşteaptă: 'Stranierii' primiţi la Oradea cu uşile deschise, 'nu cu gaze şi bastoane' (FOTO)
  • Cum va arăta artera Nufărul – Centrul Civic: Linii de tramvai înierbate, străjuite de arbori înalţi, stâlpi de iluminat cu senzori şi camere de supraveghere (FOTO)
  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON