URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 17 DECEMBRIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Constat cu bucurie că există o concurență serioasă între cele două centre de putere din Bihor: Primăria Oradea și Consiliul Județean, în ce priveşte muzeele. Iar concurența asta nu poate fi decât benefică pentru turismul din Oradea.
Zic şi eu
Adrian Cris
În urmă cu peste un deceniu, un clujean teribilist zicea că s-a săturat de România. Cum n-a explicat că, de fapt, se săturase de balcanism, de corupţie, de minciună, de demagogie, naţionalism primitiv, murdărie şi dezordine, a fost pus la index ca vândut ungurilor. De câteva luni, patru primari din Transilvania pregătesc o iniţiativă mult pragmatică, deci şi mai "periculoasă" decât manifestul lui Sabin Gherman...
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
În primul rând, îmi doresc să nu fie doar o mişcare politică, iar declaraţiile de intenţie ale celor 4 primari (fonduri, dezvoltare, infrastructură etc) să fie doar de faţadă, aşa cum se face în orice campanie electorală. Mi-ar plăcea să nu devină un pol politic şi să nu fie exploatată în consecinţă, deşi, dacă va începe să facă performanţă şi să dea rezultate palpabile, e foarte posibil să se ajungă şi acolo. Primul semnal ar fi atunci când vor cere şi alte oraşe să intre în horă.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Competenţa de soluţionare a recursurilor declarate împotriva hotărârilor pronunţate în apel de tribunal, în cauzele având ca obiect cereri evaluabile în bani în valoare de până la 200.000 lei inclusiv, ca urmare a pronunţării Deciziei nr. 369/30 mai 2017 a Curţii Constituţionale a României, revine curţilor de apel.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Sistemul colector urinar, format din bazinetele renale (formaţiunile care "captează" urina din cei doi rinichi), cele două uretere ("tuburile" prin care urina ajunge la vezică), vezica urinară şi uretra ("tubul" prin care urina se elimină) este "căptuşit" cu nişte celule epiteliale denumite în ansamblu "uroteliu". Toată această zonă este expusă influenţelor carcinogene, dar cea mai frecventă tumoră este cea a vezicii urinare, urmată de cea de la nivelul bazinetelor.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Vorbim de o "explozie" de depresie în rândul fetelor începând cu anul 2012 şi până în prezent şi toate aceste adolescente au un singur lucru în comun: petrec mult timp pe telefoanele mobile ori în faţa canalelor social media.
17 Octombrie 2012, 16:19

Judocanii care au nenorocit în bătaie un orădean, condamnaţi la închisoare cu executare şi despăgubiri de peste 70.000 euro

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Tribunalul Bihor s-a pronunţat, miercuri, în procesul deschis pe numele băimăreanul Daniel Brata (foto stânga), 27 ani, şi a lui Valentin Radu (foto dreapta), 22 ani, din Râmnicu Sărat, ambii membri ai lotului de judo al României, sub acuzaţia de tentativă de omor, după ce, în noaptea de 12/13 iunie anul trecut, au agresat un student orădean, Adrian Popa (foto mijloc), în faţa clubului orădean Escape. În urma leziunilor suferite, Popa a rămas cu o infirmitate permanentă.

"Instanţa a dispus condamnarea ambilor sportivi la câte 4 ani de închisoare cu executare şi interzicerea unor drepturi pe o durată de 2 ani după executarea pedepsei principale", a declarat pentru BIHOREANUL Mirela Popa, expert relaţii publice din cadrul Tribunalului Bihor.

Potrivit sursei citate, cei doi au fost obligaţi să plătească toate cheltuielile spitaliceşti ale victimei, în sumă de 7.488,38 lei, daune materiale în valoare de 6.489,08 lei, dar şi daune morale în valoare de 70.000 euro, respectiv câte 800 lei, cheltuielile victimei cu onorariu avocaţial, şi câte 1.250 lei cheltuieli judiciare în favoarea statului.

"Sentinţa nu este definitivă, părţile putând să atace soluţia cu apel, care se va judeca la Curtea de Apel Oradea", a mai spus Popa.

Avocata Claudia Ţânţaş, apărătorul celor doi sportivi, a refuzat să comenteze soluţia Tribunalului, până la motivarea acesteia, însă susţine că o va ataca în termenul prevăzut de lege. "Deocamdată nu doresc să fac niciun comentariu. Aşteptăm să vedem motivele pe care le-a avut în vedere instanţa", a spus avocata Claudia Ţânţaş.

doseanu_1.jpgPe de altă parte, însă, reprezentantul victimei, avocatul Răzvan Doseanu (foto), este de părere că pedeapsa este mult prea mică în raport cu gravitatea faptelor. "Minimul pedepsei pentru infracţiunea de tentativă de omor este de 7 ani şi 6 luni. Ca urmare, chiar cu circumstanţe atenuante, pedeapsa este cu mult sub minim. În plus, nu s-a avut în vedere faptul că unul dintre agresori, Daniel Brata, nici nu era la prima agresiune, conform fişei de cazier judiciar a acestuia. În cauze similare, pentru persoane de rând, se aplică pedepse de la 8 ani în sus", a declarat avocatul.

Daniel Brata şi Valentin Radu au fost trimişi în judecată pe 25 august 2011 de procurorii Parchetului Bihor pentru tentativă de omor calificat, în stare de libertate şi fără nici o interdicţie. Victima lor, Adrian Popa, 24 ani, a suferit, în urma altercaţiei, multiple fracturi în zona toracelui şi trei fracturi ale cutiei craniene, iar în urma complicaţiilor a rămas cu o infirmitate permanentă.

Citiţi mai multe despre episodul de atunci, în articolul: Legea pumnului: Cei doi judoka anchetaţi la Oradea pentru tentativă de omor sunt poliţişti!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
19 Comentarii
TREEDGHJ
SA-I BAGE LA ZDUP PE TOTI, **** BRATA ESTI O MARE * DE OM, SI UN MARE CACAT . DC NU TE-AI BATUT CU VREUN BAZAT??? PT CA NICI CACAT DE ANALIZE NU LASA DE TINE FRAIERE ! O SUGI CAT DE CURAND
Postat 05 Noiembrie 2012, 19:29 de UYTRYUIJHG
justitie ca la noi
Cred ca de data aceasta magistratii bihreni i-au copiat pe cei brasoveni{ in cazul huidu -omori mai multi oameni si il condamni cu suspendare}.Rusine de astfel de gandiri imi este.
Postat 18 Octombrie 2012, 19:54 de seby
A distrus un om.....
Si....daca la recurs nu le da mai mult atunci e vai si amar de justitia noastra. L-a lasat pe ala distrus pe viata si ei daca raman si cu 4 ani dupa aceea isi vad de viata lor sanatosi ..dar victima?????? sunt curios ce sentinta le da la recurs.....
Postat 18 Octombrie 2012, 15:29 de Radu
?????
Doseanu....e pe mana cu animalele....dc au primit 4 ani? de ce nu au primit 7 si 6 luni???? hmmm.....la ceea ce au facut trebuia sa fie minim 8 ani...daca avocatul sau altii nu-i pasa de cele intamplate la recurs sigur le va da cu suspendare...jalnic :(
Postat 18 Octombrie 2012, 15:24 de ada
bine le-a facut
o singura obiectie.e prea putin 4 ani.in rest cu cat mai multe gorile umflate lipsite de creier si cu un vobabular de max 300 de cuvinte la puscarie,cu atat mai bine pt noi ceilalti.in rest vai de rozeta lor la puscarie hahahaha
Postat 18 Octombrie 2012, 15:22 de sandu ciorbescu emil
FACATURA!!!
PENTRU CINE NU STIE, AVOCATUL CLAUDIA TINTAS LUCREAZA IN ACELASI BIROU DE AVOCATURA CU DOSEANU, CARE E NOUL EI "MAESTRU". SA NU VA MIRE DACA, LA UN MOMENT DAT, DOSEANU NU VA FI ATIT DE CONSECVENT IN APARAREA CLIENTULUI-VICTIMA! SAU CA SENTINTA SE SHIMBA RADICAL! DOSEANU E CUNOSCUT CA UN AVOCAT CORUPT SI PUTIN "PE INVERS". E SI AVOCATUL CLANULUI TARAU. ADRIAN POA AR TREBUI SA FIE FOARTE ATENT! BANII NU AU MIROS SI POT TRECE FOARTE USOR DE LA CEI DOI BATAUSI ACUZATI, LA DOSEANU SAU CHIAR LA JUDECATOR, PRIN MIINILE CLAUDIEI TINTAS!..
Postat 18 Octombrie 2012, 12:34 de gabriel cerganovic
@ mamuita fara creier
Ia sa ma intalnesti pe mine sa vad daca te tine. Iti promit ca nu folosesc forta muschilor si nici cea a tehnicii de lupta ca ramai leguma si nu iti vei schimba optica. Te impusc direct ca sa mai aerisimzona ....
Postat 18 Octombrie 2012, 09:28 de TAZ
NU POT SA CRED
4 ani !!!???? si 70 mii euro????? vai si amar....nici daca ii inchidea pe viata nu compenseaza ce i-a facut bietului om. dar stati ca vedeti mai incolo justitia din romania...la recurs doamne fereste sa le dea cu suspendare....PACAT
Postat 18 Octombrie 2012, 01:56 de vai si amar
numai 2 ani?
trebuia macar 5 ani sa le dea
Postat 18 Octombrie 2012, 00:27 de aa
!adi
Zdreanta cel cu ochii de faianta ? pcat de judocani in rest stai relaxat ca nu ma incaier cu betivi :))) tu ma vezi pe mine maimutoiul de Popa !!! ma faci sa rad ala ia bataie de la oricine si un copil il bate dar se lauda ca are si le stropitoare :)))) ha, ha, ha, ha, ha, in rest vai de kurul lui , e ok ca nu toti avem calitate in adn :))) nu orice moafla e si barbat ! ia sa mi sxxxx pana !
Postat 17 Octombrie 2012, 19:17 de nu l ati vazut pe
pacat de judokani
chiar imi pare rau de judokani nu meritau aceasta condamnare , si sunt sigur ca nici adrian popa a fost nevinovat la incaierere ,pacat pentru consecintelor ambelor parti :(
Postat 17 Octombrie 2012, 19:02 de rad
vai de noi
pedeapsa se va anula insa la curtea de apel, iar cei doi batausi vor fi liberi sa mai nenoroceasca pe viata si alti oameni nevinovati, c-asa-i in tenis, pardon judo...
Postat 17 Octombrie 2012, 18:21 de justitie?
Pt fraierul de mai jos
iti doresc sa ti se intample si tie asa...ma rogg pt tine ;)......
Postat 17 Octombrie 2012, 17:23 de adhi
cUM plm???
Cum plm le-a dat asa putzin??? haos in tara asta....crime,lupte,etc.....si nimeni nu e tras la raspundere....stai sa vezi daca la recurs le da cu suspendare...aia va fi ceva/...vai si amar dde justitia di romania ...yeak
Postat 17 Octombrie 2012, 17:21 de dada
si-am plecat
Pacat de tine ca esti prost de puti. Dupa comentariul asta (si nu-mi sta in fire sa urez asa ceva), sper sa dai si tu peste un betiv cu chef de scandal, sa te lase infirm pe viata. Maimuta proasta ce esti.
Postat 17 Octombrie 2012, 17:01 de @boul de mai jos
Alo , DNA sesizati-va
Ce sentinta blanda . Cum o fi calculat judecatorul de la minim de 7 ani si 6 luni la 4 ani ? Sunt curios daca era copilul judecatorului parte vatamata cat primeau criminalii . TRAIASCA JUSTITIA BIHOREANA !!!
Postat 17 Octombrie 2012, 16:57 de SPAGARUL
mare risipa!! pacat de ei nu de fraier !
wooowww dar judocani sunt si in politie, mai si sri :)))) pe ei i ati fi inchis ? nicivorba mie personal imi pare rau de tanar dar nu merita sacrificati 2 pentru un fraier, pe bune !!! daca estimam bogatia pierduta si risipa nu merita fraierul asta decat sa i decontam spitalul la ce carene de proasta calitatea rae, sorry baiete dar oricand si oricne te poate zdrobi usor oricand, ai carne proasta :))))esti nascut sa mori repede si usor, pacat de judocani! Fetele ieseau din incurcatura singure era alt meci dar barbatii intre ei sa nu se altereze deoarece e grav , la o simpla trnata :"mamma!!!" sa l ajute D-zeu ca nu se stie niciodata cine il mai lecuieste :))))
Postat 17 Octombrie 2012, 16:51 de pacat de ei nu de fr
Au bani, da-i dreaqu...
Avocata Claudia Ţânţaş.... ca sa ti-o permiti pe asta iti trebue bani garla ! Daca si-o permit in continuare sunt scapati pana la urma.
Postat 17 Octombrie 2012, 16:27 de ionel
Se bat puscariile pe ei !
Se bat pucariile sa-i gazduiasca, ceva in genul universitatilor americane care dau burse grase sportivilor de top !
Postat 17 Octombrie 2012, 16:23 de .
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Zăpada face ravagii în Bihor: 79 de localităţi fără curent, peste 28.000 de cetăţeni afectaţi! (FOTO)
  • A venit zăpada! Utilajele RER Vest au ieşit pe străzile Oradiei (FOTO)
  • „Lumea contemporană. Puncte de vedere”: La Muzeul Țării Crișurilor a fost vernisată expoziția de sculptură a artistului Ovidiu Pascu (FOTO)
  • Gala Premiilor lui Bihorel 2018. Petrecere cu poante video, caricaturi şi concert Compact la Majoratul BIHOREANULUI. Vezi câteva momente! (FOTO / VIDEO)
  • Campionul K1 Adrian Maxim, prins de procurorii DIICOT Oradea cu un kilogram de cannabis. Sportivul a fost arestat şi trimis în judecată (FOTO)
  • Patriotul Ervin: Cine este orădeanul care a inaugurat Podul Centenarului cu o Dacie tricoloră (FOTO)
  • Două zile de reduceri: S-a deschis KiK, la ERA Park Oradea! (FOTO)
  • Gala Comunității Orădene. Vezi care au fost proiectele premiate! (FOTO)
  • Victorie acasă: CSM CSU Oradea a câștigat derby-ul cu Steaua (FOTO)
  • Primul tren Cluj - Oradea – Viena a plecat 'full'. Biletul cel mai ieftin costă 133 lei (FOTO/VIDEO)