URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 22 IUNIE 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Angela Lupşea, preşedinta Fundaţiei pentru Protejarea Monumentelor Bihor, conduce muzeele şi Cetatea oraşului cu rezultate modeste. În numeroase ocazii am veştejit-o considerând că e inadmisibil ca, la doi ani după finalizarea reabilitării, în fortăreaţă să nu se întâmple mare lucru. Acum, însă, trebuie să recunosc că Zilele Art Nouveau au fost o reuşită care, cred eu, i-a uluit până şi pe organizatori.
Zic şi eu
Adrian Cris
După 9 luni în care minoritatea celor 17 consilieri judeţeni ai PNL a fost egala majorităţii UDMR-PSD-ALDE, rămasă din septembrie 2017 tot în 17 reprezentanţi prin excomunicarea fostei preferate a şefului PSD Bihor, Ioan Mang, „parlamentul” bihorean a revenit săptămâna trecută, aşa cum a decis Curtea de Apel, la formula rezultată din alegerile locale de acum două veri. Miercuri, cu doar un vot împotrivă şi o abţinere, a fost validat cel de-al 18-lea echipier al alianţei, PSD-istul salontan Adrian Szatmari.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Umorul e ca mâncarea - are mii de forme, gusturi și arome. Nimeni nu agreează toate bucatele de pe pământ. Plaja de preferințe culinare ţine, în cazul celor mai mulți oameni, de cultura locului în care s-au născut, de ce le-a gătit mama toată viața, de posibilitățile financiare, de zona respectivă, de educație și auto-educație, de tradiție și conservatorism.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi pe marginea scandalului legat de „atenţiile” pregătite de părinţi profesorilor de la Colegiul Naţional Emanuil Gojdu?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În data de 5 iunie 2018 a fost publicată în Monitorul Oficial o importantă decizie pronunţată de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, în recurs în interesul legii, prin care s-a stabilit, cu caracter obligatoriu, pentru viitor, că sechestrele dispuse în procesele penale nu pot influenţa drepturile celor care aveau anterior o ipotecă cu privire la bunurile sechestrate.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Toxiinfecţiile alimentare sunt boli acute cu manifestări diareice, determinate de salmonele, stafilococi enterotoxici, clostridium perfringens, clostridium botulinum şi alţi agenţi patogeni. Cea mai frecventă toxiinfecţie alimentară este cea determinată de salmonele. Există peste 1.700 de tipuri clasificate de salmonele. 
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În ultimii ani tot mai mulți tineri au început să-și lase barba să crească, generând o modă de impact global care a atins și România. Vedem pe stradă bărbați cu barbă stufoasă, spre deosebire de acum cinci ani, când moda încă nu prinsese amploare. În acest articol vom încerca să vedem ce stă la baza psihologiei acestui fenomen și de ce bărbații decid să-și lase barbă în încercarea de a atrage mai multe partenere.
17 Octombrie 2012, 16:19

Judocanii care au nenorocit în bătaie un orădean, condamnaţi la închisoare cu executare şi despăgubiri de peste 70.000 euro

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Tribunalul Bihor s-a pronunţat, miercuri, în procesul deschis pe numele băimăreanul Daniel Brata (foto stânga), 27 ani, şi a lui Valentin Radu (foto dreapta), 22 ani, din Râmnicu Sărat, ambii membri ai lotului de judo al României, sub acuzaţia de tentativă de omor, după ce, în noaptea de 12/13 iunie anul trecut, au agresat un student orădean, Adrian Popa (foto mijloc), în faţa clubului orădean Escape. În urma leziunilor suferite, Popa a rămas cu o infirmitate permanentă.

"Instanţa a dispus condamnarea ambilor sportivi la câte 4 ani de închisoare cu executare şi interzicerea unor drepturi pe o durată de 2 ani după executarea pedepsei principale", a declarat pentru BIHOREANUL Mirela Popa, expert relaţii publice din cadrul Tribunalului Bihor.

Potrivit sursei citate, cei doi au fost obligaţi să plătească toate cheltuielile spitaliceşti ale victimei, în sumă de 7.488,38 lei, daune materiale în valoare de 6.489,08 lei, dar şi daune morale în valoare de 70.000 euro, respectiv câte 800 lei, cheltuielile victimei cu onorariu avocaţial, şi câte 1.250 lei cheltuieli judiciare în favoarea statului.

"Sentinţa nu este definitivă, părţile putând să atace soluţia cu apel, care se va judeca la Curtea de Apel Oradea", a mai spus Popa.

Avocata Claudia Ţânţaş, apărătorul celor doi sportivi, a refuzat să comenteze soluţia Tribunalului, până la motivarea acesteia, însă susţine că o va ataca în termenul prevăzut de lege. "Deocamdată nu doresc să fac niciun comentariu. Aşteptăm să vedem motivele pe care le-a avut în vedere instanţa", a spus avocata Claudia Ţânţaş.

doseanu_1.jpgPe de altă parte, însă, reprezentantul victimei, avocatul Răzvan Doseanu (foto), este de părere că pedeapsa este mult prea mică în raport cu gravitatea faptelor. "Minimul pedepsei pentru infracţiunea de tentativă de omor este de 7 ani şi 6 luni. Ca urmare, chiar cu circumstanţe atenuante, pedeapsa este cu mult sub minim. În plus, nu s-a avut în vedere faptul că unul dintre agresori, Daniel Brata, nici nu era la prima agresiune, conform fişei de cazier judiciar a acestuia. În cauze similare, pentru persoane de rând, se aplică pedepse de la 8 ani în sus", a declarat avocatul.

Daniel Brata şi Valentin Radu au fost trimişi în judecată pe 25 august 2011 de procurorii Parchetului Bihor pentru tentativă de omor calificat, în stare de libertate şi fără nici o interdicţie. Victima lor, Adrian Popa, 24 ani, a suferit, în urma altercaţiei, multiple fracturi în zona toracelui şi trei fracturi ale cutiei craniene, iar în urma complicaţiilor a rămas cu o infirmitate permanentă.

Citiţi mai multe despre episodul de atunci, în articolul: Legea pumnului: Cei doi judoka anchetaţi la Oradea pentru tentativă de omor sunt poliţişti!

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
19 Comentarii
TREEDGHJ
SA-I BAGE LA ZDUP PE TOTI, **** BRATA ESTI O MARE * DE OM, SI UN MARE CACAT . DC NU TE-AI BATUT CU VREUN BAZAT??? PT CA NICI CACAT DE ANALIZE NU LASA DE TINE FRAIERE ! O SUGI CAT DE CURAND
Postat 05 Noiembrie 2012, 19:29 de UYTRYUIJHG
justitie ca la noi
Cred ca de data aceasta magistratii bihreni i-au copiat pe cei brasoveni{ in cazul huidu -omori mai multi oameni si il condamni cu suspendare}.Rusine de astfel de gandiri imi este.
Postat 18 Octombrie 2012, 19:54 de seby
A distrus un om.....
Si....daca la recurs nu le da mai mult atunci e vai si amar de justitia noastra. L-a lasat pe ala distrus pe viata si ei daca raman si cu 4 ani dupa aceea isi vad de viata lor sanatosi ..dar victima?????? sunt curios ce sentinta le da la recurs.....
Postat 18 Octombrie 2012, 15:29 de Radu
?????
Doseanu....e pe mana cu animalele....dc au primit 4 ani? de ce nu au primit 7 si 6 luni???? hmmm.....la ceea ce au facut trebuia sa fie minim 8 ani...daca avocatul sau altii nu-i pasa de cele intamplate la recurs sigur le va da cu suspendare...jalnic :(
Postat 18 Octombrie 2012, 15:24 de ada
bine le-a facut
o singura obiectie.e prea putin 4 ani.in rest cu cat mai multe gorile umflate lipsite de creier si cu un vobabular de max 300 de cuvinte la puscarie,cu atat mai bine pt noi ceilalti.in rest vai de rozeta lor la puscarie hahahaha
Postat 18 Octombrie 2012, 15:22 de sandu ciorbescu emil
FACATURA!!!
PENTRU CINE NU STIE, AVOCATUL CLAUDIA TINTAS LUCREAZA IN ACELASI BIROU DE AVOCATURA CU DOSEANU, CARE E NOUL EI "MAESTRU". SA NU VA MIRE DACA, LA UN MOMENT DAT, DOSEANU NU VA FI ATIT DE CONSECVENT IN APARAREA CLIENTULUI-VICTIMA! SAU CA SENTINTA SE SHIMBA RADICAL! DOSEANU E CUNOSCUT CA UN AVOCAT CORUPT SI PUTIN "PE INVERS". E SI AVOCATUL CLANULUI TARAU. ADRIAN POA AR TREBUI SA FIE FOARTE ATENT! BANII NU AU MIROS SI POT TRECE FOARTE USOR DE LA CEI DOI BATAUSI ACUZATI, LA DOSEANU SAU CHIAR LA JUDECATOR, PRIN MIINILE CLAUDIEI TINTAS!..
Postat 18 Octombrie 2012, 12:34 de gabriel cerganovic
@ mamuita fara creier
Ia sa ma intalnesti pe mine sa vad daca te tine. Iti promit ca nu folosesc forta muschilor si nici cea a tehnicii de lupta ca ramai leguma si nu iti vei schimba optica. Te impusc direct ca sa mai aerisimzona ....
Postat 18 Octombrie 2012, 09:28 de TAZ
NU POT SA CRED
4 ani !!!???? si 70 mii euro????? vai si amar....nici daca ii inchidea pe viata nu compenseaza ce i-a facut bietului om. dar stati ca vedeti mai incolo justitia din romania...la recurs doamne fereste sa le dea cu suspendare....PACAT
Postat 18 Octombrie 2012, 01:56 de vai si amar
numai 2 ani?
trebuia macar 5 ani sa le dea
Postat 18 Octombrie 2012, 00:27 de aa
!adi
Zdreanta cel cu ochii de faianta ? pcat de judocani in rest stai relaxat ca nu ma incaier cu betivi :))) tu ma vezi pe mine maimutoiul de Popa !!! ma faci sa rad ala ia bataie de la oricine si un copil il bate dar se lauda ca are si le stropitoare :)))) ha, ha, ha, ha, ha, in rest vai de kurul lui , e ok ca nu toti avem calitate in adn :))) nu orice moafla e si barbat ! ia sa mi sxxxx pana !
Postat 17 Octombrie 2012, 19:17 de nu l ati vazut pe
pacat de judokani
chiar imi pare rau de judokani nu meritau aceasta condamnare , si sunt sigur ca nici adrian popa a fost nevinovat la incaierere ,pacat pentru consecintelor ambelor parti :(
Postat 17 Octombrie 2012, 19:02 de rad
vai de noi
pedeapsa se va anula insa la curtea de apel, iar cei doi batausi vor fi liberi sa mai nenoroceasca pe viata si alti oameni nevinovati, c-asa-i in tenis, pardon judo...
Postat 17 Octombrie 2012, 18:21 de justitie?
Pt fraierul de mai jos
iti doresc sa ti se intample si tie asa...ma rogg pt tine ;)......
Postat 17 Octombrie 2012, 17:23 de adhi
cUM plm???
Cum plm le-a dat asa putzin??? haos in tara asta....crime,lupte,etc.....si nimeni nu e tras la raspundere....stai sa vezi daca la recurs le da cu suspendare...aia va fi ceva/...vai si amar dde justitia di romania ...yeak
Postat 17 Octombrie 2012, 17:21 de dada
si-am plecat
Pacat de tine ca esti prost de puti. Dupa comentariul asta (si nu-mi sta in fire sa urez asa ceva), sper sa dai si tu peste un betiv cu chef de scandal, sa te lase infirm pe viata. Maimuta proasta ce esti.
Postat 17 Octombrie 2012, 17:01 de @boul de mai jos
Alo , DNA sesizati-va
Ce sentinta blanda . Cum o fi calculat judecatorul de la minim de 7 ani si 6 luni la 4 ani ? Sunt curios daca era copilul judecatorului parte vatamata cat primeau criminalii . TRAIASCA JUSTITIA BIHOREANA !!!
Postat 17 Octombrie 2012, 16:57 de SPAGARUL
mare risipa!! pacat de ei nu de fraier !
wooowww dar judocani sunt si in politie, mai si sri :)))) pe ei i ati fi inchis ? nicivorba mie personal imi pare rau de tanar dar nu merita sacrificati 2 pentru un fraier, pe bune !!! daca estimam bogatia pierduta si risipa nu merita fraierul asta decat sa i decontam spitalul la ce carene de proasta calitatea rae, sorry baiete dar oricand si oricne te poate zdrobi usor oricand, ai carne proasta :))))esti nascut sa mori repede si usor, pacat de judocani! Fetele ieseau din incurcatura singure era alt meci dar barbatii intre ei sa nu se altereze deoarece e grav , la o simpla trnata :"mamma!!!" sa l ajute D-zeu ca nu se stie niciodata cine il mai lecuieste :))))
Postat 17 Octombrie 2012, 16:51 de pacat de ei nu de fr
Au bani, da-i dreaqu...
Avocata Claudia Ţânţaş.... ca sa ti-o permiti pe asta iti trebue bani garla ! Daca si-o permit in continuare sunt scapati pana la urma.
Postat 17 Octombrie 2012, 16:27 de ionel
Se bat puscariile pe ei !
Se bat pucariile sa-i gazduiasca, ceva in genul universitatilor americane care dau burse grase sportivilor de top !
Postat 17 Octombrie 2012, 16:23 de .
count display

FOTO BIHOREANUL

  • 'Apel către mafioţi: Căraţi-vă!'. Orădenii au ieşit din nou să protesteze, în faţa Prefecturii (FOTO / VIDEO)
  • Jurcuţ rade tot! Defrişat de speculanţii imobiliari, un deal din Paleu s-a prăvălit pe o stradă din Oradea (FOTO)
  • Statul paralel: Judecătorul orădean Ovidiu Galea, fost ofiţer de Securitate, suspendat din magistratură şi inculpat, a fost promovat la... Guvern (FOTO)
  • Dublu sau nimic! Bloc de 19 etaje în Oradea, construit printr-un proiect ambițios al magnatului Viorel Micula. Vezi cum va arăta! (FOTO)
  • Accident grav în Sîntandrei: Două persoane rănite, după ce un Audi s-a lovit cu un Peugeot (FOTO/VIDEO)
  • Gerovital, brandul nr. 1 în România, a deschis primul magazin în Oradea. Inaugurarea s-a făcut cu şampanie, o prezentare Eli Lăslean şi reduceri (FOTO)
  • Voluntariat. 20 de orădeni au plantat flori în piaţa Ferdinand într-o acţiune de înfrumuseţare a oraşului (FOTO / VIDEO)
  • Kirchweih la Palota: Micuţa comunitate de germani şi-a sărbătorit întemeietorul şi protectorul spiritual (FOTO/VIDEO)
  • Morţii cu morţii: Drumul între DN 79 şi cimitirul din Nojorid, presărat cu buruieni înalte de 2 metri! (FOTO)
  • Accident grav pe DN 1: Un bărbat a murit şi o femeie este în stare gravă, după ce o maşină s-a ciocnit cu un autocar (FOTO/VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON