URMĂREȘTE-NE PE
VINERI, 17 AUGUST 2018

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Problema subvenţiilor trebuie privită însă cu reticenţă, cel puţin din două motive. O dată, pentru că la ce lipsă de forţă de muncă există în Oradea, e imposibil de crezut că oamenii săraci nu-şi pot găsi de lucru. Şi atunci, de fapt pe cine subvenţionăm? Pe oamenii săraci sau pe oamenii fără chef de muncă?
Zic şi eu
Adrian Cris
Noua mineriadă a PSD nu mai lasă cale de întoarcere pentru că, pur şi simplu, pe aşa-zişii social-democraţi nu-i interesează demult ce spune poporul, ci doar ce spun ei poporului. Li se rupe de imagine, de sondaje, de UE şi de orice alt „moft”, pentru că probabil şi-au pregătit inclusiv planul de a fura alegerile.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
De 4 ani, Untold înseamnă Cluj-Napoca, înseamnă România. Umblă vorba că se vrea mutarea lui în afara orașului, nu din pricina deranjului din centru, ci pentru că scena principală, stadionul adică, e limitativă cu numărul de persoane din motive de siguranță. Dacă se va transforma din festival urban în festival câmpenesc s-ar putea ca percepția să se schimbe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Unde vă veți petrece vacanța de vară?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam recent, a intrat în vigoare prima dintre cele "trei legi ale justiţiei" mult discutate în ultimul timp în spaţiul public, respectiv Legea nr. 207/2018 pentru modificarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Hematuria reprezintă prezenţa sângelui în urină. Cauzele sunt variate şi se pot grupa în 2 categorii: renale şi extrarenale. Vezi ce boli poate indica!
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
În caz că nu aţi observat, fobiile faţă de anumite vieţuitoare sunt mai des întâlnite decât cele care au ca obiect alte animale. De exemplu, femeile tind să se teamă mai mult de insecte şi păianjeni decât de - să zicem - porumbei. Mult mai mulţi oameni se tem de şerpi decât de pisici. De şobolani decât de mămăruţe. În acest articol vom discuta despre psihologia fricii şi cum teama a jucat un rol adaptativ în dezvoltarea speciei umane.
28 Ianuarie 2013, 09:35

Jandarmii au găsit 40 de persoane care vindeau ţigări netimbrate în pieţe

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

În primele 4 săptămâni ale acestui an, jandarmii bihoreni au acţionat în Oradea, Beiuş şi Ştei pentru prevenirea şi combaterea comercializării ilegale de produse accizablie, realizând 14 acţiuni în pieţele Nufărului, Rogerius, Decebal şi Cetate din Oradea, dar şi în cele din Beiuş şi Ştei.

"Au fost identificate aproape 40 de persoane care comercializau ilegal ţigări sau tutun pentru fumat, netimbrate corespunzător. Dintre aceştia, 6 au fost sancţionaţi contravenţional cu câte 20.000 lei de către lucrătorii DJAOV (Direcţia Judeţeană pentru Accize şi Operaţiuni Vamale) Bihor, ceilaţi fiind sancţionaţi cu avertismente scrise", se arată într-un comunicat trimis, duminică, de Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Bihor.

În cadrul acţiunilor, au fost ridicate în vederea confiscării 1955 pachete de ţigări de diferite mărci (peste 40.000 de ţigarete) şi 4,63 kg de tutun pentru fumat.

Numai pe 17 ianuarie au fost confiscate aproape 700 pachete de ţigări şi peste 4 kg de tutun pentru fumat, în urma unor acţiuni desfăşurate în pieţele din Oradea şi Beiuş.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
11 Comentarii
De banc
Ca-n bancu-n care mama-l ia la rost pe Bula:- Ce cauta astea trei broaste-n buzunarele tale?...La care,Bula:- Oare unde mi-s celelalte sapte?... Sa revenim la articol."40 de comercianti au fost prinsi..."Oamenii acestia stau cateva ore pe zi in piata ca sa vanda o marfa.Si nu-i defel sigur ca ei incaseaza grosul profitului...E sigur,in schimb, ca nu ieri,alaltaieri si-au inceput activitatea.Si de-aici incolo deja-i chestiune de logica simpla.
Postat 28 Ianuarie 2013, 18:24 de gyorgy tozser
asa da
Scopul legii penale il reprezintă apărea suveranităţii, independenţei, unităţii şi indivizibilităţii statului roman, a persoanei cu drepturile şi libertăţile sale impotriva infracţiunilor
Postat 28 Ianuarie 2013, 16:29 de soooo
BOR???
bine, si cand se face razie la BOR?????
Postat 28 Ianuarie 2013, 14:02 de stv3
mergeti naibii MORTI toti pe rand, rebuturi sociale !
alcool, tigari, currrve unde le gasiti si de ce ? ii vezi cu ochiul , puuuuttt de la distanta :))) au niste fete ca sperie copii, pericol public !!! daca tot votati legii atunci demonstrati ca sunteti capabili sa le respectati in rest RAZBOI CIVIL, cine mai plateste taxe daca ne tot HARTUITI si nu stiti sa ne educati conform CONSTITUTIEI ?
Postat 28 Ianuarie 2013, 12:39 de MIZERIIIIIIII
oriunde te duci cartusul de tigari sa nu lipseasca :)))
vreti sa scapati de CORUPTIE verificati la DOMICILIU pe toti care au FUNCTI PUBLICE sa vedeti cate cartuse de tigari au ca nu au salarii la cat FUMEAZA asta inseamna CORUPTIA sa ceri spaga si mita in produse accizabile, mama voastra de carpe nationala cum ati scapat din VEDERE acest aspect? VRETI sa prindeti INFRACTORII cautati in ORGRADA VOASTRA, cauza care determina EFECTE continuate !!!!! de ce pedepsim NEVINOVATI OBLIGATI sa incalce legea de cei ce trebuie sa o RESPECTE ?
Postat 28 Ianuarie 2013, 12:33 de MIZERIIIIIIII
mergeti naibii de tortionari comunisty, sa dea moartea in neamul vostru, amin !!
capii mafiei in frunte cu GUVERNUL inchid dupa bunul plac oamenii ca sa existe o ierahie dar LEGEA permite consumul de tigari NETIMBRATE :))) tabac la GRAMAJ !!! mergeti naibii de tortionari comunisty, sa dea moartea in neamul vostru, amin !! voi cedeti ca cel de la munte si sate FUMEAZA pe accize, mizerii imputite daca nu aplicati UNITATEA de ce va bateti joc de altii ca ii vedeti FRIARI< puneti va ochelari de cal daca nu vedeti .
Postat 28 Ianuarie 2013, 12:21 de MIZERIIIIIIII
pacat ca nu protestati si va lasati incoltiti ca sa va suuuuga parazitii din sistem!
pariu ca toti au copii acasa :))))) nu vezi tu un tanar fara copii sa rabde frig si sa si distruga sanatatea sunt alte mijloace de a te imbogatii peste noapte la caldurica , ce face sistemul este crima, genocid social!!! pacat ca nu protestati si va lasati incoltiti ca sa va suuuuga parazitii din sistem! DOLIU NATIONAL ar trebui sa tinem si fara MUNCA 6 luni sa intelega BESTIILE favorizate ca asa nu se mai poate !!!! Te ucid fara mila si totul pentru o iluzie .
Postat 28 Ianuarie 2013, 12:17 de crima
Taxe = Furt
Aceste taxe sunt echivalente cu bani de protectie. De ce sa le lasam pe talharii sa rada pana la bancomat cu banii nostri? Exercitarea libertatii a devenit o incalcare al legii.
Postat 28 Ianuarie 2013, 12:01 de Miguel
militienii si traficantii
au gasit pe naiba, militienii protejeaza si supravegheaza traficul de tigari din toate pietele, doar nu credeti ca militienii astia corupti traiesc din salarii... Cea mai vizibila e piata Rogerius unde nu poti trece fara sa te lovesti de ei, chiar au mese si scaune in piata si dau spaga la militieni in vazul tuturor, sa se stie cine ii protejeaza...
Postat 28 Ianuarie 2013, 11:35 de garcea
Serios!!??!!!
'ai nu ma-nnebuni!! Au descoperit si ei ca se vand tigari netimbrate in piete??!!!??? Bravo si la mai mare. Interpol, nu altceva.
Postat 28 Ianuarie 2013, 10:38 de Tabac
hahaha
Numa acum ati aflat si voi ca se practica asa ceva in pietele din Oras?Sunteti socati nu ? Pe naibaaaaa... ca doar Politia controleaza traficu de tigari pe la noi prin piete, cel putin in Rogerius baietii de la postu de politie dau mana cu traficantii. ASTA O FOST DOAR UN AVERTISMENT PENTRU CEI CE COMERCIALIZEAZA TIGARI SI NU ISI PLATESC ,,SOLDA'' LA TIMP
Postat 28 Ianuarie 2013, 10:35 de Emilut din Germania
count display

FOTO BIHOREANUL

  • OTL s-a dotat cu un autobuz decapotabil pentru turişti (FOTO / VIDEO)
  • „Monştri” la Primăria Oradea: Piaţa Unirii a fost invadată (FOTO / VIDEO)
  • Scene dramatice în satul Olosig: Localnicii plâng în hohote văzând cum le sunt omorâte animalele (FOTO/VIDEO)
  • Scandal în satul Olosig: Localnicii, revoltați că autoritățile vor să le omoare toți porcii! (FOTO)
  • Feciorul și tradițiile: De dragul tradiţiilor, un adolescent bihorean a renovat o casă veche de 84 de ani (FOTO)
  • 'Fără implicare nu va fi schimbare': Aproximativ 150 de orădeni au protestat şi duminică seară (FOTO / VIDEO)
  • Hercule e bihorean! Sportivul bihorean Florin Lupaş este considerat cel mai puternic român (FOTO)
  • Festivalul KaravanAct: 'Zarvă' pe picioroange în centrul Oradiei (FOTO / VIDEO)
  • Oradea Summer Film: Caliu și taraful lui au cântat în Parcul Cetății (FOTO / VIDEO)
  • Miting cu repetiţie: Sute de orădeni au ieşit din nou să protesteze (FOTO / VIDEO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON