URMĂREȘTE-NE PE
LUNI, 22 APRILIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
După cum se ştie deja, Parchetul Oradea a decis că fata care a incendiat drapelul maghiar din Pasajul Vulturul Negru nu se face vinovată de nimic. Prin urmare, cazul s-a clasat. Am citit argumentația și doamna procuror a analizat speța în litera legii. Dar nu cred că și în spiritul ei.
Zic şi eu
Adrian Cris
Săptămâna trecută am scris despre revolta unui orădean somat pe 1 aprilie să-şi stingă o datorie de 312 lei la CASS despre care nici nu ştia, din 2014, scadentă în iunie, cu precizarea că până la 31 martie putea beneficia de o bonificaţie de 10%. De atunci, am primit mesaje din partea altor păţiţi, cărora ANAF le-a notificat restanţe în pragul prescrierii.
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Am o mică plăcere perversă, nemărturisită până acum: îmi place să urmăresc mitingurile electorale. Acele întâlniri dintre "ne prefacem că ne pasă" şi "ne prefacem că vă credem că vă pasă" sunt o combinaţie irezistibilă ce te face să întorci capul, în timp ce, paradoxal, te atrage să priveşti mai departe.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Care credeţi că ar fi soluţia cea mai bună pentru reintroducerea zborurilor internaţionale e Aeroportul din Oradea?





De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
În 19 martie 2019 a fost publicată în Monitorul Oficial Decizia nr. 76/2018 a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, prin care s-a stabilit că legea aplicabilă dreptului la repararea pagubei de către stat ca urmare a unei hotărâri de achitare ulterioare unei hotărâri definitive de condamnare este cea în vigoare la momentul rămânerii definitive a hotărârii de achitare.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Gastrita este o inflamaţie a mucoasei gastrice (învelişul interior al stomacului). Nu se poate vorbi despre gastrită ca despre o boală singulară, ci despre un grup de boli care au în comun modificări la nivelul mucoasei gastrice şi care se deosebesc clinic între ele.
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Din păcate, cinematografia şi oamenii neinformaţi perpetuează o serie de mituri care impun o stigmă asupra bolnavilor şi asupra celor cu afecţiuni psihice. Un schizofrenic este confundat des cu cei cu personalitate multiplă, cu criminalii în serie, cu cei malefici şi răi, gata de violenţe inimaginabile. Adevărul este, însă, altul...
08 Iulie 2011, 15:14

Ioan Mang vrea edili PSD-işti la primăriile liberalilor. Doar că sunt cam "subţiri"...

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Social democraţii bihoreni intenţionează să prezinte opiniei publice toţi candidaţii la primăriile din judeţ până la alegeri, a anunţat vineri, senatorul Ioan Mang, preşedintele PSD Bihor.

În conferinţă au fost prezentaţi jurnaliştilor Alin Zbârcea, care va candida la primăria din comuna Răbăgani, şi Ioan Boşca, candidatul PSD la primăria comunei Abram. Deşi au prezentat jurnaliştilor un fel de CV, niciunul dintre candidaţi nu a fost în stare să spună concret ce planuri are pentru îmbunătăţirea vieţii cetăţenilor din cele două comune.

Atât Alin Zbârcea cât şi Ioan Boşca au acuzat "calitatea proastă a drumurilor" din cele două comune şi susţin că vor să ia locul actualilor primari care sunt membri ai PNL Bihor.

"Dacă voi fi ales primar voi încerca să creez mai multe locuri de muncă pentru locuitorii din Răbăgani. Nivelul de viaţă al cetăţenilor ar putea creşte dacă am reuşi să atragem investitori, dar acest lucru este foarte greu pentru că nu avem drumuri şi niciun investitor nu poate să facă drumuri pentru noi", a declarat Alin Zbârcea (foto stânga).

De o părere asemănătoare a fost şi Ioan Boşca, de profesie medic veterinar. "Eu sunt membru PSD de pe timpul FSN-ului şi îmi doresc să alin nu doar suferinţele animalelor, ci şi pe cele ale consătenilor mei", a spus şi Ioan Boşca (foto dreapta). "Avem câteva sute de oameni în comună şi o singură fabrică de cherestea care are şase angajaţi. Am putea schimba ceva dacă am avea drumuri mai bune. Comuna Abram este înfrăţită cu o localitate din Belgia care ne trimite anual ajutoare. Ei ne-au prezentat trei proiecte pe care le-ar implementa la noi, dar nu pot face acest lucru pentru că nu avem drumuri".

Întrebaţi de jurnalişti cum vor să realizeze concret aceste planuri, cei doi candidaţi au recunoscut că speră ca viitoarele alegeri să le câştige USL şi să primească ajutor financiar.

"Candidaţii noştri sunt la prima lor conferinţă de presă şi încă nu au stabilit un program concret pentru cele două localităţi. Îl vor pune la punct în următoarele săptămâni", a încercat să-i "scoată" preşedintele PSD, Ioan Mang.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
13 Comentarii
SUCCES
DORIM O SCHIMBARE LA PRIMARIE
Postat 21 Aprilie 2012, 22:02 de DORIN
???
Dar la Nojorid cand pune-ti piciorul in prag?
Postat 11 Iulie 2011, 10:50 de teo
replica la Nasu
@Nasu sa stii ca eu unul @Romanul Simplu sunt liber sarac si cinstit ca si presedintele de onoare al PSD Ion Iliescu si nu am nevoie sa fiu popincuristul senatorului PSD de Bihor Ioan Mang pentru a accede mai sus in ierarhia partidului:))=))Nasu ai scris ,,flexibil la pareri`` DA! dar politica este o arta de face compromisuri( si adevarul este dincolo de intelegerea ta ):))=))Revolutia talibana din PSD Bihor continua mai departe EGALITATE,ECHITATE,ECHILIBRU,DREPTATE SOCIALA acestea sunt idealurile social democrate pentru care luptam talibanii rebeli fanatici din colegiul 6 Salonta.@Nasu eu @Romanul Simplu scriu doar adevarul si dreptatea ,ce-mi este ca miine sunt exclus din partid ? Sa ramina atunci in partid senatorul PSD ioan Mang,cu sotia ,copii,poupincuristi ,amantele si sa se aleaga intre ei intr-un incest continuu,dar pina atunci ADEVARUL si DREPTATEA sa fie cunoscut de catre totii membri simpli PSD si simpatizanti PSD din Bihor.BAH @Nasu cit te platesc PiDiLii din Bihor pentru comentariu bah :))=))Sa stim!BAH @Nasu lasa sa fie partidul nostru PSD de kakath si al vostru sa fie aur la boucile presedintelui Traian Basescu :))=)).Aceasta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 09 Iulie 2011, 21:53 de Romanul Simplu
Replici
Nu vorbiti daca nu-i cunoasteti pe oameni!!!Voi va luati dupa ceea ce scriu unii platiti de alte partide impotriva PSD-ului?!Mang e cel mai bun presedinte al PSD-ului in Bihor si rezultatele vorbesc!Ar trebui sa-l cunoasteti pe dl Bosca pt a va putea da seama ca e un om de cuvant, muncitor si care se va zbate pt binele comunei Abram.Informati-va inainte de a va da cu parerea!!!
Postat 09 Iulie 2011, 18:48 de din abram
Elogiu Pentru Guruita Mangasu
Dragi alegatori, Manga nu da nimic pe de-amoaca! Cei doi primari ,daca vor fi aklesi vor plati gras. Decat Mang mai bine AliBABA Este cel mai penibil PSD-ist! Romanul Simplu, il cam pupi sub coada pe Guruita Mangasu, dupa ce l-ai tuflit ca nu-i bun, ca alea, alea.esti cam flexibil la pareri! Vezi, de-aia partidul vostru e de K A K A T!
Postat 09 Iulie 2011, 17:49 de Nasu
Sac dupa petic, petic dupa sac.....
....,,niciunul dintre candidaţi nu a fost în stare să spună concret ce planuri are pentru îmbunătăţirea vieţii cetăţenilor din cele două comune.'' Deci sunt destul de prosti pt. a fi membri PSD si in plus sunt buni (si) de primari ! Sunt curios daca alegatorii din cele doua comune sunt mai prosti decat ,,catindatii'' !
Postat 09 Iulie 2011, 15:15 de ionel
Om serios
Foarte buna alegere ati facut pentru comuna Abram!Nelu Bosca e un om harnic, serios, familist si de perspectiva.Prin meseria pe care o are a ajutat foarte multa lume si la orice ora.Ma bucur ca in sfarsit PSD-ul a gasit un candidat serios in comuna Abram, pana acum ceea ce a fost erau povesti.Multumim domnule senator pentru sansa pe care ne-o acordati noua locuitorilor din comuna Abram!
Postat 09 Iulie 2011, 10:57 de din abram
O parere
Prin natura sa, concurenta este considerata principalul factor al progresului economic si social. Principalul beneficiar al acestui progres este omul de rand, care receptioneaza efectul benefic al concurentei prin cantitate, calitate si diversitate, promtitudinea cu care acestea ii sunt oferite, facilitatile care i se acorda, pentru a-si maximiza satisfactia. Datorita acestor consecinte, concurenta reprezinta o conditie fundamentala a economiei de piata. Faptul ca aceasta concurenta exista in randul USL, nu face decat sa ma bucure …deoarece ca cetatean al acestei tari m-am saturat de politica economica si sociala dusa de pd-l si acolitii lor. Parerea mea ca in PSD in general si in PSD Bihor in special…sunt destui oameni care ar merita si ar face provocarilor care tin de aceata postura. Un lucru bun mai ales pentru PSD este ca imbina oameni cu experienta si tineri ca si candidati la fotoliile de primar . Iar Mang, avand in vedere pactul USL, nu cred ca isi permite…in momentul de fata sa propuna candidati slab pregatiti sau “recomandati”..de nu stiu cine! D-le Mang…Sa alegeti bine! : ) viitorii primari si sa ne scapati de cancerul numit PD-L.
Postat 09 Iulie 2011, 00:11 de Oradean
Cine va plateste asa bine???
I-ati strans in brate sa vedeti cat de subtiri sunt sau i-ati analizat atat de bine fizic?!De aia cred ca nu prea ati fost atenti la ceea ce au spus ei!!!Se vede de la o posta ca sunteti pusi pt a ataca PSD-ul.Fiti si voi mai diplomati! :))) Ne-am saturat de promisiuni si vorbe multe aruncate in vant!!!Ma bucur ca in sfarsit un lider de partid a avut curajul sa-si prezinte viitorii candidati cu un an inainte de alegeri si ca in PSD se acorda o sansa si tinerilor.Sper, domnule senator Mang, ca asta sa fie doar inceputul si sa nu va opriti aici!
Postat 08 Iulie 2011, 23:42 de Un Bihorean
SAL
PE BUNE CA LA RABAGANI PRIMARUL E PENSIONAR CU ACTE IN REGULA. SI INCA MAI VREA SI LA PRIMARIE........ OARE PANA CAND
Postat 08 Iulie 2011, 23:17 de sanda
bravo
sper sa vina in sfarsit un tanar m-am saturat de pensionarul asta.
Postat 08 Iulie 2011, 23:11 de calin
ok
mult succes. sa termine cineva odata dictatura de la rabagani
Postat 08 Iulie 2011, 23:09 de dana
replica la articol
Domnul senator PSD de Bihor,,Ioan Mang vrea edili PSD-isti la primariile liberalilor`` drept si adevarat pentru partidul PSD ,bine ca in al 12 -lea ceas se gindeste de problemele locale din filialelel PSD Bihor care sunt in alianta USL si trebuiesc negociate locurile pe listele de candidati de alesi locali ai PSD Bihor .In alianta USL sa faca un pact intre toate partidele,ca sa fie asa zis ,,multumite `` daca primarul este de la PSD urmatorii pe lista de candidati sa fie de la celelalte partide ,iar daca primarul este PeNaL primi candidati pe lista de consilieri sa fie de la PSD iar ultimi sa fie de la PNL,este bine ca problemele in alianta USL in Bihor ca sa se rezolve pina la anul viitor la inceperea campaniei electorale ,pentru ca altfel va fi mare scandal intre partidele din alianta USL,dusmanul PDL sta in umbra si urmareste miscarile USL ca sa dezbine si sa conduca mai departe:))=))Domnule senator PSD Ioan Mang aveti dreptate si adevar in afirmatie,dar trebuie ca sa vizitati in acest rastimp toate filialelel PSD Bihor si sa rezolvati problemele din filiale le PSD si din aliantele locale USL,altfel o sa fie degeaba.FORTA PSD BIHOR..Acesta este opinia lui Romanul Simplu.
Postat 08 Iulie 2011, 19:50 de Romanul Simplu
count display

FOTO BIHOREANUL

  • Centenar din dronă: Cum s-a văzut din aer parada militară organizată în centrul Oradiei (FOTO)
  • Ilie Bolojan la 100 de ani de la eliberarea Oradiei: 'Noi, românii, nu prea am reuşit să construim instituţii' (FOTO / VIDEO)
  • Defilare militară nemaivăzută în Oradea, cu TAB-uri, tunuri, elicoptere Puma şi cavaleria Jandarmeriei, dar fără MIG-uri (FOTO / VIDEO)
  • Zi superbă, organizare ireproşabilă, două incidente şi un singur politician aplaudat - primarul Bolojan (FOTO)