URMĂREȘTE-NE PE
MIERCURI, 16 IANUARIE 2019

Ediția tipărită

Părerea noastră

Folclor de Bihor
Mircea Chirila
Gestul unei tinere de a incendia drapelul maghiar de la sediul UDMR Bihor ne arată că noi, orădenii, mai avem de lucru mult la capitolul educaţie. Şi mă refer la ambele naţii, din rândul cărora apar destule persoane stridente, incapabile să trăiască într-un mediu multietnic, multicultural şi multiconfesional.
Zic şi eu
Adrian Cris
Dumnezeu îţi dă, dar nu-ţi bagă în traistă. Nici peisajele, nici simpla existenţă a pârtiei nu asigură, de la sine, dezvoltarea aşezării. A dovedit-o episodul de la finele anului trecut, întins pe încă două săptămâni anul acesta, când autorităţile locale s-au dovedit incapabile să menţină în funcţiune telescaunul. Ratând vârful sezonului de schi, oraşul a pierdut încasări serioase
Cum a fost?
Lucian Cremeneanu
Când mergi în ţări exotice e bine să ştii limba băştinaşilor. Astfel scade considerabil riscul de a fi tratat drept duşman şi s-o sfârşeşti la proţap ori să admiri pe vecie frumuseţile locului dintr-o ţeapă arborată pe meterezele unei cetăţi. Dacă le mai duci localnicilor şi nişte mărgele de sticlă frumos colorate, ai şanse mari să ajungi om respectat şi chiar să urci în ierarhia locală până la statutul de semi-zeu.
Newsletter
Vreau să primesc periodic newsletter de la eBihoreanul.ro pe adresa de email:
Spune ce crezi
Ce părere aveţi despre cerinţele organismelor europene adresate României privind consolidarea statului de drept şi stoparea modificării legilor justiţiei?




De stiut

Avocatul Bihoreanului
Mircea Ursuta
Aşa cum arătam anterior, legislaţia României permite oricărui cetăţean să aibă acces la informaţiile de interes public, arătând expres ce categorii de informaţii nu sunt considerate de interes public. În ceea ce priveşte procedura prin care cetăţeanul poate avea acces la informaţiile de interes public, Legea nr. 544/2001 prevede că autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia de a organiza compartimente specializate de informare şi relaţii publice sau de a desemna persoane cu atribuţii în acest domeniu.
Bihoreanul la medic
Mircea Dumitrescu
Trichineloza este o boală parazitară acută produsă de Trichinella spiralis (un vierme cilindric lung de 1-4 mm şi cu diametrul de 0,04 mm), care parazitează animalele carnivore, porci mistreţi, urşi, vulpi, câini, pisici, şobolani etc. Sursa de infecţie pentru om este carnea infestată şi insuficient preparată termic...
Psihologul Bihoreanului
Razvan Coloja
Inteligenţa este râvnită în ziua de azi ca un atribut fără de care persoana nu se poate descurca eficient în viaţă. Adevărul este însă că inteligenţa corelează extrem de bine cu probleme de ordin mental, afectiv şi social. Oamenii cu IQ ridicat întâmpină mai multe dificultăţi în a se integra în societate, mulţi suferă de depresie, anxietate sau alte tulburări, iar o mică parte au chiar şi boli mintale.
13 Decembrie 2017, 11:50

#hoţii: Deputaţii PSD şi UDMR Bihor, puşi la „colţul ruşinii” de USR-istul Silviu Dehelean după ce au votat legile ce slăbesc independenţa justiţiei

0 clipuri
0 audio
0 fisiere

Deputatul USR Bihor Silviu Dehelean a publicat pe Facebook, marţi seară, reluând o postare a organizaţiei din care face parte, o "galerie" cu numele şi fotografiile parlamentarilor bihoreni care au votat cu o zi înainte, în Camera Deputaţilor, modificările la Legea 303/2004 privind statutul magistraţilor, prima dintre cele trei legi ale justiţiei pe care PSD, ALDE şi UDMR le schimbă cu scopul, arată reprezentantul formaţiunii din opoziţie, de a slăbi independenţa procurorilor şi judecătorilor şi de a pune magistraţii sub control politic.

"Aceştia sunt deputaţii din judeţul nostru care au votat prima lege a justiţiei: Biró Rozália-Ibolya – UDMR, Bogdan Gheorghe-Dănuţ – PSD, Gherman Dumitru – PSD, Roman Ioan Sorin – PSD, Szabó Ödön – UDMR", arată deputatul USR Silviu Dehelean.

Acesta atenţionează, preluând postarea USR Bihor, că "mâine (n.r. – miercuri), la comanda lui Dragnea şi Tăriceanu, se pregătesc (n.r. – componenţii majorităţii parlamentare) să le voteze pe următoarele două", adică modificările la Legea 3014 privind organizarea judiciară şi la Legea 314/2004 privind Consiliul Superior al Magistraturii.

Retoric, cei cinci deputaţi ai PSD şi UDMR Bihor sunt întrebaţi:  "Vă simţiţi mândri, doamnelor şi domnilor deputaţi, de ce-aţi făcut? De lovitura pe care o daţi statului de drept şi democraţiei din România?".

Pe de altă parte, este adresată şi alegătorilor celor două partide aceeaşi întrebare: "Dar voi, dragi bihoreni, vă simţiţi reprezentaţi de ei?".

Postarea referitoare la Biro Rozalia, Szabo Odon, Ioan Roman, Dumitru Gherman şi Gheorghe Bogdan este etichetată cu hashtagul #hoţii, iar în finalul ei sunt adăugate şi explicaţii în limba maghiară, cunoscut fiind faptul că fără sprijinul UDMR (partid interesat să slăbească lupta împotriva corupţiei deoarece are numeroşi aleşi în Parlament şi în administraţiile publice condamnaţi şi respectiv inculpaţi pentru diverse fapte de corupţie), PSD şi ALDE nu ar fi reuşit să impună modificările la cele trei legi ale justiţiei.

În acelaşi context, tot pe Facebook, bihorenii au început să distribuie un apel adresat senatorilor din judeţ - Cornel Popa (PNL), Derzsi Akos (UDMR) şi Florian Bodog (PSD) - prin care le cer ca atunci când pachetul de legi ale justiţiei astfel modificate de deputaţii PSD-ALDE-UDMR va ajunge în camera superioară a Parlamentului să nu le voteze.

"Cornel Popa, Derzsi Akos şi Florian Bodog, spuneţi NU legilor justiţiei sau spuneţi ADIO unui nou mandat!", cer bihorenii nemulţumiţi de vulnerabilizarea sistemului de justiţie.

Comentarii
Trebuie să fii autentificat pentru a lăsa un comentariu.

Utilizatorii înregistraţi pe acest site trebuie să respecte Regulamentul privind postarea comentariilor. Textele care încalcă prevederile regulamentului vor fi editate sau şterse. Îi încurajăm pe cititori să raporteze orice abuz.
22 Comentarii
@Demos
Data viitoare când pui un titlu la postare te rog să te semnezi doar pe tine(copil prost) nu și pe mine(Adrian) întrucât nu am compus postarea împreună!
Postat 15 Decembrie 2017, 13:29 de Adrian1965
@Adrian copil prost
Ceilalți de care te simți reprezentat intra intr-o singura categorie: bolșevici. Dar probabil si tu intri în rândul celor care le lipesc afișe.
Postat 14 Decembrie 2017, 17:04 de demos
Dehelean
Eu unul nu mă simt reprezentat de către javrele USR-iste, PMP-iste sau de cele PD-isto - PNL-iste dar mă simt perfect reprezentat de ceilalți parlamentari!
Postat 14 Decembrie 2017, 16:13 de Adrian1965
@bestiuta
tu nu o sa vezi ra hatul nici daca iti va sta pe ochi si ti se va prelinge in jos. doctrina. in rest exact ce te plangeai tu de altii ca repeta aceleasi tampenii si lozinci gretoase cu justitia o faci si tu cu soros ca ne e scarba deja de tot ce debitezi. nu ai platit curentul si nu mai poti sa te uiti la latrina 3 sau ghita tv? asadar iti dau un sfat: vorbeste de altii dupa ce revizuiesti ce scrii tu. poate te razgandesti.
Postat 14 Decembrie 2017, 14:10 de User anonimizat
Ce nu inteleg USR-istii pricep deja toti cei de buna credinta.
Nu se slabeste deloc independenta justitiei. Din contra, se intareste. Magistratii nu vor raspunde cu nimic mai mult decat acum, iar DNA nu va mai putea sa le zica nici pâs in fata lor, ca nu mai are atributii in sensul acesta. PSD a intarit pana si dreptul politicienilor de a nu mai fi târâți pâna la duba, daca fura decent. Si totul sha facut cu ajutorul tantalailor de la USR, pacaliti sa voteze hotiile reale si lasandu-i sa creada ca magistratii sunt si ei oameni care propavaduiesc ca nimeni nu e mai presus de lege. Creduli si prosti toti #rezistentii, viitori infractori precum adversarii lor.
Postat 14 Decembrie 2017, 12:42 de CrisDumi
PINA SI PAPAGALUL OBOSESTE SA REPETE LA NESFIRSIT
ACELEASI TIMPENII, ba dehelene.Care-i problema cu Legile Justitiei ? Repeti la nesfirsit aceleasi lozinci gretoase cu care va spala creierul Soroselul.Sau nu le convine colegilor de epoleti de-ai lui tata-tu, ca nu mai pot comite abuzuri staliniste?
Postat 14 Decembrie 2017, 10:14 de BESTIA666
@demos
tds nu are nici macar copii, d-apoi nepoti. deci nu are la cine da seama. traieste momentul doctrinei. nu conteaza ce fac si cum fac. tot ei sunt mai buni. asa-i sarco?
Postat 14 Decembrie 2017, 09:31 de User anonimizat
Ce gluma de santier..
Roza,roza valea la Costinesti ..inunda marea hectarele de teren dobindite de tine draghe ...Odoane ramai sa faci prunci ca tare si mare presiune a re muskiuletzul tau!Si ma intreb cit de dastepti sunt aia care cu brinca si stampila-era sa scriu cu ..u...voteaza adunatura de madame si filfizoni care fac circusz zilnic in parlament....!
Postat 14 Decembrie 2017, 08:50 de grigore
Tds
Mai lipesti afișe??
Postat 14 Decembrie 2017, 08:45 de Sandu1201
And the winner is ...CrisDumi
Ce-ai fumat frate că ai scos un scenariu de SF demn de premiile " Când n-ai nimic pertinent de zis, ia-o pe arătură!"
Postat 13 Decembrie 2017, 22:01 de Totio
bestii dummy
Mai bestiilor dummy, vad ca ciuma rosie va orbeste de scenarita. Ma uimeste ce scenarii bolnave va debiteaza mintea. Stiti si sume si locuri si oameni. Pareti ca chiar credeti ce scrieti. Vedeti ca va acuza linsul vostru, dracnea, de apartenenta la statul paralel daca aveti atatea informatii. Sau de la el ati primit scenariul pe care sa-l raspanditi si cu care invartiti rahatul pe orice cale, gen latrina 3 ?!
Postat 13 Decembrie 2017, 21:45 de oradea_mea_si_a_ta
Deputatul care si-a platit locul, asa ca nu are de unde sa stie cine pe cine a slabit.
Silviu Dehelean, fiul executorului judecatoresc Dehelean, a ajuns in Parlamentul Romaniei pe listele USR, pentru ca taica-su a investit 50.000 Euro in beizadea, pe care i-a achitat la sediul unei ONG cu numele Uniunea Salvati Bucurestiul, dezvoltat in Uniunea Salvati Romania (USR). Nicusor Dan stie unde si pe ce s-au dus banii, ca de aceea s-a retras la cererea omului lui Johannis de la acea data (Coldea probabil), caruia i-a fost teama ca totul iese la iveala despre toti banii adunati de la candidati !?!
Postat 13 Decembrie 2017, 21:12 de CrisDumi
Ba dehelene....
... tata-tu nu te-a invatat bunele maniere?
Postat 13 Decembrie 2017, 20:49 de BESTIA666
@tds
Penalii reprezinta un penal. Unul frustrat,fara argumente pertinente cand sustine sau combate ceva, cu scoala putina. Halal psd, halal tds.
Postat 13 Decembrie 2017, 16:37 de elev
Tsd
Te simți reprezentant pt ca ești un mâncător de *. Iar partidul tău iubit, Îți dă probabil pâine sa ai cu ce sa îl mănânci. Te vor blestema nepoții tai pt ca le-ai distrus orice viitor cu nemernicii tai colegi din psd.
Postat 13 Decembrie 2017, 16:21 de demos
Rusine
Rușine celor care i-au votat. Pana când acești bolșevici, fie ei unguri sau din grupul ciuma roșie vor fi la putere poporul o sa rămână îndobitocit. Cinste aleșilor liberali, singurii care fac o opoziție demna. Dl Deheleanul de la USR cu tot respectul, dar nu a votat. Sper sa înțeleagă ca dușmanul lor și al poporului este ciuma roșie și nu altcineva.
Postat 13 Decembrie 2017, 16:19 de demos
Tds...
legile justitiei se modifica pe repede inainte pentru albirea cazierelor lui dracnea si debilul tariceanu si pentru a fura linistit fara sa te deranjeze nimeni. Dracnea e in acest moment un pericol pentru siguranta statului. ...
Postat 13 Decembrie 2017, 14:11 de suporter_oradean
Trist dar adevărat.....
" Ieri o ordonanta, azi un amendament, maine o lege in toata regula. Dragi prieteni, daca-i lasati sa fure, vor fura: TOT, bucata cu bucata, pana la ultima farama de libertate si democratie. Iar, atunci cand copiii si nepotii va vor intreba 'Unde erai in zilele acelea?', sa le raspundeti cinstit: 'Eram acasa, la caldura!' PS: Multumesc, Sibiu! La Bucuresti suntem mai singuratici..."Mihai Sora
Postat 13 Decembrie 2017, 14:00 de ardelean
E grav !
Atât de multe legi votate doar de penali.... Si susținute chiar si prin mici comentarii,tot de penali!
Postat 13 Decembrie 2017, 12:55 de Nofan
cvintet ceausist
Biro Rozalia si Szabo Odon la fel de sinistri precum cei de la PSD si ALDE. Greata de ei, de toti, fara deosebire de nationalitate, vorba lui Ceaușescu pe care cvintetul de mai sus il reinvie.
Postat 13 Decembrie 2017, 12:22 de andreimagheru
mutre
Cu totii au niste mutre de ***.
Postat 13 Decembrie 2017, 12:20 de andreimagheru
DA
Da, DEHELENE, mă simt reprezentat de ei ! Și da, LEGILE PROCUROAREI CEUAȘISTE TREBUIE MODIFICATE !
Postat 13 Decembrie 2017, 12:04 de TDS
count display

FOTO BIHOREANUL

  • CSM CSU Oradea a învins cu 82-76 echipa din Piteşti şi a încheiat prima fază a Ligii Naţionale pe locul IV (FOTO)
  • Oradea ninsă: RER Vest a intervenit aproape 24 de ore continuu, pentru deszăpezire (FOTO)
  • Botezul Domnului. Sute de credincioşi orădeni au participat la sfinţirea apelor în bisericile din centrul oraşului (FOTO/VIDEO)
  • Toţi la zăpadă! Cozi de kilometri și probleme cu locurile de parcare în staţiunile montane din Bihor (FOTO/VIDEO)
  • La mulţi ani, 2019! Mii de orădeni au sărbătorit Revelionul în centrul oraşului (FOTO/VIDEO)
  • Accident în Tileagd: Un tânăr de 23 de ani a pierdut controlul unui BMW şi a lovit o autoutilitară, iar apoi un cap de pod (FOTO)
  • Omagiu generalului Berthelot: Pe faţada Gării din Oradea a fost dezvelită o placă comemorativă în cinstea consilierului militar al Regelui Ferdinand (FOTO/VIDEO)
  • Accident, pe DN 1: Cântăreţul de muzică populară Cornel Borza a zburat cu maşina peste un gard. „Scula rea nu piere!” (FOTO)
  • Carambol cu patru autoturisme lângă Real. O maşină a fost aruncată pe contrasens (FOTO)
  • Deghizaţi în Superman, Batman, Iron Man şi Spider Man, poliţiştii rutieri din Oradea au dus cadouri copiilor internaţi în Spitalul Municipal (FOTO)

TIMP LIBER

Timp liber

CURS VALUTAR

  • 1 USD = 3.8697 RON
  • 1 EUR = 4.5959 RON
  • 1 HUF = 0.015 RON